Grasshoppers rekent op herstel Eerste verlies koploper ZKW TOP laat Pernix uitrazen Dave Long snelste in Dam tot Dam-loop BV Lisse op valreep langs Lions Slechte beurt voor bowlers MAANDAG 9 OKTOBER 1989 'We gaan er voor knokken' Huub Pragt KATWIJK - De 57-83 nederlaag tegen Amiga/Den Helder viel in Katwijk zaterdag natuurlijk niet echt lekker en hoe wel je met twee nederlagen en slechts één overwinning al evenmin kunt spreken van een flitsende seizoensstart, rich ten ze bij Grasshoppers desondanks de blik nog altijd om hoog. "We halen de eerste zes en dus de kampioenspoule", liet Anja Aande- wiel weten nog niet in paniek te zijn. En de Katwijkse basketbal-in ternational voegde er meteen aan toe dat de komende drie eredivisie duels tegen PSV, Flash en Festo in het teken van de overwinning zul len staan. "Dan zijn we compleet en dan gaan we er voor knokken", klonk het vastberaden. Met dat 'compleet' bedoelde ze. Voor de geblesseerde Anja Aande- wiel viel er niet meer te doen dan haar teamgenoten van water te Wereldtitel Khan KUALA LUMPUR (Rtr) - Jansher Khan heeft zaterdag in Kuala Lum pur zijn wereldtitel bij de open squashkampioenschappen her overd. De speler uit Pakistan vocht terug van een achterstand van 0-2 en versloeg in de eindstrijd de Australiër Chris Dittmar met 10-15 6-15 15-4 15-11 15-10. dat ze er dan zelf weer bij is, want natuurlijk, één van de -lorzaken voor de wat groot uitgevallen neder laag tegen de huidige en ook dit sei zoen nog ongeslagen landskam pioen, was het feit dat juist zij met een geblesseerde enkel aan de kant zat. Niet dat Grasshoppers mét Aan- dewiel zaterdagavond tegen het op vele plaatsen gewijzigde, maar on danks dat toch weer soepel draaien de Den Helder, een kans had ge maakt, want daarvoor was het ver schil in handelingssnelheid gewoon te groot. Maar met de geroutineerde Oranje-klant erbij had het beeld niet zo vertekend geworden als dat nu gebeurde, een punt of vijftien scheelt dat al gauw. Nu draaide de ploeg, die in voor gaande weken in oefenduels met het keurkorps van Meindert van Veen tweemaal heel dicht bij was gebleven, teveel op de inbreng van Esther van de Bosch en Margreet Visscher, de twee nieuwkomers in het team van Han Wallaart. Dat duo is zeker een aanwinst. De van Voor burg gekomen Esther van de Bosch gedijt prima in Katwijk, getuige de ongekende vechtlust waarmee de spelverdeelster de ongelijke strijd met het sterke Helderse collectief aanging. Margreet Visscher, die vo rig jaar in Spanje speelde, doet goe de dingen onder de borden, maar kreeg daarbij onvoldoende steun. Want behalve dat de ploeg Anja Aandewiel moest missen speelde ook Marja van Duyn slechts op hal ve kracht mee. Al voor rust sloeg Den Helder, dat in de aunloop naar de competitie el ke dag trainde, een gat van dertien punten (27-40) en bouwde die marge onder leiding van de afgetrainde ex- UCLA-speelster Eugenie Lewis zelfs uit tot 31 punten. Het tempo bepaalde het verschil en toen Den Helder in deze wat gas terugnam - dit uiteraard tot zichtbaar ongenoe gen van de vocaal weer alom aanwe zige Van Veen - vocht Grasshoppers zich bijna weer terug in de wed strijd. Opgeven deden de Katwijk- sen het niet. Het wachten is nu nog op betere tijden. "Maar die komen", verzekerde Anja Aandewiel nog maals. AD VAN KAAM Den Helder-intemational Eugene Lewis (10) zoekt r, leta Stojanovic (links van Lewis) concentreren zich op de verdediging. l staande ploeggenoot in