Beekiaanbewoner s garantie op uitzicht Hart In Beweging draagt bij aan bezuinigingen gezondheidszorg 'Geen aantasting concurrentiepositie9 zich huis uitdragen Protesten tegen bijdrage regionale omroep blijven Snoek laat PAGINA 16 DINSDAG 7 MAART 1989 Leiderdorpse voorzitter wil geld van ziekenfondsen LEIDEN - De Stichting Hart In Beweging wil nog dit jaar met de ziekenfondsen gaan praten over een financiële bijdrage voor haar activiteiten. HIB vindt dat van haar activiteiten een preventieve invloed uitgaat op hartpatiënten. Zodoende denkt zij een steentje bij te dragen aan de bezuinigingen binnen de gezondheidszorg. De Leiderdorper L.C. Bulens - langs benoemd tot Hartpatiënten in beweging. Liever YfjI-l." sPreekt Bulens van ex-hartpatiën- ter van HIB - kwam op die gedach- ,en. "We gaan ervan uit dat je geen te toen hij hoorde dat de Westduitse patiënt meer bent. De ex.patiënten zustervereniging van Hart In Bewe- moeten hun leven zo leren inrichten ging zeven gulden per lid subsidie dat uit de Krankenkasse ontvangt. Bu lens vraagt zich echter af of de hun hart vergeten. Eens ren ze patiënt, nu niet meer. Zeker, ik verschil daarover nogal door Jan Westerlaken kenfondsen in Nederland beseffen mening met cardiologen. Zü zeggen dat de hartpatiënt een calamiteit heeft ondergaan en altijd kwetsbaar blijft. Je ontkomt daar niet aan, ik begrijp dat best. Maar toch vind ik dat we het over ex-patiënten heb ben". De Stichting Hart In Beweging zorgt niet alleen voor beweging (in de vorm van sport) voor ex-hartpa tiënten, maar is zelf ook in bewe ging. Heel sterk zelfs. De groei zit er overduidelijk in. HIB boekte vorig jaar een winst van ruim 100 procent. Anders gezegd: de 40 clubs die HIB onder haar vleugels had, groeiden naar 85. Puur clubs waarvan alleen ex-hartpatiënten lid kunnen zijn. De rol die HIB in het geheel speelt, zegt Bulens, moet worden gezien als een soort KNVB. Een overkoe pelend orgaan dus. Hartpatiënt en sport. Het begon allemaal in het begin van de jaren zeventig. Amerika en Zweden na men het voortouw. Twee cardiolo gen uit Leiden reisden na enige tijd naar Gotenborg en kwamen razend enthousiast terug. Hun mening Maar praten over een financiële te gemoetkoming kan nooit kwaad, meent de nieuwe voorzitter. Anders wordt het als de ziekenfondsen daaraan eisen willen verbinden. "Want dan moeten we een afweging maken of het dat allemaal wel waard is. Die afweging maken we zeker indien de ziekenfondsen ons als patiënt willen blijven behande len. Ons streven is er nu eenmaal op gericht om de patiënten zo ver mo gelijk van het ziekenhuis te houden. Bovendien willen we vrij zijn in het kiezen van mensen die ons begelei den. Kijk, als daaraan zou worden getornd, dan wordt het moeilijk en moeten we maar blijven steunen op de bijdragen van WVC en de Hart stichting. Hoewel we wat extra geld best kunnen gebruiken." was: wat daar kan, kan in Neder land ook. Eerste club En zo ontstond in Leiden de eerste sportclub voor ex-hartpatiënten in Nederland. Sport in de vorm van pure recreatie. Prestatiedrang werd en wordt nog altijd ver naar de ach tergrond geschoven. Het hart wordt in bescherming genomen. Plezier en ontspanning staan voorop. Bulens herinnert zich uit die be ginperiode dat het niet gemakkelijk was. Om alle specialisten op één rij te krijgen was moeilijk. "Pas toen ze in de gaten kregen dat het baat had, stonden ze er meer en meer open voor. Ex-patiënten denken vaak zelf ook dat ze na een hartfalen een kneusje zijn. Juist tegen die gedach te proberen wij ons te verzetten. Hoewel dat niet in alle gevallen op gaat. Wat wij doen is de mensen bij brengen hun grenzen te leren ken nen. Ze weten zelf precies tot hoe ver ze kunnen gaan. Voor hen schept dat een stukje levensvreug de die ze in deze prestatiemaat schappij zo hard nodig hebben". Sporten als