De bittere waarheid over martelingen VN-rapporteur Kooijmans: 'Ik heb genoeg gehoord om tien jaar misselijk te blijven' ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 EXTRA PAGINA 29 Een jaar of vier rapporteert prof. dr. Pieter H. Kooijmans nu namens de Verenigde Naties over schendingen van mensenrechten, her en der. "En wat ik in die periode over folterin gen heb gehoord en gelezen", zegt de speciale VN-rapporteur, "is ge noeg om voor zeker tien jaar misse lijk van te blijven". De stem van de Leidse hoogleraar Inter nationaal Recht heeft voor even een ge dempte toonhoogte aangenomen. Het grijpt hem zichtbaar aan, het verraad dat nog altijd op grote schaal aan de in 1948 aanvaarde Universele Rechten van de Mensen wordt gepleegd. Met de mond hebben vele regimes het beste met de mens voor, in daad wil er helaas maar al te vaak van het woord worden afgewe ken. Nee, Kooijmans zal in de veelal aan grijpende contacten met gemartelden niet meehuilen. Hij is realist genoeg om te weten dat daarmee geen mens gehol pen is. Wèl laat al het persoonlijke leed waarmee hij geregeld wordt geconfron teerd hem geenszins onberoerd. Kooij mans prijst zich gelukkig over de nodige veerkracht te beschikken. "In zekere zin kan ik de knop omdraaien. Daarom ga ik er niet aan onderdoor, aan deze ellende". Kantoor Als een van de vijf speciale VN-rappor- teurs houdt Kooijmans eens per twee maanden kantoor in Genève. Op zijn bu reau belanden niet alleen geregeld klachtbrieven van non-gouvernemente le organisaties als Amnesty International of beroepsverenigingen van advocaten. Kooijmans komt er ook geregeld in aan raking met gefolterden, met gemartel den die veelal het slachtoffer zijn gewor den van een systeem waaraan zij zich niet wilden onderwerpen. En dan vertel len ze hem over alle aanslagen die op hun lichaam en geest zijn gepleegd. "Meestal worden ze begeleid door mensen van zogeheten non-gouverne mentele organisaties, door mensen van Amnesty International. Het merkwaar dige van die contacten is dat ik eigenlijk geen bevestiging hoef te hebben van al datgeen mij wordt verteld. Ik ben welis waar geen expert in het doorgronden van iemands ziel, geen psychiater of psycho loog, maar ik heb al gauw door of iemand een verhaal vertelt of de bittere waar heid. Dat neemt niet weg dat je nooit mag uitsluiten dat een klacht wordt inge geven door politieke motieven. Vandaar dat ik de desbetreffende regeringen al tijd om opheldering vraag. Want alleen zij kunnen de verhalen ontzenuwen met een uitvoerig verslag dat is gebaseerd op een grondig onderzoek. Een volstrekte ontkenning zonder meer is voor mij geen overtuigend antwoord. Hoe de regerin gen hebben gereageerd op mijn brieven, welk standpunt ze hebben ingenómen in correspondentie met mij, dat vermeld ik altijd in mijn rapporten. Of woede of hef tige ontkenningen duiden op een gevoel betrapt te zijn, die conclusie laat ik dan maar aan de lezers van het rapport". Folteringen laten iets na in de geest dat vrijwel onherstelbaar is. Fysieke gevol gen van een marteling kunnen nog wel genezen, maar dé mens die psychisch is bewerkt heeft volgens Kooijmans helaas weinig kans op genezing. Het ergste van dergelijke praktijken is dat mensen wor den vernietigd door tegenstanders die hen laten leven in een leven dat eigenlijk niet meer te leven is. Kooijmans heeft ze in Genève of waar ook meer dan eens recht in de ogen gekeken, mensen die ooit gezond waren, maar waren geknecht tot geestelijke of lichamelijke wrakken. Een intrieste aanblik elke keer weer, neem dat van Kooijmans maar aan. Arbeidzaam Hij heeft altijd al een arbeidzaam leven geleid, de nu 55-jarige Kooijmans. Na zijn promotie werd hij aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam benoemd tot hoogleraar Internationaal Recht. Vier