Van der Velde slaat opnieuw op de vlucht Bollegraf zet streep onder verleden Coene SP0£TV stunt tijdens WK éf «VRHM Wton go Volleybalsponsor niet blij Van Poppel geldopt in wild west-rit Eindelijk versterking voor Leiden Opmerkelijk snefle zege op hoog geplaatste Loii McNeil VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGINA 17 RIJSBERGEN (GPD) Voor de tweede keer in een paar dagen is Johan van der Velde op de vlucht geslagen. Gisteren misleidde hij in zijn woonplaats Rijsbergen verschillende journalisten, die zich voor zijn huis hadden geïnstalleerd. De 32-jarige coureur was eerder al ongemerkt vertrokken, zijn vrouw en drie kinderen volgden hem later naar een plek die geheim bleef. Uftaizstfcj Ifen. MIRA (GPD) Toen de kruitdampen waren opgetrokken, de ambulances versnelden richting hospitaal, de toe schouwers de verschrikte handen van hun ogen hadden teruggeslagen en Mario Cipollini (op foto rechts, met roze trui drager Erik Breukink) zich hoorde te huldigen als de lang verbeide, nieuwe Italiaanse sprintprins, schudde Urs Freuler het wijze hoofd. „Dit wasje reinste wild west. Als ze pistolen hadden gedragen, hadden ze die ook nog gebruikt". Bij de twaalfde Giro-etappe was het gisteren mooi weer. Van Poppel-weer. Maar een sprint blijft onvoorspel baarder dan een tijdrit of een etappe in de bergen. „Er wilden er wel zestig winnen", sprak Van Poppel, derde, en berustend in de voorbije kans. Jean-Paid van Poppel wist zich wederom verzekerd van de diensten van John 'beton' Talen. Op 5000 meter ver scheen de Zuidhollander op kop, hield het zo'n twee kilometer vol, maar zelfs zijn cilinders liepen vast in de ner veuze hoogspanning van het peloton. „Er was ook tegenwind", zei Talen, „dan gaat de vlam eerder uit". Op 1500 meter had de verzuring zijn spieren definitief in haar greep. Achteraf ben ik blij, dat ik er niet meer tussen zat". Maar waar Talen dan kan wegwaaien, wordt Van Poppel betaald voor ander werk. Zijn salaris is zijn winst. Alleen: in Catania mag hij met tellen zijn begonnen, voorlopig is het regen, één keer dus complete chaos. Ik heb het niet zo op smijtwerk". Hij vertelde over de laatste kilometer, en over wat er uiteindelijk Ariostea's van Baffi en Sörensen, en er begonnen zich er nög meer me ineens gooiden anderen het tempo stil. Ik zat op kop, en kon er niet m iemand overheen kwam, maar door die wind wachtte iedereen tot het laatste moment. Toen ik Cipollini naast voelde, had ik de neiging hem weg te drukken, maar er waren er al genoeg gestort. Ik ging nog even staan had echt niks meer over. Dit was niet te controleren" r hem nog r i uit vier. „Twee keer is ging. „Er zaten Russen op kop, met wat te bemoeien. Ze gingen vol een bocht in, en vanaf komen. Ik hoopte maar dat er nog De affaire-Johan van der Velde is daarmee weer een stuk dramati scher geworden, helemaal nu hier en daar de suggestie wordt gewekt dat de Rijsbergenaar al enkele jaren 'dubieuze contacten' in Italië zou onderhouden. Bovendien wordt ook de link gelegd met een misda dig akkefietje van de profcoureur in een grijs verleden toen hij veroor deeld werd na een valse aangifte van diefstal van zijn eigen fietsen. De overige familie-leden, die Jo han van der Velde gisteren in Rijs bergen achterliet, reageren furieus op de verdachtmakingen. Zijn moe der, vanuit de ouderlijke woning in dezelfde straat, slechts een paar hui zen verder: ,,Dat mag toch zo maar niet. Hier laten we het niet bij zitten. Johan wordt nu afgeschilderd alsof hij vier, vijf moorden heeft