'Hersenen grotendeels nog onbekend gebied' 'Kijk, het had n meisje kunnen zijn Necrologen hebben meer vragen dan antwoorden Voor Italiaanse lobby tegen abortus heiligt het doel alle middelen PAGINA 2 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1989 Reportage DEN HAAG - "We weten nog zo weinig over de func tie en de werking van herse nen. Er is reden tot beschei denheid". Prof. dr. J. L. Slooff is als neuropatholoog verbonden aan de universi teit van Nijmegen en zie kenhuizen in Den Haag en Heerlen. Hij houdt zich al meer dan dertig jaar bezig met praktisch onderzoek aan de hersenen. door Theo Haerkens Jaarlijks gaan er 500 stel hersenen door zijn vingers en die van zijn teamleden. "Wij doen onderzoek en proberen verbanden te leggen. We kijken of de diagnoses juist ge steld zijn en gaan na wat het effect is geweest van de gevolgde behan deling". De ziekenhuizen moeten onmiddellijk profiteren van de kennis die Slooff zo vergaart. Met de ontdekking dat bij homo seksuele mannen een deel van de hersenen twee keer zo groot is dan bij hetero's, hebben de hersenen nog lang niet alle geheimen prijs gegeven. Er is nog ontzettend veel «niet bekend over de werking van dit orgaan. Een volwassen man heeft gemid deld 1400 gram hersenen. Dat kan variëren van 1200 tot 1700 gram. Vrouwen hebben vijftig gram min der, maar bij het ouder worden, slinken hun hersenen weer niet zo veel, haast Slooff zich hieraan toe te voegen. Omvang Bij de geboorte heeft een baby 330 gram hersenen. Ze groeien razend snel tot 1000 gram als het kind een jaar oud is en 1300 gram bij ander- halfjaar. Een jaar later is het maxi mum bereikt. Dan sluiten de naden in de schedel zich en neemt de in houd niet meer in omvang toe. Op merkelijk is dat bij de geboorte alle hersencellen al aanwezig zijn, ze moeten alleen 'rijpen'. Om die reden gelooft Slooff niet lichaam en omoekeefd in de theorie dat aids de oorzaak was van de extra grote 'biologische klok' die prof. Swaab ontdekte in de hersenen van aan deze ziekte overleden homoseksuelen. "Bij een kind van twee tot drie jaar zijn de hersenen volgroeid. Er komt dan niets meer bij". Dat wil niet zeggen dat de herse nen van een pasgeborene er pre cies hetzelfde uitzien als die van een volwassene. De hersenen van een kind zijn nog glad. De kenmer kende structuur die doet denken aan de inhoud van een walnoot, ontstaat pas op latere leeftijd. Dat gaat heel geleidelijk, maar aan een kind is goed te zien, wan neer er weer een fase is afgerond. Een pasgeborene heeft wel ogen, maar kan nog niets zien, omdat die functie in de hersenen nog niet vol ledig ontwikkeld is. Iedere keer dat er een nieuwe fase in de ontwikke ling is afgerond, is het kind tot meer in staat. Dat gaat schoksge wijs: een kind kan zomaar ineens iets beetpakken als het dat wil en het gaat ook van het ene op het an dere moment echt lopen. Rechtshandig De hersenen zijn verdeeld in een linker en een rechterhelft. Het lin ker deel stuurt het rechter deel van het lichaam en omgekeerd. De bei de helften houden elkaar min of meer in evenwicht, maar één is er dominant. Dat is de reden dat veel mensen rechtshandig zijn, of links handig. Maar weinig mensen schrijven links even gemakkelijk als rechts. Vroeger werden kinderen op school gedwongen rechts te schrij ven, maar dat is achterhaald. Het overschakelen leverde veel proble men op, alleen heel jonge kinde ren, waarbij zich nog geen domi nantie heeft ontwikkeld, kunnen betrekkelijk gemakkelijk over schakelen. Mensen en dieren moeten het hun leven lang doen met de herse nen die ze bij de geboorte meekrij gen. Hersencellen worden niet ver vangen, zoals cellen in andere de len van het lichaam. Tijdens het le ven sterven regelmatig wat hersen cellen af en de gevolgen blijven dan ook niet uit. Mensen