Tekort is conflict in formatie Volksopstand in Klarendal luwt 'Je kunt niet alle dealers oppakken CDA: commerciële tv regelen met PvdA Beperken broeikaseffect kost tientallen miljarden WOENSDAG 27 SEPTEMBER 'Kabinet laat ondeugdelijke boedel na' DEN HAAG (GPD) CDA en PvdA zijn het oneens over de huidige hoogte van het financieringstekort. Het Centraal Planbureau (CPB) is gevraagd op korte termijn nieuwe cij fers te leveren. Volgens de PvdA is het tweede kabinet-Lub- bers er alleen door eenmalige meevallers in geslaagd het fi nancieringstekort in 1990 op 5 procent te krijgen. ARNHEM (GPD/ANP) De volks- de bewoners zonder onderscheid titutie is geluwd. Gisteravond het slachtoffer werden. De politie r de politie hoefde niet in te grij- hebben gekregen 1 mijden", aldus een woordvoerder, et harde actie moest het ge- -p ntebestuur van Arnhem ervan Pi lOrllGll doordrongen raken dat de wijk het Volgens hoofdcommissaris Siepel spuugzat was, maar sinds de onlus ten van maandagavond ning bijgesteld. Bij de oudere Kla- de Arnhemse politie heeft de aanpak van handel in drugs niet de hoogste prioriteit, maar moet de be- rendallers tenminste. Het harde op- strijding uit andere delen van Arnhem blemen in Klarendal e zijn daarvan de oorzaak. Ook i prioriteiten. "En op het ogen- In 1991 treden die meevallers, zon der nadere besluiten, niet meer op. Het financieringstekort daalt daar door in 1991 niet meer. Als het te kort in 1994 twee procent lager moet tafel ligt. CDA en PvdA moeten het eens zien te worden over de mate waarin de eenmalige meevallers in de jaren daarna meegewogen wor den. Pas dan kan worden vastge- liggen dan volgend jaar, betekent steld hoe het financieringstekort de i tegenvaller van twee tot drie miljard gulden. PvdA-onderhandelaar Kok sprak gisteren na een vier uur durend overleg met informateur Lubbers en CDA-onderhandelaar De Vries over donderwolken. Kok: "Als het oude kabinet een onvoldoende de gelijke boedel achterlaat, heeft dat invloed op de afspraken voor een nieuw kabinet. Wij moeten met die feiten rekening houden. Het wordt een stukje lastiger". Bij de PvdA leeft vooral de vrees dat de tegenvaller in 1991 ten koste zal gaan van de financiële ruimte voor het door de PvdA gewenste nieuwe beleid. Kok keerde zich gis teren tegen een dergelijk automatis me. Volgens hem zijn de wensen van zijn partij op de terreinen milieu, scholing en openbaar ver voer 'geen franje en geen sluitpost', maar komen de effecten daarvan ook ten goede aan een gezonde eco nomische ontwikkeling. De PvdA-voorman heeft tijdens de formatiegesprekken enkele op lossingen voor het probleem aange dragen. Zo kan het financieringste kort volgens Kok in 1994 wel op 3,25 procent uitkomen, wat 1,5 miljard gulden aan extra ruimte biedt. Te vens zou de druk van belastingen en premies op elke verdiende gulden (collectieve lastendruk) iets minder kunnen dalen dan nu voorzien. CDA-onderhandelaar De Vries erkende gisteren dat er zich compli caties voordoen nu de financiële ruimte voor een volgend kabinet 'enigszins beïnvloed wordt door eenmalige factoren'. Hij keerde zich echter tegen de suggestie dat bet fi nancieringstekort in feite hoger zou zijn dan het kabinet in de Mil joenennota voor 1990 heeft gemeld. Kringen rond de informateur er kenden gisteren dat het probleem financieringstekort levensgroot op komende jaren moet uitkomen. De PvdA wil vooral trachten door wij zigingen in de sociale premies loon eisen te voorkomen. Volgens het CPB komt het tekort in 1990 uit op 5 procent. In 1991 blijft dat percentage ongewijzigd, 1992 te dalen tot 3,7-procent. Met veel spektakel presenteerde TV 10 gisteren het samenwerkingsverband met schotelantenne-fabrikant Am- strad. Volgens onderzoek is één op de acht kabelabonnees bereid een schotel te kopen voor ruim 900 gulden om niets van Joop van den Ende's 'sterrennet' te missen. (foto anpi den de aangekondigde maatregelen blik heeft drugsoverlast de hoogste van de gemeente tegen de overlast prioriteit bij de Arnhemse