TAD LEIDEN 'Leiden armlastig en inwoners zijn debiel' Lilturele bestemming geven 'Stadsgehoorzaal volledige culturele LEIDSCH - DAGBLAD Ambtenaren willen van slecht imago af Architect bouwproject Herensingel overweegt opdracht terug te geven Aangereden Resultaten onderzoek Leiden en Alphen willen deelnemen aan 'treintaxi' Val met fiets Pleidooi van adjunct-directeur Kagie van de Schouwburg: RIOOLGEBOUW MOGELIJK MONUMENT s VRIJDAG 2 JUNI 1989 LEIDEN - Het aantal wet houders in Leiden moet worden verminderd. Het college van B en W moet eensgezinder optreden en zich minder bemoeien met de ambtenaren. Bovendien moet Leiden af van het slechte beeld dat er over de stad bestaat. "Het beeld is nu een armlastige stad. de bevolking is debiel en je kunt er nooit parkeren", zo schetsten de Leidse topamb tenaren het imago dat over Leiden bestaat. Deze uitspraken zijn gedaan in ge sprekken van ambtenaren en Leid se politici met het adviesbureau De Beuk dat de gemeente helpt bij het veranderen van de cultuur ten stad- huize, oftewel de wijze waarop men met elkaar omgaat. Uit een vertrou welijk verslag van deze gesprekken blijkt dat zowel ambtenaren als po litici vinden dat er nogal wat schort aan die cultuur. Er is forse kritiek op het functio neren van het college van B en W. De wethouders zouden bereid moe ten zijn op eerder ingenomen stand punten terug te keren en politieker, maar ook eensgezinder moeten op treden en minder uit moeten zijn op het behalen van persoonlijke suc- cesjes. "Binnen de Leidse politiek zou opnieuw een rijkdom aan idee ën moeten gaan leven, een nieuwe politieke dynamiek. Dat kan ook in een tijd van bezuinigingen", zo ver telden bijvoorbeeld de voorzitters van de raadsfracties aan de intervie wers van De Beuk. En. zo voegden de hoofden van de ambtelijke directies daaraan toe: "Graag werkelijke B en W-stand punten. Nu staat de mening van de wethouder en zijn of haar positie binnen B en W centraler. Door B en W gedragen gemeenschappelijke beleidslijnen en niet vage compro missen die daarna naar eigen voor deel kunnen worden uitgelegd". Buitenspel De gemeenteraad voelt zich boven dien regelmatig buitenspel gezet door het college. "De raad zou een sterkere rol moeten krijgen, gelijk waardiger aan het dagelijks be stuur. Een zeker terugdringen van de dominante rol van B en W is ge wenst. De raad kan en moet meer zijn eigen verantwoording nemen. Het college kan ook wel eens verlies lijden". Maar de gemeenteraad uit ook kritiek op zijn eigen handelen. De PvdA, de grootste raadsfractie, wordt verweten zaken in besloten heid volledig 'dicht te timmeren', waardoor de politieke besluitvor ming niet in openbaarheid gebeurt. Bovendien meent de raad dat de po litiek meer op eenstemmigheid uit zou moeten zijn. "Minder het beeld scheppen van politiek vliegen af vangen. Minder onnodig tegenstel lingen oppoetsen. Als je een voor stel hebt waarvan je weet dat er een meerderheid voor is, probeer dan toch anderen te blijven overtuigen. Want andere fracties moeten het wel overtuigend vinden, ook als ze LEIDEN Bij een valpartij is een 10-jarige Leidse jongen gewond ge raakt. Hij kwam door onbekende oorzaak ten val op de Koninginne- laan. Een 24-jarige automobilist kon de jongen niet meer ontwijken. Met letsel aan de hand is de fietser over gebracht naar het ziekenhuis. Twee conducteurs met mes bedreigd LEIDEN Twee conducteurs zijn gisteren op het Leidse NS-station met een mes bedreigd door een 23- jarige Hagenaar. De man reed zon der plaatsbewijs en wilde de trein niet verlaten. Nadat hij eenmaal uit de trein was geleid, trok hij een mes. De machinist kon echter snel de deuren van de trein sluiten en weg rijden. De Hagenaar pakte vervol gens de volgende trein richting Den Haag. Daar is hij aangehouden. Bejaarde gewond LEIDEN Een 76-jarige Leidse man is gisteren gewond geraakt bij een ongeval. Hij draaide