jaar gaf Kooijmans daar college, daarna werd hij aangezocht om namens de Anti Revolutionaire Partij zitting te nemen in het kabinet-Den Uyl als staatssecretaris van buitenlandse zaken. Op 1 januari 1978 werd hij vervolgens aangesteld als hoogleraar Volkenrecht aan de Leidse universiteit, een ambt dat Kooijmans van 1982 tot 1985 combineer de met de functie van Nederlands verte genwoordiger in de mensenrechtencom missie van de VN. Het laatste jaar zat hij die commissie voor, waarna zijn benoe ming volgde tot speciaal rapporteur. Een functie overigens, die mede op zijn initia tief in het leven is geroepen. Binnen de commissie van de mensen rechten wordt hij gezien als een onbe taalbare kracht, die z'n werk bovendien nog eens onbezoldigd verricht. Deson danks heeft Kooijmans zich niet bij elke lidstaat van de VN even geliefd gemaakt, gewend als hij is de dingen bij de naam te noemen. Karakteristiek in dat verband was de titel die Kooijmans meegaf aan het eerste rapport dat hij in opdracht van de VN-commissie voor de Rechten van de Mens vervaardigde: 'De pest van de "Daarin heb ik vijftig telingen gepubliceerd. Onder meer heb ik aangegeven welke ingenieuze manie ren er zoal in zwang zijn om mensen op te hangen. Het jargon is om van te walgen, kotsmisselijk word je ervan. Om maar een voorbeeld te noemen: er is een me thode die de vliegende papegaai wordt genoemd. Daarmee wordt de methode bedoeld om mensen op te hangen aan hun oksels. Het menselijk vernuft is on uitputtelijk als het erom gaat de mede mens pijn te doen. Neem maar de psychi sche methode van de schijnexecutie waarbij een familielid voor de ogen van de arrestant wordt gemarteld. Wat ook gebeurt: mensen de eerste levensbehoef- In vele landen worden mensen op hun ziel getrapt, omdat ze zich om de een of andere reden niet wensen te schikken in de doctrine van het regime. Bij herhaling gebeurt het ook dat mensen letterlijk worden vertrapt. In 1948 werden binnen het verband van de Verenigde Naties de Universele Rechten van de Mens aanvaard. Helaas worden die door talloze lidstaten alleen met de mond beleden. De Leidse prof. Pieter H. Kooijmans stelt dergelijke wantoestanden als VN-rapporteur al vier jaar aan de kaak. "Het menselijk vernuft is onuitputtelijk als het erop aankomt de medemens pijn te doen", door Gerard van Putten ten onthouden. Geen toestemming ge ven naar het toilet te gaan. Een andere vorm van geestelijk martelen is de dage lijkse confrontatie van een gevangen ge nomen moeder met haar baby. Aanraken mag ze het kind niet, telkens als ze dat wil verdwijnen de heren bewakers met dat kind naar wie weet waar naartoe. Het is een van de vele afgrijselijke drukmid delen om informatie uit een mens te per- Helder Nog deze maand buigt de VN-commissie voor de Rechten van de Mens zich over zijn rapport dat als altijd helder en haar scherp van samenstelling is. De corres pondentie zoals Kooijmans die vorig jaar met 38 landen voerde, heeft hij overzich telijk in het rapport gerubriceerd. Zoals ook zijn verzoeken om nadere informatie over vermeende folteringen aan 22 regi mes en de eventuele reacties van die kant. Ditmaal bracht Kooijmans Saudi- arabië en China in opspraak. Beide lan den hebben op voorhand al verbolgen gereageerd op het verhaal dat Kooijmans in het rapport heeft gehouden. "Het geval China heeft betrekking op VN-rapporteur prof. dr. P.H. Kooijmans: "Roepen dat de mensenrechten worden gerespecteerd is niet voldoende". (foto wim Dijkman) Tibet. Dat onderwerp ligt toch al gevoe lig in Peking, maar nu er is gerappor teerd over martelpraktijken ter plaatse is China helemaal in de gordijnen geklom men. Maar weerlegd zijn de beschuldi gingen niet, net zo min als de brief die een collega van mij heeft geschreven over terechtstellingen. De verontwaardi