'Vijftig is te langzaam voor Rijksstraatweg' Gifspreekuur nog niet druk TROUWPLANNEN? VUL IN! X Alleenstaande in Leiderdorp bij ophalen huisvuil voordeliger uit Wolkers en 't Hart trekpleisters bij manifestatie Endegeesterbos 'Ambulance in Leiderdorp stationeren' PASTORIE OP MONUMENTENLIJST Als je van plan bent om te gaan trou- presenteert! door een hostess van de wen, of je kent iemand die binnenkort Felicitatiedienst. ook de grote stap waagt, dan moet je Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een Hink aantal waarde- en reduc- knippen en opsturen. Want daarmee tiebonnen, die je veel, heel veel voor- bezorg je jezelt of degene die je opgeeft deel opleveren. En dat is nooit weg met een gratis Felicitatiepakket namens het een dure trouwerij voor de deur. Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het FELICITAS B.V. Antwoordnummer 10812 2350 VB LEIDERDORP De bon moet tijdig, vóór de huwelijksdatum in ons bezit zijn. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postc/Plaats: T elefoon: Toek.adres: 553?;... Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk: REGIO LEIDEN DINSDAG 7 MAART 1989 LEIDERDORP - De kans is groot dat ook het personeel van de afdeling groenvoorziening in Leiderdorp binnenkort aan spraak kan maken op een vuil- werktoeslag. Burgemeester en wethouders van deze gemeente zijn althans bereid daartoe de mo gelijkheden op een rijtje te zetten. Aanvankelijk was het de be doeling dat alleen de medewer kers van de algemene dienst (rei nigingsdienst) in aanmerking zouden komen voor een dergelij ke toeslag. Binnen het Georgani seerd Overleg (waarin vertegen Mogelijk vuilwerktoeslag voor personeel groenvoorziening woordigers van de gemeente en vakbonden zitting hebben) was daarover al overeenstemming be reikt. Tijdens een onlangs gehouden vergadering van de gemeentelij ke commissie financiën maakten personeelsleden van de afdeling groenvoorziening echter ernstig bezwaar tegen het voorstel van het college. Alle fracties waren het er giste ren tijdens de raadsvergadering over eens dat nader onderzocht zou moeten worden of ook perso neel van de afdeling groenvoor ziening voor een vuilwerktoeslag in aanmerking zou moeten ko men. Zij onderschreven daarmee de mening van wethouder G. Keijzers (financiën) die een nade re studie toezegde. Keijzers herinnerde er tijdens de vergadering wel aan dat in het eerste overleg over de vuilwerkt oeslag noch directie van de afde ling, noch de bonden op een vuil werktoeslag voor personeel van de afdeling groenvoorziening had aangestuurd. Hij ging echter 'graag' in op de suggestie dat nu toch nader te onderzoeken, onder de voorwaarde dat een dergelijk voorstel 'alle geledingen' door loopt, alvorens een besluit wordt genomen. LEIDERDORP - Er komt een ge differentieerd tarief voor de reini gingsrechten in Leiderdorp. Een meerderheid van de gemeenteraad heeft daar gisteren mee ingestemd. Het besluit houdt globaal in dat al leenstaanden een tientje per jaar minder gaan betalen en gezinnen 50 gulden meer moeten afdragen, Het besluit is het gevolg van burgemeester en wethouders waarin staat beschreven dat naar een billijker verdeling van de kos ten van de reinigingsrechten moet worden gestreefd. Bovendien was DEN HAAG/WASSENAAR waardoor 60 in de nabije toekomst op de weg het maximum op 70 te - Het ministerie van verkeer mogelijk wordt. stellen. en waterstaat hliift zirh ver Volgens de Wassenaarse gemeen- Van der Tuin benadrukte dat 70 en waterstaat blljtt zien ver- teambtenaar mr. J. van der Tuin kilometer veel te hard is. Het in- en zetten tegen een verlaging van ging het na de reconstructie juist zo uitrijden van de percelen langs de de maximumsnelheid tot 50 goed op de Rijksstraatweg. De nieü- Rijksstraatweg