vanaf de Lage Morsweg linksaf de Conrad- straat in, toen hij van achteren werd geschept door een auto, bestuurd door een 20-jarige Voorschotenaar. Het slachtoffer is met hoofd- en beenletsel overgebracht naar het AZL. het er niet mee eens zijn. Zij overtui gen de burgers". De politieke discussie zou ook veel meer in de openbaarheid moe ten plaatshebben vinden ook de ambtenaren. De besluitvorming hoort in de gemeenteraad thuis en niet in de besloten fractievergade ringen. Bovendien dienen de dis cussies over hoofdlijnen te gaan en niet over details. Behalve over het politieke leven in Leiden is er grote behoefte om het beeld van de gemeente te veran deren. De ambtenaren zeggen het het meest duidelijk door te wijzen op het imago van Leiden - arm, be volking debiel en geen parkeer plaats - maar ook politici menen dat er een positiever beeld moet ont staan. Leiden is de moeite waard, een stad om trots op te zijn. Er is veel bereikt, alleen is dat nooit dui delijk uitgedragen. Een beter pu- blic-relationbeleid is dan ook nood zakelijk. Leiden moet zich presen teren als 'de oase in het idiote wes ten'. Loketten Verder zou een duidelijker beleid ten opzichte van de burgers moeten worden gevoerd. Gelijke openings tijden van de vele loketten van het stadhuis is een van de suggesties die werd gedaan. Bijna iedereen vindt dat de verschillende tijden dat de gemeente burgers helpt onac ceptabel: "Dit pikken we van C A ook niet". De burgers moeten toch meer worden betrokken bij het bestuur Mogelijk kan de gemeente hun elke drie maanden om hun mening vra gen via een enquête. En verder zou de inspraak kunnen worden verbe terd. Het bestuur moet 'meer voel horens naar de bevolking hebben, goed inspelen op verborgen klach ten en wensen van de Leidenaars'. De verandering van de cultuur moet officieel nog in gang worden gezet. Volgende week buigt de com missie financiën, personeel en orga nisatie zich voor het eerst over een voorstel van B en W om de komen de twee jaar bijna 370.000 gulden LEIDEN - Adjunct-directeur Hans Kagie van de Schouw burg vindt dat de Stadsgehoor zaal in de toekomst een volledi ge culturele bestemming moet krijgen. De programmering zou dan wat hem betreft in handen kunnen komen van De Schouwburg. "We hebben nu de kennis daarvoor in huis. We vinden het jammer dat er zoveel verschilende dingen in de Stadsgehoorzaal worden ge houden. De ene keer een post- duivententoonstelling en vol gende keer weer een concert". Tijdens de presentatie deze week van het jaarprogramma kon de voor het project. Veel weerstand zal er bij de politiek niet zijn tegen dit voorstel. Zij verklaarden tegen De Beuk 'jaren te hebben gewacht op dit moment' en hoopten dat de cul tuurverandering snel 'veel succes zal hebben'. Maar dat hangt vooral af van de bijna tweeduizend Leidse ambtena ren. En die zijn heel wat minder en thousiast. Cultuurverandering kan alleen als 'het meedenken van de hoofden van directies serieus wordt genomen'. "Cultuurverandering kan alleen als B en W zelf echt be reid is tot verandering", zeggen zij. En: "Cultuur is het bevorderen van vertrouwen in plaats van wantrou wen, van onderling respect graag". En daarbij past dat een ambte naar voor zijn mening kan uitko men zonder dat 'zakelijke menings verschillen leiden tot persoonlijke rancunes'. En daarbij hoort ook dat 'oordelen over het functioneren van ambtenaren graag op directe, open lijke wijze worden besproken en niet via het roddelcircuit'. veiligheid LEIDEN De stichting Vrouwen Bouwen Wonen maakt op woens dag 7 juni in de Stadsgehoorzaal de resultaten bekend van het onder zoek naar sociale veiligheid in het Leids stationsgebied. Ook reikt staatssecretaris Heerma van volks huisvesting op die dag de Buiten Gewoon Veilig 1989 prijs uit. Deze prijs wordt toegekend aan die ge meente die het beste beleid heeft gevoerd voor veiligheid op straat. Vorig jaar