071 1-161488 071-143480 01720-73933 'Meer borrelbussen en meer assistentie' Faxnummers Le jidsch Dagblad Kombinatie Gemengde gevoelens over nieuw raadhuis Wassenaar: opnieuw panden kopen langs Rijksstraatweg Als oplossing voor de problemen Contract overdracht 't Wedde wordt dinsdag ondertekend Start Kaagweek Rubberboot gestolen in Voorschoten Salomonsoordeel M. Ruys kost Oegstgeest veel geld RE DAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD DONDERDAG 13 JULI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 15 (Vervolg van pagina 1) bii de halte te z°rgen voor spreiding van het publiek. Door spreiding REGIO Meer bussen en wordt immers voorkomen dat het meer assistentie van de poli- ~Sn btm.^Eencha^ tie bij het instappen. Dat kan feur kan dat niet in z'n eentje tegen- volgens de Leidse NZH- houden onderschrijft hij de woor- chauffeur J. Koome voorko- deTn van Koome. men dat He laatsfp hn^Pn in Leeuwenburgh is dan ook de was nier men, aai ae laatste Dussen in iaatste dje de busbestuurders zal ge week het weekend van Noordwijk betichten van veronachtzaming van naar Leiden overvol raken, de instructies, als de bus tegen de Dergelijke overvolle bussen bedoeling in te vol zit. "De chauf- het storm, terwijl het de bus v Onverwacht Dat de situatie zaterdagnacht uit de hand liep schrijft Leeuwenburgh toe aan de onverwachte toeloop van passagiers op die bewuste rit. Daar niemand op voorbereid. "Vori- het nog een hele rusti- rit, toen kwamen er maar 25 men de bus", vertelt hij. "Nu liep zouden overlast en vernie- feur kon er ook zaterdagavond niets aan doen dat er te veel mensen in de lingen in de hand werken, bus kwamen", zegt hij over de ge- "Als chauffeur kun je onmo- beurtenissen van dit weekeinde, gelijk in je eentje, of met politie in Voorhout hulp van een controleur, zo'n opgelaten menigte te genhouden", zegt hij Leidse tilt sociale dienst voor kwart miljoen gulden Twintig minuten later ging de de laatste bus pas. Meestal blijven de mensen zo lang mogelijk in Noordwijk en pakken ze de aller laatste bus om thuis te komen. In de zomermaanden is de sluitingstijd immers twee uur". Leeuwenburgh is "op zich" geen tegenstander van extra bussen. Hij wijst erop dat er bij de laatste ritten al een extra bus rijdt vanaf een an dere halte om het passagiersaanbod ook afgelopen elkaar om te zeggen: zaterdag het geval. Hij voegt eraan zit de bus vol, ik doe de deur toe: "Het komt wél vaak voor dat een bepaalde groep koste wat het kost in dezelfde bus wil zitten. Zo'n overvolle bus met baldadige jonge lui leeghaalde. "Als er een hele grote groep jon gelui bij de bushalte staat te wach ten, wil iedereen er in", legt hij uit. T "Ze komen dan met z'n allén tege- llilr rl O Kl IC in 7Aq1c TP+orrlin fro lijk de bus in, zoals zaterdag het ge- enige manier om *de" busseiTniS j31 was' Als chauffeur krÜB ie het te spreiden. Dat meer dan zUvo^te krijgen dan n'et ™°r elkaar °m te het dicht. Dat lukt niet. Ook de controleurs kunnen weinig "Wij willen er alles ders doen dan te zeggen dat de bus groep verdeelt zich niet", vol is. Nee, het zijn bepaald geen "Bovendien los je het probleem de bevolking i prettige ritten. De betrokken chauf- nooit helemaal op; het probleem dat Noordwijk i Koome niets weten. "Dan zadel je de bus te vol raakt, kan de chauffeur feur treft dan ook geen enkele blaam. Hij kon niet anders doen dan hij heeft gedaan" wij als openbaar vervoersmaat schappij met slechts de negatieve gevolgen van het uitgaansleve Politie en begeleidend horecaper- Noordwijk worden geconfronteerd, tenslotte nog zoiets als soneel wil hij i alle dorpen tussen nog altijd via de mobilofoon de Leiden op met het NZH oproepen die ons kan inscha- jongelui. die lopend kelen om de bus leeg te halen", op- en onderweg rotzooi pert hij. Leeuwenburgh wijst dit on- gaan maken", zegt hij. "We hebben middellijk van de hand. "Het is niet de Zwarte Het is een sociaal probleem dat wij voersplicht". Piet toespelen. "Alle partijen