Bravo voor Djazzex Intiem groepsgeluid Vonk ontbrak bij Astor Piazzolla Een 'onappels' toneelstuk Gastinel veelzijdige celliste Miljoen voor werk van Sluijters Vredesprijs voor Vaclav Havel Puntgaaf spel 'Plaats van bestemming' van Thomas Bern- hard door toneelgroep De Appel. Met Christine Ewert, Sacha Bulthuis enTheo de Groot. Regie: Mark Timmer. Toneelbeeld: Andre Joosten. Gezien op 14 oktober in het Appeltheater, Den Haag. (Op 12 januari in de Leidse schouwburg te zien). DEN HAAG - De badplaats Kat wijk speelt in het toneelstuk 'Am Ziel' van Thomas Bernhard een wezenlijke rol. Het is de plaats van bestemming, waar de titel - in de vertaling - op doelt. En natuur lijk (het wereldbeeld van Bern hard laat zoals genoegzaam be kend weinig ruimte voor optimis me) brengt ook dat niet wat men verwachtte. Niet voor niets ver zucht de moeder in haar eindelo ze monoloog: '...aber sind wir am Ziel ist alles das Verkehrte'. ('Zijn we op de plaats van bestemming dan is 't allemaal het verkeerde'). In het eerste deel bereiden moeder en haar ongehuwde dochter zich voor op de jaarlijkse reis naar Katwijk. Al 33 jaar gaan ze naar het huis aan zee: op dezelf de dag. met dezelfde treinverbin ding en met dezelfde garderobe, waarvan het merendeel niet eens wordt gebruikt. Terwijl dochter inpakt en niet veel zegt. is de moe der constant aan het woord. Ze herhaalt voor de zoveelste maal haar allang bekende opvattingen. Ze vertelt, flink cognac drinkend, over haar overleden echtgenoot, haar huwelijk en haar huwelijks- partnerkeuze, over de gieterij, over haar relatie tot haar dochter enzovoort. Bovendien denkt ze hardop na over haar spontane be slissing om dit jaar een succesvol toneelschrijver naar Katwijk uit te nodigen. Het tweede deel speelt zich af in Katwijk, waar moeder en de to- neelschrijvewr met elkaar spre ken over het theater. Dat is trou wens één van die vertrouwde Bernhard-thema's: afgeven op het theater (en vooral op acteurs), twijfelen aan de zin ervan en tege lijkertijd deze haat-liefde met the- atermiddelen vorm geven. Even zeer bekend zijn de eindeloze, bij tijd en wijle hallucinerende her halingsstructuren in de mono loog van de hoofdpersoon. Die vorm weerspiegelt de inhoud: Bernhards personages herhalen alles, omdat alles zich herhaalt. Het wijst tevens op hun uitzicht loosheid, hetgeen nog wordt ver sterkt door de handeling in dit taalbouwsel tot een minimum te beperken. In de kleine ruimte van de Ap pelstudio krijgt het stuk de be nauwende intimiteit die het goed kan hebben. Dat regisseur Mark Timmer het als een 'onappels' stuk aankondigt, is onzin. Deze voorstelling (in zijn overigens overtuigende regie) sluit heel wel aan bij eerdere Appel-produkties zoals 'Dodendans' en 'Niemands land' die eerder in deze ruimte werden gebracht. Hetzelfde geldt voor de intensiteit van het acte ren. Christine Ewert als de moe der levert een grote prestatie. De ze omvangrijke rol vergt niet al leen heel veel timing maar ook een zorgvuldige dosering, omdat dit personage de luisteraar voort durend moet blijven irriteren en intrigeren. En hier een goed even wicht vinden, is niet gemakkelijk. Theo de Groot als de toneel schrijver komt minder uit de verf. Hij speelt te nuchter, te afstande lijk, terwijl je van dit personage meer geheimzinnigheid ver wacht. Per slot van rekening heeft de begin dit jaar overleden schrijver Bernhard rond zichzelf ook een mythe opgebouwd, en is de toneelschrijver in het stuk ten dele als zelfportret op te vatten. Sacha Bulthuis als de dochter heeft die geheimzinnigheid nu juist wel. Zij is de ingehouden