'Bier is geen tandpasta' Badminton is meer dan hard slaan PAGINA VOOR JONGEREN Gezelligheid staat voorop bij jeugd van Drive Treinrally Actie 'Honger hoeft niet' Eet koekjes voor de panda WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. Discussiefilm van brouwerijen over jeugd en alcohol ook training geef. Daar staat het behalen van punten voorop. Het gaat er veel prestatiegerichter aan toe". Overigens houdt het geven van training voor Hartog niet op na de trainingsavond of -ochtend. De ambtenaar sportzaken uit Pijnac- ker staat er mee op en gaat ermee naar bed. "Vooral aan de begelei ding besteed ik veel aandacht. De spelers zijn bij wedstrijden bij voorbeeld heel anders dan op de training. Talenten die op de trai ning de sterren van de lucht spe len. vallen soms bij competitie wedstrijden door de mand. Dan plaats ik ze liever in een lager team". Hartog gaat zelfs zo op in het spelletje dat dat ten koste van zijn huwelijk is gegaan. "Maar als ik kijk naar wat ik er voor terug krijg, denk ik dat ik een goede keuze heb gemaakt". Niet alleen Hartog beleeft plezier aan de trai ningen. Ook de 25 jongens en meisjes die op hun vrije zaterdag ochtend in de Vlietschans achter shuttles aanrennen hebben het naar hun zin. Aan de ene kant van de zaal slaan 'de groten' dat het Theo Hartog leert de jeugd hoe je een badminton racket moet vasthouden. een lust is. aan de andere kant ru ziën 'de kleintjes' om de mooiste shuttle, waarmee ze allemaal zo graag willen slaan. Hartog en zijn hulptrainers komen ogen tekort om alles in de gaten te houden, maar het uur verplichte trainings- stof vliegt op deze manier om. En daarna is het tijd om vrij te spe len. Zo zijn de jeugdige badminton- spelers elke week in de weer. Aanstaande zaterdag organiseert Drive voor de verandering een open dag. Van 11.00 tot 14.00 uur is iedereen in de leeftijd van ze ven tot achttien jaar welkom om met badminton kennis te maken. Theo Hartog geeft een speciale training en er worden ook wed strijden gespeeld. Er zijn geen verplichtingen, in tegenstelling tot vroeger. Hartog denkt met eni ge weemoed terug aan de tijd dat alles nog wit zag in een badmin- ton-zaal: "Jammer dat witte kle ding niet meer verplicht is. Dat vind ik nog steeds het mooiste wat er is". TIM BROUWER DE KONING LEIDEN Eigenlijk weet Theo Hartog niet eens waar over hij praat. De 46-jarige jeugdtrainer van de Leidse badmintonvereniging Drive geeft wekelijks uitleg aan jon gens en meisjes van zeven tot en met achttien jaar. Maar toen hij zelf zo jong was, wist Hartog nog niet eens wat die sport precies inhield. Pas op zijn twintigste hield hij voor het eerst een racket in zijn handen. "Dat zag er ook heel anders uit dan het materiaal van tegenwoor dig", vertelt Hartog. die het be treurt dat hij niet eerder met deze sport in aanraking is gekomen. Sinds hij voor het eerst een shuttle over het net sloeg, volgt Hartog de ontwikkelingen bij het badminton op de voet. "Tegen woordig gaat het veel meer dan vroeger om de techniek. Ook op conditie wordt hard getraind. Hard slaan is er bijna niet meer bij". Hartog, die zijn sport zelf wel op hoog niveau heeft beoefend, leert de jeugd in Leiden al voor het derdejaar hoe je een badmin- tonracket het best kunt vasthou den. "Ik heb er wel cursussen voor moeten volgen, want de de bond stelt steeds strengere eisen. Bij Drive geef ik op een ontspan nen manier training, hoewel er natuurlijk wel enige discipline moet zijn. Als ik aan het woord ben. moeten de anderen hun mond houden. Daarna maakt het mij niet uit, dan mogen ze praten wat zij willen. De sfeer is hier heel anders dan in Mijdrecht, waar ik Het is bekend dat veel jongeren rond hun vijftiende beginnen te drin ken en dit vaak doen uit een soort stoerdoenerij. (foto Jan Holvast) Deze week vroegen we de Big Deall-lezers: Waar maak jij het liefst je huiswerk? 