'Het was een Uylenspiegelstreek' Gomez nog een keer de schaatsnar Twee Vlamingen kraken Belgische regeringscomputer ZATERDAG 11 FEBRUARI 19J9 EXTRA PAGINA 31 Antonio Gomez: "Ik was en ik ben een goed sportman". Luc Pankoucke (links) en schepen Bart Halewyck: "Het is altijd leuk als je een ook makkelijk maakte, was het feit dat hij daarbij gebruik kon maken van het identificatienummer van zijn zus, die op het kabinet van Martens werkt, en het ge codeerde toegangswoord van de premier zelf, dat Halewyck nog kende. Zijn zus ter wist overigens van niets. "Je kunt het dan ook eigenlijk geen kraken van een computer noemen", zegt de Vlaming. Halewyck vervolgt: "Ik heb het bij die ene keer gelaten. Luc heeft bij dit alles blijkbaar goed opgelet. Hij ging er mee door en vertelde me dat ook. Hij zei er niet bij dat hij ook de persoonlijke post van de ministers bekeek". Bistel En daar schuilt de pijn. Bistel valt uiteen in twee systemen. Een 'open' systeem geeft toegang tot de berichten van aller lei persagentschappen en een aantal ge gevensbanken van de overheid. Het tweede deel is veel interessanter: een soort 'elektronische brievenbus' voor de ministers, waarin allerlei voor hen be stemde post terechtkomt. Panckoucke eigenaar van het hotel restaurant Ten Putte, kon dus in alle ge moedsrust de post van de verschillende ministers bekijken, inclusief die van Martens. Diens passeerwoord moest hij wel decoderen, wat hem enige dagen kostte. Andere ministers maakten het de hotelier door hun slordigheid nog ge makkelijker zij lieten hun passeer- woorden in het systeem 'slingeren' en veranderden die ook niet regelmatig. Dit alles leverde Panckoucke interes sante lectuur op, terwijl hij ook zelf 'post' kon versturen. "Zo heb ik een keer een brief van de secretaresse van Martens aan de premier zelf over een afspraak met journalisten in zuid-Frankrijk gele zen", vertelt Panckoucke. Niet alleen had hij inzage in de minis teriële post, hij kon die desgewenst ook wijzigen. "Ik heb een keer zelf zoge naamd een brief van Martens aan minis ter Tindemans verstuurd. Tindemans keek nooit in zijn eigen rubriek", vertelt de Vlaming. "Maar die brief heb ik toch maar op tijd uitgewist". Ook kon de computerfreak eigenhan dig de passeerwoorden van de verschil lende ministers veranderen. "Dat heb ik met Tindemans gedaan, die daardoor niet meer bij zijn eigen post kon komen. Bij Martens durfde ik het niet, want hij was de enig echte gebruiker van Bistel". Verslaafd "Het spel", geeft de Belg aan als reden van zijn voortdurende inbreken in de re geringscomputer. "Je raakt eraan ver slaafd. Ik had de rest van mijn leven de post van Martens en de zijnen kunnen bekijken. Ze zouden me nooit hebben kunnen vinden". Dat liep dus even anders, maar daar was Panckoucke zélf verantwoordelijk voor. Hij stapte naar het dagblad De Standaard en demonstreerde daar hoe makkelijk het was in te breken in de re geringscomputer. "Het leek me wel leuk de voorpagina's te halen", verklaart hij zijn stap. Maar ook zat hem de verspilling dwars. Het nauwelijks gebruikte systeem kost (naast de aanschafprijs van ongeveer veertig miljoen gulden) jaarlijks een slor dige vijftien miljoen aan onderhoud, software en 'beveiliging'. De Standaard publiceerde op 21 okto ber 1988 het verhaal van Panckoucke. Als bewijs werd de agenda van de minis terraad van die dag gepubliceerd, die de hotelier de avond tevoren uit de ministe riële T>ost had geplukt. Vorig jaar slaagden twee Vlamingen erin in te breken in de Belgische regeringscomputer. Schepen Bart Halewyck