begaan. We zullen hier iets tegen onderne men, reken maar". Volgens zijn moeder, zal Johan van der Velde zich een paar dagen niet laten zien. „Hij is met zijn gezin en zijn kinderen weg. Johan was hard aan rust toe. Vanmorgen werd het allemaal veel te erg. Zijn vrouw José kon het erf niet eens af om boodschappen te doen, ze moest brood halen voor de kinderen. Au to's van journalisten hadden de toe gang versperd. Het is tóch te gek om over te praten. Geen wonder dat ook zij overspannen is". Ploegleider Priem, gisteren vanuit de Giro: „Ik ben al lang blij dat hij heelhuids thuis is. Mijn ver antwoording is het nu niet meer. Hij zal wel snel ontslagen worden, dat kan niet anders. Dat handelen een aantal andere mensen van de ploeg af. Die zullen hem een dezer dagen wel opzoeken, waar-ie ook zit. De verhalen over louche figuren, die hem zouden omringen, een relatie met de misdaad, die verhalen ken ik niet. Als dat zo is, heb ik er in elk ge val nooit iets van geweten. Geluk kig niet". Priem: „Natuurlijk wist ik al bij voorbaat dat Van der Velde een aparte was. Hij is niet zoals de ande ren. Vergeet rustig te starten, heeft dan m'n brieven niet ontvangen, trainde weinig soms. Maar je hoopt altijd het beste van de mens. Na tuurlijk, er hebben zich in de hotels België viert vertrek Tliys met grote zege tegen Luxemburg LILLE (ANP/AFP) - Het Belgisch elftal heeft Guy Thys het enige pas sende afscheidscadeau geschon ken. In zijn honderdste en laatste in terland als bondscoach van de Rode Duivels won België in Lille de 'uit wedstrijd' tegen Luxemburg voor groep 7 van het WK-kwalificatier- nooi met 5-0 (1-0). Thys kreeg de aandacht buiten de lijnen, Marc van der Linden daar binnen. De aankoop van Aad de Mos bij Anderlecht had de voorkeur gekregen boven Luc Nilis, die in de vorige WK-interland tegen Tsjechoslowakije meespeelde. Van der Linden beschaamde het ver trouwen niet, hij maakte vier doel punten. Patrick Vervoort vulde het kwintet. Guy Thys draagt het werk nu over aan ex-Ajacied Walter Meeuws, een van de vele internationals die hij in dertien jaar gebruikt heeft voor de lange successenreeks van de Belgi sche ploeg. De bedaarde, sigaren ro kende Belg reeg de prestaties aan elkaar. Hij leidde dé Duivels naar de eindronden om de wereldtitel in 1982 en '86 en die om de Europese ti tel in '80 en '84. De enige keer dat de Belgen ontbraken, bij het EK vorig jaar, was de traditionele rivaal Oran je succesvol. Dat de Belgen naar Italië gaan, daaraan twijfelt bijna niemand meer. Na vijf van de acht duels in groep zeven hebben ze acht punten. Gerets c.s. ontvangen het zwakke Luxemburg en Portugal en reizen nog naar Zwitserland. Twee landen kwalificeren zich voor het eindtoer- JAKARTA (Reuter/ANP) - Eline Coene heeft in de wereldtitelstrijd badminton voor een knallende ver rassing gezorgd. De viervoudig na tionaal kampioene schakelde giste ren in Jakarta in de achtste finales de tweevoudige wereldkampioene Han Aiping uit China uit games met 11-2, 1-11 en 11-8. Door de overwin ning schaarde de speerster uit Velp zich bij de laatste acht in het enkel spel. De overwinning van Coene op de 27-jarige Han Aiping kwam voor de 5000 toeschouwers in het Isatora Senayan-stadion als een schok. Niet voor Coene zelf. „Ik zag haar in de voorafgaande dagen aan het werk en het viel mij op dat ze kwetsbaar was. Ze had niet de uitstraling die ik van haar gewend was." De 25-jarige fulltime-amateur, die leeft van een uitkering van de NSF, voelde zich allerminst kansloos, ondanks