ging was ook toen groot, maar nooit is het tegendeel aangetoond". In Riaad, de hoofdstad van öaudiara- bië, hebben de hoogwaardigheidsbekle ders al evenmin een goed woord over voor Kooijmans bemoeienissen met wat ter plaatse wordt uitgelegd als interne aangelegenheden. "In 1984 is er binnen het verband van de Verenigde Naties een verdrag tegen folteringen gesloten. Daar in wordt gesteld dat onder folteringen niet wordt verstaan het leed en de pijn die worden veroorzaakt door straffen die iemand krachtens de wet zijn opgelegd. Op dat verdrag beroepen de autoriteiten van Saudiarabië zich. Waar het nu in de hele discussie om gaat is hoe het begrip lawful sanction moet worden geïntepre- teerd, hoever je mag gaan met het wettig verklaren van strafmaatregelen. In dat land wordt namelijk wel gewerkt met maatregelen als geseling en amputatie". Koran Saudiarabië stelt zich op het standpunt dat dergelijke straffen worden genoemd in de koran. Dus, redeneren ze daar, mo gen dergelijke straffen ook worden opge legd. "Ik heb uitvoerig met de autoritei ten van gedachten gewisseld, maar erg veel heeft dat overleg niet opgeleverd. Ze verwijten mij als hoogleraar Internatio naal Recht dat ik het internationale recht niet ken, omdat ik in mijn rapportage voorbij ga aan hun wetten". Kooijmans weet dat er op gezette tij den "genoeg literatuur" verschijnt om te volstaan met rapportage vanachter het bureau, louter op basis van informatie die hem wordt aangereikt. Hij noemt het jaarboek van Amnesty International en de lijvige documentatie van het State De partment, het Amerikaanse ministerie van de Verenigde Staten. "Als rappor teur ben je geneigd informatie over be paalde landen serieus te nemen. Dat neemt niet weg dat het voor mij vast staat dat geen enkel land immuun is voor folteringen. Over Nederland heb ik nooit een melding ontvangen, maar dat is voor mij nog geen garantie dat er hier nooit wat gebeurt". Persoonlijk acht hij het van groot be lang de mensen te ontmoeten die zich hetzij geestelijk, hetzij lichamelijk ge slachtofferd voelen door de machtswel lust van de medemens. "Zo kan ik iets meevoelen en ervaren van wat mensen doormaken. Zelf heb ik godzijdank nooit in een dergelijke situa tie verkeerd^ maar door dergelijke ge sprekken te voeren probeer ik iets na te voelen van wat de mensen hebben ge voeld toen ze bloot stonden aan folterin gen. Zou ik me helemaal verlaten op sta tistieken, brieven en de antwoorden op die brieven, dan was het gevaar niet denkbeeldig geweest dat het voor mij na verloop van tijd allemaal heel gewoon was geworden. Nu kan ik elke keer weer de ernst van een bepaalde situatie bepa len. Elke keer zie ik weer de littekens die het gemartel bij mensen achterlaat. Ook de geestelijke, want niet altijd laten folte ringen sporen op het lichaam na. Als ie mand wordt omwikkeld met natte ver banden en die persoon vervolgens wordt bewerkt met elektrische schokken is daarvan later niets terug te zien". Voorbereiding Niet lang geleden bezocht Kooijmans Turkije, eerder deed hij bijvoorbeeld ook Colombia aan. Tot nu toe stelde hij zich in zes landen op de hoogte van de toe stand ter plaatse. Kooijmans is gewend zich terdege op zijn bezoeken aan landen voor te bereiden. Ergens in zijn achter hoofd houdt hij er rekening mee dat re geringen VN-rapporteurs kunnen mani puleren door ze bijvoorbeeld een milde ontvangst te bereiden. Dat autoriteiten zich voordeliger presenteren dan ze in werkelijkheid zijn, ook met die mogelijk heid houdt hij terdege rekening. "Mijn komst kondig ik aan, al is het niet zo dat ik vraag: mag ik uw land even bezoeken? Wat ik wel doe: ik treed eerst voorzichtig in overleg met de ambassa deur van het bewuste land. Dan vertel ik dat er meldingen zijn binnen gekomen over folteringen en dat ik