uit Gistel 'kraakte' het systeem en zijn vriend Luc Panckoucke nam nadien geregeld een kijkje achter de schermen. Hij las de persoonlijke post van ministers, inclusief die van premier Martens, en zou 'nooit' ontdekt zijn als hij niet zelf met zijn verhaal naar een dagblad was gestapt. De kwestie baarde nationaal en internationaal opzien, maar voorlopig heeft de Belgische justitie nog niet besloten tot vervolging van het avontuurlijke duo. "Voor ons was het een spel". door Theo Sniekers "In 1985 trok ik voor een korte tijd naar Brussel en ik was er werkzaam op het Kabinet van de Eerste Minis ter. Mijn taak was verschillende mi nisters en staatssecretarissen een basisopleiding informatica te geven. Misschien ligt daar de basis voor mijn politieke interesse, want het gaf mij de mogelijkheid om 'even' achter de schermen te kijken". Die laatste woorden, neergeschreven in de verkiezingsfolder van de Christelijke Volks Partij (CVP) in het Belgische plaatsje Gistel uit augustus 1988, vatte de 26-jarige Bart Halewyck (26) wel erg let terlijk op. De piepjonge lijsttrekker van de CVP slaagde er in op basis van in zijn diensttijd opgedane kennis door te drin gen in de Belgische regeringscomputer Bistel, het 'troetelkind' van premier Mar tens. Het was ook Martens die mèt Hale wyck op de voorpagina van de verkie zingsfolder de inwoners van Gistel, Moe- re, Snaaskerke en Zevekote recht in het gelaat keek. "Het was een Uylenspiegelstreek, die naderhand grotere proporties aannam dan ik had verwacht", zegt Halewyck, gezeten achtêf -zijn bureau in Gistel. "In het begin waren er geen motieven om in te breken in de computer; het was ge woon het spel zelf. Al moet ik er wel aan toevoegen dat ik het toen al jammer vond dat het systeem zo weinig wordt ge bruikt. Het is een zeer mooi systeem en kost erg yeèl geld". Tijdens het gesprek geniet de jonge schepen, belast met sport, jeugd en cul tuur, zicht- en hoorbaar na van de hele computeraffaire, die hem nochtans poli tiek danig in het nauw bracht. Daarnaast hangt hem ook nu nog gerechtelijke ver- volgihg als een zwaard van Damocles bo ven het hoofd, alhoewel inmiddels naar het schijnt aan een stevig touw. Lijsttrekker Halewyck studeerde in 1985 af als jurist aan de universiteit van Gent. Als dienst plichtig militair vertrok hij naar Brussel, waar hij ministers en staatssecretarissen moest inwijden in de geheimen van de regeringscomputer Bistel (Belgian Infor mation System by Telephone)! Na zijn diensttijd keerde Halewyck te rug naar Gistel, een vriendelijk plaatsje van net geen tienduizend inwoners on der de rook van Oostende. Daar nam hij in 1987 het verzekeringskantoor van zijn vader over. Medio 1988 werd Halewyck gevraagd om bij de gemeenteraadsver- kiezingën van 9 oktober als lijsttrekker voor de CVP te fungeren. Barts vader was al jarenlang gemeenteraadslid ge weest voor de CVP. "Men zocht een jong en dynamisch persoon, een nieuw ge zicht voor de CVP". En, ginnegappend: "Dat moest ik zijn". "In augustus kwam ik bij mijn vriend Luc Panckoucke, die mij zijn computer liet zien. Hij had ook een modem, dat was aangesloten op het landelijke systeem Viditel. Toen dacht ik: ik ga ook eens iets proberen", zegt de jurist. Dat 'iets' was dus het inbreken in de re geringscomputer. Met zijn eerder opge dane kennis van het systeem slaagde Ha lewyck daar al snel in. Wat het inbreken In zijn eigen land kent vrijwel niemand hem meer; in Nederland is hij nog altijd niet vergeten. Antonio Gomez, de enige wedstrijdschaatser die Spanje ooit had, keert volgende maand