dikke nederlagen in de twee eerdere con frontaties. „Ik had tijdens de All-England in Londen met 5-11, 6-11 van haar ver loren, maar ook toen al had ik het gevoel dat ik dicht bij de overwin ning was geweest. We hebben die taferelen afgespeeld die het dag licht echt niet konden verdragen. Maar ik had als renner met hem te maken, niet als mens. Misschien is Johan wel met de verkeerde lui in contact gekomen. Zoiets groeit dan. Maar hij moet niet gaan zeggen, dat ik hem heb opgejut heb tot presta ties. In tegendeel, ik heb hem altijd in bescherming genomen. Ach, ik ken die jongen al zo lang, vanaf z'n eerste proftijd, toen ik hem heb ge holpen de Ronde van Engeland te winnen. Als ik hem nu één advies mag geven: laat 'ie zich in verbin ding stellen met een arts, die hem psychisch wat bijspijkert. Dat is hard nodig". Voordat Priem en Van der Velde elkaar in één ploeg, die van Post, te genkwamen, was de Rijsbergenaar als amateur ontdekt en 'gebracht' door ex-coureur Rini Wagtmans. De Willebrorder zegt de toenemende stroom van verdachtmakingen rond zijn vroegere pupil 'een schan de' te vinden. Wagtmans: „Ik ben van plan hem een dezer dagen op te gaan zoeken en hem te helpen met misschien wel het opstellen van een communi- quétje of zoiets. Wat er nu met Van der Velde gebeurt, dat kan toch he lemaal niet. Als er iemand zes jaar FRIEDRICHSHAFEN (GPD) - Dat de hoofdsponsor van de Ne derlandse Volleybal Bond uiterst ongelukkig is met de negatieve ontwikkelingen rondom de natio nale herenploeg werd gisteren nog eens onderstreept door de plotselinge aanwezigheid van Frits Suèr op het EK-kwalificatie- toernooi in Friedrichshafen. Ter wijl tot dusver geen enkel bonds- bestuurslid zich in de Bodensee- halle heeft laten zien, meldde de pr-woordvoerder van Nationale Nederlanden zich als eerste van de groep direct betrokkenen in het Westduitse toeristen- en in dustriestadje. Niet alleen om de prestaties van het Nederlands team te bekijken. Maar vooral om de schade, die in middels door de onverkwikkelij ke affaire rondom de opvolging van bondscoach Arie Selinger is aangericht, zo beperkt mogelijk geleden een appel steelt, dan val je hem daarover nu toch niet meer aan. Dat is wat er nu met Van der Velde gebeurt. Ik ken die jongen goed. Priem heeft hem te veel onder druk gezet en Van der Velde heeft gezegd: bekijk het maar. Zo is Jo han. Toen hij spoorloos was, zei ik tegen mezelf: ach, die zit binnen de kortste keren weer gewoon in Rijs bergen. Van der Velde heeft de een zaamheid meegemaakt in Italië, is daarom naar Nederland terugge keerd. Het is altijd een klasbak ge weest. Dit jaar is nota bene het eer ste jaar dat hij niets presteert. Mag dat soms een keer. Ik denk dat de ploegleiding van Greg Lemond ook niet zo gelukkig is met die Ameri kaan op dit moment..." Johan van der Velde zelf, is de enige die ze kan tegenspreken en weerleggen. De rest van het nu nog actieve peloton zwijgt, zoals het de profwielerwereld betaamt. Peter Post, bij wie Van der Velde een groot deel van zijn professionele le ven doorbracht: „Ik heb nooit iets van eventuele contacten met zoge naamde louche figuren gemerkt". En Cees Priem, lakoniek,: „Ach, ik kan wel een boek over hem vol schrijven. Maar dat doe ik niet, want ik vind toch geen uitgever". te houden. Desondanks wees de zichtbaar nerveuze Amstelvener na de 3-0 overwinning op Spanje (15-4, 15-1, 15-5) de suggestie van de hand dat hij was afgereisd om een verzoenende rol te spelen. „We willen en kunnen niet be middelen", verklaarde