'Ook president Bush zelf werd rijk in olie- industrie' Elke miljardair wil eigen vliegmaatschappij Welvaartsdenken in de VS staat milieubeleid in de weg Homofiele theologen eisen duidelijkheid van gereformeerde synode PAGINA 2 MAANDAG 16 OKTOBER 1989 WASHINGTON (GPD) "Indianen houden bij hun besluiten rekening met de gevolgen ervan tot in de 7e generatie. Maar wij moderne Amerikanen denken nog niet één generatie vooruit". Michael Deland. adviseur voor milieuzaken van president Bush, is niet echt optimistisch als het gaat om de bereidheid van de Amerikanen hun levensstijl zo te veran deren dat de Verenigde Staten in de na bije toekomst een samenleving zullen worden die in evenwicht is met de eisen die het milieu stelt. Deze maand wordt er bijvoorbeeld in Den Haag een internationale ministers conferentie gehouden over het broei kaseffect, het langzaam opwarmen van de aarde door de uitstoot van kooldioxy- de. Één van de voorstellen waar Neder land ongetwijfeld mee zal komen, is het instellen van een wereldwijd onder zoeksfonds naar het broeikaseffect. Maar het is nog maar de vraag of de Ver enigde Staten, waar het instellen van zo'n fonds nog onderwerp van discussie is, daarmee zullen instellen. Dat zo'n verandering in mentaliteit desondanks hoognodig is, ontkent advi seur van het Witte Huis Deland niet. Hoewel de Verenigde Staten op Europa voorlopen met de eisen die aan schone auto's worden gesteld, kunnen zij er niet omheen dat de burgers tot de grootste vervuilers ter wereld behoren. De Ame rikanen hebben meer auto's, gebruiken meer energie en gooien meer afval weg dan welk ander volk dan ook. De Amerikanen zich overigens wel steeds meer te realiseren dat de mentaliteit van 'live now, pay later' schadelijk is voor het milieu. Zo staat bij de ingang van het ministe rie van binnenlandse zaken de aan kondiging dat het wegwerpservies in de kantine binnenkort wordt ver- land in gevaar te brengen, vangen door spullen die vaker dan Aan de andere kant is de weg- een keer kunnen worden gebruikt, werpmaatschappij voor de meeste En de Witte-Huisadviseur zelf on- mensen zo vanzelfsprekend, dat derzoekt op dit moment hoe de pre- zelfs milieuorganisaties hun koffie sident aan papierrecycling kan in plastic bekertjes serveren. En de doen zonder de veiligheid van het milieuactivisten uiteraard een auto Indianen zijn in de Verenigde Staten de enige bevolkingsgroep die zich bewust i ren zij voor het Capitool tegen bedreiging van hun reservaat. x het milieu. Hier proteste- (foto archief) hebben, omdat ze net 2 deren bereid zijn om de ongemak ken van het gebrekkige openbaar vervoerssysteem te ondergaan. Een duurzame samenleving, het grote streven in het nationaal milieuplan van milieuminister Nij- pels, lijkt in Amerika nog ver weg. Maar milieu is sinds de ramp met de Exxon Valdez in Alaska en de droogte in de belangrijkste graan- gebieden in Texas vorig jaar wel een item, ook op regeringsniveau. In te genstelling tot zijn voorganger trekt Bush zich het milieu aan. De president heeft de belangrijk ste dienst op dit gebied, de Environ mental Protection Agency (EPA) in zijn regering een belangrijke positie toegekend. Dank zij Bush heeft de EPA voor het eerst een directeur die afkomstig is uit de milieubeweging. En wat meer is, de nieuwe directeur Bill Reilly heeft 'het oor van de pre sident', zoals de Amerikanen dat noemen. Inmiddels ligt er zelfs een wetsontwerp om van de EPA einde lijk een echt ministerie te maken. Reilly is ook de man achter de nieuwe schone-luchtwet, waar Con gres en Huis van Afgevaardigden zich dezer dagen over buigen. Het is een controversiële wetgeving, die met name veel tegenstand ontmoet vanuit de auto- en de olie-industrie. Het is tevens de eerste belangrijke