Op de rand van een wereldoorlog Ex-kopstukken analyseren na 26 jaar de Cuba-crisis m [DB \MU3BB5>_ ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 EXTRA PAGINA 33 Iemand weet zich nog te herinneren dat moeder opeens weer aan het hamsteren sloeg. De ander, wiens ouders in het gepriviligeerde bezit waren van een televisie, ziet zich nog zitten: "Aan de tv gekluisterd terwijl Loe de Jong uitlegde dat we langs de rand van de afgrond gingen. En zo was het ook". Een Nederlander, die zijn dienstplicht vervulde bij de eerste groep geleide wapens in Osnabrück: "We zaten 48 uur paraat achter de knoppen. Naar de radar te turen of de Russen er al aankwamen". Oktober 1962, de Cuba-crisis. De wereld waande zich aan de vooravond van de Derde Wereldoorlog. Hoe nabij die was bleek onlangs, 26 jaar na dato tijdens een conferentie over de crisis met mensen die er destijds bij betrokken waren. door Aly Knol Tijdens een zonnig januari-weekein de in 1989 blijkt in Moskou hoe dicht de wereld bij het ondenkbare kwam. In de Russische hoofdstad zijn dan de nog resterende kopstukken uit de zwarte dagen van 1962 bijeen voor de eerste Russisch-Ameri- kaans-Cubaanse conferentie over de Cuba-crisis. Onder hen Robert McNamara, eertijds onder Kennedy minister van defensie, Andrej Gromyko, toentertijd Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken, het erva ren Politburolid Jorge Risquet Valdez uit Havana, generaal Dmitri Volkogon- ov, hoofd van het militaire archief in Moskou en de zonen van de vroegere Sovjet-leider Nikita Chroesjtsjov en de voormalige vice-premier Anastas Miko- jan. Sergej Chroesjtsjov, destijds ingenieur bij het Sovjet-raketprogramma, thans hoofd vaiji een laboratorium voor compu- teronderzoek, onthult dat de Sovjetunie niet alleen raketten op Cuba had gesta tioneerd, maar ook al twintig kernkop pen naar het eiland in het Caribische ge bied had weten te brengen. Twintig an dere kernkoppen waren onderweg aan boord van de Poltava, maar het schip kwam niet door de Amerikaanse blokka de heen. Sergej: "Maar vader zou nooit hebben toegestaan dat ze op de raketten werden geplaatst". Anatoli Dobrynin, nu adviseur buiten landse politiek van Michael Gorbatsjov, toentertijd Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Staten en de belangrijkste boodschapper tussen Moskou en Was hington, vertelt dat hij pas op het aller laatste moment hoorde dat zijn land al kernkoppen op Cuba had. Andrej Gro myko zou hem niet op de hoogte hebben gebracht om Dobrynin des te geloof waardiger te kunnen laten ontkennen als de Amerikanen vragen in deze richting hadden gesteld. McNamara verbaast zich op .de confe rentie over de cijfers van de gemobili seerde troepen die nu in Moskou open baar worden gemaakt. Cuba had op het hoogtepunt van de crisis 270.000 man on der de wapenen en nog eens 100.000 man in reserve, terwijl de Sovjetunie 40.000 soldaten op hét eiland had gelegerd. Mc Namara: "Wij hadden in die tijd becijferd dat Moskou er slechts 10.000 of 12.000 man had". Misverstanden De echte Cuba-crisis beslaat uiteindelijk een luttel aantal dagen in die gedenk waardige oktobermaand. De weg naar de crisis is lang en geplaveid met misver standen. Vanaf het begin van Fidel Castro's ge slaagde revolutie voelen de Amerikanen zich ongemakkelijk met de communisti sche buurman in wat zij'hun 'achtertuin' noemen. In april 1961 leidt de stemming makerij tot een totaal mislukte invasie van door Washington gesteunde Cu baanse ballingen bij de Bahia de Cochi- nos, de Varkensbaai. De jonge Amerikaanse president John F. Kennedy neemt weliswaar later ruiter lijk de verantwoordelijkheid voor dit fiasco op zich, daarmee verandert zijn politieke