hij in het bijzijn van een aantal internatio nals en lijdend voorwerp Harry Brokking. „Dat zou in onze posi tie heel onverstandig zijn. Wij hebben ons geconformeerd aan de beslissing van het bestuur. Vo rige week zijn we door vertegen woordigers van de bond in de per sonen van voorzitter Piet de Bruin en technisch directeur Pe ter Murphy op een bijeenkomst geïnformeerd over de stand van zaken rondom de benoeming van Harry Brokking. Tot dat moment hebben we ons nergens mee be moeid. Op die avond hebben wij de indruk gekregen dat er wel overwogen voorwaarden aan de aanstelling van Brokking ten grondslag lagen. Wij deelden de visie dat de bond de eindverant woordelijkheid wilde houden over de benoeming van de assis tent-coach". „Op zich is dat niets nieuws. Dat is destijds met Arie Selinger ook gebeurd. Toen wilde Selinger een Amerikaan als tweede coach meenemen. Maar de NeVoBo ging daar niet mee akkoord. Zij vonden het in het kader van de opleiding beter een Nederlandse trainer te laten meelopen. Dat is toen Harry Brokking geworden". Suèr, voormalige voorzitter en teammanager van Brother/Marti- nus, ontkende rtiet dat hij het be stuur erop heeft gewezen dat de combinatie Brokking /Brouwers (het struikelpunt in de onderhan delingen) weerstanden zou op wekken. Mede om die reden ge bruikte hij eind vorige week op persoonlijke titel zijn relaties om Brokking en de bond dichter bij elkaar te brengen. Dat gebeurde op het moment dat de beoogde bondscoach na het laatste ge sprek afwijzend had gereageerd op de financiële condities en tech nische eisen van het NeVoBo-be- stuur. „Ik heb geprobeerd wat duwtjes in de rug te geven, maar dat heeft kennelijk niet gewerkt". Tegen Spanje, dat met een ver edeld B-team in Friedrichshafen is verschenen omdat de topspe- lers meer geld eisten voor hun in spanningen, was de nationale ploeg opmerkelijk gemotiveerd. In nog geen veertig minuten zat de formatie al weer in de kleedka mer. Met een overwinning van avond op Hongarije staat plaat sing voor het EK in Zweden eind september vast. Want ook een tweede plek is toereikend om dat doel veilig te stellen. Of zoals Se linger naderhand opmerkte: „Tweederde van de missie is vol tooid. Nog een keer winnen en we kunnen de laatste wedstrijd (zon dag tegen Westduitsland/red.) voor ons plezier spelen". LEIDEN Twaalf dagen voor het sluiten van de overschrijvingster mijn in de Topsportliga is Luba Lei den er eindelijk in geslaagd verster king aan te trekken voor het vol gend seizoen in de promotiedivisie uitkomende eefste team. Spelma ker Peter Kemp en forward Peter ter Haak zijn deze week met Leiden tot een akkoord gekomen. Driepunter-specialist Peter Kemp (28) bezorgt Leiden een brok broodnodige routine op de spelver delersplaats. In de afgelopen drie seizoenen werd Kemp, eerst met Gunco Rotterdam en daarna met Voorburg, tweemaal kampioen van de promotiedivisie. Beide keren wenste de Delftse fysiotherapeut de overstap naar de eredivisie niet te maken. De bonkige Hillegommer Ter Haak (23) speelde eerder voor de Amsterdamse studentenploegen ASVU en US. De uit acht teams bestaande pro motiedivisie telt volgend seizoen maar liefst zes nieuwe gezichten. Gebleven zijn alleen Basketiers en Goba, uit de eredivisie komen Gun co en Akrides, uit de eerste divisie naast Leiden ook Zeemacht, Virtus Werkendam en, zeer verrassend, Lokomotief. De Rijswijkse forma tie, vervanger voor het teruggetrok ken Utrecht, maakt de stap naar een hogere afdeling voor het tweede achtereenvolgende