1 (1) Op mijn eigen kamer tje. 2 (5) Het liefst nergens en nooit. 3 (7) Op de bank, voor de tv. 4 Bij mijn oma want die verwent me tenminste. 5 (9) Aan het bureau van mijn moeder. 6 (2)' s Avonds stiekem in bed. iüw s 59 s" Mm Je bent sportief en je houdt van reizen. Dan maak je kans op deel name aan 'Your World Tour '89', een treinrally voor twaalf provin cie-teams van twaalf jongens, die dwars door het land verschillen de proeven van bekwaamheid moeten afleggen. Daarbij moet je denken aan kanoën, roeien, een stormbaan of een kart-race. Op 18 oktober gaat de eerste toer in Gelderland van start. De deelnemers stappen op verschil lende plaatsen in die provincie uit om hun kunnen te tonen. Aan het eind van de dag wordt tijdens het slotfeest de winnende provincie bekendgemaakt. Inschrijven is mogelijk tot 30 september 17.00 uur bij alle filia len van HIJ Mannenmode, die dit evenement in samenwerking met de NS-tienertoer organiseert. Nu maar hopen dat er ook eens iets dergelijks voor meisjes op touw wordt gezet. In Nederland vindt van 7 tot en met 16 oktober de actieweek Hon ger hoeft niet plaats. De organisa toren willen hiermee aandacht vragen voor de hongerproblema- tiek in de Derde Wereld. Middel bare scholieren kunnen een steentje bijdragen door mee te doen aan de bijbehorende affi chewedstrijd. Het is de bedoeling dat de leer lingen in de klas een affiche ma ken over het hongerprobleem. De makers van de mooiste platen worden beloond. Zij maken kans op een tv-optreden. Al enkele dui zenden scholieren hebben zich aangemeld. Is het misschien ook iets voor jouw klas? Bel dan 030-316566 en vraag het blad Milieu-Educatie aan. Daarin staat alles over de ac tie Honger hoeft niet en de wed strijd. 7 (3) Tijdens de geschiede nisles. 8 Op de wc. 9 (4) Overal, maar niet in de buurt van mijn kleine broertje. 10 Bij mijn beste vriendin. VOLGENDE WEEK: Welk ver voermiddel laat jij liever staan? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel of schrijf even. Big Deal! Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. Tel 071-161442. DEN HAAG Bier is lekker en dat mag ook best eens ge zegd worden. Natuurlijk moet je er wel verstandig mee om gaan, een kater is immers ner gens goed voor. Maar on danks het gevaar van overma tig gebruik blijft bier bij uit stek geschikt om een gezelli ge sfeer te kweken. Dus alco hol mag, maar met mate. Na vele tv-spotjes van Veilig Ver keer Nederland en de overheid is het nu tijd voor het Centraal Brouwerij Kantoor om te laten zien dat bierproducenten ook meedenken over het maatschap pelijk probleem dat alcohol zo langzamerhand is geworden. Bij de viering van het vijftigjarig be staan heeft het CBK, dat de belan gen behartigd van bijna aile grote en kleine bierbrouwerijen in Ne derland, een film gemaakt die de aanzet moet zijn voor discussie onder jongeren over verantwoord alcoholgebruik. Vorige week werd de discussie film, bedoeld als uitlokker van een gesprek in de klas (en wie weet dringt het ook thuis door) gepresenteerd en door CBK- voorzitter Wiegel aangeboden aan staatssecretaris van onder wijs Ginjaar-Maas. "Er is op dit gebied inderdaad al ontzettend veel geproduceerd. Maar met de huilerigheid uit een spot als 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' bereik je natuurlijk