TAD LEIDEN 'Geen wijkteams bij Leids politiekorps' Besluit over Noordeinde na uitspraak van Raad van State LEIDSCH DAGBLAD Rapport: 'Geen ingrijpende reorganisatie' VERNAUWING IN WITTE SINGEL Goekoop wil regionaal politiekorps Veel evenementen rond Japan en Von Siebold Clusius-sleutel voor instituut in Wageningen Slechtemuur Nieuwsteegbrug voor behoud van muurplanten Bijzondere dilatometer ontvreemd ELAM-garage s WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 LEIDEN De Leidse poli tie gaat niet met wijkteams werken. Dit is het gevolg van het onderzoek van het onaf hankelijk organisatiebureau IME-consult. Burgemeester Goekoop leidt uit het rap port van IME en de landelij ke discussie over de organi satie van de politie af dat de kans op succes van wijk teams minimaal is. Hij schrijft dit in een brief aan de gemeenteraad. De onderzoekers van IME dragen in hun rapport twee alternatieven aan. De ene is om de bestaande organisa tie te verbeteren. De tweede moge lijkheid is om twee wijkteams in de stad in te voeren. IME adviseert om voorlopig nog geen besluit te ne men, maar eerst in discussie over de gewenste organisatie op gang te brengén. Het rapport van IME bevat verder nogal wat kritiek op de organisatie binnen de Leidse politie. De onder zoekers concluderen dat het korps sterk is 'verkokerd'. Leidse politie mensen streven volgens het rapport meer vanuit de eigen opvatting doe len na dan vanuit het korpsbelang. Ook is er volgens IME weinig sa menhang tussen de verschillende afdelingen. Korpschef Mostert legt de kritiek overigens gedeeltelijk naast zich neer. "De interviews die tot dit rap port hebben geleid zijn juist afgeno men in een tijd dat er door onderbe zetting een enorme werkdruk was. Ik merk dat er wel muren bestaan tussen de verschillende onderdelen van het korps, maar dat die wegval len zodra politie-inzet wordt ge vraagd bij een belangrijk voorval, zoals onlangs de verkoop van drugs aan minderjarigen". Ook Goekoop neemt het voor het politiekorps op. Hij stelt "dat die verkokering niet anders is dan bin nen de rest van het gemeentelijk ap paraat". Vergelijking Uit het rapport blijkt ook dat de Leidse politie het in vergelijking met andere korpsen niet slecht doet. Vergeleken met gemeenten met tussen de 50.000 en 100.000 in- gemeenten met tussen de 100.000 en 200.000 inwoners neemt Leiden een tussenpositie in wat betreft het aantal geregistreer de misdrijven en de oplossing daar- IME concludeert dan ook dat die cijfers op zich geen aanleiding zijn voor een ingrijpende reorganisatie. Die komt er dan volgens burge meester Goekoop dan ook niet, me de omdat hij verwacht dat de ko mendejaren landelijk een reorgani satie van de politie zal plaatsheb ben, Bovendien vindt hij een inde ling in twee wijken niet nuttig. Vooral de linkse partijen in de ge meenteraad hebben vorig jaar het werken in wijkteams voor de politie LEIDEN Eèn politiekorps voor' de regio'. Het is volgens burgemeester Goekoop niet on denkbaar dat de regionale sa menwerking tot een regionaal korps leidt van zo'n 500 politie mensen. Dat korps zou de ge- n\penten in het gebied van de gemeenschappelijke regeling moeten beslaan, te weten Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Alkemade. In een brief aan de gemeente raad naar aanleiding van het or ganisatierapport over de Leidse politie, schrijft Goekoop voor stander te zijn van een dergelijk regionaal korps. Volgens de burgemeester heeft een onder zoek aangetoond dat politie-or- ganisaties tussen de 200 en 600 mensen het best functioneren. Volgens Goekoop zou het regio nale korps in vier districten moeten werken. Hoofdcommissaris Mostert ondersteunde gistermiddag tij dens een persconferentie het pleidooi van.de burgemeester. Mostert denkt dat door vorming van regionale politie de proble men van kleinere korpsen met weinig mensen kunnen worden opgelost. LEIDEN In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat is vanaf 14 oktober de ten toonstelling 'Opdracht Japan, Von Siebold, pionier en verzamelaar' te zien. Deze gaat in op hef werk van Dr. Philipp Franz von Siebold, de man die in wezen de basis heeft ge legd voor de Europese kennis van Japan. 