Verslaafden eisen directe stop aids-test p«Letev Kinderbescherming misbruikt Kabinet liep bewust risico Oostblok op milieutop in Den Haag Verzet ziet vermoedelijk af van geding Uitkeringsnorm aaw enigermate verruimd Nijpels daagt Europese Commissie voor Hof Eendensterfte klant van de week torn westen kapsalon Gefrustreerde ouders frontaal in de aanval té1 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Onderzoek wekt argwaan in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse Junkiebond MDGH wil dat de GG en GD in Amsterdam met onmidde- lijke ingang een onderzoek stopzet naar aids-besmetting onder verslaafden die spuiten en geen gebruik maken van methadon. Ze vindt dat voor de deelnemers teveel ondui delijkheden aan het onderzoek kleven. Zowel over het doel, de aard en eventuele gevolgen van het onderzoek wordt naar mening van de Junkiebond vooraf te weinig of geen informatie gegeven. DEN HAAG (GPD) - Ook enke- le Oosteuropese landen zullen op 11 maart vertegenwoordigd zijn tijdens de milieutop in het Haag- Vredespaleis. Premier Lub bers heeft dat gisteren bekend gemaakt. De premier wilde niet uitwei den over de deelnemende staats- I hoofden en regeringsleiders, ar duidde op Oosteuropese landen in centraal Europa. Dat betekent dat de Sovjetunie waar schijnlijk niet aanwezig zal zijn. Volgens Lubbers is het niet de bedoeling het aantal deelnemen de landen „te maximaliseren". Onderhandelingen tussen de ruim twintig landen zijn gaande over een slotverklaring die meer inhoudt dan de belofte de milieu verontreiniging aan te pakken. Lubbers verklaarde gisteren dat de Franse premier Rocard af gelopen zomer het initiatief heeft genomen voor de milieutop. Eind vorig jaar benaderde Ro card Lubbers „met de vraag of Nederland de kar enigszins mee wilde trekken". Op voorstel van Lubbers werd toen ook de Noor se premier Brundtland bij het plan betrokken. De bijeenkomst in Den Haag heeft plaats in het kader van de Verenigde Naties. Volgens Lub bers moet na de milieutop „het stokje worden doorgegeven aan de Verenigde Naties". Over de inhoud van de slotverklaring weigerde de premier uitspraken te doen. Hij wenste niet verder te gaan dan de aanduiding dat 'ge zamenlijk nieuwe voorstellen worden uitgewerkt, die ertoe kunnen leiden dat de strijd wordt aangebonden tegen de aantasting van de atmosfeer'. Ze heeft dit in een brief aan de GG en GD en de Amsterdamse wet houder voor Volksgezondheid la ten weten. Ook de ethisch-juridi- sche sectie van de Nationale Aids- commissie is van de zaak op de hoogte gebracht. Uit een door de GG en GD ver spreide folder blijkt dat deelne mers aan het onderzoek een vra genlijstje moeten invullen en bloed en speeksel moeten laten afnemen. Daar krijgen ze dan een vergoeding van 25 gulden voor. De Junkiebond vindt het vooral kwalijk dat de folder wordt verpreid bij het inloopcentrum van de drugshulpverleningsorganisa tie „De Regenboog" in Amster dam. Juist binnen een hulpverle ningsorganisatie waarin bepaalde vertrouwensrelaties behoren te be staan, hoort een dergelijk onder zoek niet thuis, meent de Junkie bond. Ook het feit dat in de folder niet gemeld wordt dat het om een onderzoek gaat in het kader van aids-besmettingen, vindt de Jun kiebond verkeerd. V ooronderzoek Volgens een woordvoerster van de GG en GD gaat het om een oriënte rend vooronderzoek voor een Eu ropese studie die in 13 Europese hoofdsteden zal worden uitge voerd om te kijken of iets te zeggen valt over het voorkomen van HIV- besmetting onder drugsverslaaf den. Voor het vooronderzoek werd al leen de te