terug naar de plek waar het voor hem allemaal begon. Hij is uitgenodigd voor het ijsgala dat volgende maand wordt gehouden in Heerenveen, waar hij in 1977 zijn debuut maakte. Met zijn gekrabbel kreeg hij destijds het hele stadion plat. Speedy Gomez is allang gestopt, maar oefent nu om nog nog één keer te Vlammen'. "Willen ze show, dan krijgen ze show. Daar ben ik altijd goed voor geweest". door Edwin Winkels De fotosessie trekt veel aandacht. De schaatsende jeugd op het ijs baantje van FC Barcelona schaart zich om de man die in een nauw slui tend pak, op vreemde lange schaat sen en met een punt in het ijs in ge bogen houding staat. Een meisje vraagt: "Waarom doet-ie dat?". Het antwoord: hij staat in de starthou ding. Hij, dat is Antonio Gomez. Speedy Gomez staat nog altijd ter hoogte van z'n dijbeen op het schaatspak. De enige hardrijder op de schaats die Spanje ooit heeft gehad. Nou ja, hardrijder. De employé van de Spaanse PTT glim lacht. "Ja, je weet wel hoe ik over de baan ging". Gomez was in februari 1977 de eer ste tropische verrassing in het door noor derlingen beheerste schaatswereldje. De Eddy the Eagle van het langebaan schaatsen. Eeuwig laatste, met een ge krabbel dat hem immens populair maak te. Zeven jaar nadat hij de laatste streken heeft gezet, is hij buiten Spanje nog altijd niet vergeten. De uitnodiging voor het Heerenveense ijsgala in maart getuigt er Nee, schaatsen op noren deed hij de laatste jaren niet meer, en de eerste her halingsoefening in Barcelona ging de mist in. Op weg naar de door krijsende scholieren overbevolkte ijsbaan brak een stuk van zijn ijzer af. Boos: "Nu kan ik niet meer trainen, hoe moet dat straks in Heerenveen? Laten ze vanuit Neder land alsjeblieft snel een paar schaatsen toesturen, maat 42". Want hij wil schitteren, straks op dê baan waar hij toen nog onoverdekt voor het eerst zijn naam vestigde. "Willen ze een show? dan krijgen ze die. Want daar ben ik toch altijd goed voor geweest? Ne derlanders zijn serieus, maar af en toe willen ze zich met een biertje in de hand toch even vermaken. Nou, toen was er in eens die Gomez, die niet schaatste zoals de anderen. Dat was show, en show is geld. De organisatoren van kampioen schappen vonden het prima, al het pu bliek bleef tot het laatste moment. Om mij te zien". Dus kreeg Antonio Gomez, 44 jaar nu en nog altijd wonend in Vila Decans, een stadje onder Barcelona, van die organi satoren alle steun, ook financiële. Om in de winter in Nederland, Scandinavië, Duitsland of Zwitserland te verblijven. Want van de Spaanse federatie van win tersporten kreeg hij geen peseta. "Ge vochten heb ik, om van het schaatsen in Spanje cultuur te maken. Daarover had ik vaak ruzie met de voorzitter van de Wintersportbond, Don Alfonso de Bor- bon, die vorige week tijdens het WK ski in de Verenigde Staten verongelukte. Hij wilde slechts medailles zien. Dat ik steeds laatste werd, dat vond-ie maar niks". Dik 50 seconden deed Antonio Gomez over zijn eerste officiële 500 meter. "Maar helemaal precies weet ik het niet meer". Wel herinnert hij zich tot in details hoe hij, een sportieve doch nimmer schaat sende Spaanse dertiger, met noren aan de voeten op een 400 meterbaan in Davos minister bij z'n lurven grijpt". "Toen ik dat las, raakte ik direct in gro te paniek", vertelt Halewyck. "Ik heb meteen met Luc gebeld en me tamelijk kwaad gemaakt". De kwaadheid van Ha lewyck was echter nog niets vergeleken bij de woede van premier Martens. De kwestie baarde nationaal en internatio naal opzien. De Belgische Eerste Minis ter