ex-hartpatiënt ge beurt onder begeleiding. Meestal zijn er een fysiotherapeut en een verpleegkundige bij die kunnen in grijpen als er wat dreigt mis te lo pen. Het minste wat de begeleiders in de vingers moeten hebben is het kunnen reanimeren bij een hartfa len. Maar in negen van de tien geval len is er in de sportzaal een defibri- lator (instrument waarmee bij een stilstand van het hart een elektri sche impuls wordt toegediend) aan wezig. De verpleegkundige moet in NOORDWIJK De bewoners van de drie flats aan de Beeklaan hebben wèl de garan tie gekregen dat ze vrij uitzicht op de bol lenvelden en duinen zullen houden. De bouw van een kantoorpand, waarmee de gemeenteraad vorige week akkoord ging, is volgens de bewoners dan ook onrechtma tig. Zodra het bouwplan ter visie wordt ge legd, dienen de bewoners dan ook een be zwaarschrift in. Na een discussie die zich over enke le maanden heeft uitgestrekt, be sloot de gemeenteraad vorige week, met tien stemmen voor en negen stemmen tegen, de projectontwik kelaar Wildschut uit Zoetermeer toe te staan een kantoorpand te bou wen. Het is de bedoeling dat er een 1.300 vierkante meter groot, uit vijf segmenten bestaand complex wordt gerealiseerd. De segmenten ■zijn twee of drie etages hoog. Tijdens de raadsvergadering maakte WD'er J. Smit gewag van toezeggingen die de bewoners van de drie Beeklaan-flats zouden zijn gedaan omtrent het behoud van een vrij uitzicht. Wethouder V. Salman (ruimtelijke ordening) ontkende dit in alle toonaarden. De bewoners van de Beeklaan zeggen die toezeg ging wel te hebben gekregen. P. Tolman kocht in 1967 een van de appartementen. De verkooppro spectus die bouwbedrijf De Raad, de bouwer van de flats, uitgaf, heeft Tolman bewaard. In de folder wordt uitdrukkelijk het uitzicht aan de or de gesteld. Tolman: 'In de prospec tus wordt tot twee keer toe het uit zicht geroemd en gegarandeerd. Dat staat zwart op wit". In de ver koopfolder wordt gesproken over. 'een blijvend uitzicht op het yoor re creatie bestemd duingebied'. Ook de passage over de ligging van de te bouwen flats is duidelijk voor wat betreft het uitzicht: "De Beeklaan waaraan de flats worden gebouwd, vormt de zuidelijke begrenzing van de Noordwijkse bebouwing waar door men verzekerd is van een blij vend vrij uitzicht op de bollenvel den en duinen", aldus de prospec- Kappen Tolman heeft vorig jaar al een keer bij de gemeente aan de bel getrok ken. "Van de ene dag op de andere zijn de bosjes aan de overzijde van de Beeklaan gekapt. Toen ik de ge meente vroeg waarom dit was ge daan, sprak men van een vergissing. Wie ervoor verantwoordelijk was, zou niet duidelijk zijn. Ik kreeg de toezegging dat de zaak opnieuw zou worden ingeplant. Toch vraag je je af of dat kappen iets te maken heeft met het nu goedgekeurde bouw plan". Wethouder J. Bedijn stemde te gen het bouwplan. Daarom heeft Tolman hem een brief gestuurd met de vraag op welke manier de bewo- Het uitzicht vanuit de flats c bewoners gegarandeerd. ners het best tegen de plannen kun nen ageren. Overigens is Tolman van mening dat de bouw van een kantoorpand uitermate speculatief is. Er is zijns inziens al voldoende kantoorruimte in Noordwijk beschikbaar. "On langs nog maakten de kranten mel ding van leegstand van kantoren complexen", aldus Tolman. Voor hem en de andere bewoners is het verlies van het uitzicht de be langrijkste reden om fel gekant te zijn tegen de bouw van een omvang rijk kantoorpand. A. Zwaanswijk, eveneens eigenaar van een van de appartementen, verwacht een aan zienlijke daling van de waarde van zijn huis. "We zullen in elk geval trachten deze daling te verhalen op de gemeente dan wel op de bou- Bezwaren Niet alleen de waardedaling, ook het sterk veranderende aanzicht van de Beeklaan is volgens Zwaans wijk voor de bewoners voldoende reden voor protest. De besturen van