viel deze prijs ten deel aan Leiden. Dit jaar zijn Amster dam-Zuidoost, Beverwijk, Den Bosch, Middelburg, Rotterdam, Utrecht, Zaanstad en Zoetermeer kandidaat voor de prijs. door Meindert van der Kaaij Schouwburgdirectie opgetogen melden dat het theater over het jaar 1989 tot nu toe quitte draait. Vier jaar geleden bij aantreden van di recteur Boelen en adjunct-directeur Kagie was de Schouwburg op ster ven na dood: bedroevende toe schouwersaantallen, tweederangs programmering en een jaarlijks te kort van ongeveer 250.000 gulden. Het nieuwe duo moest daarin ver andering brengen. Daarin zijn Boelen en Kagie in middels geslaagd. De tevredenheid daarover werd nog eens verhoogd LEIDEN - Het Centraal Wonen project op het terrein van de voor malige Beatrixschool aan de He rensingel kan worden uitgevoerd, al is de verwezenlijking nog aller minst zeker. De architect, de Am sterdammer Bos, overweegt zijn opdracht terug te geven, omdat zijn bouwplan te veel geweld is aangedaan. De meerderheid van de Leidse gemeenteraad - WD, PvdA, Links Leiden en D66 - ging gister avond tijdens een commissiever gadering akkoord met de bouw van het gebouw, waarin vijftien mensen komen te wonen, op voorwaarde dat het pand drie en een halve meter wordt opgescho ven in de richting van de Heren singel. Daardoor kan er meer speelgelegenheid worden aange legd voor de buurt. Maar volgens Bos maakt het opschuiven de uit voering van het huidige plan on mogelijk. "Ik moet er over naden ken of ik mijn opdracht niet zal te- door de komst van sponsor Nuts- spaarbank. Die steekt minimaal 150.000 gulden in de Schouwburg, verdeeld over een periode van drie jaar. De kans bestaat dat het bedrag in het tweede en derde jaar nog ho ger uitvalt dan 50.000 gulden. Volgens Kagie hoeven daar geen grote tegenprestaties tegenover te staan. "Geen schreeuwerige recla mes en geen inmenging in de pro grammering. Zeker dat laatste is een absolute eis van onze kant", stelt Kagie. Met het geld van de bank worden komend jaar 14 pre mières naar Leiden gehaald. Bij zes van die gelegenheden mag de bank met personeel en relaties aanwezig zijn. ruggeven. Daar wil ik eerst een nachtje over slapen", aldus Bos in een reactie op het besluit van de commissie. Tijdens de presentatie van het plan gisteravond was Bos al fors uitgevallen tegen het schipperen van het Leidse gemeentebestuur. Hij wees erop dat een van de uit gangspunten van het plan was dat de bebouwing gelijk moest lopen met de bestaande panden aan de Mecklenburgerstraat. Onder druk van omwonenden, die ook gisteravond in groten getale aan wezig waren om hun bezwaren te gen het plan kenbaar te maken, was het bouwplan al twee meter opgeschoven. Daarmee was Bos akkoord gegaan omdat het oor spronkelijke plan kon worden ge handhaafd. De omwonenden leken ook ak koord, totdat enkele weken gele den zij opnieuw bezwaar maak ten en minder bebouwing en meer speelgelegenheid eisten. In een nieuwe poging een compro mis te bereiken stelde het college voor de bebouwing nog eens an derhalve meter op te schuiven. Voor de bewoners is dat nog steeds onvoldoende en bij Bos stuit dat op grote bezwaren. "Het plan kan in de huidige vorm niet meer worden uitgevoerd", zo con stateerde de architect na afloop van de discussie. Maar ook de bewoners toonden zich uiterst ontevreden. Zij wezen de commissieleden erop dat er te weinig speelruimte is in het Noor derkwartier. Door de bebouwing van het voormalige terrein van de Beatrixschool verdwijnt ook daar een speelplek. Maar alleen de SP en het CDA bleken gevoelig voor de argumenten uit de buurt. Alle andere partijen vonden dat vol doende aan de bezwaren tege moet was gekomen door het bouwplan op te schuiven waar door er een speelterrein kan wor den aangelegd. Leiden overweegt inzamelen van oude koelkasten LEIDEN - Een plan voor het inza melen van oude koelkasten wordt opgenomen in het