vulkaan, die van haar overheer sende moeder geen kans tot uit barsten krijgt. Dat alles moet zij grotendeels met verstild spel dui delijk maken. De kracht van bei de actrices compenseert aldus het bezwaar dat men tegen deze pro- duktie kan inbrengen. Christine Ewert en Sacha Bulthuis zijn te duidelijk leeftijdgenoten om moeder en dochter te kunnen spelen. Bij een stuk als 'Plaats van bestemming' is dit een rele vant bezwaar. WIJNAND ZEILSTRA Concert door Anne Gastinel, violoncello en Suzy Bossard. piano, met werken van Schumann. Feld, G. Gastinel. Dvorak, De bussy en Martinu. Gehoord op 14 oktober in de Groene Kerk. LEIDEN - De 17-jarige Anne Gas tinel maakt een snelle carrière na het winnen van het celloconcours in Scheveningen eerder dit jaar. Zaterdagavond was ze in Oegst- geest te horen, ook nu vergezeld aoor haar moeder Suzy Bossard. Deze laatste vormt als pianiste een belangrijke steun in de vele belangrijke pianopartijen die er te spelen zijn, zoals op dit concert bleek in een afwisselend pro gramma. Aanvankelijk was Suzy Bossard blijkbaar niet aan de na galm van de kerk gewend, want in de 'Fantasiestücke' van Schu mann werd de pianopartij wat versluierd door teveel pedaal. In de verdere stukken speelde ze met minder pedaal en dus ver staanbaarder en bleek met haar muzikale persoonlijkheid ook haar dochter te inspireren. Moe der en dochter weten van elkaar precies wat ze doen, wat zonder moeite in een perfect samenspel resulteert. Anne Gastinel heeft al een aar dige routine maar weet ook spon taan te musiceren. Met de lesse naar schuin links voor zich zodat ze zelf goed, zichtbaar is speelt ze praktisch alle stukken uit het hoofd en laat zich niet verrassen door het af en toe turbulente pia- nogeweld. In de genoemde 'Fan tasiestücke' van Schumann miste ik nog de spanningsbogen door dat ze lange noten dynamisch liet inzakken. Maar lange lijnen de monstreerde ze in de elegie en burlesque van de jonggestorven hedendaagse Tsjech Jindrich Feld. In de elegie werd een cli max opgebouwd door lange no ten op de a-snaar die steeds een stapje hoger gingen, ondersteund door hartstochtelijke akkoorden in de piano. Nog meer muzikale familie-inbreng kwam er door het stuk van haar 40-jarige vader Gé- rard Gastinel voor cello en piano dat Marutz heette en genoemd was naar de Indiase god van de wind en het onweer, uiteraard toepasselijk in dit jaargetijde. Zoals de wind allerlei stemmin gen kan hebben zo bestond deze muziek uit vele verschillende ver stilde en stormachtige gedeelten. Ook in bekendere stukken bleek het vakmanschap van de celliste. Wie zou op zo'n manier de natuurlijke eenvoud'van het rondo op. 94 van Dvorak kunnen vertolken, gevolgd door de geraf fineerde sonate die Debussy in zijn latere jaren componeerde, met de vele tempowisselingen. Het was de eerste keer dat ik in dit werk van Debussy de ponticello- gedeelten écht ponticello (d.i. op de kam) hoorde spelen en niet als vaag gereutel ergens ertussenin. Martinu en Piatigorsky compo neerden samen de variaties op een thema van Rossini en dit hu moristische stuk was ook zeker aan dit duo toevertrouwd. Tenslotte gaf de toegift, de be kende elegie van Fauré. de cellis te nog eens de gelegenheid haar rustige en heldere stokvoering te tonen in een sfeervolle uitvoe ring, niet in het minst door het goed aanvullende pianospel van Suzy Bossard. FRANK DEN HERDER Djazzex: van tropisch hardhout zaagt men planken. Jimmy Halperin Quartet in De Waag AMSTERDAM (ANP) - Kunstmakelaar P. Albricht uit Velp heeft naar de Nationale Kunst- en Antiekbeurs PAN in de RAI in Amsterdam het nog