de drie flats hebben de koppen al bij elkaar gestoken en zullen zodra het bouwplan ter visie ligt, hun be zwaarschriften indienen. De bewoners van de flats som men zonder moeite nog enkele na delen op van de vestiging van kan toren in dit gebied van Noordwijk. "De verkeersdrukte op de Beeklaan wordt nog groter. Zeker in de zo mermaanden geeft dat overlast van benzinedampen en de verkeersvei ligheid is er ook niet bij gebaat", al dus Zwaanswijk. Evenals Tolman denkt Zwaans- wijk dat er geen vraag is naar kan toorruimte in Noordwijk. "Er zijn in de bollenstreek geen werklozen die geholpen kunnen worden met een extra kantoor. Vrijwel alle werklo zen zijn ongeschoolde krachten. Dat betekent dat extra kantoor ruimte alleen bestemd is voor be drijven van buiten Noordwijk. Die genen die aan de Beeklaan gaan werken, willen ongetwijfeld ook binnen afzienbare tijd een huis. Het bouwplan kost al huizen, en zo neemt de druk op de woningmarkt nog verder toe", aldus Zwaansdijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - De be zwaren van Alphenaar C. Toor te gen de bouw van een hotel langs de Europasingel moeten worden afge wezen. De dienst openbare werken van de gemeente vindt de aange voerde argumenten niet van dien aard, dat zij de realisering van het complex in de weg staan. Vanavond moeten de leden van de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling zich uitspre ken over het bezwaarschrift, nadat aan hun vergadering een hoorzit ting vooraf is gegaan. Toor, eigenaar van een hotel aan het Stationsplein, mag zijn bezwaren dan nog toelich ten. Op zich heeft Toor niet zoveel moeite met de komst van het hotel. Hij beschouwt echter de gemeente lijke subsidie van een miljoen gul den voor de nieuwbouw (theater, luxe appartementen en het hotel) als een aantasting van de concur- rentie-positie. Aangezien het echter om een bijdrage gaat in de bouw- en L1SSE Het voorjaar is in de bollenstreek nu echt aangebroken. Op een perceel aan de Achterweg in Lisse staan de narcissen volop in bloei. Normaliter komen deze gele lentebodes pas tien dagen later op kleur. Ook de tulp, hya cint en andere bolgewassen zullen, naar het zich nu laat aanzien, vroeger zijn dan normaal. Zolang het niet echt streng gaat vriezen kan een vervroegde bloei geen kwaad. Enkele graden nachtvorst kun nen de bloemen nog wel verdragen. Niet alleen de produktievelden, ook de tuinen komen langzaam maar zeker op kleur. De grootste tuin in de streek, de Keukenhof, opent op 23 maart zijn poorten. (foto wim Dijkman) Bouw nieuw hotel/theater met gemeentelijke bijdrage exploitatiekosten van de theaterac- goedkeuring heeft gegeven voor de commodate, peurt het nieuwe ho- afbouw van zijn eigen hotel, tel daar geen voordeel uit, aldus In antwoord daarop stelt openba- openbare werken. Het steekt Toor re werken dat daarover zo spoedig verder dat de gemeente nog geen mogelijk duidelijkheid komt. ALPHEN AAN DEN RIJN - De be jaarde Alphense schoenenhande laar R. Snoek laat zich vrijdagmor gen demonstratief zijn huis aan de Raadhuisstraat uitdragen. Hy dient de woning te verlaten, ondanks zijn jarenlange verzet tegen de door de gemeente gevolgde onteigenings procedure. De gemeente heeft de grond aan de Raadhuisstraat nodig voor de ontsluiting van de nieuwe wiik Beerendrecht. Snoek heeft van de gemeente ver vangende woonruimte aangeboden gekregen aan de Van Speykstraat, maar hij ziet geen kans daar voor komende vrijdag naar te verhuizen. Afgelopen week kreeg hij bericht dat dan de deurwaarder op de stoep staat. Waar hij naar toe gaat, zegt Snoek nog niet zeker te weten. Zijn schoenen, meubilair en ander huis raad heeft hij bij een grossier en bij vrienden opgeslagen. Insluipingen door Engels-sprekend tweetal Alkemade ALKEMADE - Twee Engels-spre kende jongens van ongeveer 20 jaar oud hebben gistermiddag