van tach tigjaar krijgen problemen met hun geheugen. Ze hebben vaker dan voorheen een boodschappenbrief- je nodig. Opmerkelijk is dat ze zich dingen uit hun jeugd vaak nog tot in de details kunnen herinneren. "We kennen dat verouderings proces niet goed. We denken dat het zich vooral afspeelt in de voor- hersenen". Slooff wijst naar het ge bied tussen de wenkbrauwen en de slapen. "Hier zit het kernstelsel dat er iets mee te maken heeft". Ieder een wordt ouder, maar het verou deringsproces voltrekt zich niet bij iedereen even snel. Bokser Bekend is dat de oud-zwaarge wicht bokser Cassius Clay lijdt aan een chronisch geheugenverlies en bibberende ledematen, wat doet denken aan de ziekte van Park inson waar vooral bejaarden aan lijden. De bokser heeft tijdens zijn loopbaan heel wat klappen gekre gen op het voorhoofd en Slooff legt dan ook een rechtstreeks verband met zijn vroegtijdig dementeren. Het zijn echter niet alleen bok sers die gevaar lopen. Ook mensen de overmatig drinken, lopen her senbeschadigingen op die leiden tot vroegtijdige dementie. Al te somber wil Slooff zich daarover niet uitlaten. "Er is niets tegen een gezond glaasje". In een vergevor derd stadium van de ziekte aids vertonen patiënten eveneens ver schijnselen van dementie. De ziek te ondermijnt het lichaam en laat de hersenen daarbij niet onge moeid. Heel vaak zijn gedragsstoornis sen een rechtstreeks gevolg van een afwijking in de hersenen. Afge storven cellen, een ontsteking of drukkend gezwel kan er de oor zaak van zijn dat een bepaalde functie wegvalt. Niet zelden blijkt dat pas bij een operatie of hersen onderzoek, nadat de patiënt is overleden. Slooff benadrukt dat onderzoek van hersenen van een dode buitengewoon belangrijk is om meer te weten te komen over het functioneren ervan. Door beschadigingen in verband te brengen met gedragsstoornissen Slooff: "We maken ons veel meer zorgen dan vroeger. Toen liep men veel gemakkelijker r kan ontdekt worden welke delen van de hersenen dat gedrag sturen. Röntgenonderzoek en andere tech nische hulpmiddelen schieten te kort voor dit soort onderzoek. Daarom blijft het van groot belang dat mensen hun lichaam beschik baar blijven stellen voor de weten schap, zodat zeer uitgebreid onder zoek kan worden gedaan. Blinde vlekken Op dezelfde manier is ook ontdekt op welke plaatsen in de hersen schors functies als de spraak, het gezicht en het gehoor zetelen. Er is al veel onderzoek gedaan, maar er zijn nog steeds veel blinde vlekken in de atlas van de hersenen. Zeker over de dieper gelegen gebieden is nog veel onbekend. Van niet meer dan circa tien procent van de her sencellen is duidelijk waar ze voor dienen. De rest wordt 'functioneel stom gebied' genoemd. "Maar dat betekent niet dat die gebieden geen functie hebben, we kennen die functie alleen nog niet". Bekend zijn de verhalen van mensen die in de oorlog een gra naatscherf of kogel in het hoofd kregen en toch een normaal leven leidden. Met verbijstering hebben chirurgen ook wel geconstateerd dat mensen een ernstig gezwel hadden, dat tijden kon voortwoe keren zonder noemenswaardig last te veroorzaken. Keerzijde daarvan is, dat zo'n gezwel te lang onge remd kan voortwoekeren en vrij wel niet meer verwijderd kan wor: den. Kort na de Tweede Wereldoorlog namen artsen bij gebrek aan beter wel eens hun toevlucht tot een ra dicale methode om mensen met zeer ernstige gedragsstoornissen te helpen. Via een gaatje in het hoofd werden de voorhersenen eenvou dig losgesneden van de rest. In een aantal gevallen leverde dat resul taat op, maar soms ook niet en dan leefden ze op dezelfde manier ver der. Een verklaring ontbreekt. Superbreinen Aan de buitenkant van de herse nen is over het algemeen niet te zien of ze van een grote geest zijn geweest of van