Elektronisch fotograferen geeft beelden op diskette 'Doodseskaders zijn deel leger El Salvador' Soweto juicht Sisulu toe Studielening banken is voorlopig nog toekomstmuziek Geldaandeel elektronische industrie geweldig groot MAANDAG 16 OKTOBER 19S9 PAGINA 11 Fotograferen kan sinds kort zonder lichtgevoelige film en zonder wachttijden voor ontwikkelen en afdrukken. Camera's die dat mogelijk maken werken elektronisch. Net als indertijd bij smalfilm voltrekt zich nu ook een elektronische revolutie op het gebied van fotografie. Het merk dat daarbij voorop loopt is Canon. De problemen die bij de overgang van smalfilm naar video een rol spe len zijn ook hier aan de orde. De scherpte van de elektronische me dia zijn vooralsnog een klasse min der. Maar de voordelen zijn zo groot dat aangenomen moet worden dat de elektronische fotografie hand over hand zal toenemen, net als bij de filmen. Canon, die de meeste ervaring heeft met de zogeheten 'still-video', introduceerde midden oktober een elektronische fotocamera voor 1800 gulden. Voor dat bedrag krijgt men een still-video camera die vijftig beelden op een kleine (twee inch: 54 bij 60 mm) computerschijfje vast legt. Die beelden kunnen worden vertoond op een tv-scherm. Boven dien is het mogelijk om de beelden per telefoonlijn te verzenden. Ongevoelig Voor een fotograaf is het vastleggen van beelden op een floppy-disk een vreemde zaak. Het kleine schijfje kan elk ogenblik uit de camera wor den gehaald: hij is ongevoelig voor licht. Floppy disks hoeven ook niet te worden doorgespoeld. Bij een le ge schijf begint de camera vanzelf bij nummer een. Na elke opname zoemt de camera even, als het beeld wordt vastgelegd. Ook is het het heel goed mogelijk om tijdens het fotograferen van floppy te wisselen. Zo kan men onderwerpen rang schikken: bijvoorbeeld alle gebou wen in Florence op een plaatje, alle familie-taferelen op een ander. De beelden zijn direct terug te zien, ook als nog niet alle 50 opna men gemaakt zijn. Men sluit met een hulpkabel de camera op de tv aan en vertoont de plaatjes, met een resolutie van 300 tot 350 lijnen hori zontaal. Zijn er opnamen die mis lukt zijn, of bij nader inzien niet be vallen. dan kunnen die in de camera worden gewist (met een wisknop). De opengevallen frames zijn dan weer bruikbaar, en zo kan men alle vijftig 'foto's' op de schijf volledig benutten. De Canon-camera voor still-video heeft een elektronische centraal sluiter. Elektronisch, omdat de be lichting loopt via een CCD-sensor- chip met 230.000 beeldelementen. De opname-chip en de rest van de elektronica levert in de Nederland se uitvoering een standaard PAL TV-signaal. Vanwege zijn compacte CCD-chip ziet de camera er totaal anders uit dan een fotocamera: meer als een toneelkijker. Met (op- Lelijk eendje Hoewel een 'lelijk eendje' in de foto wereld, heeft de camera wel dege lijk een groot aantal eigenschappen van een fototoestel. Er is een lens met een brandpuntsafstand van 11 mm (lichtsterkte f2,8), wat overeen komt met een 60 mm-objectief bij een kleinbeeldcamera. Ook is er sprake van een belichtingsregeling en het apparaat heeft zelfs een inge bouwde flitser. De belichtingsauto maat regelt van 1/30 tot 1/500 secon de. Het bereik van de lichtmeting loopt van lichtwaarde 8 tot 18 (ver gelijkbaar met een ISO 100-film). De ingebouwde flitser kan wor den afgeschakeld of automatisch als hoofdlichtbron dienen, dan wel als invulflits worden gebruikt. De belichtingstijd wordt zowel door een lichtcel gemeten, als bijgere- geld via de CDD-sensorchip. Bij het drukken van de 'ontspanknop' wordt naar keuze een beeldje ge maakt of drie per seconden. In dat zelfde tempo kan men de beelden ook weer afspelen zodat een bewe gende reeks beelden ontstaat. Hoewel met de nieuwe elektroni sche techniek het tv-toestel als het ware het fotoalbum is geworden, zijn daarmee de mogelijkheden van het nieuwe medium niet uitgeput. De