Onenigheid bij verzet Afghanistan Manley zoekt 'nieuw begin'met Verenigde Staten Begroting van Bush valt lauwe ontvangst ten deel Over interim-regering Democraten Idezen voor het eerst zwarte voorzitter Neo-nazileider richt een nieuwe partij op Binnenkort informatie onderzoek 'IKON-moord' CURSUS HANDELSKENNIS HORECA ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 RAWALPINDI (Rtr/AFP/DPA) Wegens onenigheid over de zetelverdeling is gisteren de vergadering van alle Afghaanse verzetsgroepen - de shura - kort na de openings ceremonie verdaagd. De door Iran gesteunde groepen kre gen niet de beloofde 100 zetels in de shura en zijn gisteren naar Teheran teruggekeerd. De shura had besluiten moe ten nemen over een interim-regering. SYDNEY (AP) - De Australi- sche luchtmacht is gisteren be gonnen met de berging van een Dakota van de Nederlandse luchtmacht die op 7 september 1944 met 19 inzittenden in een dicht oerwoud in het noorden van Australië neerstortte. Onder de inzittenden waren 7 luchtmachtpiloten en zeven an dere Nederlandse militairen en twee Australische officieren. De leider van de bergingsoperatie, de Australische luchtmachtoffi cier Tony Jones, verklaarde dat de identificatie van de slachtof fers waarschijnlijk een ondoen lijke zaak wordt. Hij zei dat het de bedoeling is om de stoffelijke Bergiiigsactie Nederlandse Dakota in noord-Australië resten in een gezamenlijk graf ter aarde te bestellen in het nabijge legen Cairns, dat het verongeluk te toestel indertijd als bestem ming had. Een aantal goederen die in het vliegtuig zijn aangetroffen zullen naar Nederland worden ge stuurd, de rest zal worden over handigd aan het luchtvaartmuse um in Townsville, op 215"kilome- ter afstand van de plaats waar het wrak ligt. Hier is ook een lucht machtbasis gevestigd van waar uit de bergingsoperatie wordt ge leid. De Dakota, die afkomstig was van de luchtmachtbasis Merau- ke in het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea, is volgens een Australische legerarts Tony Aus tin "waarschijnlijk in zwaar on weer in moeilijkheden gekomen en neergestort na boomtoppen te hebben geraakt. Na anderhalf uur uitstel leek de vergadering aanvankelijk toch doorgang te vinden. Maar na een uur vërklaarde Mujaddidi, de lei der van de alliantie van de zeven Afghaanse partijen die in het Pakistaanse Peshawar zetelen, dat de conferentie voor onbepaalde tijd werd verdaagd. De acht shi'itische groepen die hun zetel in Teheran hebben, wei gerden bij de shura aanwezig te zijn, toen de andere groepen hen 80 in plaats van de eerder afgespro ken 100 zetels in dit besluitvormen de orgaan boden. Bij de conferen tie waren bijna geen commandan ten van het binnenlandse verzet aanwezig: 350 van de 520 genodig den kwamen uiteindelijk opdagen. De vergadering was belegd in een groot complex buiten het cen trum van de Pakistaanse stad Rawalpindi. In deze gebouwen ver zamelen zich jaarlijks de pelgrims voor de bedevaart naar Mecca. Bui ten zorgde het Pakistaanse leger Leger Israël valt op Westoever zes steden binnen JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche leger is gisteren zes steden op de Westelijke Jordaanoever bin nengevallen en heeft een onbe kend aantal Palestij nen aangehou den. De arrestanten worden ervan verdacht brandbommen te hebben gegooid naar Israëliërs of met Is raël samenwerkende Arabieren te hebben bedreigd. De invallen vonden plaats in de steden Qalqilya, Jenin, Kussera en Tulat in het noorden, en Hebron en Dahariya in het zuiden van het ge bied. Zij kwamen twee dagen na dat een joodse kolonist in zijn bran dende