een idioot. Slooff heeft ook 'superbreinen' in handen gehad ("Nee, geen namen, dat kan niet"), maar verzekert dat er niets speciaals aan te zien was. De kron kels in de hersenen zagen er niet anders uit dan normaal. Waarom was Einstein zo'n grote geest? Waarom is Toon Hermans zo leuk? Waarom heeft de een een 'talen knobbel' en waarom heeft de ander zoveel aanleg voor wiskunde? Op die vragen moet de wetenschap het antwoord schuldig blijven. Slooff wijst erop dat hersen niet los gezien mogen worden van de rest van het zenuwstelsel. De zenu wen onderhouden - als telefoon draden - het contact tussen de her senen en het lichaam. Als de aan sluiting niet goed is, werkt het niet en treden stoornissen op. Mensen die een zogenoemde her- senattaque gehad hebben, verlie zen vaak de controle over spieren in het gezicht. Dit verschijnsel kan ook optreden na een hersenopera tie en hierbij is het soms mogelijk de schade te herstellen of te redu ceren door de spieren aan te sluiten op een zenuw die normaal de tong bestuurt. Die hersencellen waar mee die zenuw het contact onder houdt, nemen dan de functie over van andere delen in de hersenen, waardoor een 'hangend gezicht' kan worden voorkomen. De mensen zijn zich tegenwoor dig meer bewust van de mogelijk heden van de medische weten schap. Als vader zich wat raar be- gon te gedragen, werd dat vroeger geaccepteerd onder het motto. "Ach, wat wil je, pa is ook al 87". De moderne mens neemt daar geen genoegen mee en mede daarom wordt intensief gezocht naar oorza ken en oplossingén voor dementie. Dat er over een aantal jaren veel meer mensen zijn die aanmerkelijk ouder worden dan tot nu toe ge bruikelijk, zal daar niet vreemd aan zijn. Erfelijkheid Maar ook de erfelijkheid van aller lei kwalen staat in het brandpunt van de belangstelling. Geregeld melden zich jonge mensen bij Slooff en zijn collega's die willen weten hoeveel kans zij hebben op een debiel kind. Ze hebben dan een broertje of een neefje in een inrich ting en vragen zich af of hun kind ook zo zal zijn. Als die kans groot is, zien ze er liever van af. Dat past vol gens Slooff in ons cultuurpatroon. "We maken ons veel meer zorgen dan vroeger. Toen liep men veel ge makkelijker risico". ROME Aangezien ik Milaan niet goed ken, bad ik aan de oudere dame naast me gevraagd bij welke halte ik moest uitstappen om bij de universiteitskliniek Mangiagalli te komen. "Aha, je gaat dus een kindje laten weghalen", roept de jongeman in bus 76, die mijn vraag had opgevangen. Hij grijnst, likt zijn lippen af en kijkt me uitdagend aan. door Marjon vari Royen Het Mangiagalli-ziekenhuis in Mil aan is de grootste vrouwenkliniek van Italië. Er worden kinderen ge boren, gynaecologische ingrepen gedaan, maar twee keer per week worden er ook abortussen ge pleegd. Sinds kort is de Mangiagal li-kliniek het symbool geworden van de heftige strijd die er in Italië aan de gang is over de toepassing van de abortuswet die in 1978 door het parlement werd aangenomen. Ondanks het feit dat abortus in Ita lië sindsdien legaal is, wordt het voor veel vrouwen steeds moeilij ker om van hun recht op abortus gebruik te maken. "Zoals in elk Italiaans zieken huis, is ook hier de overgrote meer derheid van de gynaecologen 'ge wetensbezwaarde'. De Italiaanse abortuswet geeft doktoren en ver plegers namelijk de mogelijkheid uit morele overwegingen het doen van abortus te weigeren", zo vertelt dokter Umberto Colombo tussen twee bevallingen in. Na een hele ochtend door het Mangiagalli-zie kenhuis te hebben gezworven, is Colombo de eerste dokter die be reid is om met ons te spreken. We zitten in een klein kamertje op de operatieafdeling. Elke keer als de deur open gaat, breekt Colombo zijn verhaal haastig af. Klimaat "Het probleem is echter niet de ge wetensbezwaren