gebruiken methode ge test en daarvoor zijn slechts twin tig deelnemers nodig. Omdat het onderzoek zich echter richt op ver slaafden buiten de hulpverlening, is het moeilijk om deelnemers te krijgen. „Eigenlijk zou je ze op straat moeten recruteren, maar dat kan nu eenmaal niet. Daarom heb ben we „De Regenboog" gevraagd UTRECHT (GPD) - Het lijkt niet aannemelijk dat de Stichting Sa menwerkend Verzet juridische stappen zal nemen tegen het kabi net, naar aanleiding van de vrijla ting van de Twee van Breda. Een verzoek om namens het Sa menwerkend verzet 'iets te doen' is afkomstig van voorzitter Kliest van de Landelijke Kontaktgroep Ver- zetsgepensioneerden. Deze organi satie is aangesloten bij de Stichting Samenwerkend Verzet. Het verzoek heeft volgens de ju ridische medewerker van Samen werkend Verzet, de heer Coumou, nauwelijks kans van slagen. Kliest heeft de kwestie aanhangig ge maakt, mede naar aanleiding van artikelen in Vrij Nederland. Daar uit zou blijken dat het kabinet on juiste informatie heeft gegeven over de procedure van de vrijlating van de Twee van Breda. Ook zou in strijd met afspraken zijn gehan deld. Binnenland kort Minder eerstejaars Zes van de dertien Nederlandse universiteiten tellen dit studiejaar minder eerstejaars-studenten dan een jaar eerder. Onder meer de Rijksuniversiteit in Leiden be groette minder studenten. Een en ander blijkt uit de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek per 1 december 1988. Acht jaar geëist De officier van justitie bij de recht bank in Den Bosch heeft gisteren tegen de 36-jarige inwoner van Den Bosch en een 31-jarige inwoner van Amsterdam acht jaar gevangenis straf geëist wegens het organiseren van heroïnetransporten. Ontwikkelingsgeld Nederland trekt dit jaar minder geld uit voor de 'vaste klanten' van ontwikkelingssamenwerking, de zogeheten programmalanden en programmaregio's. Een en ander blijkt uit een brief die de minister van ontwikkelingssamenwerking, Bukman, gisteren aan de Tweede Kamer heeft verzonden. Bukman schrijft dat de tien betrokken lan den en vier regio's in 1989 ruim 944 miljoen gulden bilaterale hulp krij gen. Vorig jaar was dat 957 miljoen gulden. mee te werken. Het stencil waar mee deelnemers werden geworven was inderdaad wat summier, maar tijdens een mondelinge toelichting wordt alles verduidelijkt. Als je op zo'n stencil ook het woord HIV zou zetten, zou je ook weer veel uitge breidere informatie moeten ver strekken, aldus de woordvoerster. Zeker als de studie eenmaal echt begint, zal volgens haar overleg ge pleegd worden met de betrokken instanties en dus ook met de Jun kiebond. De GG vooronderzoek niet stopzetten, DEN HAAG (ANP) - Het aantal (voornamelijk) vrouwen dat een aaw-uitkering heeft aangevraagd zonder dat zij inkomen genoten voordat ze arbeidsongeschikt wer den is dermate gering dat staatsse cretaris De Graaf hun recht op uit kering wat heeft verruimd. Hij wetsontwerp i uitspraak beroep tot alsnog w wNaar het ontwerp van de Brabantse beeldhouwer Anton Grassens heeft eet GD zal" het beton vervaardigd. Het is samengesteld uit 35 betonnen gietsels van beelden, leontische tijd. Het ligt in de bedoeling dat ze een plaats krijgen in firma in Niëuwkuijk een leger van voorstellende soldaten uit de Napo- recreatiepark 'Het Land van Ooit'. BRUSSEL (ANP) - De Neder landse regering heeft de Europese Commissie wegens machtsmis bruik in de strijd rond de schone kleine auto's aangeklaagd bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Dat heeft een woord voerder van het Hof gistereng ge zegd. Minister Nijpels