Terug naar de wieg van de mensheid Waarom stappen we bij smog in de auto? Interview Leidse antropoloog op zoek naar prehistorische landbouw in Kenya Paus noemt eucharistie met protestanten nog onmogelijk PAGINA. 2 VRIJDAG 2 JUNI 1989 LEIDEN Naar eigen zeggen maakt 70 procent van de Nederlan ders zich ernstige zorgen over het milieu. Toch was het afgelopen vrij dag op de vaderlandse wegen even druk als altijd. Op een enkeling na had niemand zich iets aangetrok ken van de dringende oproepen om de auto een dag te laten staan omdat de luchtvervuiling in de gevarenzo ne terecht was gekomen. Blijkbaar kon het al die automo bilisten niets schelen dat veel men sen last hadden van de smog door oog-irritatie, ademhalingsmoeilijk heden of hoofdpijn. Want iedereen kon toch weten dat de smog voor de helft veroorzaakt werd door het au toverkeer. Als al die mensen die zich zulke zorgen (zeggen te) maken over het milieu hun heilige koe op stal hadden gelaten, was er geen probleem geweest. door Sjaak Smakman Van zo'n schrijnende tegenstel ling tussen woorden en daden zijn in het leven van alledag talloze voor beelden te vinden: iedereen vindt het geven van bloed of het afstaan van organen na de dood voor trans plantatie mooie doelen, maar er is altijd een tekort aan bloed en orga nen. We vinden de ellende in de ont wikkelingslanden heel zielig, maar het overgrote deel van de Nederlan ders vindt dat er best bezuinigd kan worden op ontwikkelingshulp. Vo rige week wees een onderzoek uit dat bijna driekwart van de bevol king de verpleegkundigen best hun 5 procent gunt, maar dat meer dan de helft daar geen cent voor wenst te betalen. Ook Nijpels' voorganger op met ministerie van VROM Winsemius stuitte erop toen hij een opslagplaats zocht voor radio-actief afval. Overal trof hij het 'NIMBY- syndroom' aan: not in my backyard (niet in mijn achtertuin). Achter dat schijnbaar irrationele gedrag zit echter wel degelijk een logica, stellen de psychologen Azj- en en Fishbein in hun theorie van het rationeel handelen. Volgens hen maken mensen steeds een afweging tussen de voor- en nadelen van een handeling. Daarbij spelen niet al leen de directe voor- en nadelen een rol, maar ook de persoonlijke nor men en waarden en de vraag hoe de omgeving een bepaald gedrag waar deert. De uitkomst van dat mengsel bepaalt wat er gebeurt. Volgens de psycholoog Olson is het volgens die theorie voor een in dividu niet rationeel (voordelig) om zich vrijwillig in te zetten voor de produktie van collectieve goederen (alles waarvan je gratis gebruik kunt maken). Dat verklaart waarom zo weinig mensen een codicil dra gen: aan het dragen zit geen enkel persoonlijk voordeel (je zult nooit gebruik maken van je eigen orga nen voor transplantatie), terwijl je er wel nadeel van ondervindt. Je moet bijvoorbeeld je eigen sterfe lijkheid onder ogen zien. De omgeving speelt bij dit vraag stuk maar een beperkte rol. Je kunt je uitspreken voor orgaandonatie zonder dat je een codicil moet dra gen. De kans dat iemand je aan spreekt op je uitlatingen en vraagt of je er één draagt, is maar heel klein. Het dragen van een codicil hangt daarmee eigenlijk alleen af van het persoonlijk sociaal gevoel. En daarom, zo concludeerde bijzon der hoogleraar rechtspsychologie Hessing van de Leidse universiteit vorig jaar in een artikel over deze materie, zal de donorgroep altijd te klein blijven. Smog Bij het rijden met een auto ondanks het smogalarm speelt een soortge lijk mechanisme. Zelfs voor de mensen die hoofdpijn hebben of last van hun ogen of longen, levert het