milieuwet sinds acht jaar en in die zin een hele stap vooruit na Reagan, die twee regeringsperioden niets aan federaal milieubeleid heeft ge daan, behalve bezuinigen op de EPA. Verkiezingspropagan da Milieuactivisten hebben deson danks hun twijfels over het beleid van Bush. "Toen hij met de nieuwe schone-luchtwet kwam, waren we daar zeer over te spreken", aldus Ri chard Forest van de National Wild Life Federation, een natuurbe schermingsorganisatie die zich vooral met voorlichting en lobbyen bezighoudt. "Maar inmiddels is de wet wel heel erg afgezwakt", meent Forest. De milieugroepen zijn bang dat Bush het item vooral als verkie zingspropaganda heeft gebruikt. De benoeming van Bill Reilly bij de EPA is weliswaar een positieve stap, maar een echt milieubeleid kan uiteindelijk alleen tot stand ko men als daar ook geld voor is, en dat heeft Bush tot nu toe niet ter be schikking gesteld. Het huidige milieubeleid is erg gefixeerd op schone lucht. Smog is voor de Amerikanen een nog veel groter probleem dan voor de Neder landers. Een stad als Los Angeles heeft 130 tot 150 dagen per jaar smogalarm als gevolg van de hoge concentraties ozon in de lucht. Zelfs in Washington, waar nauwelijks in dustrie is, worden astmapatiënten regelmatig gewaarschuwd binnen te blijven. De gezondheid van de burgers is de voornaamste drijfveer achter het Amerikaanse milieubeleid. Daar door blijven andere zaken een beetje buiten schot. Zure regen, in Europa toch een belangrijk onder werp en in de Verenigde Staten ook niet onbekend, speelt in de politie ke besluitvorming nog geen echt belangrijke rol. En over het ljestaSn van het broeikaseffect wordt welis waar niet getwijfeld, maar concrete maatregelen daartegen staan niet op het programma. Wegwerpmaatschappij "Als ze maatregelen nemen, dan is de controle daarop veel beter dan bij ons. De handhaving van de milieuwetgeving is ook beter gere geld. Maar op een aantal andere za ken lopen de Amerikanen duidelijk achter", aldus Bert Metz, weten schapsattaché van de Nederlandse ambassade in Washington, "ze ge bruiken twee keer zoveel energie als de Europeanen en leven in een enorme wegwerpmaatschappij. Ze nemen nu wel strenge maatregelen om de smogvorming in de steden te beperken, maar aan de elektrici teitscentrales doen ze niets. Ze heb ben nog veel kolenstokende centra les die grote hoeveelheden kool dioxiden, stikstofoxiden en zwavel- oxiden uitstoten. Met het het herge bruik van afval lopen ze duidelijk achter en dat geldt ook voor het te rugdringen van schadelijke bestrij dingsmiddelen". Een groot probleem bij de aanpak van de milieuproblematiek in de Verenigde Staten is de enorme vin ger die bedrijven via het lobbysys teem in de pap hebben. De nieuwe schone-luchtwet, die als belangrijk ste doel de invoering van de schone re brandstof methanol voor auto's heeft, dreigt z'n belangrijkste poten I kwijt te raken onder druk van de au- j to- en de olie-industrie. De eerste vreest dat niemand de methanol-au- to's zal kopen, tenzij de afzonderlij ke staten de verkoop via belasting maatregelen stimuleren. De olie-in dustrie is bang een deel van de markt kwijt te raken aan de fabri kanten van de nieuwe brandstof. 