auto om het leven kwam. Aanvankelijk dachten de Israëli sche autoriteiten dat zijn wagen door een brandbom vuur vatte, maar later zeiden ze de oorzaak van de autobrand niet te kennen. Gisteren kwam de VN-Veilig- heidsraad bijeen om het controver siële Israëlische optreden in de be zette gebieden onder de loep te ne men. De V-Raad discussieert over een resolutie die het Israëlische be leid en handelen in de bezette ge bieden veroordeelt. De bijeen komst werd na enkele toespraken verdaagd tot maandag. Buitenland kort Pleidooi Kok PvdA-fractieleider Wim Kok heeft gisteren op het verkiezingcongres van de vijftien socialistische partij en in de EG gepleit voor de vor ming van één Europese socialisti sche partij in de jaren nëgentig. „De Europese economie van 1993 en daarna verdraagt zich niet met een versnipperd optredende demo- cratisch-socialistische beweging," aldus Kok vrijdag. Hij voegde er nog aan toé dat hetzelfde geldt voor de Europese vakbeweging. Raketten Naar de mening van de Westduitse kanselier Helmut Kohl is het niet nodig dat er voor 1991/92 een be sluit valt over het moderniseren van de korte-drachtraketten van de NAVO. De modernisering van de kernwapens voor de korte afstand is in de Bondsrepubliek zowel bij links als rechts omstreden omdat deze systemen gezien hun beperk te bereik (tot 500 km) vooral een ge vaar inhouden voor Duits grondge bied. Verbod De Italiaanse minister van trans portzaken, Santuz, heeft .gisteren de Dominicaanse luchtvaartmaat schappij Dominair verboden ver der gebruik te maken van charter vluchten van de Amerikaanse maatschappij Independent Air tot dat het onderzoek is afgesloten naar de ramp op de Azoren. Het verbod om gebruik te maken van chartervluchten van Independent Air geldt ook voor alle Italiaanse reisorganisaties. Oproep De leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft de Poolse arbeiders gisteren opgeroepen de komende zes weken niet te staken om de ron- de-tafelbesprekingen met de rege ring niet te bemoeilijken. In enkele bedrijven braken gisteren stakin gen uit die door de officiële vak bonden werden gesteund. voor de veiligheid, binnen deden dat gewapende mudjaheddin. De deelnemers moesten bij de ingang hun wapens afgeven. Met het voorzitterschap van Mu jaddidi werden geruchten ontze nuwd dat hij gewipt zou zijn als lei der van de alliantie wegens zijn po gingen om in Teheran tot een ver gelijk te komen met de shi'itische groepen. Gisteren arriveerde in de Af ghaanse hoofdstad Kabul de eerste voedselzending van de Verenigde Naties. Een Etiopisch vliegtuig voerde 26 ton medicijnen, meel, melkpoeder en ander voedsel dat in eerste instantie is bedoeld voor zieken, gehandicapten, be jaarden, zogende vrouwen en kin deren. 'De Sovjetunie heeft ook al op grote schaal hulp gestuurd naar Kabul. Diplomaten vrezen dat de mis lukte vorming van een interimre gering onder meer tot gevolg zal hebben dat het akkoord tussen de groepen om geen steden aan te val len die in de handen van regerings troepen en gewapende milities van de communistische partij zijn, zal worden verbroken. Óp 15 februari moeten de laatste Russische troe pen vertrokken zijn. Een militaire commandant van het verzet wees erop dat de mudjaheddin nu voor het eerst over zware artillerie en tanks beschikken. Verwacht wordt dat Jalalabad de eerste stad is die zal vallen, moch ten verzetsgroepen tot de aanval overgaan. Amnesty International heeft het verzet en de Afghaanse regering van president Najibullah gevraagd niet over te gaan tot executie van gevangenen. De mensenrechtenor ganisatie heeft zowel aan