TAD LEIDEN Bouwverenigingen laaiend op Tesselaar Avances van rechtenstudent Repen volledig uit de hand Verdachten van moord op vliegtuig naar Turkije gezet LEIDSCH DAGBLAD Gemeente houdt vast aan sloop 'Op Eigen Wieken' 'Een PvdA-wethouder kan dit toch niet maliën?' Woonbeurs Raadkamer achtte bewijs onvoldoende s ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 DEN HAAG/LEIDEN - De avan ces van de Alphense rechtenstu dent waren volledig uit de hand gelopen. Hij belde urenlang naar het Leidse studentenhuis Ra penburg, schreef talloze brieven en stond er zelfs nachten voor de deur in de hoop zijn geliefde, even als hij lid van Minerva, te treffen. Maar zij voelde niets voor de jongen en wees hem herhaalde lijk de deur. Het gevolg, zo lieten de studente en een groot aantal van haar 39 medebewoonsters gisteren weten aan de Haagse rechtbankpresident mr. Porthei- ne, was dat hij hen bleef lastig vallen. Sinds 1985 was dat al het geval, maar in de maand decem ber liep het uit de hand. De advocate van de belaagde studentes, mr. Van Mourik, ver telde dat zelfs de politie erbij moest worden gehaald om de Alphenaar van het Rapenburg te verwijderen. Zij eiste gisteren namens twee studentes dat hij op geen enkele wijze meer con tact met hen opneemt en een ver bod zich binnen een straal van 50 meter van 'Rap 120', zoals het studentenhuis wordt genoemd, op te houden. De jongeman ont kende gisteren alles, maar be loofde dat hij zich zal neerleggen bij de eisen. In 1985 begon de affaire. De Alphenaar werd lid van Minerva, de club waarvan de studente al lid was. Hij werd niet echt opge nomen in de groep en zij had me delijden met hem. Ze sprak een aantal keren met hem, ging een keertje thee drinken, maar alles uit medelijden. Zo niet bij de Alphenaar, die raakte verliefd. De studente wees hem echter af. Vanaf dat moment is het fout n, betoogde Van Mourik. telefonades begonnen, even als de stroom brieven. Hij stond een aantal malen voor de deur, maar alles zonder resultaat: de studente bleef hem afwijzen. Zijn gedrag werd steeds hinder lijker met als dieptepunt de maand december. Volgens Van Mourik was het kort geding het enige dat de studentes restte. Maar mr. Heeren, advocaat van de Alphenaar, had een geheel an dere lezing van de historie. Hij bestreed dat zijn cliënt de dames had lastiggevallen. Wel had hij de studente enkele malen ge vraagd waarom zij hem zo on heus had bejegend. Die vraag stelde hij ook weer nadat zij bij het Collegium, het bestuur van Minerva, had geklaagd over zijn gedrag. Maar dat hij haar vele malen zou hebben opgebeld of geschreven, ontkende Heeren. "Hij heeft dat niet vaker gedaan dan een gemiddelde jongeman, student of corpslid". Bovendien, betoogde de advo caat, is het mogelijk dat andere leden van Minerva zijn cliënt een hak hebben gezet door zelf op te bellen maar te doen alsof zij de Alphenaar waren. Heeren: "Er zijn meer mensen bij Minerva die hetzelfde accent hebben". Uiteindelijk besloot recht bankpresident Portheine de zaak aan te houden, nadat de Alphenaar had beloofd zich aan de eisen van de studentes te hou den. Hij zegde toe geen contact meer op te nemen met de dames en ook uit de buurt van 'Rap 120' te blijven. Eind maart staat de zaak weer op de rol van de recht bank, maar als hij zich aan de ei sen houdt, wordt het kort geding niet voortgezet. Opknapbeurt kost 1,4 miljoen gulden LEIDEN - Een verhuizing van buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk naar het schoolgebouw dat eveneens aan het Valkenpad is gevestigd is zeer waarschijnlijk. Het bestuur van het buurthuis ziet het voorstel van de gemeente wel zitten. De gemeente gaat nu bekij ken of het club- en buurthuiswerk kan worden overgebracht naar het genoemde gebouw en de Stichting Surinamers Leiden en de Meeren- droom naar de schoolgebouwen aan het Eksterpad. De verbouwing van het school gebouw aan het