1 Statiegeld Zelfs hergebruik van afval wordt bemoeilijkt door de druk van de in- dustrie. In de stad Washington is twee jaar geleden geprobeerd een statiegeldsysteem voor flessen op te zetten. Het mes sneed, zo dacht men, mooi aan twee kanten. Ener zijds kon de afvalberg worden inge damd, en aan de andere kant kon het een leuke bron van inkomsten worden voor de grote aantallen dak- lozen van de stad. Maar het kwam er niet van. De glasfabrikanten startten een cam pagne, compleet met televisiespot jes waarin een arm oud vrouwtje wankelend bezweek onder de grote hoeveelheden lege flessen die zij ge acht werd naar de supermarkt te brengen. De stad zag uiteindelijk maar van de plannen af. De macht van de lobbyisten is groot. Voor veel milieuactivisten is dat een belangrijke reden om niet al te optimistisch te zijn over het be leid van president Bush. Zoals een van hen opmerkt: "Ik vraag me af of je echt veel kunt verwachten van een man die miljonair is geworden in de olie-industrie". WASHINGTON (GPD)' - Het lijkt erop dat iedere Amerikaan die een paar hon derd miljoen dollar over heeft, daar een vliegmaat schappij voor wil kopen. El ke week doet deze of gene Dagobert Duck wel een nieuwe aanbieding. Elke week worden de bedragen fantastischer. De kroon wordt gespannen door de NewYorkse rijkaard Donald Trump, die vorige week zei Amerika's grootste lucht vaartmaatschappij, Ameri can Airlines, voor een be drag van 7,5 miljard dollar (16 miljard gulden) te willen kopen. Een paar weken daarvoor bood een andere schatrijke investeerder, de uit Los Angeles afkomstige olie- boer Marvin Davis, 5,4 miljard dol lar voor de op een na grootste vlieg maatschappij, United Airlines. Maar Davis werd uit de markt ge prijsd door een groep, waarin zich behalve het personeel van United ook de Britse maatschappij British Airways bevindt. Die bood 6,75 mil jard dollar, en over dat bod wordt nog steeds gepraat. Al was het alleen maar omdat vrij dag plotseling bleek dat de werkne mers en de luchtvaartmaatschappij het geboden fantastische bedrag niet bij elkaar wist te krijgen. Tot op het laatst hadden ze geprobeerd om de overname te financieren met zo geheten junk-bonds, obligaties met een hoog risico en een nog hogere rente. Door deze mislukking verlo ren beleggers plotseling het ver trouwen in de toch al wat overspan nen junk-bond-markt, hetgeen me de de aanleiding was voor de instor ting van de koersen, die al herinne ringen opriep aan de Zwarte Maan dag van 1987. De vliegmaatschappijen zijn de laatste tijd 'hot' geworden, zoals dat in beurskringen heet. In het gezel schap van Amerikaanse geld-mag- naten tel je niet meer mee als je niet minstens ook een keer een bod op een 'carrier' hebt gedaan. Hoe dat komt? Voor een deel is het een kwestie van glamour. Iemand als de egomaniakale Trump op zijn briefpapier staat, in eenvoudige gouden letters: DONALD TRUMP, en niets meer is daar bijvoorbeeld bepaald gevoelig voor. Hij heeft al een Trump Wolkenkrabber en een Trump Hotel, dus hij zal nu ook wel een Trump Airlines willen. Maar voor een ander deel is het gewoon een kwestie van gezond za- kenverstand. Nadat veel Ameri kaanse vliegmaatschappijen jaren lang verliezen leden, gaat het met een aantal van de grootste ineens heel goed. Hun vooruitzichten zijn prima en ze blijken zeer waardevol le kapitaalgoederen te hebben. Dan wil Wall Street wel. door Henk Dam Om te begrijpen wat er in de Ame rikaanse luchtvaart aan de hand is, moeten we teruggaan naar het jaar 1978. Dat was het jaar van de grote deregulatie. De Amerikaanse over heid zei toen niet meer wie op welke route mocht vliegen, en de maat schappijen mochten zelf hun prij zen bepalen. Tegen de zin van de maatschappijen in, werd zo allés vrij. Dat zorgde voor sterk toene mende concurrentie in de lucht. Een fenomeen als People Express ontstond, de maatschappij die weliswaar geen service bood, maar wel heel goedkope vluchten. Maar het bleek een tijdelijk ople ving te zijn. De grote maatschappij en slaagden er uiteindelijk in, de nieuwe kleine broertjes de een na de ander uit het nest te gooien. Nu hebben de acht grootste luchtvaart maatschappijen in Amerika 90 pro cent van de binnenlandse markt in handen. Goud Investeerders zijn er bovendien achtergekomen dat ze nog een be langrijke