Weinigen geïnteresseerd in 'acht jaar Deetman' Buurtverenigingen willen overlast van foutparkeerders terugdringen NIEUW GEBOUW RENAULTDEALER 'Het lijkt me niet waarschijnlijk dat ik midden in de nacht in de trein hij Leiden zit' LEIDEN DINSDAG 7 MAART 1989 Beleid van minister een 'hartverscheurend drama' LEIDEN - Het moge tekenend zijn. Bij een terrasje aan het Rapenburg vochten gistermiddag stu denten om een stoeltje om zodoende nog van de laatste zonnestralen-van de dag te kunnen genieten. Op een steenworp afstand spraken Tweede Kamerlid Lansink, rector magnificus Beenakker en an deren voor slechts een handjevol studenten over 'acht jaar studentenbeleid Deetman'. De door de Plaatselijke Kamer van Verenigingen (PKvV) georganiseerde speakerscorner in de zaal van jongerenvereniging Augustinus, was daardoor bepaald geen opwindend evenement. Men boog zich over de vraag of het beleid van Deetman een 'hartverscheurend drama' is. Een groot deel van de sprekers antwoordde met een hartgrondig 'ja'. Pijnlijk duidelijk daarbij werd dat wat betreft de betrokkenheid van de Leidse student ook kan worden gesproken van een drama. Nooit heeft Leiden bol gestaan van studentenactivisme. Zo lauw als nu, is het echter nog nooit geweest, zo lijkt het. Landelijk trekt het massa le studentenprotest veel aandacht in de media. Zo is ex-studentenlei der Maarten van Poelgeest bijkans een 'bekende Nederlander' gewor den. In alle universiteitssteden waar Deetman komt kan hij reke nen op een 'warm' onthaal, maar niet in Leiden. Hier is hij een graag geziene gast. Tij keert Hoewel, uit de toespraken van de bestuursleden van studentenvere nigingen bleek dat van hun kant het tij toch is gekeerd. Het is namelijk de laatste jaren steeds moeilijkèr om bestuursleden te krijgen. Dat loopt straks gegarandeerd fout bij de huidige tendens van sterke groei van de verenigingen, zo verwacht Zelfs het oer-conservatieve Mi nerva bleek van mening te zijn dat het zo niet langer door kan gaan. Het vervullen van bestuursfuncties bij door Meindert van der Kaaij De enige die zich geroepen voelde om het Kamerlid tegen te spreken was de afgevaardigde van de Lan- delijke Studentenvakbond (LSVb), onderwijsbeleid al veel langer dan ?rfm landstra. Hij betoogde dal het achtjarig bewind van Dletman, het 3anta' «h"w"m 'w de sluitpost van de politiek. De soci aal-economische-, fiscale- of inko- het aantal studenten niet stijgt door de goede studiefinanciering, maar SÏÏM' eenmaal ggtttfflS 3fi veel belangrijker gevonden. "On- P Daan- derwijs blijft altijd de zachte tor", zo meent Beenakker. Hartverscheurend Ontwikkelingshulp De man van de LSVb moet gisteren ook eigelijk een beetje het gevoel Ook bekritiseerde hij het 'laat- hebben gekregen dat hij bezig was ir-waaien-beleid' i het r terie va onderwijs. "Met de studiefi- hulp. "De belangstelling ontwikkelings- Tweede-Kamerlid. Lansink spreekt een vrijwel lege zaal toe. Jan Holvast) Hout Vereniging wil kunstvoorwerp in Leidse Hout LEIDEN - De Vereniging Vrien den van de Leidse Hout wil dat er een of meer kunstvoorwerpen in het park worden geplaatst. De vere niging heeft het college van B en W hierom gevraagd. In een brief aan het gemeentebe stuur wordt gevraagd om "een of meer kunstvoorwerpen met een krachtig beelden accent te plaat sen". De vereniging wil dat het kunstvoorwerp al komend vooijaar wordt neergezet. 