niet eerder geëxposeerde schilderij 'Café de Nuit' van J.C.B. Sluijters mee genomen. Dit in 1906 gemaakte werk moet tenminste een miljoen gulden opbrengen en is daarmee een van de duurste 'objecten' op de derde PAN- beurs. Deze is onlangs geopend en duurt tot en met 22 oktober. De kunstmakelaar meent dat er 'een euforie' rond Sluyters heerst waar voorlopig nog geen einde aan komt. Als Albricht een koper vindt, zou dit het tweede schilderij van Sluijters (1881-1957) worden dat binnen korte tijd voor meer dan een miljoen gulden wordt verkocht. Modern Jazz Dance Company Djazzex met Jazz on scale'. 'V-Male' van Glenn van der Hoff/Chick Corea/Duke Ellington: 'Darima- na' van Glenn van der Hoff/Albert Veenen- daal; 'Facade' van Conny Janssen/Ghis- monti/Torque/Horvitz; 'Goodbye Mister Fa raway' van Alida Chase/Milh Vanilli. Gezien op 14 oktober in het A T T Danstheater in Den Haag. Toernee. DEN HAAG Zeven jaar gele den traden ze nog op in plaatselij ke schoolkantines, anno 1989 ge ven de dansers van de Modern Jazz Dance Company Djazzex uit Den Haag voorstellingen in Cana da en op Aruba. Al bij de oprich ting stelde artistiek leider Glenn van der Hoff zich ten doel de jazz- dans uit de amusements- en showsfeer te halen en terug te ke ren naar de oorsprong van de jazz- dans. Die ligt in Amerika waar de Afrikaanse slaven al dansend ui ting gaven aan hun koloniale on derdrukking. De direkte gevoels expressie van de jazz in kombing.- tie met de rationele en veel ruim- telijker benadering van de wes terse moderne dans, bepaalde de artistieke koers van Djazzex. Na zeven jaar terreinverkenning, waarin Djazzex nog wel eens een Broadway-steekje liet vallen, lijkt de synthese bereikt. 'Jazz on sca le' is een zeer uitgebalanceerd programma dat een goed over zicht geeft van de verschillende benaderingen van de combinatie modern en jazz. Twee jaar geleden gaf Glenn van der Hoff in 'V-Male' zijn visie op het uiterlijk vertoon van vrou wen. Ik betichtte hem toen van clichématigheid omdat zij niet veel meer deden dan'met de ver rijdbare spiegels koketteren en eikaar met afgunstige blikken be concurreren. In de hernieuwde versie van 'V-Male' geeft Van der Hoff een heel wat genuanceerder beeld al zouden vier mannen het nooit kunnen dansen. De danse ressen spreiden hun vrouwelijk- Astor Piazzolla and his New Tango Sextet. Bandoneon: Astor Piazzolla en Julio Oscar Pane: bas, Hector Lorenzo Console; piano, Gerardo Jorge Gandini; gitaar, Horacio Es- teban Malvicino; cello. Jose Bragato. Ge zien in de Leidse Schouwburg. Zaterdag nacht 14 oktober. LEIDEN Toen Astor Piazzolla met zijn tango-kwintet enkele ja ren geleden voor het eerst een concert had gegeven in de Leidse Schouwburg, bleef die gebeurte nis hier nog lang nagonzen. De tango's die deze man uit zijn bandoneon wrikte, waren zo aan grijpend en meeslepend, dat was hier nog niet eerder vertoond. Be grijpelijk dat de verwachtingen voor het tweede concert dat hij hier zou geven hoog gespannen waren. Misschien wel té hoog. Zou zoiets indrukwekkends zich nog eens kunnen herhalen? Nee. Laten we het maar meteen zeggen, dan hebben we dat ge had. Het concert dat Piazzolla en zijn mannen zaterdagnacht in de Leidse Schouwburg gaven, stak wat mager af bij dat eerste optre den. Wat er precies aan de hand was met Piazzolla en zijn New Tango Sextet laat zich moeilijk omschrijven, maar het leek wel alsof de vonk ontbrak. Piazzolla en zijn mensen zijn te veel vaklui om een slechte prestatie af te le- heid nu meer tentoon in innerlij ke, algemeen menselijke, situa ties als eenzaamheid dan in op pervlakkige