El 'Ik kan niet schrijven, ik ben een huurling' Waanzin van geweld Onvergetelijke rol Max von Sydow VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGINA 9 'Komissar'; regie Alexandr Askoldov; hoofd rollen: Nona Mordzjoekova en Rolan Bikov; theater: Kijkhuis, Leiden. Alexandr Askoldov maakte in 1967 zijn film 'De Commissaris', die twintig jaar later door toedoen van Gorbatsjov voor het eerst werd ver toond. De film zal waarschijnlijk de geschiedenis ingaan als de geduren de twee decennia meest onbe spreekbare film aller tijden. Zelfs in de tijd dat verboden films onder het stof vandaan gehaald werden bleef deze nog veilig achter slot en gren del. De hoofdpersoon is een zwaarlijvi ge vrouwelijke volkscommissaris die de leiding heeft over een peloton van het rode leger. In een door de strijd met de Witten gehavend stad je laat ze zonder schroom een deser teur ter dood veroordelen. Ze ver beeldt duidelijk het heroïsche revo lutionaire ideaal: het doel heiligt de middelen. Tot zover is er niets on vertogens aan. Het gaat echter mis zodra blijkt dat de commissaris al in een vergaand stadium zwanger is. Tevergeefs heeft zij al geprobeerd een spontane abortus te bewerken. Er zit niets anders op dan in het dorpje echter te blijven en in alle rust het kind op de wereld te zetten. Met veel tegenzin wordt zij inge kwartierd bij een joodse familie, die het al niet erg breed heeft. Op dat moment verandert de hele toon van de film. Er is niet langer sprake van een schildering van bolsjewistische heldenmoed, maar er volgt een ver tederend* portret van menselijk ge luk. De ruwe bolster blijkt een blan ke pit te hebben, zeker als ze een maal haar kindje gebaard heeft. Toch is de omslag in sfeer en karak ter niet hetgeen geweest waaraan de censuur zo aanstoot nam. Aan het eind van de film laat de commissa ris immers haar baby in de steek om met het rode leger te kunnen op trekken tegen de Witten. De verbroedering tussen de com missaris en de joodse familie zal meer aanleiding gegeven hebben tot de nodige vraagtekens. De klei ne genoegens in het armzalige be staan en het onwankelbare vertrou wen in een betere toekomst contras teren scherp met het blinde fanatis me en zinloze geweld van welke re volutie dan ook. Zowel het aan stootgevende indertijd voor de cen suur als het imponerende nu voor ons van 'Komissar' ligt echter hoofdzakelijk in de stijl van Askold ov. De sterke associaties en halluci naties die door snelle montage tot stand worden gebracht maken de waanzin van het bloedvergieten op zo'n onomstotelijke wijze duidelijk dat de toeschouwer bijna niet an ders dan met tranen op de wangen en als pacifist de zaal verlaten. 'Ko missar' is een historisch, kritisch, maar vooral lyrisch meesterwerk. LEONARD ENGEL BIOSCOPEN - Nona Mordzjoekova in een Stephen Frears, regisseur 'Dangerous liaisons' PARIJS (GPD) "Ik weet wei nig over het Frankrijk van de achttiende eeuw en ik heb er ook geen speciale interesse voor. Nog steeds niet. En ik had. het boek van Choderlos de La- clos niet gelezen toen ik ge vraagd werd Les Liaisons Dan- gereuses te verfilmen, maar ik zei meteen het te willen doen." Regisseur Stephen Frears be kent het zonder gêne: "Maar ik had wel het script gelezen en me zeer geïnteresseerd voor de interactie tussen de karakters. Ik associeerde het met kamer muziek". door Pieter van Lierop Frears meent zich te hebben gehou den aan zyn uitdrukkelijke op dracht er een populaire film van te maken. Er zijn drie Oscars mee ge wonnen in de categorieën beste kostuums, beste decors en beste scriptbewerking. 