regionaal milieu- beleidplan, dat in oktober ver schijnt. Dat betekent overigens nog niet dat de gemeente Leiden dan meteen overgaat tot het innemen van koelkasten. Aan de inzameling zijn nogal wat kosten verbonden. Een aantal gemeenten in Neder land is intussen wel overgegaan tot aparte inzameling van afgedankte koelkasten en vrieskisten. De opzet is om de koelvloeistof van de appa raten af te tappen. Het koelsysteem van een ijskast werkt met chloor-, fluor- en waterstoffen (zogenaamde cfk's). Deze zijn schadelijk voor het milieu en tasten de ozonlaag aan. Er is intussen een proefinstallatie gemaakt waarmee enkele gemeen ten experimenteren. Met het appa raat kunnen schadelijke stoffen worden afgetapt. De kosten die hiermee zijn gemoeid, bedragen on geveer 15 gulden per koelkast. Vol gens G. in 't Veld, het hoofd van de directie milieu van de gemeente Leiden, is het niet haalbaar om die kosten op de particulier te verhalen. "Vrijwel niemand zal bereid zijn om geld te betalen om van z'n oude koelkast af te komen. Het is mis schien een goed idee om statiegeld te heffen of koelkasten. Dat idee be staat al enkele jaren, maar het is nooit van de grond gekomen". LEIDEN- Leiden is weereen 100-jarige rijker. Gisteren vierde mevrouw J. Kruit haar honderdste verjaardag en daarmee is het aantal Leidenaars dat een eeuw of ouder is in totaal gekomen op negen. Mevrouw Kruit, die in bejaardencentrum Lorentzhof woont, werd gisteren gefeliciteerd door wethouder mevrouw Van Dongen. De wet houder verving de burgemeester die elders verplichtingen had. De jarige heeft lange tijd gewoond aan de Steen straat en de Beestenmarkt, alwaar zij kamers verhuurde aan studenten, (foto Jan Holvast) "Dat is voor bedrijven natuurlijk ook wel aantrekkelijk. Genodigden en relaties kunnen op die manier met bekende mensen praten", al dus Kagie. Deze wijze van sponso ring gebeurt nu ook al op kleinere schaal met de jaarlijkse Chanson- week. "Dat blijkt heel goed te wer ken. Het stelt ons in staat om wat extra's te doen". Kagie zegt te weten welk gevaar schuilt in sponsoring. Voorbeêlden uit de voetbalwereld, waar clubs on danks goede voornemens nu ook af hankelijk zijn geworden van shirtreclame, liggen voor het op scheppen. "We zullen ons nooit pro- gramatisch afhankelijk laten ma ken van geldschieters. Het geld dat we zo binnen krijgen, gebruiken we uitsluitend voor extra's zoals nu met die premières. Stel dat een sponsor wegvalt en dat daardoor een gat valt in de programmering. Dat is te allen tijden onaanvaard baar. Een andere wijze van beste ding is bij voorbeeld de aanschaf van een betere lichtinstallatie". Er is volgens Kagie alle reden te verwachten dat in het boekjaar 1989 quitte wordt gespeeld. "Zelfs sluit ik niet uit dat we met een batig sal do kunnen afsluiten", zegt Kagie. Dat de Schouwburg binnen de be groting blijven komt volgens hem voornamelijk door een scherp bud getbewakingssysteem. Met behulp van de computer kan na elke voor stelling gekeken worden hoe de Schouwburg er voor staat. Zelfstandig "Dat gebeurde vroeger op een klad blaadje. Je kwam op die manier vaak voor verrassingen te staan". Nu kan al in een vroeg stadium ge worden wanneer de kaartver koop van bij voorbeeld een opera of dansvoorstelling, die in Leiden nog steeds niet zo goed lopen, slecht gaat. "Dan kunnen we in een vroeg tijdig stadium ook nog actie onder nemen door het maken van reclame en het aanschrijven van trouwe be zoekers", legt Kagie uit. Wel wordt nu ook vooruit geke ken. Met name de uitkomsten van de op handen zijnde reorganisatie van culturele zaken bij de gemeente zijn van belang voor de Schouw burg. "Het mag duidelijk zijn dat we het liefst zelfstandig blijven. We stellen ons loyaal op maar het moet natuurlijk wel haalbaar zijn. Dat wil zeggen dat de inmenging van ge meentezijde op het beleid minimaal moet zijn, anders kunnen wij niet