van milieu vindt dat Brussel hem op ontoelaatbare wijze dwarsboomt in zijn streven om de aanschaf van kleine auto's met een geregelde drieweg-kata lysator 1.700 gulden goedkoper te maken. Brussel onderzoekt sinds vorige week formeel of de Neder landse wet bepaalde autofabrikan ten bevoordeelt. Zolang dat onder zoek nog loopt kunnen de maatre gelen niet in werking treden. Nijpels heeft de president van het Hof ook gevraagd er via een voorlopige maatregel voor te zor gen dat hij de premies toch kan uit keren. De Nederlandse autodealers blijven op het ogenblik zitten met schone wagens, omdat de klanten op de premies willen wachten. Vol gens de woordvoerder in Luxem burg zal de president van het Hof, de Deen Ole Due, de twee partijen waarschijnlijk volgende week aan horen. Slechte trouw Volgens de Nederlandse bewinds man getuigt het tijdstip waarop de Commissie het formele onderzoek is gestart van slechte trouw. For meel verwijt hij het dagelijks be stuur van de Gemeenschap onbe voegd optreden en misbruik van bevoegdheid. Volgens Nijpels heeft Brussel maandenlang de tijd gehad om te onderzoeken of er sprake is van een ongeoorloofde steunmaatregel. Vlak voordat de al eens uitgestelde maatregel van kracht zou worden vroeg de Com missie plotseling om meer bedenk tijd. De EG-commissaris voor con- currentiezaken, Leon Brittan, zei vorige week dat Nijpels minder tijd zou hebben verloren als hij aan net verzoek uit Brussel tegemoet was gekomen. Door zijn weigering was de Commissie gedwongen een zwaardere onderzoeksprocedure te openen, waardoor de maatrege len automatisch werden opge schort. Volgens de Commissie belem mert de Nederlandse wet overi gens ook het vrije verkeer van goe deren in de EG. In verband daar mee heeft de Commissie vorige week te kennen gegeven dat zij de maatregelen aan de Europese rech ter zal voorleggen. Deze procedure kwam echter niet als een verras sing en heeft ook geen opschorten de werking. heeft gisteren hierover gewijzigd. Begin 1988 leidde van de centrale raad de vrees dat 60.000 vr een aaw-uitkering zouden aanve gen omdat ze volgens de hoogste beroepsinstantie in de sociale ze kerheid ongelijk waren behandeld ten opzichte van mannen. Tot 1979 gaf de uit 1975 daterende aaw al leen recht op uitkering aan vrou wen die kostwinner waren, terwijl die eis niet aan mannen werd ge steld. Uit angst dat dit de sociale fond sen een miljard gulden per jaar ex tra zou gaan kosten, grendelde De Graaf deze mogelijkheid af in een wetsvoorstel. Vrouwen die voor 1979 arbeidsongeschikt waren ge worden konden alleen een aaw-uit kering krijgen als ze in het jaar voor hun arbeidsongeschiktheid ook werkelijk inkomen hadden (inko- mensdervingseis), terwijl mannen zonder inkomen hun uitkering kwijt raakten. De Graaf verbond hier terugwer kende kracht aan waardoor aanvra gen die na 5 januari 1988 (de dag waarop de centrale raad uitspraak deed) werden gedaan aan de eis van feitelijke inkomensderving moesten voldoen. Dat leverde De Graaf forse kritiek van de Raad van State op, die meende dat terugwer kende kracht alleen mag als de bur ger er beter van wordt. De paar duizend mannen zouden hun uitkering l&vijt raken kort na het inwerkingtreden van de wet, behalve degene die sedert 1 januari 1980 onafgebroken een arbeidson geschiktheidsuitkering ontvan gen. Hen werd een jaar respijt ge gund. De Graaf heeft nu besloten de te rugwerkende kracht te schrappen, wat betekent dat vrouwen tot de in werkingtreding van de wet voor een uitkering in aanmerking ko men, ook als er geen sprake is ge weest van inkomens. Teven