beelden kunnen ook worden af gedrukt als 'gewone' foto en in com binatie met de Canon Colour Laser Copier kunnen still-video beelden Ook Toshiba heeft een elektronisch fotosysteem, dat werkt met een IC-kaart. ook op groter formaat worden afge drukt, eventueel worden bewerkt. Voorts kunnen de beelden gebruikt worden (rechtstreeks van floppy zelfs) bij Desk-top Publishing en bij het zogeheten Image Processing, de elektronische bewerking van beel den. Ervaring Canon kan zich bij de introductie van deze consumenten-camera op een langjarige ervaring met profes sionele still-video beroepen. Op dit front zijn de stoutste dromen van persfotografen waar geworden. Dank zij de elektronische fotografie is het ontwikkelen van foto's of di a's niet meer nodig. Met speciale - ook door Canon ontwikkelde - foto zenders die gebruik maken van de floppy-disk is het mogelijk een se conde na de opname de (kleurenfo to's via de telefoonlijn naar de ande re zijde van de wereld te zenden. In de professionele wereld wor den echter still-video (fotoGPD) bruikt met verwisselbare lenzen en uiteraard een veel grotere scherpte. In de nieuwste professionele came ra's gebruikt Canon een CCD-opna- mechip met 600.000 beedpunten. De camera's kunnnen ook verwisel- bare- of zoomlenzen met de stan daard vatting aan. Voor onderweg heeft de persfoto graaf de beschikking over een still- video zender waarmee hij naar keu ze in zwartwit of kleur zijn beelden direct per telefoonlijn kan verzen den. Er is ook een still-video zend- door Hugo van der Heem ontvanger beschikbaar, die zowel beelden kan verzenden als ontvan gen. Bovendien kent de zendont- vanger een digitale uitgang die mo gelijkheden geeft om met een veel hogere snelheid foto's te faxen via het digitale datanet. Voorts heeft de zender een uitgang voor eén kleu renprinter en voor een hoge resolu tie RGB-TV-monitor. Hij kan auto matisch, onbewaakt 50 foto's (een floppy vol) ontvangen en opslaan. Meer aanbieders In Japan is Canon niet de enige die met still-video de markt op gaat. So ny brengt daar de Mavjca uit en ook Konica komt met een soortgelijk vi deo-fototoestel. Er zijn zelfs al om vormers die kunnen zorgen dat men een reeks beelden kan overzetten op een DAT-recorder. De Digitale Audio Tape-recorder wordt - gezien de problemen met dit medium - in Nederland niet eerder dan volgende jaar verwacht. Toshiba toonde op de jongste elektronica tentoonstelling in Ber lijn nog weer een andere elektroni sche camera: het IC-Card fototoe stel. Hier worden 13 foto's opgesla gen in een SRAM (static random ac cess memory) van 20 Megabit. Er is een aparte afspeler beschikbaar met een 4-inch LCD-kleuren- scherm. Ook hier is het mogelijk om rechtstreeks via de IC-card beelden op te nemen in opmaakprogram ma's (Desk Top Publishing) dan wel de beelden te versturen per tele foon. Toshiba ontwierp een speciale DAT-speler die de IC-card ook ac cepteert. Zo kan men op een 120 mi nuten DAT-band een foto-album met 1600 beelden onderbrengen en er dan ook nog muziek bij zetten. Het aandeel van de elektronische industrie in onze dagelijkse bestedingen is ongelofelijk groot. Als we alleen datgene in ogenschouw nemen dat te maken heeft met de zogeheten 'consumenten elektronica*, dan hebben we het over een bedrag van naar schatting 4 miljard gulden in 1989 op een totaal van 280 miljard. Allemaal aankopen dus op het gebied van radio, tv, cd-spelers, hifi-torens, stacks en racks. En dan te bedenken dat 1989 voor de consumenten-elektronica niet eens zo'n goed jaar is. Dat blijkt uit cijfers van Philips, een bedrijf dat met zijn diverse verkoop-organisa ties vermoedelijk zo'n 60 pet van de binnenlandse markt in handen heeft. Voor 1989, met zijn extreem mooie zomer geldt namelijk de ou de koopmanswijsheid: 'Vrouwtje bloot, handel dood'. Oftewel bij mooi weer is men minder geïnteres seerd in een hifi-set omdat de beste dingen meer met