poses van manne quins. Bovendien heeft 'V-Male' aan ruimte gewonnen en is er een hoop franje verdwenen, maar een echt overtuigende klassieker is het niet geworden. Die kans is wel weggelegd voor 'Darimana' waarvoor Van der Hoff zich liet inspireren door zijn geboorteland Indonesië. Al in het openingsbeeld straalt de oosterse ochtendsfeer je tegemoet: tegen de achtergrond van een rode, ho rizontale, lichtbalk staan de dan sers op hun hoofd en scharen zij hun benen langzaam door de lucht. Als een wassende zon glijdt de lichtbalk omhoog en dan breekt de dag aan. Tussen de groeiende bedrijvigheid door her ken je in de bewegingen de Kecak-dansen. Uit deze Balinese trancedansen komen ook de ge stileerde zwaard- en de acrobati sche aapbewegingen voort. Van der Hoff plaatst ze in een prachti ge ruimtelijke structuur die zo kenmerkend is voor de westerse moderne dans. Ook in de muziek van Albert Veenendaal komen oost en west samen: het Balinees wiegeliedje gaat harmonieus over in het geluid van een synthesizer. In het westen aangekomen, toont Van der Hoff gehaaste za kenmannen met attachékoffertje, mannen die nerveus op hun hor loge kijken. Nogal plat en expli ciet, maar wel dynamisch. De ont moeting tussen de twee culturen geeft hij vorm in een terneergesla gen danseres in batikpakje die omarmd wordt door twee wester se, zwart geklede danseressen. Al is de symboliek hier en daar van tropisch hardhout zaagt men planken, 'Darimana' als geheel is een ijzersterk bewijs van Van der Hoff s voorgestane synthese tus- veren, maar vooral in het gedeelte voor de pauze werden de num mers nogal routineus afgewerkt. Het had had iets vermoeids alle maal, het heilige vuur was niet aanwezig. Daar kon de tweede bandoneonspeler, Julio Oscar Pa ne, die sinds kort deel uitmaakt van Piazzolla's ensemble, niets aan veranderen. En ook pianist Gerardo Jorge Gandini slaagde er ondanks zijn geestdriftige spel niet in het vuur aan te blazen. Bij dat eerste concert speelden- de musici alsof hun leven er vanaf hing, nu zag je duidelijk dat ze maar met één ding bezig waren: met hun werk. Voor de pauze waren het de be kendere nummers die werden ge bracht, voornamelijk de tango's die Piazzolla in 1985 schreef voor de film 'L'exilio de Gardel'. Af en toe was het weer hoorbaar: dat langzaam aansluipende geluid dat Hector Console en Jose Bra gato uit hun instrumenten sleep ten, dat geluid dat nog het meeste weg heeft van een onheilspellend naderende sirene. En ook de ver rassende inzetten van Piazzolla waren er weer, die inzetten waar door de melodie ineens zo'n hon dertachtig graden lijkt te kante len. Maar krachtig was anders. Nog steeds had het geluid van As- tors bandoneon iets dwingends, maar het was net alsof de maestro zich inhield voor zijn collega. Pa ne. Nu stormden de klanken niet sen de moderne dans en de jazz- dans. Prachtig. Minstens even mooi maar heel anders is 'Facade' van Djazzex- danseres Conny Janssen. Na haar debuut 'The Undertow', is dit haar tweede choreografie waarin ze bewijst een ongekend groot choreografisch talent in huis te hebben. De facade waarachter de mens schuil gaat, geeft ze vorm in een vloeiende, opvallend abstrak- te danstaal met veel synchrone bewegingen. In tegenstelling tot Glenn van der Hoff, die vaak ge detailleerd werkt, zoekt Conny Janssen het iri de wijde, versprin gende ruimtelijke structuren. Met haar lange lijnen weet ze drukke sfeer van de straat, maar ook de sfeer van verstilling en be zinning raak te treffen. De dan- naar voren als een cavalerie maar leek het er af en toe op alsof er een manegeklasje op ons