NS-personeel weigert revisie treinstellen Luxemburg wil belastingparadijs blijven Klachten over lager netto-salaris Toekomst van makelaars met onzekerheid omgeven Samenwerking rederijen Ingrijpen op valutamarkt levert 1,4 miljard winst op Grote onrust onder Postbank-personeel Rood staan bij de Postbank tot 1500 gulden Leden bonden tevreden met principe-akkoord Onderzoek acceptatie mestbeleid V BIJ CONCORDIA ZIT U ER WARMPJES BIJ. V ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 Door aanwezigheid asbest UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen en de Vervoersbonden overleggen donderdag over de revisie van 142 'hondekop'-treinstellen. De Vervoersbonden FNV en CNV en de Federatieve Spoorwegvakvereniging zijn gisteren ingegaan op een uitnodiging van de directie van de Spoorwegen. De NS willen de rijtuigen reviseren, maar het personeel van de werkplaats in Haarlem weigert mede werking, omdat er asbest in is verwerkt. AMSTERDAM (ANP) - De vooruit- zichten voor de makelaardij zijn ogenschijnlijk gunstig maar in werkelijkheid met onzekerheden omgeven. Tegenvallende groei, stijgende rente en beperking van de aftrekbaarheid van hypo theekrente zijn onmiddellijk van invloed op de koopwoningmarkt. De kans dat de doelstelling van de overheid om het eigen-woningbe- zit te laten groeien niet zal worden gehaald is dan ook reëel aanwezig, aldus de Algemene Bank Neder land gisteren in een schets van de makelaardijbranche. De makelaardij draait momen teel goed na de moeilijke jaren 1980-1984. De kleine kantoren vor men nog een uitzondering, waar negatieve resultaten worden ge- boekt. De krappere markt voor koopwoningen, de grotere vraag naar duurdere woningen en het uit blijven van zeer sterke prijsstijgin gen gekoppeld aan de toenemende voorkeur voor een eigen huis, zor gen voor een goed klimaat voor makelaars. Belangrijk hierbij zijn ook de re delijke economische ontwikkeling en de sinds kort weer wat aantrek kende geldontwaarding (waardoor een eigen huis op den duur relatief goedkoper kan worden). Koop- krachtbehoud en -verbetering vor men eveneens een stimulans. Toch heft de ABN de waarschu wende vinger. Zo is de hypo theekrente (een belangrijk funda ment voor de markt voor koopwo ningen) nog steeds volledig aftrek baar, maar loopt de aftrek na 1990 (invoering ,Oort') in een aantal ge vallen terug omdat het toptarief van 72 naar 60 procent gaat. Neder land en Griekenland zijn de enige EG-landen die volledige aftrek baarheid kennen en de ABN vraagt zich af of er na 1992 (.eenwording EG-marktnog wel plaats zal zijn voor dergelijke verschillen. Daarnaast wordt de groei van het eigen woningbezit bedreigd door lasten, als de onroerend-goedbelas- ting, de grondprijzen en de erf pachtscanons, die alle de neiging tot stijging hebben. Ook staat de aanpassing van het huurwaarde- forfait (fiscale bijtelling eigen wo ning) weer ter discussie en belem mert de overdrachtsbelasting de mobiliteit van eigenaren van wo ningen. IJMUIDEN (GPD) - Rederij Ken- nemerland in IJmuiden gaat nauw samenwerken met de Russische re derij Sovrybflot in Moskou. De re derijen gaan als 'Joint Fish bv' op charterbasis gebruik maken van de moderne diepvriestreilers Nadir en Navigator. Dat zijn de voormalige SCH 123 Holland en de SCH 24 Zeeland die onlangs zijn verkocht aan de Engelse rederij J. Marr in Huil. Beide schepen gaan buiten de Europese wateren vissen op ma kreel, horsmakreel, blauwe wijting en haring. De drie bonden hebben de NS be gin deze week laten weten het Haarlemse personeel te steunen in de weigering de uit 1954 stammen de rijtuigen te reviseren. Gezien het risico op kanker vinden zij dat de 'hondekoppen' ontdaan moeten worden van het asbest, voordat re visie plaatsheeft. Technisch is dat mogelijk in de speciale asbestloods in Haarlem, maar de Spoorwegen vinden het te duur. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de 142 rij tuigen te slopen, maar in verband met het groeiende reizigersaanbod, willen de NS ze nog drie jaar laten rijden. Ouderen krijgen vier maanden voor poliskeuze UTRECHT (ANP) - Het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is een voorlichtingscam pagne begonnen om particulier te- gen ziektekosten verzekerde 65- plussers erop te attenderen, dat ze tot 30 april de gelegenheid hebben om hun huidige polis om te zetten in de zogenoemde standaardpak ketpolis. Ouderen die na 1 januari 65 worden hebben vier maanden na de eerste dag van de maand waarin ze jarig zijn de tijd om deze keuze te maken. De standaardpakketpolis, die ongeveer dezelfde voorzieningen omvat als de ziekenfondsverzeke ring, kost 181 gulden per maand. De polis kan niet alleen aantrekke lijk zijn voor ouderen die nu meer betalen, maar ook voor 65-plussers die nu een polis hebben met een ei gen risico of een onvolledig pak ket. Medeverzekering, zoals bij het ziekenfonds, is niet mogelijk. Van een bejaard echtpaar moeten dus man èn vrouw ieder afzonderlijk de standaardpakketpolis aanvra gen en ook afzonderlijk premie be talen. Economie kort Kernreactor Er zijn vorig jaar over de hele we reld twaalf nieuwe kernreactors in gebruik genomen. Het totale aantal kwam daardoor op 428. Het aan deel van kernenergie in de totale elektriciteitsproductie bedroeg vo rig jaar ruim zestien procent, zo blijkt uit een vrijdag gepubliceerd overzicht van het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen. De 428 kernreactors zijn verspreid over 26 landen. Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in januari 1989 gestegen met 14 procent in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar. Dit jaar waren het er 328 tegen 287 in januari 1988. Dit blijkt uit voor lopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In januari van dit j aar werden 129 besloten vennootschappen failliet verklaard tegen 92 in dezelfde maand van het vorig jaar (plus 40 procent). Conflict opgelost Transavia heeft het kort geding te gen de gemeente Haarlemmermeer ingetrokken. De vliegtuigmaat schappij lag met de gemeente over hoop over de v erkoop van grond op het kantorenterrein Beuken- horst-west in Hoofddorp. Haarlem mermeer heeft een voorlopig koop contract met de KLM gesloten, maar ook Transavia claimde de grond. Beide maatschappijen wil len in Hoofddorp hun hoofdkan toor bouwen. Transavia heeft in middels genoegen genomen met een stuk grond in Beukenhorst- oost. Prijzen gedaald De prijzen in ons land zijn in janua ri met gemiddeld één procent ge daald. In deze daling is de verla ging van het hoge btw-tarief van 20 naar 18,5 procent, alsmede de ver schuiving van produkten tussen het lage tarief van 6 procent en het hoge tarief verwerkt. Als die belas tingwijzigingen niet worden mee gerekend, zou er sprake zijn van gelijkblijvende prijzen. Dat blijkt uit een publiksatie van het CBS. Vooral kleren, schoenen en gas daalden in prijs, maar ook zieken huistarieven gingen omlaag. Voor diverse produkten is vanaf 1 janua ri het lage tarief van 6 procent van toepassing geworden. Mede hier door daalden alcoholvrije dranken, suiker, suikerwerk, chocolade, specerijen, aardappelprodukten en sauzen in prijs. Daarentegen wer den wasmiddelen, afwasmiddelen en huisbrand- en dieselolie duur der. Woensdag dreigde de NS-direc- tie met juridische stappen als de bonden het personeel zouden op roepen medewerking aan een proefrevisie te weigeren. Dat drei gement werd een dag later gevolgd door een schriftelijke uitnodiging van president-directeur drs. L. Ploeger om de ontstane situatie te bespreken. In zijn brief verwijt Ploeger de drie bonden zich te onttrekken ,aan het constructief meewerken aan de oplossing van het dilemma'. „Wij zijn teleurgesteld