'Groei in de VS houdt in 1989 aan' Economie Israël is doodziek 2_o werkM w<i! Paradepaardje van economie China maakt pas op de plaats Groot tekort aan procestechnologen V Order van 30 miljoen gulden voor scheepswerf Einde beurshausse Taiwan door belastingmaatregel "N Volgens veel van onze klanten, geven wij de beste ondersteuning... ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 WASHINGTON (Rtr) - De economie van de Verenigde Sta ten zal volgend jaar wederom een evenwichtige groei laten zien. Die groei wordt gedragen door de export en de inves teringen van het bedrijfsleven, zo staat in de jaarlijkse vooruitzichten van het Amerikaanse ministerie van han del. Als het ministerie gelijk krijgt wordt 1989 het achtste achtereenvolgende jaar van groei. GUANGZHOU (IPS) - In de pro- vincie Guangdong in het zuiden van China produceren bedrijven nog maar drie dagen per week. Re den: op de andere vier dagen wordt de stroom afgesneden. In de pro vinciehoofdstad Guangzhou lig gen bouwterreinen, bestemd voor kantoorkolossen en hotels, er ver laten bij. Sommige worden in arren moede geasfalteerd om tenminste nog als parkeerplaats dienst te kunnen doen. En dat in een land waar de fiets het belangrijkste ver voermiddel iS. CcïtiUS icgcu De stad ligt vol met de stille ge- bedotrt^datde maat De centrale regering i tuigen van de pas op de plaats die dit paradepaardje van China's e nomische liberalisering moet r ken. De Chinese economie lijdt e oververhitting als gevolg van begin jaren tachtig ingezette e nomische hervormingen. De groei Peking dan vol De overgekookte economie was toe aan een rustperiode, vond het Centraal Comité. In september kondigde de leiding een aantal maatregelen af die de gedeeltelijk vrijgelaten geest van het particulie- 'nitiatief weer terug in de fles is uit de hand gelopen. Investerin- moesten dwingen De bouwindustrie zal volgend jaar weliswaar 1,5 procent inkrimpen, maar van de verwerkende bedrij ven zal zeventig procent een groei doormaken van gemiddeld 2,3 pro cent. De export, gestimuleerd door een lagere dollarkoers, was dit jaar goed voor 48 procent van het bruto nationaal produkt van de VS. De groei van de uitvoer zal volgend jaar weer groot zijn, hoewel niet zo groot als vorig jaar. Bij het opstellen van zijn vooruit zichten is het ministerie uitgegaan van een economische groei van 3,3 procent, van een bescheiden groei van de consumptieve vraag en van weinig veranderingen in de olie prijs en de dollarkoers. Volgens Robert Ortner, topeconoom aan het ministerie van handel, is de huidige koers van de dollar uiter mate bevredigend. In de verwerkende industrie zijn het vooral de producenten van halfgeleiders die het goed zullen doen. De afzet van computerchips zal in 1989 met dertien procent toe nemen. Ook telecommunicatie-ap- paratuur, computers en weten schappelijke en medische appara tuur zullen beter worden verkocht. De sector gereedschapswerktui gen groeit met tien procent en in de papierindustrie is een groei van dertien procent voorzien. De bedrijven die gebonden zijn aan de bouwnijverheid zullen in 1989 een zwak jaar beleven. De vraag naar staalprodukten zal vol gens het ministerie van handel af nemen met 6,9 procent. De ver koop van personenwagens in de VS vermindert volgend jaar met een procent tot 10,6 miljoen stuks, waarbij het aandeel van de Ameri kaanse autoproducenten op de 72 procent blijft. De omzét van de dienstensector kan in het komende jaar groeien met tussen de dertien en de twintig procent. In de sector telecommuni catie is een groei voorzien van acht procent, in het bankwezen van ze ven procenten in de luchtvaart van meer dan veertien procent. De sec tor ruimtevaart, die relatief nog klein is, zal een omzetgroei laten zien van vijftig procent, aldus het ministerie