de Ameri kaanse en Pakistaanse regering als aan Moskou en de VN gevraagd druk op de strijdende partijen uit te oefenen geen wraak te nemen op gevangenen. Amnesty pleit er voor dat het internationale Rode Kruis vrij toegang tot alle gevangenen krijgt. advertentie Honderden vertegenwoordigers van de Afghaanse verzetsgroeperingen bijeen in de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad. De bijeenkomst ontaardde in geruzie en werd na korte tijd afgebroken. (Foto ap> VISSER Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBORDEN/LETTERS/AUTOREKLAME WASHINGTON (AP) - De begro ting die de Amerikaanse president Bush in het Congres heeft gepre senteerd is overal lauw ontvangen. De oppositie van Democraten, die v in beide Kamers in de meerderheid zijn, vinden de beleidsvoornemens van de nieuwe president bovenal vaag, terwijl in Bush' eigen Repu blikeinse partij ook kritische kant tekeningen werden beluisterd. De Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Jim Wright, zei het onder meer oneens te zijn met de voorgenomen bezui nigingen op Medicare, de ziekte kostenverzekering waaronder 31 miljoen bejaarden en 3 miljoen ge handicapten vallen. Daarnaast kondigde hij aan dat hij zich tegen alle belastinghervormingen zal ke ren die in het voordeel zijn van de hogere inkomens. Het voornemen van Bush om het gigantische be grotingstekort terug te dringen, het onderwijs te verbeteren, de strijd tegen verdovende middelen nog actiever aan te pakken en meer te doen voor daklozen en minderbe deelden juicht Wright toe. Maar hij tekende daar onmiddellijk bij aan dat de regering-Reagan de VS met al deze probleemgebieden heeft opgescheept en dat hij nog moet zien dat Bush daar werkelijk ver betering tot stand brengt. Wrights partijgenoot James Sas- ser, voorzitter van de begrotings commissie van de Senaat, juicht het toe dat Bush de onder Reagan verwaarloosde maatschappijke hulpprogramma's weer meer aan dacht geeft. „Helaas heeft hij slechts een minimale aanbetaling gedaan voor zijn 'zachter en vrien delijker Amerika' (een doelstelling die Bush in zijn inauguratierede uitsprak, red.) en geeft hij niet dui delijk aan hoe hij de jaarlijks nodi ge kosten daarvoor wil dekken. De ontwerp-begroting van Bush komt kortom niet tegemoet aan de krachtige economische eisen van het ogenblik," aldus Sasser. Ook in Republikeinse kring wer den veel terughoudende reacties gehoord. Deze hadden vooral be trekking op de wijze waarop Bush de hogere uitgaven voor sociale ze kerheid, milieu en andere maat schappelijke terreinen denkt te fi nancieren. „Zelfs met de bevrie zing van de defensie-uitgaven is het niet duidelijk hoe dat allemaal moet worden bekostigd," betoog de senator Gordon Humphrey. Volgens de beurswereld biedt Bush absoluut onvoldoende garan ties dat het Amerikaanse begro tingstekort binnen afzienbare tijd onder controle komt. De Nederlandse minister van fi nanciën Ruding is sceptisch ge stemd over de gepresenteerde be groting. "Het hoofddoel dient toch te zijn om tot een vermindering van het begrotingstekort te komen", al dus de minister gisteren in Was hington. Minister Ruding heeft vooral zijn twijfels over de rente en groeiver wachting van de Amerikaanse re gering die hij te optimistisch vindt. Een lage rentevoet valt naar hij vreest niet te rijmen met hoge groeiverwachtingen. „Het is de zelfde fout als opstellers van ver kiezingsprogramma's maken. Je moet voorzichtig zijn met groeiver wachtingen", meent minister Ru ding. De oude en de nieuwe voorzitter van de Democratische Partij. Links de vertrekkende Paul Kirk, rechts