LEIDSCH DAGBLAD Acties vooral bij kranten TtVENS RTV-GIDS! Deetman blijft bij bezuinigingen Acteur stuurt bezoekster weg uit Leidse Schouwburg Dubbele moord in metrostation Strijd voor nieuwe grafische cao verhardt zich Iran breekt definitief met Britten Doden bij tweede Brits treinongeluk in 48 uur LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 7 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38876 Prijs fl. 1,25. LEIDEN - De acteur Jan De cleir heeft gisteravond aan het begin van het toneelstuk 'Gil- les!* in de Leidse Schouwburg een meisje de zaal uitgestuurd. Het ridderkostuum waarin De cleir opkwam alsook de mon nikspij waarin een van zijn te genspelers voor het voetlicht verscheenwerkten kennelijk op de lachspieren van de be zoekster. Decleir stuurde haar weg met de woorden: "Ik ver zoek u de zaal meteen te verla ten. Nu!". Hij wachtte haar ver trek niet af maar verliet zelf het toneel, na het publiek te hebben verzekerd dat hij alleen terug kwam als de onruststookstêr weg was. Met een applaus maakte het publick kenbaar het eens te zijn met de acteur. Men drong er bij de gieehelaarster op aan gehoor te geven aan het verzoek. Nadat iemand had geroepen: "Het is hier geen kindervoorstelling!" stapte het meisje op. Het commentaar van adjunct- directeur Hans Kagie van de Leidse Schouwburg: "Ja, ik vond het wel wat sneu, maar ik kan begrip opbrengen voor het optreden van Decleir. Je gaat als toeschouwer niet zitten giechelen aan het begin van zo'n serieus stuk. Maar ik heb hei meisje in de foyer wel opgevan gen. Ze zei dat ze er niets aan kon doen en dat ze er anders nooit last van had. Maar deze keer had ze haar lachen niet kunnen bedwingen. Na wat ge praat is ze boven, op het balkon, gaan zitten en heeft ze zich voor de rest van de avond keurig ge dragen". Dader slaat na het aanrichten van bloedbad op de vlucht Na de moordpartij sloot de Zuidplein af, onder meer om no ROTTERDAM (GPD) - Twee jon ge vrouwen zijn gisteravond op bloedige wyze vermoord in het Rot terdamse metrostation Zuidplein. Twee andere vrouwen werden zwaar gewond. De dader was gister avond nog voortvluchtig. Voor zo ver de politie kon achterhalen, was de man even na acht uur op het per ron wild om zich heen gaan steken met een groot mes. Op het perron werd één van de slachtoffers dodelijk getroffen. De andere drie vrouwen vluchtten daarop naar de trappen, achter volgd door de man. Onderaan de trap werd de tweede vrouw doodge stoken. In de hal raakte de man de twee andere vrouwen, die ernstig Rotterdamse politie het hele metrostation .ar het moordwapente zoeken. (foto anp> gewond op de grond vielen. Gister- de dader avond verkeerde één van hen nog in levensgevaar. De man vluchtte daarna het me trostation uit. De gruwelijke moordpartij werd waargenomen door diverse getuigen, maar de poli tie beschikte gisteravond nog slechts over een summier signale ment. De politie kon nog niets vertellen over het motief achter de steekpar tij. Ook was niet bekend of de vier vrouwen elkaar kenden en of de da der iets met hen te maken had. Het vermoeden bestaat dat de dader in een vlaag van verstandsverbijste ring mensen heeft aangevallen. Er zijn 20 man ingezet in de jacht naar Het station en de omgeving wer den direct na de steekpartij door de politie afgezet. Reizigers werden tussen de stations Slinge en Rijnha ven met bussen vervoerd. Omdat één van de stoffelijke overschotten voor politie-onderzoek nog geruime tijd op het perron bleef liggen, wer den de metro's die langs Zuidplein reden over één spoor geleid. Urenlang zocht de politie met honden de omgeving van het sta tion af op zoek naar het moordwa pen. Getuigen hadden