'Opdracht Japan' maakt onder deel uit van de grote Europalia-ma- nifestatie die dit najaar in België plaatsheeft en geheel in het teken van Japan staat. De expositie duurt tot en met 7 januari 1990. De tentoonstelling gaat gepaard met een aantal evenementen, zoals een film- en documentairecyclus, een Japans schaaktoernooi en acti viteiten voor kinderen. Zondag 15 LEIDEN - Het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewas- sen (ITV) uit Wageningen krijgt dit jaar de Clusius-sleutel. Deze sleutel, uitgereikt door de Stichting Voort gang, is bedoeld om mensen en in stellingen te eren die bijzondere prestaties hebben verricht op het gebied van de tuinbouw. De Stich ting Voortgang is in het leven geroe pen door de Tuinbouwraad, waarin een groot aantal organisaties zijn vertegenwoordigd die actief zijn op dit onderdeel van de landbouw. De sleutel wordt 13 oktober uitge reikt in de Hortus Botanicus in Lei den. De prijs is genoemd naar Caro- lus Clusius, die in de 16de eeuw in de hortus vele uitheemse tuinbouw- gewassen introduceerde. Het is de vierde keer dat de onderscheiding is toegekend. bepleit. De organisatievorm houdt in dat de stad in drie of vier 'wijken' wordt verdeeld. Iedere wijk heeft haar eigen politieteam, dat niet al leen surveilleert, maar ook eenvou dig recherchewerk doet. Dat bete kent dat een politieman meer taken gaat vervullen die nu nog door ver schillende afdelingen worden ver richt. Voorstanders van deze werk wijze verwachten dat er meer poli tie op straat te zien zal zijn als er in wijkteams wordt gewerkt en dat de politie efficiënter kan werken. Meerderheid Een meerderheid in de gemeente raad leek vorig jaar voorstander te zijn van de wijkteams. Burgemees ter Goekoop als 'beheerder' het Leidse korps en hoofdcom missaris Mostert waren echter te gen. Om uit de impasse te komen is er nu een onderzoek verricht door een onafhankelijk bureau. Dat kreeg als opdracht om te kijken of invoering van wijkteams mogelijk is en of die werkwijze rendabeler is voor de politie. IME heeft daartoe korpsen die met wijkteams werken en korpsen die op de 'traditionele' manier wer ken, met elkaar vergeleken. Het bu reau heeft geen opmerkelijke ver schillen kunnen ontdekken. De on derzoekers hebben het aantal mis drijven, het oplossingspercentage, de kans om slachtoffer te worden en de bereidheid tot aangifte in de ver schillende steden met elkaar verge leken. Het raadslid Langenberg (D66) verbindt overigens hele andere con clusies aan het rapport. Hij wijst op een passage uit het rapport waarin staat dat invoering van wijkteams praktisch haalbaar is. Langenberg, een van de grote voorstanders van wijkteams, stelt verder dat uit het onderzoek blijkt dat de Leidse poli tie "een gemiddeld korps is met een verouderde werkwijze". Langen berg vindt dan ook dat de wijk teams zo snel mogelijk moeten wor den ingevoerd. Ook zegt het D66-raadslid dat dui delijk is dat de methode-Mostert (de werkwijze van de hoofdcommissa ris) niet werkt. Die houdt in dat de politie projecten houdt in de stad, die op wijken zijn gericht. Volgens het organisatiebureau komt er ech ter van deze vorm van 'wijkgericht' werken niets terecht. LEIDEN - Een vernauwing in de Witte Singel moet automobilisten dwingen hun snelheid te matigen. Met de aanleg van een plateautje op één van de weghelften ter hoogte van de Bilderdijkstraat is gisteren begon nen. Zo wordt tegemoet gekomen