zijn opvolger Ron Brown. (Foto ap> WASHINGTON (GPD) - De De mocratische Partij heeft gisteren de 47-jarige Ronald Brown tot haar partijvoorzitter vgekozen. Voor het eerst in de geschiedenis is daarmee een zwarte de voorzitter van één van Amerika's grote politieke par tijen geworden. De Democratische Nationale Commissie koos hem bij acclama tie tot opvolger van partijvoorzitter Paul Kirk. Brown had geen enkele concurrent voor de toppositie; vier mededingers hadden zich al in een vroeg stadium teruggetrokken. Dat wil niet zeggen dat alle De mocraten blij zijn met hun nieuwe voorzitter. Brown is een assistent geweest van senator Edward Ken nedy, en medewerker van ds. Jesse Jackson, en heeft dankzij die werk zaamheden de reputatie uitgespro ken links te zijn. En de Democratische partij heeft bij de laatste drie presidentsverkie zingen stemmen aan de rechter kant en in het centrum verloren, omdat veel kiezers huiverig waren voor te veel invloed van de linker vleugel. De meeste Democraten ver wachten dat Browns voorzitter schap van belang kan zijn voor de kansen van Jesse Jackson op de Democratische nominatie bij de eerstvolgende presidentsverkie zingen. De voorzitter van de partij heeft namelijk grote invloed op de formulering en bijstelling van de talloze regels rond het ingewikkel de nominatieproces. Jackson zou dus kunnen profiteren van het feit, dat Brown nu op de voorzitters- stoel zit. FRANKFURT (AP) - De leider van de neo-nazigroepering Natio nale Sammlung heeft gisteren ge zegd dat hij al weer een nieuwe par tij heeft opgericht om het politieke systeem in de Bondsrepubliek te bestrijden. „Ik heb een nieuwe or ganisatie met de naam Initiatief van de Volkswil opgericht," zei Mi chael Kühnen, de beruchte leider van de donderdag verboden Natio nale Sammlung. „We willen van het huidige kiessysteem af," aldus Kühnen. Donderdag verbood het ministe rie van binnenlandse zaken de neo nazigroepering met het argument dat zij het Westduitse democrati sche systeem bedreigt. Het minis terie had ook de stichting verbo den van een nieuwe neo-nazisti- sche organisatie die de plaats van de Nationale Sammlung zou inne men. Ondanks de nieuwe zet van Küh- noemde de woordvoerder van Binnenlandse Zaken de uitban ning van de groepering van Küh nen „een volledig succes". De poli tie vond na invallen in het hoofd kwartier en bij verschillende aan hangers van de Nationale Samm lung ruim geweren, munitie, een ledenlijst en spandoeken met ha kenkruizen. Gisteravond werd ook bekend dat het leden van de Nationale Sammlung officieel verboden is deel te nemen aan de gemeente raadsverkiezingen in Frankfurt volgende maand. Een rechtbank in Minden ten zuiden van Bremen heeft gisteren het verbod opgeheven dat autori teiten in het naburige Randen had den opgelegd aan een geplande bij eenkomst van de extreem-rechtse Nationale Democratische Partij. De rechter baseerde zijn beslising op het feit dat het recht op vrije ver gadering niet kan worden inge- LICHAAM GEVONDEN - In de zwarte woonwijk Soweto van het Zuidafrikaanse Johannesburg is het lichaam gevonden van de 14-ja- rige 'Stompie' Moeketsi Seipei die zou zijn ontvoerd door de lijfwacht van Winnie Mandela, zo heeft de Zuidafrikaanse 'Weekly Mail' ge meld. De politie van Pretoria wilde de dood van Seipei niet bevestigen. De Zuidafrikaanse regering heeft inmiddels een top-detective belast met het onderzoek. perkt tenzij „overtuigend bewijs materiaal" voorhanden is dat de openbare veiligheid wordt be dreigd. Donderdag hadden de lokale au toriteiten de jaarlijkse bijeenkomst van de Nationale Democratische