krij gen alle mannen die hun uitkering verliezen een jaar respijt. Hij meent hiermee tegemoet te zijn gekomen aan twee knelpunten. De bedrijfsverenigingen hebben tot nu toe 2.550 aanvragen te ver werken gekregen: 2.163 nieuwe en 387 verzoeken om herziening van eerders afwijzing. Tot nu toe zijn 67 uitkeringen toegekend. Het kabi net vindt het onder deze omstan digheden verantwoord af te zien van de terugwerkende kracht. NAGELE (ANP) - In een straal van vijf kilometer rond Nagele in de Noordoostpolder zijn deze week minstens 200 eenden door nog on bekende oorzaak gestorven. De po litie vermoedt dat de dieren het slachtoffer zijn van landbouwgif dat zij met hun voedsel hebben binnengekregen. Volgens jachtopziener Wiegers- ma zijn in de kroppen van de die ren resten van rotte aardappelen gevonden. Onder normale omstan digheden zouden de eenden hier aan echter niet sterven. Aanvanke lijk werd er vanuit gegaan dat al leen in en rond een sloot bij Nagele eenden waren gestorven. Een eer ste inspectie van de Algemene In spectie Dienst (AID) heeft echter aangetoond dat er in een veel gro ter gebied sprake is van eenden- sterfte. ADVERTENTIE Ernst Diek. Leiden. Verpleegkundige. Doe maar eens wat anders, zei ik laatst. Dat hebbenze prima begrepen." leiden: breesiraat 45 lel 071 132947 oegstgeest: wiihelmmapark 1 tel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156 tel 0172073848 ook open op maandag en koopavond Rekening Peruviaanse kruiser waarschijnlijk oninbaar DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wist in 1985 dat het een "extreem hoog" risico nam door financieel garant te gaan staan voor de op knapbeurt van de Peru viaanse kruiser Almirante Grau. "Dat risico was be kend. We wisten dat het niet zeer hoog was, maar ex treem hoog", aldus premier door Peter de Vries Lubbers gisteren. De pre mier liet doorschemeren er niet op te rekenen dat Peru nog alle achterstallige reke ningen betaalt. Deze week werd bekend dat Peru de Nederlandse staat nog 300 mil joen gulden moet betalen voor de DEN HAAG - 'Wij voeren strijd te gen de mafia, tegen de hersenspoe- lers van de Raden voor de Kinder bescherming'. Dat is de strijdleus van de nieu we 'Stichting Bescherming Kinde ren', die daarmee aandacht vraagt voor de onrechtvaardige behande ling van gescheiden ouders en hun kinderen. De twee oprichters doen alles om een rechtvaardiger stelsel van kinderbescherming te bewerk stelligen. Want 'grote beer' Raad voor de Kinderbescherming moet nu maar eens geveld. door Anje Romein Na het verschijnen van een nogal cynisch verwoorde, door sommige kranten geweigerde advertentie in een landelijk ochtenblad kwamen er honderden brieven binnen bij de stichting, van ouders en kinderen die hun ervaringen op papier had den gezet. Kern van de - veelal ano nieme - brieven: het volstrekt on kundig functioneren van de RvdK met enkel oog voor de zaak, niet voor de mens en al helemaal niet voor de kinderen. "Het is een vreselijke macht, waar je niet tegenin kunt gaan. Je staat met je rug tegen de muur. Het is één groot bureaucratisch blok dat feiten negeert en fouten niet er kent", spuit initiatiefnemer N. Eralp zijn kritiek. Niemand gelooft ons, en al die andere ouders, terwijl de raden ouders en kinderen puur indoctrineren". Dus besloot Eralp "met inkt te gaan schieten" en ouders te verza melen die met bewijsbare informa tie de Tweede-Kamerleden moeten bewegen te luisteren en de struc tuur van de RvdK te veranderen. Op 3 maart krijgt staatssecretaris Eralp: "Het is één groot bureau cratisch blok dat feiten negeert