de politie verteld even na de moord een klap van staal-op-steen te hebben ge hoord. Het vermoeden bestond dat de dader zijn wapen even buiten het station had weggegooid. Het mes was gisteravond nog niet gevonden. Oost en West gaan praten over eikaars militaire beleid WENEN (GPD) - Westduitsland en Polen organiseren in juni van dit jaar samen een unieke conferentie, waar deskundigen uit Oost en West zullen discussiëren over eikaars mi litaire strategieën en doctrines. Dat kondigde de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher vandaag in Wenen aan. In zijn rede bij het begin van de onderhandelingen over verminde ring van de conventionele bewape ning in Europa (CFE) zei Genscher dat zo'n contact tussen diplomaten, militairen en wetenschappers een grote bijdrage kan leveren aan de stabiliteit in Europa. De deskundigen uit de landen van de NAVO en het Warschaupact en van de niet gebonden Europese staten zullen op een nog vast te stel len plaats praten over veiligheids concepten, militaire strategie en doctrines. Men zal eikaars militaire opvattingen analyseren opstellen op grond strijdkrachten in Oost en West tot defensieve orgapisaties zouden kunnen worden omgebouwd. Volgens Genscher moet deze uit wisseling van gedachten onder meer de omvang, structuur, bewa pening en opleiding van de bestaan de strijdkrachten betreffen. Daaruit kan dan een brede veiligheidspoli tieke dialoog ontstaan, die zal lei den tot criteria voor stabiliteit in Europa. Genscher zei dat de nu beginnen de onderhandelingen moeten lei den tot een toestand waarbij militai re macht niet meer tot agressie, be dreiging of intimidatie van buurlan den kan worden gebruikt. Wapens mogen uiteindelijk alleen nog maar voor zelfverdediging en oorlogs- voorkoming kunnen worden ge bruikt, aldus Genscher. (zie ook pagina 5: Oproep VS-minister Baker: 'Maak belofte van verandering Risico bij verlies bankpas beperkt tot 350 gulden AMSTERDAM (ANP) - De consu mentenorganisaties en de banken hebben overeenstemming bereikt over nieuwe voorwaarden voor het gebruik van geld- en betaalautoma ten. Een belangrijk punt is dat de aansprakelijkheid voor de consu ment bij verlies van de bankpas in principe wordt beperkt tot f350. Tot nu toe kenden de voorwaarden die beperking niet. De massaliteit van het betalings verkeer houdt een zekere frauderi sico voor de banken in. Bij de on derhandelingen zijn partijen daar om overeengekomen dat in princi pe de boeken van de bank als bewijs gelden. De consument heeft echter altijd het recht tegenbewijs te leve ren voor de in zijn ogen onrechtma tig geleden schade. De nieuwe voorwaarden gaan op 1 juli in. Tot die datum geldt een overgangsregeling, waarbij de ban ken zullen handelen in de geest van de nieuwe voorwaarden. Naar het oordeel van Consumentenbond en Konsumenten Kontakt is er nu geen beletsel meer voor het gebruik van geld- en betaalautomaten. Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 3 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur rond 11 graden. Woensdag 8 maart zon op: 07.11 uur, zon onder: 18.31 uur; maan op: 07.18 uur, maan,onder: 19.57 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.30 en 15.45 uur; laag water: 01.10 en 11.37 uur. 24 PAGINA'S UTRECHT (ANP) - De direc tie van de Nederlandse Dag bladunie in Rotterdam, die onder meer het Algemeen Dagblad en NRC Handels blad en enkele regionale bla den waaronder de Rijn en Gouwe uitgeeft, heeft tot donderdagmiddag 12.00 uur de tijd gekregen op de cao- eisen van de grafische bon den in te gaan. Na het ver strijken van het ultimatum overleggen de bonden met hun leden bij de NDU over de aanvang van de staking. A. van