Partij verboden uit vrees voor bot singen tussen de deelnemers en politieke tegenstanders. De partij, die de vreemdelingen uit het land wil zetten om de „nationale Duitse identiteit" te beschermen, is van plan tijdens het weekeinde in Ran den bijeen te komen. Zuidafrikaanse hongerstaker in levensgevaar KAAPSTAD (GPD) - De 17-jarige Zuidafrikaanse anti-apartheidsac- tivist, Cecil Mawela, die al 18 dagen elk voedsel weigert uit protest te gen zijn aanhouding zonder aan klacht, verkeert in levensgevaar. Dat heeft een woordvoerder van het Hulpcentrum voor Politieke Gevangenen, Audrey Coleman, gisteren medegedeeld. Mawela's nieren kunnen elk ogenblik ophou den met functioneren, aldus Cole man. Behalve Mawela zijn er, voor zover bekend, nog zes andere on der de noodtoestand gevangen ge zette activisten in een ziekenhuis in Johannesburg opgenomen, om dat ze door hun hongerstaking ern stig zijn verzwakt. Drie van hen zouden aan een infuus liggen. Minstens 300 noodtoestandsge vangenen in verschillende Zuid afrikaanse gevangenen zouden nu aan de hongerstaking deelnemen. Dat is ongeveer een derde van alle personen, die volgens de minister van wet en orde, Adriaan Vlok, op grond van de noodtoestand nog worden vastgehouden. Sommigen van hen zitten al meer dan twee jaar zonder aanklacht of veroorde ling vast. Het kamerlid voor de Progressie ve Federale Partij, Helen Suzman, heeft de regering-Botha opgeroe pen alles te doen om de kwestie rond de hongerstaking niet te laten escaleren. Zij heeft ook het verzoek ingediend om de hongerstakers te mogen bezoeken, maar toestem ming daarvoor is tot nu toe uitge bleven. DEN HAAG (ANP) - De minister van buitenlandse zaken van El Sal vador, Ricardo Peralta, zal na te rugkeer in zijn land zo snel moge lijk aan zijn Nederlandse collega Van den Broek laten weten wat de stand van zaken is in het onderzoek naar de moord op de vier IKON- journalisten door het Salvadoraan se leger in -1982. Acevedo verklaar de dat gisteren in Den Haag na een gesprek met Van den Broek. Deze heeft tegen zijn Sal vadoraanse collega gezegd „op af zienbare termijn" te willen weten hoe het met het onderzoek staat, al dus een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Acevedo brengt een bezoek aan Nederland in verband met de zaak van de grensoorlog met Honduras die voor het Internationaal Ge rechtshof dient. We wachten op het moment dat een nieuwe rechter in de zaak wordt benoemd. We willen graag dat het Nederlandse volk ziet dat dit onderzoek tot een einde wordt gebracht, aldus Acevedo. In 1987, kort voordat president Duarte een bezoek aan Nederland bracht, werd het onderzoek heropend. De rechter die met het onderzoek werd belast, mevrouw Gomez de Claros, heeft echter te kennen ge geven het land te willen verlaten, omdat zij door militairen met de dood zou zijn bedreigd. Een probleem is volgens Aceve do dat het Salvadoraanse hof van justitie in handen is van aanhan gers van de rechtse Arena-groepe ring. Die hechten niet dezelfde waarde aan de mensenrechten als onze christen-democratische par tij, aldus de minister. Volgens Acevedo moet de Eu ropese Gemeenschap meer aan dacht geven aan de situatie rond de mensenrechten in Midden-Ameri- ka. Een verbetering van die situatie is naar zijn mening een voorwaarde voor vrede in het gebied. De Sal vadoraanse bewindsman pleitte voor de totstandkoming van een internationale commissie voor de mensenrechten in Midden-Ameri- ka. ADVERTENTIE Exclusieve Lingerie Surprise Hoofdstraat 115 E (de Promenade) 2202 EX Noordwijk Telefoon: 01719-20266 KINGSTON (AP) - Michael Man ley, die