Verpleeghuis met 120 bedden in Wassenaar Leidsch Dagblad organiseert Aangestoken brand legt speelhuisje in as Meer 'doorstroomwoningen' en duurdere huurwoningen Langs de Rijksstraatweg Omstreden groentekraam mag blijven op minimarkt bij Winkelliof Leiderdorp PvdA-coirmiLssie wil onderzoeken of Idiniek gemeentehuis kan worden Politie Oegstgeest zoekt getuigen aanranding 18-jarige bij ijsbaan op dinsdag 3 oktober 1989 REGIO LEIDEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 WASSENAAR - Wassenaar krijgt na jaren vechten een verpleeghuis met 120 bed den. De Katholieke Stich ting voor Verzorging en Ver pleging heeft van het Rijk toestemming gekregen nieuwbouw te plegen. Om dat er nog het nodige over legd en voorbereid moet worden, kan de eerste spade niet vóór 1991 de grond in. Het verpleeghuis wordt op zijn vroegst eind 1992 opge leverd. De gemeente Wassenaar heeft voor het verpleeghuis anderhalve hecta re gereserveerd tussen de Rijks straatweg, Deylerweg, Amerikaan se school en 44 nieuwe woningen. Nu het rijk over de brug is gekomen en staatssecretaris Dees (WVC) de provincie vraagt snel een verklaring van geen bezwaar af te geven, willen stichting en gemeente over de in vulling praten. Zo moet gekozen worden tussen een geluidswal en een muur die geluid laat afkaatsen. Verder moet een keuze worden ge maakt tussen een gebouw met ver diepingen of paviljoen-achtige bungalows. De Stichting Het Wassenaars Ver pleeghuis, met vertegenwoordigers van de drie plaatselijke bejaarden tehuizen en één bejaardenflat, voert al sinds 1972 actie voor een plaatse lijk verpleeghuis. De Raad van Ker ken schreef vorig jaar nog brand brieven en gemeentebestuurders bleven de hoge overheden bestoken met verzoekschriften. In de verschillende bejaardenoor- den in Wassenaar verblijven 90 mensen die eigenlijk in een ver pleeghuis horen en 60 anderen lig gen in regionale verpleeghuizen, met alle vervreemding en vereenza ming vandien. De gemeente mag dan drie maal per week taxidien sten verzorgen tegen bustarief, op dagen dat die dienst niet geldt is overstappen het toverwoord bij tochten naar Den Haag, Warmond, Leidschendam en Leiden. Volgens de verschillende formu les heeft het sterk vergrijzende Was senaar recht op 150 bedden. In prin cipe is dat genoeg om een verpleeg tehuis te claimen. Probleem lange tijd dat Rijk en provincie ver pleeghuizen regionaal plannen. Hoewel Wassenaarders ook in Lei den en Warmond worden ver pleegd, is Wassenaar ingedeeld in de Haagse regio. En die Haagse re gio kent een overbedding. Door die overbedding mag het aantal ver pleegbedden in de regio niet groter worden en mogen de totale kosten niet toenemen. Om toestemming te krijgen voor een verpleeghuis in Wassenaar moest de Haagse stichting KW dan ook elders bedden inleveren. Het Haagse verpleeghuis Gulden Huis gaat bij een renovatie terug van 280 naar 180 bedden. Verpleeghuis Duinstede, dat volgens de autoritei ten niet meer aan de eisen voldoet, moet dicht. Volgens de stichting krijgen de bewoners van het Gul den Huis meer privacy door de re novatie en wordt de zorgverlening "kwalitatief aanzienlijk verbeterd". De ingrepen betekenen wel dat de stichting 50 mensen minder kan helpen. Voor zover de renovatie van het Gulden Huis of de sluiting van Duinstede arbeidsplaatsen kost, zal de KW voor de betrokken mede werkers een passende functie el ders in de organisatie zoeken. "Aan gezien het in de gehele operatie per saldo slechts om een reductie van vijftig bedden gaat, lijkt dit moge lijk". Als mensen hun verpleeghuis moeten verlaten, wordt zo veel mo gelijk rekening gehouden met de voorkeur van de bewoner. Wasse naar rekent er echter op dat de meeste Wassenaarse bedden door Wassenaarders gevuld zullen wor den. B en W Oegstgeest willen actie voor