geen voordeel op om hun auto te laten staan. De luchtvervuiling neemt er niet zoveel door af dat ze er géén last meer van hebben. Daar te genover staat het nadeel van meer reistijd en/of inspanning. De kans op verwijten uit de omge ving is bijna te verwaarlozen. De kans is zelfs groter dat je voor naief wordt versleten als je je auto laat staan. En mocht iemand iets zeg gen, dan zijn er nog de verdedi gingslinies dat je de auto toevallig echt nodig hebt en de jij/hij/zij-bak. Een zelf per auto gekomen collega merkte vorige week op dat premier Lubbers toch ook maar mooi per auto naar de presentatie van het Na tionaal Milieubeleidsplan kwam. Op de dag van het smogalarm nog wel. Moraal De Rotterdamse hoogleraar sociale filosofie Valk ging onlangs op een lezing aan de Leidse universiteit dieper in op de vraag waarom we ons onmaatschappelijker gedragen naarmate naarmate de afstand tot een bepaald vraagstuk groter wordt. Dat komt volgens hem door drie dingen: onwetendheid, feitelij ke invloed en opvoeding. Wie niet beseft wat er aan de hand is, valt niets te verwijten. En wie niet weet dat hij iets aan een verkeerde toe stand kan veranderen, is al evenmin schuldig. De belangrijkste oorzaak voor de onwetendheid is volgens Valk dat onze wereld bestaat uit (vaak on rechtvaardige) maatschappelijke structuren. „En een structuur", al- •dus Valk, „heeft iets heel moeilijks: hij is er namelijk al. Wij maken geen verkeerde structuren, maar houden ze in stand. We handelen niet ver keerd, maar we verzuimen om te handelen. En het is heel moeilijk om iets te constateren dat er niet is. Daarvoor is het nodig om abstract te denken, en veel mensen kunnen dat gewoon niet". Gemakzucht Maar zelfs als we die structuur zien, dan doemt het probleem op dat on ze individuele invloed daarop uiter mate klein is. Al spannen we ons persoonlijk enorm in, de kans is maar uiterst klein dat er werkelijk iets verandert. Bovendien levert het vaak negatieve reacties uit de omge ving op, die variéren van negeren tot verwijten over naïviteit of dram merigheid. De wereldverbeteraar schikt zich veelal uiteindelijk. Hij concludeert dat hij niets kan veranderen en draait het contactsleuteltje van zijn auto maar om. Toch is dat een schromelijke misvatting, vindt Valk. Ook al is onze persoonlijke in vloed klein, hij is niet gelijk aan nul. „Als onze invloed werkelijk nihil is, kunnen we de hele democratie wel op de schroothoop vegen". De per soonlijke verantwoordelijkheid voor het geheel blijft, al is het met als kanttekening het adagium van de oude Romeinen dat we niet allen alles kunnen doen. Een interessante invalshoek van Valk is rol van de opvoeding. Hij maakt een verschil tussen mikro- moraal (ons normbesef ten aanzien van de mensen in onze directe om geving) en makro-moraal (het ver antwoordelijkheidsbesef voor de wereld). In de periode waarin ons geweten wordt gevormd, onze peu terjaren, leren we alleen rekening te houden met onze directe omgeving. Pas veel later merken we dat de we reld groter is dan ons huis, onze straat of onze stad. Het besef daar ook rekening mee te moeten hou den, onze makro-moraal, staat daar door niet alleen in ruimte, maar ook in tijd veel verder van ons af dan on ze mikro-moraal. Zelf is Valk, zo zei hij, niet hoop vol gestemd. Dat milieu nu zo hoog scoort komt, zo merkte hij wat cy nisch op, komt waarschijnlijk om dat we er zelf het slachtoffer van dreigen te worden. Het is van makro tot mikro gepromoveerd. Hessing concludeerde in zijn be toog over donor-organen dat je dit vraagstuk met aan de individuele