gouden horloges en sieraden ontvreemd uit een woning aan de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwetering. Een van de jongens belde aan bij de voordeur en hield de bewoner aan de praat, terwijl de ander via de achterdeur binnenkwam. Deze werkwijze had succes in één geval, maar bij twee andere huizen in dezelfde straat mislukte de po ging. De bewoners hadden het tweetal door, waarna de jongens zich uit de voeten maakten. DEN HAAG/REGIO - De inwo ners van Zuid-Holland blijven protesteren tegen de verhoging van de omroepbijdrage voor de regionale omroepen Radio Rijn mond en Omroep West. Sinds half december is de provincie meer dan 2.000 keer gebeld en ontving zij ruim 260 brieven. Omdat de be trokken ambtelijke afdelingen het werk niet meer aankunnen, wordt een deel van de verhoging van de omroepbijdrage gebruikt om uitzendkrachten te huren die de klagers te woord kunnen staan. Eind vorig jaar besloot de pro vincie Zuid-Holland de omroep bijdrage te verhogen met tien gul den voor mensen die zowel een tv als een radio hebben, of met drie gulden voor mensen met slechts een radiotoestel. Deze verhoging levert tien miljoen gulden per jaar op. Het grootste deel van dit bedrag gaat direct naar de twee regionale omroepen. Zo'n 900.000 gulden blijft achter in een fonds waar nu 15.000 gulden wordt uit gehaald voor de uitzendkrachten. Het grootste deel van de bellers en schrijvers maakt bezwaar te gen de provinciale heffing. Zij luisteren niet naar de regionale omroepen, of kunnen ze niet vin den. Een groot deel geeft verder te kennen dat ze liever een lokale zender aanzetten dan de regiona le omroep. Alle bellers worden door bu reau voorlichting te woord ge staan. Elke keer als de PTT een reeks acceptgirokaarten ver stuurt - de kaarten worden het ge hele jaar door in porties verzon den - wordt een speciaal telefoon nummer opengesteld. De telefoon staat dan geen minuut stil. De schrijvers krijgen antwoord via een standaardbrief. elk geval met dat instrument over weg kunnen, zegt Bulens. Weinig Ongelukken, Bulens draait er niet omheen, komen wel eens voor. "Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, "niet veel. Sla de statistie ken er maar op na, dan zie je dat bij onze clubs minder calamiteiten ge beuren dan bij welke andere sport vereniging ook. Hoe dat komt? Wij houden het plezierig en kennen dus geen prestatiedrang. Zo voorkomen wij vervelende voorvallen. Denk niet dat het er bij ons zachtjes aan toe gaat want we gaan er best tegen aan. Nogmaals, in een puur ont spannen sfeertje. Kun je op een ge geven moment niet meer, dan ga je even rustig aan de kant zitten uit blazen. Dat is normaal bij ons. De begeleiding, die uit de harthoek komt, let heel goed op dat het spor ten niet in een stuk fanatisme ont aardt". Ondanks de verdubbeling van de clubs die zich onder de vlag van HIB hebben geschaard, is Bulens niet echt tevreden. Er zijn nog altijd ruim 50 clubs die zich niet bij de stichting hebben aangesloten. West-Duitsland kent 1.200 van die clubs met een totaal van 20.000 deel nemers. Er is echter één groot ver schil met Nederland: de Duitse ex- hartpatiënten mogen alleen sport bedrijven als er een arts aanwezig is. Dat is de voorwaarde die de Kran kenkasse aan de tegemoetkoming in de kosten heeft gesteld. Bulens schat dat er in Nederland rond de 5.000 ex-hartpatiënten zijn die in HIB-clubverband sporten.' HIB-voorzitter Bulens: 'Van c Telt hij de niet-aangesloten clubs daarbij op, dan komt hij op 10.000 sporters. De voorzitter: "Ik denk echter dat een getal van 15.000 haal baar moet zijn. Zeker als je ziet hoe de zwemsport in opmars is. De tem peratuur van het zwemwater wordt voor de ex-hartpatiënt verhoogd om afkoeling te voorkomen. De vraag is hoe kunnen we die mensen allemaal bereiken." Bulletin Bulens heeft daarover wel een idee. In