'Dangerous lia sons' gaat over seks, macht en lief de. In de samenhang van die ele menten is volgens de Britse regis seur in twee eeuwen tijd weinig ver anderd. "Alleen misschien dat vandaag de dag vrije seks schijnt te kunnen worden afgestraft met aids. Maar liefde is veel gevaarlijker dan aids. Ik meen dat het verhaal van Les Li asons Dangereuses universeel is, niet bij uitstek eigentijds. De we reld is veranderd, de moraal is ver anderd. Dit verhaal is niet langer als shockerend te beschouwen, ik zou niet weten hoe ik het shockerend had kunnen maken". Thatcher "Het mooiste van de film vind ik zelf Glenn Close als markiezin de Merteuil en dan speciaal aan het einde van de film, als ze zich reali seert wat ze allemaal heeft aange richt. Die markiezin is een erg ster ke vrouw, ik stelde me haar voor als iemand die net bezig is haar kracht te ontdekken, gelouterd door een le ven waarin ze een hoop te incasse ren had gekregen. Ze ontdekt haar kracht en op een eigenlijk vertede rende manier kan ze zich nog al te goed voorstellen hoe simpel het is om zwak te zijn. Ze kent beide kan ten en laat ook zien welke prijs er voor kracht betaald moet worden. Men heeft in artikelen verbanden gezocht tussen deze markiezin de Merteuil en mevrouw Thatcher. Ik heb zo'n verband nooit gezocht maar de vergelijking is niet oninte ressant, juist vanwege het verschil tussen beide vrouwen. Mevrouw Thatcher is iemand die zich er juist absoluut niet van bewust schijnt te zijn wat ze voor kwaads heeft aange richt. Ze is alleen maar beneveld door haar eigen kracht en heeft haar menselijkheid nog niet gevonden. Ze heeft daar de verbeeldings kracht niet voor en dat is ook waar om ze zo'n beperkte figuur is. Mis schien dat als ze oud is....nee, ze is al oud....Misschien dat ze op haar sterfbed nog de kans krijgt een paar Er is de laatste paar jaar nogal wat geestdrift opgebracht voor wat men de 'nieuwe Britse cinema' is gaan noemen. Maar is optimisme wel op zijn plaats als er tegelijker tijd zo veel Engelse regisseurs voor de Amerikanen gaan werken? "Er heeft zich in Engeland een soort eruptie aan energie voorge daan, waar inmiddels vrees ik al weer een einde aan is gekomen. Overigens heb ik zelf nog geen en kele film in de Verenigde Staten ge maakt. 'Dangerous liasons' is met Amerikaans geld gemaakt, dat wel. Maar dat gold ook voor 'Sammy Rosie get laid', voor 'Gumshoe' en voor 'Prick up your ears' groten deels. In Engeland is maar heel wei nig geld voor films beschikbaar. Als je dan je geld elders vandaan te be trekken weet, maakt dat het leven voor iedereen gemakkelijker. De fil mers van de zogenaamde 'nieuwe Britse cinema' over wie we het heb ben, Peter Greenaway is de grote uitzondering komen allemaal bij de televisie vandaan en maakten daar met twintig jaar ervaring tv- fiims over de de zorgwekkende stand van zaken in de Britse samen leving. Dat is hen op zeker moment de strot uit gang hangen en toen zochten ze als vanzelf het grote scherm op". - En welke kant gaat u nu verder op? "Wellicht draai ik mijn volgende film weer in Engeland, hoewel trou wens de kans niet gering is dat het weer een Amerikaanse film zal wor den, want Martin Scorsese wil me 'The Drifters' laten verfilmen. Dat zou dan weer een harde misdaad film worden zoals 'The Hit' vijfjaar geleden. Ik heb veel weg van een huurling die reist naar waar er maar een goed script te verfilmen valt. Zelf kan ik ze niet schrijven. Ik ge loof niet dat me dat noodzakelijk tot een mindere cineast maakt. Ook John Ford heeft nooit zijn eigen sce nario's geschreven en toch was hij de beste filmer uit de geschiedenis. Een genie". 