verantwoordelijkheid kunt overla ten. Afgelopen vrijdag heeft nog eens duidelijk gemaakt dat voor milieubescherming hetzelfde geldt. Wie op dit terrein pleit voor een te rugtredende overheid, slaat dan ook rigoureus de plank mis. LEIDEN - De antropoloog dr. L.J. Slikkerveer, als afrikanist verbonden aan de Leidse universiteit, reist deze zomer naar Ke nya waar hij samen met de bekende paleo-antropo- loog Richard Leakey, di recteur van de National Museums of Kenya, een ge bied gaat uitkammen op resten van stuifmeelkor- rels, zaden en granen van rond de tienduizend jaar oud. Slikkerveer hoopt zich zo een beeld te kunnen vor men van het leven van de prehistorische mens. door Jan Westerlaken Terug naar het ontstaan van de mens. Terug naar de plek waar 10.000 jaar geleden de eerste men sen hebben geleefd. Ergens in Ke nia - in het oosten van Afrika - ligt onze bakermat. De moderne mens, zo verkondigt Richard Leakey, is niets meer en niets minder dan een tweebenige intelligente mensaap. Zijn ontwik keling begon toen hij zich, zeg maar, vijf miljoen jaar geleden afsplitste van de Afrikaanse mensapen, er gens in het huidige Kenya. In het oostelijk deel van dit land heeft de ze mens vermoedelijk zijn eerste stappen gezet. De meeste fossielen die hierop wijzen, zijn daar in de buurt gevonden. De salvadora-struik met zijn sma kelijke vruchten heeft ertoe bijge dragen dat boomklimmende mensapen rechtop zijn gaan lopen. Ze moesten wel, want anders kon den ze die gewilde vrucht niet pluk ken. Bovendien is de moderne mens, genetisch gezien, verwant aan de chimpansee. Leakey meent dat wij ons twee of drie miljoen jaar geleden van deze aap hebben afge splitst. Kënnis Richard Leakey doet onderzoek naar de evolutie van de mens, net als zijn ouders dat deden. Hun werk in Afrika heeft veel bijgedragen aan de kennis waarover we thans be schikken. Zoon Leakey voegde daaraan nog eens de vondsten van belangrijke, miljoenen jaren oude fossielen toe. Slikkerveer, cultureel antropo loog, houdt zich vooral bezig met de culturen van de volkeren die thans leven. Zo'n vijftien jaar lang al richt hij zijn aandacht op Afrika. De an tropoloog bestudeerde onder meer de gezondheidszorg van een aantal volkeren in Afrika (o.a. in Ethiopië) en betrok daar later ook voeding en landbouw bij. Opmerkelijk is dat er nooit eerder diepgaand onderzoek is gedaan naar resten van voedselgewassen in oostelijk Afrika. Want juist op die plek zou men er achter kunnen ko men hoe de situatie was rond de overgang van de prehistorische mens als jager en voedselverzame laar naar landbouwer en producent van voedsel. Nu staat dat dan toch te gebeuren. Slikkerveer gaat terug naar de ba kermat, terug naar de plek waar vol gens ingewijden de wieg van de mensheid heeft gestaan. "Het is gek dat we eigenlijk nu pas met zo'n be langrijk onderzoek aan de slag gaan. maar het heeft ons tot nu toe altijd aan geld ontbroken. Het on derzoek was aanvankelijk in han den van een Amerikaanse onder zoeker. Toen die overleed bleef het werk liggen. Dat droeg ertoe bij dat het allemaal zo lang op zich heeft la ten wachten alvorens er naar de oor sprong van de mens kon worden ge zocht. Pas veel later vroeg men mij of ik in het gat wilde springen". De opzet van Slikkerveers onder zoek is vooralsnog kleinschalig. Hij wil de resultaten snel publiceren en dan tot een grootser opgezet ver volgonderzoek komen. Hiermee hoopt hij in de loop van het volgend jaar te kunnen beginnen. Wellicht met steun van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Want nu kan hij zijn