'Aanleg van Leidse baan niet haalbaar' Roep om thuis te sterven steeds groter Warmondse bloementelers willen meer kassen bouwen Stichting Terminale Thuiszorg regio Leiden veelvuldig om begeleiding gevraagd Kies zelf de kleur waarmee u het effect van uw reclameboodschap wilt vermenigvuldigen. PAGINA 11 REGIO LEIDEN ZATERDAG 11 FF.RRUARI 1989 Uitbreiding Wassenaars gemeentekantoor kan beginnen WASSENAAR - De afdeling perso neelszaken van de gemeente Was senaar is deze week vanuit het ge meentekantoor aan de Joh. de Wittstraat verhuisd naar een tijde lijk onderkomen in dezelfde straat. Na deze verhuizing kan nu worden begonnen met de uitbreiding van het gemeentekantoor. Deze opera tie, die ongeveer 670.000 gulden kost, hoopt de gemeente in augus tus klaar te zijn. De uitbreiding behelst een uit bouw met zes kamers op de eerste etage van het gemeentekantoor. Daar zal de afdeling personeelsza ken straks onderdak vinden. De vrijkomende ruimten zullen wor den bestemd voor onder meer een nieuwe vergaderzaal op de begane grond, het gemeentelijk Bureau Huisvesting en de telefooncentrale met een balie voor bezoekersont vangsten bij de achteringang. Het gemeentekantoor krijgt hiermee in feite een tweede hoofdingang. WD-Wassenaar ziet vurige pleidooien stranden i de inventaris van personeelszaken r WARMOND - De maximaal 3.200 vierkante meter grond die de War- mondse bloementelers voor kas sen mogen gebruiken, is te weinig. Verruiming van de mogelijkheden is noodzakelijk, willen de bloemen- kwekers de elkaar snel opvolgende ontwikkelingen in de bloementeelt kunnen bijbenen. "Voor chrysan ten heb je minimaal 15.000 vierkan te meter nodig". Die boodschap verkondigt de Warmonder W.S.H. van Noort, die twee weken geleden een punt zette achter een 18-jarig voorzitterschap van de afdeling Warmond-Sassen- heim-Oegstgeest van de Katholie ke Land en Tuinbouw Bond. "Ik blijf voorlopig nog wel de woord voerder", aldus Van Noort. Van Noort vertelt dat de limiet van 3200 zoals is opgenomen in het bestemmingsplan Noord-Oost (Oosteinde, Wasbeeklaan en omge ving), afkomstig is uit het provinci ale streekplan voor het zuidwesten van Zuid-Holland. De limiet is ech- ter geënt op een inmiddels achter haalde situatie, oordeelt Van Noort, "want bloembollen verdwij nen uit deze streek. Die teelt ver schuift naar Noord-Holland. Geen wonder als je bedenkt dat bloem bollen nog hetzelfde opleveren als 30 jaar geleden". Bloem Het huidige bestemmingsplan maakt de bloemenkweek feitelijk onmogelijk, vindt Van Noort. En dat terwijl de kwekers juist moeten groeien en concurreren om het hpofd boven water te houden. Er wordt nu in de wijde omgeving overgeschakeld op een kleinschali ger bedrijfsvorm en de bol moet plaatsmaken voor de bloem, be toogt hij. De snelle groei van de Flora in Rijnsburg is daar niet vreemd aan, merkt Van Noort op. "In Rijnsburg wordt ook al meer glas toegestaan". De kleine twintig bloementelers van Warmond beschikken in totaal over 38 hectare. Hun percelen vari ëren in grootte van anderhalf tot vijf hectare. Ze moeten hun kassen uirusten met computers die de ra men open en dicht doen, voor het juiste vochtgehalte zorgen en voor tijdige verduistering. Voor zo'n computer moet flink geïnvesteerd worden. "Vaak meer dan een ton". Van Noort voorspelt dat over een jaar of zes, zeven de Warmondse bloementelers zich allen op één ge was zullen hebben toegelegd. "Ex ploiteer je chrysanten, dan heb je minimaal 15.000 vierkante meter glas nodig, voor rozen 8.000, voor anjers 1.000". menkwekers hun wensen kenbaar te maken. "En niet alleen maar zeg gen: we willen meer glas, leg ook