de vorm van een bulletin hoopt hij hun binnen niét al te lange tijd te kunnen informeren over het be staan van de Stichting Hart In Be weging en de activiteiten die zij voor ex-hartpatiënten onderneemt. Dat bulletin moet dan met name daar terechtkomen waar het onder de aandacht van de patiënt komt. "Dus bij artsen, cardiologen, zie kenhuizen, fysiotherapeuten enz. Zij moeten uiteindelijk het licht op groen zetten voor de ex-hartpatiënt om onder begeleiding te mogen sporten. Het probleem dat hierbij om de hoek komt kijken is dat we geen geld hebben om een bulletin op zo'n grote schaal uit te geven en te verspreiden. We hebben uitgere kend dat ons dit op rond de 80.000 gulden komt te staan. Zoveel geld hebben we niet. Enige hoop dat het toch lukt koesteren we overigens wel. HIB is in gesprek met een geld schieter die wellicht bereid is die kosten voor zijn rekening te nemen. Wie weet bereiken we de ex-hartpa tiënten die van ons bestaan niets af weten binnen niet al te lange tijd. Ik hoop dat van ganser harte, want dan kunnen ook zij kennismaken met de sportmogelijkheden die er nog altijd voor hen zijn". Bouw kantoorpand in strijd met oude toezegging DINSDAG 7 MAART Alphen info-boot over opleidingen over de Rijn-en binnenvaart, van 19.00 tot 20.30 uur bij Avifauna. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk, Zoeter- woudse Singel. 19.00-19.30 uur. optreden groep Purper met 'Dit Verhaal', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert'Amerikaanse Gospel rockband Petra, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen met Buurtvereniging Zijlkwartiar. aan vang 20.00 uur in het Zijlkwartier, Van der Marckstraat. bijeenkomst NVvH, thema: 'Eu ropese Beweging', door mevr. M.E. van Emden, aanvang 10.00 uur in Op Dreef. kader van 'Culturele Mani festatie'; bijeenkomst van o.a. de dichters Jan Kal, Drs. P.. Kees Stip en Jan Boerstoel, aanvang W( lezingencyclus Stichting Back- ershagen, Ischa Meijer over oor log in de Nederlandse literatuur, aanvang 20.00 uur in het Rijn lands Lyceum. WOENSDSAG8 MAART Alphen viering Internationale Vrou wendag in vrouwentrefcentrum Zahra. Ruisdaelstraat, van 9.30 tot 12.00 uur; in gebouw Nabij, Lauraplein, van 13.30 tot 15.30 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Leiden kindervoorstelling "Broodje Boek', door Stichting Jeugdthea ter Amsterdam, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. samenzang-avond in de Mare- kerk, mmv 'Evangelisatiekoor' olv Jan Boonekamp, uit Katwijk, 20.00 uur (kerk open 19.30 uur). meidenswingavond ter gele genheid van Internationale Vrou wendag. van 20.00 tot 24.00 uur in t Breehuys. schrijfavond Amnesty Interna tional in kader van de Internatio nale Vrouwendag, aanvang 20.00 uur. Gerestraat 20. voorstelling: 'Valentijn', door De Giftige Appel, aanvang 20.30 Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bemhardstraat, aan vang 13.30 uur. lezing over Russisch Ortho doxe kerken 'Naar God's palei zen', door Hans Geel, organisatie Voorschoten filmochtend voor vrouwen: "Wish you are here', aanvang 9.15 uur in het Greenway Theater, kinden/oorstelling: i het Cultureel Cen- lezing in kader van Internatio nale Vrouwendag, over 'de Eu ropese eenwording na 1992', door M. Boskamp-van Gorkum, Voor- DONDERDAG 9 MAART Alphen bruidsbeurs in zalencentrum Tripodia, Hoornesplein, van 19.00 tot 22.30 uur. Leiden Paasveetentoonstelling van 9.00 tot 14.00 uur; occasionshow, van 14.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. lunchconcert Ingrid van Veen (cello) en Olivia Krenek (piano), 12.45-13.30 gur, Kapelzaal K&O. Leiderdorp klaverjassen bij Tanarco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. Oegstgeest zwemaktiviteiten voor mensen met CARA onder leiding van een fysiotherapeut, van 13.45 tot

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18