Voortbestaan pontje opnieuw ter discussie DE Tim 1'kroniek over VAN TÖEMêM^ Jongens betrapt bij plaatsen zendapparatuur Besturen ziekenhuizen zijn weer in gesprek over fusie Vogelinformatiebord onthuld HETTEVELINGSHOFJE OF ...HET WYBERTJE.. PAGINA 8 REGIO MAANDAG 10 APRIL 1989 Duo (13 en 14 jaar) driemaal betrapt bij stelen oud ijzer ALPHEN AAN DEN RIJN - Wie niet horen wil, die moet maar voe len. Nadat Alphense agenten zowel vrijdag- als zaterdagavond twee jon gens van 13 en 14 jaar duidelijk had den gemaakt, dat zij van het lood en het koper bij een dichtgetimmerd pand aan de Raadhuisstraat moes ten afblijven, werden ze gister avond meegenomen naar het bu reau. Andermaal troffen agenten het tweetal bij het pand aan, op nieuw om het waardevolle oud-ijzer weg te nemen. Tegen de twee is pro- ces-verbaal opgemaakt, maar ge zien hun leeftijd is niet duidelijk of ze strafrechtelijk worden vervolgd. Man dronken, vrouw ook BOSKOOP - Een 24-jarige vrouw uit Boskoop heeft zaterdag een pro ces-verbaal gekregen omdat zij dronken en zonder rijbewijs achter het stuur zat. Tegenover de politie verklaarde de vrouw later dat ze was gaan rij-1 den omdat haar vriend dronken Driftkikker vliegt politieman aan TER AAR - Een inwoner uit Ter Aar heeft gisteravond een proces verbaal gekregen voor het rijden onder invloed en het vernielen van een adem-analyse-apparaat. Op de provinciale weg tussen Nieuwveen en Nieuwkoop was de 24-jarige jongen met hoge snelheid tegen een lantaarnpaal gereden, waarbij hij enkele lichte verwon dingen opliep. Hij werd meegeno men naar het bureau, waar hij na één keer blazen een politieman aan vloog. De jongen verklaarde dat hij alleen wilde blazen als zijn ouders erbij waren. Tijdens zijn woedeaanval had hij echter de blaas-apparatuur ver nield, zodat de politie met de jongen en zijn ouders naar Alphen moest uitwijken om alsnog een blaastest af te nemen. Proefperiode veer Valkenburg-Rijnsburg loopt af VALKENBURG De stichting Valkenburgs Pontje beslist eind deze maand of het voet- veer tussen Valkenburg en Rijnsburg in de vaart blijft of dat maar beter een punt kan wor den gezet achter het project. Het veer is op 16 januari weer in de vaart gekomen nadat de vorige pontbaas ermee was gestopt De stichting stelde een proeftijd van drie maanden in om te bezien of het tolgeld wel genoeg oplevert om de twee nieuwe pontbazen te betalen. "Formeel gezien loopt de proefpe riode deze week af, maar we werken niet zo strikt. De komende weken zullen we met de betrokkenen ge sprekken voeren en dan beslissen we eind deze maand of en hoe we in de zomer verder gaan. Daarbij over wegen we ook de mogelijkheid om de pont in het weekeinde te laten varen", is het enige dat mevrouw A. Westerink, voorzitter van de stich ting, op dit moment kan zeggen. "In elk geval blijft het pontje voorlopig gewoon in de vaart". Voor de exploitatie heeft de stich ting het werkvoorzieningschap 't Heem in Katwijk ingehuurd. Het schap stelde twee pontbazen aan. Een van hen, Arie van Wijk, is van mening dat de proefperiode in de verkeerde tijd valt: "Je merkt dat de belangstelling voor het pontje er wel is, maar in deze periode komen er natuurlijk veel minder mensen dan in de zomer. Daar moet je het uiteindelijk van hebben". Van Wijk, die al zo'n veertien jaar voor het werkvoorzieningenschap 't Heem werkt, werd vlak na het ver liezen van zijn baan op een camping gevraagd om op het pontje te wer ken. Van Wijk wilde dat graag, maar op voorwaarde dat hij een tijd proef kon draaien aangezien hij in het ver leden ernstige rugklachten heeft ge had. Er werd hem toen echter niet verteld dat er voor het pontje even eens een proefperiode was inge steld. Samen met Jan Koetsier houdt Van Wijk het pontje draaiende. Bij slecht weer is er een omzet per dag van rond de vijfenveertig gulden, terwijl de omzet bft mooi weer zeker drie keer zo hoog is. Om dit aan te tonen laat de pontvaarder een lijstje