zou veel gevaar op- kilometer per uur op de Was- we middenberm, de versmalling leveren. Hij betoogde dat Wasse- spnaarsp Riiksstraatwpp Tii- van de linkerrijstrook, een inhaal- naar heel graag wil meewerken aan ZnTZn Hint vanT Raari verbod v00r vrachtauto's, de sloop de landelijke actie om het aantal on- J? cfJLvan het viaduct blJ Den Haas en de gevallen terug te dringen. Maar de van btate, waar vanmorgen verlaging van de maximumsnel- streefcijfers worden niet gehaald een dergelijk verzoek van de heid tot 50 zorgde ervoor dat de weg omdat op de Rijksstraatweg nog gemeente Wassenaar werd be- veiliger werd. "Het ging de goede steeds te veel ongevallen gebeuren, handeld, zei een ambtenaar kant uit- Wat opviel was, dat men Het argument dat een maximum- van het ministerie dat "vijftig ^h redelijk aan de maximumsnel- snelheid van 50 kilometer niet uitgangspunt naar een kostendek- de gemeenteraad kend tarief toe te werken, het beleidsplan Het gemiddelde vuilaanbod per inwoner steeg de afgelopen jaren in Leiderdorp van 312 kilo per inwo ner in 1984, naar 397 kilo in 1988. De ze cijfers zijn inclusief de hoeveel heden vuil aangeboden door bedrij- J. Scheffer (WD) en H. van der Zande (PSP/PPR) konden zich om verschillende redenen niet vinden in het voorstel. Scheffer meende uit eigen waarneming de conclusie te kunnen trekken dat er nauwelijks verschil bestaat tussen de hoeveel heid aangeboden vuil van een al leenstaande en de hoeveelheid afval aangeboden door een huishouden bestaande uit meer personen. Hij stelde daarom voor aan iedereen een verhoging van 4,70 gulden door te berekenen. Daarmee zou 22 pro cent (alleenstaanden) geen voordeel hebben, maar 78 procent (gezinnen) geen nadeel. de maximumsnel- snelheid ♦o io rio wïib-e heid hield' Bi-> politiecontroles zijn te handhaven, verwierp Van te langzaam is voor de Rijks- kwam minder dan vijf procent van der Tuin: "Dat is een kwestie van Straatweg de automobilisten voor een proces prioriteiten stellen. Als de maxi- verbaal in aanmerking", aldus Van mumsnelheid weer terug komt op De gemeente Wassenaar heeft de der vanmorgen bij de Raad 50 zal de gemeente zich zeer veel "uit van State. moeite getroosten om ervoor te zor- de Omdat de 50 kilometer slechts voor gen dat die snelheid niet wordt een deel van de Rijksstraatweg overschreden. Er is al besloten geld gold, vroeg Rijkswaterstaat aan uit te trekken voor het installeren Wassenaar om advies. Wassenaar van permanente controle-appara- stelde voor op het stuk van de Ro- tuur", zenweg naar Den Haag een maxi- oi«=xi«=i« io vu YVC- mum van 60 kilometer in te stellen. Besluit telijk nog onmogelijk. Een herzie- Maar zonder nader overleg, aldus deze wet is op komst, Van der Tuin» besloot de minister Raad van State gevraagd het besluit van minister N. Smit-Kroes snelheid te bepalen op 70 kilometer te schorsen en voorlopig het maxi mum vast te stellen op 50 kilometer. Eigenlijk wil Wassenaar dat er maximaal 60 wordt gereden maar snelheid is op dit moment wet- De Rijksstraatweg in Wassenaar. Het ministerie i snelheid op deze weg te verlagen. n verkeer en waterstaat voelt er niets voor om de Inwoner Wassenaar bekent serie inbraken in woonplaats Een ambtenaar van Rijkswaterstaat verdedigde het besluit van zijn mi nister door te verwijzen naar de fei telijke situatie. Hij stelde vast dat de Rijksstraatweg na de reconstructie geschikt is voor een maximumsnel heid van 70. "Bij zo'n weg past een snelheid van 70 kilometer. Als een snelheid van 50 wordt vastgesteld, keerde wagen vandoor te gaan. ZOuden de automobilisten zich af- Voorts pleegde de man diefstallen vragen waarom dat nodig OEGSTGEEST Literator en bio loog Maarten 't Hart in levenden lij- aantal bedrijfspanden. Hij zei verder