de bedrijfsmatige achtergrond uit". En: "Als er niet over wordt ge praat, wordt het ook nooit een on derwerp". Keurslijf Een herziening van het bestem mingsplan, dat ook de camping eigenaren uit het gebied als een knellend keurslijf ervaren, is in aantocht. Hetgeen volgens de bur gemeester zeker niet wil zeggen dat de wensen allemaal in vervul ling zullen gaan. Ze wijst erop dat de provincie in het genoemde streekplan het oprukkende glas niet zonder reden een halt heeft toegeroepen. "We praten over zo'n beetje het laatste veenweidegebied van West-Europa. Het maximum van 3200 vierkante meter heeft vooral te maken met het behoud van landschapsschoon. Vandaal ook dat er in Warmond heel andere normen worden gehanteerd dan ir Rijnsburg". WASSENAAR - De Leidse Baan is weer eens van de baan. Drie maanden nadat de twee grootste partijen van Wassenaar om een on derzoek vroegen naar de aanleg van een nieuw soort Leidse Baan, ziet de plaatse lijke WD in dat 'de Baan' niet haalbaar is. De provincie geeft Wassenaar geen enkele kans en ook binnen Wasse naar is de steun broos voor de Leids-Haagse verbinding, vlak naast de spoorbaan Leiden-Ma- riahoeve. Ging het CDA eind okto ber aarzelend akkoord met een kortlopend onderzoek, de laatste weken merkte WD-fractieleider Ch.B. Aptroot dat ook die lichte steun op de tocht staat. Met een bloedend hart legt de eeuwige voorstander zich bij die realiteit neer. In deze raadsperiode zal niemand hem meer horen plei ten voor een Leidse Baan, in welke vorm dan ook. Hij werpt zich volle dig op de strijd om rijksweg 11- west en de Verlengde Landschei- dingsweg, wegen die de rijksweg door Wassenaar boven en onder de gemeente met de A4 moeten ver binden. Van de '11' verwacht Aptroot het meest, maar ook deze weg zal de Leidse Baan niet doen vergeten. Volgens de fractievoorzitter kun nen oost-west verbindingen geen oplossing betekenen voor het vele noord-zuid verkeer door de ge meente. Met andere woorden: het verkeer dat uit het noorden van Wassenaar komt en naar Den Haag moet, blijft door Aptroots mooie gemeente trekken. Geluid- en mil ieuhinder blijft groot, binnenwe gen blijven overvol en de Rijks straatweg blijft te druk om te ver- ïen binnenweg met een Omzichtig Toen Aptroot om een onderzoek naar een nieuw soort Leidse Baan vroeg, kleedde hij dat omzichtig in. De Leidse Baan zou geen extra weg worden met extra verkeer, maar een verplaatste Rijksstraatweg. Door de aanleg krijgt de 'oude' Rijksstraatweg door Wassenaar wat lucht en kan hij een soort bin nenweg worden. Wat later ver kocht de liberaal zijn plan als een OEGSTGEEST - Thuis sterven. Patiënten, die in de eindfase van hun leven zijn, vragen er steeds vaker om. Maar tevens neemt de vraag om hulp toe. De vrijwilli gers van de Stichting Terminale Thuiszorg regio Lei den, gevestigd in Oegstgeest, ondervinden dat aan den lijve. Vooral de laatste maanden komen er veel verzoe ken uit de stad Leiden zelf. door Jan Westerlaken De vrijwilligers van de stichting - 25 in totaal - bestaan voorname lijk uit vrouwen. Slechts één man, wellicht binnenkort een tweede, heeft zich bij de stich ting gemeld om in voorkomende gevallen hand- en spandiensten te verlenen. Want daar gaat het om. Van échte stervensbegelei ding mag niet worden gespro ken, vindt Thil Hoogstraten, co ördinatrice van Terminale Thuis zorg regio Leiden. Waar het vooral om draait is het hulp verlenen aan de zieke, maar ook aan de mensen om de stervende heen: de naaste fami lieleden. Zij hebben dikwijls een baan en kunnen niet dag en nacht aan het bed van de zieke zitten. De vraag om nachtelijke aanwezigheid van een