Valkenpad wordt LEIDEN - Waarin wil de Leidse woningzoekende wonen: de wat duurdere maar ruime huurwoning met tuintje in de Stevenshof of het goedkopere drie- of vierkamerappartement in de stad? En wat kan en wil de gemiddelde woningzoe kende daarvoor betalen? Dat dilemma was vorige week de aanleiding voor een fikse aanvaring tussen het gemeentebestuur, in de persoon van wethouder Tesselaar (volkshuisves ting), en de federatie van woningbouwcorporaties. door Gert Visser Over het standpunt van de wethou der bestaat doorgaans geen ondui delijkheid. Tesselaar bouwt voor de laagste inkomens, en het liefst zo goedkoop mogelijk. Toen de wethouder dan ook onlangs tot de conclusie kwam dat de huren van nieuwbouw in de Stevenshof aan merkelijk hoger uitvallen dan die in de stad, besloot hij de sociale wo ningbouw in de buitenwijk te be ëindigen en over te hevelen naar de stad. Tesselaar kreeg daarvoor het groene licht van de raadsfracties en zo ziet het er naar uit dat in de Ste venshof na 1990 nog slechts koop woningen worden gebouwd. Tjeerd van Rij, voorzitter van de federatie bestrijdt de opvattingen van de wethouder. Het is bewezen dat er behoefte is aan de eengezins woningen in de Stevenshof, zegt hij: van de drie- of vier-kamerap- partementen die doorgaans in de stad worden gebouwd, heeft Lei den er al genoeg. "Onverklaarbaar en absoluut onbegrijpelijk", noemt hij de ommezwaai van Tesselaar, die hij verwijt vooruit te lopen op plannen van staatssecretaris Heer- ma om woningzoekenden een koopwoning op te dringen. Kort geding De problematiek van de volkshuis vesting is niet eenvoudig en dat moet er de oorzaak van. zijn ge weest dat de meeste leden van de raadscommissie volkshuisvesting zich vorige week afzijdig hielden bij het debat over deze kwestie. De confrontatie vond plaats tussen het duo Tesselaar-Van Rij: beiden ak- tief voor de PvdA, Tesselaar al ja renlang als wethouder en Van Rij als voormalig afdelingsvoorzitter. Lezers schrijven Ook wij zijn naar de Woontotaal- beurs geweest. Zoals een woord voerder van de beurs in deze krant van 30 januari over het wegblijven van het publiek zei: "Ik heb geen flauw idee. Misschien dat het de mensen heeft afgeschrikt vorig jaar de Groenoordhallen maar voor de helft met stands was gevuld". Gelukkig voor u weten wij wel de oorzaak. Als nieuwbakken huis eigenaars gingen wij naar de beurs om ideeën op te doen voor ons huis. Resultaat na de beurs: nul komma-nul. Keukens, sanitair, overgordijnen, vitrage, vloerbe dekking, helaas niet op de Woonto- taalbeurs te vinden. Wij kwamen dus van een koude beurs thuis. Misschien kunt u volgend jaar beter met de Leidato samen gaan, dat zal ook de standhouders meer voldoening en klanten geven. Fam. Barneveld, P. van der Aastraat 3, Leiden. Veelvuldig wordt hij getipt als op volger van Tesselaar wanneer die volgend jaar vertrekt. 'Een debat tussen ome Dick en ome Tjeerd', liet het WD-raadslid Driessen wat oubollig van zich ho ren, daarmee het onvermogen van de commissie aangevend zich in de dialoog te mengen. De meeste frac ties hadden hun standpunt ook al bepaald. "De kaarten waren al ge schud", concludeerde Van Rij na afloop, zichzelf kwalijk nemend dat hij de commissie niet aan het twijfelen had weten te brengen. Maandagavond beslist de ge- - meenteraad over deze kwestie en niets wijst er op dat de beslissing in het nadeel van Tesselaar uitvalt. Van Rij - hij kent het klappen van de zweep als weinig anderen - heeft wellicht te weinig gelobbyd bij de politieke partijen. "Ik hou daar niet zo van", zegt Van Rij: "Ik heb er nog over gedacht om de raadsleden in een busje door de Stevenshof te laten rondrijden. Zodat ze konden zien waarom het ging". "Het was nooit mijn bedoeling er een prestigestrijd van te maken. Eén van de corporaties stelde voor een kort geding over deze kwestie tegen de gemeente aan te spannen. Ik heb dat afgeraden. Verkeerd