na acht jaar terug zal keren als premier van Jamaica, geeft een beeld van zichzelf als een man die heeft nagedacht over de fouten van een radicaal verleden, en daar als een gematigder persoon uit tevoor schijn is gekomen. „Ik denk dat er twee soorten mensen zijn: mensen die niet wil len leren, en mensen die het probe ren", zei de 64-jarige Manley deze week tegen verslaggevers. „Ik pro beer te leren". Als premier van 1972 tot 1980 stuwde Manley Jamaica op naar de voorste gelederen van de niet-ge- bonden beweging. Hij knoopte hechte banden aan met het buurei- land Cuba, en ging tekeer over spionagecomplotten van de Vere nigde Staten en kapitalistische overheersing. Met zijn aanpak joeg hij de VS en buitenlandse investeerders de stui pen op het lijf en al gauw waren zij verdwenen en deed de economi sche chaos zijn intrede op het ei land. Tegenwoordig moedigt Manley buitenlandse investeringen aan, en zegt hij „iedere gedachte aan natio nalisatie" te hebben opgegeven. Met Cuba wil hij normale diploma tieke betrekkingen onderhouden, maar zijn grootste aandacht gaat uit naar het westen en de westerse geldschieters. Hoewel hij vice-voorzitter is van de Socialistische Internationale, noemt Manley zich liever sociaal democraat. „Wat ik werkelijk ben", zei hij onlangs in een vraagge sprek, „is een overtuigde demo craat. Wat ik wezenlijk altijd ben toegedaan is het democratische proces". Hij mag zich dan gematigd heb ben, Manley is nog altijd een be genadigd spreker die een menigte tot grote hoogten kan opzwepen. De terugkerende premier is schrijver van zeven boeken. Het meest recente is een 575 pagina's tellende geschiedenis van het Westindische cricket. Hij brengt veel tijd door op zijn koffieboerde- rij in de bergen, en houdt van klas sieke muziek. „Ik ben al heel lang een liefhebber van componisten als Sjostakovitsj en Prokofjev, maar niet vanwege hun herkomst", zei hij. Manley is de zoon van de oprich ter van de Nationale Volkspartij, Norman Manley. Tijdens de Twee de Wereldoorlog diende Manley in de Royal Canadian Air Force. Na de oorlog behaalde hij een graad in economie aan de Londense School of Economics. Toen hij begin jaren vijftig naar Jamaica terugkeerde, raakte Man ley betrokken bij de vakbeweging, en werd in 1962 voorzitter van de Bond van Caraibische Bauxiet- en Mijnwerkers. In dat jaar werd hfj ook in het parlement gekozen. Met een radicaal links program ma bezorgde Manley zijn Nationale Volkspartij in 1972 een grote ver kiezingsoverwinning. Als premier ontwikkelde hij een warme ver standhouding met de Cubaanse lei der Fidel Castro, en hij haalde een groot aantal Cubaanse artsen en technici naar Jamaica om scholen te bouwen en jonge Jamaicanen op te leiden. Op het wereldtoneel werd Man ley met zijn eeuwige safari-jasje en camouflage-das al gauw een be kende verschijning, en een doorn in het oog van de VS. De buiten landse investeerders trokken uit Jamaica weg en de winkels raakten leeg. In 1980, het land was nage noeg faiiliet, werd Manley verplet terend verslagen door de conserva tieve premier Edward Seaga. Nu, na acht louterende jaren bui ten de regering, beschouwt Manley zich als een wijzer man met als hoogste prioriteit „een nieuw be gin" met de VS en de buitenlandse geldschieters waar Jamaica het van moet hebben. Het donkerblauwe kostuum met stropdas dat h(j tijdens zijn pers conferenties droeg sluit naadloos aan bij het nieuwe imago. Donderdag a.s. start in Leiden de Examen op 7 juni a.s. Voor gratis info bel Stichting Horeca Onderwijs 076-710078.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5