DSM-adviseur van de staat in opspraak na sluwe praktijken Aandelen wellicht te goedkoop aangeboden Aantrekken van Credit Suisse First Boston leidt tot verbittering in de bankwereld ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 EXTRA PAGINA 23 Eind juni vorig jaar liet drs. Tijo van Marle, president-directeur van de Nederlandse vestiging van Credit Suisse First Boston, zich trots inter viewen over de rol van zijn bank bij de privatisering van DSM. Het was ook wat. Kort daarvoor was deze buitenlandse bank aangewezen als eer ste adviseur van de Staat der Nederlan den om het geheel zo lucratief mogelijk voor onze schatkist te laten verlopen. Een syndicaat van Nederlandse banken onder leiding van de Amro-bank zou ver volgens de introductie van de aandelen van de chemiegigant op de effectenbeurs verzorgen. Van Marle legde uitvoerig uit welk een precisiewerkje het zou worden. De uit- giftekoers mocht niet te hoog zijn. Dat was wel aardig voor de schatkist, "maar dan verliezen de beleggers vertrouwen en die heb je wel nodig, ook op de lange re termijn", sprak hij streng. Een waar schuwing voor een te lage koers was ui teraard ook op zijn plaats: "Dan krijgt de regering natuurlijk forse kritiek omdat ze te goedkoop heeft verkocht". Inderdaad: waarom zouden honder den miljoenen guldens zonder slag of stoot in de knippen van (deels buiten landse) couponnetjesknippers belanden, terwijl zoveel andere groepen in ons land nog kreunden onder de bezuinigingen? "Het zou het mooiste zijn als de op de beurs gebrachte aandelen DSM na een paar weken tussen de 5 en 10 percent meer noteren dan de uitgiftekoers", stel de Van Marle. Het lijkt nog te vroeg voor de suggestie dat de DSM-aandelen te goedkoop op de beurs zijn gebracht, maar op de eerste dag van de introductie, afgelopen maandag, ging de koers al om hoog naar de door Van Marle aangege ven marges (zie kader). Rotstreek Terwijl Van Marle alzo in grote euforie orakelde over de mooie deal, die zijn pas in Nederland gevestigde bank met de Staat had gesloten, vielen achter de stati ge gevels van onze Nederlandse bankge bouwen ongewoon bittere woorden. "Het was een ordinaire rotstreek", ver bijt nu nog een vooraanstaand Neder lands bankier zijn teleurstelling. "Ver domd vervelend", kreunt een volgende. ."Grote verbittering in de branche", is het bescheid van een derde. Het Finan- cieele Dagblad zei het wat milder, maar noemde alles toch opmerkelijk, gezien de grote afhankelijkheid van de overheid van de Nederlandse banken bij de finan ciering van allerhande projecten. Nog opmerkelijker is evenwel, dat met Credit Suisse First Boston een bank werd omarmd, die voor de Staat een zo hoog mogelijk rendement uit de operatie moest slepen, maar die zelf in de jaren daarvoor op grote schaal op de beurs aan het dumpen was geslagen, en derhalve onder de markt aan het werken was ge weest. Die praktijken kwamen naar buiten, toen kortgeleden de twee directeuren van Credit Suisse First Boston elkaar voor de Amsterdamse rechtbank onom wonden voor rotte vis uitscholden. Dat gebeurde omdat de een (Van Marle) de ander (drs. Ph. S.B. van Doorn) met on middellijke ingang op de keien had laten zetten. De vraag ligt dan voor de hand: hoe kon de Nederlandse Staat bij het groot ste privatiseringsproject in de historie in zee gaan met een bank, waarbij het in tern rommelde en die er al maanden'arg listige en bedrieglijke praktijken' (de ad vocaat van directeur Van Doorn) op na hield? Wanneer we deze vraag aan verschil lende bankiers voorleggen, valt direct behoorlijk wat leedvermaak te bespeu ren. "We volgen deze ontwikkelingen met genoegen", wordt ons alom voorge houden. "Het is allemaal ook onbegrijpe lijk geweest". In de ogen van onze ge sprekspartners blinkt lichte triomf. "Dat zal ze leren om met zoiets meteen