strandgenoegens en dergelijke te maken hebben. Onderzoek Omdat Philips zo'n geweldig markt aandeel heeft - dat men graag wil 'behouden - doet men minitieus on derzoek naar de bestedingen van het publiek. Nieuwe produkten zijn daarbij van levensbelang en verder natuurlijk of de consument wel be reid is voor zulke nieuwigheden te betalen. Dat blijkt het geval, als het om wezenlijke verbeteringen gaat. Bij nieuwe tv's bijvoorbeeld wordt door de koper in een groot aantal gevallen een teletekst-module aan geschaft. Bij grootbeeld toestellen zelfs in 70 tot 80 pet van de aanko pen. Daardoor zijn in Nederland to taal al 40 pet van de toestellen met teletekst uitgerust. Cd-spelers Uit de cijfers blijkt ook (jat consu menten gek zijn op cd's en cd-spe lers. Dit betrekkelijke nieuwe pro- dukt zal eind van het jaar een pene tratie van 46 - 47 pet bereikt hebben. In de helft van de Nederlandse huis houdens is dan een cd-speler aan wezig. Een ongekend hoog aantal als men bedenkt dat er pas sinds 1983 cd-spelers in Europa op de markt zijn. Waarnemers zijn verbaasd over die grote liefde voor de cd-speler in ons land. Nederland overtreft zelfs Westduitsland, dat toch al jaren met kleuren-tv's, koelkasten en dergelij ke de Europese ranglijst aanvoert. Alleen Japan is ons nog ide baas en volgens het Philips' marktonder zoek komt dat omdat er in Japan zo veel draagbare cd-spelers (Disc- man's) worden verkocht. Reden ge noeg om zich voluit op dat markt segment te storten, want, zegt Phi lips, vooral jongèlui zullen in toene mende mate zo'n draagbare cd-spe- ler aanschaffen. Jeugd Deserteur en ex-lid moordcommando: MEXICO STAD (GPD/AP)- "Het gaat om een moordenaar, een crimineel". Dat was de reactie van kolonel Francisco Elena Fuentes op de beschuldigingen van de uit het Sal vadoraanse leger gedeserteerde soldaat Cesar Joya Marti nez. Martinez heeft beweerd dat kolonel Elena Fuentes aan het hoofd staat van een van de beruchte doodseskaders in El Salvador. De jeugd is voor de elektronische industrie in toenemende mate een doelgroep. Het blijkt dat de tijd de finitief voorbij is dat zoon of dochter genoegen neemt met de oude radio - of de zwartwit-tv - van pa en ma. Zij schaffen zich eigen audio- en video apparatuur aan met gespaard of ver diend geld. De uitmonstering van die radio, TV of andere apparatuur is nogal afwijkend van wat hun ou ders aanschaffen. De jeugd verlangt een andere aanpak. BINNENLAND BUITENLAND Zo ontstaan nieuwe produkten zoals het portable geluidscentrum, of zoals het bij onze nationale indus trie genoemd wordt: de soundma chines. Dit draagbare geluidscen trum komt voort uit de portable ra dio. Eerst werd een cassette-speler ingebouwd. Maar de cassette-speler vereiste stereo-weergave en 'als spoedig namen de jongelui alleen nog maar genoegen met de portable als hij over twee, liefst vier, krachti ge luidsprekers beschikte. Van de oorspronkelijke opzet: een draagbare radio of muziekcen trum bleef weinig over toen men er nog twee luidsprekers aan toevoeg de (Sharp heeft zo'n combinatie met zes knotsen van luidsprekers), een tweede cassettedeck, een cd-speler of - schrik niet - een tweede cd-spe ler (ook Sharp). In principe zijn zul ke soundmachines bedoeld te nemen. Er zitten daarom batterij en in, maar die zijn snel leeg wan neer men de volume-regeling open draait. Spottenderwijs spreekt men in Amerika daarom van 'getto-blas- ters': herrie schoppers voor op straat. Windtunnel De soms zeer uitgebreide soundma chines zijn natuurlijk prima ge schikt voor de wat kleinere kamer van zoon en dochter en kunnen ple zierig worden meegenomen naar een vriendje of vriendinnetje. Daar en thuis kunnen ze gewoon op het lichtnet worden aangesloten. De futuristische vormen van de appa raten doen vermoeden dat ze tegen woordig allemaal - net als auto's - in de windtunnel zijn ontworpen. Een handelaar: "Ze moeten wel aërody namisch zijn ontworpen met van die prachtige afgeronde hoeken en vloeiende vormen: omdat ze meestal op de fiets worden meege- Kwart Philips liet uitzoeken waar de con sument in de komende twee jaar geld voor denkt te zullen uitgeven. 