jaar zonder kampioen te zijn geworden. Leiderdorp gaat volgend seizoen in ieder geval verder zonder Loet de Ruijter (naar Voorburg) en Erik Huybens. Huybens staat in de be langstelling van Voorburg, BVO Al phen en Leiden, en neemt deze week een beslissing. Eerder dit sei zoen heeft de Leiderdorper ver klaard per se in de promotiedivisie te willen spelen. De ploeg van Bert Samson is door de Topsportliga in gedeeld in de eerste divisie A, die verder bestaat uit Rotterdam-Zuid, Voorburg 2, Racing Beverwijk, BVO Alphen, Early Bird (Purmer- end), ASVU en Elementum GE (Maassluis). Lisse moet volgend seizoen weer veel op reis. In de eerste divisie B ontmoet het team van coach Johan Koster Windmills (Zaandam), WSC (Waalwijk), Wyba Wychen, Kimbria (Maastricht), OSG Utrecht en Springfield (Berlicum). De hoop van de vrouwen van Lisse dat er in de promotiedivisie wel een plaatsje vrij zo komen, zodat de degradatie ongedaan gemaakt kon worden, bleek ijdel. Lisse speelt in de eerste divisie A en ontmoet daarin Gronin gen 2, Orca's (Urk), BC Apeldoorn, OSG, Blue Stars (Amsterdam) en Den Helder 2. De vrouwen van Leiderdorp had den wel geluk. Ondanks de degra datie is er toch plaats ingeruimd in de eerste divisie B, met Dragons (Ridderkerk), Flash 2 (Den Bosch), Jolly Jumpers (Tubbergen), Cange- roes (Utrecht), Black Eagles (Ros malen), Jugglers (Enschede) en Ele mentum. De indeling voor de vrouwen ere divisie: Rotterdam Zuid, Midland, Grasshoppers, Flash, Hoofddorp, Den Helder, Tonego'65, Canadians Amsterdam, Groningen, Voorburg. De promotiedivisie: DAS, Landsla- ke Lions, MSV, BOB, Cheetah, Akrides, PSV, Rotterdam Zuid 2. Dam in Oranje DEN HAAG (ANP) - Peter Dam is teruggekeerd in de nationale bas ketbalselectie. De center is opgeno men in het twaalftal, dat morgen naar Griekenland vertrekt voor het Acropolis-toernooi in Athene. Dam had vorige week last van lichte bronchitis en was overver moeid. Gevreesd werd voor de ziek te van Pfeiffer. Een bloedonderzoek heeft uitgewezen dat dat laatste niet het geval was. Met de terugkeer van Peter Dam zijn de center-problemen van coach Harrewijn redelijk opgelost. Voor alle zekerheid heeft de bondscoach Raymond Lagrand van landskam pioen Den Helder toegevoegd aan de reserves. De Alphenaar zal de voorbereiding en training in Neder land volgen en zich op afroep be schikbaar houden. De ploeg bestaat uit: Bottse, Ema- nuels, Van Rootselaar, De Waard, Franke, Van Poelgeest, Houben, Te Velde, Kuipers, Hageman, Vrind en Dam. VRIJDAG 12.05-12.30 BBC 1: Junior Kick Start: jeugd-motorrace-competitie. 13.00-16.00 Did 1: ARD-Sport extra: Open Franse Tenniskampioenschappen. 15.20-18.30 BBC 2: Golf en Show Jum ping: verslag van het Dunhill Masters Toernooi en de Hickstead Nations Cup Show Jumping. 16.10-17.55 TV 5: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 19.00-20,00 SKY: Major League Baseball: Amerikaans honkbal. 20.00-22.00 SKY: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. 22.00-00.00 SKY: Golf: British Masters Toernooi. 22.15-23.45 BRT 1: Boksen: rechtstreek se reportage van de bokswedstrijd om de wereldtitel vedergewicht, versie WBA tus sen Jean Marie Renard en Antonio Espar- ragoza vanuit Namen. 