'Pelle de Veroveraar"; regie: Bille August; hoofdrollen: Max von Sydow en Pelle Hvene- gaard; theater: Kijkhuis, Leiden De oude landarbeider Lasse en zijn zoontje Pelle ontvluchten de ar moede van Zweden en hopen in De nemarken een nieuw leven te begin nen. "Het is een prachtig land," ver telt vader tijdens de overtocht. "Er is werk in overvloed en de mensen eten er varkensvlees met rozijnen". Pelle kijkt vol vertrouwen naar hem op. Eenmaal aan land is de droom snel vervlogen. "Nooit op het eerste aanbod ingaan", houdt Lasse zich zelf nog moedig voor. Maar de Deense herenboeren behandelen de Zweedse gastarbeiders als uitschot en Lasse mag de hemel danken dat hij tenslotte door iemand wordt meegenomen. Hij en Pelle krijgen een matras in een hoekje vpn het kippenhok. Voordat de Deense regisseur Bil le August dit sombere epos maakte had hij al de nodige faam verworven met enkele ontroerende jeugdfilms, waaronder 'Twist and Shout'. Kleinschalige, intieme drama's waarin kinderen in de puberteit de hoofdrol speelden. In vergelijking daarmee is 'Pelle de Veroveraar' een waar spektakel. Toch blijven ook hier de mensen en hun emoties voortdurend op de voorgrond staan. Tot ieders verrassing kaapte deze film vorig jaar in Cannes de Gouden Palm voor de neus van de gedoodverfde kanshebbers weg. Ook in 'Pelle' speelt een kind de hoofdrol. De film schetst een som ber beeld van het Deense landleven rond de eeuwwisseling. Pelle is in de eerste plaats de stille getuige van het leed en onrecht dat zich om hem heen afspeelt. Daarnaast zien we hoe zijn kinderdromen langzaam plaats beginnen te maken voor de werkelijkheid. Dat laatste is iets van alle tijden, maar in voor Pelle is die werkelijkheid wel bijzonder wreed. Mensen ploeteren hier bijna let terlijk als varkens door in de mod der. Lasse probeert zich nog lang groot te houden, maar na twee sei zoenen voelt hij zijn krachten ver zwakken en is zijn opstandige geest voorgoed gebroken. Erik, een van de andere arbeiders op de boerderij, maakt samen met Pelle plannen om naar Amerika te gaan. Drank en een ongeluk zetten daar een streep door. Lasse ziet nog even licht glo ren wanneer hij vriendschap sluit met een zeemansweduwe. Ook dit geluk is van korte duur want de doodgewaande echtgenoot komt onverwacht boven water. Maar het zijn niet alleen de armen die lijden. De vrouw van de boer kan geen kin deren krijgen en moet lijdzaam toe zien hoe haar man zijn lusten elders botviert, 's Nachts wordt de een zaamheid haar te machtig en klinkt uit haar slaapkamer een waanzinnig gejammer. Het is prachtig gemaakt allemaal, maar heeft Bille August zich niet te veel laten meeslepen? De film is ta melijk lang uitgevallen en trakteert de kijker op een overdosis leed die ten koste gaat van de ontwikkeling van het verhaal. Sommige zijlijnen worden bovendien onnodig uitge sponnen, terwijl de wezenlijke ver anderingen maar heel beperkt zijn. Zo ontstaat er een opeenstapeling van sentiment die de kracht van de film behoorlijk aantast. De film wordt uiteindelijk over eind gehouden door de prachtige fotografie en vooral door het schit terende acteren. Met name Max von Sydow als de oude Lasse maakt een onvergetelijke indruk. Hij speelt een ongelukkige oude man die niet zo slim en niet zo sterk meer is, maar die tegen beter weten in blijft dromen van een beter leven voor zijn zoontje. Het is aangrijpend om te zien hoe Lasse, die eerst zulke stoere taal uitsloeg, uiteindelijk be vend en stamelend in het stof kruipt. Opstand en verandering zijn hier nog ver te zoeken, zoveel is wel duidelijk. Pas aan het slot gloort er een sprankje hoop. Pelle keert de el lende de rug toe en trekt op goed ge luk de wijde wereld in. LEO BANKERSEN Stephen Frears: 'Liefde is veel gevaarlijker dan aids'. FILMS OP VIDEO De meeste films die worden ge maakt - zeker