26 pet, een kwart dus, denkt aan een (nieuwe) kleurentelevisie. Minder dan een kwart (22 pet) wil een com pact disc-speler. Bij precies eenvijf de deel (20 pet) van de Nederlandse huishoudens staat een videorecor der op. het verlanglijstje. Pas op de vierde plaats staat de aanschaf van een computer (17 pet), direct gevolgd door een (nieuwe) Hifi-installatie (16 pet). Hekkeslui- ter bij de voorgenomen aanschaf is een videocamera of camcorder. Slechts 7 percent wil in de komende twee jaar tot aankoop van zo'n appa raat overgaan. Joya Martinez zegt dat hij persoon lijk lid is geweest van het doodses kader in kwestie. Hij beweert sinds begin 1987 medeplichtig te zijn ge weest aan 74 moorden. Volgens de deserteur, die vorige week politiek asiel kreeg in de Verenigde Staten, maken de doodseskaders onderdeel uit van het Salvadoraanse leger. De zogenoemde 'speciale eenhe den' worden, zo heeft Joya Martinez onthuld, opgeleid en gefinancierd door sommigen van de meer dan vijftig Amerikaanse militaire advi seurs in El Salvador. Volgens de ge vluchte soldaat is de ultra-rechtse president Alfredo Cristiani, evenals zijn christendemocratische voor ganger Jose Napoleon Duarte. vol ledig op de hoogte van de wijze waarop de doodseskaders functio- De verklaringen van Joya Marti nez voor de onafhankelijke men senrechtencommissie van El Sal vador en verschillende Amerikaan se kranten hebben het nodige stof doen opwaaien. VS- ambassadeur William Walker heeft de Sal vadoraanse regering om een 'diep gaand' onderzoek gevraagd. De enige die tot nu toe rechts- streeks op de beschuldigingen heeft gereageerd, is kolonel Fran cisco Elena Fuentes. Hij heeft toe gegeven dat Joya Martinez deel uit maakte van het bataljon onder zijn bevel, maar volgens hem is de mili tair op de vlucht geslagen nadat hij was beschuldigd van de moord, be gin juli, op twee jongeren. De deser teur heeft toegegeven dat hij bij die moord betrokken is geweest, maar het ging hierbij volgens hem om een opdracht van zijn superieuren. Waar of niet, de onthullingen heb ben de vaak veronderstelde banden tussen het Salvadoraanse leger en de doodseskaders opnieuw voor het voetlicht gebracht op het moment dat de regering van president Cris tiani en de Salvadoraanse guerrilla zich opmaken voor een nieuwe ron de van vredesgesprekken. Bij die vandaag in Costa Rica be gonnen dialoog hoopt het Sal vadoraanse bewind tot een defini tieve wapenstilstand te komen. Ver volgens moeten de rebellen hun wa pens inleveren en hun organisatie omvormen in een politieke partij, zo vindt de regering. De guerrilla stelt een 'gewapend' staakt-'t-vuren voor. Daarbij behouden beide par tijen hun militaire posities. SOWETO De Kerk van legendarische ANC-leider; op deze het Heilige Kruis in Soweto was gisteravond voor een paar uur het hoofdkwartier hebben de van de in Zuid-Afrika verbo- doorgebracht triomf v genomen. Een kwart i genade Tenslotte de verzekering dat hun toewijding en vastberadenheid niet verzwakt zijn door de lange jaren van gevangenschap. "Integendeel, we zijn gesterkt door de ontwikke lingen in Zuid-Afrika en door «uw van hun leven 'en achter de tralies Bejaarde mannen, Hpn zwarte hpvriidineshe- onberispelijk in het pak, bijna zicht- eigen heldere visie en ons vertrou- lodnl ANP n? Sron baar verlegen met de bijna letterlijk wen in de toekomst in Zuid-Afr weging ANC. De banieren overweldigende belangstelling, ka". van het ANC overheersten Maar als Murphy Morobe, een van Onder regie van vakbondsleide de religieuze voorstellingen, de leiders van de buiten-parlemen- Cyril Ramaphosa mag de pers vr£ De menigte, honderden taire oppositie, de ex-gevangenen gen stellen. Om te voorkomen dat mensen opeen