'Vrienden van de Leidse Hout' heeft verder op formele gronden be zwaar gemaakt tegen de nota 'Scho ne Stad'. Daarin wijst het gemeente bestuur de Leidse Hout aan als plaats waar honden los mogen lo pen. De vereniging vreest een toe name van het aantal wandelaars met loslopende honden in het park. "Het bestuur is van mening dat het in de Leidse Hout mogelijk moet zijn om honden 'los' uit te la ten. Het aantal loslopende honden is echter al op de grens van het toe laatbare gekomen", schrijft de vere niging 'Vrienden van de Leidse het jaarboekje. naniering is het ministerie avond wel treurig. We weten het keer zichzelf tegengekomen, ook wel: uit Leiden is weinig steun omdat het helemaal fout is gegaan, te verwachten voor onze acties. Ge- Maar dat vind ik nog niet eens het zelligheid wordt nog altijd belang- hartverscheurende. Nee, hartver- rijker gevonden dan politiek. Om scheurend vind ik dat de tekorten daar wat die nu bij onderwijs dreigen, ge- onder m« r verhaald worden op stu- gekomen", zo zei Zandstra. denten", aldus Beenakker. De enige die het allemaal niet zwart inzag a vereniging kan absoluut niet sink ?ie mfe Z1JJ1 P^U- met een studie samengaan. Wie zich 1 H t een jaar lang voor zo'n functie be schikbaar stelt, kan het studeren op Ooit bestond er een Leidse afde ling van de vakbond, maar sinds Kamerlid Ad Lan- twee jaar is die ter ziele. "Er was op gegeven nog maar één jongen zijn buik schrijven. Aangezien Deetman nog niet zo lang geleden bescherming overgebleven die de hele zaak Hij ontkende zelfs dat Deet- de. Daar is hij wijselijk maar beleid een hartverscheurend opgehouden", weet een lid va "Kijk i PKvV. Dat er niets r besloot om de studieverlenging af aantal- Dat in strijd met alle - - -- spellingen. Dan moetje toch i het stijgende studenten- daan trekt de PKvV, te schaffen, melden zich sindsdien schrikbarend weinig mensen zich nog aan. Dat gaat zelfs Minerva te ver. "We hebben ons nooit met de politiek in- zijn cluderen dat het juist té goed gaat langen van de verenigingen ge- met de studiefinanciering", zei hij schaad worden, lijkt het moment zonder door de zaal te worden uitge- daar te zijn. lachen. Dat de huidige student te veel Het publiek bestond eigenlijk al- gelaten, maar nu zijn we wel ge- zeurt leek hij ook "te'wïên tewë leen uit bestuursleden en dus werd dwongen om hiertegen wat te ren. "Ik heb tijdens mijn eerste vier het een kwestie van preken voor ei- doen zo sprak een Minervane. Ui- studiejaren helemaal geen beurs Ben parochie. Af en toe kwam een teraard met door mee te doen aan ontvangen. Toen moest ik naast het nietsvermoedende student de zaal protestdemonstraties of ludieke ac- studeren ook hard werken om geld in- Die vluchtte echter snel de trap ties. Nee, door middel van fijnzinni- in het laatje te krijgen. En toch was °P naar boven, zodra woorden vie- ge diplomatie wil Minerva de poli- ik ook nog actief - samen met Mar- len zoals 'harmoniesatiewet', 'twee tiek op andere gedachten brengen, cel van Dam en Freddie Heineken - fasenstructuur' en 'auditoren- Rector magnificus van de Leidse in studentenvereniging Veritas. Je fonds'. Op de eerste verdieping be- universiteit. Beenakker, plaatste moet het kortom in de breedte zoe- vindt zich de mensa van Augusti- het beleid van Deetman in een rui- ken", zo hield Lansink zijn gehoor nus: niet zeuren, eten moet je. Zie- mer kader. Volgens hem vormt het voor. daar, de Leidse student anno 1989. Aan de Amphoraweg is begonnen met de bouw van het nieuwe onderkomen van Hemcar Leiden bv. Dat is de Renaultdealer voor Leiden en de wijde regio daar omheen. In het gebouw, dat in totaal zo'n 4000 vierkante meter groot wordt, wordt een receptie, een werkplaats en een showroom ondergebracht. Het pand moet is augustus klaar zijn. Bij Hemcar, waarin onder meer het voormalige bedrijf Elam is