We hebben meer over voor een mooi servies 'Zo'n grijze kamer is toch niks voor 'n kind' Boekje voor demi-vegetariërs MARX EN DE TV MAANDAG 16 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Het 'thuis gezellig maken' winstpunt voor winkeliers waarde meer terug krijgt dan je destijds hebt betaald, probleem Toch blijft die prijs een pro bleem, vertelt Berking. Een goed bestek kost ongeveer evenveel als een eet- en drink- servies samen. Een ander pro bleem dat de ontwerper van betekken heeft, is de onver slijtbaarheid. Alleen daarom al moet een goed ontworpen bestek een beetje tijdloos zijn. Met het door hem ontwor pen bestek Arcade voldoet hij in elk geval ruimschoots aan zijn eigen normen. Het be stek, dat wordt gekenmerkt door Jungendstilachtige ver sieringen op de heften, ligt niet alleen goed in de hand, het zal ook door de strakke vormgeving niet snel verve len. Glasservies Voor het glasservies Toccata van glasblazerij Peill &Put- zler in Düren geldt hetzelfde. De hoge ranke vorm van de glazen geeft dit servies een moderne uitstraling, zonder dat het misstaat bij een meer klassiek gedekte tafel. Het vakmanschap van de glasbla zers blijkt niet alleen uit de vorm, die bij de wijnglazen het bouquet vasthoudt, maar ook uit de vloeiende overgang van kelk naar voet. Eetservies Het bekroonde eetservies is een ontwerp van Wolf Karna- gel voor de firma Hutschen- reuther uit Selb. Het servies Galleria is te herkennen aan de veelkleurige randversie ring die is ontworpen door de Parijse couturier Léonard. Willen mode-ontwerpers die te hulp zijn geroepen voor ser viezen zich weieens te uitbun dig manifesteren, Léonard heeft het beperkt tot een smal le, haast geborduurd lijkende rand. Dat de versiering zo be scheiden oogt, komt trou wens niet door gebrek aan kleur, Léonard heeft niet min der dan tien keramiekkleuren gebruikt en daarnaast nog matgoud voor langs de ran den. w Binnenhuisarchitecte Jacqueline Roos Kinderkamers zijn soms net kleine uitdragerijen. Een stoel die opa over had toen hij naar een bejaardenwoning verhuisde, de oude keukentafel die plaats moest maken voor een 'moderner exemplaar. Het kan ook anders. Het aanbod aan speciale meubeltjes voor de kinderkamer is tegenwoordig groot. Maar voor de inrichting van het kinderdomein geldt wel een aantal 'spelregels'. "Ouders laten zich veel te snel beïnvloeden door de mode", zegt binnenhuisarchitecte Jacqueline Roos. "Het ergste dat ik heb gezien was een vol ledig grijze babykamer. Dat kun je een kind toch niet aan doen! Je zult zien, dat als je een gekleurd speeltje in zo'n omgeving ophangt, een kind daar het eerst naar zal grij pen". Bij haar werk staat de bele vingswereld van het kind voorop en niet wat de ouders leuk vinden of wat de mode op dat moment voorschrijft. Het nu razend populaire wit en grijs zijn wat Jacqueline Roos betreft voor een kinder kamer uit den boze. "Geen kind zal door die kleuren wor den gemotiveerd, ze prikke len de zintuigen volstrekt niet". Liever kiest ze voor hel dere, primaire kleuren, ook omdat jonge kinderen daar zelf een grote voorkeur voor blijken te hebben. Daarnaast wordt aan kleu ren vaak een psychologische waarde toegekend. Vrije-, en Montessorischolen bijvoor beeld hebben daarover een duidelijke filosofie, die terug te vinden is in het kleurge bruik in de schoolgebouwen en het lesmateriaal. Zo zijn in een Vrije School vaak zachte roze, blauwe en gele tinten te vinden, de Montessorischolen werken met meer primaire kleuren. Meubeltjes Over het aanbod aan meubel tjes voor de kinderkamer is Jacqueline Roos niet bijster enthousiast. "Echt goede kin dermeubels zijn er niet veel, in elk geval zijn ze niet in de babyzaken te koop. De markt is niet ingesteld op wat het kind zelf wu. Ouders laten zich heel vaak leiden door wat ze in de meubelbladen zien. En die schrijven op hun beurt wat door de commercie wordt bepaald" De meeste kindermeubels zijn in de loop der jaren hoog uit van materiaal of kleur ver anderd, meent Jacqueline Roos. "Voor maar een heel klein deel van de markt geldt dat niet, zoals de beter gese- lekteerde woninginrichter, waar bijvoorbeeld Scandina vische meubels worden ver kocht. Een zaak als IKEA heeft overigens heel veel goeds gedaan. In