afkwam. Of men, gezien het late tijdstip van het concert, bang is geweest voor burengerucht, weet ik niet. maar met het volume zat het ook al niet lekker. De muziek van Piazzolla hoort als een orkaan de zaal in razen, maar wat we zater dagnacht hoorden was een bijna 'klassiek' beschaafd geluid. Het spel van gitarist Horacio Esteban Malvicino was daarentegen wel erg goed te horen, te goed zelfs. Het domineerde. En dat kan toch niet de bedoeling zijn geweest. Na de pauze bracht het sextet enkele nieuwe composities ten gehore. Virtuoze composities zijn het. Schijnbaar dissonante melo dieën vloeien prachtig in elkaar over. Intelligente constructies. Maar ze missen de meeslepend heid van de eerdere tango's. Het lijkt wel alsof Piazzolla niet meer echt op het hart mikt maar ons met zijn muziek vooral een cere braal genoegen wil schenken. De ziel doet niet meer mee. Dat is erg jammer. Nog steeds indrukwekkend is het te zien hoe Piazzolla in zijn zwarte broek en overhemd tij dens de soli van zijn collega's plechtig achter zijn gesloten bandoneon blijft staan. Maar gek, af en toe, had ik toch het idee dat hij aan het graf van iets stond. On danks de staande ovatie van het, sers vallen veel maar ze halen hun kracht uit de steun van anderen. 'Facade' is daardoor een hu manistisch ballet waarvan ik mag hopen dat ze er nog meer zal ma ken. De uitsmijter van het program ma was 'Goodbye Mister Fara way' van Alida Chase. De Austra lische Chase, die onder meer danste en choreografeerde bij het Frankfurter Ballet van William Forsythe en werk maakte voor het Nederlands Dans Theater, zag de moderne jazzdans van Djazzex als de totale vrijheid. Op de toe gankelijke discomuziek van Milli Vanilli haalt ze herinneringen op aan voorbije dromen. Tijdens een bizar bruiloftsfeest met punky- uitgedoste gasten, probeert de bruidegom met zijn zilveren to- Astor Piazzolla: niet meer echt mikken op het hart. (foto pr) opvallend jonge, publiek zat er niet meer dan een toegift in. De held wordt vermoeid. CEES VAN HOORE (foto Hans Gerritsen) verstaf de bruid al te onderdruk ken maar echt lukken zal hem dat in de toekomst waarschijnlijk niet. De feestbende zingt, swingt en breakdanst als een tierelier, maar door Chase's kinderlijk- simplistische visie op dansthea ter stijgt 'Goodbye Mister Fara way' nauwelijks uit boven een Penny de Jager-ballet uit haar beste tijd. Het is aandoenlijk en koddig maar veel artistieke zeg gingskracht heeft het niet. Dit neemt niet weg dat Djazzex met 'Jazz on scale' nu het overtui gende bewijs levert dat de moder ne jazzdans een volwaardig broer tje of zusje is van alle andere mo derne dansgezelschappen in Ne derland. Bravo. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Brinkmans keuze in Mauritshuis DEN HAAG (GPD) - In het Maurits huis worden van 4 tot en met 25 no vember een aantal zalen van de Rijksdienst Beeldende Kunst 36 kunstwerken uit rijksmusea ten toongesteld die persoonlijk zijn uit gekozen door (demissionair) minis ter Brinkman van cultuur. Te zien zijn onder meer Rembrandts 'Haes- je van Cleyburg', Constants 'Casa nova s'associe avec l'amour', Ruthenbecks tafel en Andy War hols 'Reigning Queens'. De werken vormen samen een vi sie op 7 jaar aanwinsten die voor de rijkscollecties in het land zijn ver worven. Brinkman heeft er wel eens op gewezen dat hij in wezen 'een tragische bijrol' vervult, omdat een minister van cultuur geen recht streekse bemoeienis heeft met de verwerving van kunstvoorwerpen voor de gemeenschap. Hoewel hij regelmatig aanwezig is bij openin gen van aanwinsten-tentoonstellin gen van rijksmusea, 'staat hij erbij en kijkt hij ernaar', zejgt Brinkman in een toelichting op zijn keuze. Hij heeft als gastconservator, 'ge leid door oog en gevoel', zijn per soonlijke visie op de aanwinsten ge geven. 