dat een voorlopige pleisters van de manifestatie die de WASSENAAR - De politie van Wassenaar heeft een 23-jarige inwo ner van deze gemeente aangehou- den die heeft bekend 34 inbraken in De politie van Rotterdam heeft snelheid van 50 in afwachting'van werkgroep milieuzorg Oegstgeest, 2ijn woonplaats te hebben te heb- drie vermoedelijke daders (23,20 en wetswijziging waardoor de door riet buurtcomité Bosgeest en de ben gepleegd. De politie kon de 17 jaar oud) aangehouden van in- Wassenaar gewenste 60 kilometer PPR zaterdagmiddag in hotel-res- man aan de hand van braaksporen braken in twee winkels in de Lang- mogelijk wordt, alleen maar tot ver- taurant Het Witte Huis organiseren, aanhouden straat in Wassenaar. De inbrekers, warring zou leiden. "De weggebrui- Dat hotel ligt vlakbij het met villa- De diefstallen werden gepleegd woonachtig in Rotterdam, gooiden kers worden dan geconfronteerd bouw bedreigde bos van Rhjjn- tussen januari 1988 en februari 1989. in beide gevallen een trottoirband met een pingpongbeleid", aldus de geest, een deel van Endegeest. Het ging daarbij in elf gevallen om door de ruit en haalden respectieve- ambtenaar, die bestreed dat er geen De organisatoren, fel gekant te- _.A kleding uit overleg zou zijn geweest met de ge- gen de bebouwing van delen van meente Wassenaar. het landgoed Endegeest met enkele door de ruit inbraken in woningen. De inbreker lijk foto-apparatuur had de gewoonte daarbij ook de au- de winkels. tos,'°utels te stelen om er vervol- gens'met de voor de woning gepar- LEIDERDORP - De fractie van D66 in Leiderdorp vindt dat in deze gemeente permanent een ambulan ce moet worden gestationeerd. Vol gens fractievoorzitter R.D. Stam is Leiderdorp voor ziekenwagens niet in alle gevallen binnen de tien mi nuten te bereiken in geval van cala miteiten. Hij wees gisteren tijdens de raadsvergadering vooral op de fi levorming in de spitsuren. In het verleden heeft de GGD een dergelijk verzoek afgewezen omdat onderzoek uitwees dat ziekenwa gens gemiddeld binnen tien minu ten op de plaats van het ongeval in Leiderdorp aanwezig waren. Wet houder C. Huigen (gezondheids zorg) wilde gisteren ook niet op de suggestie van D66 ingaan, temeer daar Stam erkende zijn verzoek "niet te kunnen onderbouwen". Huigen herinnerde er voorts aan dat ook door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland nooit be zwaar is gemaakt tegen de huidige regeling. "Bovendien is Leiderdorp niet afhankelijk van één ambulan cepost, maar heeft de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) verschil lende mogelijkheden". LEIDEN Tot op heden heb ben slechts negen mensen ge bruik gemaakt van het gif spreekuur in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Daar naast blijkt dat niet alleen mensen uit de bollenstreek naar het streekuur komen, maar ook werknemers die el ders in de tuinbouw werkzaam zijn. die werken met pesti ciden. "Per spreekuur kan ik drie mensen ontvangen. Ik had de eerste periode wel ver wacht dat er twaalf mensen zouden komen. Daarom valt de opkomst, negen mensen, me wat tegen. Zeker omdat de FNV steeds heeft gezegd dat er zoveel mensen in de bollen streek werkzaam zijn die ge zondheidsklachten hebben als gevolg van het werken met be strijdingsmiddelen", aldus AZL-arts Grünewald. Het is de arts opgevallen dat bijna de helft van de mensen van buiten de bollenstreek komt. In alle gevallen gaat het om mensen die in de tuinbouw werkzaam zijn. Dat zo weinig respons uit de bollenstreek komt kan er volgens Grüne wald op wijzen dat óf de voor lichting van de FNV nog onvol doende is geweest óf dat werk- niet naar het spreek- r durven te komen. tientallen villa's, willen Oegstgees- tenaren die het bos achter en rond zijn collega Jan Wolkers op de Jelgersmakliniek niet kennen, bandje. Dat zijn de grote trek- zaterdagmiddag de kans bieden 'het gebied te ontdekken'. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Professor Sevenster, bioloog en bewoner van het Huys te War- mont in Warmond, bijt de spits af. Hij zal de waarde van het groenge bied toelichten. In feite is Warmon- der Sevenster de aanstichter van de in Oegstgeest tegen de villabouw uitgebroken opstand. Een wande ling met Sevenster door het bos in spireerde het PPR-raadslid G. van Eisen tot het ontketenen van een soort van wanhoopsoffensief. De PPR'er mobiliseerde milieube schermers van allerlei pluimage. Voor een groot deel slaagde hij in zijn opzet want wethouder T. Kohl- beck (ruimtelijke ordening) was niet langer verzekerd van een raads- meerderheid vóór het Endegeest- project. Sinds het laatste debat over Endegeest, in de raadscommissie ruimtelijke ordening, is Kohlbeck echter weer wat zekerder van zijn zaak. Volgende week dinsdag, als de raadscommissie andermaal spe ciaal voor Endegeest bijeenkomt, moet er duidelijkheid komen. Interview Na Sevenster krijgt een andere War- monder, Maarten 't Hart, het woord. Speciaal voor de bijeenkomst heeft voorzitter W. Blauw van het recent opgerichte Buurtcomité Bosgeest, dat bestaat uit omwonenden die te gen het project zijn, een interview gemaakt met Jan Wolkers, een oud inwoner van Oegstgeest. Bezoekers kunnen het op geluidsband vastge legde resultaat beluisteren. Ook Wolkers wilde zaterdag in levenden lijve verschijnen maar verplichtin gen in het buitenland, gooiden roet in het eten. Na de sprekers kunnen de bezoe kers 'onder deskundige leiding' een wandeling door het bos maken. In formatiemateriaal over de aard en de historie van het landgoed is be schikbaar. Voor meer informatie kunnen belangstellenden terecht bij de secretaris van milieuwerk groep K.R. Krijgsheld (071-153464) of bij de voorzitter van het buurtco mité (071-175873). Inmiddels is bekend geworden dat afgelopen vrijdag de leden van de raadscommissie ruimtelijke or dening samen met een afvaardiging van de project-ontwikkelaars van IBB Kondor en de Leidse wethou der Kuijers (gezondheidszorg) op het gemeentehuis hebben gespro ken op informele en vertrouwelijke basis. Resultaten van die bespre kingen worden niet naar buiten ge bracht. Vandaag vergaderen B en W van Oegstgeest over Endegeest. Zoals bekend wil IBB Kondor 49 villa's bouwen rond het bos van Rhijngeest 'in ruil' voor de restaura tie en renovatie van respectievelijk het Endegeest-kasteel en de Jel- VOORSCHOTEN - De pasto rie van de Laurentinskerk aan de Leidseweg in Voorschoten is op de gemeentelijke monumen tenlijst geplaatst. Daartoe heb ben burgemeester en wethouders van deze gemeente op verzoek van het kerkbestuur besloten. Het pand, in de gemeentelijke stukken omschreven als 'statig neo-klassiek huis', dateert uit 1870. Doordat het pand op de monumentenlijst staat, kan bij een eventuele restauratie aan spraak worden gemaakt op een gemeentelijke subsidie. Verbaasd Van der Zande vond dat een grotere differentiatie zou moeten worden doorgevoerd. Hij meende ook dat het aanbieden van minder vuil in het kader van het terugdringen van de afvalstroom gestimuleerd zou moeten worden door een andere verdeling van de kosten. Van der Zande stelde dan ook voor zon der resultaat overigens om het voorstel terug te nemen en nader uit te werken. Een ruime meerderheid (CDA, PvdA en D66) kon zich echter vin den in het voorstel van het college, dat volgens wethouder G. Keijzers (financiën) "een maximale korting voor alleenstaanden betekende en een beperkte stijging voor de gezin- Keijzers toonde zich overigens verbaasd over de opstelling van de WD en Klein Links. Vertegen woordigers van deze fracties had den zich tijdens een commissiever gadering achter het standpunt van het college gesteld. Scheffer en Van der Zande waren niettemin van me ning dat het mogelijk moet zijn om tijdens fractie-overleg van mening te veranderen. 