aantrekkelijkheid heb ben: hun vliegtuigen. Een maat schappij als United Airlines bezit 80 procent van zijn 416 vliegtuigen, en dat is puur goud. Want vliegtuigen zijn in een wereld waarin meer en meer gevlogen wordt, schaars. De vliegtuigbouwers kunnen de vraag niet aan wie nu bij Boeing en 747 bestelt, moet vier jaar geduld heb ben en dus stijgen de prijzen snel. Het is daarmee uitermate lucra tief geworden om de vliegtuigen van een maatschappij die je over neemt, te verkopen en vervolgens die vliegtuigen weer te huren. Daar mee komt in één keer een enorme hoeveelheid geld binnen, en zoiets is voor Wall Street nu eenmaal on weerstaanbaar. Al die belangstelling heeft ook een schaduwkant: door de overne mingen en pogingen daartoe ko men veel luchtvaartmaatschappij en aanvankelijk zwaar in de schul den terecht. Een recessie, stijgende brandstofprijzen of stijgende rente zoii hen snel de das kunnen om doen. Toch al slecht draaiende maatschappijen als Pan Am, TWA en Braniff zouden de catastrofe voor de Amerikaanse luchtvaartin dustrie als geheel alleen maar groter maken. Terwijl bijvoorbeeld in het geval van United Airlines de over- nameberichten de koersen van de aandelen in de luchtvaartmaat schappij tot duizelingwekkende hoogten hebben opgestuwd, van waar ze afgelopen vrijdag zeer hard weer neerstortten. Uitverkoop Want er zit een interessant kantje aan het hele spel van loven en bie den rond de Amerikaanse vlieg maatschappijen. Dat is dat ook bui tenlandse beleggers en onderne mingen volop meedoen aan de uit verkoop. Zonder buitenlandse ka pitaal kan de Amerikaanse econo mie nu eenmaal niet draaien. Wat in dit geval echter pikant is, is dat buitenlandse luchtvaartmaat schappijen zich zo duchtig zijn gaan weren. Op die manier heeft Swissair een belang van 5 procent in Delta, zit SAS voor 10 procent in Texas Air, wil British Airways voor 15 pro cent deelnemen in United Airlines, en heeft de KLM interesse in een belang van 10 procent in Northwest Airlines. Met die situatie zijn de Ameri kaanse regering noch het Congres erg gelukkig. Zij zijn bang dat de buitenlandse maatschappijen op deze manier, op de Amerikaanse markt gaan penetreren, zonder dat Amerikaanse maatschappijen de kans hebben datzelfde in het bui tenland te doen. Minister Skinner (transport) heeft dan ook de KLM laten weten, dat het Nederlandse geld welkom is hoewel aanzien lijk minder dan de KLM wilde in vesteren maar dat de KLM geen speciale rechten op de Amerikaan se markt krijgt, weinig over North west te zeggen zal krijgen, en zelfs niets mag afweten van bijvoorbeeld eventuele plannen van Northwest om in Europa te gaan opereren. Angst British Airways zal vrijwel zeker iets dergelijks de komende weken ook te horen krijgen, want de minis ter voelt de hete adem van het Con gres in zijn nek. Als hy zelf niets doet, is een overgrote meerderheid Men kan zich die angst van het Congres, en trouwens vooral ook van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen zelf, voor een deel wel voorstellen. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen doen het in het buitenland verhoudingsge wijs niet erg goed. Voor een deel is dat een kwestie van slecht manage ment én, bijvoorbeeld op de Trans atlantische route, slechte service. In veel landen moet verder tegen de min of meer verborgen bescher ming van de eigen vliegmaatschap pijen worden gevochten. Maar dat laatste wordt gaande weg beter. Experts verwachten dat de luchtvaart meer en meer zal in ternationaliseren, en dat de vrijheid voor alle luchtvaartmaatschappijen om in het buitenland te opereren, op den duur zal toenemen. In dat kader is het te begrijpen dat Eu ropese maatschappijen samenwer king zoeken met Amerikaanse zus ters. Immers, hoe