ondergebracht, werken ruim 40 mensen. (tekening pr) LEIDEN - De wijk- en buurt verenigingen Vreewijk, Tuin- stad/Staalwijk en Noordeinde Activiteiten Internationale Vrouwendag LEIDEN Op drie plaatsen in de stad wordt woensdag de internatio nale vrouwendag gevierd. Overdag worden in buurthuis 't Spoortje (Bernhardkade 40) en het Leids Volkshuis (Apothekersdijk 33) akti- viteiten georganiseerd, vanaf 16.00 uur is het Vrouwenhuis aan de Doe- zastraat 34 het ontmoetingspunt. De vrouwendag staat in het teken van 'Vrouwen en Poen'. In 't Spoortje wordt van 10.00 tot 11.00 uur een discussie gehouden over vrouwen en economische zelf standigheid. Om 11.15 volgt een dis cussie over budgetteren waarna in de middagpauze wordt ingegaan op mogelijkheden om bij te verdienen. Om 14.00 uur treedt de theatergroep 'Opscene' uit Utrecht op met impro visaties rond het thema 'vrouwen en poen'. Het programma in het Volkshuis begint om 10.15 uur met de film 'Drie cent in 't uur' over het werk van naaisters in de vorige eeuw. Van 11.00 uur heeft een creatief pro gramma rond het thema plaats waarna vanaf 12.00 uur vrouwen uit eigen werk voorlezen en het acroba- tenduo 'Chewing Gum' optreedt. Uitsmijter is het vrouwensmartlap- tenkoor. De gehele dag is in het Volkshuis een informatiemarkt van betrokken instellingen ingericht. Het vrouwenhuis opent om 16.00 uur met discussies rond budgette ring en vrouwen in de derde wereld. Tijdens de borrel van 18.00 tot 20.00 uur 'treedt het salonorkest 'De Pumps' op. Daarna volgt een dis cussie over het inkomen van vrou wen waaraan ondermeer wordt meegewerkt door Saar Boerlage. De vrouwendag wordt afgesloten met een disko en Flamencogroep. willen dat bewoners gebruik kunnen maken van de parkeer garage onder het Witte-Sin- gel/Doelencomplex. Bovendien willen ze dat de politie strenger optreedt tegen foutparkeerders in hun wijken en dat er zo spoe dig mogelijk een grote parkeer voorziening komt in het westen van de stad. Daarbij stellen de drie verenigingen voor om een pendelbus in te stellen tussen het AZL-parkeerterrein en de universiteitsgebouwen in de binnenstad. De drie wijk- 'en buurtorganisaties stellen dat de parkeeroverlast in verschillende straten langzamer hand de spuigaten uitloopt. Nu in de binnenstad een strenger par keerbeleid wordt gevoerd, sternen steeds meer mensen hun wagens in hun buurt of wijk. De straten in Vreewijk en Tuinstad/Staalwijk staan daardoor vaak bomvol met auto's, iets dat de veiligheid voor het autoverkeer, maar ook fietsers en voetgangers niet ten goede komt. Het is de verenigingen daarbij op gevallen dat de parkeergarage on der het Witte Singel/Doelencom plex doorgaans halfleeg is. De orga nisaties vragen de gemeente daar om een regeling te treffen met de universiteit - de eigenaar van het complex - zodat ook bewoners hun wagens in de parkeergarage kwijt kunnen. Tegenzin Tegelijkertijd zal de politie echter strenger moeten optreden tegen foutparkeerders. Volgens de vereni gingen weigert de parkeerpolitie op dit moment nog om 'buiten de sin gels' bekeuringen uit-te delen, en doet de verkeerspolitie dit tenmin ste met 'tegenzin'. Om de overlast van parkeren tegen te gaan, hebben de bewoners er geen bezwaar meer tegen dat het strengere parkeerbe leid wordt uitgebreid tot hun buur ten. De verenigingen zijn er voorstan der van dat er zo spoedig mogelijk een beslissing wordt genomen over de bouw van een parkeergarage op het zogeheten 'Bomterrein' aan de Morssingel. Is de bouw van zo'n ga rage niet mogelijk, dan willen de or ganisaties dat er in elk geval ruimte wordt vrijgemaakt voor extra