de meeste films die op video verschijnen - volgen de grote Hollywoodlijn: duidelijk verhaal, duidelijke beelden en heldere montage. Er zijn uitzon deringen en die doen soms welda dig aan. Een uitzondering is 'Siesta' van Mary Lambert. Aan het ver haal is aandacht besteed en de be zetting is uitstekend; Ellen Bar- kin, Isabella Rosselini, Martin Sheen, Jodie Foster. Ellen Barkin is een stuntvrouw die uitziet naar een stunt die zijn weerga niet kent. Ze laat echter alle plannen schieten als ze een brief krijgt van een ex-vriend die nu in Spanje verblijft. Haar speurtocht naar de vriend is zo gemonteerd dat een interessante melange ontstaat van heden en verleden, van droom en werkelijkheid, van af schuw en passie. Lambert heeft het zichzelf wel erg moeilijk ge maakt en enkele malen loopt de film vrijwel vast, maar daartegen over staan boeiende scènes en knap acteerwerk. CNR Video. Evenmin rechttoe rechtaan is 'The dead can't lie' van Lloyd Fonvielle over een detective (Tommy Lee Jones) die te maken krijgt met een opdrachtgeefster (Virginia Madsen) die is overle den. Of niet. Of toch wel. Het blijft lang duister, maar leidt naar een aardige plot. Het cynisme waar mee Jones zijn rol speelt is een ge noegen om naar te kijken. Cannon Video. Wie zitvlees heeft zal zich vie reneenhalf uur vermaken' met Buzz Kuliks versie van 'Around the world in 80 days'. Iedereen kent het boek van Jules Verne en dus het verhaal. Het opvallende is dat Kulik juist de accenten heeft gelegd op dat verhaal. Hij laat van a tot z zien door welke landen Pierce Brosnan, vergezeld van Eric Idle en gevolgd door detecti ve Peter Ustinov, allemaal reist zonder dat het ook maar een ogenblik echt spannend wordt. Prachtige plaatje bij de vleet, maar geen drama. Video Exclu sief. Door toeval zijn vlak na elkaar twee films uitgekomen waarin Loni Andersen een hoofdrol speelt. In 'Too good to be true' van Christian Nyby is ze een oog verblindend mooie feeks die een aardige man (Patrick Duffy) om haar vingers windt en vervolgens de vernieling in dreigt te helpen. In 'Necessity' van Dan Enright speelt ze een vrouw die getrouwd is met iemand die een gangster blijkt te zijn en wil scheiden. Ze verzet bergen om haar kind uit handen van haar man te krijgen. Anderson is geen topactrice, maar ze kent haar vak. Beide films geven een goed overzicht van haar talent. 'Too good to be true' is van CBS/Fox, 'Necessity' van van Video Excellent. 'A case of honor' van Eddie Ro mero is een van Vietnamfilms die aan de lopende band gemaakt lij ken te worden. Timothy Bottoms is de aanvoerder van een groep gevangenen die ontsnappen en zich naar de vrijheid vechten. Bottoms doet zijn best, maar hij is gewoon te aardig voor de dappe- re-jongensrol die hij moet spelen. Van CNR Video. Helemaal niet aardig is Charles Bronson, een doorgewinterde wreker die in 'Messenger of de ath' zijn zoveelste heldenrol speelt. Regisseur is J. Lee Thompson die vaak met Bronson samenwerkt. Ze maken er een soepel lopend werk van dat geen draad nieuws bevat en dat spann ender had gekund als ze er echt zin in hadden gehad. Cannon Vi deo. Cowboyfilms zijn er te weinig en daarom noem ik voor de lief hebber 'Dead or alive' van John Guillermin waarin Kris Kristof- ferson een veteraan speelt die de revolvers ter hand neemt als ban dieten het echt te gek maken. De cassette die ik kreeg was tech nisch niet helemaal in orde en het eind werd me onthouden, maar ik durf te wedden dat Kristofferson won. Warner Home Video. Oliver Reed is een behoorlijke acteur cjie in goede films heeft ge speeld. Aan 'Rage to kill' moet hij hebben meegedaan omdat hij zich een poosje verveelde. Het verhaal gaat over