vrijwilli ger is dan ook groot, zegt Thil Hoogstraten. Van de vrijwilliger wordt niet geëist dat er constant wordt gewaakt, maar wel dat zij in dezelfde kamer slaapt als de zieke, zodat direct hiilp kan wor den geboden als de patiënt die nodig heeft. Hulpverlener Kan iedereen dat werk aan? Het begeleiden van een stervende pa tiënt vraagt nogal wat tact en in spanning. Wat zijn het voor men sen die zich voor dit werk opge- Thil Hoogstraten: "Soms zijn het ex-verpleegkundigen die heel gemotiveerd zijn om men sen die dat willen bij te staan thuis te sterven. Veel van onze vrijwilligers hebben thuis al eens zo'n ervaring gehad. Dus weten ze duidelijk waaraan ze begin nen. En er zijn in de groep na tuurlijk ook vrijwilligers met een warm hart voor de medemens. Ach, eigenlijk hebben ze dat alle maal want anders begin je niet aan dit soort werk, lijkt mij". Of iedereen het zo maar kan? De groep selecteert zichzelf, zegt Thil Hoogstraten. "Als iemand zich aanmeldt praat ik eerst met haar en af en toe met hem. Ge woon over koetjes en kalfjes. Dan krijg je al gauw een indruk hoe iemand is. Ik laat een nieuwe vrijwilliger eerst met een ander meelopen om te laten zien wat het werk inhoudt. Iemand die nog nooit in zijn leven een zieke heeft verpleegd, kun je na twee keer niet in z'n eentje laten rom melen. Kunnen ze het werk ni.et aan, dan blijven ze weg. Het ge beurt af en toe wel eens dat ze een poos niets van zich laten ho ren. Dan bel ik één keer met hen. Verandert er niets, dan laat ik ze los. In het begin hebben zich wel eens vrouwen aangemeld, die dachten de dood van iemand die hen zeer na stond als vrijwilliger te kunnen verwerken. Maar zij haakten al gauw af, omdat dit niet de juiste manier was om door een rouwproces heen te ko- Uitdunnen Indien de groep dreigt uit te dun nen, iets wat zelden gebeurt, dan spoort de coördinatrice de vrij willigers aan eens in hun kennis senkring te kijken of daar mis schien mensen zijn die terminale patiënten thuis willen helpen verzorgen. Leveren die persoon lijke contacten te weinig op, dan plaatst de stichting een adverten tie met een oproep om vrijwilli gers hetgeen altijd wel enkele re acties oplevert. De stichting zoekt nu ook wat Thil Hoogstraten: uitbreiding, omdat de vraag om hulp toeneemt. Vooral uit Lei den. Het afgelopen jaar werd er 33 keer om hulp gevraagd. Uit eindelijk werden er 18 aanvragen gehonoreerd. Van die 18 aanvra gen werden 63 nachten bij zieke mensen doorgebracht en 81 hal ve dagen werden er hand- en spandiensten verleend. Thil Hoogstraten: "Maar we waken er wel voor dat de groep vrijwilligers niet te groot wordt. Meer dan dertig medewerkers moeten we niet hebben, omdat het anders te massaal wordt. De goede contacten die er nu zijn moeten, hoe dan ook, gehand haafd blijven. Indien de groep te groot wordt, wordt het allemaal zo onpersoonlijk". De vrouwen die dit werk gaan doen hebben nogal eens een baan in deeltijd. Dus is er wat tijd om daarnaast wat anders te doen. Voor mannen ligt het moeilijker. Ze zijn kostwinner en kunnen zich in de meeste geval len te weinig vrijmaken voor ter minale thuiszorg. Is er ooit wel eens gedacht om een beroep op werkloze mannen te doen? Thil Hoogstraten: "Zeker, je praat daar wel eens over. Wat je nog wel eens ziet is-dat mannen zich meer aangetrokken voelen tot zwakzinnigenwerk. Veelal nemen mannen ook plaats in be stuursfuncties. We hebben hen, eerlijk gezegd, nooit direct aan gesproken met de vraag zich bij onze stichting aan te melden om mensen te begeleiden die thuis willen sterven. We hebben het er nooit met hen over gehad hoe ze tegenover dit werk