be stede energie, vind ik". Huurverhoging Enkele dagen voor het 'debat' in de raad waagt Van Rij een laatste po ging. De vergelijking van Tesselaar tussen huren in de stad en de Ste venshof klopt niet omdat het om verschillende typen woningen gaat, zegt hij. "Dé huren van eenge zinswoningen met tuin zijn in de Stevenshof net zo hoog als in de stad", aldus Van Rij. De bouwkos ten van woningen in de stad zijn weliswaar hoger maar dat wordt gecompenseerd door speciale sub sidies van het rijk. De maandhuur van dit soort huizen bedraagt circa 600 gulden, ruim 100 gulden meer dan de huurprijs van appartemen ten in de binnenstad. Ten onrechte stelt Tesselaar dat er veel behoefte bestaat aan goed kope appartementen. "Leiden heeft al veel van dit soort kleine woningen. Zeventig procent van de sociale huursector in de stad is gestapeld. Het zijn bovendien wo ningen die niet geschikt zijn voor starters op de woningmarkt. Daar voor is de huur van circa 500 gul den te hoog. Wanneer de druk op de woningmarkt minder wordt, zijn dit de woningen i blijven zitten". Van Rij verwacht dat v plannen van Tesselaar doorgaan, de huren van appartementen in de stad omhoog gaan. Dat heeft te ma ken met het feit dat Leiden een vast bedrag aan rijkssubsidies voor wo ningbouw in de stad krijgt. Wan neer alle huurwoningen voortaan in de stad wórden gebouwd, blijft er per woning minder subsidie over. Gevolg: hogere bouwkosten en hogere huren. "Veertig tot vijf tig gulden per maand", weet Van Rij. Aangenomen dat het rijk de subsidies niet (verder) verlaagt zoals in voorgaande jaren want dan komen er nog hogere huren uit de bus. Gemakzuchtig Doorstroming van bewoners is in de regel het tovermiddel in de volkshuisvesting. De filosofie is dat wanneer er grotere woningen gebouwd worden, de huurders van een goedkoop flatje op een zeker moment vanzelf opschuiven. Het achtergelaten appartement is dan beschikbaar voor een starter op de woningmarkt. Nu de huren van eengezinswo- ningewn in de Stevenshof zo hoog uitvallen, kan de doorstroming in plaats van naar een huurwoning net zo goed naar een koopwoning plaatsvinden, is de filosofie van Tesselaar. Hij schrijft in zijn voor stel dat 'de premiekoop-regeling aan een grote groep huurders de mogelijkheid biedt om voor gelijke maandlasten een eengezinswoning te kopen'. Federatievoorzitter Tjeerd van Rij: "Alsof Tesselaar niet ziet dat het stadhuis niet alles alleen beslist". "Schandalig en gemakzuchtig", oordeelt Van Rij: "Zoiets kan je als PvdA-wethouder gewoonweg niet maken. Er is een grote groep wo ningzoekenden die geen financie ring rondkrijgt voor. een koopwo ning. Omdat het inkomen te laag is, omdat ze schulden hebben (gehad) of omdat ze te oud zijn. Dan is er ook nog een groep die de stap naar een koopwoning niet aandurft. Juist die laatsten vind je veel in de achterban van de PvdA. Die men sen onthoud je dus de mogelijk heid van een wat luxere woning". De aankoop van een premie koopwoning levert pas 'gelijke maandlasten' op wanneer het inko men van de koper ten minste zo'n 40.000 gulden per jaar bedraagt. Volgens cijfers van de gemeente Leiden verdient tachtig procent van de ingeschreven woningzoe kenden minder dan 36.000 gulden per jaar. "Als je kijkt naar de doorstro ming, is die voor de eengezinswo ningen in de Stevenshof honderd procent", zegt van Rij: "Tachtig procent van de huidige bewoners liet in de stad een huurwoning van minder dan 425 gulden per maand achter. De eengezinswoningen zijn ook zeer gewild. De vraag overtreft het aanbod". Verbolgen Afgezien van de argumenten in de discussie is Van Rij zeer verbolgen over het feit dat Tesselaar onvol doende heeft overlegd met de cor poraties over de wijziging in het be leid. "Het overleg is gewoon slecht geweest", stelt Van Rij vast: "Van een goed en open gesprek is geen sprake geweest. Toezeggingen die in oktober werden bevestigd, wer