de wedstrijd tegen Grasshoppers. Marja Schaap (8) en Vio- opvolger van Nijboer bij NK marathon LEIDEN Het NK-marathon, dat gisteren in Helmond werd gehou den is voor Huub Pragt (V&LTC- /Den Haag) uiterst succesvol verlo pen. De Leidenaar was veruit de sterkste van het gedevalueerde deelnemersveld (veel atleten gaven de voorkeur aan wedstrijden waar prijzen zijn te verdienen). De 28-jari- ge atleet, die met deze overwinning Gerard Nijboer opvolgde, nam na 30 kilometer het initiatief en legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 23 minuten en 27 seconden. Theo van der Veer (AV Holland- /Leiden) heeft zaterdag in Noord- wijkerhout een wegwedstrijd over 15 kilometer gewonnen. De 34-jari- ge onderwijzer liep op het winderi ge parcours een tijd van 48.43. Bi j de veteranen was de overwinning voor de 60-jarige Willem Ravensbergen (De Bataven/Leiden) die tot een snelle 5^14 kwam. Bij atletiekwedstrijden op de nieuwe kunststof accomodatie van Ilion uit Zoetermeer waren afgelo pen weekeinde enkele B-junioren van AV Holland succesvol. Fabian Ros en Bianca Vermond schreven beiden de sprinttweekamp op hun naam. Op de 100 en 200 meter kwa men zij achtereenvolgens tot 11,8 - 23,3 en 13,9 - 27,7. Margriet Loos sprong 1,50 hoog. Chris Tamminga (De Bataven) zette gisteren in de Leidse Hout een knappe prestatie neer tijdens een 8- kamp. Met de polssstok kwam de C- junior over een hoogte van 3,60. LEIDEN Het zijn de kleine din gen die het doen. Het populaire deuntje uit de jaren zestig was gistermiddag zekér van toepas sing op de basketbalwedstrijd tussen de vrouwen van Landsla- ke Lions en Lisse (48-50). Een gemiste lay-up van Lions gaf Lisse bij 48-45 weer zicht op een goed resultaat. Een voetfout van Lida van der Voort beteken de bij 48-48 dat Landslake voor ei gen publiek nog twaalf seconden had om te scoren. De interceptie van Annelies van der Hulst, dus het balverlies van de thuisploeg, had vijf seconden voor het eind signaal grote gevolgen. Tegen Van der Hulst werd een fout be gaan, net op het moment dat ze een wanhoopsschot vanaf de ei gen speelhelft loste. Drie vrije worpen, twee gingen raak en Lis se staat na drie wedstrijden onge slagen aan kop van de promotie divisie: 48-50. Een wereld van verschil met vorig seizoen, toen de ploeg in de eerste competitiehelft juist door kleine foutjes de spannende wed strijden verloor en aan het einde van de rit degradeerde. Het en thousiasme van trainer Peter La pidaire werkt aanstekelijk en de resultaten zijn er naar. Vreugde ook in Noordwijk, waar de vrouwen van MSV de voor de bezetting van de onderste plaatsen belangrijke ontmoeting met BOB met 65-62 (35-34) won. Tineke Vos was met 23 punten topscoorster. Luba Leiden moest glimla chen toen Basketiers-coach Anno Koning zijn spelers in het ge sprekje voor de wedstrijd waar schuwde voor Erik Huybens en Tom Gussen. Een kwestie van geen huiswerk gemaakt hebben, want Gussen heeft dit seizoen nog geen minuut gespeeld en wordt pas eind oktober in Neder land verwacht. Basketiers dacht dat het zonder Gussen geen kind aan Leiden zou hebben, maar kwam bedrogen uit. De Gelderse ploeg wist het sur plus aan lengte niet te benutten en Leiden nam onder leiding van Ben de Jong (24 pnt) al in de eer ste helft ruim afstand (48-34). Die marge is in feite niet meer in ge vaar geweest, al kwam Basketiers 1 na rust nog even terug (60-53). De Leidse verdediging hield echter stand, Erik Paul van Weeren