houding ten opzichte van Cuba geenszins. In de eerste weken van janua ri 1962 neemt Washington het initiatief Cuba te verdrijven uit de Organisatie van Amerikaanse Staten. Daarna gaat het snel bergafwaarts met de betrekkingen, voor zover daar nog sprake van is. Kennedy kondigt een em bargo af op alle handel met Cuba. Hij be schuldigt Havana van agressieve en on dergrondse activiteiten, waardoor de vei ligheid van het westelijk halfrond in ge vaar wordt gebracht. Cuba klaagt bij de Verenigde Naties over inmenging van de VS in de binnen landse aangelegenheden van het eiland en een dreigende Amerikaanse agressie. De Veiligheidsraad weigert zich met de zaak bezig te houden. Steeds-luider wor den de beschuldigingen van Amerikaan se kant dat Cuba zich ontwikkelt "tot een van de formidabelste militaire 'machten in Latijns-Amerika". Steeds harder wordt ook de roep in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging, dat de presi dent er maar het beste toe doet meteen militaire actie tegen Cuba te onderne- Op 2 september 1962 maakt Moskou offi cieel bekend dat het Cuba wapenleve ranties heeft toegezegd. Het blijkt later om raketten te gaan, die van een kernkop kunnen worden voorzien. Sergej Chroesjtsjov: "Dit land was 11.000 kilo meter van de Sovjetunie verwijderd en het was onmogelijk om het op conventio nele manier te helpen. Mijn vader dacht dat het eiland alleen was te verdedigen met heel bijzondere maatregelen, zoals het plaatsen van nucleaire wapens op Cuba". filosoof Bertrand Russell voorstander te zijn van een topconferentie over Cuba: "Wij zijn ons volledig bewust van het feit dat indien hier een oorlog ontbrandt, het van het eerste ogenblik af een thermo- nucleaire en een wereldoorlog zal zijn". Diezelfde dag besluit Chroesjtsjov, zo zeggen de Harvard-mensen die van Ame rikaanse zijde materiaal voor de Moskou conferentie hebben aangedragen, op het laatste moment af te zien van zijn voorne men om door de Amerikaanse blokkade heen te breken. De VN ontvangen op 26 oktober bericht dat alle Russische sche pen opdracht hebben gekregen de blok kadezone Cuba te mijden om confronta ties te voorkomen. Op 27 oktober lijkt het alsnog mis te gaan. Vanaf Cuba wordt met luchtaf weergeschut op een Amerikaans spiona- gevliegtuig van het type U-2 gevuurd, dat over het eiland scheert. Het toestel wordt neergehaald. Dit incident krijgt met de nieuwe details die in Moskou be kend zijn geworden een nieuwe beteke- Kritiek In het boek With Fidel van de Amerika nen Frank Mankiewicz en Kirby Jones (Ballantine Books, 1975) vertelt Castro dat de order tot het neerhalen van de U-2 door de Cubanen werd gegeven en niet door de Russen, hoewel het wel Sovjet troepen waren die uiteindelijk schoten. "Dat waren misschien wel de meest kri tieke momenten van de crisis", voegt hij daaraan toe. De vroegere Sovjet-ambas sadeur op Cuba, Aleksandr Aleksejev, vertelt in Moskou dat Castro gedurende de hele crisis uiterst kalm is geweest, maar dat hij rondom de 26ste oktober zijn kalmte verliest. Mogelijk schrikt Chroesjtsjov van de onvoorspelbaarheid van Castro's reac ties. In ieder geval schrikt hij van het in cident, getuige de uitspraak van zijn zoon: "Mijn vader was daar erg veront rust over. Hij was er zeker van dat er géén nucleaire oorlog zou uitbreken zolang hij en de president (van de Verenigde Sta ten) de situatie onder controle hadden. Maar dit incident betekende dat ze die controle zouden kunnen verliezen". Het gebeurt niet. De vlam van de crisis dooft in de volgende uren even snel als hij is opgelaaid. Op 28 oktober zijn Chroesjtsjov en Kennedy, na een inten sieve wederzijdse briefwisseling, het eens: de Sovjetunie zal haar raketten