politie, afgewacht. Als het korps straks over meer man- In een spoedvergadering hebben kracht beschikt, kan het drugspro- burgemeester en wethouders giste- bleem evenmin worden opgelast. Alles wat je met meer politie-inzet verschuiving van de overlast van de ene plaats naar de andere", aldus Siepel. De Arnhemse politie heeft gister- DEN HAAG/UTRECHT (GPD/ANP) - Het CDA wil nog de ze week met de PvdA een regeling treffen over de commerciële omroe pen. PvdA-voorman Kok staat niet afwijzend tegenover dit initiatief CDA-onderhandelaar De Vries, willen alleen waarborgen voor de positie van de niet-commerciele omroepen. Het CDA meent daaren- Amstrad brengt de schoteltjes m 60 cm doorsnee op de markt, Esselte exploiteert het Astra-kanaal Die daling zet zich voort tot 2,9 pro- mits de PvdA daarin voldoende v cent in 1994. Vandaag zullen de sprekspartners nog door hun frac ties aangedragen onderwerpen doornemen. Een echte agenda voor de formatiebesprekingen valt pas tegen het eind van deze week te ver wachten. haar wensen terugvindt. De Vries zei gisteren er vertrouwen in te heb ben dat er snel met de PvdA afspra ken te maken zijn. De PvdA meent dat TV10 en Ve- ronique eigenlijk niet tegen te hou den zijn. De sociaal-democraten weg staat. De secondant van De huur ervan ongeveer 600 gulden per Vries in de gesprekken met de jaar. Daarbij komt dan nog ruim 200 PvdA. de voor de media verant- gulden per jaar voor de huur van woordelijke minister Brinkman, een decoder van Esselte om TV 10 komt vrijdag met een standpunt ko- te kunnen ontvangen. Dit appa- de commerciële pen nadat het Commissariaat voor de Media morgen een mening heeft bepaald. raatje is niet te koop. Rechter De Nederlandse dagbladuitgevers besloten tot een pakket maatre gelen, waaronder overleg met de bereikt ministeries van justitie en wvc. Zegslieden van beide departemen ten wachten de verzoeken af. De provincie Gelderland gaat met de avond twee overheid in de Bondsrepubliek jaar aangehouden die overleggen om tot een betere aan pak te komen van Westduitse drugsgebruikers die naar Neder land komen. De Gelderse commis saris der koningin De Bruijne zal de len Westduitse overheid vragen het aantal methadonprojecten voor Westduitse verslaafden uit te brei den. De bewoners van Klarendal wa ren gisteren woedend over het har de optreden van de politie 19 25 worden erdacht een politieagent zwaar te hebben verwond met een steen. De twee mannen zouden in de nacht maandag op dinsdag tijdens rel- in de wijk Het Broek met stenen naar de politie hebben gegooid, waardoor een 30-jarige agent zwaar gewond raakte aan ziin hoofd. Daarnaast meldde een 37-jarige drugsdealer uit Klarendal, die al ge ruime tijd werd gezocht, zich giste- bij de politie. Volgens de politie TV 10 en Veronique zitten inmid- (NDP), de NOS en de STER hebben Kok en Voorhoeve overlegden vergeefs over samenwerking DEN HAAG (GPD) PvdA-leider Kok en WD-leider Voorhoeve heb ben. naar nu pas blijkt, op 12 september een gesprek gevoerd over mo gelijke samenwerking. Dat gesprek heeft tot niets geleid, tot teleurstel ling van de PvdA-fractie. In het gesprek zijn de inhoudelijke verschillen van mening geïnven tariseerd. Kok heeft daarna geconcludeerd dat de WD samenwerking met de PvdA nu niet aandurft. Bij de WD is men bang dat de kiezers het niet zullen begrijpen als PvdA, WD en D66 samen een kabinet zou den vormen. Bij de PvdA is men vooral teleurgesteld, omdat de houding van de WD de onderhandelingspositie van de PvdA ten opzichte van het CDA moeilijker maakt. Als de PvdA mogelijke samenwerking met de WD en D66 achter de hand zou hebben, zouden de socialisten zich veel harder kunnen opstellen in de onderhandelingen met het CDA. dels niet stil. TV 10 presenteerde gisteren een onderzoek onder ka belabonnees waarin bijna twaalf inmiddels zes kabelexploitanten, waaronder Casema, in kort geding de Amsterdamse rechtbank procent overweegt een schotelan- gedaagd. Ze willen het doorgeven van Veronique en i TV TV 10. Het geding dient vrijdag. 