23.00-00.05 TV 5: Sports Loisirs: magazi- 23.05-00.05 Did 1 Sportschau: met o.a. de Open Franse Tenniskampioenschap pen en EK amateurboksen. PARIJS (GPD) Manon Bollegraf heeft zich als geen ander de lijfspreuk 'ik worstel en kom boven' eigen gemaakt. Grossierend in blessures leek de internationale carrière van de 25-jarige tennisster uit Ermelo roem- en geruisloos ten einde, zeker nadat ze ook nog werd getroffen door de ziekte van Pfeiffer. Gelouterd is Nederlands beste speelster van dit mo ment echter uit die donkere periode tevoorschijn gekomen. Ze is vastbesloten een streep te zetten onder het verleden. In navolging van Nicle Jagerman en Paul Haarhuis haalde Bollegraf gis teren de derde ronde op Roland Garros na een opmerkelijk snelle zege ten koste van de als twaalfde geplaatste Lori McNeil. De even ou de Amerikaanse top-twintigspeel- ster werd in vijftig minuten van het gravel geveegd: 6-2, 6-1. Bollegraf treft nu morgen bij de laatste 32 de Australische Janine Thompson, af komstig uit de kwalificatiestrijd. „Die heeft een naar, lastig spelletje. Ze doet maar wat", wist Bollegraf. De Veluwse daarentegen krijgt alles momenteel weer aardig onder controle, zelfs haar gezondheid. Blêssures en andere kwaaltjes lie pen als een rode draad door haar tennisloopbaan, die ze vorig jaar zelfs dreigde op te geven. Na been- vlies-ontsteking, een elleboogbles sure en een voetoperatie riep Bolle graf uit balorigheid: „als ik nou ook nog de ziekte van Pfeiffer krijg, stop ik. Dan word ik gek". Prompt werd ze door datzelfde virus geveld, maar „ik ging natuurlijk toch gewoon verder". Ontspannen En met onverwacht succes. „Tij dens de herstelperiode begon ik te relativeren, waardoor ik ook wat on verschilliger of eigenlijk meer ont spannen op de baan stond. Dat bracht rust in mijn slagen, waar door ik in een klap beter ging spe len. Ik durf nu gewoon meer en maak me niet zo druk om een verlo ren punt". Die veranderde instel ling leverde bijvoorbeeld in januari resultaat op tijdens de open Austra lische titelstrijd, waar de afgeschre- wedstrijd later nauwkeurig geana lyseerd en aan de hand daarvan heb ik mij op dit toernooi voorbereid." In die voorbereiding werden de ac centen gelegd op slagenrepertoire, kracht en voetenwerk. Voor de laatste aspecten riep ze de assisten tie in van Peter Vergouwen van Pa pendal en Fons van den Branden. „Mijn grootste gebrek ih vergelij king met de wereldtoppers was mijn geringe wendbaarheid. Condi tioneel, tactisch kon ik mij altijd re delijk tot goed handhaven, maar ik bewoog slecht. De tuning tussen tactiek en souplesse was niet zuiver. Tegen wereldtoppers brak pie dat altijd op. Dus hebben we aan dat fa cet heel veel tijd besteed. Wil je naar de top, dan moetje niet janken over nederlagen, maar werken aan je zwakke punten." Coene is verder dan het plaat singscomité voor mogelijk had ge houden. „Dat dank ik aan mijn voorbereiding. Ik ben sneller ge worden op de baan en dat is in dit milieu het verschil tussen winnen en verliezen." Door de overwinning op Han Aiping, de nummer twee op de wereldranglijst achter Li Ling- wei, zal Coene haar ambities moe ten bijstellen. Enkele maanden verklaarde ze nog dat haar sportieve „zelfopoffe ring" uiteindelijk moest resulteren in de Europese titel in 1990. Een plaats bij de eerste vier van de reld lag voor haar niet in het v schiet. „Ik sta nu nummer acht en heb de indruk dat er nog wel meer in zit. Het wordt me duidelijk dat het een kwestie is van een heel ge richte voorbereiding. Ik voel dat het gat met de wereldtoppers gaande weg steeds kleiner wordt." In de kwart-eindstrijd ontmoet Coene de ongeplaatste Indonesiche Sarwendah, die ze tijdens de All- England in de eerste ronde met 12- 10, 11-6 versloeg. „Ik heb twee keer van haar gewonnen, een keer verlo ren. Ik geef me zelf wel een kans", keek