Noordenne van Druk en Pa- pier FNV. Bij Sijthoff Pers in Rijs wijk (Haagsche Courant, Leidse' Courant, Rotterdams Nieuwsblad) begint de staking morgen. De, sta king bij de Leeuwarder Courant en de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen duurt vooralsnog voort. De acties in de grafische industrie zijn vanmorgen uitgebreid met sta kingen bij Rotogravure in Etten- Leur en Hofstad Druktechniek in Zoetermeer. Ook bij drukkerij Vink in Axel (huis-aan-huisbladen) en Wegener in Apeldoorn (Nieuwe Apeldoornse Courant en huis-aan- huisbladen) zijn stakingen begon- Bij het grafisch bedrijf Samsom- Sijthoff in Alphen aan den Rijn loopt morgen een ultimatum af, maar de directie heeft al laten weten niet op de eisen van de bond in te gaan. Dat betekent volgens een woordvoerder van de directie, dat er in Alphen voor 'onbepaalde tijd' een staking volgt. Bij enkele bedrijven lopen de ul timata vandaag af. Inmiddels leg gen door het hele land dagelijks en kele duizenden grafici het werk neer om aan hun eisen kracht bij te zetten. Telegraaf De grafische bonden gaan donder dag hun leden bij de Telegraaf raad plegen over mogelijke acties bij het grootste dagblad van Nederland. Hoewel de actiebereidheid van gra fici en drukkers bij de Telegraaf vanwege de uitstekende arbeids voorwaarden niet hoog wordt aan geslagen, willen de bonden toch een poging wagen de Telegraaf in de es tafette-staking mee te krijgen. Dit heeft bestuurder A. van Noor denne van Druk en Papier FNV gis- De grafische bonden kwamen gisteren naar het grafische bedrijf Samsom-Sijthoff in Alphen c met hun leden te overleggen. Na morgen zal waarschijnlijk ook in Alphen worden gestaakt teravond meegedeeld. Het motto van de ledenraadpleging bij de Te legraaf. is "niet geschoten, altijd In het gevecht om de grafische cao is in het front van de werkge vers overigens een breuk in zicht gekomen. In een vergadering van de ondernemingsraad van het dag blad De Telegraaf heeft algemeen directeur Van Aken de opstelling van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) te weinig flexibel genoemd. Hij zei een compromis te willen nastreven dat de grafische werknemers het dubbele zou gaan kosten van wat ze in de laatste onderhandelingsronde als uiterste bod hebben gedaan. In het compromis zouden de vak bonden onder meer hun zin krijgen op het punt van de vut. Werknemers met een dienstverband van 40 jaar (of 35 jaar in ploegendienst) zouden met vut kunnen. Ook zou volgens Van Aken moeten worden toegege ven aan de vakbondswens om aan vullende uitkering bij arbeidsonge schiktheid. Bij De Telegraaf zelf is dat trouwens al geregeld. Perscombinatie De bonden overwegen vrijdag hun leden bij de Perscombinatie (Volks- krant, Trouw en Parool) te raadple gen. Van Noordenne erkent dat de bonden zijn teruggekomen van hun eerdere toezegging dat de acties een publieksvriendelijk karakter zou den krijgen. De actiebereidheid bij verschillende krantenbedrijven is volgens Van Noordenne zo groot, dat de bonden er niet onderuit kun nen hun leden te raadplegen en uit eindelijk tot staking op te roepen. "Doe je dat niet, dan lopen de le den bij je weg en komen er wilde ac ties. Nu kunnen we in elk geval stu ren. Zo zullen wij bij de Perscombi natie adviseren om niet op zaterdag te staken", aldus Van Noordenne. Gisteren zijn de bonden begon nen met het raadplegen van hun le den bij het Brabants Nieuwsblad in Roosendaal, Eindhoven Druk Off set en Verpakkingen, Joh. Ensche dé in Haarlem, de drukkerijen De Volharding, Keesing en Set Matsch in Amsterdam, en Europa Karton in Sneek. In Westduitsland heerst ook grote onrust onder de grafici. Er wordt daar momenteel door 14.000 men- Sen gestaakt. Alleen privatisering studieleningen van de baan DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) houdt vast aan zijn bezuinigingsvoorstellen voor de studiefinanciering. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de minister dat hij, ondanks de wen sen van de studenten, geen 'draag vlak' ziet voor wijziging van de eer der aangekondigde maatregelen. Alleen de privatisering van de stu dieleningen is voorlopig van de baan. Deetman ziet wel af van verlaging van de basisbeurs. Hij zou die be sparing kunnen gebruiken om de tegenvaller van het mislukken van de privatisering van de studielenin gen, op te vangen. "Het kabinet ziet namelijk geen mogelijkheden om die tegenvaller binnen het systeem van studiefinanciering op te van gen", zo meldt een woordvoerder van de minister. Het tekort dat hierdoor ontstaat, loopt op van 272 miljoen gulden dit jaar tot 508 miljoen volgend jaar. Over de dekking van dit tekort is nog geen besluit genomen. De kans dat de minister dit binnen zijn eigen begroting zal moeten opvangen, is echter klein. Binnen het kabinet is men ervan overtuigd dat de moge lijkheden van bezuinigingen op Deetmans begroting ongeveer uit geput zijn. Bovendien is dit niet het enige te kort dat de minister nog moet dek ken. Als gevolg van een sterke toe name van het aantal leerlingen en studenten, verwacht Deetman nog eens een extra tekort van 200 mil joen gulden dit jaar oplopend tot 400 miljoen volgend jaar. Over al de ze tekorten zal het kabinet over eni ge maanden verder praten. De bezuinigingen op studiefinan ciering, die nu wel doorgezet wor den zijn: Iedere student krijgt een 'gratis' openbaar-vervoer-jaarkaart. De ba sisbeurs wordt daarvoor met 60 gul den per maand verlaagd. Zo moge lijk wordt de OV-jaarkaart op 1 sep- NICOSIA (AP) - Iran heeft vandaag de betrekkingen met Groot-Brittan- nië verbroken vanwege het conflict over de Brits-Indische auteur Sal man Rushdie en diens onder mos lims omstreden boek „The Satanic Verses". Het Iraanse persbureau Ir- na berichtte dat het Iraanse ministe rie van buitenlandse zaken had be sloten tot verbreking van de betrek kingen nu het verleden week gestel de ultimatum was afgelopen. Verleden week gaf het Iraanse tember van dit jaar ingevoerd. Lukt dat niet dan zal de verlaging van de basisbeurs ook worden uitgesteld. Studenten die niet in het hoger onderwijs zitten, hebben vanaf 1 no vember aanstaande geen 'recht meer op een studiebeurs voor uit wonenden, ook al wonen zij niet thuis. Deetman heeft hierin echter een uitzondering opgenomen. Stu denten die niet binnen een straal van zestig kilometer het gewenste onderwijs kunnen volgen of voor wie de reistijd langer dan twee uur bedraagt (enkele reis) krijgen wel een beurs voor uitwonenden. Studenten van 27 jaar en ouder parlement de Britse regering een week de tijd om terug te komen op haar stellingname in de zaak Rush die. Nadat de Iraanse geestelijk lei der ayatollah Khomeini op 14 febru ari de moslims had opgeroepen om Rushdie te vermoorden had Lon den al zijn diplomaten uit protest uit Teheran teruggeroepen. Het persbureau citeerde uit de verklaring van het ministerie: "De afgelopen twee eeuwen heeft verliezen het recht op een studie beurs. Het recht op een aanvullende beurs bovenop de basisbeurs (voor studenten uit de laagste inkomens groepen) vervalt na vier jaar studie. Deetman legt de schuld van het mislukken van het overleg over de; privatisering van de studielenin gen, volledig bij de banken. Zij ble ken niet bereid het risico voor niet terugbetalende studenten op zich te nemen, ook niet als de staat daar voor een afkoopsom zou betalen. Bovendien, zo