'Voorschotense Trompweg niet geschikt voor buslijnen' VOORSCHOTEN - Voorschote naar P. Romijn, bewoner van de Trompweg, wil af van de buslijnen die door zijn straat komen te lopen. De buslijnen verhogen de ver keersonveiligheid, betoogde hij gis teravond in de raadscommissie fi- gersmakliniek. Van de kliniek wordt met handhaving van de voor gevel een appartementengebouw gemaakt. Oegstgeest zou de nieuwe eige naar van het bos (nu nog Leiden) worden. De gemeente krijgt er van Leiden een 'bruidsschat' van drie ton bij. In de raad is behalve de WD, geen fractie te vinden die aan 49 villa's wil. Wel tekent zich de krapst mogelijke meerderheid van WD en PvdA af (goed voor negen van de 17 stemmen) als de teller bij 45 blijft steken. Wel moet dan van de PvdA een deel van de rondweg door het bos worden geschrapt. Het CDA heeft er bij B en W op aangedrongen een dergelijk belang rijk besluit niet te nemen met krap pe meerderheden. Het CDA zelf doet, zij het verdeeld, mee bij 40 vil la's. Maar dan zou het project voor IBB Kondor niet meer interessant zijn. De milieuwerkgroep van Oegst geest heeft in een soort van open brief aan de burgerij van Oegstgeest fel geprotesteerd tegen 'al dat villa- getel'. Of er nu 50 of 40 villa's ko men, zou helemaal niet ter zake doen, het bos gaat in beide gevallen naar de maan. Aangedrongen wordt door de werkgroep op principiële standpunten, zeker in een jaar dat door wethouder Kohlbeck zelf tot milieujaar is uitgeroepen. HETERDAAD - Een 28-jarige vrouw uit Den Haag heeft gister middag geprobeerd om uit een kle dingzaak in winkelcentrum De Winkelhof aan de Engelendaal ne gen mantelpakjes mee te nemen. De kleding had een waarde van zo'n 3.400 gulden. Het winkelpersoneel betrapte de vrouw op heterdaad en heeft haar overgedragen aan de po litie. Romijn toonde zich daar ontevre den met de reactie van B en W op het bezwaarschrift dat hij over deze zaak heeft ingediend. Dat commen taar zou onvolledig zijn en de con clusies die het bevat stoelen niet op onderzoek. Volgens Romijn veron achtzaamt de gemeente de afbreuk die de buslijnen doen aan het woon- en leefklimaat van de Trompweg. Romijn wees erop dat de gemeente daarvoor wel belangstelling aan de dag legt in de discussie over rijks weg 11-west. De Trompweg is naar zijn mening ongeschikt voor het geplande bus- verkeer. Twee daar elkaar passeren de bussen leveren dezelfde onge wenste situaties op als op de Leidse weg die volgens Romijn in de prak tijk ook te smal blijkt te zijn voor in tensief verkeer. Veel gehoor vond Romijn niet bij de raadsleden. Ten Have (CDA) en Van de Poel (WD) stelden vast dat de bewoners van de Trompweg van begin af aan hebben geweten dat er een bus door hun straat zou komen te rijden. Alleen PvdA'er Both toon de begrip voor Romijn, al steunde hij net als de anderen het standpunt van B en W in deze. Reeds bij de bouw van het onderhavige deel van de wijk Noord-Hofland en de plan ning van de treinhalte De Vink is re kening gehouden met een of meer buslijnen naar dat station. De bus lijn voert richting Katwijk, via de toekomstige tunnel onder de spoor lijn door. Bijeenkomst RIJNSBURG De Reformatori sche Politieke Federatie (RPF) in Rijnsburg houdt op woensdag 15 maart een bijeenkomst in de zaal achter de Christelijk Gereformeer de Kerk aan de Oegstgeesterweg 71. Vertegenwoordiger J. Frinsel van Tot Heil des Volks uit Amsterdam spreekt over de Wet Gelijke Behan deling. De bijeenkomst begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16