een zelfstandig LD OEGSTGEEST - B en W van Oegst geest zijn verontrust over de plan nen die uitgeefster Damiate Hol ding heeft met het Leidsch Dag blad. Het dreigende verlies aan zelf standigheid kan de berichtgeving over de regio Leiden schaden, zo menen B en W. Daarom zal geprobeerd worden met de zes gemeenten die binnen de Leidse agglomeratie samenwerken een gezamelijk initiatief te ontplooi en. Binnen het agglomeratie-over leg werken samen de gemeenten Alkemade, Zoeterwoude, Leider dorp, Oegstgeest. Leiden en Voor schoten. Voorzitter van het overleg is burgemeester Goekoop van Lei den. Hij was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. Verzoek Progressief Warmond WARMOND - Progressief War mond (PW) pleitte gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening voor de bouw van meer zogenaamde 'doorstroomwoningen' en duurdere huurwoningen in de wijk Endepoel III. A.G.M Scha- vemaker (PW) vindt dat er te weinig van deze woningen in Warmond zijn. Het college van burgemeester en wethouders gaat uit van de bouw van 98 woningen na 1990. Twintig procent daarvan betreft goedkope, gesubsidieerde woningen in de so ciale sector. Van die 21 woningen worden zullen er naar alle waar schijnlijkheid tien op de plaats van de Klim Op en elf op de plaats van de Leerhoeve worden gebouwd. De resterende 77 nieuwe woningen val len in de duurdere, vrije-sector. On geveer de helft daarvan is gepland op het terrein van de voormalige jachthaven Houweling en twaalf daarvan hopen B en W in Endepoel II te bouwen. B en W bekijken ook of het moge lijk is om van het bungalowpark de Watertuinen permanente woon ruimte te maken. De meeste vakan tiehuizen in dit complex aan de an dere kant van de Kaag worden toch al het hele jaar door bewoond. Campinghouders Mevrouw C.A.M. van Schie (CDA) maande het college gisteravond tot haast bij het maken van nieuwe re gelgeving voor campinghouders. Ze wees er op dat een aantal cam pinghouders wil uitbreiden, maar moet wachten op de schriften van de gemeente. Het nieuwe kampeerseizoen begint op 1 april. Wethouder mevrouw C.E. Dalhuisen-Polano stelde vast dat campinghouders bij het indienen van uitbreidingsplannen moeten uitgaan van de kampeerwet. Het overzicht van de plannen zoals die in de begroting zijn opge nomen, stuitte bij de commissiele den overigens op weinig bezwaren. Maar echt tevreden waren PW en WD niet. Van Kuijen (PW) meldde dat hij het van de presentatie van plannen "niet warm of koud kreeg", omdat het hoe en waarom van de beleidsvoornemens niet is opgeno men in de begroting. Ook een priori teitenstelling ontbreekt. Mevrouw C.A.M. Saris (WD) had dezelfde kritiek. Dalhuisen-Polano verde digde zich met de opmerking dat al le plannen haast hebben. strijd Oegstgeest bindt aan met de vele hondepoep OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest bindt de strijd aan met de hondepoep en gaat voor al strenger letten op dieren die zonder penning rondlopen. Los lopende honden moeten van de straat verdwijnen. Over enige tijd zullen B en W de gemeente raad een aantal maatregelen voorstellen. Volgens wethouder Kohlbeck zijn er in Oegstgeest ongeveer 1500 honden. De helft daarvan is geregistreerd. In 1990 gaat de hondenbelasting flink omhoog. Inwoners die een hond aan schaffen moeten dit melden op het gemeentehuis, waarna regi stratie als hondenbelasting- plichtige volgt. De hondepen ning die daarbij wordt afgege ven moet de hond altijd goed zichtbaar dragen. Na het overlij den van de hond dient de pen ning weer te worden ingeleverd. Volgens B en W loopt het gro te aantal 'bruine souvenirs' op straat de spuigaten uit en is daarmee de volksgezondheid in het geding. Recentelijk versche nen berichten over infectieziek ten bij kleuters, die door uit werpselen van honden zouden