maar het buitenland in te schakelen". Advies Het was ook niet niks, toen nota bene de Staat zelve met een oud-bankier als mi nister van financiën in de hoofdrol, haar het buitenland ging om advies te krijgen voor een operatie met zoveel rood, wit en blauw in het vaandel. En dat terwijl de Nederlandse banken er in hun ogen kei hard aan hadden getrokken om de job te krijgen. De bank Mees Hope legde bijvoor- beeld nadrukkelijk het visitekaartje bij Financiën op tafel, zoals dat in deze krin gen heet. Maar deze Rotterdamse bank, dochter van de ABN, hoorde vervolgens niéts meer. "We werden niet eens uitge nodigd onze ideeën kenbaar te maken". Pierson, Heldring en Pierson, die nu wel mag optreden als adviseur bij de fu sie tussen de Postbank en de NMB, deed hetzelfde, maar kreeg eveneens nul op het rekest. Vermoed wordt overigens dat dat een andere oorzaak had. Pierson's moeder, de Amro-bank, wilde namelijk het bankensyndicaat gaan leiden bij de uitgifte van de aandelen. Het leek daar om bij voorbaat duidelijk dat één van beiden een stapje terug zou moeten doen. Het werd Pierson, dat zo voor de eerste keer sinds de overname in 1975 de dupe werd van het machtswoord van moeder Amro. Maar welke andere Nederlandse com binatie ook voor de hand had gelegen, het ministerie van Financiën wendde de steven vastberaden over de grenzen heen en kwam terecht bij Credit Suisse First Boston, dat vanuit het hoofdkwar tier in Londen kort tevoren een aande lenemissie van een miljard gulden voor Philips succesvol had uitgevoerd. CSFB had ook net een filiaal in Nederland ge opend aan de Herengracht in Amster dam. Dat was gebeurd door eind 1986 de bank Jonas Kruseman te kopen, die op zijn beurt een jaar daarvoor weer de oude Amsterdamse Crediet- en Handelsbank (Amst Krediet) had overgenomen. Drs. Tijo van Marle kwam uit Londen over om de Nederlandse vestiging te leiden. Aandelenzwendel Hij viel daarbij zeker niet met zijn neus in de boter. Al snel kwam aan het licht dat voorloper Amst Krediet in de jaren 1983 en 1984 betrokken was bij een aan- delenschandaal met Credit Suisse in Zwitserland. Die affaire kostte de toen- Op de eerste partij van twaalf miljoen aandelen van DSM ontstond de afgelopen week een stormloop*van meer dan 150.000 grote en kleine beleggers. Het enthousiasme was zo groot dat de inschrijving vele malen werd overtekend. De emissie (met een waarde van 1,3 miljard gulden) was de grootste in de geschiedenis van de Amsterdamse effectenbeurs. In bankkringen maakt men zich nu achter de schermen al op voor het op de markt brengen van de tweede partij aandelen. Dit keer werd de beursgang van de Limburgse chemiereus geleid door de Amro-bank. Als adviseur had de Staat de buitenlandse bank Credit Suisse First Boston aangetrokken, die sinds kort een dochter in Nederland heeft. Dat leidde tot verbittering en verbazing in Nederlandse bankkringen. De vraag is alleen of Credit Suisse First Boston adviseur zal blijven. Want aan de handel en wandel van de aan de Amsterdamse Herengracht zetelende dochter zat de laatste tijd een bijsmaak. De bank zou zich schuldig hebben gemaakt aan dumping op de beurs, directeuren vochten elkaar de tent uit en de hamer van de rechter moest driftig kloppen om de gemoederen (even?) tot bedaren te krijgen. "Het lijkt uitgesloten dat ze met deze achtergrond voor de tweede tranche worden gevraagd", zo taxeert een Nederlandse bankier de situatie. In dit Dossier: hoe kon de Nederlandse Staat een adviseur aanstellen, die een zo hoog mogelijke aandelenprijs moet verwezenlijken, maar zelf in de praktijk onder de markt werkt? door Rien Robijns en Joan Haan malige directeur A.G.S. (Arie) Abraham, de zoon van de oprichter, de kop. Hij werd mede naar aanleiding van de zwen del geschorst en door De Nederlandsche Bank werd hem te verstaan