sterker je positie nu, hoe meer voordeel je hebt als st,raks de wereld kan worden opge deeld. Maar wat veel Amerikanen hele maal niet bevalt, is dat die samen werking de vorm van overnemin gen heeft. De New York Times som berde daar onlangs over: "Moeten we nu, na de staal, auto's en compu ters, ook al onze binnenlandse markt op het gebied van de lucht vaart verliezen?". LEUSDEN (ANP) - De gerefor meerde vertrouwenscommissie voor homofiele theologen heeft haar werkzaamheden opge schort. De commissie vindt dat de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland eerst duide lijk moet maken hoe serieus ze haar eigen uitspraken over homo seksualiteit nepmt. De commissie heeft de synode gevraagd of de uitspraak over de aanvaarding van homofielen in het ambt (1979) slechts een pasto raal advies is of ook een principië le ethische keuze tegen discrima- tie van homo's in de kerk, zo maakt secretaris Rick Geukema duidelijk. De vertrouwenscom missie staat homofiele theologen terzijde die op zoek zijn naar een baan als gereformeerd predikant. De laatste tijd wordt het werk van de commissie extra bemoei lijkt doordat kerken de synode uitspraak steeds vaker als vrijblij vend advies naast zich neerleg gen. Zij beroepen zich hiervoor op de uitleg die de gereformeerde delegatie verleden jaar gaf op de vergadering van de Gereformeer de Oecumenische Raad (GOR) in Harare. Behoudende lidkerken van de GOR leverden in Harare forse kritiek op de Nederlandse opvattingen over homoseksuali teit. "In Harare is de boel verkocht als een pastorale benadering", al dus Geukema. De delegatie onder leiding van synodevoorzitter ds. E. Overeem heeft zich "kerkpoli tiek opgesteld" omdat de Gere formeerde Kerken anders uit de ze internationale organisatie zou den worden gezet. De commissie werd in 1986 in gesteld, nadat was gebleken dat er voor homoseksuele predikan ten nauwelijks plaats was in de gereformeerde kerken. Vruchteloos De voorzitter van de gereformeer de synode, ds. E. Overeem, acht een discussie over het advies van de synode van 1979 homoseksue len tot het avondmaal en de amb ten toe te laten vruchteloos. Het advies was een oproep aan de plaatselijke kerken om homo seksuelen toe te laten en een ver zoek aan homoseksuelen "om in de kring te komen", maar geen principiële ethische keuze tegen discriminatie van homoseksue len, aldus Overeem. Proefschrift. Pogingen binnen de kerken om door theologische discussie het 'Drobleem homo seksualiteit' op te lossen, zijn tot mislukken gedoemd. Mensen hebben hun standpunt al be paald, voordat de theologie aan bod komt. Wat toetsing van dit standpunt aan de bijbel wordt ge noemd, is in feite een poging de eigen zienswijze in de bijbel terug te vinden. Tot deze conclusie komt de bio loog en theoloog drs. P. Pronk in zijn proefschrift 'Tegennatuur lijk? Typen van morele argumen tatie inzake homoseksualiteit', waarop hij op 19 oktober aan de VU in Amsterdam hoopt te pro moveren. Degenen die homoseksueel ge drag afwijzen, maken volgens Pronk de fout dat zij uit biolo gische feiten een moreel oordeel afleiden. Niet alléén de rk-Kerk, die homoseksueel gedrag als 'on geordend' beschouwt, maar ook protestanten die zeggen dat zij zich op de H. Schrift baseren, ma ken zich schuldig aan deze 'fou tieve redenering'. Het aantal leden van de Gere formeerde Kerken in Nederland bevindt zich voor het eerst sinds 1963 onder de 800.000. Volgens de voorlopige statistische cijfers over het ledental, die worden ver meld in 'Kerkinformatie', het offi ciële orgaan van de Gereformeer de Kerken, telde de kerk op 1 ja nuari 1989 797.120 leden, ruim 11.000 minder dan een jaar eerder. De gemiddelde financiële bij drage per kerklid voor het kerke- werk blijft toenemen. Waar