ze optimistisch vooruit. „Al leen heeft zij de steun van het hyste rische publiek." Wat dat exact betekende, werd de Denen Frost en Larsen duidelijk. Europees kampioene Kirsten Lar sen werd door Sarwendah in drie games verslagen. Morten Frost, tweede op de plaatsingslijst bij de mannen, ging onderuit tegen thuis- speler Wiranata. Bollegraf de derde ronde haalde en Hana Mandlikova tegenover zich vond. Hoewel ze de derde set met 9-7 verloor en drie matchpoints ver prutste, „is die partij toch belang rijk geweest voor mijn zelfvertrou wen. Ik kreeg ten minste het idee dat ik ook van dat soort speelsters kon winnen". De herboren Bolle graf, die overigens nog wel regelma tig een manueel therapeut bezoekt wegens een verschoven nekwervel, sloeg daarna toe in Wichita (kwartfi nale) en Oklahoma. Daar baarde ze net als Marcella Mesker in 1986 op zien door de hoofdprijs van eën 75.000 dollar-toernooi te incasseren dank zij zeges op subtoppers als Savtsjenko, Reggi en Meshki. Bollegraf steeg prompt met stip op de wereldranglijst (47e), een po sitie die ze nu nog steeds inneemt en waarmee ze Brenda Schultz voorbij is gestoken. „Dat zegt me niet zo veel, al is het wel een prikkel. Ik wil gewoon zo hoog mogelijk ko men", zegt de competitiespeelster bij De Manege, in het verleden ook een beloftevol ho.ckeyster. Even leek de overgang naar gravel de op mars van Bollegraf te stuiten. Zo wel in Hamburg, Rome als Straats burg kon ze voortijdig de rackets opbergen. Omschakeling „Een mentale zaak, ik had moeite met de omschakeling", beaamt de Ermelose. „Toen kwam Auke (Dijk stra, sinds vier jaar haar trainer, red) gelukkig langs en hij heeft me flink de les gelezen. Als je zo blijft spelen, win je nooit een gravelpartij, zei hij. Ik moest rustig mijn kans afwach ten, niet te snel willen scoren". Die tactiek had Bollegraf zich ook giste ren tegen Lori McNeil goed inge prent. Onlangs in Key Biscane ging ze nog na twee sets onderuit tegen de Texaanse, die al meer dan een miljoen dollar prijzengeld heeft ver diend, maar op het gemalen bak steen van Roland Garros kwam McNeil („ik had een off-day") er geen moment aan te pas. „Ze heeft een zwakke fore-hand en is vrij nerveus", wist Bollegraf. „Ik ben rustig achterin gebleven; daar werd ze radeloos van". Niet al leen op het mentale, maar ook op het technische vlak heeft Bollegraf progressie geboekt. „Na mijn Ame- Manon Bollegraf gaf Lori McNeil geen schijn rikaanse toernee heb ik met Auke hard aan het slagenrepertoire ge werkt. Ik kan nu veel meer pressie uitoefenen". Behalve in het enkel spel levert dat ook in de dubbel ren dement op. Bollegraf vormt tegen woordig een vast koppel met de Westduitse Eva Pfaff, met wie ze dit jaar drie halve finales haalde. Hun streven is de Masters in Madison Square Garden, in november. Bollegraf merkt het sportieve ge win uiteraard ook in haar porte- monnaie. Met het prijzengeld op Roland Garros heeft ze dit jaar, in clusief de premies in het dubbel spel, al een kleine anderhalve ton verdiend. Ze behoort daarmee tot de 25 best betaalde proftennissters van dit seizoen. Die financiële arm slag is vooral belangrijk met het oog op de coaching, meent Bollegraf, die in de beginperiode al haar spaar geld van dc bank haalde om Auke Dijkstra, een ClOS-docent, als be geleider te kunnen bekostigen. „Het was een risico, maar je moet investeren in je toekomst", vindt Bollegraf. Ze zal er nu geen seconde spijt van hebben gehad. JEROEN TE NUIJL

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17