zien van een week met veel regen en een bij prachtig weer. Het verschil is duidelijk zichtbaar. "Dit is na tuurlijk niet de beste tijd voor een proefperiode", zo zegt Van Wijk. Het plan om het pontje ook in de weekeinden te laten varen is nog steeds niet van de grond gekomen. Dat terwijl er door de Valkenbur gers en Rijnsburgers wel geregeld om wordt gevraagd. Vooral inwo ners uit de regio die een fiets- of wandeltocht willen maken, zouden graag het pontje in hun route willen opnemen, 's Zomers maken veel Valkenburgers van het pontje ge bruik om naar het zwembad in Rijnsburg te gaan. Bij een dienst in het weekeinde draaien de pontba zen echter extra uren. Dat is voor 't Heem een dure zaak. "De pont moet nu al 26.000 gulden per jaar, gemid deld honderd gulden per dag, op brengen om ons te kunnen beta len", aldus Van Wijk. Daarnaast wordt er volgens Van Wijk door de stichting niet erg opti mistisch gedacht. "Laatst waren de kaartjes op. Toen ik om nieuwe vroeg, kreeg ik te horen dat daar be ter mee gewacht kon worden omdat nog beslist zou worden of het pontje zou blijven. Wanneer dat niet het ge val was, zou dat zonde zijn van de kaartjes". Ook wordt nog niet erg veel recla me gemaakt voor het pontje. Van Wijk heeft een tijd terug wel een le raar het idee voorgelegd een fiets tocht voor zijn leerlingen te houden langs het pontje. Verder doet hij zelf weinig aan reclame en voor zover hij weet wordt dat ook niet door de gemeente gedaan. Dat het leven van het Valken- burgse pontje niet over rozen gaat, blijkt wel uit het verleden. Veerman Siebert voer twintig jaar lang het pontje en stopte uiteindelijk om ge zondheidsredenen. Het pontje lag enige tijd stil totdat Fred Verkuil het werk overnam en al weer een jaar later overdeed aan Amsterdam se vrienden: Jan Vasse en Peter Vet. Het feit dat er daarmee een vrouwe lijke pontbaas was, stuitte enkele Valkenburgers tegen de borst. Maar dat was niet het enige. Ook de Am sterdammers waren niet erg te spre ken over de manier waarop het pu bliek zich gedroeg. Het stel, dat in middels een woning in Valkenburg had gekregen, kapte afgelopen na jaar met het werk. Daarmee lag het pontje stil. Ergernis bij de bevolking was het gevolg. Veel schoolgaande kinde ren moesten omfietsen nu het pontje niet meer voer. Omdat nie mand de veerrechten wilde kopen, werd uiteindelijk de stichting Val kenburgs Pontje in het leven geroe pen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Belangstellenden uit het gehele land woonden afgelopen zaterdag in Aarlander- veen een optreden bij van de legendarische Engelse brassband Black Dyke Mills. Deze formatie, met zeven Europe se titels ongeëvenaard, gaf afgelopen weekeinde twee concerten in Nederland en één in België. Omdat het optreden van de band vrijdagavond in Friesland was uitverkocht, kwamen zelfs nog belangstellen den uit het noorden naar de rooms-katholieke kerk in Aarlanderveen. De organiserende vereniging DSS was in de voorverkoop negentig procent van de kaarten kwijtgeraakt en had dus nog enkele plaatsen beschikbaar. Toen Black Dyke Mills de eerste klanken verspreidde, was de kerk met driehonderd zitplaatsen eveneens vol. De band bestaat uit semi-professionele muzikanten. Ze zijn in dienst van een textielbedrijf, dat de muzikanten f in staat stelt dagelijks zo'n drie, vier uur te repeteren. De groep bestaat uit dertig leden, het gebruikelijke aantal brassband. Die telt doorgaans 24 of 25 blazers en 5 of 6 slagwerkers. Gedurende het gevarieerde program- modern tot klassiek, werden verscheidene solo's ten gehore gebracht. (foto Ben de Bruyn) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense po litie heeft zaterdagmor gen in alle vroegte twee jongens aangehouden, die voorbereidingen trof fen om een illegale zender te plaatsen in een lift schacht van een flat aan de Briljantstraat. De twee, 18 en 20 jaar, beiden afkomstig uit Al phen, hielden zich ver dacht op