den in december teruggedraaid. De wethouder schreef gewoon een brief: zo wil ik het. Alsof hij niet ziet dat het stadhuis niet alles al leen beslist". Zo bleek in de commissieverga dering vorige week ook dat de Ad viesraad voor de Volkshuisvesting in het geheel niet is gehoord. Een 'schoonheidsfoutje' dat inmiddels is rechtgestreken. Volgens de huidige plannen van Tesselaar mogen de corporaties tot en met 1990 nog 182 eengezinswo ningen bouwen. Daarna is het afge lopen. Van Rij wil in ieder geval dat Tesselaar alsnog zijn toezeggingen voor nog eens 76 woningen hand haaft. "De komende jaren moet de gelijke verdeling van huurwonin gen over de stad in stand blijven", betoogt Van Rij: "Dat uitgangs punt is niet alleen van belang voor de Stevenshof, maar in de toe komst ook voor Roomburg en de Coebel. Na 1990 zien we dan wel verder". Holvast) Vooruitlopend daarop is de fede ratie bezig met een grootschalige enquête onder bewoners om hun woonwensen te inventariseren. De uitslag wordt betrokken bij het volkshuisvestingsplan voor de ja ren 1990-1995, dat de gemeente de ze zomer samen met de regioge meenten hoopt uit te brengen. LEIDEN - De twee illegaal in Nederland verblijvende Tur ken, die worden verdacht van moord op hun 29-jarige landge noot Qakiroglu, zijn op het vliegtuig naar hun land gezet. De raadkamer van de Haagse rechtbank vond dat er onvol doende bewijzen waren om de beide mannen (16 en 24 jaar) langer vast te houden. Omdat zij illegaal in ons land verble ven, zijn zij deze week door de vreemdelingenpolitie onmid dellijk op het vliegtuig naar Turkije gezet. De Leidse politie betreurt dat de beide mannen het land zijn uitge zet, maar heeft begrip voor het be sluit van de raadkamer. "We had den geen harde bewijzen tegen de beide mannen, maar zijn nu met heel veel vraagtekens blijven zit-, ten", aldus politiewoordvoerder Dick Graveland. Het tweetal wordt in verband gebracht met de dode lijke schietpartij bij restaurant Het Paleis aan de nieuwe Rijn in de nacht van 6 op 7 januari. De verdenkingen tegen het uit gezette tweetal bestaan nog steeds. Hoewel thans nog een 33-jarige man vastzit, die wordt verdacht van medeplichtigheid, vermoedt de Leidse politie dat één van de mannen (mogelijk beide) de dader is: "Als dat uit verder verhoor blijkt, is het straks moeilijk, zeg maar onmogelijk, om beide man nen nog aan te houden". Hoewel de beide mannen in de vroege ochtend van zaterdag 7 ja nuari op de de plaats des onheils waren, kwam de politie daar pas ruim tien dagen later achter. De Leidse politie hield het pand waar het restaurant Het Paleis is geves tigd langdurig in de gaten. Af en toe werd een bezoek gebracht, waarbij de politie op beide illega len stuitte. Het kostte volgens woordvoer der Graveland veel moeite om een verklaring los te krijgen van de bei de jongemannen. Duidelijk werd wel dat zij vlak bij de plek waren waar de dodelijke schoten vielen en dat zij daarna zijn gevlucht. De verdenkingen tegen het duo waren aanvankelijk voor de officier van justitie voldoende om hun hechte nis te bevelen. Omstreeks 24 januari liet de poli tie weten dat het web rond de schietpartij zich steeds nauwer sloot en dat het onderzoek in een eindfase verkeerde. Nu, bijna drie weken later, is evenwel nog niet duidelijk wie de dader is. De poli tiewoordvoerder laat weten dat nog steeds vorderingen worden ge maakt: "Er zit nog steeds schot in de zaak. Aanvankelijk wisten tot op 40 minuten voor de schietpartij wat er was gebeurd. Nu zitten we op ongeveer tien minuten en we komen steeds dichter bij het mo ment waarop de daad is gepleegd". Tegelijkertijd beklemtoont hij dat hij onderzoek vanwege de taalbar rière zeer moeizaam verloopt: er is sprake van langdurige verhoren met behulp van tolken. De twee rechercheurs die waren 'geleend' van de Katwijkse en Noordwijkse politie zijn weer terug naar hun korps. Dat betekent