onderzoek doen dank zij bijdragen van particulieren en bedrijfsleven. Reconstrueren Wat gaat de Leidse antropoloog pre cies in Kenya doen? Slikkerveer: "Simpel gezegd kijken wat er eer der was: de kip of het ei. Ik hoop te kunnen bewijzen dat het gebruik van gewassen in de bakermat van de mens een gevolg is van het steeds complexer worden van de nederzettingen waarin ze woonden. Verder verwachten we opzienba rend materiaal te vinden waarmee kan worden aangetoond wat de mensen vroeger aten. We gaan de vondsten die in het verleden zijn ge daan vergelijken met de stenen werktuigen die nu nog altijd wor den gevonden. Op die manier kun je vormen van levensstijl reconstru- Maar dat is niet alles. Slikkerveer heeft ervaren dat elk volk over een schat aan eigen kennis beschikt. Kennis, die een veel grotere rol speelt dan menigeen denkt. De an tropoloog ervoer dat bij zijn promo tie-onderzoek naar de gezond heidszorg in Ethiopië. De meeste zieke Ethiopiërs, zegt hij, zullen nooit een beroep doen op een weste- re arts, maar de voorkeur geven aan behandeling door een lokale dok ter. Slikkerveer noemt in dat verband de overal voorkomende 'plaatselij ke kennissystemen' op het gebied van de volksgezondheid. Wat hij vooral betreurt is dat aan die ken nissystemen doorgaans niet die waarde wordt toegekend die ze ei genlijk verdienen. Erger nog, vaker wordt die plaatselijke kennis wordt gewoon opzij geschoven en vervan gen door westerse inzichten die vaak geen aansluiting vinden, aldus de antropoloog. Het waarom daarvan laat zich niet zo moeilijk raden. De westerling vindt niet-westerse culturen dikwijls wat mysterieus. Slikker veer houdt er echter een andere me ning op na. Voor het ontwikkelings werk vindt de antropoloog het van belang dat er juist gebruik wordt ge maakt van die eigen kennis van een volk. Pil Het negeren van die plaatselijke kennis toont hij met het volgende voorbeeld aan. Hij ontdekte in Ethiopië dat ontwikkelingswerkers in een puur moslimgebied westerse geboorteregelingstechnieken wil den invoeren, ondanks het feit dat de bewoners aangaven dat zij hier voor hun eigen traditionele metho den hadden. "De werkers hebben gelukkig geluisterd anders was alle moeite voor niets geweest en het geld weggegooid. Het gebruik van de pil had er geen kans van slagen". Slikkerveer kent Leakey al vele jaren. "Richard heeft niet alleen maar interesse voor die dingen die meer dan een miljoen jaar oud zijn. Zeker, dat is zijn studiegebied, maar hij wil ook het verhaal van de evolutie afmaken. Daarin past ook de mens die tienduizend jaar gele den leefde". Slikkerveefr gaat zich de komen de tijd intensief bezig houden met het beschrijven van de plaatselijke kennissystemen. Niets staat er zwart op wit. De antropoloog vreest dat, wanneer er helemaal niets op papier wordt gezet, deze kennis bin nen niet al te lange tijd verloren zal gaan. Slikkerveer wijt dit aan het feit dat ontwikkelingswerkers er nauwelijks of helemaal geen aan dacht aan besteden. Enkele univer Slikkerveer: "Bij bepaalde bevolkingsgroepen in Kenya gaan we kijken wat ze nu eten. Misschien vinden we wel volken die nog dezelfde planten eten als de mensen tienduizend jaar geleden. (foto gpd> siteiten hebben plannen om daar voor drie instituten op te richten: in Indonesië, Kenya en Nigeria. Slik kerveer hoopt vanuit Leiden een belangrijke bijdrage te leveren. Slikkerveer kwam vorig jaar zo mer via dr. Warren van de Iowa Sta te University in contact met een Amerikaans bedrijf dat zich specia liseert in het kruisen van westerse en niet-westerse