een eiland waar een staatsgreep wordt gepleegd tegen de zin van de Amerikanen, of zo. Het precieze verhaal is me ontgaan. Er wordt veel gescho ten, zeer veel zelfs. Veel bloed ook. Kijkwerk voor de liefhebber van geweld die het zo nauw niet neemt. RCV 2001. Deze zomer komt de mes Bond-film uit. Dat zal zeker met enig tamtam gebeuren. Ja mes zuster Jane doet het rustiger aan. Zij is aan haar vijfde avon tuur toe en neemt het op tegen Thunderthighs'. De dijen zijn in derdaad overdonderend en ho gerop is het ook niet mis. Eva Al len speelt Jane en het is duidelijk te zien dat ze zich onwennig voelt als ze kleren aan heeft; vaak ge beurt dat overigens niet. Ex-rated Video. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Au revoir mes enfants' - Greenway, Voorschoten Stormy monday' - City. Katwijk 'The accused' - Euro, Alphen BLIJVERS 'Tequila sunrise' - drie mysterieuze ka rakters in ingewikkelde driehoeksver houding - Lido, Leiden 'Her alibi' - Derderangs detective schrijver verliefd op moordenares - Lido. Leiden 'My stepmother is an alien' - Kim Ba- singer als buitenaardse schoonheid in Amerikaans gezin - Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Twins' - Arnold Schwarzenegger maakt zijn debuut in een komedie met Danny Devito - City, Katwijk en Greenway, Voorschoten The naked gun' - moderne slapstick uit de archieven van de tv-serie 'Police squad' - Luxor, Leiden en Euro, Al- 'Dangerous liaisons' - verdorven adel speelt duivels liefdesspel - Lido, Lei den 'Rain man' - Dustin Hoffman kreeg een Oscar voor zijn rol van hoogbe gaafde autistische man - Lido, Leiden en Euro. Alphen 'Mijn vader woont in Rio' - meeslepen de kinderfilm, ook leuk voor volwasse nen - Greenway, Voorschoten 'Gorillas in the mist' - Sigourney Wea ver als apenredster in het oerwoud - Greenway, Voorschoten 'The bear' - 'acterende' beren in senti mentele natuurfilm van Jean Jacques Annaud - Trianon, Leiden en Green way, Voorschoten '9'/2 weeks' - Kim Basmger en Mickey Rourke hebben benauwende relatie - Trianon. Leiden 'Baby d'amour' - Rex, Leiden 'Love couch' - Rex, Leiden' 'Jungle book' - City, Katwijk, Green way, Voorschoten en Euro, Alphen 'Lady en de Vagebond' - Lido, Leiden DEN HAAG 'Mv stepmother is an alien" - Asta (463500), al. Working girl' - Asta. al. 'Sweet hearts dance' - Asta. al. The moderns' - Babyion (471656), al. 'Dangerous liaisons'- Babylon, al. 'Mississippi burning' - Babylon, 12 jr. 'Twins' - Cineac (630637), aï. 'Tequila sunrise' - Cineac, al. 'Her alibi' - Cineac, al. 'Rain man' - Metropole (456756), al. 'A cry in the dark' - Metropole. al. 'The bear' - Metropole, al. 'The naked gun' - Metropole. al. 'Another woman' - Metropole. al. 'A fish called Wanda' - Odeon (462400), al. 'De pop' - Odeon. 12 jr. 'De naakte waarheid' - Odeon, 16 jr. 'The naked gun' - Odeon. al. 'Kangaroo' - Studio (656402), 16 jr. 'The guests of hotel Astoria' - Studio, 16 jr. 'La lectrice' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Mississippi burning' - Alfa (278806), 12 jr. 'A cry in the dark' - Alfa, al. 'Loos' - Alfa, 16 jr. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'Dangerous liaisons' - Alhambra (233192), al. 'The accused' - Alhambra, 16 jr. 'Tequila sunrise' - Bellevue Cinerama (234876). al. 'Her alibi' - Cinerama, al. 'Dangerous liaisons' - Calypso (234876), al. 'Rituelen' - Calypso, al. 'Madame Sousatzka' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Cobra verde' - Cinecenter, 16 jr. 'Another woman' - Cinecenter, al. 'Kangaroo' - Cinecenter, 16 jr. 'The naked gun' - Cinema, al. 'Tequila sunrise' - Cinema, al. 'Mv stepmother is an alien' - City (234579). al. 'The naked gun' - City, al. 