TAD LEIDEN Werkonderbrekiiig medische faculteit 'Risico's voor slechtzienden in de Leidse binnenstad zijn vergroot' 'In stand houden college hoogste doel' Vrouwen zullen zich onveilig voelen bij station' OVER TWEE DAGEN PROEFT U IN DE HAARLEMMERSTRAAT INVERSHEID IS a/: 120.000 gulden schade bij inbraak bij Stokkermans 'Weidegrond voor turbokoe in het Science Fiction Park' 'Geen ontslagen bij bezuinigingen' Bezwaren tegen bouw aan Driessenplein verworpen Symposium s LEIDSCH W DAGBLAD DINSDAG 7 MAART 1989 "lJ LEIDEN - Bij Stokkermans Chrooomindustrie is het afgelopen weekeinde bij een inbraak voor naar schatting 120.000 gulden scha de aangericht. De inbrekers namen daarbij nog vier personal compu ters, telefax, telefoons, electrische schrijfmachines en praktisch al het gereedschap van de technische dienst meegenomen. Bij een belen dende opslagruimte is een speed boot vernield door een bijtende vloeistof. Volgens directeur Driessen van Stokkermans hebben de inbrekers alles van de administratie systefna- tisch vernield. De administratie heeft hierdoor een paar dagen stil gestaan. Het duuri volgens Driessen nog enkele weken voordat het kantoor op orde is. Een grote computer is onherstel baar kapot gemaakt doordat er een bijtende vloeistof in is gegooid. De telefooncentrale is in elkaar gesla gen. Kasten en bureaus zijn met een vloeistof uit de copierapparaat be smeurd. De vandalen hebben een brandblusapparaat geheel leeg ge spoten. In de werkplaats van het be drijf hebben de inbrekers vijf vaten olie laten leeglopen. LEIDEN De gemeente moet voldoende grond reserveren voor de koeien die door het bedrijf Ge- npharm worden gemanipuleerd. Gemeenteraadslid B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig (LWG) heeft het college van B en W ge vraagd om "in het Science Fiction Park voldoende weidegrond te r de turbokudde". Volgens Stöxen moet het ge meentebestuur in overleg treden met de hoogleraar De Boer, die aan het hoofd staat van Gen- pharm. Het college moet daarbij nagaan "hoe de gemeente kan bij dragen aan de ontwikkeling van dit vrouwelijke en vriendelijk we zen en anderzijds hoe zij de Leid- se ingezeten optimaal tot voor deel kan zijn". In de toelichting bij de schrifte lijke vragen aan het college schrijft Leiden Weer Gezellig te ijveren voor "de horestrojka: het einde der sluitingstijden, de zin nige zondag, avondwinkels, kortom de vierde dimensie in de politiek". LWG vervolgt met: "Maar geen horestrojka zonder grasnost: de stedelijke openheid, het verzet tegen het volbouwen van sportvelden en groene wei den, waardoor straks voor de tur bokoe geen spriet meer rest". LEIDEN - De Leidse binnenstad is door de verschillende verkeers maatregelen minder toegankelijk geworden voor rolstoelgebruikers en mensen die slecht ter been zijn. Slechtzienden lopen door deze maatregelen extra gevaar in het ver keer doordat op verschillende pun ten de verkeerslicht-installaties met zogeheten 'rateltikkers' zijn uitge schakeld. De risico's voor slecht zienden zijn voorts vergroot door de nieuwe Publex-abri's en -mupi's. Dat schrijven de vier Leidse gehan dicapten-organisaties in een brief aan de gemeente Leiden. De vier organisaties - AMVO, ANIB, NVBS en NWS - stellen dat de gemeente de afgelopen jaren het nodige heeft gedaan om de stad be ter bereikbaar en begaanbaar te ma ken voor gehandicapten. Door on der meer de afsluiting van de Bree- straat, en de verkeersmaatregelen die daarbij horen, zijn echter weer nieuwe drempels ontstaan. Toen de gemeente de Breestraat afsloot voor autoverkeer, moesten ook de parkeerplaatsen in deze straat voor invaliden verdwijnen. Daarvoor in de plaats kwam een aantap parkeerplaatsen in de Steen- LEIDEN - De vakbonden van overtuigd dat ontslagen onont- houden donderdagochtend koombaar zijn. Volgens hun bere- een werkonderbreking bij keningen zijn er bü de medische fa- Ti r -i. r\ cülteit nog voldoende andere bezui- de medische faculteit. Daar- nigingen mogelijk. Bovendien heb- mee willen ze hun eis kracht ben de vakorganisaties de indruk bij zetten, dat bij de bezuini- dat het universiteitsbestuur bewust gingen op de faculteit geen -1^uinig^orn zo geld ontslagen mogen vallen. De zaken. bonden zijn dit gisteren Ofdieindrukkenjuistzijn.isove- overeengekomen met hun rigens nog niet zeker. De bonden leden. De werkonderbre- hebben het college van bestuur al kinff zal een uur duren De verschillende keren gevraagd in- King zal een uur auren. ue zlcht te geven in zijn berekeningen, vakorganisaties hebben Het universiteitsbestuur heeft dat donderdagmiddag met het tot dusver nog steeds niet gedaan, college van bestuur een ge- ^on4en de *?rs 1 snrpk nver dp hP7ninicnn donderdag hebben, anders schor- spreK over ae oezuinigm ten ze he* miwp gen het gesprek met het college beheer op. rHl!: Herscholen en daarnaast een actiever herplaat- sings- en herscholingsbeleid te voe ren, zou het bestuur, ook in het al lerergste geval, ontslagen kunnen voorkomen. De medewerkers van de medi sche faculteit, van wie gisteren on geveer 50 mensen de bijeenkomst bezochten, leggen donderdag het werk tussen 11.00 en 12.00 uur neer om de eisen van de bonden te on dersteunen. Het personeel probeert bovendien handtekeningen te ver zamelen onder een petitie, waarin de wensen van de vakorganisaties nog eens zijn verwoord. Het is de bedoeling dat die petitie donder dag, voorafgaande aan het gesprek, aan het college van bestuur wordt aangeboden. Zoals de plannen i moet dê medische faculteit de ko mende jaren enkele miljoenen gul- De bonden - AbvaKabo, CFO en het dens inleveren. Hierdoor zullen on- ambtenarencentrum - eisen ook dat geveer 110 banen moeten verdwij- het college van bestuur beter ge nen. Volgens het college van be- bruik maakt van de verschillende stuur is het onvermijdelijk dat daar- sociale regelingen voor het perso- bij zo'n vijftig ontslagen vallen. neel. Door bijvoorbeeld de zogehe- De bonden zijn er vooralsnog niet ten 50+-regeling beter te benutten CDA verwijt coalitie kritiekloos volgen wethouders LEIDEN - Oppositieleider Walen- Die collegepartijen maakten zich kamp (CDA) verwijt de collegepar- echter niet druk over de verwijten tijen PvdA, WD en Links Leiden het instandhouden van het college tot het hoogste doel te hebben heven. Bij het debat tuurbeleid gisteravond de oppositie. "Het belangrijkste is dat er een besluit is genomen over de reorganisatie waar de hele raad het cul- achterstaat", aldus PvdA-leider De de ge- Vreeze: "Er is bovendien geen Ondanks de eensgezindheid over de centralisatie, stemden CDA en SP uiteindelijk tegen dit besluit. DEN HAAG/LEIDEN - De bezwa- den de verkeersafwikkeling te be- doen hun wethouders kritischer te meenteraad zei Walenkamp dat de kele reden om het college te laten collegepartijén er beter aan zouden wankelen". Volgens De Vreeze i de buurtvereniging Pan- cras-Oost en buurtbewoners N. Blonk en A. Lagerweij tegen de be bouwing van het Leidse Ir. Driessenplein zijn door de Raad van State verworpen. De buurt maakte spreken aan de hand ervaringen, Overigens weerspreekt de Raad van State dat het verlenen van de bouwvergunning de vestiging van Albert Heijn mogelijk maakt, r de PvdA Voldoende basis a; opgedane volgen. "Het huidige cultuurbeleid wezig om Kuijers op het gebied ed voor de coalitie maar slecht cultuur vertrouwen te geven', de stad", aldus Walenkamp. bezwaar tegen de bouwvergunning De buurtvereniging is bevreesd r de supermarkt omdat die veel het schrijven Aan het gisteravond genomen be- Walenkamp doelde ondermeer op sluit zijn maanden van hoog oplo- het feit dat cultuurwethouder Kuij- pende discussies gisteravond uitstel kreeg Nog geen week geleden was het col- verkeer aantrekt dan het i dansschool thopedisch bedrijf dat in eerste i