gegeven dat hij de rest van zijn leven maar beter niet meer in (top)bankzaken kon gaan. Het zat Van Marle ook al niet mee, dat hij ook een andere erfenis op zijn bord kreeg: drs. Philippus Samuel Berthold van Doorn, directeur en mede-eigenaar van Jonas Kruseman, die bij de ver koop van zijn bank aan CSFB had be dongen, dat hij tegen een riant salaris en een deel van de winst directeur kon blij ven. Van Doorn, door een collega-ban kier omschreven als een "charmante schavuit, op wie je moeilijk kwaad kan blijven", had daarvoor al heel wat finan ciële instellingen versleten. Vaak moest hij daar met problemen het veld ruimen, overigens niet dan nadat hij soms een beste afvloeiingsregeling had weten te bedingen. Het nam allemaal niet weg dat CSFB op die manier een operationele basis in Nederland kreeg. "Vanwaaruit men de gezapige Nederlandse markt mores kon leren", zoals de bedoelingen tijdens de recente rechtzittingen werden omschre ven. Of, zoals de raadsman van Van Doorn het uitdrukte: "Op de Nederland se markt kwam een van de allergrootste merchant banken in Amerika en Londen binnen, gepokt en gemazeld in keiharde markten". In het selecte Nederlandse bank we reldje werd al snel duidelijk hoe het mo res werd geleerd. Om het te zeggen met de woorden van de raadsman: "Als zo'n onderneming besluit dat zij ten snelste een bepaald deel van de markt wenst te hebben, dan kan zij dat op eenvoudige wijze krijgen, namelijk door te dumpen. En dat is het beleid geweest van CSFB: een arglistige en bedrieglijke wanpresta tie". Verliezen Credit Suisse First Boston ging met deze aanpak duidelijk de mist in. In plaats dat er, zoals bij de overname was berekend, blozende winsten konden worden ge toond, werden er forse verliezen geleden, die opliepen tot een miljoen gulden per Drs. Tijo van Marle, president-di recteur van de Nederlandse vesti ging van Credit Suisse First Boston. Links DSM. De aandelen van de chemiegigant zijn zeer in trek. (foto's GPD en pr) maand. CSFB had namelijk de pech, dat veel transacties werden opgezet ten tijde van de beurskrach. "Als je dumpt op de beurs", zo legt een ingewijde uit, "dan bied je leningen aan tegen tarieven, die niet gebruikelijk zijn op de markt. Je probeert mooie zaken naar je toe te halen door onder de markt te werken. Je berekent lage bemidde lingsbedragen, je berekent iets minder rente. Credit Suisse heeft zo bijvoor beeld de gemeente Amsterdam aan een goedkope obligatielening van 100 mil joen gulden geholpen". De bedoeling was dat Credit Suisse First Boston het geld voor die leningen bij allerhande beleggers bijeen zou sprokkelen. "Maar dan blijkt dat daar geen mensen voor te vinden zijn en moet Credit Suisse de spullen zelf houden", al dus onze gesprekspartner. "Dan zijn ze geen bemiddelaar meer, maar zelf geld gever geworden. Dat houdt een risico in. Als de koersen dalen ben je de pineut. En dat gebeurde na de beurskrach. Stel dat Credit Suisse van die 100 miljoen zelf 65 miljoen op de plank heeft moeten hou den, dan was dat bedrag na de krach nog 55 miljoen waard en moest men een ver lies van tien miljoen in de jaarrekening verwerken. Dat is maar een voorbeeld. U begrijpt datje snel in moeilijkheden kan komen als je dat op grotere schaal doet, zoals ik uit de verhalen heb begrepen. Het zijn cowboy-achtige methoden". Wild west Terwijl Credit Suisse First Boston om in die beeldspraak te blijven met ro kende revolvers op Beursplein 5 rondreed, was er in het pand van de bank aan de Herengracht helemaal sprake van wild west-taferelen. Alras konden presi dent Van Marle en directeur Van Doorn samen niet meer door één deur. Van Doorn verweet Van Marle dat hij slecht op de hoogte werd gehouden van de gang van zaken, klaagde dat hij geen ei gen kamer in het nieuwe bankgebouw had gekregen en was nijdig dat hy