par keerplaatsen. Het actiecomité Noordeinde heeft de gemeente in een afzonder lijke brief gevraagd het perkeerter- rein bij het Rembrandtpark voor een deel toe te wijzen aan bewoners. Als dit terrein irt haar geheel wordt gegund aan het architectenbureau Ninaber/Peters/Krouwels, dat ge bruik gaat maken van de voormali ge Witte Poortkazerne, worden de problemen voor bewoners verer gerd. Zo'n beslissing zou volgens het actiecomité ook getuigen van een grove bestuurlijke onrechtvaar digheid. De drie buurt- en wijkverenigin- gen stellen de gemeente voor om, in samenspraak .met de NZH en de universiteit, een pendeldienst in te stellen tussen het parkeerterrein by het AZL en de verschillende univer siteitsgebouwen in de binnenstad. Daarmee kan worden worden voor komen dat universiteits-medewer- kers - of studenten - massaal hun wagens in de wijken buiten de sin gels parkeren. De verenigingen stel len dat het idee voor een pendelbus hun is ingegeven door de nog in te voeren openbaar vervoerkaart voor studenten. Leidenaar (21) mishandeld LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar deed gisteren bij de politie aangifte van mishandeling door drie onbe kenden. Hierbij brak hij zyn juk been op drie plaatsen. De jongeman raakte twee weken geleden betrok ken bij een vechtpartij in een café aan de Beestenmarkt. De kempha nen werden door de uitsmijter bui ten gezet, waar de ruzie nog werd voortgezet. Volgens de Leidenaar heeft hy van drie anderen klappen gekregen en werd hij tegen zijn hoofd ge schopt op het moment dat hij op de grond lag. Hy is behandeld in het Elisabethziekenhuis. INFORMATIE-AVOND - Voor de omwonenden van de voormalige scheepswerf aan de Maredyk wordt maandag 13 maart een informatie avond gehouden in het gebouw van speeltuinvereniging 'Romdom de Maredijk'. Tijdens die informatie avond licht de gemeente haar plan nen met de werf toe. Het is de be doeling dat op deze plek een aantal woningen verrijzen. De bijeen komst begint maandag om 20.00 Surinamers 2Alsnog wil ik reageren op uw arti kel 'Surinamers Slaaghwijk: In druk niet serieus genomen te wor den' in het Leidsch Dagblad van 26 januari 1989. LEIDEN - De man uit Amster dam beweerde sinds 1975 nooit meer in de trein te hebben geze ten, of sterker nog: nog nooit van zijn leven in Leiden te zijn ge weest. Hij verscheen gisteren voor kantonrechter Rigters, om dat hij op 21 april vorig jaar om 2.30 uur 's nachts zonder kaartje in de trein zou hebben gezeten. door Meindert van der Kaaij Volgens het proces-verbaal was er op dat tijdstip althans een man die zich met die naam uitgaf. Die persoon gaf een adres op, waar de Amsterdammer vroeger ooit eens gewoond had. Als het de man niet zelf is geweest moet het dus een bekende zijn geweest die hem een nare streek wilde leveren. Of de Amsterdammer kon be wijzen waar hij 's nachts op 21 april was geweest, vroeg de rech ter. Iedereen kan natuurlijk wel beweren dat hij niets heeft ge daan. Het enige bewijs dat de man kon aandragen was een ver klaring van zijn werkgever, dat hij overdag heeft gewerkt. "Het lijkt me onwaarschijnlijk dat ik midden in de nacht in de trein bij Leiden zit, terwijl ik elke dag vroeg op moet", zo verweerde de man zich. te hem dan ook niet schuldig a het ten laste gelegde en vroeg om vrijspraak. Een eis waarin de rechter zich kon vinden. "Ik ben er niet van overtuigd dat u toen in de trein zat", aldus Rigters. Verwarring Een ander geval waarbij verwar ring heerste over de persoon be trof een Noordwijker die een par keerbon had gekregen. Op de be keuring stond dat hij op een zater dagavond in