en fouten niet erkent". (foto gpdi Korte-Van Hemel een zwartboek aangeboden, voor 22 april is de RAI in Amsterdam al gehuurd voor een bijeenkomst en ondertussen zijn er 11 steunpunten in het land opge richt. Onbekwaam De kritiek van de stichting beperkl zich in eerste instantie tot de gang van zaken bij echtscheidingen, wal betreft de toewijzing van en de om gangsregeling met kinderen. Aller eerst de procedure. "Er wordt met de vader en de moeder gepraat. Dat lijkt volstrekt objectief, maar vraag niet naar de manier waarop. De manier van vra gen leidt al in een bepaalde rich ting. Bovendien zijn de maatschap pelijk werkers absoluut onbe kwaam voor hun werk. Ze kunnen in de meeste gevallen de situatie niet aan. Daarbij pretendeert de raad er te zijn voor de bescherming i het kind, maar praten met net kind zelf is er niet bij". Een stroom van kritiek, die de RvdK niet onbekend in de oren klinkt. Woordvoerder A. Schellen berg van de Raad voor de Kinder bescherming in Rotterdam: "Dat van die maatschappelijk werkers, vind ik simpel gesteld. Dat is een vraag die overal weer terugkeert, wanneer een gelouterd mens met problemen met een jonkie aan de slag moet. Het is maar hoe je de deskundigheid inschat. Dan zou je alleen mensen boven de 35 met veel levenservaring moeten aan stellen. Dat doen wij zeker niet". De RvdK praat inderdaad niet met de kinderen, tenminste het is niet verplicht. "Wij halen onze ge gevens uit gesprekken met ouders. De druk op de kinderen moet niet te groot worden. Je kunt ze niet la ten kiezen tussen vader of moe der". En als nou duidelijk blijkt dat kinderen liever bij de andere dan de toegewezen ouder zijn? "Dat is voor ons geen doorslaggevende wens. Daar kun je niet op afgaan. Bovendien komt het vaak voor dat kinderen door ouders geïndoctri neerd worden. Wij vormen ons eindoordeel op aanwijzingen van verscheidene kanten", aldus Schellenberg. Psychisch Een voorbeeld uit de praktijk, ge kozen uit Eralps eigen situatie. Hij heeft twee kinderen, die na zijn scheiding aan de moeder zijn toe gewezen. Met de kinderen ging het al snel slechter en slechter. Niet zo zeer lichamelijk ("ze zien er goed uit"), maar wel psychisch. Een van hen staat ook onder behandeling van een psycholoog. Veel ouders worden bij voor beeld door een psycholoog van een Riagg (Regionale Instelling voor de Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg) onderzocht. Zo'n onder zoek heeft alleen plaats, ouders het niet samen eens kunnen worden over de toewijzing van de kinderen. Ook in de zaak-Eralp was dat het geval. Uit een twintig minuten durend gesprekje concludeerde de Riagg- psycholoog dat Eralp dominant was, narcistisch, niet-emotioneel en niet geschikt kinderen op te voeden. Eralp was verbijsterd en vroeg bij een onafhankelijk psy chologisch instituut in Eindhoven een tweede onderzoek aan. De psy choloog gaf een heel ander beeld van de situatie. Zo zou hij heel goed met kinderen kunnen omgaan. Maar naar dit rapport werd nooit meer omgezien. Schellenberg van de Rotterdam se RvdK: "Je kunt altijd wel een specialist vinden die in jouw straat je past. De rechter heeft echt niet meer vertrouwen in het beeld van een bepaalde specialist. Het hangt af van de fase waar je in zit of een aanvullend onderzoek zin heeft. Alleen als de resultaten van het on derzoek haaks staan op onze eigen bevindingen, zullen we een tweede onderzoek accepteren". Eralp en zijn achterban vinden dat de psychologische onderzoe ken gedaan moeten worden door een onafhankelijk instituut, zonder machtspositie en monopolieposi