zijn overgebracht. Het is niet de eerste keer dat Oegstgeest de overlast wil aan pakken. In 1986 werd in het ka der van de actie 'Woef '86' een milieuambtenaar aangesteld, die zich toelegde op het contro leren van de hondenbelasting. Burgemeester 'niet pietepeuterig' VOORSCHOTEN - Een flinke brand heeft gistermiddag het speelhuisje aan de Voorschotense Gerbrandylaan volledig verwoest. Het bouwwerk, dat begin dit jaar werd neergezet, brandde volledig uit. Dat ging gepaard met een enorme rookontwikkeling die tot in Nootdorp werd gezien. De brandweer was negen minuten na de melding aanwezig, het bluswerk nam ongeveer een kwartier in beslag. Er werd een spuitwagen ingezet, een tweede wagen werd uit voorzorg achter de hand gehouden. Volgens de brandweer brandde het bouwwerk opvallend fel. "Het is opgetrokken uit palen van samengeperste recycle- kunststof. Dat is moeilijk aan te steken. Maar wanneer het eenmaal vlam vat, brandt het ook goed", aldus een woordvoerder van de Voorschotense brandweer. Volgens de brandweer en de politie is de brand aangestoken. Omwonen den hebben namelijk jongelui stapels kranten richting het speelhuisje zien slepen. Op basis van getuigenverklaringen denkt de politie de identiteit van de daders te kunnen achterhalen. Ze heeft de zaak nog in onderzoek. LEIDERDORP - De groen tekraam van de Gebr. Smit mag op zaterdagen op het plein voor het Leiderdorpse winkelcen trum de Winkelhof blijven staan. Voorwaarde is wel dat groente- en fruithandel niet meer dan dertig vierkante me ter in beslag neemt. Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman heeft gisteren de intrekking van de standplaatsvergunning ongedaan gemaakt. Na diverse onderhande lingen zijn beide partijen het eens geworden. Het gemeentebestuur was eerst van mening dat de groen tekraam niet groter dan 24 vierkan te meter mocht zijn. Smit nam meer dan zeventig vierkante meter in be slag. Bruggeman wil echter niet 'pietepeuterig bezig zijn' en heeft na wat 'loven en bieden van de de kant van Smit' ingestemd met dertig vierkante meter. "We hebben echter wel de mede deling gedaan dat in de toekomst nauwkeuriger toezicht wordt ge houden op de kraam en dat het ter rein ook overdag goed schoon moet blijven. Op die manier denken we de chaos aardig te kunnen indam men", aldus de burgemeester. Klachten Of de bewoners van de -Statendaal- der eveneens tevreden zijn met het compromis tussen gemeente en markthandelaar, weet Bruggeman niet. "Hun klachten hadden vooral te maken met de vuilverwerking. Ze vinden dat de kraam het plein ontsiert, maar Smit heeft gewoon recht op een standplaats. Dat is tot de hoogste instantie uitgevochten". De koekkraam die wekelijks op het plein bij de Winkelhof staat is ook 24 vierkante meter groot. Mag die kraam nu ook uitbreiden tot der tig vierkante meter. "Als de onder nemer dat vraagt, moet ik dat in overweging nemen", zegt Brugge man. "Dat hangt dan van de argu menten af'. In oktober wil Bruggeman het tot nu toe gevoerde standplaatsenbe- leid opnieuw onder de loep i en zo nodig aanpassen. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet serieus onderzoe ken of het gemeentehuis in het pand van de Jelgersmakliniek ge huisvest kan worden. Dat is althans het voorstel van de PvdA-commis- sie die het programma voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart 1990 voorbereidt. In het nieuwste nummer van 'de Rode Geest', het afdelingsblad van de PvdA-Oegstgeest, zet de commissie een aantal argumenten op een rijtje. De socialisten constateren 'een aantal knelpunten in de bestuurlij ke en ambtelijke huisvesting'. Het ruimtegebrek en de spreiding over drie panden zijn daarvan de voor naamste. Daarnaast is sprake van achterstallig onderhoud. Eerder al wees de Oegstgeester PvdA uit budgettaire