gewassen. Een bezigheid waarvoor bij de overheid geen belangstelling bestond. De an- trolopoog vertelt dat dit bedrijf zo enthousiast was over wat zij in Ke nya gaan doen, dat het direct com puters en andere spullen voor het onderzoek beschikbaar stelde. Slikkerveer heeft nog een andere reden om de belangrijkheid van de lokale kennis, gerelateerd aan de bedrijfsvoering van heden, aan te tonen. "Je komt in Kenya mensen tegen die groenten uit blikjes eten", zegt hij. "Hun beste grond is inge pikt om koffie op te verbouwen. Al leen omdat dit veel geld oplevert. Aan die situatie moet hoognodig wat worden gedaan". Achterhalen Lokale kennissystemen. Daarop zal de antropoloog in zijn onderzoek de nadruk leggen. Slikkerveer: "Als je die goed wilt begrijpen moetje niet alleen weten hoe ze zijn ontstaan, maar ook wanneer. Juist voor een land als Afrika, waar de wieg van de mens heeft gestaan, is het interes sant om die geschiedenis te achter halen". De tijd waarop Slikkerveer zich richt, tienduizend jaar geleden, was de periode waarin er belangrijke veranderingen op aarde kwamen. Toen nog leefde de mens van alles wat hij kon eten, jaagde op dieren en at vruchten. De antropoloog: "Wat zag je? Mensen bleven op één plek wonen, ze vestigden nederzet tingen waar ze met zo'n man of der tig woonden. Ze verbouwden ge wassen om van te leven. Door hun vindingrijkheid ontdekten ze dat zaden planten opleverden die ze konden gebruiken. Dat is de perio de waarin de landbouw is ont staan". Van jager/voedselverzamelaar naar landbouwer. Die cruciale over gang willen Leakey en Slikkerveer voor oostelijk Afrika vastleggen. Aan de hand van de fossielen van Leakey en de zaden, vruchten en stuifmeelkorrels waarnaar Slikker veer gaat zoeken, willen zij hun con clusies aan het papier toevertrou- Slikkerveer vertelt dat niet één stuifmeelkorrel hetzelfde is. Ze zul len in laboratoria worden gezeefd en onderzocht. Met de zaden en gra nen gaat het precies zo. Op die ma nier denkt de antropoloog te kun nen vaststellen welke planten de mensen tienduizend jaar geleden aten. Aan de hand van vondsten van werktuigen wordt bepaald hoe zo'n samenleving er mogelijk uitzag. De aarde, zegt Slikkerveer, is ruim vier miljard jaar oud. "Een miljoen jaar geleden wordt het voor antropolo gen pas een beetje interessant. Want dan verschijnen de eerste voedsel verzamelaars en jagers. Vergelijk je hen met nu, dan kun je zeggen dat ze op elkaar lijken. De schatting is dat vier miljoen jaar terug de mensaap rechtop is gaan lopen. Heel belangrijk, want hierdoor kwamen zijn armen vrij. Volgen we nu de fossielen naar deze tijd, dan zie je dat er drie vormen waren: een kleine, een wat grotere en onze voorvader. Uit onze voorvader kwam de huidige mens voort. De andere twee vormen zijn een mil joen jaar geleden uitgestorven. De cultuur speelde hier een belangrij ke rol: onze voorvader veranderde van eetgewoonten, waardoor hij overleefde". Afwijkingen Hij werd vleeseter. Slikkerveer: "Leakey heeft resten gevonden in de eerste woonplaatsen waar die groepen leefden. In de fossiele bot ten uit die vindplaatsen werden af wijkingen geconstateerd die door een overdosis vitamine A waren veroorzaakt. Dat was te wijten aan een teveel eten van lever". En ten slotte: "Bij bepaalde be volkingsgroepen in Kenya gaan we kijken wat ze nu eten. Misschien vinden we wel volken die nog de zelfde planten eten als de mensen tienduizend jaar geleden. Wie weet. Dat zou natuurlijk wel heel mooi zijn als dat het geval was". Een gezamenlijke viering van de eucharistie door rooms-ka- tholieken