zitten als busmaatschappij niet kunnen oplossen. Of ze zouden bier zonder r)nrncsnon alcohol moeten gaan schenken", L/prOGpen zegt hij quasi-serieus. Koome voegt Een woordvoerder van de Noord- eraan toe: "De alcohol is de grote wijker gemeentepolitie merkt op, boosdoener, ik kan geen andere ver- dat de politie niet in staat klaring geven". Van het uit de dienstregeling men van de late bussen wil zelfs op de been is in het weekend. "Als zamenlijk overleg DEN HAAG/LEIDEN - Een 46-jari- op dezelfde manier met dit gigan- ge inwoonster van Leiden, die de tisch grote probleem en iedereen sociale dienst voor meer dan een dóet met dezelfde intentie z'n best. kwart miljoen gulden heeft opge- Daarvan ben ik overtuigd. Wij van licht, moet de straf die de rechtbank onze kant willen er alles aan doen haar heeft opgelegd gewoon uitzit- om het voor onze mensen zo werk ten. baar mogelijk te houden", aldus de De procureur-generaal bij het ge- districtschef. Deze week wil hij bij rechtshof in Den Haag, waar de - vrouw in hoger beroep was geg; tegen de strafmaat, was kort m krachtig in zijn eis. Hij sprak 1 een waslijst van strafbare feiten die-- praktisch alle neerkwamen op vals heid in geschrifte en het ten onrech te genieten van een bijstandsuitke ring, terwijl ze zelf niet alleen over geld beschikte, maar tevens eigena res was van onroerende goederen in Suriname en ook nog eens sieraden had ter waarde van 30.000 gulden. Zij gaf die bezittingen niet aan de sociale dienst op. Wel vertelde ze dat de sieraden waren gestolen. Maar de verzekering weigerde de geleden schade uit te keren. Wel zou de vrouw haar collectie inmiddels weer hebben aangevuld. Boven dien, zo onthulde de procureur, had de vrouw twee paspoorten Waarvan er één was om op te reizen. De twee de was om de gedachte op te wek ken dat zij zich binnenslands be vond. Want in het buitenland had zij geen recht op een uitkering. Hoewel de vrouw zich in allerlei bochten wrong en onwetendheid probeerde voor te wenden, vroeg de procureur zich ,af wat hij zou doen als 'ie meer dan een kwart miljoen gulden zou hebben achteroverge drukt. "De vrouw wenst zich te ont trekken aan al die schandelijke za ken die ze jaren achtereen heeft ge pleegd. Nu probeert ze zich via Dit pand. van Ton Bakker wil de gemeente Wassenaar aankopen. Het naast Den Deyl gelegen pand i schimmige verweren aan de verant- Wong, rechts op de foto, is al in haar bezit. (foto Ja woordelijkheid te onttrekken. Ik ben van mening dat we hier te ma ken hebben met een buitengewoon geraffineerde vrouw die jarenlang van de gemeenschap heeft geprofi teerd". Vandaar dat hij vond dat de in woonster van Leiden haar straf (21 maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en het terugbetalen van de ten onrechte ontvangen bijstands- gelden) gewoon moet uitzitten on danks het feit dat ze over een week vrijkomt. De advocaat van de vrouw zette vraagtekens bij enkele feiten die zijn cliënte werden verweten. Zo vroeg hij' zich af hoe de sociale dienst aan de hoogte van het bedrag (265.000 gulden) was gekomen. Te vens drong hij er bij het hof op aan om de Leidse direct in vrijheid te stelleh. Maar het hof liet na beraad weten daarop niet in te gaan. -De acht dagen die zij nog moet zitten, blijft de vrouw in hechtenis. Uitspraak 23 juli. raadzaam de bus te laten staan, als er te veel mensen in zitten. De chauffeur kan, voor z'n eigen best wil, beter maar gaan rijden", meent hij. De politie toont eveneens begrip voor de situatie van de chauffeurs. "Ik zou niet met zo iemand willen stant te zorgen voor 'zitvolle' bus- ruilen", aldus de woordvoerder. Hij hoewel er altijd veel personeel besluit met de opmerking dat in ge- sing moet worden gezocht van dit 'moeilijke en kostbare probleem'. Loco-burgemeester J. Bedijn van Noordwijk is tot op heden niets be kend van bijzondere problemen, af gaande op informatie van de politie. "Sinds februari zijn er voor zover ik weet geen problemen, althans niet in