dat soort winkels zie je een heel ander aanbod voor mensen die niet op de bonnefooi komen maar duidelijk hebben nagedacht over de eisen waaraan kinder meubels moeten voldoen". Een andere mogelijkheid is om zelf een ontwerp te schet sen voor de kinderkamer en daarmee naar een meubelma ker te stappen. Een van de voordelen daarvan is dat de meubels zo op de gewenste maat kunnen worden ge maakt. Bovendien kan de klant zelf bepalen welk mate riaal gebruikt wordt. Afdankertjes Over afdankers uit de woon kamer is Jacqueline Roos uit gesproken negatief, "tenzij kinderen dat natuurlijk zelf willen. Maar je moet ze niet opschepen met dingen waar jij als ouder op bent uitgeke ken. Vaak zijn die meubels niet voor kinderen bedoeld, en omdat het toch afdanker tjes zijn zullen ze ook minder geneigd zijn er netjes mee om te gaan. Dat merk je ook bij grote groepen, zoals op scho len. De vernielzucht is ge woon kleiner als kinderen met nieuwe spullen omgaan. Waarom zou je ze die dan niet geven? Kinderen zijn ook 2n, ze hebben recht op materialen". Stijlvolle sieraden van Lydia Bremer Sieraden spelen ook deze winter een belangrijk rol in het modebeeld. Sieraden van allerei materialen van plastic tot aluminium want de tijd dat ontwerpers hun neus ophaal den voor niet-edele metalen ligt al weer heel wat jaartjes achter ons. Nieuwe materialen zijn voor jonge ontwerpers een uitda ging geworden. Een van die jonge ontwerpers is de Rotter damse Lydia Bremer, die onder haar eigen naam een col lectie vormgevingssieraden op de markt brengt. Voor dit seizoen heeft ze gekozen voor grote en kleine kegelvormen. Deze voren zijn in vrijwel al haar sieraden te rug te vinden. Voor deze sieraden gebruikt ze nauwkeurig gedraaid aluminium dat geanodiseerd is in zwart, zilver, brons en goudkleur. Voordeel van dit zeer lichte materiaal is, dat de draagster nauwelijks voelt dat ze iets draagt. Naast de traditionele vrouwensieraden: armband, ket ting, oorbellen, broches maakt Lydia Bremer voor mannen das- en reverspelden en manchetknopen. Meer informatie: tel. 010 - 4766893. Een kinderkamer moet dus geen miniatuur volwassenen kamer zijn. Kinderen stellen eigen eisen, hebben een eigen leefwereld en zijn steeds op zoek naar nieuwe mogelijkhe den. Een goed kindermeubel moet daar op aansluiten. Voor de binnenhuisarchitecte is het belangrijk dat een kinder meubel ook een spelfunctie heeft. "Er zijn bijvoorbeeld stoeltjes waar je niet alleen op kan zitten, maar die, door ze om te keren, ook gebruikt kunnen worden als een trein of als een winkeltje. Volwas senen zien die mogelijkheden meestal niet zo, maar de fanta sie van kinderen is eindeloos. Die moeten ze kunnen uitle- Materialen Jacqueline Roos let er in haar ontwerpen dan ook altijd op dat een kinderkamer hoekjes heeft waar het kind in of ach ter kan wegkruipen. "Een rol gordijn boven een stapelbed doet het altijd fantastisch. Ze ker als je daar een paar flinke gaten in maakt, waardoor het een poppenkast wordt". Een kinderkamer krijgt meestal heel wat te verduren door het geklieder met verf of het gerace met autootjes over de grond. Jacqueline Roos kiest daarom over het alge meen voor natuurlijke, 'kind vriendelijke' materialen die tegen een stootje kunnen: Nederland heeft nauwelijks iets in te brengen als het gaat om 'feestelijk tafeldekken'. Met één fabrikant van porseleinen serviezen, één van glaswerk' en een klein aantal fabrikanten van tafelbestekken, is Nederland duidelijk in de minderheid vergeleken met andere landen. door Sjoerd van der Meulen Het is dan ook logisch dat de bekroningen Eetservies van het Jaar, Drinkservies van het Jaar en Bestek van het Jaar, die worden toegekend door de ID-groep (Een groep spe ciaalzaken in porselein, glas, kristal en luxe-artikelen) ook voor 1990 over de grenzen ver dwijnen. Zonder uitzonderin gen kwamen ze bij onze Oos terburen terecht. Troost Toch is er een troost: de Ne derlander is steeds meer be reid om voor mooi servies te betalen. Volgens voorzitter R. Feeterse van de ID-groep is vooral 'cocooning' (je gezellig met je dierbaren terugtrekken in je eigen huis om jezelf daar te verwennen) de laatste jaren populair geworden. Bij de uit reiking van de onderscheidin gen kon hij tevreden