zette de tegenstanders herhaaldelijk voor aap onder de basket en de belangrijke winst was veiligge steld: 88-77. Leiderdorp verging het in de eerste divisie A minder goed. De lengte van Racing Beverwijk bleek een te grote hindernis (92- 78, 49-30). Alleen na rust, toen er stevig werd verdedigd, kon Be verwijk even in het nauw gedre ven worden. Leiderdorp hield de strijd echter niet vol. De mannen van Lisse boekten hun eerste overwinning. Wils kracht werd met 81-70 verslagen. Fides langs Waterland LEIDEN De Danaïden en Fides Pacta kwamen het afge lopen weekeinde sterk voor de dag. De beide Leidse verte genwoordigers in de eerste klasse zegevierden over respec tievelijk DKV (10-8) en Waterland (10-12). Fiks verging het daarentegen minder en kon tegen koploper ODO (M) niet voor een verrassing zorgen (6-9). In de derde klasse raakte Zuiderkwartier tegen KVR haar ongeslagen status kwijt (6- 5). ZAANDAM (ANP) - Dave Long zal gisteren weinig gezien hebben van de pittoreske omgeving in de slotfase van de vijfde editie van de Dam tot Dam loop. In de smalle straten van Zaandam had de 28-jari- ge Engelsman alle aandacht nodig voor zijn concurrenten Tonnie Dirks en Dirk Vanderherten. In de laatste honderden meters bleek de marathonloper uit Coven- RIJSWIJK - In de vijfmansleague van de bowlingcompetitie deed Schildersmarkt Leiden het afgelo pen weekeinde geen beste zaken. De Leidenaars waren matig op dreef, boekten slechts één zege en voegden aan hun totaal van zes pun ten een schamele drie puntjes toe. Winnen deed Leiden in Rijswijk nog wel van de organiserende vere niging (2-1). maar zowel tegen Am sterdam (0-3) als tegen Hellevoets- sluis ging het mis. Tegen de koplo per was het nog wel even spannend, maar uiteindelijk trok Hellevoets- sluis met 2-1 aan het langeste eind. Na twee speeldagen staat Leiden achter Hellevoetssluis (14), Egmond 14) en Den Helder (12) op de vierde plaats met 9 punten. De volgende ronde is op 5 november. Monsterscore De Zijl: 21-4 LEIDEN - Voor de waterpolöers staat zo langzamerhand weer het se rieuze werk voor de deur. Over drie weken gaat de competitie van start. Tot die tijd worden enkele beker wedstrijden afgewerkt. De Zijl- /LGB liet eersteklasser BZPC alle hoeken van het zwembad zien en ze gevierde met 21-4. Met Alebrt Spijker op de kant als coach maakten de leidenaars een gretige indruk. Voor conclusies is het nog wat te vroeg want de tegen stand van BZPC was te gering. Na ééen periode stond het reeds 7-1. Het pleit voor De Zijl dat de teugels niet gevierd werden, met de 21-4 ze ge als resultaat. Mark van Belkum werd met 8 treffers topscorer. try te snel voor zijn overgebleven concurrenten. Jones passeerde in Zaandam, waar vele tienduizenden toeschouwers zich verzameld had den, als eerste de eindstreep in 46 minuten en 28 seconden, een op merkelijke tijd wanneer het par cours inderdaad 16,1 kilometer lang is geweest. Het meten van afstanden is van organisatoren van wegwedstrijden meestal niet de sterkste zijde. Wan neer de tussentijden op de vijf kilo meter punten van de Dam in Am sterdam naar de Dam in Zaandam inderdaad om de 5000 meter heb ben gestaan, betekent het dat Jo nes, de laatste 6100 meter heeft afge legd in 17 minuten en 28 seconden. De eerste vijf kilometer gingen in 14.42, het tien kilometerpunt werd gepasseerd in 29.00 minuten. Dave Long liep de wedstrijd als voorbereiding op de marathon van Chicago, die over precies drie we ken