'Als toeschouwer in de loop der jaren steeds gefascineerd door wat hij zag, heeft hij met de schroomvalligheid die past bij een bewindspersoon die aankopen volgt op afstand, nu zelf van dicht bij een keuze kunnen maken', aldus een persbericht van de Rijksdienst Beeldende Kunst. FRANKFURT (AP) - De Tsjechos- lowaakse toneelschrijver en men senrechtenactivist Vaclav Havel heeft gisteren de vredesprijs van de Westduitse uitgeversbond gekre gen. De prijs, die jaarlijks wordt uit gereikt tijdens de Frankfurter Buchmesse, werd voor de 53-jarige schrijver in ontvangst genomen door de Zwitserse acteur/regisseur Maximillian Scheil. Havel had van de Tsjechoslowaakse autoriteiten ondanks een officieel verzoek daar toe van de Westduitse regering geen toestemming gekregen naar Frank furt te reizen. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl en president Richard von Weizsaecker overhandigden de "prijs, die aan Havel werd toegekend vanwege zijn "grote betrokkenheid bij de stryd voor vrijheid" K&O Meesterserie: Nieuw Sipfonietta Am sterdam o.l.v. Lev Markiz m.m.v. Vera Beths viool, en Dmitri Ferschtman cello. Werken van Mozart, Schubert en Tsjaikovsky. Ge hoord in de Stadsgehoorzaal op zaterdag 14 oktober. LEIDEN Onder de naam Nieuw Sinfonietta Amsterdam verenigde zich in 1987 een aantal jonge musici, bezeten van hun in strument zoals zij zelf zeggen. Idealisme en de behoefte bepaal de ideeen over muziek en muziek- maken te verwezenlijken stonden daarbij voorop, men speelde 'con amore'. ook in financieel opzicht. In Lev Markiz vonden zij een ide ale coach en dirigent, veeleisend en inspirerend. Als concertmees ter van het Kamerorkest van Mos kou had hij zijn sporen verdiend; tevens was hij oprichter van het ensemble De Solisten van Mos kou. Zijn ervaring klinkt door in het verbluffende niveau .dat hij met dit jonge kamerorkest dat nu zijn tweede concertseizoen in gaat, in korte tijd heeft weten te bereiken: een orkest dat zo homo geen is dat het speelt als ware het één instrument, met een rijkdom aan klankkleur en dynamische mogelijkheden. Knap is hoe Mar kiz ondanks de grote perfectie en discipline die daaraan ten grond slag ligt toch in het samenspel de spontaneïteit heeft weten te be houden. Het vrolijke en in zijn eenvoud volmaakte symfonietje van de 16-jarige Mozart was dit ensemble op het lijf geschreven: van de eerste tot de laatste maat werd fris, pittig en fijnzinnig ge speeld. Aardig was de opbouw van het programma: nu eens wat minder bekende werken kwamen aan bod. Schubert's Adagio en Rondo voor viool en orkest, een char mant stuk, sloot met zijn klassie ke opzet wonderwel aan op Mo zart. Vera Beths maakte er in ge lijkgestemde uit"oering met het orkest een puntgaaf juweeltje van. Ook Tsjaikovsky's Noctur ne, en Pezzo capricioso voor cello en orkest zijn zelden op de pro gramma's van orkestconcerten te vinden. Dmitri Ferschtman trok alle registers open met een be dwelmende toon en grote virtuo siteit, waar het orkest zich in klank en kleur naadloos bij aan sloot. Zeer fraai waren de dialo gen tussen solist en concertmees ter. In de bekende en geliefde Se renade voor strijkorkest van de zelfde componist was nogmaals de volle strijkersklank, de grote beheersing in dynamiek, en het raffinement waarmee elegantie, melancholie en sentiment ver mengd werden, te bewonderen. Sympathiek was dat dirigent Lev Markiz