over het ge geven dat cao-partners gedurende de looptijd van de cao actief ar beidsonrust bewerkstelligen", schrijft Ploeger. Hoewel de bonden de uitnodi ging hebben geaccepteerd, stellen zij zich hard op. „Onze inzet is dat de NS afzien van hun plannen", al dus J. Koster, bestuurder van de Vervoersbond FNV. „Die krengen moeten eigenlijk van de baan af. Dat is duidelijk". Het dilemma dat nu is ontstaan wijt Koster aan het eel te krappe materieelbeleid van de NS'. Eén van de belangrijke overwe gingen om met de NS-directie om de tafel te gaan zitten is volgens de FNV-bestuurder de juridische pro cedure die de Spoorwegen moge lijk aanspannen, als de bonden be sluiten hun leden alsnog op te roe pen medewerking aan een revisie te weigeren. Koster: „Als er zo'n procedure komt, dan is onze posi tie natuurlijk niet zo sterk als we een gesprek weigeren". Een lederen schoen met een hoogte van zes meter doet dienstals blikvanger op een internationale beurs voor schoe nen in Düsseldorf Een muziektheater, dat de reuzenschoen als decoratie op het toneel gebruikt bij de opera 'Meis- tersinger' van Richard Wagner, toonde zich bereid om het klei nnood voor enkele dagen af te staan. (Foto api AMSTERDAM (GPD) - Het in grijpen op de valuta-markten heeft De Nederlandsche Bank sinds 1974 een winst opgeleverd van circa 1,4 miljard gulden. Verreweg het grootste deel hiervan, namelijk 1,2 miljard, bestaat uit rente-inkom sten die de Bank op haar valutabe- zit ontvangt. Er is dus 2U0 miljoen verdiend op aan- en verkopen van buitenlandse valuta. Per saldo heeft De Nederlandsche Bank de afgelopen veertien jaar dollars, marken en francs duurder ver kocht dan ingekocht. Dit blijkt uit een onderzoek van prof. dr. M. Fase en drs. A. Huijser, respectievelijk hoofd en medewer ker van de afdeling wetenschappe lijk onderzoek van De Nederland sche Bank. De resultaten staan in het economenblad Economisch Op de bres voor bescherming van Noordzee-milieu DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering staat positief te genover de instelling van een Ex clusieve Economische Zone (EEZ) op de Noordzee. Deze zone strekt zich uit tot maximaal 200 mijl uit de kust en is van belang voor de be scherming van het Noordzee milieu. Het kabinet wil eerst over leg plegen met andere Noordzee- staten, voordat definitief tot de in stelling van de zone wordt beslo ten. Statistische Berichten (ESB) van deze week. De onderzoekers schrijven dat bij de beschouwing van de bedra gen niet uit het oog mag worden verloren dat deze becijfering wel wordt beïnvloed door de gehan teerde rekenwijze. Verder leggen zij er de nadruk op dat interventies op de valutamarkt natuurlijk wor den verricht om een stabiel verloop van de wisselkoers door aan- en verkoop te bereiken. Interventies door De Nederlansche Bank zijn vooral bedoeld om de positie van de gulden in het Europees Mone tair Systeem te beïnvloeden. Het is geenszins de bedoeling om winst te maken. De analyse van Fase en Huijser heeft verder duidelijk gemaakt dat het ondersteunen van de dollar in de jaren 1986 en 1987 ongeveer 600 miljoen gulden heeft gekost. Over de hele periode 1974-1988 was dit echter niet het geval. Anders dan in de literatuur gerapporteerde becij feringen voor andere landen, heb ben valutamarktinterventies in dollars niet tot grote verliezen ge leid. Per saldo is op de contante dollar aan- en verkopen een winst van bijna 875 miljoen gulden be haald. Die bestond voor 75 procent uit rente-opbrengsten. UTRECHT (ANP) - De AbvaKa bo, het Ambtenarencentrum en de CFO hebben de directie van de Postbank gisteren meegedeeld dat het bij hen klachten regent van werknemers die bij de uitbetaling van hun salaris over januari merk ten dat ze netto 50 tot 150 gulden minder kregen. Bovendien moeten ze zelf de nominale premie voor het ziekenfonds betalen. Al