10. Volgens het instituut voor infor- Overigens denken bijna twee- matierecht van de Universiteit van maal zoveel (23 procent) abonnees Amsterdam maken ze geen schijn nacht van maandag op dinsdag. De voelde hij de hete adem van de poli- politie trad toen enkele keren met tie en de actievoerende wijkbewo- de wapenstok op, omdat buurtbe- ners in zijn nek en werd hem dat te woners weigerden zich te verwijde- veel. De politie heeft hem op het bu ren. Tijdens die charges is volgens reau aangehouden en ingesloten. met 85 procent koploper bij het v kopen media- exploitant FilmNet) schotels), het Zweedse het er met r wordt gehanteerd. Daarbij gaat i of de uitzendin gen uit het buitenland afkomstig het abonnee-kanaal zijn. "Zeker wanneer de up-link (het de exploitanten van de opstralen van de programma's, red.) ASTRA-satelliet. Esselte heeft ook vanuit het buitenland geschiedt, i Veronique aangeboden deel te i men aan het samenwerkingsver band, maar daar is nog niet op gere ageerd. sprake van een buitenlandse roepinstelling", aldus de onderzoe kers. Dat is het geval met de zogehe ten U-bochtconstructie. Arnhems college neemt maatregelen, maar: Beschouwingen De Tweede Kamer heeft gisteren op voorstel van voorzitter Deetman be sloten de algemene politieke be schouwingen over het regeringsbe leid in 1990 uit te stellen tot er een nieuw kabinet is. Het debat kan dan samenvallen met het debat over de regeringsverklaring. Deetman wil eind oktober bezien óf de kabinets formatie zodanig vordert, dat zijn voorstel kan worden gehandhaafd. Duurt de kabinetsformatie te lang, dan moet de Kamer volgens wette lijke regels toch een begin maken met de begrotingsdebatten. VVD De WD kampt met een dramatisch ledenverlies. Op de laatste teldatum (15 september) bedroeg het aantal leden circa 66.000 tegen een abso luut hoogtepunt in 1982 met 102.888 leden. De VVD is nu terug op het ni veau van voor 1973. Bij het CDA spreekt men van een toeloop van nieuwe leden: zo'n 600 tot 700 in de laatste drie weken. Bij de ledenad ministratie van D66 is men ronduit enthousiast, daar nadert men de 10.000 leden. Bij de PvdA wordt het ledental redelijk stabiel genoemd, rond de 100.000. ARNHEM Ook al weten politie- mensen precies in welke panden in de Arnhemse wijk Klarendal wordt gedeald, ze mogen de drugshande laren niet zomaar uit hun huizen ha len. Evenmin kunnen zij drugge bruikers oppakken en hen de stad uitsturen. "Die toezegging, die elke inwoner van Klarendal graag wil horen, kan ik onmogelijk doen. In onze rechtsstaat is dit volstrekt uit gesloten", aldus burgemeester Scholten van Arnhem. "Bovendien", vervolgt hij, "ban je het dealen in drugs op die manier niet uit. Haal je een handelaar uit zijn huis, dan zal hij elders weer op duiken. Want wat je ook doet, de dealer blijft voortbestaan. Dus moet je de overlast zodanig proberen te beperken dat de hinder binnen aan vaardbare grenzen blijft". door Berrie van Helden BILTHOVEN (GPD) - Een halve- ring van de kooldioxide-uitstoot, de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect, kost tussen de 30 en 50 miljard gulden. Het geld moet worden gebruikt voor energiebe sparing en ter vervanging van fos siele brandstoffen als steenkool, olie en gas door andere energie bronnen. De kosten kunnen wor den opgebracht door een verhoging van de brandstofprijzen. Dat staat te lezen in een studie van het Rijks Instituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RI VM) en het onderzoekscentrum Energie Centrum Nederland (ECN). Als financiering van de maatrege len wordt voorgesteld de olie- en gasprijzen met 5 tot 10 procent te verhogen en die van steenkool met 20 tot 30 procent. Volgens de studie is door deze ingrijpende maatrege len een reductie van de kooldioxi de-uitstoot met 50 procent in dertig jaar haalbaar. Om de opwarming van de aarde te stoppen is een vermindering met 80 procent op wereldschaal noodzake lijk. Het Nationaal Milieubeleids plan streeft in Nederland geen re ductie van kooldioxide na, maar handhaving op het niveau