maart van het vorig jaar zijn auto had geparkeerd aan de Abraham van Royenstraat. Daar waar het helemaal niet mag. "Toen ik de bekeuring kreeg heb ik eens in mijn agenda geke ken waar ik op dat moment was. Het bleek dat ik op die avond naar de Eastern-party van de Estec ben geweest. Ik ben die avond om 18.00 uur door vrienden opge haald en om 2.00 uur weer thuis gebracht. Er zijn dus vele mensen die kunnen getuigen dat ik daar ben geweest, ook al was ik ver momd als een Chinees. Er zijn echter mensen die mij zelfs met masker herkennen", merkte de Noordwijker luchtigjes op. De man wist dus niet beter dan dat zijn auto de hele avond achter zijn huis had gestaan. "Dat ie mand anders mijn auto heeft ge bruikt, kan ik niet uitsluiten, maar dat is dan zonder mijn toe stemming gebeurd". Op een vraag van de officier verklaarde hij twee kinderen te hebben, maar die waren volgens hem niet weggeweest. Ook had hij in die tijd geen an dere parkeerboete gekregen voor fout parkeren. "Ik kom nooit in de buurt van De Grent. Ook ga ik op zaterdagavond nooit uit. Dat laat ik aan de jongeren over", zo zei de man. Volgens de officier is er ver moedelijk een fout gemaakt bij het noteren van het kenteken- nummer. Het verhaal van de Noordwijker vond ze overtui gend genoeg om vrijspraak te ei sen. Wederom was de rechter het met haar eens en nam de eis over. Een ander had ook problemen met een parkeerbon die hij van de Noordwijk6e politie had gekre gen. Hij erkende zonder enig om haal de persoon te zijn geweest die zijn auto op 27 februari vorig jaar aan de Bomstraat in Noord- wijk aan Zee had geparkeerd. Dat was al mooi meegenomen. Principe Nee, hij had principiële bezwaren tegen de bekeuring. Hij had die avond een bezoekje gebracht aan een Chinees restaurant. "Het was na 18.00 uur en dan hoef je geen geld in de parkeermeters te gooi en", zo redeneerde de man. Hij was kennelijk niet op de hoogte van de Noordwykse parkeerre- Er zijn parkeerzones in het cen trum van de badplaats die na 18.00 uur alleen beschikbaar zyn voor vergunninghouders. De plaats aan de Bomstraat was er zo een en aangezien de man over geen vergunning beschikte, ging hij op de bon. Hevig gepikeerd legde hij uit dat de borden wel aan het begin van de straat stonden, maar dat hij deze in het donker niet had op gemerkt. "De situatie is zo ver warrend dat een buitenstaander hier niet uitkomt", zo zei hij giste ren, maar had hij ook geschreven in een brief aan de politie en B en W van Noordwyk. De officier was het wel met hem eens. Ze legde uit dat het parkeerregime dat juli 1987 in Noordwyk is ingevoerd, voor de nodige problemen heeft gezorgd. Vandaar dat in april 1988 - dus na de overtreding - daaraan wat is veranderd. De betreffende zones en de daarbij horende regels zijn nu aangegeven op grote borden en de tijden zijp aangepast. Het is nu zo dat op vrydag, zaterdag en zondag na 21.30 uur daar alleen vergunninghouders mogen par keren. Dat om de overlast van jeugdige bezoekers van de horeca te voorkomen, zo legde officier Meijer uit. "De conclusie kan zyn dat uw actie min of meer ertoe heeft bij gedragen dat er iets veranderd is", zo merkte Meijer op. Het ge zicht van de man klaarde tijdens de uitleg van de officier zichtbaar op. "Daar ben ik wel blij mee. Dan heb ik met mijn schrijven toch het doel bereikt", zo zei hij. Hoewel de officier toch nog een boete eiste van 35 gulden, luidde de uitspraak van de rechter: schuldig zonder boete. Zo had de actie van de man ook beantwoord aan een ander doel, namelijk die van bescherming van zijn porte monnee. U heeft het artikel geschreven op basis