niets. Al die campagnes kunnen veel beter worden gecoördineerd. Bo vendien ontbrak het tot vandaag nog aan echt discussiemateriaal". Dat zegt mr. H.E. Jonker Roe- lants, directeur van het Centraal Brouwerij Kantoor in Amster dam. Doorgaans houdt dit samen werkingsverband zich bezig met andere zaken dan de maatschap pelijke consequenties van alco hol, met name bier. "Onze groot ste taak is het onderhouden van contacten met Den Haag en Brus sel. Onze grote zorg op dit mo ment is de nieuwe alcoholwetge ving. Die zit geheel op het ver keerde spoor. Daaruit spreekt een uitermate ongenuanceerd beeld over bier. Alsof het alleen maar vreselijk slecht is. Men wil het to tale alcoholgebruik het liefst te rugdringen, of zelfs verbieden, terwijl volgens ons alleen het mis bruik aangepakt moet worden. Door het weren van alcohol uit de supermarkt bereik je dat niet". Sahara Onder meer om te laten zien Wat de brouwerijen daar precies mee bedoelen is de film Sahara over jeugd en alcohol gemaakt. "Alco holmisbruik is ook ons probleem. Maar wij vinden het tevens be langrijk dat ons produkt maat schappelijk geaccepteerd blijft. Die acceptatie moeten we hoog houden. Organisaties als CAD's (consultatiebureaus voor alcohol en drugs) zijn natuurlijk veel radi caler. Die wijzen niet alleen op de kater die je aan drank over kunt houden, maar ook op ernstige ge zondheidsschade". "De notoire alcoholist zal het CBK nooit kunnen bereiken", meent Jonker Roelants. "Dat is een medisch probleem". Daarom richten de gezamenlijke brouwe rijen zich op automobilisten en in het geval van de film op jongeren tussen 15 en 18 jaar. Bekend is dat jongeren rond hun vijftiende be ginnen te drinken en dat vaak doen uit een soort stoerdoenerij. "Wij willen proberen jongeren bewust te maken van de voors en tegens van alcohol. Ik ben opti mistisch over de mogelijkheid daartoe. Veel jongeren zijn zich al bewust van een verstandig alco holgebruik. De meeste jongeren zijn vrij van enig dwangmatig groepsgedrag. Uit de film spreekt dat ook nog 'ns: je hoeft niet stoer te doen", benadrukt Jonker Roe lants. De bierbrouwerijen zullen wei nig merken in hun portemonnee als de Nederlandse jeugd en mas se gehoor zou geven aan de bood schap verstandig, dus soms min der. te gaan drinken. Jonker Roe lants: "Voor ons wordt het pas Rijnsburgse Boys C1 bekert toch verder In het artikel van vorige week over de eerste ronde van de Leidsch Dagblad-cup voor junio ren is een storende fout geslopen. Een misrekening op het bonds- bureau in Leiderdorp maakte van de wedstrijd UDO Cl-Rijnsburg se Boys Cl 10-8 in plaats van 0-8. Niet UDO maar Rijnsburgse Boys, de bekerhouder van vorig jaar, gaat dus over naar de tweede ronde. Kinderen zingen voor Dieren. Zo heet de elpee die de Dierenbescher ming uitbrengt ter gelegenheid van Werelddierendag (4 oktoberen het 125-jarig bestaan van de organisatie. Op de elpee, die ook op cassette en cd verkrijgbaar is, staan liedjes over hondenkatten, ponys en andere dieren. Ze zijn speciaal geschre ven door bekende tekstschrijvers en componisten. Gerard Joling zingt bijvoorbeeld samen met het kinderkoor 'Als honden konden praten'. Van elke elpee/cassette/cd, die verkrijgbaar is via een spaaractie op de produkten van diervoèdingsfabrikant Effem, krijgt de Dierenbe-t scherming een gulden. De opbrengst wordt gebruikt voor een project om kinderen voor te lichten over het houden van huisdieren en over de ver zorging die elk huisdier vraagt. De actie loopt tot en met 31 december 1989. Op de foto ontvangt Gerard Joling het eerste exemplaar van de elpee. een drama als bier niet langer door de maatschappij geaccep teerd zou worden. En als we het zouden moeten hebben van de structurele misbruikers, dan zijn we verkeerd bezig". Sommige bierbrouwerijen vangen een eventuele dalende omzet nu al op met de verkoop van alcoholvrij en -arm bier. Tandpasta De discussie over verantwoord al coholgebruik is ondertussen ook doorgedrongen tot de horeca en de slijterijen. Handel en produ centen hebben een nieuwe ge dragscode opgesteld. 