verklaarde dat zijn 'troetelkind' nog minder had gekost dan de aanleg van één kilometer autoweg. Hij diende een aan klacht in tegen de 'onbekende' wegens het 'schenden van het briefgeheim'. "Onzin", reageerde Panckoucke in een telefoongesprek met de BRT. "Als je een brief leest die geopend op een bureau ligt, dan kun je dat toch moeilijk schen ding van het briefgeheim noemen". De premier stelde alles in het werk om de krakers te achterhalen. Op het minis terie werd nagegaan welke identificatie nummers voor Bistel in de afgelopen tijd veel waren gebruikt. Zo kwam de ver denking al snel op enige kabinetsmede werkers van Martens, en met name de zus van Bart Halewyck te liggen. "Ik was ook al gebeld door verschillen de personen of ik er iets mee te maken had", meldt de kersverse schepen. Het gevaar van ontslag dat de medewerkers van Martens bedreigde, deed Halewyck besluiten 'in de vriendenkring van Mar tens' te biecht te gaan. Hij deed zijn ver haal bij de nationaal-secretaris van de CVP, Delcroix. Deze op zijn beurt brief de de namen van de jeugdige zondaars door aan de premier. Volgens Panckouc ke gaf Martens echter alleen de naam van Halewyck door aan de Rijkswacht. "Die had al snel in de gaten dat Hale wyck niet de echte kraker kon zijn", meldt Panckoucke. "Zijn telefoonreke ningen waren veel te laag. Via technisch terecht kwam. "Ik viel tijdens enkele testraces geen enkele keer, dus het ging wel goed". De voorgeschiedenis: "Ik was atleet, ma rathonloper. Om mezelf fysiek nog ster ker te maken, ging ik in de winter in de Pyreneeën langlaufen. Zomaar, ineens, zonder iets van die sport af te weten. Ik kocht een paar ski's en hup, daar ging ik, hele einden skiën. Totdat iemand me zei, dat ik alpine-ski's aan had, daarmee kon je helemaal niet langlaufen. Heb ik goede ski's gekocht en ging ik steeds meer aan wedstrijden meedoen, alleen met de stukken waar je moest afdalen had ik moeite. Daar viel ik vaak". "Iemand van de bond zag dat ik me enorm voor de sport inzette, vroeg of ik (foto GPD) onderzoek bleek tenslotte dat alleen ik de echte kraker kon zijn". Op vrijdag 4 november werd het Gistelse duo vriendelijk 'uitgenodigd' binnen twee uur in Brussel te verschijnen om daar door onderzoeksrechter Bulthé te worden verhoord. Halewyck ging drie uur lang onder het mes, zijn boezem vriend zes uur. "Daar schrokken we wel van", zegt de hotelier. "Delcroix had ons weliswaar verzekerd dat we niet ver volgd zouden worden, maar het zag er toch even naar uit dat ik het weekeinde in de gevangenis moest doorbrengen". Tijdens het verhoor werd bij hem thuis huiszoeking gedaan en werd zijn com plete computerapparatuur in beslag ge nomen. Belastend materiaal werd echter niet gevonden en Panckoucke zegt ook nooit op 'staatsgeheimen' te zijn gestó ten. De hele kwestie was de beminnelijke Belg wat boven het hoofd gegroeid, te meer daar zijn vrouw in deze spannende tijd beviel. Voor Halewyck kreeg de zaak als kandidaat-schepen echter ook nog een forse politieke staart. "Ik heb er alleen maar narigheid van gehad. Ik moest me overal verantwoor den. Bij de coalitie, bij de oppositie, overal. Als je een misstap maakt, probe ren ze dat uit te buiten. Er staan altijd mensen klaar om je positie in te nemen. Iedereen haalt wel eens een stommiteit uit. Als je de voorpagina's haalt, heb je gewoon pech. Tegen de coalitiepartners (Socialistische Partij en liberalen, red.) heb ik gezegd: als ik veroordeeld word, stap ik op. In mijn eigen partij heb ik de steun behouden van degenen die mij als lijsttrekker hebben