van Cuba terugtrekken in ruil voor de Ameri kaanse belofte Cuba niet te zullen bin nenvallen. Kennedy prijst Chroesjtsjov zelfs voor diens "goede staatmanschap", waarmee "een belangrijke en constructieve bijdra ge tot de vrede" is geleverd. In het licht van wat men nu over het neerhalen van de U-2 op 27 oktober weet, is het veelbe tekenend dat Cuba niet in de Russische beslissing wordt gekend. Castro krijgt tot zijn woede pas achteraf te horen dat de Sovjetunie het conflict heeft afge blazen. Beslissing Tijdens een lunch in het vakbondsge bouw in Moskou wordt door een van de deelnemers gezegd dat Castro in die ok toberdagen herhaalde keren bij Moskou aandringt op het afvuren van de raket ten. De suggestie dat Castro zichzelf op het hoogtepunt van de crisis niet meer in de hand heeft, dringt zich op. Vooral als men naleest hoe vaak Chroesjtsjov het in die dagen nodig acht om er op te hame ren dat het de Sovjet-troepen zijn die de raketten beheerden en dat het de Sov jetunie is die de beslissing over het al of niet afvuren van deze projectielen zal ne- Chroesjtsjov op 27 oktober in een ver klaring aan Kennedy: "De strijdmidde len die in Cuba zijn opgesteld en waar van u verklaard hebt dat zij u zorg baren, bevinden zich in handen van Sovjet-offi cieren. Het is dus uitgesloten dat zij per ongeluk worden gebruikt ten nadele van de Verenigde Staten". En ook in de daar opvolgende verklaring van 28 oktober onderstreept Chroesjtsjov nog eens dat "de strijdmiddelen, zoals ik reeds heb meegedeeld, in handen van Sovjet-offi cieren zijn". Castro valt het beslechten van de crisis niet licht. Als op 2 november de Russi sche vice-premier Anastas Mikojan naar Cuba reist om de afwikkeling van het drama te regelen, schrijft de Amerikaan se pers dat Mikojan duidelijk de op dracht heeft Castro te laten instemmen met inspectie van de ontmantelde bases. De Russen ontkennen deze berichten weliswaar als "ongegronde en fantasti sche hypothesen", maar uiteindelijk blijft Mikojan niet minder dan 24 dagen op Cuba langer dan het hele conflict heeft geduurd. Opgehelderd De conferentie van Moskou heeft veel opgehelderd van wat nog onduidelijk was in het Cuba-conflict. Maar de bijeen komst heeft vooral bij de deelnemers het inzicht bevestigd, dat onvoldoende com municatie en gebrekkig inzicht in el- kaars handelen en motieven landen nog steeds tegen elkaar kunnen opzetten. Voor McNamara is het aanleiding om aan het slot van de conferentie te ver zuchten: "In de afgelopen 26 jaar hebben we maar weinig vooruitgang geboekt bij het leren vermijden van crises. Onze in stellingen, onze politiek zijn nog niet aangepast aan de mogelijkheid dat wij nu de Koude Oorlog kunnen beëindigen. De wereld is nog steeds georganiseerd langs de lijnen van de vijandigheid tus sen de socialistische en kapitalistische kampen". Op Cuba groeit met het uur de angst dat de Verenigde Staten inderdaad van plan zijn een invasie uit te voeren. Een van de Cubaanse militaire leiders uit die tijd, Emilio Aragones, vertelt in Moskou dat men destijds op het eiland schatte dat zo'n invasie aan minstens 800.000 Cu banen het leven zou kosten. Robert Mc Namara geeft 26 jaar later in Moskou toe dat de VS over het hoofd hebben gezien hoezeer de Cubanen geloofden in de theorie dat alles wat Washington deed al leen maar voorwendsels waren om uit eindelijk een invasie te kunnen goedpra ten. McNamara: "We waren dat werke lijk niet van plan. Maar als ik hen (de Cu banen) was geweest, zou ik denk ik ook zo hebben gedacht". Direct na Kennedy's uitroepen van de blokkade beginnen koortsachtige pogin gen om de angel uit het conflict te halen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, U