cultuurnota, lege verdeeld c stantie een winkel zou openen. Volgens de Raad van State vi ziet de bouwvergunning niet i nota er rond 1 april zou zijn. Nu »or- tijdelijk een manager wordt aange- de trokken om de culturele afdelingen del met daarbove en de parkeergarage omdat toename van de verkeers- en par keerproblemen werd verwacht. Maar volgens de Raad van State zijn vestiging de bezwaren ongegrond. de gemeente en het dagelijks be- De buurt voerde een jarenlange stuur van de provincie Zuid-Hol- eerder dan 1 september verwacht, strijd tegen de bebouwing van het land hebben tijdens de zitting bij de Driessenplein, uiteindelijk tever- Raad van State verklaard dat voor inmiddels gereali- de komst van een supermarkt een procedure nodig is. "De be- dat de gemeente veel te weinig oog langen van de omwonenden zullen' hebben had voor de verkeers- en parkeer- dan opnieuw moeten worden afge-, Walenkamp: Vier maanden geleden liet de ge- leid. Onder druk van de door wet- meenteraad Kuijers beloven dat de- houder Tesselaar bedachte oplos door een manager te laten uitwer- Leiden en omgeving presenteren Behalve bedrijv supermarkt. Ook te centraliseren, wordt de definitie- ken, ging de VVD-fractie voorafge- zich komende woensdag en donder- aantal instellingen rope i lijn. geefs. De bouw i seerd. De buurtvereniging meende "Hier is een politieke 'deal' geslo ten waarbij zowel wethouder Kuij- als de collegepartijen bakzeil verkondigde "De collegepartijen wogen', aldus de Raad van State, dienen hiermee een politiek belang De voorbereiding, zo werd raad algemeen erkend, was verre van ideaal en vol 'brokstukken' en 'schoonheidsfoutjes'. Zoals bijvoor beeld de brief van twee wethouders hun fracties om hun standpunt Dagen. Dit evenement wordt dit meenten Leiden jaar voor de vijfde maal gehouden, arbeidsbureau de wederom in de Groenoordhallen. Koophandel, rre De opening wordt verricht door de en Leidse wethouder van economi sche zaken, mevrouw mr. J.G. Fase- Dubbelboer. De bedoeling van de dagen die er verder op wijst dat tegen deze en niet dat van de culturele sector, uit te leggen en de brief die een hoge bedrijven op eenvoudige wijze met De Raad oordeelt dat door de gemeentelijke beslissing wederom Zij hadden hun wethouder beter tot ambtenaar gisteren naar de raad elkaar in contact te brengen. Het bouw van een parkeergarage het aantal parkeerplaatsen toeneemt in de wijk. Omdat Pancras-Oost een parkeerrestrictiegebied is, hebben de bewoners en in de wijk gevestig de bedrijven - mits zij een vergun ning hebben - meer parkeermoge- lijkheden dan anderen. Ook de kritiek dat de gemeente Leiden meer verkeersproblemen veroorzaakt door de bebouwing toe te staan, wijst de Raad van State van de hand. Deze kritiek mist elke grond, aldus de Raad. Bovendien heeft de gemeente zich bereid ver klaard in overleg met de beroepsprocedure mogelijk is. spoed kunnen stuurde omdat het personeel niet bureau Expocare organiseert 16 x LEIDEN - In de onlangs gepresen teerde plannen voor het Leidse sta tionsgebied wordt te weinig reke ning gehouden met de vrouw. Er worden tal van plaatsen geschapen waar vrouwen zich onveilig zullen voelen. Dat vindt Margreet Neder- pel van het speerpunt emancipatie- schuur en de Langebrug. Deze plaatsen zijn volgens de gehandi captenorganisaties echter verre van ideaal. Ze zijn te krap, gehandicap ten moeten, om het stadhuis te kun nen bereiken, een aantal straten oversteken, en de helling van de straten is te steil voor rolstoelge bruikers. Ook aan de nieuwe invaliden-par keerplaatsen aan de Botermarkt, die de plaatsen nabij het Stadhuis plein moeten vervangen, kleven problemen. Deze plaatsen zijn veel verder van het stadhuis verwijderd dan de oude. Bovendien moeten rolstoelgebruikers ook hier een gro te helling overwinnen. Bibliotheek Gehandicapten ondervinden vol gens de organisaties ook hinder van de omkering