daarover met z'n regering wil praten, met de intentie verbetering in de toestand aan te bren gen. Ik zoek alleen die landen uit, waar van ik het zinvol acht die te bezoeken". Voordat Kooijmans afreist, verdiept hij zich in het juridische systeem dat in het land wordt gehanteerd. In Turkije sprak hij met autoriteiten en gevange nen. Vooruitlopend op een verdrag dat op 1 februari in werking is getreden en dat periodieke bezoeken aan gevange nen regelt, gooide het Turkse bewind de gevangenissen alvast open. Formeel kreeg Kooijmans de gelegenheid de ge vangenen onder vier ogen te spreken, maar tot zijn verwondering hadden ze daar geen behoefte aan. De bewakers mochten horen waarvan ze werden beticht. De twee communistenleiders Kutlu en Sargin die al een jaar bloot staan aan een procesgang die gepaard gaat met martelingen hebben een klacht gedeponeerd bij het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. "Turkije is eigenlijk een merkwaardig verschijnsel", meent Kooijmans. "De re gering heeft aan de ene kant betekenis volle stappen gezet. Als Turk kun je klachten indienen bij het Europese Hof, de plaatsen van penitentie zijn openge steld voor de buitenwereld. Maar daarte genover staat het aantal klachten over folteringen. Professionele organisaties als die van artsen en advocaten zijn ervan overtuigd dat die veel-groter zijn dan de regering toegeeft of bereid is toe te ge- Politie Prof. Kooijmans kan zich niet aan de in druk onttrekken dat er in Turkije een staat in de staat bestaat: de politie. In een land als Colombia bestaan er zelfs vijftig, zoals hij op zijn rondreis door dat Zuidamerikaanse land vernam van de hoogste politiechef. Voor de regering zijn ze niet beheersbaar, die vijftig doodseskaders waartoe ook de wereld- beruchte Colombiaanse drugsmaffia be- hoort. Lukraak wordt er in Bogóté ge plunderd, geestelijk en lichamelijk ge marteld, gemoord. In Turkije is de politie verantwoorde lijk voor de grootscheepse schendingen van wat binnen de VN wordt aangeduid als de onheilige driehoek: het willekeurig beroven van iemands leven, het aantas ten van de menselijke integriteit en het doen verdwijnen van mensen. "Roepen dat de mensenrechten worden gerespec teerd, zoals in Ankara gebeurt, is niet vol doende. Het geweld dat kennelijk in het denken, in het bloed en in het handelspa troon van die politiemensen zit, zou eruit gehaald moeten worden". Het probleem dat Kooijmans heeft aangesneden is niet typisch Turks. Ook elders in de wereld zijn de politiebureaus de plaatsen waar de meeste folteringen worden gepleegd. Veelal meteen na de arrestatie plegen in vele landen politie mensen zich te vergrijpen aan de arres tanten. In een poging de bekentenissen er als het ware uit te persen tijdens de verhoren. Zelf heeft hij in één van zijn rapporten de aanbeveling gedaan tot martelpraktijken bereid zijnde politie mensen "folter-immuun" te maken door hen te scholen, te herscholen, en als dat niet helpt over te gaan tot het opleggen van strenge straffen. Benieuwd In Zuidkorea zijn bewakers en politie agenten die de mensenrechten aan hun laars hadden gelapt voor vijf en zelfs voor tien jaar achter slot en grendel ver dwenen. Prof. Kooijmans is er geweest, want zijn arbeidsterrein strekt zich ook uit tot de landen die niet zijn aangesloten bij de Verenigde Naties. Hij is benieuwd of dit beleid door de Zuidkoreaanse rege ring wordt voortgezet, of dat dit een on derdeel was de vriendelijke gezichtspoli- tiek die in het land van de morgenkalmte is bedreven in verband met de Olympi sche Spelen. "Dat van dergelijke sanc ties een preventieve werking uitgaat is in Zuidkorea aangetoond". Hij realiseert zich maar al te goed dat de VN niet over de macht beschikt om de aangesloten lidstaten bepaalde maatre gelen dwingend op te