Thant, doet een oproep tot on derhandelen, evenals paus Johannes de 23ste. Chroesjtsjov schrijft op 24 oktober in antwoord op een oproep van de Britse Op 7 september kondigt Kennedy "in verband met de kritieke internationale situatie" aan 150.000 reservisten on,der de wapenen te willen roepen. De Russen •waarschuwen dat de Amerikaanse pro vocaties op een kwade dag de wereld in een atoomoorlog kunnen storten, maar voelen zich na de bekendmaking van Kennedy verplicht van hun kant de hulp aan Cuba op te voeren. Dan, op maandag 22 oktober, is de cri sis een feit. De Amerikanen hebben uit luchtfoto's het onomstotelijke bewijs af geleid dat de Sovjetunie op Cuba lart- ceerinrichtingen aanlegt voor raketten met een bereik van 1000 tot 2000 kilome ter. Kennedy doet Cuba 'in quarantaine', zoals hij de blokkade betitelt. Hij dreigt de Sovjetunie dat "elke kernraket die vanaf Cuba tegen enig land op het westelijk halfrond wordt gelan ceerd, zal worden beschouwd als een aanval door de Sovjetunie op de Verenig de Staten" en doet een beroep op Chroesjtsjov "deze klandestiene, roeke loze en provocerende bedreiging van de wereldvrede" te beëindigen. Net als de zoon van Chroesjtsjov zegt ook generaal Volkogonov op de confe rentie in Moskou "dat zelfs op de meest bedreigende momenten geen comman do is gegeven om de raketten in staat van paraatheid te brengen en de kernkoppen zijn nooit op de raketten geplaatst". Wel weet hij met militaire precisie te zeggen dat het gereedmaken van de raketten vier tot vijf uur in beslag had genomen. "Plus nog eens 15 minuten om ze af te vu- In de Sovjetunie zelf, aldus Volkogon ov, zijn op het moment van de crisis slechts "ongeveer twintig" interconti nentale raketten, die yanaf het Russische grondgebied de Verenigde Staten kun nen bereiken. Een Amerikaanse deskun dige verbaast zich later hogelijk over dit "schokkend lage aantal". De CIA schatte toentertijd dat de Sovjetunie over veel meer kernwapens voor de lange afstand kon beschikken. Chroesjtsjov, Castro en Kennedy, de drie hoofdrolspelers in de Cuba-crisis. -.DINGEN VAN DE WEEK ONS HANS Ons Hans uit Brabant 'doet' graag bui tenland. Op zich is daar niets tegen. Ook een minister, en zeker een minister van buitenlandse zaken mag zo z'n voorkeu ren hebben. Praten met ambtgenoten over -wereldse kwesties zoals Van den Broek dat pleegt uit te drukken, het spreekt inderdaad meer aan dan het ver edelde dorpsgezever over paspoorten. Het vergt voor een man van de wereld, die thuis foto's in het familiealbum heeft waarop ook Shultz en Shevardnadze staan, een geestelijke salto mortale om een stel volksvertegenwoordigers te moe ten aanhoren die, gemeten naar interna tionale maatstaven, nog niet de allure hebben van kneuterige dorsvlegelpoliti- Ons Hans is gewend te spreken op ni veau en dat is, hij zal het nooit openlijk erkennen, een ander niveau dan het ge middelde Tweede Kamer-debat biedt. Van het wereldvermaarde symfonie-or kest naar de uitsluitend lokale bekend heid genietende dorpsfanfare, van gala banket naar boerenkool met worst, van quick step naar horlepiep, zo ongeveer moet onze geachte minister van buiten landse zaken de omschakeling van pakr weg het Elysée naar het Binnenhof erva- En wat overkomt ons Hans nu? Die be moeizuchtige zeurpieten in die Tweede Kamer willen nu weer weten wat de ge achte excellentie wel denkt te gaan doen in Iran. Wat de bedoeling is van z'n voor genomen bezoek aan de, op z'n zachtst ge zegd, omstreden islamitische republiek die nu tien jaar bestaat. Tot nu toe is Van den Broek niet kies keurig geweest als het ging om het wel of niet accepteren van uitnodigingen. Hij ging naar Indonesië, waar het met de