wordt gehouden. Ook voor Car- la Beurskens, die bij de vrouwen in 53 minuten en 1 seconde zegevier de. was de wedstrijd de voorlaatste test voor Chicago. Voor haar optre den in de Amerikaanse stad loopt de Nederlandse recordhoudster op de marathon nog een wedstrijd over twintig kilometer in Parijs. Gehinderd door een cameraploeg van de Italiaanse televisie moest El- ly van Hulst gisteren in Pettinengo genoegen nemen met de tweede plaats tijdens een stratenloop over drie kilometer. Het Zwitserse talent Jeanne-Marie Pipoz zegevierde met zes seconden voorsprong. Bij de mannen was de winst voor de Itali aan Francesco Panetta, de wereld kampioen op de drie kilometer steeple chase. De cameraploeg had zich na twee kilometer op het geaccidenteerde parkoers verkeken op de breedte van een poortje. De camerawagen kwam klem te zitten. Zelfs de ranke Van Hulst kon er niet meer langs en diende even stil te houden. De op kop lopende Pipoz had toen al een flinke voorsprong opgebouwd. Jacqueline Goormachtigh heeft gisteren tijdens sluitingswedstrij- den in Zoetermeer haar Nederlands jeugdrecord discuswerpen op 59,22 meter gebracht. Dat is een verbete ring van ruim twee meter van de prestatie, waarmee zij de PAC-atle- te brons veroverde bij de Europese jeugdtitelstrijd (57,02). Aart Stigter mag zich voorlopig de snelste politieman ter wereld op de marathon noemen. Na een solo van ruim dertig kilometer kwam Stig ter, die op 7 mei in Amsterdam als derde eindigde (2.15.14), in 2.18.37 als eerste over de eindstreep in de politie-marathon van in Rotterdam. Pernix-aanvalster Erika Velders met bal) ziet Eelco Koolhaas rechts) doorbreken. TOP-pers Diane van Nieuw koop en Jan de Vroomen trachten de bal te blokkeren. (foto Henk Snaterse) LEIDEN Na krap een half uur was de Pernix-storm uitgeraasd en kon TOP beginnen aan het wegwer ken van een 5-0 achterstand. Maar ook de koploper uit de overgangs klasse A kon zaterdag het karwei na 6-8 niet afmaken, waardoor de streekderby Pernix - TOP tot het einde toe spannend bleef: 7-8. Het was een wat onwezenlijke opening, die eerste twintig minuten van Pernix - TOP. Geheel tegen de verwachting in, op de ranglijst was het verschil in het voordeel van de Sassenheimers reeds vijf punten na evenveel duels, was het de thuis club, die het initiatief pakte. „Er werd aan beide kanten uiterst slecht afgevangen. Maar terwijl Per nix zeven keer schoot en vijfmaal scoorde, verloren wij de bal na elk schotpoging", karakteriseerde coach Wim Kerkum de beginfase van het duel, waarin Carla en Peter Kuipers, Casper de Rooy, Ineke van der Vegte en Rutger Kuipers Pernix naar 5-0 schoten. De TOP-coach raakte echter geenszins in paniek. „We zijn veel feller gaan verdedigen en hebben aanvallend meer mankracht onder de korven gezet. Het ging allemaal te gemakkelijk, men durfde de duels niet aan". Ook zijn Pernix-col- lega Rob van Dort wist dat de begin fase niet maatgevend was voor de krachtsverhoudingen. „Het werd niet echt afgedwongen. Misschien was 6-0 ook nog mogelijk geweest, want het vak met Janneke Mulder was natuurlijk wel erg sterk, maar na 5-1 zag je dat het stagneerde. In het eerste aanvalsvak werd het spel statischer. Men werd opgejaagd en je merkte dat die meiden erg veel moeite hadden om los te komen. En toen zakte het zelfvertrou wen weg". Hoewel TOP pas na twintig minu ten de eerste uitgespeelde kans kreeg, was de ommekeer nabij. Jan de Vroomen scoorde 5-1 en in de