van 1985. van koolstofdioxide in de atmosfeer is in een periode van een eeuw met ruim dertig procent toegenomen. De vervanging van steenkool op korte termijn en van olie en aardgas op middellange termijn door onder meer wind-, zonne- en getijdenener- gie wordt door het RIVM 'noodza kelijk voor een duurzame ontwik keling van de wereldeconomie' ge noemd. Kindersterfte De wijkvereniging vi schap Zeswegen in Heerlen, ge bouwd op een voormalige kolen mijn. maakt zich grote zorgen over de hoge kindersterfte. Uit-statisti sche gegevens leidt zij af dat in Zes wegen de afgelopen vijfjaar twee en een half maal zoveel kinderen van 0 tot 4 jaar zijn overleden als in ande re Heerlense wijken. De wijkvereni ging heeft een dringend beroep ge daan op de gemeente om een gede gen bodemonderzoek in te stellen. Volgens de gemeente heeft de wijk vereniging de statistieken verkeerd gelezen. Dienstweigeraars Zesentwintig dienstweigeraars die voor 1 maart van dit jaar al te werk waren gesteld door Sociale Zaken, willen een jaarkaart voor gratis openbaar vervoer. Dienstweige raars die na 1 maart te werk zijn ge steld krijgen er ook één. Volgens een woordvoerder van de Vereni ging van Dienstweigeraars is het oneerlijk dat deze groep nog wel bij na 60 gulden per maand voor een vervoerskaart moet betalen. Realistische woorden van een bur gemeester die in zijn stad met forse problemen wordt geconfronteerd. De wijk Klarendal wil dat iedereen die iets met drugs te maken heeft, de buurt verlaat. Om te laten zien dat het hen menens is, hebben Kla- rendallers met steun van bewoners van andere wijken de afgelopen da gen bij een vijftal drugspanden rui ten ingegooid. Tijdens dergelijke acties waren deze week vele hon derden Arnhemmers op de been. Maar de burgemeester heeft met nog een probleem te kampen. B en W willen een tippelzone voor straat- de buurt- prostituées inrichten op het oude industrieterrein in de stad. De zone ligt - gescheiden door een spoorwe gemplacement - om de hoek van de stadswijk 't Broek. Bewoners van deze wijk hebben intussen al laten weten bereid te zijn geweld te ge bruiken om de komst van (verslaaf de) straatprostituées naar de Lely- weg in Arnhem tegen te gaan. Scholten wil echter op korte ter mijn met een delegatie uit de wijk om de tafel zitten om de bezwaren van de bewoners te horen. "De tip pelzone", aldus de burgemeester, "is in het voordeel van alle wijken. Want steeds meer buurten raken ge ïnfecteerd door straatprostituées. Bovendien ligt de zone niet in 't Broek, maar op het industrieter- nisterie van wvc aandringen op meer financiële steun. Eveneens wordt contact opgenomen met jus titie om na te gaan op welke wijze doeltreffend tegen dealers en drugsverslaafden kan worden opge treden. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) kan ook een brief ver wachten. "In Arnhem willen wij een huiskamerproject voor druggebrui kers van de grond tillen", licht wet houder Lemmens (volksgezond heid) toe. "Maar we wachten al drie kwart jaar op toestemming. We vin den dat wij hier nu op korte termijn mee moeten kunnen beginnen. Via zo'n huiskamer kun je de junks van de straat houden". "Wij hopen Dees duidelijk te ma ken dat het nu niet de tijd is geld- anp) stromen van de drugshulpverlening te verleggen naar de alcoholhulp- concentreren. "Wijst de gemeente- landse programma's worden opge- verlening. Van het beschikbare raad de gedoogzone af, dan hebben nomen. "Zo zou je alleen maar meer budget moet op dit ogenblik twintig wij er een groot probleem bij", al- gebruikers naar ons land halen, .procent naar de alcoholproblema- dus Scholten. Daar hebben wij zeker geen zin in. tiek vloeien. Den Haag wil dit per- Bovendien is het niet onze taak centage ten koste van de drugshulp- structureel de drugsproblemen van verlening opschroeven tot veertig daarbij op kooldioxide, dat concrete Westduitsland op te lossen". Verder procent. Daar zitten wij nu bepaald driekwart verantwoordelijk de wil de gemeente Arnhem bij het mi- niet op te wachten". De beide