'Working girl' - Citv, al. 'Twins' - City, 16 jr. 'A fish called Wanda' - City, al. 'De pop' - City, 16 jr. 'Bat 21' - City, 16 jr. 'Vincent' - Kriterion, 16 jr. 'Permette7 Rocco: Papaleo' - Krite rion, 16 jr. 'Family viewing' - Kriterion, 16 jr. 'Girls USA' - Parisien, 18 jr. 'Zusters voor dag en nacht' - Parisien, 18 jr. 'El verano de la senora Forbes' - The Movies (245790). 16 jr. 'Fabula de la belle Palomera' - The Mo- 'La iectrice' - The Movies, 16 jr. 'My stepmother is an alien' - Tuschins- ki (262633), al. 'Le maitre de musique' - Tuschinski, 16 jr. 'The accidental tourist' - Tuschinski, al. 'Burning secret' - Tuschinski, al. 'The bear' - Tuschinski, al. 'Rain man' - Tuschinski, al. 'Her alibi' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Mijn vader woont in Rio' - De Uitkijk, al. 'Citizen Kane' - De Uitkijk (237460), 16 FILMHUIZEN Het Kijkhuis heeft deze week kort programma. 'De ris' en 'Pelle de draaien tot en met woensdag. Zondag en maandag is het Kijk huis gesloten. Jacques Tati, alias monsieur Hülot, is in 'Mon oncle' een avon tuurlijke oom. In de jaren vijftig stort de Franse middenklasse zich met overgave op modernisa tie en luxe. Gérard een jochie, woont in een kast van een huis, vol met elektri sche apparaten die geacht wor den het leven te veraangenamen. Voor hem is het een uitermate vervelende omgeving. Logisch dat hij liever achterop de brom mer van de door hem geadopteer de oom Hülot het leven en avopn- tuur tegemoet rijdt. 'Mon oncle' zit boordevol hu mor. Daarnaast weet Tati de mo derne Franse samenleving flink op de hak te nemen (Filmhuis LVC, vandaag en morgen, 21.15 uur). De LAK-cinema is met ingang van de maand juni gesloten. Hal verwege augustus is de LAK-bio- scoop weer open. TELEVISIE Een elektronika-expert (Ryan O'Neal) heeft in 'Green Ice' schulden en vertrekt naar Mexi co. Hij ziet daar mogelijkheden om smaragden te stelen. Via luchtballons probeert hij in het bezit te komen van de waardevol le juwelen, maar dat gaat niet zo makkelijk (zaterdag, Nederland 2, 22.10 uur). Gregory Peck is in 'Mac- Arthur' een generaal die de Fil- lippijnse vesting Corregidor op alle mogelijke manieren verde digt. Het verhaal Speelt in 1942. De legendarische generaal wordt gesteund door president Roose velt (zaterdag, Nederland 2, 00.05 uur). In een Pinter-cyclus zendt de BBC 'The servant' uit. Deze Brit se film van Joseph Losey gaat over een rijke jongen die wordt ingepalmd door een butler en diens zuster. Een voor die tijd spraakmakende film met een ho mo-erotische ondertoon. Met on der anderen Dirk Bogarde en Sa rah Miles (zaterdga, BBC 2, 22.15 uur). 'Do detectives think?' is de vraag die wordt gesteld in een korte Laurel en Hardy-film uit 1927. De dikke en de dunne gaan op onderzoek uit (zondag, 09.15 uur, 20.15 uur). Roland Verhavert maakte in 1985 de Belgisch/Nederlandse film 'Pallieter'. Een jongen uit het Vlaanderen van begin deze eeuw raakt helemaal overstuur en zweert zijn oude leven af. Met on der anderen Sylvia de Leur (zon dag, BRT 1. 20.15 uur). Een man krimpt in 'The incre dible shrinking man' ineen tot minuscule proporties door radio actieve straling. Leuke speciale effecten (zondag, BBC 2, 23.15 uur). Inspecteur Clouseau, ofwel Pe ter Sellers, moet in The return of the pink panther' een diamant opsporen. Christopher Plummer, een gentleman-inbreker, moet zijn onschuld bewijzen (maan dag, BRT 2, 20.00 uur). Kelly McGillis was nog niet zo bekend toen ze in 'Witness' (1985) speelde In deze film van Peter Weir is een jongetje getuige van een moord. Hij legt een vreemde verklaring af (donderdag, Neder land 1, 22.40 uur).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9