iaatste tien minuten voor rust zorg den «Frank Nijenhuis, Anne van der Zaag en Egbert Dijkstra, vervanger van de geblesseerde Gerco Lange- laan. voor de aansluiting. „Die 5-4 was al een psychische voorsprong voor TOP", wist Rob van Dort, die aan een stoel gekluis terd wegens een knieblessure na 5-2 de Pernix-verdediging verruilde voor het aanvalsvak. De oefenmees- ter uit Kudelstaart kon evenwel weinig inventiviteit toevoegen aan het steeds voorspelbaarder Leidse spel. Lijdzaam moest hij toezien hoe TOP na de hervatting langszij kwam en via 6-6 door goals van op nieuw Frank Nijenhuis en Anne van der Zaag doorstootte naar 6-3. Met dit na vakwisseling in de verde diging belandde duo als tegenstan der was de Pernix-aanval, waarin de 21-jarige Lian Tieleman de enige er varen kracht was, volstrekt kans loos. Ook TOP wist echter geen vuist meer te maken. „Het leek wel alsof de knop omging", verontschuldig de Kerkum zijn tweede aanvalsvak. „We hadden er bij 6-8 natuurlijk overheen moeten lopen. Maar je kan schreeuwen langs de kant, maar het helpt niets". Ineke van der Vegte scoorde zelfs nogmaals tegen (7-8), waardoor het duel de resteren de dertien minuten hartverwar mend spannend bleef. Hetgeen de bijna tweehonderd langs de lijn kleumende toeschouwers uiterst welkom was. BRAM VAN GENT De Danaïden liet tegen DKV einde lijk weer eens het ware gezicht zien. De ploeg van coach René Versloot verkeert door een bijzonder moeiza me competitiestart in de onderste regionen van de eersté klasse. Onte- recht, zo toonde de oud-gymnasias tenclub gisteren aan in de tweede helft. In het eerste gedeelte van de strijd speelden de Leidenaars nog onder de maat en moesten dan ook met een 3-6 achterstand de kleedka mers opzoeken. Eric Peters mocht vlak na de spel hervatting Frans Brand vervangen en bracht nieuw elan in de ploeg. Marcel Keyzer gaf de eerste aanzet voor de inhaalrace van De Danaï den. Uitblinker Heiko Locher zorg de voor het vervolg en tekende door twee treffers voor de aansluiting. Eric Kromhout zette door een schit terend lopertje en een afstandschot de thuisformatie voor het eerst in de wedstrijd op voorsprong. De Danaï den liet zich de winst niet meer ont glippen en zegevierde uiteindelijk met 10-8. „Het kaf is nu van het koren ge scheiden", concludeerde coach John Tims na de 10-12 zege van Fi des Pacta op Waterland. „We verke ren nog steeds niet in de meest idea le positie, maar vooral het grote aan tal goals geeft een bevrijdend ge voel". Fides, met Ron Pracht nu vast in de basis voor John Beek man, liet zich door de matig opere rende scheidsrechter niet uit het veld slaan. Negen maal mocht Wa terland vanaf de strafworpstip aan leggen, maar zelfs dat was tenslotte niet voldoende om de nederlaag af te wentelen. Tot een kwartier in de tweede helft (rust 6-5) keken de Leidenaars tegen een achterstand aan. Het Leidse twaalftal maakte vervolgens de 6-8 nadelige score ongedaan en de strijd ging tot 10-10 gelijk op. Het slotwoord was volledig voor Fides. Frank-Peter de Haas zag zijn laatste actie beloond met een treffer en kon daarna het veld ruimen voor Dick Onderwater. Routinier Onderwater stelde na goed spelbevriezen de overwinning eigenhandig veilig: 10- 12. Fiks kon tegen koploper ODO (M) niet voor een verrassing zorgen: 6-9. Theo Vreeken, Rob Coli en San dra van Gelderen zorgden na een kwartier spelen voor een 3-1 voor sprong. „Je moetje tegenstander bij zo'n stand meer je eigen