tie. "Zelfs de justitie staat achter de RvdK, hoewel ze toch moet zien dat er iets structureel fout zit". In beroep De Raad voor de Kinderbescher ming ziet hier niks in. "Het gaat ons om het kind, terwijl het hier de ou ders zijn die problemen maken, meent Schellenberg. "Die onaf hankelijke instituten zijn ook maar betrekkelijk. De ene ouder wil de ze, de ander die. Wat is onafhanke lijk? Het werkt niet als een compu ter waar je een kind in stopt en een oplossing uitrolt". Veel ouders schrikken rug om tegen de voogdijtoewijzing in beroep te gaan. "Dan kom je by de directeur terecht, die dan over z'n eigen medewerkers moet oor delen. Ook in de klachtencommis sie zitten alleen maar eigen colle ga's en partijdige maatschappelijk werkers. Ouders zijn daarom bang om in beroep te gaan. De kans is ui terst klein dat je je kinderen dan ooit nog ziet". Schellenberg erkent deze gang van zaken. "En dat vinden wij ook niet goed. Zoals het nu gaat, ont kom je niet aan partijdigheid. Daarom komt er binnenkort een onafhankelijke commissie die de klachten gaat behandelen". Hoe lang uie nog op zich laat wachten is echter nog niet duidelijk. De mensen die reageerden op de oproep van de stichting, ondervon den ook veel ongeloofwaardigheid van de omgeving. Bij de RvdK's zitten toch zeker vakkundige maat schappelijk werkers en psycholo gen? In het geval van Eralp raakte z(jn advocaat pas overtuigd toen ze de rapportages zwart op wit voor ogen kreeg. Ze vond het onvoor stelbaar dat naar deze serieuze, deskundige rapporten niet geke ken werd. Eralp: "De RvdK is een groot machtsblok. Er wordt niet gepraat, maar wel geoordeeld zonder vak kundig onderzoek. Heel veel feiten die ze niet willen horen, worden niet opgenomen in rapportages. Die zijn prachtig opgesteld, maar kloppen niet". Nadrukkelijk: "Het gaat ons om de liefde van het kind. Let wel, wij zijn niet tegen de moeder, maar kinderen hebben recht op een va der èn een moeder. En hoe de Raad voor de Kinderbescherming ook op ons verhaal reageert. Wij blijven doorgaan. Een grote beer kan im mers best door een kleine bij gesto ken worden". modernisering van de kruiser Al mirante Grau. Het land staakte de termijnbetalingen, nadat het schip begin 1988 in Peru aankwam. De Peruviaanse marine bleek niet te vreden over de technische werk zaamheden, die door Holland Sig naal Apparaten (HSA) aan het schip waren verricht. Inmiddels zijn HSA en Peru in onderhande ling om de problemen op te lossen. Een woordvoerder van Financi ën ontkende deze week met kracht berichten als zou de Staat 600 mil joen gulden verliezen omdat Peru de modernisering van de vroegere Nederlandse kruiser Hr. Ms. De Ruyter niet wil betalen. Directeur H. Groen van de Nederlandse Cre- diet Verzekerings Maatschappij (NCM) had dat hogere bedrag ge noemd. Bij de NCM is het risico dat bij de transactie met de Almirante Grau, verzekerd. De Staat staat ga rant bjj eventuele verliezen van de NCM. De Tweede Kamer besloot in 1985 het Peruviaanse schip in ons land bij de Amsterdamse Droog dok Maatschappij (ADM) te laten opknappen. Met deze operatie werd gehoopt in Amsterdam een basis te leggen voor een nieuwe scheepsreperatiewerf. Dat plan liep uiteindelijk medio 1986 vast. Minister Ruding had in deze zaak geen enkele keuze. De formele be sluiten waren al door het derde ka binet-Van Agt begin 1982 geno men. Deze besluiten kon een vol gend kabinet niet meer terugdraai- _AD VERTE NTIE WISTIIIISI FLORA Bolbloemenshow Consumentenbeurs Mechanisatiebeurs 16T/M 26 FEBRUARI'89

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3