van een verslag van een bij eenkomst bij SSL, waar door mij informatie is verstrekt over de plannen voor de Slaaghwijk. De aanwezigen hebben daarop hun eerste reactie gegeven. Dit verslag is u blijkbaar in handen gekomen. Uw artikel 'steunt' uitsluitend, en daardoor ten onrechte, op dit ver slag. Bovendien gebruikt u voor de toonzetting van uw artikel uitslui tend enkele uit hun verband geruk te zinnen. De bezwaren die ik tegen het ar tikel heb, zijn: - u wekt de indruk dat alle Suri naamse Slaaghwijk-bewoners wei nig heil zien in deelname aan bewo nerscommissies. Er waren echter, zoals u weet, 18 bewoners aanwe zig en de aanwezigen waren dus niet representatief voor de 700 a 800 Surinaamse Slaaghwijkbewo- ners. De gewraakte zinsnede is door twee of drie bewoners uitge sproken. Ook de indruk die u wekt (alweer alleen op basis van wat door een enkeling is uitgeroepen), alsof de Surinamers zich zouden willen afzonderen en het contact met Nederlandse instellingen ont lopen, is niet juist. Dit was zeker niet de sfeer tijdens de vergade ring. - u wekt de indruk dat de bewo- i de Surinaamse be- niet serieus nemen. Het be treft echter voornamelijk - en dat had u uit de context kunnen halen - de woningbouwverenigingen en de gemeente. Hier geldt eveneens dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat de Surinaamse bewo ners afwijken van 'de gemiddelde Slaaghwijkbewoner'. - u wekt de indruk dat de Suri naamse Slaaghwijkbewoners af wijkende wensen en ideeën heb ben in vergelijking met de andere bewoners. Dit is nauwelijks het ge val. Dit had u kunnen constateren door het 'Concept-plan van Aan pak voor de Slaaghwijk', waarin wensen en ideeën van Slaaghwijk bewoners zijn verwoord, er nog eens op na te slaan. Daarin is reeds alles genoemd! Kortom, u wekt de indruk dat de 'Surinaamse Slaaghwijkbewoners' totaal afwijken van 'de andere Slaaghwijkbewoners' en u ge bruikt daarvoor een verslag van een bijeenkomst waar uitsluitend Surinamers aanwezig waren (1 pro cent van alle Surinaamse Slaagh wijkbewoners). De voor alle Suru- namers negatieve toonzetting van uw artikel is uitsluitend gebaseerd op wat een enkeling op deze verga dering heeft geroepen. Dit vind ik tendentieus, en het kan verdeeldheid zaaien en voor oordelen bevestigen. Greetje Noordman, consulent wonen Stichting Welzijn Leiden Breestraat 117 Leiden Bejaarden Op uw verslag betreffende 'Bejaar den krijgen deel van huursom te rug' in het Leidsch Dagblad van 14 februari, plaatsen wij, bewoners commissie van de 92 woningen van HBB te Amsterdam, toch enkele kanttekeningen. Ten eerste over de door u ge noemde bedragen: deze zyn vorig jaar december reeds uitgekeerd, in clusief de verschuldigde rente. Al leen waren ze niet van de grootte, zoals door u genoemd. Ook was niet vermeld dat in de loop der ja ren inmiddels reeds enkele terug betalingen waren verricht. Uit uw verslag zou men ook kun nen opmaken dat de verstandhou ding tussen de bewonerscommis sie en HBB niet goed zou zyn. Dit is beslist oiyuist In de afgelopen twee jaar is er een goede samen werking tot standgekomen, waar wy toch wel verheugd over zyn. Sinds vorig jaar is er een vaste huismeester aangesteld, die werke lijk dag en nacht voor de bewoners klaarstaat. Dit tot geruststelling van vele bewoners. Ook in deze zullen er altijd perso- nenen zijn die blijven mopperen en klagen, maar neemt u gerust van ons aan dat de grote meerderheid van de bewoners erg ingenomen is met hun mooie bejaardenwoning. Bewonerscommissie BBH Lei den Zuid-West, J.W. Dee, Lisztpad 33 Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17