van de rijrichting op de Nieuwe Rijn en de Botermarkt. Daardoor zijn enkele invaliden-par keerplaatsen in de binnenstad nu veel slechter te breiken. De gehan dicapten-organisaties stellen dat de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat na 11.00 uur 's och tends zelfs volkomen onbereikbaar is geworden. Slechtzienden worden vooral ge dupeerd door het feit dat verschil lende verkeerslichten vanwege de bezuinigingen, of omdat ze door de afsluiting van de Breestraat 'over bodig' zijn geworden zijn uitgescha keld. Daardoor zijn ook de zogehe ten 'rateltikkers' buiten werking ge steld. Volgens de vier organisaties is het voor slechtzienden bijna on doenlijk om de Breestraat nog over te steken nu bijvoorbeeld de ver keerslichten bij de Maarsmansteeg zijn weg zijn. De nieuwe bushokjes van Publex leveren gevaar op omdat ze veel te 'doorzichtig' zijn. Volgens een richt lijn van de landelijke commissie Mobiliteit moeten grote glazen 'wanden' worden voorzien van gele signaleringsstroken. De zilvergrijze streepjes op de glazen wanden van de Publex-hokjes, zijn te klein en te onopvallend om door slechtzienden waargenomen te kunnen worden. gehoord was over het laatste voor stel van het college. Dat Kuijers zijn personeel niet had ingelicht 'was niet zo aardig' oordeelde De Vreeze gisteravond Het CDA meende dat Kuijers dui- mild. Walenkamp daarentegen delijk moest maken wat een tijde- vreesde een vijandig klimaat waar- lijk manager de gemeente gaat kos- in de manager zijn werk moet gaan ten (zelf schatte hij twee ton), maar doen en bepleitte aanvankelijk uit- Kuijers wilde daar geen uitspraken stel om nog eens over de problemen over doen. De irritatie in het daarop van het personeel te praten. Daar- volgende debat tussen beide politi- voor was echter geen steun aanwe- ci liep zo hoog op dat het CDA af- zig. haakte. Wethouder Fase opent Bedrijven Kontakt Dagen in Groenoordhallen LEIDEN Ruim 130 bedrijven uit deze beurzen door het gehele land. zaten de dag tijdens de Bedrijven Kontakt oordhallen aanwezig, zoals de ge- De Bedrijven Kontakt Dagen zijn op woensdag en donderdag ge opend van 14.00 tot 22.00 uur. Op donderdag organiseren Expocare en de gemeente Leiden nog een in formatieve bijeenkomst met als on derwerp 'Ondernemer en milieu'. Fase sluit nieuwe ambtsperiode als wethouder niet uit LEIDEN - Wethouder Fase sluit een nieuwe amtbsperiode als wethouder niet uit, indien zij niet tot 'watergraaf van het zui veringschap West-Overijssel wordt gekozen. Het algemeen bestuur van het waterschap, dat is gevestigd in Zwolle, maakt deze maand een keuze tussen de Leidse wethouder en de Overijs selse gedeputeerde R. Lanning voor het voorzitterschap van het zuiveringschap. "Leiden zit mij als een oude jas", zegt de 47-jarige wethou der, "ik heb het hier prima naar m'n zin. De functie bij het zuive ringschap leek mij echter een uitdaging". Fase zegt dat het de eerste keer is dat zij naar een andere functie solliciteert. "De adver tentie viel mij op door de titel 'watergraaf. Toen ik informatie over de functie kreeg, leek die me reuze interessant". De wet houder schat haar kansen op het verkrijgen van de functie op mi nimaal vijftig procent. In een publikatie in het regio naal dagblad Tubantia werd vo rige week overigens gesteld dat gedeputeerde Lanning de beste kansen heeft op het verkrijgen van de functie. beleid in Leiden en tevens lid van Rooie Vrouwen. Zij was gister avond aanwezig op een bijeen komst in Het Gulden Vlies over de sociale veiligheid van de stations plannen. NS, NZH, AZL en gemeente Lei den hebben plannen laten maken ADVERTENTIE voor het station en directe omge ving. De NS wil een nieuw station bouwen en als gevolg van de nieuw bouw van het AZL komen op het ziekenhuisterrein nogal wat gebou wen leeg te staan. De gemëente wil het Stationsplein ondertunnelen zo dat de doorgaande verkeersstroom