in 1987 gemiddeld fl. 287,43 bijeen werd gebracht, daar was de ge middelde bijdrage een jaar later gestegen tot fl. 292,20. De totale opbrengsten stegen met ruim 450.000 gulden tot bijna 233 mil joen gulden. Overleden. Geheel onver wachts is onlangs M.J. Moorman overleden. Hij was bijna 25 jaar als koster verbonden aan de Vre- deskerk in Leiden. Moorman be reikte de leeftijd van 67 jaar. Bcroepingswerk ter discus sie. Het beroepen van predikan ten is ronduit slecht geregeld in de Gereformeerde Kerken in Ne derland. De afgelopen tien jaar heeft ds. C. Mak, die op 1 novem ber zijn werk als begeleider van predikanten neerlegt, dat keer op keer moeten vaststellen. Het moet volgens hem anders, want het beroepingswerk is be hoorlijk vastgelopen. En het kan ook anders, blijkens Maks alter natieven voor het systeem waar mee kerken op soms grillige wijze aan een nieuwe voorganger ko men. De bijna 62-jarige oud-voor zitter zegt lang genoeg mee te draaien om te weten dat de plaat selijke kerken het beroépings- werk koesteren als "een kostbaar kleinood". Het gaat hier immers om één van de laatste organisatorische terreinen "waarop plaatselijke kerken zich nog kunnen uitle ven". Formeel zijn zij zelfstandig, maar door allerlei landelijke rege lingen is van die zelfstandigheid niet zoveel meer over, aldus Mak. Als ook het beroepingswerk lan delijk zou wofden geregeld, heb ben de kerken helemaal het ge voel dat ze "een filiaal van de sy node" zijn. Toch zou het volgens Mak voor zowel predikant als gemeente goed zijn, als er landelijk of pro vinciaal een adviescollege zou ko men dat rtieebeslist over het be roepingswerk. Een dergelijk "col lege van heel wijze mensen" zou vacante gemeenten een bepaalde voorganger kunnen aanbevelen en predikanten op zoek naar een nieuwe uitdaging van dienst kun nen zijn, zo stelt Mak zich voor. Het adviescollege zou moeten voorkomen dat predikanten na hun veertigste niet meer van ge meente kunnen veranderen. Uit financiële overwegingen zijn va cante gemeenten tegenwoordig vooral uit op jonge, goedkope predikanten. Moeder Teresa uit zieken huis. Moeder Teresa heeft zater dag het Woodlands-ziekenhuis in Calcutta mogen verlaten. "God zij gedankt, mij gaat het goed, echt goed", zei de 79-jarige Nobelprijs winnares toen zij uit het zieken huis vertrok. Moeder Teresa, die sinds 1928 werkt onder de allerarmsten van India, moest zich 5 september jl. met ernstige hartklachten en ho ge koorts in het ziekenhuis laten opnemen. Volgens een van de be handelende artsen verkeert zijn patiënte zich in een redelijke con ditie, maar moet zij nog minstens zes weken rust houden. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Kethel en Spa- land: mevr. J. Sosef, kandidaat te Vlaardingen. Beroepen te Nu- mansdorp: J. van Popering te Windesheim. Aangenomen naar Sliedrecht (nieuwe predikants plaats): G. C. de Jong te Zoeter- meer. Aangenomen naar Vollen- hove: J. B. Kamp, kandidaat te Elspeet die bedankte voor Min- nertsga en voor Zwammerdam. Aangenomen naar Woudenberg (deelgemeente Salem): J. S. Bosch te Oud-Avereest. Bedankt voor Harderwijk: J. J. W. Mout- haan te Zwolle. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Amster dam-Centrum: P. W. van de Kamp als missionair predikant verbonden aan de kerk van As sen-Zuid, laatstelijk werkzaam te Brazilië, wonende te Assen. Be dankt voor Nijmegen: H. P. Dam te Middelstum. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Klaaswaal: A. Bak te Bodegraven die bedankte voor Berkenwoude. Bedankt voor Apeldoorn: C. J. Meeuse te Rot terdam-Zuid. Bedankt voor 's- Gravenzande: D. Rietdijk te Moerkapelle. Bedankt voor Rot- terdam-IJsselmonde: A. F. Hon- koop te Zwijndrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2