en protestanten is vooralsnog niet mogelijk. Bij de aanvang van zijn bezoek aan Scandinavië, gisteren, heeft paus Johannes Paulus II bena drukt dat een gemeenschappe lijk geloof noodzakelijk is. Hij deed dit tijdens een ontmoeting met vertegenwoordigers van de lutherse staatskerk en andere kerken. Het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk onderstreepte dat de houding van zijn kerk beslist niet de bedoeling heeft de leden van andere kerken te kwetsen. Het probleem van de intercom munie kan volgens de paus niet worden losgemaakt van het be grip voor het mysterie van de kerk en de kwestie van de amb ten. De paus waarschuwde voor verkeerde uitleggingen "van de belangrijke verschillen" tussen de kerken bij de oecumenische dialoog. Indirect verwijzend naar de vervolging van rooms-katho- lieken in Noordeuropa in het ver leden, toonde de paus zich ver heugd dat hij "nu in Noorwegen als broeder en niet als rivaal of buitenstaander" wordt ontvan gen. De paus erkende dat er onder de christenen meningsverschil len over de betekenis en het doel van het pausschap bestaan, maar dat weerhoudt hem er niet van voortdurend en met nadruk te ijveren voor verdere eenheid on der de christenen. Hoewel de paus oecumene zelf een van de belangrijkste onderde len van zijn werk noemde, is juist zijn houding in deze materie er de oorzaak van dat niet in alle landen in Scandinavië in tien dagen 'doet' de paus vijf naties de ont vangst even hartelijk zal zijn. Zo zouden zeven van de elf Lutherse bisschoppen vandaag de oecume nische gebedsdienst met de paus in Trondheim mijden. Bisschop Per Lönning, oud-lid van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, heeft als reden van zijn afwezigheid opge geven dat deze paus volgens hem de oecumene afremt, onder meer door de benoeming van behou dende bisschoppen. Het weerwoord van de paus over de aankondigde afwezigheid van de bisschoppen: "De kerk en ik persoonlijk willen een oecume nisch pad afleggen. Zeker niet al le luthersen willen deze route gaan, net zoals katholieken daar soms moeite mee hebben". Zuidafrika De buitenlandse banken moe ten van de Zuidafrikaanse rege ring eerst politieke hervormingen eisen, voordat zij met de regering gaan onderhandelen over een re geling voor de buitenlandse schulden, zo menen vier Zuidafri kaanse kerkelijke leiders. De vier zijn aartsbisschop Des- mond Tutu van Kaapstad, dr. Al lan Boesak, voorzitter van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken, dr. Frank Chikane. secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, en diens voorganger, ds. C. F. Beyers Naudé. Zij bepleiten in een brief aan de banken dat deze een oplossing voor het schuldenprobleem kop pelen aan sociale en politieke ver anderingen. De banken moeten niet alleen financiële criteria han teren, aldus de kerkleiders. "Zon der zo'n koppeling zal een rege ling het apartheidsregime tijd ge ven en een goede naam verschaf fen om de onderdrukte meerder heid in Zuidafrika bruut te blij ven behandelen", zo schrijven zij. De kerkelijke leiders zijn be zorgd over de toenemende be reidheid van de banken de schul den op korte termijn om te zetten in langlopende rekeningen, waar door de directe problemen van de Zuidafrikaanse economie wor den verlicht. "Effectieve druk op de Zuidafrikaanse regering kan een klimaat bevorderen voor on derhandelingen in Zuidafrika die echt iets voorstellen", aldus de kerkleiders. Molukse kerken Alle Molukse kerkgebouwen zijn door de staat overgedragen. Dat gebeurde gisteren met de plechtige ondertekening door