Noordwijk. In het zomerseizoen is er veel politietoezicht om de bus- reizigers in de gaten te houden. Maar als blijkt dat er toch proble men zijn, is het gebruikelijke over leg met NZH en politie de aangewe zen weg om maatregelen te nemen. Wij nemen geen stappen buiten de directie van de NZH om". Schoenendoos of schoonheid? Na Suzi Wong willen B en W nu Ton Bakker WASSENAAR - Enkele weken na dat de gemeente Wassenaar restau rant Suzi Wong aan de Rijksstraat weg aankocht, stellen B en W voor om ook de iets verderop gelegen panden van Ton Bakker aan te ko pen. Het gaat om een voormalige bar/dancing met een lege en een verhuurde bovenwoning, vier ver huurde garageboxen en een even eens verhuurde magazijn- en kan toorruimte. Het perceel heeft een oppervlakte VOORSCHOTEN - Het contract tussen de gemeente Voorschoten en Sportfondsen NV over de overdracht van zwembad 't Wedde wordt vol gende week dinsdag ondertekend. Dat zal op feestelijke wijze gebeuren, voor de ogen van de pers. Sportfondsen zwaait de scepter sinds 1 juli en heeft dihsdag de driekleur voor het zwembad vervangen door een vlag met het eigen logo. De ge meente hoopt dat de overdracht op den duur tot een kleiner exploitatiete kort en een lagere gemeentelijke bijdrage zal leiden. De eerste jaren zullen de gemeentelijke lasten door kwaliteitsverbeterin gen en financiële garanties voor het personeel niet dalen en voor zwemver enigingen gebeurt er het eerste jaar niets. Welzijnswethouder L. Marselis zal dat jaar gebruiken om via gesprekken met de verenigingen en Sport fondsen afspraken te maken over een verdeling van de lesuren. van 1296 vierkante meter en kan voor 900.000 gulden worden ge kocht. Binnen een maand na aan koop wil de gemeente het pand slo pen om kraak, vandalisme of ande re ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Wat de gemeente na de sloop met de grond wil doen, is niet precies bekend. B en W werken al geruime tijd aan een plan voor het gebied tussen kruispunt Den Deyl en de stoplich ten bij de Rozenweg. Ze beschou wen deze kilometer als het "beeld scherm van Wassenaar" en vinden dat dat scherm er triest bij ligt met braakliggende terreinen, lelijke panden en een slechte infrastruc tuur. Aan de westkant willen ze de infrastructuur verbeteren door de parallelweg door te trekken. Bij de oostkant, langs Suzie Wong en Ton Bakker, onderzoeken ze die moge lijkheden. Het gat naast de uitge brande Torro-vestiging wordt met kantoorbouw opgevuld en met het Torro-terrein is een projectontwik kelaar bezig. Tijdens een commissievergadering liet wethouder C. Barning onlangs weten dat de plannen in vergevor derd stadium verkeren maar dat er nog enkele onderzoeken nodig zijn. Wanneer die onderzoeken zijn afge rond kan de gemeente naar buiten komen met bijzonderheden. Tot dat moment willen de bestuurders slag vaardig inspelen op kansen, zoals met Suzi Wong en Ton Bakker. In het raadsvoorstel geven ze toe dat de gemeente daardoor "een ze ker risico loopt dat de opbrengsten uit een toekomstige verkoop niet voldoende zullen zijn om alle ver wervingskosten te dekken". Naast de aankoopkosten gaat het om over drachtskosten (15.000 gulden) en sloopkosten (60.000). Het totaalbe drag komt hiermee oo 975.000 gul den. "Voor eventuele verliezen op het stadsvernieuwingsplan zal moeten worden beschikt over de reserve grondexploitatie", schrijven burge meester en wethouders aan de raad. Voor het bedrijf dat gebruik maakt van de over te nemen magazijn- en kantoorruimte hebben ze 250 vier kante meter gereserveerd op het nieuwe bedrijfsterrein Hoge Klei. Worden de meeste raadsvoorstel len eerst in commissievergaderin gen behandeld, dit voorstel heeft die ronde overgeslagen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag moet direct de beslissing vallen. ZOETERWOUDE - "Het is schoon in zijn eenvoud", ty peerde gisteravond burgemees ter A. Houdijk van Zoeterwou- de de vormgeving van het nieu we gemeentehuis waarover buurtbewoners werden geïn