leggen. De VN zou een kleine, sektarische club worden als op schendingen van de mensenrechten het einde van het lidmaatschap zou staan. Wel zou er volgens Kooijmans wat voor te zeggen zijn als de EG bijvoor beeld van Turkije eerst verlangt de zaken intern te schonen naar het model van het gemiddelde EG-land, voordat Turkije als lidstaat wordt geaccepteerd. "In de vorige rapporten die door mij zijn uitgebracht heb ik geen uitvoerig verslag gegeven van de correspondentie die ik heb gevoerd. Dit jaar werd ik voor het eerst geassisteerd door een studente uit Leiden. De technische mogelijkhe den waren er nu om uitvoerig verslag te doen van de gevoerde correspondentie. Met de namen van degenen die zich slachtoffer voelden van folteringen. De aard van de folteringen zijn in het rap port beweerdelijk weergegeven. Ik zeg met nadruk: beweerdelijk". Misverstanden Niet voor niets bedient Kooijmans zich van dat woord dat eigenlijk niet bestaat. Het is meer dan eens aangetoond dat zijn informanten op uiterlijke waarnemingen afgaan. Dat kan wel eens misverstanden oproepen, vandaar dat de rapporteur de regering onder wier verantwoordelijk heid bruut geweld op gevangenen zou zijn toegepast, altijd in de gelegenheid stelt de geuite beschuldigingen te weer leggen. Prof. Kooijmans noemt in dit verband het recente voorbeeld van een Tsjechos- lowaakse arrestant die in gevangenschap overleed. Volgens de bronnen waarover Kooijmans beschikte, leek het er ver dacht veel op dat de plaatselijke autori teiten de dood van de persoon in kwestie op hun geweten hadden, temeer omdat zijn familie hem gezond waande. "Maar een autopsie die door twee Amerikaanse artsen werd uitgevoerd wees uit dat de man niet aan de gevolgen van folteringen was overleden, zoals werd vermoed, maar gewoon een natuurlijke dood is ge storven. En dat vermeld ik natuurlijk ook in mijn rapporten". Er zijn landen die geheel voorbijgaan aan de brieven van Kooijmans. Da mascus schrijft nooit terug, Syrië legt ge woon z'n eigen criteria aan bij het opleg gen van sancties en weigert daarover ook maar enige verantwoording af te leggen. En Zuidafrika zit tegenwoordig ook niet meer te wachten op pottekijkers van de VN. Prof. Kooijmans wijst erop dat een en ander niet in strijd is met enige regel. Geen land, zo zegt hij, is verplicht VN- rapporteurs te ontvangen. Geen land ook dient brieven van VN-rapporteurs te be antwoorden. "Er bestaat geen bindende resolutie, het enige dat de Commissie van de Mensenrechten de aangesloten naties heeft gevraagd is mee te werken". Frustrerend Het werk heeft bij tijd en wijle z'n frus trerende kanten, de wereld laat zich nu eenmaal niet van de ene op de andere dag verbeteren. Toch heeft prof. Kooij mans het idee niet voor niets bezig te zijn. De hoogleraar vergelijkt zijn werk met een lange trein die op weg is. Lang zaam maar zeker. Omdat, zo luidt de ver klaring van Kooijmans, men in bepaalde landen nu eenmaal geketend zit aan een cultuurpatroon waarin bruut geweld past. In het bijzonder is dat het geval in totalitaire staten waar geen enkel respect bestaat voor mensen die zich niet in het spoor van de dictator willen begeven. "Maar nergens hoeft de toestand hope loos te blijven. Tweehonderd jaar gele den was het heel gewoon dat hier in Ne derland lijfstraffen werden toegepast, dat er werd gemarteld. Nu zou iedereen geschokt reageren, mocht dat nu in dit land gebeuren. Ik denk in periodes van tien jaar. En dan moet ik zeggen dat het respect voor de mensenrechten en de zorg om die na te leven is toegenomen. Los van die op zich bemoedigende ont wikkeling worden er in de wereld helaas nog op dusdanige schaal mensen gefol terd dat er voor mij als VN-rapporteur voorlopig nog genoeg werk te doen is".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29