onder de grond wordt afgewikkeld. Redenen voor belanghebbenden zich eens over de toekomst van het gebied te buigen. Er liggen drie mil joenenplannen op tafel waaruit de komende maanden een keus wordt gemaakt. Het stationsgebied is van oudsher een buurt waar vrouwen zich onvei lig voelen. Het Plesmanviaduct en het Terweepark (achteruitgang sta tion) zijn plaatsen die door vrouwen in de avonduren als het even kan worden gemeden. Vrouwenorgani saties hebben daarop al herhaalde lijk gewezen. In verband daarmee is een aantal jaren geleden al het open baar urinoir bij het Plesmanviaduct afgebroken. In de nieuwbouwplannen wordt door de projectontwikkelaars reke ning gehouden met een betere soci ale veiligheid aan de achterkant van het station. In een van de plannen zyn daar bijvoorbeeld taxistand plaatsen gepland. "Bussen en taxi's verhogen het gevoel van veiligheid voor vrouwen", aldus Nederpel. Maar de Plesmantunnel blijft vol gens haar een probleem. Alleen pro jectontwikkelaar Mabon biedt eni ge uitkomst door de bouw van een studentenflat tegen de spoorlijn vlakbij de tunnel: "Maar studenten zijn niet zo betrokken bij de stad. Je kunt je afvragen of dat de aangewe zen groep is die daar moet worden gehuisvest". Een van de aanwezi gen verwoordde het zo: "Als je om hulp roept, dan komen studenten niet". In zijn algemeenheid vindt Mar greet Nederpel dat de plannen te na drukkelijk vanuit stedebouwkun dig oogpunt zijn gemaakt: "De soci ale veiligheid is wel aandachtspunt, maar het blijft teveel theoretisch. De menselijke maat is een beetje zoek". Zij vindt het belangrijk dat er so ciale controle is. Dat betekent in haar ogen vooral ook dat er wonin gen moeten komen en dat gebieden niet eenzijdig met alleen kantoren, winkels of garages moet worden in gericht: "In de plannen liggen bij voorbeeld fiets- en wandelroutes tussen parkeergarages en het spoor. Dat kun je beter voorkomen". Dergelijke routes zijn in de plan nen opgenomen vlakbij de nieuw bouw van het AZL. Dat wordt niet wenselijk geacht omdat de grote werkgever AZL nogal wat vrouwen in dienst heeft die bij nacht en Qntij van die routes gebruik maken. Kri tiek was er trouwens ook op de nieuwbouw van het AZL. De hoge en massieve bouw wordt niet als een stijlbloempje ervaren. "Het is moeilijk dat bouwwerk te integre ren in de plannen voor het station en omgeving", aldus een van de aanwezigen. De gisteren door Rooie Vrouwen belegde bijeenkomst werd door weinig mensen bezocht. Dat viel voorzitter Thea Dickhoff wel een beetje tegen, juist omdat veel vrou wen kritiek hebben op de sociale veiligheid in het stationsgebied. De aanwezigen hadden trouwens ook nogal wat moeite om alles te kun nen overzien. Rooie Vrouwen komt nog met een officieel standpunt dat in de plannen zal worden inge bracht. INBRAKEN In naar schatting 30 tuinhuisjes op volkstuincentrum Ons Buiten aan de Willem de Zwij gerlaan is afgelopen weekeinde in gebroken. De inbrekers zyn in alle huisjes binnengekomen door het ingooien van een ruitje. De huisjes zijn doorzocht en spullen van waar de zijn meegenomen. Bestuurslid Ten kate van Ons Buiten weet niet precies hoeveel schade is aangericht, omdat nog niet bekend is wat er ontbreekt. Wel is de glasschade aanzienlijk. De kas ten in bepaalde huisjes zijn over hoop gehaald. Volgens Ten Kate is er nog nooit op deze schaal bij het volkstuincentrum ingebroken. LEIDEN - Om studenten beter te in formeren over de mogelijkheden op de arbeidsmarkt als zy zijn afgestu deerd, wordt donderdag 9 maart het symposium 'Student en arbeids markt' gehouden. Volgens de orga nisatoren van de studiebijeenkomst is het opvallend dat zovelen zo wei nig weten van de vele facetten van de arbeidsmarkt. Het symposium in de Stadsge hoorzaal wordt om 10.00 uur ge opend door rector magnificus prof. dr. J.J.M. Beenakker. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13