van handel in Washing ton. gen stijgen met 30 procent, salarissen gaan net zo hard hoog, evenals de prijzen, er tuurlijk de inflatie. Vooral dat laatste leidde ii gustus en september dit jaar tot prijsbeleid weer chaotische taferelen in de grote ste den Shanghai, Guangzhou en Har bin. Ongeruste Chinezen bestorm den de banken om hun snel in waarde dalende tegoeden op te ne men. Op grote schaal Werd geham- Voor de komende twee jaar wer den staatsinvesteringen drastisch teruggeschroefd. En in een poging de inflatie onder controle te krijgen werd het nieuwe, gedeeltelijk vrije, banden ge- Deze maatregelen kwamen het hardst aan in de zuidelijke provin cie Guangdong, die als voorbeeld moest dienen voor China's hervor mingspolitiek. In het kader daar van werd provinciehoofdstad Gu angzhou (het voormalige Kanton) zelfs de status toegekend van 'Spe ciale Economische Zone' (SEZ) die de stad meer economische vrijheid gaf dan de rest van het land. Gu angzhou werd zo in de gelegenheid gesteld te profiteren van haar rela ties met het nabijgelegen, superka- pitalistische Hongkong. En dat deed de provincie. In sa menwerking met buitenlandse be drijven, meestal afkomstig uit Hongkong, groeide Guangdong uit tot een centrum van economische bedrijvigheid dat zijn weerga niet kende in China. In de eerste helft van 1988 werden 1.170 nieuwe za kelijke contracten afgesloten, ter waarde van 3,5 miljard dollar (ze ven miljard gulden). Een stijging van dertig procent vergeleken bij 1987. Ruim 60 procent van de samen werkingscontracten tussen China UTRECHT Filevorming beperkt zich tegenwoordig niet alleen meer tot de Nederlandse wegen. Regelmatig vallen ook langè rijen te signaleren voor de diverse gelduitgifteautomaten, zoals gistermiddag in de Utrechtse Potterstraat. (foto anp) HARDINXVELD-GIESSENDAM (GPD/ANP) - Scheepswerf De Mer- wede in Hardinxveld-Giessendam heeft een order ter waarde van 30 miljoen gulden binnengesleept. De Merwede gaat drie hopperzuigers (zandzuigers) bouwen voor de South Shipping Company Ltd in Southampton in het Verenigd Ko ninkrijk. De contracten zijn giste ren getekend, zo maakte De Mer wede bekend. De orderportefeuille van De Mer wede is met deze order gestegen.tot een waarde van ruim 160 miljoen Economie k Olieprijzen De olieprijzen lagen gisteren bij het sluiten van de markt voor dit jaar ruim een dollar hoger dan het niveau van eind vorig jaar. De slot- prijs de Britse oliesoort Brent uit het gelijknamige Noordzeeveld stond zelfs vijf dollar boven het laagste niveau van dit jaar - 11,20 dollar per vat (159 liter) - dat in be gin oktober werd bereikt. Rubber De internationale overeenkomst voor de handel in natuurlijke rub ber kan van start zo heeft de de af deling juridische zaken van de Ver enigde Naties bekendgemaakt. De overeenkomst is in maart 1987 ge sloten, maar kon pas van start gaan als landen die goed zijn voor 75 pro cent van de export en 75 procent van de import van rubber haar heb ben geaccepteerd. Thailand heeft donderdag bekend gemaakt mee te zullen doen en daarmee het ak koord over de streep getrokken. Portugal Portugal heeft het minimumloon voor arbeiders in de industrie met tien procent verhoogd tot 30.000 es cudo (ruim 400 gulden) per maand. Het minimumloon voor werkne mers in de landbouw is met 14,5 procent verhoogd tot 28.400 escudo (390 gulden) per maand. De Por tugese regering wil het belonings- verschil tussen de landbouw en de industrie verkleinen. gulden. Dat geeft voor de komende tijd de mogelijkheid om de slechte resultaten van de afgelopen jaren te compenseren, aldus De Merwe de. De werf gaat 'met opgewekt heid' het nieuwe jaar tegemoet. Volgens directeur H. Schlumann heeft zijn werf bij het binnenhalen van deze order veel internationale concurrentie moeten weerstaan. Twee