werken". Kagie wil het resultaat afwach ten, maar heeft aan de andere kant zo zijn twijfels over het nut van een centralisatie van culturele instelin gen. Hij vergelijkt het met een brug met ongelijke leggers. "Wat heeft de Schouwburg nu te maken met mu seum De Lakenhal? Als je centrali seert moet je alle andere culturele gebieden in Leiden erbij pakken". In dat verband moet er een duide lijke oplossing voor de Stadsge hoorzaal komen, die volgens hem nu maar tussen water en wind hangt. Directeur André de Jong van de Groenoordhallen, die ook de Stadsgehoorzaal beheert, zegt niet veel te voelen voor dat plan. "We hebben met veel moeite de gang er in gekregen. De tent draait nu weer goed. We hebben net een nieuwe folder uitgebracht voor verhuur aan bedrijven voor feesten. In principe kan het me niet schelen wat er in de Stadsgehoorzaal staat, als het maar verhuurd is", aldus De Jong. LEIDEN/ALPHEN - Leiden en Alphen aan den Rijn wil len meedoen aan het proef project treintaxi. Beide ge meenten hebben zich aange meld bij de Nederlandse Spoorwegen. Het project houdt in dat treinreizi gers voor vijf gulden met een taxi vanaf het station naar de plaats van bestemming worden vervoerd. Daarbij wacht de taxi maximaal tien minuten of er nog meer reizi gers meegaan. De omweg om ande re passagiers af te zetten mag niet meer dan tien minuten tijd kosten. Ook terug naar het station kan de treinreiziger voor vijf gulden van de taxi gebruik maken. Hij moet zich dan wel een uur voor de terugreis bij de taxicentrale aanmelden. Het project treintaxi is het resul taat van een studie van de NS naar de mogelijkheden om in aansluiting op de treinreis goedkoop taxiver voer aan te bieden. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat een van de grootste bezwaren tegen het reizen per trein te maken heeft met het voor- en natransport. Bussen slui ten over het algemeen slecht aan op het spoorwegennet. De studie van de NS heeft uitein delijk geleid tot een project dat drie jaar gaat beslaan. 'Treintaxi' krijgt een subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat van 15 mil joen gulden, de NS zelf dragen het zelfde bedrag bij. Het proefproject wordt gehouden in 30 gemeenten, er hebben zich 44 kandidaten aan gemeld. Of Leiden en Alphen aan den Rijn gaan meedoen aan 'Trein taxi' is afhankelijk van de vraag of de Spoorwegen overeenstemming bereiken met de plaatselijke taxibe drijven. Tarieven De taxitarieven worden regionaal op elkaar afgestemd. De gemeenten Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- woude gaan dezelfde prijzen hante ren. De tarieven binnen de regio lo pen nu nogal uiteen. Zo varieert de kilometerprijs van 1,20 tot 2,50 gul den. Het starttarief (de zogenaamde eerste aanslag) ligt tussen de drie en vier gulden. De provincie heeft inmiddels een kilometerprijs van 2,50 voorgesteld en een starttarief van 3,25 gulden. Waarschijnlijk komen de prijzen in deze regio iets hoger te liggen. LEIDEN Een 35-jarige Leidse vrouw liep gistermiddag hoofdlet sel op toen zij met haar fiets kwam te vallen in de Ridderspoortunnel (Gooimeerlaan). De oorzaak van de valpartij is onbekend. De vrouw is overgebracht naar het AZL. Het slachtoffer vervoerde op haar fiets twee kinderen. Het 5-jarige zoontje liep enkele schrammen op. LEIDEN Het gebouw aan de Geregracht waarin een rioolgemaal is geplaatst moet op de gemeentelijke monu mentenlijst worden geplaatst. Dit adviseert de Monumentencommissie Leiden aan het college van B en W. De commssie vindt het pand waardevol is in architectuur-historisch opzicht. Ook stelt zij dat het gebouw industrieel- archeologische waarde heeft. Het gemaal is gebouwd in 1935. Toen moest het Levendaal snel op het rioolstelstel worden aangesloten omdat de gracht werd gedempt. Het is opgetrokken in laat Amsterdamse-schoolstijl. uoto Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13