'Hoe kun je in deze tijd nog op een verant woorde manier bier, wijn en ster ke drank verkopen' vragen ook zij zich af. "De consument moet dui delijk gemaakt dat bier geen tandpasta is, en datje na een paar glaasjes moet stoppen". Als voor beeld noemt Jonker Roelants de onlangs gestarte gezamenlijke ac tie van discotheekhouders, die door middel van affiches hun klanten willen leren met verstand met drank om te gaan. Het idee om consumenten voor de kwalijke gevolgen van alcohol te waarschuwen via een etiket op de fles, zoals met pakjes sigaret ten, wijst de CBK-directeur stel lig van de hand. "Ik heb grote be zwaren tegen elke vergelijking tussen roken en drinken. Dat is geen vergelijking. Roken is per definitie ongezond; een paar gla zen alcohol kunnen juist gézond zijn. Dat is wetenschappelijk aan getoond. Een waarschuwingsla- bel wijst weer op die ongenuan ceerdheid van de overheid. Het gaat niet om het drinken van alco hol en of dat nou toe- of afneemt, dat interesseert me niet. Het gaat om het met mate drinken". Blijft het feit dat het alcohol misbruik in onze samenleving toeneemt. Er wordt daarom wel gedacht aan een verbod op recla me over alcohol op tv. Maar ook dat zou volgens Jonker Roelants niets opleveren. "Daarvoor geldt hetzelfde. Wij zullen heus niet in onze spotjes zeggen dat bier goed is voor sportprestaties of dat er verband is tussen sport en drank. In de reclamecode staat ook dat dit vermeden moet worden. Re clame heeft trouwens als enige ef fect naamsbekendheid. Door het zien van reclame gaan mensen niet meer drinken, hooguit een ander merk. Wat veel invloedrij ker is zijn films en series op tv, waarin mensen zich zonder enige reden volgieten met whisky. Vaak is de eerste gang bij ie mands thuiskomst in een film die naar de dranktafel. Dat vind ik veel gekker, maar daar hoor je weinig over". De film Sahara is gemaakt door Carillonprodukties. onder regie van Jan Willem Kok. De vier hoofdrolspelers komen van het Montessori Lyceum Herman Jor dan in Zeist en zijn allemaal ama teurs. De titel, Sahara, is de naam van de stamkroeg van de hoofd rolspelers. Door het spelen van herkenbare situaties en af en toe korte beschouwingen op de ach tergrond is het een boeiend ge heel dat de discussie in de klas moet uitlokken. Voor de docen ten is er als speciale handleiding een lesbrief gemaakt. De ver spreiding daarvan neemt de Rijksvoorlichtingsdienst voor zijn rekening. ANJE ROMEIN Iets doen voor een goed doel, wie wil dat niet? Het Wereld Natuur Fonds (WNF) maakt het je ge makkelijk. Door koekjes te eten, kun je deze organisatie steunen. Bij bakkers, warenhuizen en su permarkten is een speciale trom mel met een assortiment roombo- terkoekjes te koop voor 9,75. Op de trommel prijken natuur lijk reuzen-panda's, de Grote Bamboebeer is immers hët sym bool van het Wereld Natuur Fonds. Een deel van de opbrengst van de koekjes wordt gebruikt om de panda te redden. Het zeld zame dier, dat leeft in de bamboe bossen in het midden en westen van China, wordt nog steeds met uitsterven bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11