mensenrechten niet zo nauw wordt geno men. Binnenkort is hij aanwezig bij de begrafenis van Hirohito, een beleefheids- bezoek waarvoor hij de handen ook niet op elkaar krijgt. En nu is hij ook nog van plan naar Teheran af te reizen. De Iraan- se president Khameinei heeft wel gezegd dat Van den Broek zich niet met interne aangelegenheden mag bemoeien. Wel kom mits, niet gewenst tenzij. Voor ie mand met enig gevoel voor principes re den genoeg om af te zien van een derge lijk bezoek. Van den Broek is echter wel zoveel CDA-politicus dat hij z'n woord voerder laat verklaren: "Het bezoek van de heer Van den Broek aanjran gaat wel door, alleen nu niet, er moet een nieuwe datum worden vastgesteld". De prangende vraag dringt zich op hoe Van den Broek zou reageren op een uitno diging vanuit Santiago. Er moet ergens op buitenlandse zaken toch wel een dui mendraaiende ambtenaar te vinden zijn die kan voorkomen dat deze vraag hele maal niet beantwoord hoeft te worden. Gewoon door het paspoort van ons Hans zoek te maken, zodat deze man van de wereld gedoemd is te blijven in de omge ving waar hij thuishoort: in het door mestgeur gearomatiseerde Brabant. GERARD VAN PUTTEN KERK EN HUISDIER 'Gij zult geen kat, hond of kanarie hou den voor uw gezelligheid'. Dit gebod liet de Wereldraad van Kerken deze week achteloos de pers in fladderen. Deze in Genève zetelende organisatie wil daar mee christenen oproepen hun houding je gens het dier te veranderen. Ik vraag me af waaraan we deze dijen kletser te danken hebben. Het is een goed initiatief dat de Wereldraad iets wil doen aan het leed van de dieren. Het eveneens door de raad op de stenen tafelen bijge- beitelde gebod, dat er geen bont en cosme tica mag worden gebruikt door de gelovi gen, juich ik van harte toe, al zal het er in de kerken heel wat minder fris op gaan ruiken zonder de zakdoekjes met Boldoot. Maar dat een normaal protestants ge zin niet eens meer de liefde en aanhanke lijkheid van een pitbull-terriër zou mo gen ondervinden, wil er bij mij niet in. Alsof dat dier bij ons in gevangenschap zou verkeren! Hoe moet het nu met die eenzame oude mevrouw die deze week op de televisie zei dat ze alleen nog maar contact had met haar kanarie? Moet die nu het kooitje van deze vrolijke fluiter maar openzet ten? Of zegt de Wereldraad van Kerken in dit geval: nee, die kanarie is een onge subsidieerde hulpverlener, die mag blij- Overigens vraag ik mij af of een en an der in het belang is van het dier. We we ten allemaal dat de asielen overbevolkt zijn met zwerfhonden en zwerfkatten. Wie haalt ze daar nu weg, wie houdt er een warm plaatsje in zijn huis vrij voor deze dieren? Of worden er misschien een paar kerken als kennels ingericht? Het is maar goed dat de katholieken niet tot het uitvaardigen van een derge lijk gebod hebben besloten. Anders zie ik het straks nog gebeuren dat al die mijters van de bisschoppen moeten worden dichtgenaaid omdat ze, vanuit de hemel gezien, te veel lijken op opengesperde vo gelbekjes die bedélerb om een worm van boven. SCHURK CEES VAN HOORE Bij alle begrijpelijke vreugde die er de af gelopen week. in Paraguay heerste over de aftocht van de 76-jarige dictator Alf redo Stroessner, die 34 jaar met ijzeren vuist regeerde, moet helaas worden ge vreesd dat het binnenkort weer uit is met de pret. Weliswaar heeft de nieuwe heer ser, generaal Andres Rodriguez, beloofd de Paraguayanen voor te gaan op de weg naar democratie maar de duurzaamheid van die toezegging zal net zo solide blij ken te zijn als de opslag van water in een vergiet. Nu de feestroes over z'n hoogtepunt heen is begint Rodriguez de touwtjes al aan te trekken. Vriendjes worden op sleu telposities