gepakt in het f|nzez?ch' kleine godshuis, zong vol in een vloeiende beweging de rech- rijkste overgave het alternatieve tervuist in de lucht. Elk gebaar gen de helden bij toerbeurt het Zuidafrikaanse volkslied worcit met een kort, ritmisch ap- woord. Bij de een blijken de jaren 'God zegene Afrika'. En op ^WalterSisiüil, na Nelson Mandela de plaats van de man aan het de belangrijkste leider introduceert, verhef- alleen Sisulu, als oud-secretarisch- hun stoel en priemen generaal ook in rangorde de belang- het woord voert, krij- kruis hing het portret van ANC, legt een korte verklaring af. Nelson Mandela, de grote af- zwaarder te tellen dan bij de ander: een vraag wordt gemist, half of niet het begrepen. Maar de strekking van hun antwoorden kan niemand ont gaan. De stem mag soms gebroken Hip nipttpmin rip Pre u,tdrukkmg te 6even aan de emotie zij", de geest is het allerminst, wezige die niettemin de ere- die nu tastbaar in de kerk hangt, dienst voor ziin zeven gis- Dan. met steeds vi terochtend strijdmakkers domineert. 'De o-- strijd moet doorgaan, gediscipli- dienst VOOr Zijn zeven gis- Dan, met steeds vastere stem, leest neerd, op vreedzame wijze, tot Pret- vrijgelaten Sisulu zijn boodschap voor. Blijd schap over de familiehereniging na zoveel jaren, maar droefenis over de afwezigheid van de kameraden, het ANC i gezwicht". Maar het laatste woord is onher roepelijk aan Sisulu. Zijn antwoord Potor \/ori Ml liieArkhi irn axwezigiieiu van uk Rameraaen, en roepenjK aan ö1su1u. ZHjn aniwoora r eier van iNUIjSGnDUrg dan vooral Nelson Mandela, die nog op het onvermijdelijke 'Wanneer steeds gevangen zitten. Dank aan krijgt Zuid-Afrika een zwarte presi- Achter de batterij camera's en ge- alle personen en organisaties die dent' brengt in al zijn kernachtig- luidsapparatuur van de verzamelde zich ingespannen hebben voor hun heid de overtuiging tot uitdrukking r,* «T_1 vrijlating. Een solidariteitsbetui- waarvoor hij 25 jaar gevangen heeft ging met de Namimibisch volk, dat gezeten. "Huidskleur kan nooit de De rijen achter hen zijn gereser- op de drempel staat van de onafhan- maatstaf zijn voor de geschiktheid ANC-leider Milton Mkwayi steekt t doorgaan tot Pretoria voor de eisen vi Stru;t'Tn de Tgens 5" ™°rdzaa.k praak geraakte echtgenote lofzang de kameraden 1 i ops- Swapo, 'strijders van het eerste l an de voor de vrijheid van Namibia. ambt. Waar het c de democratische manier waarop iemand, blank of zwart, president wordt". DEN HAAG - Er moet nog heel wat werk gedaan worden voor de eerste student bij de bank om de hoek binnenloopt om geld te lene-1 voor zijn studie. Het ziet er naar uit dat studenten de komende jaren ge woon blijven corresponderen met de In formatiseringsbank in Groningen, de af deling van het ministerie van onderwijs die d,e wet studiefinanciering uitvoert. door Theo Haerkens De tweemans-adviescommissie Privati sering Studieleningen, Van der Zwan en Le Blanc, stelde zich gisteren bij de pre sentatie van haar rapport naar eigen zeg gen met een zekere terughoudendheid op. Het onderbrengen van het leningen- deel van de studiefinanciering - een stu dent betaalt het beursgedeelte niet terug - bij banken en andere particuliere instel lingen is als mogelijkheid "reëel". Maar het gaat allemaal niet van de ene dag op de andere. "De wetgeving is zo complex dat we niet verwachten dat de wijzigingen op zeer korte termijn worden doorge: voerd", aldus de commissie. De ervaringen van de laatste jaren heb ben de minister van onderwijs en ook zijn adviseurs voorzichtig gemaakt. De kosten van het beurzenstelsel zijn gigantisch uit de hand gelopen en dat mag, aldus prof. dr. Van der Zwan niet weer gebeuren. Er moet evenwicht zijn tussen de zekerhe den voor de student - iedereen moet een lening kunnen sluiten, ongeacht studie richting of financiële achtergrond - en de risico's voor de overheid die zich garant stelt voor terugbetaling van