de leden van het orkest nadrukkelijk liet delen in het en thousiaste applaus. Twee toegif ten werden ons nog geschonken, de Elegie van Tsjaikovsky en een pizzicatograpje, dat slechts in een perfecte uitvoering grappig kan zijn. Deze kennismaking smaakt naar meer, K&O! MIES ALBARDA LEIDEN - Bijzonder populair zal de muziek van de eigenzinnige Amerikaanse pianist Lennie Tris- tano wel nooit worden. Tristano (1919-78) was een begenadigd le raar, die er in slaagde in zijn een tje een aparte school van jazzmu sici achter te laten. De bekendste onder hen zijn Lee Konitz, Warne Marsh en Sal Mosca, artiesten die zich meer onderscheiden of on derscheidden door virtuoos im proviseren in harmonische zin dan door spectaculaire accenten in het geluid of gemakzuchtige trucs om het publiek aan zich te binden. Diezelfde benadering van 'mu sic for music's sake' tekende het optreden van het Jimmy Halpe rin Quartet, dat zijn laatste con cert van een Europese tournee verzorgde bij Hot House. De vier jonge heren van de oostkust had den geen enkele moeite met het samenspel dat van hoge kwaliteit was. Met het grootste gemak rea geerden de musici op elkaar, naadloos werd van elkaar overge nomen na soli of werden de moei lijkste unisono-passages in hoog tempo uitgevoerd. Tenorsaxofo nist Halperin (1959) had er, even als pianist Michael Kanan (1964), veel plezier in. Wat meer plicht matig vervulden bassist Michael Gold en drummer Skip Scott hun taak, niet geheel onbegrijpelijk, daar de muziek van Tristano c.s. weinig vrijheid laat aan de ritme sectie. Desondanks kan niet ge zegd dat er geen sprake was van swing, hoogstens van een vier kwartsmaat-eenheidsworst. Halperin heeft een opvallende klarinet-achtige toon op zijn saxofoon, die hij naar eigen zeg gen ook cultiveert, om anders te klinken dan vele anderen die het zelfde instrument in de jazz ge bruiken. Die toonopvatting past heel goed bij samenspel met de piano, die met veel gevoel voor fantasie door Kanan wordt be speeld. Op sommige momenten leek Tristano zelf achter de toet sen te zitten, terwijl Kanan net als Halperin een meester is in het vermijden van clichés. Het pro gramma van het concert was op gebouwd uit composities van Halperin en Kanan, aangevuld met tamelijk bekende stukken van Tristano, Konitz, Marsh en Ted Brown. Het zijn vrijwel alle maal moeilijke stukken, die hoge eisen stellen aan het ritmegevoel van de uitvoerenden. Schijnbaar moeiteloos vloog Halperin door de moeilijke schema's van de stukken, zichzelf zo weinig moge lijk herhalend en solide nieuwe melodielijnen construerend. Daar waar anderen zich zouden verliezen in effectbejag, gebruik te de saxofonist zijn virtuositeit om een logisch bouwwerk van in elkaar grijpende frasen in elkaar te zetten. Dat het niet louter tech niek was. kon het viertal bewijzen in de langzamere stukken, waarin het emotionele evenwicht opval lend was. Af en toe riep het intieme groepsgeluid vergelijkingen met de klassieke kamermuziek op, niet in de laatste plaats omdat alle dynamiek en ontwikkeling moet komen uit de behandeling van het harmonische materiaal. Cli maxen worden eerder gesugge reerd dan daadwerkelijk ge speeld, zodat bij deze muziek de luisteraar er wel zijn hoofd bij moet houden. Een uitstekend concert van een soort muziek die in Nederland te weinig te horen is. Er werden opnamen gemaakt voor de radio, zodat zij die er niet bij waren zich kunnen vergewis sen van de kwaliteit van het kwar tet door te luisteren naar Radio 1 of 2 op aanstaande zondag. KEN VOS Jimmy Halperin.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25