vaststel len dat de 'cocoontrend' bij de winkelier al herkenbaar is in het koopgedrag. Topklasse In het vijfde jaar dat deze Jaar-onderscheiding nu wordt uitgereikt, heeft de jury de schroom ten aanzien van de prijzen duidelijk laten val len. Wie de voor 1990 bekroon de ontwerpen ziet, moet con stateren dat ze niet alleen qua ontwerp maar ook qua prijs tot de topklasse behoren. Bestek Overigens is die prijs een rela tief begrip. Robert Berking, eigenaar van het prestigieuze merk Robbe Berking uit Flensburg, die zijn bestekont- werp Arcade bekroond zag, legde uit dat vooral een zilve ren bestek, ondanks de hoge aankoopprijs op de lange duur toch goedkoop is. De er varing met de zilverprijzen leert dat wanneer je als bejaar de het bestek, dat je als jong getrouwden hebt gekocht, laat smelten, je aan de zilver- door Anja Kruise Een werkblad langs de hele wand van de kamer is vaak heel praktisch. Door het bed erboven te monte ren is het ook een aantrek kelijk oplossing voor een kleinere kamer. De ge bruikte basisnmaterialen zijn heel eenvoudig. Later kan het kind naar eigen smaak wat verfraaiingen aanbrengen. Het eetservies Galleria dat Wolf Karnagel en Léonard ont wierpen voor Hutschenreuther. Met boekje 'Lekker meer mag'dat de Stichting Propa ganda Groenten en Fruit on langs presenteerde gaat in op een eetgewoonte die vanuit Engeland is komen overwaai en. Dat hoeft op zich geen aan beveling te zijn, maar wie de razend populaire 'salad-bars' in Londen bezoekt, weet dat 'demi-veg' (half-vegetarisch) een rage is die in Nederland goede voedingsbodem vindt. Aanhangers van deze eet- trend eten niet meer elke dag een dikke biefstuk of karbo nade, maar zoeken naar een betere verdeling waarbij eie ren, kaas, peulvruchten, graanprodukten en groenten en fruit een belangrijke rol zullen gaan spelen. Demi- vegs zijn geen bezeten freaks die wat bewus ter met lichtere voeding bezig zijn. Ook voldoende lichaams beweging hoort daarbij. Demi-veg is geen dure trend, houdt de auteur ons voor. 'Het vraagt gewoon wat extra aandacht voor variatie en combinatie van voedings middelen'. Aangezien in Ne derland door de land- en tuin bouw zo'n driehonderd ver schillende produkten en grondstoffen voor gezonde voeding worden geleverd, moet men met dat gegeven en met het boekje als ideeëngids een heel eind komen. 'Lekker meer mag' kan wor den besteld door overmaking van ƒ6,50 op girorekening 4257200 van de Stichting Propa ganda Groenten en Fruit in Den Haag. PIETER HARCKSEN Door het slaapgedeelte wat af te schermen, kan de 'werkplek' een eigen ka rakter krijgen. kurk als het glad moet zijn, katoen in dekkende kleuren zoals donderblauw en rood als een zachte vloer wordt ver langd, makkelijk wasbare gordijnen (liefst met een mo tief, zodat een ongelukje met viltstiften niet direct fataal is), grote prikborden aan de muur waarop het kind zich naar har telust kan uitleven zonder het behang te vernielen en een toplaag voor het meubelmate riaal waarop eventuele kras jes nauwelijks zijn te zien. Een werkblad moet zeker 65 centimeter diep zijn en zo lang mogelijk, vindt ze, en er moet voldoende bergruimte zijn. Losse containers zijn wat dat betreft ideaal, zeker als er wielen onder zijn bevestigd waardoor ze ook als 'auto' te gebruiken zijn. Het bestek Arcade, met Jugendstilmotieven op de heften zal niet snel vervelen. INFOLIJN - Na een goede er varing met een produkt van een bepaald merk wil je meer ervan gaan gebruiken, maar kan dat wel?. Biodermal heeft voor mensen met dit soort en andere vragen een speciale te lefoonlijn; 02154 - 21041. "Het kost best veel tijd," zegt Hans Schreuder, het brein achter Biodermal,"maar het is een goede manier om te weten te komen wat er onder de ge bruikers leeft". Een columnist die heden ten dag niet over de tv schrijft, is geen knip voor de neus waard. Nu zult u misschien denken: wat valt er nog te zeggen over die tv-oorlog van de laatste tijd? Daar zult u dan bij het voortschrijden van deze column behoorlijk van opkijken, want het zal de eerste maal zijn dat u deze ware achtergrondfeiten en - motieven krijgt voorgeschoteld. Tot nu toe hebben commentatoren nogal onnozel hun verbazing uitgesproken over de chaos en de verwarring rond het