op zich", zegt hij, nadat hij eerst heeft geluisterd naar de stappen in de gang. "Het pro bleem is dat er sinds een paar jaar steeds meer 'zogenaamde' gewe tensbezwaarden komen. Toen de wet net werd aangenomen, waren we hier met 26 artsen die abortus sen uitvoerden, tegen 28 geweten- bezwaarden. Nu is de verhouding hier 10 op 46. Elke nieuwe dokter die hier in dienst komt, blijkt een geweténsbezwaarde te zijn. Maar dat zijn ze niet uit overtuiging. Als co-assistent voerden ze rustig abor tussen uit. Ze zijn gewetensbe zwaarde geworden omdat er in dit ziekenhuis een klimaat heerst waarbij het degenen die abortus sen uitvoeren heel moeilijk wordt gemaakt". In de Italiaanse pers is de afgelo pen week een aantal getuigenissen verschenen van gynaecologen die jarenlang abortussen hebben ge daan, maar nu opeens besloten hebben om over te stappen naar het andere kamp. "We worden be spot en uitgelachen. We zijn de pa ria's van de medische stand gewor den", zo vertelt bijvoorbeeld de Milanese dokter Giuseppe Bat- tagliarin in een interview met het grote Italiaanse dagblad La Repub- blica. "We worden de operatiezalen uitgegooid en behandeld als zwer vers. Ik heb in de afgelopen tien jaar 2000 abortussen gedaan en ik houd er nu mee op". Volgens Bat- tagliarin worden de artsen zonder gewetensbezwaren, door het steeds kleiner wordende aantal, ge reduceerd tot 'arbeiders aan de lo pende band van abortus'. Destructief Dokter Colombo van de Mangia- galli-kliniek is het hier volledig mee eens. "Abortus is een puur de structieve bezigheid", zegt hij. "Zoals de vrouwen eronder lijden die tot hun beslissing gekomen zijn, zo lijden ook wij doktoren er onder. Men kan van ons niet ver langen dat wij omdat onze colle ga's weigeren - dag-in dag-uit abortussen doen". "£)n boven dien", voegt Colombo er aan toe, "met abortus valt geen carrière te maken". Hij vertelt dat de dokto ren van de Mangiagalli-kliniek vo rig jaar besloten hebben om daar om het aantal dagen waarop abor tus wordt gedaan terug te brengen van vijf tot twee ochtenden per week. "Waar gaan al die andere vrou wen dan naartoe?", vraag ik. In Ita lië bestaan er immers geen abor tusklinieken en moeten alle ingre pen in de openbare ziekenhuizen gedaan worden. "Ik weet het niet", antwoordt Colombo terwijl hij zijn schouders ophaalt. "Naar een an der ziekenhuis, neem ik aan. Maar nu moet ik terug naar mijn beval ling". Uit gegevens die verzameld zijn door het Italiaanse ministerie van volksgezondheid, blijkt dat in gro te delen van Italië abortus zelfs he lemaal onmogelijk is geworden, vanwege het grote aantal gewe tensbezwaarde doktoren. Met na me in het zuiden zijn er hele pro vincies waar honderd procent van de doktoren deze ingrepen weigert te doen. "We vermoeden dat op vele plek ken in Italië de clandestiene abor tuspraktijken opnieuw een grote bloei doormaken", zegt een woord voerster van de Italiaanse vereni ging voor demografische opvoe ding AIED (de Italiaanse tegenhan ger van de Nederlandse NVSH). "Voor die vrouwen die niet terug willen naar het systeem van de breinaald, maar die in Italië geen hulp kunnen vinden, rest slechts de mogelijkheid om naar het bui tenland te gaan". De vereniging sluit niet uit dat er over een tijdje, net zoals vóór de aanneming van de Italiaanse abortuswet, veel Itali aanse vrouwen weer hun toevlucht zullen nemen tot Engelse of Neder landse abortusklinieken. Dossiers In de Mangiagalli-kliniek in Milaan is er echter meer aan de hand dan gewetensbezwaren alleen. In hun zorg om het ongeboren leven te be schermen, heeft een aantal gynae cologen van de kliniek illegale dos siers van abortuspatiënten naar buiten gebracht. "Het doel heiligt de middelen", zegt dokter Luigi Frigerio, die we na uren wachten bij de deur van de operatiezaal