aan de eisen van de bewoners van de Witte Singel die na de afsluiting van de Breestraat steeds meer verkeer voor hun huisdeur voorbij zagen komen. Wanneer de Patersbrug. enkele honderden meters verder, wordt vernieuwd, ontstaat daar een 'natuurlijke' vernauwing wanneer de werk lui hun bouwmaterialen op straat zetten. DEN HAAG/LEIDEN - Voor een goede verkeersafwikkeling kan Lei den het Noordeinde niet missen. Het besluit van vorig jaar om daar éénrichtingsverkeer in te stellen is overhaast genomen, de consequen ties van die maatregel zijn toen niet genoeg overzien. "We hadden ons moeten beper ken tot de problematiek in de Bree straat, maar het Noordeinde werd daar op het laatste moment nog aan vastgekoppeld. Naar aanleiding van het geheel aan klachten is besloten weer verkeer in twee richtingen in te stellen", verklaarde een ambte naar van de gemeente gistermiddag in een zitting bij de Raad van State. Een woordvoerster van het actie comité Noo(r)deinde verzocht tij dens die bijeenkomst het besluit van het gemeentebestuur om weer tweerichtingsverkeer in te stellen te schorsen. In die situatie keert na melijk de overlast en onveiligheid terug waarover de bewoners van het Noordeinde zich al anderhalf jaar beklagen. De gemeente erkent die problemen, maar tilt zwaarder aan het belang van een goede ver keersafwikkeling. Alternatieve op lossingen bestaan wel, maar die le veren meer na- dan voordeel op. Vandaar dat de gemeente deze zo mer op aandrang van vijf fractie voorzitters het besluit tot éénrich tingsverkeer heeft ingetrokken. "We hebben de situatie een halfjaar aangekeken. Al heel snel kwamen destijds negatieve reacties over de onbereikbaarheid van het gebied en de grote omwegen die het verkeer moest maken", verdedigde de amb tenaar gistermiddag het besluit dat de gemeente in juni nam. Als bijko mende problemen noemde hij nog oktober is de eerste documentaire te zien: 'Traditional handicrafts in modern living'. Deze gaat over de traditionele Japanse ambachten (aanvang 15.00 uur). Maandag 16 ok tober draait de eerste speelfilm, 'Rashomon' uit 1950. Regisseur Ku rosawa kreeg hiervoor in 1951 de Grote Prijs van Venetië. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 oktober kunnen kinderen van 10.30 tot 12.00 uur Japanse theekommen kleien en van 13.30 tot 15.00 uur Japans pa pier vouwen (origami). Japans schaken komt aan bod in het weekeinde van 28 en 29 oktober. Dan wordt het 'Von Siebold Shogi Toernooi' gehouden, georganiseerd in samenwerking met de Leidse Shogi Club. Shogi, in Japan met 15.000.000 actieve spelers zeer po pulair, heet een aanvalsspel met verrassende wendingen te zijn. Op het toernooi worden sterke interna tionale spelers verwacht: voor de top is het de laatste testmogelijk heid voor het EK in Engeland. Meer informatie en spelregelfolders zijn verkrijgbaar bij de PR-afdeling van het museum (telefoon 211824) of de secretaris van de Leidse Shogi Club (134837). Container valt van vrachtwagen LEIDEN - Een vrachtwagen verloor gisterochtend rond 8.00 uur een container op het Lammenschans- plein en zorgde voor verkeersop stoppingen. De oorzaak was ver moedelijk metaalmoeheid waar door de verankering van de contai ner afbrak. Er ontstond enige scha de aan het wegdek. De verkeerschaos duurde onge veer drie kwartier. Een taklebedrijf heeft de container, afkomstig van een Boskoopse hoveniersbedrijf, weggehaald. dat omliggende straten nu overlast ondervinden van sluipverkeer en dat het nu geldende rijverbod in de richting van de Haagweg met voe ten wordt getreden. Vrijwel van het begin af is het verbod overtreden, ook al omdat de politie zich laks op stelde en zei daar geen 24 uur per dag te kunnen controleren. In de nieuwe (en dus oorspronke lijke) situatie zegt het gemeentebe stuur niet bang te zijn