media beleid. De beschuldigende vinger werd re gelmatig naar Brinkman opgeheven, hij zou de zaak hebben verkwanseld. Het omge keerde is waar. Brinkman heeft zijn klus briljant geklaard. We weten toch allang dat politici verborgen bedoelingen hebben en onschuldig ogend, wat Brinkman voortref felijk kan de wereld naar hun hand zet ten. Natuurlijk vertellen ze voor de camera's niet hun werkelijke bedoelingen aan u en aan mij, want dat zou afbreuk doen aan de effecten van het beleid. Het is in dit licht trouwens zeer begrijpelijk dat politici voor de camera doorgaans überhaupt niets ver tellen; inhoudsloos gebrabbel. Dat moet je maar kunnen; mijn petje af ervoor. Met enige logische reconstructie moet het ongeveer als volgt zijn gegaan. Er was eens een 'publiek' bestel, lees 'politiek' bestel. Via dit 'publieke' bestel wist de regering ons denken en handelen richting te geven, 's Avonds uitzenden na de drukke werkdag, het volk mag terecht uitrusten van de eco nomische inspanningen. Aan het eind van de middag wat programma's om huisvrou wen na de huishoudelijke bezigheden thuis en stil te houden. Netjes gevarieèrd kregen we socialistische (Vara), christelijke (KRO en NCRV - deze hebbers moeten alles dub bel hebben) en liberale (Avro) informatie toegediend. Nationaal economische belan gen werden op deze wijze ondersteund, veel grotere belangen dan eenvoudige recla mespots bij programma's die de voorkeur genieten van de kijkers. Dan komt daar via commerciële televisie een verstorende factor doorheen. De nood zaak tot verandering was bij de komst van een verenigd Europa duidelijk, dus Brink man creëerde bewust de opening van de li- bocht. Hij zal wel gedacht hebben: wanneer ontdekken ze het nu eens? Goed daar kwa men dus TV-10 en Véronique. Elco Brink man en Ruding (heeft die man eigenlijk wel een voornaam?, hij komt op mij zo voor- naam-loos over) gingen om de tafel zitten. Wat te doen is het belang van de schatkist? Natuurlijk was daar niet zoiets eenvou digs aan de orde als geld dat naar Luxem burg zou vlieden. Veel ingrijpender kapita listische zaken werden door de heren be sproken. Hoe zou de invloed zijn op het ar beidsethos van de Nederlanders? Want als een zender voor weinig geld veel kijkers trekt, overdag en 's avonds de gemoederen aan de buis kluistert, wil de gemiddelde Ne derlander dan nog wel betaald werken? Is hij of zij dan niet te gauw tevreden met het bestaan? Aan dergelijke televisie kleven de zelfde bezwaren als aan een basisinkomen voor ieder: de arbeidsprikkel verdwijnt. Het zou een finale klap voor de economie be tekenen als dergelijke zenders echt durend vermaak voor grote groep brachten. Dat kon dus niet. De gevonden oplossing is geniaal; en daarmee hebben de heren Nederland van een economische ondergang gered. Ik denk overigens dat Lubbers hoogstpersoonlijk tussen al het drukke (in)formatiewerk door zich ermee bemoeid heeft. De vondst: Véro nique wèl en TV-10 niet toelaten tot de ka bel. (Het commissariaat van de media is natuurlijk slechts een eenvoudige handlan ger van het drietal). Verbluffend effectief in de gevolgen. Van Véronique valt voorlopig geen grote aanslag op het arbeidsethos te verwachten; daar zitten niet de sterren die het volk aan de televisie binden. En zie ook maar de uitzendingen vanaf 2 oktober; we waren toch allang blij als we na een uurtje Véronique weer aan het werk mochten. De sterren van TV-10 waren veel gevaar lijker. Die konden dus veel beter niet op de relatief goedkope kabel, maar wèl op de schotel. Daar loop je geen risico's mee, zul len de heren gedacht hebben, want een scho tel is tamelijk duur. Om je die aan te schaf fen moet je je eerst uitsloven in een betaalde baan, waarmee het kapitalistische stelsel is gediend. Alleen de rijken mogen TV-10 kij ken. Véronique werd derhalve op de kabel toe gelaten om te bewijzen dat commerciële te levisie in Nederland geen succes is. Een duaal bestel kon nu worden goedgekeurd, want heel snel zou duidelijk worden dat de publieke (lees: politieke) belangen behar tigd worden. De bovenbouw van de macht hebbers bepaalt wat de onderbouw van het gewone gepeupel mag zien. Je hoort Marx in z'n graf meedenken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13