toch nog even mogen spreken. Frigerio is verbonden aan de machtige ka tholieke 'Beweging voor het Le- De dokter heeft tegenover ons geen enkele moeite om toe te geven dat hij het zélf is geweest die het dossier heeft gestolen van een pa tiënte die op 28 december in de Mangiagalli-kliniek een abortus liet plegen, nadat was komen vast te staan dat haar kind misvormd ter wereld zou komen. De Italiaan se abortuswet staat dit soort ingre pen ook na de derde maand toe, mits er gevaar bestaat van 'ernstige lichamelijk of psychisch letsel voor de vrouw' wanneer ze de zwanger schap zou voortzetten. "Ik verzet mij tegen het fascis tisch gebruik van de wetenschap", zo verklaart Frigerio zijn actie, waarbij het dossier van de vrouw werd doorgespeeld naar het katho lieke dagblad Awenire. Op de dag van de ingreep publiceerde het blad het hele verhaal van de vrouw. De directie van het ziekenhuis Mangiagalli heeft dokter Frigerio, en ook een collega van hem, nu tij delijk geschorst, omdat de dokto ren het "wettelijk vastgelegde recht op privacy van abortuspa tiënten hebben geschonden". Frigerio maakt zich echter wei nig zorgen over de schorsing. "U hebt mij toch net uit de operatieka mer zien komen?", lacht hij. Intimidatie "Degenen die opkomen voor toe passing van de abortuswet, zijn op dit moment in het defensief gedre ven", zegt de Milanese woordvoer ster van de AIED. In Milaan heeft de vereniging een zwartboek aan gelegd van de wijze waarop veel vrouwen die van de wet gebruik willen maken, worden geïntimi deerd. Zo is er bijvoorbeeld het verhaal van een 16-jarig meisje dat, na verschillende malen benaderd te zijn door leden van de Beweging voor het Leven, uiteindelijk door een verpleegster van de Beweging voor het Leven haar geaborteerde foetus werd voorgehouden met de woorden: "Kijk, het had een meisje kunnen worden". Een van de belangrijkste kritiek punten van AIED en ook van de vrouwenbeweging op de uitvoe ring van de abortuswet in Italië is echter dat de "voorlichtingscentra voor anti-conceptie en geboorten- controle", waarvan in de abortus wet sprake is, slechts in weinig zie kenhuizen van de grond zijn geko men. Zo is er ook in de Mangiagalli- kliniek geen voorlichting over anti conceptie. Wel is er een 'centrum Een menselijk embryo. Tegen standers van abortus schrikken er niet voor terug 16-jarige meisjes te confronteren met de afgedreven vrucht. gpd) voor gezinsplanning met natuurlij ke middelen'. Ook kan men in het ziekenhuis een cursus volgen ter 'voorbereiding op het christelijk huwelijk'. Als we aan dokter Frigerio vra gen, wat hij verstaat onder anti conceptie met 'natuurlijke midde len', antwoordt hij: "We leggen de vrouwen uit dat ze twee weken per cyclus veilig zijn". „Twee weken veilig?", vragen we verbaasd. "Meent u dat werkelijk als vrou wenarts?". "Ja", antwoordt hij. "De kans op zwangerschap in die periode is statistisch gezien slechts 30 procent". Om de gevolgen van deze 'voor lichting' op te vangen, is in het Mangiagalli-ziekenhuis ook een zo geheten 'Centrum voor het Leven' ingericht. Het centrum, dat wordt gefinancierd door het openbare ziekenhuis, bestaat uit vrijwilligers van de Beweging voor het Leven. Zij stimuleren vrouwen om geen abortus te plegen. In de burelen van het centrum, op de derde ver dieping, staan grote kasten met tweedehands kinderkleertjes, lui ers, pap en dekentjes. Ook helpt het centrum de 'arme meisjes' zoals de voorzitster het uitdrukt aan woonruimte en aan werk: "Veel van onze meisjes doen nu breiwerk tegen betaling en ze zijn erg gelukkig". Terug naar de breinaald? In Italië rouwen hun toevlucht weer zullen m abortus plotseling weer een hoogst omstreden kwestie. Gevreesd dat veel nen tot clandestiene artsen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2