dat het Noordeinde een drukbereden door gaande route wordt, onder meer omdat bij plannen voor herinrich ting van de drukke Breestraat een ontmoedigingsbeleid voor automo bilisten wordt gevoerd. In een later stadium, bij een herziening van het structuurplan voor de binnenstad, wordt ook nog nader bekeken in hoeverre aan de wensen van de Noordeinde-bewoners tegemoet kan worden gekomen. Ofschoon het besluit tot het weer instellen van tweerichtingsverkeer al in juni is genomen, is dat nog niet uitgevoerd. Dat gebeurt zodra de Raad van State uitspraak in deze kwestie heeft gedaan, vrijdagmor gen om 10.00 uur. Overeenstemming over inrichting van Kagerzoom LEIDEN Bij de restauratie van de Nieuwsteegbrug over de Steenschuur zal aan de kant van het Van der Werfpark een bouw kundig 'slechte' muur worden ge maakt om muurplanten die door het werk dreigen te verdwijnen, terug te kunnen plaatsen. Deze planten gedijen het best in een muur waarin kalkspecie is ver werkt. Omdat tegenwoordig an dere specie wordt gebruikt, neemt het aantal muurplanten in Nederland af. Het werk aan de Nieuwsteeg brug over de Steenschuur heeft twee dagen stil gelegen omdat het Rijksherbarium zich wilde ont fermen over de muurflora. Vol gens R. van der Meijden, hoofd van de afdeling Nederlandse en Europese flora, was het het herba rium in eerste instantie te doen om de in Nederland tamelijk zeld zame blaasvaren. "Bij de Nieuw steegbrug stonden daarvan drie plantjes. Studenten tipten ons, in de wetenschap dat die plantjes zeldzaam zijn. Helaas waren we er een uur te laat bij. De stukken muur met de plantjes lagen al op een stortplaats. Daar hebben we nog wel gezocht maar ze niet meer gevonden". Gemeentewerken en het Rijks herbarium hebben vervolgens de mogelijkheden bekeken om de resterende planten te behouden. Het gaat om muursla, leeuwebek- varen en muurvaren. Afgespro ken is dat de planten worden on dergebracht bij de Hortus Botani cus en straks worden terugge plaatst in gleuven in de muur aan de kant van het Van der Werf park. Volgens Van der Meijden is muurflora zeker het behouden waard. "Het is aardig te laten zien wat er in een stad nog leeft en bloeit en om de natuur in een stad haar gang te laten gaan. En ze doen geen kwaad. Een aantal planten wordt op langere termijn ook elders teruggeplaatst". DEN HAAG/LEIDEN/WARMOND - De provincie Zuid-Holland heeft "na zeer intensief onderhandelen" met de gemeenten Leiden en War mond overeenstemming bereikt over de inrichting van het recreatie gebied Kagerzoom. Het gaat om de laatste twee hoofdonderdelen, de Broek- en Simontjespolder en de met elkaar in verbinding staande ei landen de Strengen en Tengnagel. De provincie draagt voor een kwart bij in de aankoop van de be nodigde grond (300.000 gulden), het ministerie financiert de overige ne gen ton. Leiden draagt zorg voor het beheer en onderhoud van de open bare recreatiegebieden. Warmond draagt ook voor een deel zorg voor het beheer, terwijl de gemeente zich garant stelt voor een lening van stichting Openbaar Golf Warmond. Die legt in het gebied voor eigen re kening een negen holes golfbaan aan, met een oppervlakte van 21 hectare. Ook over de kosten voor de in richting is een akkoord gesloten. Het Rijk betaalt ook hier driekwart van de benodigde 2,08 miljoen gul den, de provincie 15 procent en de beide gemeenten 10 procent. Gelet op de financiële positie van Leiden zijn de plannen voor inrich ting sober gehouden. Er komt on der meer een nieuw pad langs de Merenwijk van Leiden, een pad om de golfbaan, een surfstartplaats en een toiletgebouw. Het recreatie-project Kagerzoom wordt beschouwd als een belang rijk onderdeel van de Randstad groenstructuur. Het werkschema daarvan kent hoge prioriteit toe aan dit project. Uitbaggeren van haven Zijloever LEIDEN - De gemeente begint bin nenkort met het uitbaggeren van de haven aan de Zijloever. Ze wil daar mee het verontreinigde slib uit de haven verwijderen. Dat slib zal ver volgens worden afgevoerd naar een stortplaats. In de loop van deze week wordt de baggerinstallatie na bij de haven opgebouwd. De gemeente laat de bagger op een andere manier verwerken dan eerder is aangekondigd. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat het slib op de landtong in een depot zou worden gestort om te drogen. De methode die nu gekozen is, geeft minder overlast voor de omwonen den, aldus de gemeente. De werk zaamheden zullen ongeveer drie weken in beslag nemen. Symposium over 'Het misverstand' LEIDEN - De Veerstichting houdt 12 en 13 oktober in de Pieterskerk i symposium onder de titel 'Het Misverstand. Ik begrijp precies wat u bedoelt'. Het thema van dit sym posium is de 'spraakverwarring', die ondanks de revolutie in de mas sacommunicatie nog altijd voortbe- staat. Verschillende sprekers zullen proberen antwoord te geven op de vraag of en hoe deze spraakverwar ring kan verdwijnen, en of het ei genlijk wel wenselijk is dat zij op houdt te bestaan. Aan het symposium nemen 250 studenten en een gelijk aantal men sen uit het bedrijfsleven, de poli tiek, de mediawereld en maatschap pelijke organisaties deel. Het is de tiende keer dat de Veerstichting, die een brug probeert te slaan tus sen studenten en maatschappij, een dergelijke manifestatie heeft geor ganiseerd. LEIDEN - Bij de Leidsche Analys- tenschool aan de Rijnsburgerweg is een antieke dilatometer gestolen, die wellicht enkele tienduizenden guldens waard is. Het apparaat stamt uit ongeveer 1600. Een inslui per slaagde erin de meter ongezien uit een kamer te halen. De dilatometer was bedoeld om het soortelijk gewicht van vloeistof fen vast te stellen. Niemand weet overigens meer hoe het apparaat precies werkt. De meter zat in een bruin kistje en bestaat uit een kope ren bol, vier koperen pijpjes, twee ivoren rekenlinealen en 30 koperen gewichtjes. LEIDEN - De gemeente begint 4 ok tober met de sloop van de voormali ge ELAM-garage aan de Haarlem merweg. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk vijf tot zes weken in beslag nemen. Verwacht wordt dat het verkeer op deze weg geen hin der zal ondervinden van de afvoer van het sloopmateriaal. Om eventuele schade aan omlig gende panden te kunnen vaststel len, laat de gemeente voor 4 oktober de bouwkundige staat van deze hui zen inspecteren. In sommige geval len zal het bouwkundige bureau, dat deze inspectie uitvoert, de hui zen ook van binnen willen bekijken. De kosten van het onderzoek ko men voor rekening van de gemeen te. R. van den Helm voorzitter WBL LEIDEN - De heer R. van den Helm is gisteravond door de algemene le denvergadering gekozen tot voor zitter van de Woningbouwvereni ging Leiden. Hij was de enige kan didaat die dopr het bestuur was voorgedragen. Van den Helm volgt T. van Rij op die maandag werd ge ïnstalleerd als lid van de gemeente raad voor de PvdA-fractie. Van Rij was sinds het ontstaan van de WVL in oktober 1985 voorzitter van het bestuur. Zijn opvolger woont in Leiden en werkt bij de provincie Zuid-Holland als hoofd van de afde ling bestuurlijke en juridische za ken. Kortenaerstraat LEIDEN - Een bouwkundig bureau inspecteert begin oktober de huizen in de Kortenaerstraat en delen van de Van Speykstraat en Evertsen- straat. Die inspectie is nodig in ver band met eventuele schade die kan ontstaan bij de vernieuwing van de riolering in deze straten. De kosten voor dit onderzoek worden betaald door de gemeente. De werkzaamheden aan het riool beginnen vermoedelijk in novem ber. De betrokken bewoners wor den eind oktober nader geïnfor meerd over het karwei. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15