dat thans nog zes rechercheurs aan de zaak werken. De politie is er nog steeds optimistisch over dat de zaak tot ontknoping komt. geraamd op een miljoen gulden. Een nader onderzoek van de ge meente en ingenieursbureau Ven- nema wijst uit dat de renovatie van buurthuis Op Eigen Wieken onge veer 1,4 miljoen gulden gaat kos ten. Vertegenwoordigers van de gemeente vinden dat het oplappen voor een lager bedrag niet zinvol is, omdat dan binnen de kortste keren opnieuw allerlei zaken moeten worden aangepakt. Lange tijd konden gemeente en bestuur van Op Eigen Wieken het niet eens worden over het bedrag dat gemoeid is met een opknap beurt van het in zeer slechte staat verkerende buurthuis. De gemeen te schatte de kosten aanvankelijk op 2,1 miljoen gulden en verbond daaraan de conclusie dat het ge bouw beter gesloopt kan worden. Volgens een onderzoek dat in op dracht van het buurthuis werd ver richt, behoefde de renovatie maar 550.000 gulden te kosten. De gemeente heeft nu het plan opgevat om het buurthuis te ver huizen naar het leegstaande schoolgebouw aan de overkant van het Valkenpad. Op de plaats van Op Eigen Wieken zou dan woning bouw kunnen komen. Volgens het bestuur van het buurthuis moeten de sociaal-culturele functies in de Slaaghwijk behouden blijven. Bij een verhuizing naar andere gebou wen zou aan die eis worden vol daan. In architectenkringen wordt de mogeijke sloop van het buurthuis aan het Valkenpad betreurd. Met het universiteitsgebouw is het buurthuis het enige object in Lei den dat is opgenomen in de 'gids voor moderne architectuur'. Het buurthuis is in architectonisch op zicht opvallend omdat het een op merkelijk contrast vormt met de harde betonwereld om het ge bouw. Architecten hopen daarom dat de gemeente van het voorne men het buurthuis te slopen afziet. Ook woningbouw op veilingterrein LEIDEN Bouwbedrijf De Raad is van plan op het terrein van de voormalige groenteveiling ook wo ningen te realiseren. Het bouwbe drijf heeft hiertoe besloten na over leg met de gemeente. Ook van de zijde van buurtvereniging Crones- teijn was aangedrongen op wo ningbouw op het groenteveiling terrein. Door de woningbouw wil De Raad een koppeling met de Lam- menschansweg realiseren. Hoe veel woningen er komen aan de Veilingkade is nog niet bekend. Ook is nog onduidelijk of er pre mie— of woningwetwoningen ko men. Het Katwijkse bouwbedrijf denkt zelf aan een combinatie van appartementen en eengezinswo ningen. De plannen voor bedrijfs gebouwen op het terrein gaan ove rigens gewoon door. Opruimen vuile grond Langebrug kost meer geld LEIDEN - Hoewel een deel van de verontreiniging op het terrein aan de Langebrug nog niet is opge ruimd, is de nieuwbouw van wo ningen al begonnen. Het combine ren van bouwen en opruimen van de verontreiniging op het terrein achter het voormalig politiebu reau, kost de gemeente extra geld. Hoeveel is nog niet bekend. Een groot deel van de verontrei niging van het terrein dat bestond uit benzine en dieselolie, is vorig jaar al afgegraven. Daarna heeft men ook een drainage-systeem aangelegd waarbij schoon water werd geïnfiltreerd en vervuild wa ter werd afgevoerd. Een kern van de vervuiling op ongeveer zes me ter diepte is nu nog over. Deze rest van de vervuiling wil de gemeente verwijderen door een klein drainagesysteem aan te leg gen. Hierdoor is een combinatie met bouw mogelijk. De gemeente neemt de extra kosten die hiermee gepaard gaan op de koop toe, om dat men het gat aan de Langebrug nu wil dichten en woningbouw wil realiseren. Bovendien brengt ook het braak liggen van het terrein èx- tra kosten met zich i Lezing F. Altha houdt op 14 februari voor het Ni- von afdeling Leiden, een lezing over de Nieuwkoopse plassen. De lezing wordt gehouden in het museum van Natuurlij ke Historie aan de Douzastraat 2 in Lei den en begint om 20.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9