geen deel uitmaakte van het ontvangstcomité bij een belangrijke receptie. Toen Van Doorn er met een beroep op de statuten iets aan wilde veranderen, schreef Van Marle hem terug: "Je hebt er kennelijk niets van begrepen. Ik maak hier de dienst uit en wanneer je zo formeel bent je op de statuten te beroepen, dan laat ik die veranderen". In die sfeer werden, zo bleek tijdens de rechtszitting, notulen vervalst, mensen gemanipuleerd en personeelsleden weg gepest. Ten slotte beschuldigde Van Doorn CSFB ervan De Nederlandsche Bank voor te liegen en de voorschriften van de centrale bank niet op te volgen. Deze beschuldiging, die in deze kring als beduidend erger wordt ervaren dan vloe ken in de kerk, werd overigens prompt ontkend. Het werd tijdens het proces ook duide lijk waarom Van Marle met Van Doorn in zijn maag zat. Al gauw bleek hem dat Van Doorn "geen enkele belangstelling voor de onderneming toonde", zoals de raadsman van de bank het uitdrukte. "Evenmin ging van hem ook maar enig initiatief uit of was hij bereid om tegen over de aanzienlijke beloning die hy ont ving een daarmee overeenstemmende prestatie te leveren. Integendeel, Van Doorn was er vaak niet en als hij al aan wezig was hield hij zich in hoofdzaak be zig met het beheren van zyn eigen ver mogen". Van die "passiviteit en incompetentie" werd een aardig voorbeeld gegeven. Toen de beurskrach in de herfst van 1987 uitbrak, zeilde Van Doorn op het IJssel- meer. Hoewel de twee adjunctdirecteu ren van de bank ver weg in Amerika za ten en Van Marle zich in Marokko be vond, zeilde Van Doorn die week rustig door. Het was ten slotte eind vorig jaar al lemaal reden om Van Doorn te ontslaan en tegelijk beslag te leggen op zijn bank tegoed. Van Doorn vocht dat voor de Amsterdamse rechtbank in felle bewoor dingen aan, maar hij kreeg de rechter vooralsnog niet aan zijn zijde voor zijn "geweeklaag en valse voorstelling van zaken" (Van Marle). Ideale partner Edoch: terwijl dit alles zich in de boezem van de bank afspeelde, vatte by het mi nisterie van Financiën de gedachte post, dat Credit Suisse First Boston de ideale partner van de Staat zou zijn bij de priva tisering van de DSM. In die opstelling volhardde men zelfs, toen het PvdA-Ka- merlid Hans Kombrink argwanende vra gen stelde over de handel en wandel van CSFB en moeder Credit Suisse. Hoe kan dat, vragen we aan een voor aanstaand bankier die de affaire nauw lettend heeft gevolgd. Zijn eerste reactie is nog afstandelijk. "Ik denk dat de rege ring niet heeft geweten wat zich bij Cre dit Suisse afspeelde. Dat kwam pas veel later in de openbaarheid en toen waren de contracten al getekend". Maar een ministerie pluist toch wel na met wie ze in zee gaat? "Nou, daar moet u zich ook geen hoge voorstelling van ma ken, dat heeft u in de paspoort-affaire ge zien. Maar u moet het zo bekijken. Credit Suisse in Nederland speelt wel mooi weer met de opdracht, maar de werkelij ke zaken zijn natuurlijk door Financiën geregeld met het hoofdkantoor in Lon den en daar zitten jongens die het wel kunnen". Niettemin: is dat dan een ideale advi seur, wanneer de Nederlandse dochter, die blijkens uitlatingen van directeur Van Marle toch ook steeds aan de onder handelingstafel zit, zo opmerkelijk ope reert? "Ach, hoe gaat dat", antwoordt onze gesprekspartner, "in de tijd, dat het advi seursschap speelde was er net een onder zoek geweest van McKinsey naar Am sterdam als financieel centrum. Aan fi nanciële directeuren van grote onderne mingen was gevraagd, wat ze daarvan dachten. Dat was niet vleiend voor het Nederlandse bankwezen. Buitenlandse banken waren volgens hen agressiever en alerter. Er was een idee van: wat uit het buitenland komt is lekker. Het was modieuzer een buitenlandse merchant bank te nemen. Dat heeft ongetwijfeld bij Financiën ook