formeerd. Twaalf Zoeterwoudenaren hadden de moeite genomen zich in het be staande raadhuis op de hoogte te stellen van de nieuwbouwplannen. Aan de hand van tekeningen werd duidelijk dat de nieuwe voorgevel twee meter breder en twee meter hoger zal worden dan de oude. Bo vendien komt het bouwsel twee me ter naar voren. Op het dak zal een ruimte van 2.70 meter verrijzen ten behoeve van een lift en andere tech- Suzi nische voorzieningen, iivast) Bijna alle aanwezigen waren het er over eens dat de huidige voorge vel typerend is voor de gemeente. Er bestaat een lichte vrees dat door de nieuwbouw het gementehuis aan sfeer zal inboeten. "Er komt een strak kantoorgebouw", vertolkte een ingezetene het algehele gevoe len. Burgemeester Houdijk probeer de zijn gehoor ervan te overtuigen dat een gebouw van 1990 er heel an ders uitziet dan een pand uit 1870. Hij denkt dat het met het strakke wel zal meevallen omdat er herinne ringen aan het oude gebouw komen door inpassing van enkele gevelele menten, zoals twee pilaren en de klok. Over de handhaving van de naam en het wapen valt volgens de burgemeester wel te praten. Hij be nadrukte in antwoord op enkele vragen dat restauratie van de oud bouw duurder zou uitpakken dan nieuwbouw. Bovendien zou bij res tauratie het huisvestingsprobleem van het personeel blijven bestaan. Omdat de voorgevel wordt gemet seld en het gebouw een schuin pan nendak krijgt, blijft het meentehuis in zijn omgeving pas sen. Houdijk heeft de indruk dat juist door het schuine dak de indruk van een kolossaal, drie verdiepin gen tellend gebouw, wat wordt weg genomen. De omwonenden bleven echter tegensputteren. Het nieuwe ge meentehuis blijft te veel lijken op een grote schoenendoos, aan de voorgevel is geen enkel reliëf te zien, stelden ze. De gelijkenissen met een reuze-schoenendoos ziet Houdijk niet. Het gebouw krijgt veel ramen, hoofddeuren en een balkonnetje. Er is dus "beweging zat", zoals de eerste burger dat om schreef. Of de bezoekers van de informa tie-avond hun kritische geluiden zullen omzetten in officiële protes ten is nog niet duidelijk maar het ziet er niet naar uit. Mogelijk dat een van de naaste buren bezwaar aante kent omdat het hogere gebouw licht wegneemt en bovendien een meter méér zijn kant uit komt. Bovendien wordt zijn privacy aangetast omdat vanuit de zijramen van het nieuwe gemeentehuis ongehinderd zijn huis kan worden ingekeken. WARMOND - Met de uitreiking van de Warmondse 'sloepie'-wisselprijs wordt morgenavond in het gemeen tehuis het beginsein gegeven voor de 69ste Kaagweek die tot 20 juli zal voortduren. Op 22 juli is er nog een braderie in de Dorpsstraat en de Burgemeester Ketelaarstraat. Traditiegetrouw speelt deze feest- week zich zowel aan wal als op het water van de Kagerplassen af. Ver antwoordelijk voor de zogeheten 'droge' Kaagweek is de Vereniging tot Viering van Warmondse Feesten (WWF). De natte Kaagweek, vol met zeilwedstrijden waaronder de spectaculaire Holland-Friesland wedstrijden, zijn een produktie van de Koninklijke Watersportvereni ging De Kaag. Het 'sloepie', een scheepsmodel van een roei-/zeilsloep, wordt sinds 1987 door het gemeentebestuur uit gereikt aan de meest talentvolle zei ler of zeilster in de leeftijdscategorie tot en met 17 jaar. De identiteit van de winnaar mag nog niet worden bekendgemaakt. Na de prijsuitreiking is er kermis op De Baan en een grote barbecue in Park Groot Leerust met muziek en show. Om 18.30 uur is er tobbetje steken in de Dorpsstraat en om 19.00 uur begint St. Matthias zijn muzikale rondgang door het dorp, bijgestaan door een Haagse show band. Om 21.00 uur kan vanaf de wal van Park Groot Leerust vloot wor den geschouwd. Een lid van 'de ko ninklijke' geeft tekst en uitleg Een half uur later is er onder auspiciën van de jongerensoos Ut Sloepie een optreden van het in Warmond zeer populaire Jen Rog in 't Trefpunt. Van 22.00 tot 01.00 uur wordt in park Groot Leerust met vuurwerk en een optreden van de Harbour