overwegingen de bouw van een compleet nieuw gemeentehuis aan de Lijtweg of de Irislaan af. Dat betekent overigens niet dat Oegstgeest zit vastgebak ken aan het te krappe pand aan het Wilhelminapark: 'De decentrale lig ging van het gemeentehuis in het Wilhelminapark is voor de PvdA geen zwaarwegend argument, even min als het historisch besef dat het gemeentehuis aan het Wilhelmina park hoort'. Een absolute voorwaarde verhuizing naar de Jelgersmakli niek is dat de gemeente niet meer geld kwijt is aan huisvesting, zo schrijven de socialisten. Daarom moet een plan worden ontwikkeld, waarin de financiële consequenties van een eventuele verhuizing op een rijtje worden gezet. Vanavond kunnen PvdA-leden zich voor het eerst over de plannen buigen, tijdens de ledenvergade ring in het multifunctioneel ge bouw aan het Boerhaaveplein. Lezing Dr. Frits Frenkel geeft zaterdag 30 sep tember een lezing over schuld en straf in De Pauwhof aan de Paauwlaan 2a in Wassenaar. Frenkel houdt de lezing de lezing naar aanleiding van zijn onlangs verschenen proefschrift 'De onweten schappelijkheid van het strafrecht'. Na afloop is er een forumdiscussie waaraan enkele vakgenoten van Frenkel mee doen. Aanvang 14.00 uur. WASSENAAR/VOORSCHO- TEN/ZOETERWOUDE - Op de gemeentewerf van Wassenaar zijn vanochtend voor het eerst koelkasten en vrieskisten van de daarin opgeslagen cfk's (chloor fluorkoolwaterstoffen) ont daan. Ruim 70 koelapparaten werden afgetapt om de milieu schadelijke stoffen terug te win- Wassenaarse inwoners kun nen hun oude koelkast of vries kast laten ophalen door de ge meentereinigingsdienst. Het Rotterdamse bedrijf Roteb is in geschakeld om de schadelijke stoffen vacuüm uit de koelappa ratuur te halen. Voorschoten gaat waarschijn lijk begin volgend jaar eveneens beginnen met het apart inzame len van cfk's. B en W stellen voor om de extra kosten van de inza melingsactie te verhalen op de Voorschotenaren. De gemeente Zoeterwoude is al begonnen met een cfk-actie. Koel- en vriesap- paratuur kan, net als in Wasse naar, worden opgehaald door de afdeling gemeentewerken. (foto Holvast) nylon bivakmuts, die normaal on der een helm wordt gedragen. De man heeft waarschijnlijk last van één of meer vingers, omdat hij door het slachtoffer flink is gebeten. Volgens het slachtoffer passeer den maandagavond tussen half elf en twaalf uur 's avonds verschillen de fietsers de plek des onheils. De politie verzoekt eenieder die inlich tingen over de identiteit van de da der kan verstrekken, zo spoedig mogelijk contact op te nemen met het korps (tel. 071- 411421). OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest zoekt getuigen van een ernstige aanranding, maandag avond bij de ijsbaan aan de Oegst- geesterweg. Het slachtoffer is een 18-jarige inwoonster van Oegst geest, die rond half elf in de richting van het dorp fietste. Zij werd door een man van onge veer 21 jaar van haar fiets gesleurd en de bosjes ingetrokken. Daar dwong hij haar ruim een uur lang onzedelijke handelingen te verrich ten en probeerde vervolgens het slachtoffer te verkrachten. De dader is ongeveer 1.70 meter lang, heeft een normaal slank postuur, een bleek gelaat, een spitse neus en een dun snorretje waarbo ven enige jeugdpuistjes zichtbaar zijn. Hij was gekleed in een donkere trui, een donkerkleurige ribbroek en lichtkleurige sportschoenen. Over zijn hoofd droeg hij een witte KLERKS - De geheel verbouwde winkel van Klerks Slijterij aan het Lange Voortplein in Oegstgeest wordt morgen officieel heropend. Het winkeloppervlak is bijna ver dubbeld, waardoor het assortiment wijnen en bieren aanzienlijk kon worden uitgebreid. POLSTOKVERSPRIHGEN Lokatie: Steenschuur Aanvang: 10.00 uur Presentatie: Nico Haak

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16