meegespeeld. En ja, het is natuurlijk voor een ambtenaar leu ker in Londen wat te bespreken en daar als de grote opdrachtgever te worden ontvangen dan in Nederland zaken te doen, waar we niet zo gevoelig zijn. Daar opent zich dan de GROTE WERELD, nietwaar. Maar het blijft een rotstreek. Van ons wordt wel gevraagd in allerlei gemeenschapsvoorzieningen in grote steden mee te participeren en risico te dragen, omdat dat zo goed is voor het land en die steden, maar voor een echte grote kluif gaan ze naar een ander". Tarieven Wordt dat de overheid dan niet voorge houden? Hij knikt: "Jawel, maar dat kan de Nederlandse overheid geen lor sche len. Het gaat om de scherpe prijzen, de laagste tarieven. De Staat heeft zo een goede DSM-emissie. De redenering is: dan moeten de Nederlandse banken ook maar zorgen dat ze goed zyn. En daar zit inderdaad een stimulans voor ons in, dat zal ik niet ontkennen. Je ziet nu dat veel Nederlandse banken zich belangen ver werven in instituten in Londen om daar van de enorme kennis te profiteren en zo hun Nederlandse klanten te bedienen. Ach, ik denk dat de Staat er nu spijt van heeft. Met wat nu bekend is geworden denk ik niet dat ze het met de tweede tranche aandelen van DSM net zo zullen doen. Ik denk niet dat we Credit Suisse First Boston dan nog terugzien, het lykt me zelfs uitgesloten". Dat laatste blijkt op het ogenblik geen populair onderwerp op Financiën. Een woordvoerder rept nog wel over een toch vrij goed gelopen operatie, maar wan neer we thesaurier-generaal drs. Cees Maas erover aanschieten, mompelt deze doorgaans uitstekend geinformeerde topambtenaar slechts: "Ik weet hier te weinig van om te kunnen antwoorden en ik kan mij daarom ook niet herinneren hoe het allemaal is gegaan". Wanneer we hem twee dagen later vra gen, of zyn geheugen wat is opgefrist, antwoordt hij monter glimlachend: "In tegendeel, ik herinner me steeds min der". En dan te bedenken dat de hele operatie op een van de afdelingen van zijn thesaurie, de directie Financiering, werd voorbereid. De uitgiftekoers voor de aandelen DSM werd vorige week vastgesteld op 108 gulden per aandeel. De zogehe ten 'bandbreedte', die de verschillen de banken hadden vastgesteld, lag tussen de 105 en 118 gulden, waardoor de uiteindelijke koers aan de lage kant was. Er onstond vervolgens een ware run op de bankloketten. Niet minder dan 150.000 grote en kleine spaarders wilden zo veel aandelen DSM kopen, dat "we de DSM wel twee keer had den kunnen verkopen", aldus een woordvoerder van syndicaatleider Amro. Omdat de Staat nu slechts een derde van de aandelen op de markt bracht (1,3 miljard gulden) betekende dat dat de emissie zes keer werd 'over tekend'. De belangstelling was zo enorm, dat er voor afgelopen maandag, toen de introductie op de beurs officieel een feit werd, in het zogeheten grijze- of spookcircuit al aandelen DSM voor 115 gulden werden doorverkocht. Als de Staat zelf op dat bedrag had inge zet, waren we deze week met z'n allen in een klap nog 84 mihoen gulden ry- ker geweest. Toen afgelopen maandag de handel in DSM-aandelen begon bleef de slot- koers steken op 116 gulden. Als de Staat die koers binnen de bandbreed te had gehanteerd, was onze schatkist er 96 miljoen gulden op vooruit ge gaan. Volgens insiders was dat ook een goed uitgangspunt geweest, wan neer het geheel werd vergeleken met de koersen van Akzo, een fonds, dat in de ogen van beurskenners als een deksel op een potje paste voor DSM. Is de Nederlandse Staat en der halve de belastingbetaler voor min stens 100 miljoen gulden het schip in gegaan bij de privatisering van de DSM? Op die suggestie dat de aande len te goedkoop zijn aangeboden wil de het ministerie van Financiën wel deze week niet ingaan. "Te vroeg", was het bescheid.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23