Jazzband een einde gemaakt aan deze Kaagweekvrijdag. Zaterdag om 06.00 uur wordt de draad al weer opgepikt met viswed strijden in de Lee.de. Verzamelen, om 06.00 uur in de gemeentehaven. Om 11.00 uur is er een bosloop door het Bos van Krantz. Tegelijkertijd begint bij de dorpspomp een crea tief zomermarktje. Die markt krijgt om 13.00 uur concurrentie van een kindermarkt in Park Groot Leerust. Rond dat tijdstip kan er gratis wor den gevaren met een rondvaartboot over de Kagerplassen. Deze tochten zijn een co-produktie van de WWF en 'De Kaag'. Om 18.00 begint tegelijk met de tweede barbecue het smijten met ei eren in Park Groot Leerust. In 't Meerpunt betreedt rond 21.00 uur 'saxwizzard' Hans Dulfer het podium voor een optreden met zijn Caboodle Band. In Park Groot Leerust begint om 21.00 uur het feest van de carnavaleske Billen- prikkers. Zondag 16 juli begint met een fietspuzzeltocht over 35 kilometer. Vertrekpunt is het park. De kermis gaat die dag om 13.00 uur open en op de Beatrixlaan begint om 14.00 een ringrijderij. In of vóór 't Meer punt slaat om 21.00 uur andermaal Ut Sloepie toe met een optreden van Four Leaved Clover, een band van Warmondse bodem die op haar reportoire nummers van Eric Clap ton, Golden Earring en Creedence Clearwater Revival heeft staan. Maandagmiddag om 14.00 uur is er een feestmiddag voor zestigplus sers in de aula van Mariënhaven. Om 18.30 uur valt bij jachthaven Cieco in de Burg. Ketelaarstraat, het startschot voor de Warmondse Burgerronde: een wielerronde. An derhalf uur later organiseert Dek ker Tennis in de Veerpolder een bridgedrive voor paren. Om 20.30 uur wordt de onverslijtbare exposi tie 'Warmonders exposeren voor Warmonders' geopend. Zoals ge bruikelijk in de oude gymzaal bij de dorpspomp. In 't Meerpunt stelt Ut Sloepie om 21.00 uur een podium open voor on ontdekt Warmonds talent en een half uur later is er bingo in het park. VOORSCHOTEN - Een rubberboot in een sloot aan het Roerdomperf in Voorschoten is, naar nu bekend is geworden, in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. De-boot, met een waarde van 14.000 gulden, lag afgemeerd achter een tuin aan het water. OEGSTGEEST - De Amsterdamse tuinarchitecte Mien Ruys heeft de gemeente Oegstgeest een rekening van 1471 gulden en 47 cent gepresenteerd. Ruys brengt dit bedrag in rekening omdat zij de ge meente heeft geadviseerd in de kwestie Doorgaande Beweging: het beeld van de Leidse kunstenaar F. de Wit dat tegen de zin van de omwonenden in een plaats krijgt in het gazon van de Hofdijck en Alkemadelaan. Dat gazon is 30 jaar geleden ontworpen door de tuinarchitecte. Vanuit de woning aan de Hofdijck van K.J. van Duren, woord voerder van de protesterende omwonenden, klinkt de lach van een boer met kiespijn. "Dit is vermakelijk", roept hij. Als hij hoort dat B en W van Oegstgeest bereid zijn om de rekening te betalen, weet hij even niet waar hij het moet zoeken. Van Duren vertelt nog eens hoe Ruys bij de affaire betrokken raakte. "Vanuit de protesterende bewoners is op een gegeven mo ment gezegd: laten we Mien Ruys raadplegen. Zij zal het toch vre selijk vinden dat de gemeente Oegstgeest dat stalen ding in 'haar' tuin wil plaatsen. Je begrijpt dat wij raar stonden te kijken toen ze helemaal uit haar dak ging van de plaatsing van die nieuwbouw- steiger in haar gazon. In plaats dat zij ons dankbaar was voor het in seinen van het grote gevaar dat dreigde, dient ze nu dus een reke ning in bij de gemeente. Echt om je dood te lachen". Gemeentesecretaris Pi Hordijk kan niets vreemds aan Ruys' re kening ontdekken. Hij geeft toe dat Ruys op aanraden van de om wonenden is geraadpleegd. Het is echter de gemeente geweest die om advies heeft gevraagd. "Wij hebben haar een opdracht verleend en daar moet je voor betalen". Is er met niet één wenkbrauw gefronst? "Uiteraard. Maar dat is niets bijzonders. Wij fronsen bij elke rekening onze wenkbrau- ÉSS2

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15