op een parkeer plaats. Bij controle trof de politie in een wagen de zendinstallatie aan. Na der onderzoek leerde dat op de achtste verdieping het luik naar de lift schacht was geopend en dat reeds een anten nekabel naar het dak was getrokken. De twee jongens zijn door de politie aangehou den. Ook werd de appara tuur in beslag genomen. Voor het overige heeft de politie de zaak overge daan aan de radiocontro ledienst, die tegen de twee proces-verbaal op maakt en hen een boete zal opleggen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De besturen van het Alphense ziekenhuis Rijnoord en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) zijn weer met elkaar in gesprek over een fusie. Medisch adviseur prof. D. Suur- mond van Rijnoord en medisch-directeur A. Boesten uit Leiderdorp inventariseren de komende twee weken de problemen die zijn ont staan over de vraag of de acute zorg in Alphen moet blijven. Als zij tot de conclusie komen dat er mogelijkheden zijn om het geschil op te los sen, gaan de medische staven van beide instellingen het fusieplan ver der uitwerken, zo heeft voorzitter A. Berntsen van Rijnoord vanoch tend meegedeeld. De fusie-besprekingen werden eind maart afgebroken, terwijl het ministerie van WVC had geëist dat het fusieplan op 31 maart in grote lijnen rond moest zijn. In een nieuwè brief aan de besturen wordt ge sproken over de datum van 14 april, de dag voordat de erkenning van Rijnoord afloopt. Volgens Berntsen hoeft vrijdag het fusieplan nog niet te worden gepresenteerd. "Dan moeten we melden over welke punten we het eens zijn, en dat is niet zo moeilijk, want over een groot aantal onderdelen is al overeenstemming bereikt". Een voorlichter van het ministerie interpreteert de brief anders: "Je zou die bewuste zin als heel vrijblijvend kunnen opvatten. Maar ik weet dat de achterliggende idee is dat het fusieplan op 14 april in grote lijnen op papier moet staan. Er zit druk achter, want de verlenging van de erkenning van Rijnoord houdt daarmee verband". De woordvoerder verwacht dat over de bedoeling van de brief deze week nog contact tus sen de besturen en WVC zal zijn. Mevrouw L. Stolker-Nanninga onthult e soorten die in de Hoogewegpolder leven. NOORDWIJK - Op de picknick plaats langs de provinciale weg ter hoogte van de Hoogewegpolder is zaterdagmorgen een informatie bord over weide- en trekvogels ont huld. Gedeputeerde mevrouw L. Stolker-Nanninga verrichtte de offi ciële handeling. Op het bord staan alle vogelsoorten die in de Noord- wijkse polder voorkomen. Het bord is onder leiding van de Vereniging voor Natuur- en Vogel bescherming Noordwijk vervaar digd door mevrouw E. de Geus. De kosten voor het bord werden be taald uit een gift die de vereniging heeft gekregen uit de opbrengst van het Nationaal Geschenk ter gele genheid van het huwelijksjubileum van prinses Juliana en prins Bern- hard. De provinciaal consulente voor natuur- en milieu-educatie en het Wereld Natuurfonds hebben hierbij bemiddeld. Op het parkeerterrein langs de provinciale weg kunnen ook fiet sers komen die over het fietspad naast de autoweg rijden. Zodoende wordt een spoot publiek geïnfor meerd ovër ae belangrijkste vogels die in de polder leven. Niet geheel toevallig staat het bord tevens bij dat deel van de Hoogewegpolder waar onder meer de gemeente Rijnsburg graag kassen wil bou wen. De vereniging heeft zich daar tot nu toe steeds fel tegen verzet, omdat juist in het zuidelijk deel van de polder veel vogels broeden. Ko mende woensdag zullen provinciale staten van Zuid-Holland zich over de kwestie uitspreken. MAANDAG 10 APRIL Leiden ruil- en veilingavond De Post zegelvrienden. gebouw De Linde. Herenstraat, zaal open om 19.00 uitvoering 'Black Africa'. Natio- concert in de 'Sonaten-cyclus', door Alwin Bar (piano), werk van Brahrtis. aanvang 20.15 uur in de al van K&O. Oude Vest. jarlkampioenschap van Voor schoten, aanvang 19.30 uur in Het Wapen van Voorschoten. DINSDAG 11 APR4L Alphen informatieavond over vluchte lingenopvang in Traiskirchen, met actie voor Alphenaar Jan de lan ge, aanvang 20.00 uur in de Kruis kerk, Gouwestraat 5. ruilavond Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelverzame laars. aanvang 20.00 uur in Hotel Toor, Stationsplein. Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudse singel, 17.00-17.30 uur. voorstelling v Berg met zijn noeg gewacht'. 14.30 ir (theater overdag) en 20.15 uur n de Leidse Schouwburg. lezing over zeventiende-eeuw- se schilderskunst, met name over de portretschilderkunst en Frans Hals, door mevr. M. Schippers- Wassenaar lezing over China, door mevr. M.S. Knaap-Meeuwen, Stichting Backershagen, aanvang 20.00 het Rijnlands Lyceum, WOENSDAG 12 APRIL Alphen midweekconcert Streekmu filmochtend .,vw..w,., toond wordt 'Erendira' van Gabriel Marquez, aanvang 9.30 uur in buurthuis 1 Spoortje, Bernhardka- familievoorstelling 'De Draak', door Het Vervolg, aanvang 19.00 lur in de Leidse Schouwburg. concert 'Oude Muziek in Oud heden', door Loeki Stardust Blok fluitkwartet, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 mr bij Vereniging Centraal Wo- ten, Gerestraat. voorstelling 'Victor ou les en* fants au pouvoir', door Saint-La- i, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bernhardstraat, aan vang 13.30 uur. Oegstgeest zomerkleding- en speelgoed beurs, inname van 9.00 tot 14.00 uur, verkoop van 15.00 tot 19.00 uur, Gemeente Centrum, Lijtweg. DONDERDAG 13 APRIL Alkemade uitreiking Oud Alkemede prijs door de Stichting Oud Alkemade, om 20.00 uur in zaal Heemskerk, Langeweg. Alphen concert Vera Beths (viool) en anderen, aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse kerk. Leiden lunchconcert Joost van Boek hoven (piano). werk van Gershwin, Beethoven en Brahms, van 12.45 tot 13.30 uur in de Ka pelzaal van K&O. Oude Vest. dia-klankbeeld presentatie 'Safarie-reis Kenia', door J.J. Ale- wijn, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. Zelfs de putdeksels naast de toegangsdeur in het poortgebouw van het Tevelshofje, zijn tn de voor dit hofje zo typische ruitvorm gemaakt, (foto Henk Bouwman) De plattegrond van het Tevelshofje waaraan het hofje zijn bijnaam 'het Wybertje' dankt en die uitgangspunt was voor de vorm van de huis jes, de vloertegels in de hal en de pomp. ook bij het Tevelshof toe. Teke nend hiervoor is de indrukwek kende entree van dit overigens eenvoudige hofje. Van der Helm benutte de be schikbare lap grond optimaal en gaf het hofje een ruitvormige plat tegrond. Hij voerde deze ruit vorm in alle onderdelen van het hofje consequent door zodat de plattegronden van de huisjes, de hal, de regentenkamer en verder het straatje, de pomp, de putdek- wen. Overal in onze stad, vooral aan het Rapenburg vinden we nog zeventiende eeuwse gevels waarin elementen uit de klassie ke architectuur zoals pilasters, frontons en kroonlijsten, gemak kelijk zijn te herkennen. Van der Helm paste deze stijl, zij het in vereenvoudigde vorm, seis en zelfs de kroonlijsten van de ingangspartij schuin zijn. Ook voor de vloer van de hal werden speciaal ruitvormige tegels ver vaardigd. Merkwaardig Het is overigens merkwaardig dat hij een hofje met maar 12 huisjes had ontworpen. De reden hiervan is onbekend. De 12 huisjes ston den in twee ryen van zes tegen over elkaar. Deze toestand bleef bestaan tot 1679, dus tot na zyn dood. In 1679 besloten de regen ten toch nog tot uitbreiding van het hof met acht huisjes. Deze acht huisjes kwamen tot stand onder leiding van architect Anthonie van Breetvelt die Van der Helm inmiddels was opge volgd als stadsmeestertimmer- man. Met vier huisjes aan elke zij de werd het hof gesloten. Rond 1782 werd de regentenka mer gemoderniseerd en kregen ook de huisjes een grote onder houdsbeurt waarbij onder andere de schoorstenen werden vervan gen en de daken en goten werden gerepareerd. In 1789 volgde tweede