de leningen. Hoe dat precies vorm moet krijgen, wis ten Van der Zwan en zijn collega Le Blanc ook nog niet. Welbewust hebben ze het oplossen van dat soort praktische proble men nagelaten. De op te richten stichting Bestuur Studieleningen (6BS) is daar als beoogd uitvoerder van het privatiserings plan meer geschikt voor, vinden zij. Dat voorkomt studeer-kameroplossingen die in de praktijk niet werken. Aanvullende beurs Hetzelfde geldt voor de vraag of de aan vullende beurs moet verdwijnen. Van der Zwan en Le Blanc gaan ervan uit dat ze ker mbo'ers niet zonder kunnen. Een in vestering in de toekomst - wat een studie lening toch is - moet namelijk in verhou ding staan tot het rendement in de vorm van een goed betaalde baan. De kans dat studerenden uit het middelbaar beroeps onderwijs zoveel verdienen dat zo'n in vestering loont, slaat de adviescommissie niet erg hoog aan. Zelfs liet ze in het mid den dat dat geldt voor alle opleidingen in het wetenschappelijk- en hoger beroeps onderwijs. Voor Van der Zwan en Le Blanc is het dan ook nog geen uitgemaak te zaak dat in deze sectoren de aanvullen de beurs verdwijnt. De vereniging van ho gescholen, de HBO-raad, tekende giste ren onmiddellijk protest aan tegen de ge dachte alleen al. Van der Zwan liet zich niet uit over de noodzaak de leningen, die nu door de overheid worden verstrekt, uit te beste den aan de banken. Feit is wel dat privati sering aantrekkelijk is voor de overheid omdat een bedrag dat in de buurt ligt van 300 miljoen gulden per jaar dan aan ande re zaken kan worden besteed. Het risico dat de overheid loopt door zich garant te stellen voor terugbetaling - de draagkrachtgarantie - weegt daartegen op. Van der Zwan sprak van "fracties" van het bedrag dat aan leningen wordt be steed en schatte dat het ging om vijf tot tien procent. Volgens de adviescommissie is het finan cieel voordeel voor de overheid "een goe de reden" om te bezien of het zinnig is het verstrekken van leningen uit te besteden. Denk alleen al aan de kosten voor het in stand houden van het ambtelijk apparaat. "Maar dat betekent nog niet dat het ook een goede reden is om daartoe te beslui ten". Met andere woorden: de belangen van de student moeten eveneens zeker worden gesteld. "De overheveling mag geen gemakkelijke manier zijn om bezui nigingen door te voeren". Het slagen van de plannen is echter niet alleen afhankelijk van overheid en stu denten. De banken en andere geldschie ters moeten ook brood zien in de onderne ming. Vorig jaar was daar nog geen spra ke van, maar inmiddels zijn ze wat toe schietelijker geworden. Volgens de com missie "hebben de banken bijgeleerd en zijn de gedachten hierover nu wat verder ontwikkeld". Banken zien in contacten met de studenten een mc een categorie klanten aan zich te binden die in de toekomst commercieel aantrek kelijk is. Nu al wordt gedacht aan de ver- koop van allerlei diensten in combinatie met het verstrekken van leningen. Op die manier kunnen banken met elkaar con curreren. Het rentetarief dat ze hanteren is vrij, maar wordt wel aan een maximum gebonden. De financiële instellingen verlangen wel een overzichtelijk systeem met risi co's die te overzien zijn. Ze hebben er be lang bij dat de garantieregeling voor zo min mogelijk studenten geldt. Tegelijker tijd moeten zoveel mogelijk studerenden gebruik maken van de aangeboden dien sten. Hoewel het moeilijk is, precies aan te geven hoeveel jongeren in de toekomst gaan studeren, verwacht de commissie dat de explosieve groei van de laatste ja ren ten einde is. Meer jonge mensen zijn er eenvoudig niet. Minstens zo moeilijk is het, vast te stellen wat de individuele stu dent gaat doen. Niet denkbeeldig is, dat kinderen van rijke ouders geen lening af sluiten, maar bij hun ouders aan de bel trekken. Als velen dat doen, kan dat nog behoorliik roet in het eten gooien.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11