met al is volgens de bonden onder de mede werkers van de Postbank grote on rust ontstaan. By de Postbank zijn de salaris sen per 1 januari met een half pro cent verhoogd. Daardoor en door wijzigingen in de sociale premies is het aantal werknemers dat onder de overgangsregeling viel gedaald. Het gevolg is dat ze ook een aantal toeslagen zijn kwijtgeraakt. De overgangsregeling is inder tijd getroffen voor de 8.000 werkne mers van de Postcheque- en Giro dienst en de Rijkspostspaarbank die overgingen naar de Postbank (de geprivatiseerde voortzetting van PCGD en RPS). Volgens bestuurder E. Grooten- dorst van de CFO vallen er nu nog 6.000 van de 10.000 werknemers onder die overgangsregeling, van wie er naar schatting 1.000 a 1.200 in januari een lager netto-salaris hebben gekregen dan in december. De bonden gaan er van uit dat dit niet de bedoeling is geweest van de Raad van Bestuur van de Post bank. Daarom vragen ze de RvB, hangende de discussie die nog gaande is over de overgangsproble matiek, nu al maatregelen te ne men om er voor te zorgen dat nie mand er in netto besteedbaar inko men op achteruit gaat. Ze suggereren in dit verband de verlaging van de procentuele zie kenfondspremie met 2 procent ten goede te laten komen aan de werk nemers. Een andere mogelijkheid is, via toelagen te voorkomen dat werknemers die door een loonsver hoging hun overgangssalaris kwijt raken, er in netto besteedbaar in komen op achteruitgaan. AbvaKabo, CFO en Ambtena rencentrum willen op korte ter mijn een gesprek met de Postbank, zodat er voor de uitbetaling van de februari-salarissen duidelijkheid kan zijn over het standpunt van de Raad van Bestuur. De Postbank wil de brief van de bonden nog bestuderen en komt pas later met een reactie. Wanneer een EEZ ingesteld wordt, krijgt Nederland meer mo gelijkheden om op te treden tegen milieu-vervuilende activiteiten. Na aanpassing van de nationale wetge- AMSTERDAM (GPD) De Post- ving kan het verbranden van afvalstoffen op zee a landse toestemming en den worden gebonden. De bevoegdheden van een kust- op hun giro bijschrijven, mogen tot staat gaan minder ver dan in de 12- 1500 gulden rood staan. Rekening- mijlszone van de territoriale wate- houders die per maand ten minste Het recht van vrije doorvaart 2000 gulden ontvangen, hebben bank gaat een rood-staan invoeren: het giro- kwartaalkrediet. Klanten die maandelijks meer dan 2750 gulden limiet van duizend gulden. En 1700 gulden ontvangt en daar- i saldo van spaarreke ning, mag eveneens voor duizend gulden rood staan. UTRECHT (ANP) - De leden van de Vervoersbonden FNV en CNV hebben gisteren met instemming gereageerd op het bereikte princi pe-akkoord voor een nieuwe cao voor het wegvervoer. Dat hebben de woordvoerders van de actiecen tra van beide bonden gemeld. Dit weekeinde raadplegen de bonden hun leden over de princi pe-overeenkomst, maar volgens woordvoerders van de bonden zal dat niet meer dan een formaliteit zijn. „We krijgen de gelegenheid om elkaar nog eens te feliciteren", aldus CNV-onderhandelaar J. Wie- nen. „De stakende leden beschou wen zich als de grote winnaars van dit conflict". In Assen en Rotter dam werden feestelijke bijenkom sten georganiseerd. Door het hele land heen vierden chauffeurs hun .overwinning'. blijft in een EEZ gelden. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) laat de Tweede Kamer daar- naast beschikt over om in een brief weten niet te hoog- duizend gulden op gespannen verwachtingen van een EEZ te hebben. Wanneer alle aan de Noordzee liggende landen tot instelling van een EEZ besluiten, verplichten zij zich om samen te werken op het ge bied van milieubescherming en wetenschappelijk zee-onderzoek. Aan die verplichting wordt overi gens nu al voldaan door de be staande internationale samenwer king. Het onderwerp EEZ zal worden besproken tijdens de komende Noordzee-ministersconferentie in maart 1990. Tot nu toe bedraagt het girokre diet voor iedereen 500 gulden. De Postbank schrijft haar klanten in middels aan om ze op de hoogte te brengen van de nieuwe kredietfaci liteiten. Het giro-kwartaalkrediet is bovendien vier procent goedkoper dan het huidige rood-staan; dat laatste kost op dit moment 17,2 procent op jaarbasis. BRUSSEL/LUXEMBURG - De 'zwart-geldexpresse' wordt hij wel eens spottend genoemd; de snel trein die dagelijks op en neer rijdt tussen Brussel en Luxemburg. Met aan boord vaak tientallen Belgen die even naar het paradijs gaan. Het belastingparadijs dat het Groothertogdom is en wil blijven. Meestal hebben zij voor enkele door Hans de Bruijn duizenden guldens aan franks bij zich die zij gaan storten bij hun Luxemburgse bank. Of zij gaan juist geld van hun Luxemburgse bankrekening afhalen. Geld waar de Belgische fiscus meestal het be staan niet van weet. En daar mag vooral geen verandering in komen. In de straten van Luxemburg- stad verdringen deze Belgen zich met Nederlanders, Duitsers en Fransen, die er met hetzelfde doel naar toe zijn gekomen: geld. En vooral dan zwart geld. Niet alleen de Luxemburgse banken doen er goede zaken door, ook de midden stand profiteert ervan. Al deze spaarders zijn ongerust door de voorstellen van de Europe se Commissie om in de hele EG een zogenaamde 'bronbelasting' van 15 procent te heffen over de rente op spaartegoeden, teneinde beter de kapitaalvlucht en het zwarte geld te kunnen bestrijden als volgend jaar het geldverkeer in de EG vrij wordt. Een voorstel dat vooral tegen het kleine groothertogdom gericht lijkt. Dat is immers het enige land in de EG dat geen belasting heft over de rente op spaargeld, dat ook niet wil, en bovendien een vorm van bankgeheim kent die net zo waterdicht is als dat van de op dit gebied legendarische Zwitsers. Dat heeft duizenden kleine en grote spaarders naar Luxemburg gelokt. Het dit jaar 150 jaar be staande groothertogdom met zijn 300.000 inwoners heeft daardoor de grootste 'bankdichtheid' per hoofd van de bevolking gekregen en is een van de grootste financiële cen tra van de wereld geworden. Anoniem Veel van die banken hebben prach tige kantoren waar de cliënt met open armen wordt ontvangen. Ge heimzinnigheid heeft hier geen zin, want de staat wil toch niets weten. En wie wil, kan zelfs anoniem een rekening openen. Ook talloze be drijven hebben hier filialen opge richt om van het gunstige fiscale klimaat te profiteren. De btw bedraagt maar 6 procent, de sociale en fiscale lasten zijn er het laagst van Europa. En is het niet pikant dat de Belgische rege ring de Belgische reders steunt die hun schepen voortaan onder Luxemburgse vlag laten varen om aan de hoge Belgische lasten die zij zelf heeft opgelegd te ontkomen? Luxemburg zal zich dan ook met huid en haar verdedigen tegen de voorstellen van de Europese Com missie, die een einde willen maken aan belastingparadijzen. Op aan drang van vooral Frankrijk, dat bang is dat talloze Fransen straks hun geld het land uit zullen bren gen als de Europese geldmarkt vrij wordt. De bestaande belemmeringen in Frankrijk tegen kapitaalexport ko men dan te vervallen. De strenge aanpak door de Franse (en Neder landse, Deense, Duitse of Ierse) fis cus van de kleine spaarders zal dan tot een enorme kapitaalvlucht lei den naar Luxemburg of Engeland, dat de spaarder ook weinig in de weg legt. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken en financiën, Jacques Poos, liet woensdag al we ten het EG-voorstel tot het uiterste te zullen bevechten. "Wij zullen te gelijk de bronbelasting bestrijden en vechten voor het behoud van de geheimhouding bij bankzaken", zei hij in een interview. Veel Luxemburgers vrezen dat de verplichting om belasting te heffen over de miljarden aan spaar geld die hier zijn ondergebracht, de doodsteek voor de economie zal betekenen. Luxemburg leeft van het geld; meer dan van de wegkwij nende staalindustrie en de margi nale landbouw. Verontrust Er is al een actiecomité van veront ruste middenstanders opgericht. Maar dat hoeft niet in actie te ko men, zolang de regering voor hen in de bres staat. En geen politicus zal het in zijn hoofd halen om aan de vooravond van de parlements verkiezingen (in juni) iets anders te bepleiten. De vele spaarders hebben dus hun hoop gevestigd op de Luxem burgse regering, die een machtig middel in de strijd kan werpen. Over fiscale zaken moet in de EG bij unanimiteit beslist worden en Poos liet al doorschemeren dat Luxemburg bereid is van zijn veto recht gebruik te maken. Het zijn vooral veel Belgische ge pensioneerden die hun kapitaaltje in Luxemburg beleggen. In België bestaat al een bronbelasting (de 'roerende voorheffing') van 25 pro cent over de rente op spaargeld. Het overbrengen van dat geld naar Luxemburg is voor deze spaarders dan ook zeer lucratief. Zij profiteren ervan dat België en Luxemburg al meer dan 30 jaar een monetaire unie vormen. De frank is in beide landen evenveel waard, er zijn geen omrekeningskosten en overschrijven van geld gaat ge makkelijk. De meeste Belgische banken hebben op deze situatie ingespeeld door in Luxemburg kantoren te openen. Een Belg kan daardoor zijn geld bij dezelfde bank onder brengen als thuis. Maar waar die laatste bank van de rente een kwart aan belasting moet inhouden, hoeft de Luxemburgse vestiging dat niet. De rentetarieven liggen in Luxemburg bovendien vrijwel ge lijk aan die in België (5 tot 6 pro cent), wat weer een procent lager is dan in Nederland. Nederlandse spaarders kunnen er echter zeker van zijn dat minister Ruding niets te weten komt over hun in Luxem burg belegde spaarcentjes. Bovendien ligt Luxemburg dichtbij (per trein vanuit Brussel 2,5 uur) en is een aantrekkelijke stad. Veel Belgen (en ook steeds meer Nederlanders voor wie Zwit serland te ver weg ligt) maken spaargeld dan ook een uitje. Het eten is hier goedkoper, veel luxe Kenmerk van het giro-kwartaal krediet is dat de rekeninghouder verplicht is om ten minste één keer per drie maanden een positief sal do te hebben. Als daaraan wordt voldaan, krijgen de klanten ook tij dens het 'toegestane* rood-staan nieuwe betaalkaarten en cheques toegezonden. Van de geldautoma ten kan dan uiteraard ook blijvend gebruik worden gemaakt. DEN HAAG (ANP) - Het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen in Nijmegen gaat in fe bruari en maart onder 600 veehou ders een onderzoek houden naar de acceptatie van het mestbeleid het brengen of ophalen van hun var* de nationale overheid. Het on- tikelen zijn in elk geval goedkoper gelgeving, dan in België en soms ook dan in ons land. En op de terugweg slaan zij dan nog even een voorraadje si garetten of alcoholische dranken in, die hier tot 20 procent goedko per zijn, of laten de tank van hun auto vollopen met benzine die hier nauwelijks meer dan een gulden kost. derzoek wordt gehouden in het ka der van de evaluatie van de mestre- Het Landbouwschap, het Cen trum voor Landbouw en Milieu, de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen en de ministeries van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en Landbouw en Visserij zijn bij de begeleiding van het onderzoek betrokken. ADVERTENTIE Concordia biedt u verschillende soor ten verzekeringen op het leven van uzelf, uw partner en uw kinderen. ««Wo'® Concordia houdt de premies laag en ^1 v NIC6R' door de dubbele winstdeling de uitke- ringen r';ri uitzonderlijk hoog. concordia begrijpt precies wat u bedoelt Concordia is er voor alle verzekeringen: Levensverzekeringen - Pensioenen Hypotheken Schade- verzeke-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7