genomineerd. Zij die mijn plaats probeerden in te nemen, heb ik de mond gesnoerd". het langlaufen in Catalonië wilde gaan coördineren, mensen wilde gaan trainen. In die tijd heb ik zo twee- tot drieduizend mensen aan het langlaufen gebracht. Ik maakte videofilms van de trainingen en op een gegeven moment, om meer over het evenwicht in de sport te weten te ko men, ben ik op de schaats gestapt. Ge woon kunstschaatsen, die je hier in Spanje wel hebt". "Tijdens het schaatsen kwam de baas van de ijsbaan van FC Barcelona naar me toe. Hij vroeg: Antonio, waarom hang je zo voorover als je schaatst? Geen idee, zei ik, dat gaat vanzelf. Toen vertelde hij me van een vriend van hem in Oslo, waar ze allemaal schaatsten zoals ik, maar dan op grotere, langere schaatsen. Via die vriend hebben we toen een paar van die schaatsen, noren dus, besteld en toen ik na een paar maanden eindelijk de goeie had, kon ik daarop gaan trainen". "Nee, ruimte heb je hier niet. Daarom trainde ik altijd op de meest onmogelijke uren, als het rustig was. Van een tot vier uur 's nachts en zo. Ik vond het prachtig, op die schaatsen, en het ging steeds be ter. Een trainster van de kunstschaats- ters zei me, dat ik misschien wel aan een wedstrijdje in Zwitserland kon mee doen. Ze schreef een brief in het Duits en ik mocht naar Davos komen". Omdat Antonio Gomez geen enkele keer onderuit ging, vond hij de tijd rijp voor deelname aan een internationaal kam pioenschap. Voor het EK in Larvik kreeg hij geen geld, dat was te ver weg. De we reldkampioenschappen in Heerenveen waren wel te doen. En daar werd in fe bruari 1977 de naam van Speedy Gomez, vrij naar de snelle Mexicaanse tekenfilm muis. voor eeuwig gevestigd. Halewyck geeft toe dat hij als jurist de gevolgen van zijn onbezonnen daad heeft onderschat, maar vindt dat hij er als kandidaat-raadslid en -schepen niet op aangesproken kan worden. "Ik wist immers niet zeker dat ik gekozen zou worden", zegt de lijsttrekker van de CVP, met zes man de grootste partij in de 21 leden tellende gemeenteraad. Fatsoen De oppositie denkt daar anders over. "Ik heb Halewyck in de eerste raadsvergade ring met het nieuwe college in januari van dit jaar gezegd dat als hij ook maar enig politiek fatsoen in zijn lijf had, hij op zou stappen als schepen", zegt oud-bur gemeester Maurits Swaenepoel (64), die bij de laatste coalitievorming met zijn Volksunie (VU) buitenspel werd gezet. "Hij heeft op z'n minst een laakbare daad gesteld die hem onbetrouwbaar maakt", zegt de nestor van de Gistelse gemeenteraad in café 't Wit Paard, geze ten achter een flinke pint. "Hij is niet de persoon om het schepenambt waar te ne men. Met 26 ben je volwassen, zo niet dan moet je geen schepen willen wor den". Waarom viel de Volksunie dit keer bij de collegevorming eigenlijk uit de boot? "Men had schrik voor de kwaliteit van onze kandidaten", meent Swaenepoel. "Ik heb de laag bij de grondse aanval van Swaenepoel maar als aanmoediging beschouwd", vertelt Halewyck. Hij was op het moment van de aanval nauwelijks één kwartier schepen. "Ik heb niets straf baars gedaan. Mocht het toch tot een ver oordeling komen, dan treed ik af'. In het dorp varieerden de reacties op de streek van het duo sterk en afhanke lijk van de politieke voorkeur van be trokkenen. Ook nu nog lopen de reacties sterk uiteen. "Halewyck had het niet mo gen doen. Je moet van andermans spul len afblijven, ook al zit de ene CVP-er aan materiaal van de andere", zegt een postbode. "Een leuk grapje", meent een dertiger, die vindt dat de schepen maar weinig verweten