renovatie waarbij archi tect Andries van Warendorp werkzaamheden verrichtte j huisjes en regentenkamer. Tegenwoordig wordt het hofje nog steeds beheerd door een col lege van regenten. De bewoners zijn echter wat jonger dan die in de zeventiende eeuw: de huisjes worden nu verhuurd aan studen ten. BIANCA VAN DEN BERG Wie in de zeventiende eeuw op leeftijd kwam, trok in de meeste gevallen in bij familie om zo ver zekerd te zijn van een verzorgde oude dag. Wie geen familie had kon worden ondergebracht in zo genaamde arme- of oudelieden- huizen, in provenierswoningen, gasthuizen of in hofjes. Met name de hofjes genoten de voorkeur. In Leiden zijn in de zeventien de eeuw veel van deze hofjes ge sticht. De stad beleefde een perio de van economische bloei (de tex tielbranche) en veel welvarende kooplieden stichtten hofjes in de hoop dat hun namen op deze ma nier nog eeuwen zouden voortle ven. In het testament van de stichter werden vaak de regels van de hofjes vastgelegd waar naar de bewoners moesten leven. In de regel bestond een hofje uit vier vleugels met huisjes om een binnenhof met pomp. Wan neer er genoeg ruimte was, voor zag men de ingang van een in drukwekkend poortachtig ge bouw met een hal waardoor het hofje kon worden bereikt. Boven die hal bevond zich de regenten kamer. De entree en de regenten kamer waren vrij luxueus uitge voerd in tegenstelling tot de huis jes, die doorgaans vrij sober wa- Het eerste college van regenten moest zorgen dat het hofje van het nagelaten geld werd gebouwd en een langdurig beheer mogelijk was uit de rente van het kapitaal. De bewoners van hofjes waren vaak vrouwen die in staat waren een eigen huishouding te voeren, zoals ex-dienstboden. Een portier zorgde voor naleving van de re gels. De bewoners kregen zoge naamde preuven uitgereikt, dit waren dagelijkse benodigdheden als brood, bier en turf. Het Tevelingshof Het Tevelingshofje (ook wel Te velshofje genoemd) werd gesticht door de rijke koopman Charles Tevel. Hij was in de Spaanse tijd met zijn familie uit Yperen via Engeland naar de noordelijke Ne derlanden gevlucht. Charles stierf in 1655 en liet in zijn testa ment opnemen dat met zijn kapi taal, afgezien van het erfdeel van zijn enige broer, Jacob, een hofje van 12 huisjes moest worden ge realiseerd. Jacob maakte in 1661 eveneens zijn testament op waar in hij bepaalde dat hij en zijn vrouw Elisabeth van der Vinct, middels een legaat, het hofje zou den uitbreiden met nog eens acht huisjes. Op 27 juli 1666 mat landmeter Johannes Dou het terrein waarop de regenten van het langverwach te hofje hun keus hadden laten vallen. Het betrof een ruitvormig perceel aan de rand van de stad. Voor het ontwerp ging men in zee met stadsmeestertimmerman Willem van der Helm. Hollands classicisme Van der Helm was van 1662 tot aan zijn dood in 1675 hoofd van de stadstimmerwerf. Uit hoofde van zijn functie ontwierp hij tussen 1664-1671 vfjf Leidse stadspoor ten. In de negentiende eeuw zijn er drie gesloopt, maar gelukkig kan men de Zijlpoort en de Mors- poort nog altijd bewonderen. Van der Helm had invloed on dergaan van onder andere zijn voorganger op de stadstimmer werf, Arent van 's-Gravesande, die de Marekerk heeft ontwor pen. Van der Helm werkte in de stijl van het Hollands classicisme. Deze stijl was in de zeventiende eeuw zeer populair en ging terug op de vormen van de tot klassiek uitgeroepen antieke, voorname lijk Romeinse, bouwkunst. Stadhouder Frederik Hendrik en Constantijn Huygens hadden deze stijl in de Nederlanden geïn troduceerd en architecten als Ja cob van Campen (Paleis op de Dam, 1648-1655) en Pieter Post (Waag in Leiden, 1657-1658) werk ten hierop door. Zij hadden een enorme invloed op architecten als Van 's-Gravesande en Van der Helm. De stijl was streng (propor ties waren van groot belang) en imposant en daarom bij uitstek geschikt voor openbare gebou-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8