mi nister Brinkman van een over eenkomst tussen de staat en de kerkvoogdijraad van de geza menlijke Molukse kerkgenoot schappen. De plechtigheid vond plaats in de Nieuwe Kerk te Den Haag. De staat had vanaf 1951 de taak om voor de Molukse gemeen schap in Nederland (rijks)kerkge- bouwen beschikbaar te stellen en te onderhouden. Daar de wens leefde de scheiding tussen kerk en staat ook ten aanzien van de Molukse kerkgenootschappen door te voeren, is er sinds 1976 overleg gevoerd over de over dracht van het eigendom van de ze kerkgebouwen. Zo'n besluit past ook in het ka der van de regeringsnota van 1978 over de situatie van de Molukse minderheid in Nederland waarin de regering het voornemen uitte om tot een normalisatie van de betrekkingen tussen de staat en de Molukse gemeenschap in Ne derland te komen. Op 15 december vorig jaar werd reeds een belangrijke stap in deze richting gezet bij de overdracht van twintig kerkgebouwen aan het grootste Molukse kerkge nootschap, de Geredja Indili Ma luku. In totaal zijn er 52 kerkge bouwen in gebruik bij de acht Molukse kerkgenootschappen. Met de ondertekening gisteren, is er definitief een einde gekomen aan de betrokkenheid van de staat bij het vraagstuk van de Mo lukse kerkgenootschappen en hun kerkgebouwen. Voortaan worden de Molukse gemeen schappen in Nederland gelijk be handeld als de andere kerkge nootschappen. SoW Leiden De hervormden en gerefor meerden in Leiden hebben weer enige stappen in het Samen op Weg-proces gezet. Niet alleen val len de wijkgrenzen van beide ker ken nu samen, het is ook de be doeling dat de wijkdominees in de nabije toekomst bij zowel de hervormde als gereformeerde ge zinnen hun pastorale arbeid zul len verrichten. Met ingang van volgend jaar zal er ook een gezamenlijk 'Leids Kerkblad' maandelijks verschij nen. Daarmee zal het orgaan 'Her vormd Leiden' verdwijnen, ter wijl de gereformeerde kerk dan geen gebruik meer zal maken van de classicale kerkbode. Een en ander is besloten tijdens een ge combineerde vergadering van de hervormde Centrale Kerkeraad en de Kerkeraad Algemene Za ken van de gereformeerden. Wat betreft de financiële kant van een samengaan, hebben de hervormde kerkvoogdij en de ge reformeerde commissie van be heer mandaat gekregen om het reeds bestaande rapport van de werkgroep 'Financien' te vertalen in praktische maatregelen. Er is afgesproken dat ieder half jaar aan het 'combi-moderamen' (het gezamenlijk bestuur) zal worden gerapporteerd over de voortgang. The Lord's Folks. Het jonge renkoor van de Herensingelkerk in Leiden, The Lord's Folks, viert zondag het twintigjarig bestaan. Om elf uur begint er een ecucha- ristieviering waarin deken Ban ning en pastor De Ridder zullen voorgaan. Het thema is 'Omzien naar de toekomst'. Zangdienst. In de hulp en Heilkerk van Schakenbosch in Leidschendam wordt zondag een zangdienst gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door het hervormd koor uit Bos koop. Aanvang is tien uur. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hilversum (herv.-geref.) toezeg ging mevr. I. Chr. Builtjes-Faber kand. Apeldoorn; aangenomen als vicaris te Oudshoorn-Ridder- veld mevr. A. J. A. Rijken-Van den Berg Leiden, naar Rijssen P. H. van Trigt Middelharnis die be dankte voor Schoonhoven (toe zegging); naar Tietjerk (herv.-ge ref.) toezegging S. Benedictus ge reformeerd predikant Schier monnikoog. Gcref. Kerken vrijgemaakt: be roepbaarstelling drs. J. R. Geer- sing Keulsestraat 13 8262 TT Kampen, tel.: 05202-18306.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2