staan". Op de vraag v roep op de hulp van een vrijwilli ger kan worden gedaan zegt Thil Hoogstraten: "Alvorens we be sluiten tot hulpverlening gaat één van de twee coördinatrices poolshoogte nemen hoe ernstig de situatie is. Waar we met name op letten is hoe zwaar een patiënt is. Je kunt geen lichtgewicht hulp bij een zwaargewicht pa tiënt inzetten. Soms is het nodig twee vrijwilligers naar één pa tiënt te sturen. De grootste groep die bij ons om hulp vraagt zijn kankerpatiënten, mensen die dus vrij ernstig ziek zijn". Er wordt, Thil Hoogstraten, zei het al, eerst poolshoogte geno men bij de patiënt thuis alvorens er tot hulpverlening wordt over gegaan. Gaan ze met instructies op pad? "Terminaal", legt ze eerst uit, "is een rekbaar begrip en kan uit eenlopen van een week tot wel vijf maanden. Als ik een goede beeld van de situatie heb ga ik na wie ik moet sturen. Of ik iemand nodig heb die goed kan luisteren als de patiënt zijn verhaal kwijt wil of dat het om iemand gaat die alleen maar aanwezig is en van tijd tot tijd wat met de zieke wil breien. We proberen de hulp zo veel mogelijk aan de wensen aan te passen. Niet iedereen wil over zijn ziekte praten. Waar we altijd rekening mee houden is dat de patiënt zoveel mogelijk dezelfde vrijwilliger om zich heen heeft en niet alle medewerkers van de stichting leert kennen". Is er voor de vrijwilligers ook nog een taak weggelegd als de patiënt die zij enige tijd hebben verpleegd is overleden? Bijvoor beeld, contact met de nabestaan den onderhouden? Daarover zegt mevrouw M. van Andel-Laguna, vrijwilligster en bestuurslid van de stichting: "Dit soort zaken komt meestal in de groep terug en in de gesprek ken met de coördinatrice. Soms komt het inderdaad voor dat de vrijwilligers bij de nabestaanden langsgaan. De stichting verlangt dat niet van hen. Natuurlijk is dat ook een vorm van nazorg, maar wij hebben die niet in ons pakket. Er wordt dus niet ge zegd, dat er na overlijden nog contact moet worden onderhou den. Zoiets gaat uit zichzelf'. Kosteloos Terminale thuiszorg is kosteloos. Het enige doel dat de stichting voor ogen staat is hulpverlenen aan mensen die thuis willen ster ven. De vrijwilligers krijgen tele foon- en vervoerskosten ver goed. Meer niet. Om dat te kun nen betalen krijgt de stichting subsidie van de gemeente en een bijdrage van het ziekenfonds. En ze ontvangt af en toe giften. Eind vorig jaar verraste een Zoeter- woudse kerk de stichting op aan gename wijze. Zij schonk de helft van de kerstcollecte aan Terminale Thuiszorg. redding voor dichtslibbende buurtgemeenten en een studie naar alternatieve tracés. Als Voor schoten mag meepraten over de plek van rijksweg 11-west en Voor burg over de plek van de Land- scheidirigsweg, mag Wassenaar toch zeker wel wat zeggen over de plek van de Rijksstraatweg? Niet minder redelijk leek zijn grondoffer: als het zo uitkomt, kan de Leidse Baan een flink stuk over Wassenaarse grond lopen en vóór Het Haagsche Schouw op de A44 uitkomen. Dat was niet alleen een aardige geste naar nukkige buurge meenten, maar maakte de Leidse Baan ook in een klap minder af hankelijk van de aanleg van rijks weg 11-west. Dergelijke taktieken had Ap troot in 1985 geleerd. Hij probeerde toen een slaatje te slaan uit een pro- Leidse Baan praatje van minister Smit-Kroes (verkeer en water staat), maar kreeg geen enkele steun voor de weg die 15 jaar eerder door de provincie was wegge stemd. Tijdens de begrotingsbe handeling, eind vorig jaar, wilden de collegepartners PvdA en D66 nog steeds niet meewerken. Illusie- politiek, noemden ze het. Het CDA wilde alleen meewerken wanneer het