kan worden. "Een toffe streek", vindt een 21-jarige jongeman. Maar wel vinden hij en zijn vriendin het niet correct dat Halewyck schepen is ge worden en er zo gemakkelijk vanaf is ge komen. Meer jongeren zouden er zo over denken. In Gistel wordt alles in het politieke getrokken, daarbuiten vindt men het een prachtige streek, menen Halewyck en Panckoucke. Veel spijt van hun inbra ken in Bistel hebben ze niet. "Het is toch altijd leuk als je een minister bij zijn lur ven grijpt", zegt de schepen. De hotelier zegt niet nog eens in de fout te zullen gaan. En Halewyck, na lang denken, ver legen lachen en gekrab over zijn kin: "In andere omstandigheden misschien wel. Iemand in mijn functie kan zich dat moeilijk veroorloven. Alhoewel, er zou juist een spreekrecht moeten zijn om wantoestanden aan de kaak te stellen. Vlamingen zijn nogal zwijgzaam". Vervolging Voorlopig heeft de Belgische justitie nog niet tot vervolging van het avontuurlijke duo besloten. Dat wordt ook niet ver wacht, omdat het moeilijk is een aan klacht te formuleren; jurisprudentie en strafbepalingen ontbreken. Boze (Gistel se) tongen beweren ook dat de ene CVP- er (Martens) de andere niet zal vervolgen. Zakelijk heeft het tweetal ook weinig te lijden gehad van de kwestie. "Ik heb één opzegging gehad. Een werknemer van Luc", meldt verzekeringsmakelaar Hale wyck. De Belgische premier heeft in ieder ge val lering getrokken uit de affaire. Hij heeft Leuvense specialisten opdracht ge geven een nieuw beveiligingssysteem voor Bistel uit te werken. Dan heeft de spiegel die de twintigste eeuwse Uylen- spiegels hun landgenoten onbewust heb ben voorgehouden, misschien toch het gewenste effect gehad. De Spaanse krabbelaar wist niet wat hem in het schaatsgekke Friesland over kwam. "Ik had nog nooit zoveel mensen tegelijk rond een schaatsbaan gezien. Nog voordat ik het ijs op ging, trok ik de aandacht, want er stond Barcelona op mijn trainingspak. Kwamen er mensen naar me toe 'signature', riepen ze, ik wist eerst niet eens wat dat betekende. Toen ik begreep dat ze een handtekening wilden, stond er ineens een gigantische rij voor een krabbel van mij, Antonio Gomez. Eenmaal op het ijs, werd ik bang. Zoveel mensen. Toen ik ging warmrij- den, ging iedereen staan en klappen. Ik werd er alleen maar nerveuzer van, voor die eerste 500 meter. En met mijn gebrek aan coördinatie erbij, zag het er helemaal niet uit". Een bulderend gelach vloog door het ijsstadion en de volgende dag waren er al de eerste spandoeken, met heel groot Gomez er op. Of Antonio Gomez zich niet het lachertje voelde? "Nee, helemaal niet. Ik was en ben een goed sportman, tests wezen uit dat mijn conditie veel be ter was dan die van alle andere schaat sers op het WK. Alleen beheerste ik de techniek niet. Maar ja, iedereen moet het toch eens leren, en wie zegt dat je die er varing niet tijdens een wereldkampioen schap kan opdoen". Toch, echt veel progressie was er niet te bespeuren in de vijf winters die Gomez naar het koudere deel van Euro pa kwam. Bovendien trouwde hij, en wil de hij niet meer maanden van huis zijn. Dus ging de enige hardrijder op de schaats voor Spanje verloren. Vrijwel zonder dat iemand in zijn land het merk te. Een enkele keer was er eens een ca meraploeg of een journalist op bezoek geweest. Maar lang niet genoeg om van Antonio Gomez een held en beroemd heid als Eddy the Eagle Edwards te ma ken. Vandaar de vragen op de kleine ijs- piste in Barcelona: "Waarom staat die man daar zo gek te doen?"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31