gedropt, de oppositie krijgt nauwelijks kans zich behoorlijk te prepa reren op de verkiezingen in mei, en de wandaden van zijn voorganger worden goedgepraat. Er valt natuurlijk ook nau welijks iets anders te verwachten van ie mand die jarenlang de rechterhand van Stroessner is geweest en zichzelf gigan tisch heeft verrijkt met drugssmokkel. Op een persconferentie ontkende de 65- jarige generaal de hem toegedichte drugs praktijken. "Ik zweer als katholiek en als huisvader dat ik niets te maken heb met drugs". Een uitspraak die slechts een schampere lach verdient. De eerbied waardigheid aan de status van huisva der is inmiddels toch wel grondig ge sloopt en wat betreft het katholicisme. Nou ja, laten we het maar houden op de historische uitlating die Piet Steenkamp ooit eens heeft gedaan: 'Wij katholieken hebben niet zo'n sterk ontwikkeld gewe ten'. Gevraagd naar zijn presidentiële aspi raties antwoordde Rodriguez slechts een militair te zijn en slechts datgene te zul len doen wat nuttig is voor zijn land. Ge neraals die dergelijke onbaatzuchtige taal gaan uitslaan zijn per definitie ver dacht. De geschiedenis van het Latijns- amerikaanse continent staat bol van de bittere ervaringen met dergelijke 'va ders' van ongeacht welk vaderland. Kortom, aangenomen mag worden dat de Paraguayanen de komende tijd meer van betzelfde te wachten staat. De ene schurk heeft gewoon plaatsgemaakt voor de andere. BERT PAAUW PARANORMAAL Geen van de tweeduizend paranormale tips in de zaak Gerrit Jan Heijn zou, ach teraf bezien, hebben bijgedragen tot de opsporing van de dader of het slachtof fer. Wat iedereen allang wist, is deze week tot nieuws gepromoveerd dank zij, u raadt het} een werkgroep. Een psycholoog, twee filosofen, een pa rapsycholoog en een computerprogram meur hebben als mosterd na de maaltijd een rapport uitgebracht, waarin het we tenschappelijk bewijs wordt geleverd. Er zijn dus niet alleen vage dromers, halve psychoten en oplichters die de poli tie lastig vallen met hinderlijke ingevin gen; er zijn ook nog wetenschappers die onderzoeken of ze achteraf misschien ge lijk zouden kunnen hebben gehad. En wat het meest verbluft: zelfs de poli tie is bereid ze serieus te riemen. Want wat zei commissaris Brinkman, de man die het onderzoek-Heijn leidde, toen hij deze week het rapport in ontvangst nam? "Als je niets hebt, ben je blij met elke tip". Om het met de ergernis van Walter de Rochebrune te zeggen: kan het nu afgelo pen zijn met die flauwekul, ja? Dat kan. Brinkman komt "op grond van dit onder zoek tot de conclusie dat het voor de poli tie niet zinvol om meteen duizenden pa ranormale tips te gaan natrekken". Toch (toegegeven, toegegeven) blijft er iets knagen. Want blijkens het onderzoek zaten de 'echte' paragnosten er niet zo maar naast met hun tips; ze zaten er zelfs meer naast dan je op grond van het toe val zou mogen verwachten. Twee mogelijkheden. Of het onderzoek is onderdeel van een complot tegen pa ragnosten (maar dan kom je niet met zo'n opvallende uitkomst). Of de kracht van paranormalen is dat ze altijd ongelijk hebben (paranormaal betekent tenslotte anti-gewoon). In het blad Paravisie tracteert weten schapper (want drs.) Leo Pannekoek de lezer op de 'astrologische handtekening' van George Bush. Pannekoek analyseert aan de hand van de sterren dat Bush zal streven naar het voorkomen van oorlo gen via onderhandelingen en goed zal weten te werken met economische pressie middelen. Houdt u er maar vast rekening mee: Zuidafrika valt in de komende periode de Verenigde Staten binnen. WIM FORTUYN Zou een normaal protestants gezin niet meer van dit dier mogen houden?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33