onderzoek niet te veel tijd in be slag zou nemen en het andere op lossingen niet zou frustreren. WD-burgemeester P.H. Schou- te kon het verzoek van de raads- meerderheid niet naast zich neer leggen, maar had het liever wel ge daan. Buurgemeenten zouden het niet waarderen dat Wassenaar over hun grondgebied discussieert en de praktische en principiële be zwaren waren niet van de lucht. De Leidse Baan-discussie zou Wasse naar de zo geliefde rijksweg 11- west kunnen kosten en bovendien is de natuur hem lief - ook buiten de gemeentegrenzen. En: "Niet al leen bomen zijn waardevol, ook weidegebieden kunnen dat zijn". Volgens de WD zijn er varianten mogelijk waarbij er minder bomen sneuvelen dan bij een verbreding van de Rijksstraatweg, nodig om de NZH een vrijliggende busbaan te geven. Zijn baan zou de Horsten slechts aan de randen raken en zo lang mogelijk langs de spoorbaan lopen. Omdat de meeste bebou wing aan de andere kant van de spoorbaan ligt, zouden de omwo nenden veel minder last van het verkeer hebben dan de Rijksstraat wegbewoner van nu. Aptroot: "Er rijdt niet alleen te veel verkeer door Wassenaar, het staat ook te vaak stil - op de Rijks straatweg, maar ook op de binnen wegen. En dat brengt enorme scha de toe aan het milieu". Op de Baan van Aptroot zou het verkeer met een snelheid van 70 kilometer per uur kunnen doorstromen, niet ge hinderd door gelijkvloerse kruisin gen en rijen stoplichten. Schetsen heeft hij nimmer ge maakt, dat wilde de WD'er aan deskundigen overlaten: "Als we 200.000 gulden uitgeven aan een verkeerslichteninstallatie en een bureau inschakelen om een roton de te ontwerpen, moet daar toch ook wat geld voor zijn?". Als des kundigen mogelijkheden zouden zien, had hij geld willen besteden aan actieplannen en campagnes. Door de vele tegenstand bleef het bij een natte vingerwerk, dat bij de Voorschotense Papelaan vast liep. Langs die laan loopt de bebou wing totaan de spoorbaan Leiden- Mariahoeve en is een lange en die pe tunnelbak onder de rails ge pland. Ondertunneling of overkoe peling zou ingewikkelde construc ties opleveren. Dat kost wat extra 'waardevol landschappelijk ge bied', doorsnijdt een 'grote land schappelijke eenheid' en zou een nieuw viaduct over de Papelaan nodig kunnen maken, twee jaar na dat het oude Leidse-Baan viaduct is gesloopt. Als iemand de Leidse Baan-beto- gen waardeerde was het de Wasse naarse burger wel. Nog nimmer had Aptroot zoveel steun gehad voor een voorstel als dit Leidse Baan-voorstel. "De problemen zit ten de burger hoog en men ziet dat er alleen maar meer verkeer komt", concludeert hij. Aptroot ziet auto verkeer als de motor van de eono- mie en zal daarom niet snel over gaan tot het afsluiten van wegen of ht bevorderen van burgerlijke on gehoorzaamheid. Wel voelt hij steeds meer voor een referendum: "De burger moet zich eens laten horen. Want het is heus niet zo dat wij problemen zien die er niet zijn". BRAND Aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude is gistermiddag een slooppand in vlammen opge gaan. De brandweer bluste het vuur. Een woordvoerster van de politie sloot brandstichting niet uit. Over de totale schade konden nog geen mededelingen worden gedaan. Adverteren met een steunkleur zorgt ervoor dat alle ogen op gericht zijn. En dat is een belangrijke wetenschap als u écht doeltreffend wilt adverteren. Onze advertentie-specialisten leggen u graag uit hoe een steunkleur voor het beste werkt. En dat het veel minder kost dan u denkt. Interesse? Bel 071-161400 Omdat u met een g'oed advies per saldo beter uit bent. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11