problemen (enerzijds de drugspanden, anderzijds de tippel- prostitutie) hebben alles met elkaar te maken. Immers: tot voor kort was Klarendal het werkterrein van de tippelaarsters. Door de vrouwen een werkterrein elders in de stad aan te bieden, hopen B en W van Arnhem de overlast veroorzaakt door straatprostitutie op één plek te Schuurtjes De gedoogzone maatregel van de gemeente strijd tegen de drugsproblematiek. Maar B en W hebben meer pijlen op hun boog. "Schuurtjes achter wo ningen in Klarendal waarin regel matig druggebruikers verblijven, worden op korte termijn afgebro ken. De opdracht daartoe is reeds verstrekt". Volgens Scholten heb ben bewoners hier sterk bij de ge meente op aangedrongen 'omdat zij hun eigen schuurtjes niet meer durfden te betreden'. Verder wordt overwogen in de wijk Klarendal een politiepost te openen. "Om de politie beter be reikbaar te maken, valt daaraan te denken. De komende vier jaar krijgt het Arnhemse korps er 80 mensen bij. Een deel hiervan wordt ingezet in de wijken. Maar daarbij kijken we natuurlijk niet alleen naar Kla rendal. Bovendien moet je je reali seren dat maatregelen die je voor de ene wijk treft, effect hebben op an dere buurten". Een andere belangrijke stap die Arnhem wil zetten, is het inschake len van Westduitse autoriteiten. Van de duizend junks die dagelijks in de Gelderse hoofdstad opereren, heeft circa veertig procent de West duitse nationaliteit. Arnhem vindt dat de deelstaat Nordrhein Westfa- len snel moet beginnen met het uit breiden van methadonprogram- ma's van Westduitse junks teneinde het druggebruik op die wijze in elk geval terug te dringen. "Wellicht kan de Arnhemse hulpverlening met haar ervaring hen daarbij van dienst zijn", aldus Scholten. Het is zeker niet de bedoeling dat Westduitse verslaafden in Neder- Premier Lubbers liet voor de ver kiezingen weten een reductie van 8 procent in de komende kabinetspe riode noodzakelijk te vinden. De oplossingen in de RIVM/ECN- studie zullen worden besproken op de grote klimaatconferentie begin november in Noordwijk, waaraan milieuminsters van 60 landen deel nemen. De landen willen een ant woord zoeken op de dreigende kli maatsverandering op wereldschaal, waardoor onder meer de zeespiegel 30 tot 85 centimeter zal stijgen. De aandacht concentreert zich het broeikaseffect. De concentratie PvdA krijgt voorzitterschap Eerste Kamer DEN HAAG (GPD) - De PvdA mag in 1991 de opvolger leveren van de dan vertrekkende voor zitter van de Eerste Kamer, de CDA'er Steenkamp. De PvdA- fractie, die de kwestie gisteren aan de orde stelde, baseert zich bij het opeisen van de voorzit- erszetel op gewoonterecht. Dat wil dat niet één fractie de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer levert. Nu PvdA-kamer- lid Dolman het voorzitterschap van de Tweede Kamer onlangs aan voormalig minister van on derwijs Deetman (CDA) moest afstaan, dient Steenkamp zijn zetel vrij te maken. Volgens het gewoonterecht zouden de socialisten de voor zittershamer in de Senaat on middellijk kunnen opeisen. Maar de Eerste-Kamerfractie wenste het reglement van orde te respecteren, waarin wordt be paald dat de voorzitter voor een periode van vier jaar wordt ge kozen. Alle fracties stemden in met de claim van de sociaal-de mocraten. ADVERTENTIE ZWIJNDRECHT DORDRECHT ZATERDAGAVOND 30 SEPTEMBER EN ZONDAG 10KTOBER RIJDEN ER GEEN TREINEN TUSSEN ZWlJNDRECHT EN DORDRECHT. NS bouwt aari de toekomst door o.a. knel- 2 oktober 04.00 uur tussen Zwijndrecht en punten op te heffen. Zo wordt de spoorbrug Dordrecht. Daarom is er een speciale bus- over de Oude Maas vernieuwd, zodat schepen en treinen elkaar minder gaan hinderen. Hierdoor rijden er geen treinen op zaterdag 30 september na 18.00 uur en zondag 1 oktober de gehele dag tot maandag verbinding tussen Zwijndrecht en Dordrecht en worden treinen omgeleid. We hopen dat u begrip hebt voor het tijde lijke ongemak. In de folder bij het loket staat alles duidelijk beschreven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3