schrijft Deetman, was de rente die de banken wilden berekenen 'onacceptabel hoog'. Groot-Brittannië in de frontlinie ge staan als het ging om complotten te gen en verraad van de islam en de moslims. De islamitische landen zullen de Britse complotten niet vergeten, waaronder de vestiging van het zionistische regime, en het zaaien van tweedracht onder de moslims en de tegenwerking van is lamitische bewegingen in Iraq, Egypte, Iran, Pakistan en andere is lamitische landen", aldus de verkla ring van het ministerie. Opnieuw doden bij een treinongeluk in Engeland. De kritiek op British Railways neemt toe na de reeks ongelukken van de laatste tijd. (foto epai LONDEN (GPD) - Voor de tweede keer binnen 48 uur heeft zich in Groot-Brittannië een treinongeluk voorgedaan. Vlakbij het centrum van het Schotse Glasgow reden gis teren twee treinen, die zich op het zelfde baanvak bevonden, op elkaar in. Direct gealarmeerde hulpploe gen vonden in de wrakstukken twee doden. Urenlang waren ze in de weer om met behulp van snij branders bekneld geraakte passa giers te bevrijden. Tientallen ge wonden werden naar ziekenhuizen in de omtrek gebracht. Een aantal van hen verkeert nog in levensge- Nadat duidelijk was geworden dat een menselijke fout de oorzaak was van de treinramp die zaterdag in het Londense voorstadje Purley aan tenminste vijf mensen het leven kostte, zoekt men nu naar het waar om van de ramp in Glasgow. Bij Purley was één van de bestuurders door een rood signaal gereden en met flinke snelheid op een voor hem rijdende trein gebotst. Waarom reed hij door het rode licht? En heeft hij wel of niet krachtig ge remd? Dat zijn nu de vragen die in het onderzoek van deze ramp cen traal staan. Een diepgaand onderzoek wordt ondertussen ook ingesteld naar de oorzaak van de ramp in Glasgow waarvan de omvang beperkt is ge bleven omdat de treinen buiten het spitsuur niet druk bezet waren en niet hard reden. Met de catastrofe bij Clapham Junction in december, die aan maar liefst 35 mensen het leven kostte, nog vers in het geheugen, rijst de vraag of het niet de hoogste tijd is om de gehele organisatie van Bri tish Railways door te lichten. In het Lagerhuis, waar door afgevaardig den van alle partijen grote bezorgd heid is uitgesproken, werd daarop gisteren aangedrongen door La bours woordvoerder voor trans portzaken, Prescott. Maar daar wil de de verantwoordelijke minister Paul Channon niet van horen. Hij verweerde zich tegen de groeiende kritiek dat British Railways met verouderd materiaal de overbelas ting van het systeem niet meer aan kan en bovendien onverantwoorde lijke bezuinigingen heeft doorge voerd, met te verklaren dat door de Thatcher-regering vorig jaar 560 miljoen pond in de spoorwegen is gestoken. Stop veiling van bespoten bloemen' DEN HAAG (GPD) - In de Neder landse bloemen- en bollenteelt gaan extreem hoge hoeveelheden land bouwgif om. Vooral chrysanten zijn zeer sterk bespoten. Daarom vraagt een groot aantal consumenten milieuorganisaties, waaronder Na tuur en Milieu, dè Consumenten bond, Konsumenten Kontakt en de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de veilingen en bloemen verkopers in een brief de verkoop van dergelijke overbespoten bloe men stop te zetten. In Nederland wordt voor 500 mil joen gulden aan chrysanten ver bouwd. Met gemiddeld 20 kilo land bouwgif per hectare heeft Neder land al het hoogste gebruik van be strijdingsmiddelen ter wereld. De bloementeelt steekt daar nog eens met kop en schouders boven uit. Volgens de milieu-organisaties kan het gebruik van gif in bloemen- en bollenteelt met 80 tot 90 procent omlaag. Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1