wil op kun nen leggen", vond coach Cees Zuur mond. Fiks slaagde daar niet in en stond bij rust al met 3-4 achter. ODO kwam gelouterd uit de kleedkamers terug en stoomde di rect door naar 3-7. Dat verschil kon de Oegstgeester formatie niet meer overbruggen. Door onder andere een doelpunt van invaller Herbert- Jan Anholts bleef de schade nog enigszins beperkt. De eerste fase van de tweede helft bleek voor Crescendo tegen Hoog vliet opnieuw het breekpunt. Na 3:0 achterstand kwam het team van coach Wim Nijenhuis in eerste in stantie nog goed terug. John Huig- sloot, Debbie Blogg en Henk Al berts waren verantwoordelijk voor een 3-3 gelijke stand bij rust. „In de tweede helft wisten zij de kleine kansen beter te benutten", aldus Nijenhuis, die lijdzaam moest toezien hoe zijn ploeg op een beslis sende achterstand werd gezet. Na 7- 3 hervond Crescendo zich pas weer. Peter Baak zorgde voor 7-4 en Wijn and Alberts nam met twee treffers de rest van de produktie voor zijn rekening: 9-6. Zuiderkwartier leed een kostba re nederlaag tegen KVR. „De com petitie is nu weer helemaal open", stelde coach Co Paeper. „Er is voor honderd percent gestreden, maar het schot liet ons in de steek". In de beginfase was er voldoende scherp te in aanvallend opzicht. Aldo Spadon, Els van Lunteren en Mar tin Verhorik tilden Zuiderkwartier naar een 1-3 voorsprong. De pro duktie stokte aan Leidse zijde en KVR maakte daar dankbaar ge bruik van. De formatie uit Rijswijk kwam na 3-3 telkens op één punt voorsprong en dat bleek uiteindelijk voldoen de: 6-5. In de laatste minuut liet Zui derkwartier vanaf tweëenhalve me ter de kans op een gelijkspel liggen. Een extra domper voor de blauw gelen was de kuitblessure van de pas vader geworden Wil de Wit. De Algemene kan na de 12-7 overwinning op Terheijden met goede moed naar het' belangrijke duel volgende week tegen concur rent Tilburg uitzien. In de eerste helft was het verschil tussen de bei de ploegen nog niet zo duidelijk zichtbaar. De 5-3 achterstand bij rust werd door Terheijden zelfs nog tot één punt teruggebracht. Marcel van Duyvenbode, Enrico Mud (3x), Alfred Lambooy, Wim Bavelaar en Brenda Veenema brachten de tus- sensprint van De Algemene tot uit drukking in de score. Door een krappe 3-4 zege op De Dijkvogels staat Velocitas nog steeds ruimschoots aan kop in de derde klasse. De Leiderdorpers hadden de winst voornamelijk te danken aan het sterk acterend eer ste verdedigingsvak. Velocitas kwam na korfwisseling door een doelpunt van Ine Goedegebuur op 2-4, maar verzuimde door te druk ken. Fluks leed door een zwakke eer ste helft een onnodige verlies tegen DVS'69: 7-5. Alleen Nel Hordijk kwam in het eerste gedeelte van de strijd tot scoren. Pas bij een 5-1 na delige stand slaagde Fluks erin de score op te voeren. Doelpunten van Marleen en Koos Passchier, op nieuw Nel Hordijk en Hans Mertens waren echter niet voldoende om de ploeg uit Hendrik Ido Ambacht van de winst af te houden. KNS heeft zich door de 10-7 zege op Stormvogels uit de onderste re gionen weten op te werken. De twaalf van coach Robin Sommeling hield de spanning er tot na de rust (4-3) in. Stormvogels mocht zich korte tijd verheugen in de gelijkma ker, maar w^rd vervolgens door de thuisploeg overtuigend afgetroefd. Edwin Kooien (4x), Hans Kooien en Peter Zitman, beiden twee maal, na men het leeuwendeel van de pro duktie voor hun rekening. JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17