van de drie hopperzuigers hebben een lengte van 99 meter en de hoofdmotor heeft een vermogen van 5200 PK's. Het derde schip heeft een lengte van 82,5 meter en de hoofdmotor heeft een vermogen van 4380 PK's. De rederij South Coast Shipping uit het Engelse Southampton wil de schepen inzetten voor de Britse zuidkust en rondom het eiland Wight. Het zand en grind, dat zal worden opgezogen van een. diepte van 33 meter, is bestemd voor de betonproduktie. PARIJS (DPA) - De Franse rege ring heeft op basis van eerdere plannen het staatsautomobielcon- cern Renault een hulpbedrag van twaalf miljard frank (vier miljard gulden) toegezegd ter aflossing van de schulden van de onderneming (eind 1987 46,4 miljard frank). Dit heeft een regeringswoordvoerder gisteren bekendgemaakt. De subr sidie maakt deel uit van een alge heel reorganisatieplan, dat in maart is opgesteld. In dit plan van de toenmalige centrum-rechtse regering Chirac was oorspronkelijk ook opgeno men dat Renault zijn status van 're gie' - publiekrechtelijke organisa tie - zou opgeven en voortaan door het leven zou gaan als een 'societé anonyme' (naamloze vennoot schap). Dit is een eis van de Eu ropese Commissie. Alleen als de status van Renault zou veranderen zou Franse regering helpt Renault bij aflossen schuld toestaan dat Renault financiële steun van de Franse regering ont vangt. Het voor concurrentiezaken verantwoordelijke lid van de Eu ropese Commissie, Peter Suther- land, is van mening dat Renault net TELEF00NS Maandag ten bepaald dat ook op Renault voortaan onderdelen van' de wetge ving voor het bedrijfsleven van toe passing zijn, zodat de autofabriek in de toekomst ook efficiënter moet gaan werken. In de bewoor dingen van de regeringswoord voerder wordt Renault 'bijna een normale onderneming'. Zo zal Ren ault in de toekomst - ook bij verlies - voor voldoende eigen vermogen moeten zorgen. als andere autoconcerns volledig aan de vrije concurrentie moet meedoen. Als 'regie' kan Renault bijvoorbeeld niet failliet gaan. De in mei nieuw aangetreden so cialistische regering heeft echter van meet af aan geweigerd aan de ze voorwaarde te voldoen. Zij heeft nu dan ook anders beslist. Renault blijft een 'regie'. Wel heeft Parijs alle door het ministerie van Ver keer en Waterstaat afgekeurde tele foons, antwoordapparaten en rand apparatuur uit de winkels zijn ver dwenen. Mensen die al een 'illegaal toestel' hebben gekocht, hoeven niet bang te zijn voor een bezoek van het inspectieteam van Verkeer en Waterstaat. De opsporing be perkt zich tot de handel. Singapore De i Singapore zal dit. TEL AVIV (GPD) - Enorme finan ciële obstakels in de Israëlische economie staan het kersverse kabi- net-Shamir te wachten. Het groot ste bedrijf van het land, het Koor- concern, staat twee miljard gulden in het rood bij de banken. Ernstiger nog is het geval van de kiboetsbe- weging, die een schuld van maar liefst acht miljard gulden heeft. De schulden zijn Koor en de kiboets- onderneming dusdanig boven het hoofd gegroeid dat zij de regering om hulp hebben gevraagd. Het gigantische Koor-concern is verbonden met het verbond van vakverenigingen, de Histadroet. De Israëlische Arbeidersbeweging bestuurt via de organisatie Chevrat Ovdim alle Histadroet-bedrijven. Van deze bedrijven is het indus triële Koor-concern (met 27.000 werknemers) het meest aan hulp toe. Koor zorgt met een enorme verscheidenheid aan bedrijven voor ongeveer tien procent van de totale industriële produktie in Is raël. Maar de vraag 'hoe lang nog?' dient zich steeds dringender aan. De snel oplopende verliezen bij de meeste Koor-bedrijven hebben .het licht op rood doen springen bij buitenlandse geldschieters. Die zijn er bovendien niet meer van overtuigd dat de Israëlische rege ring automatisch de gaten in het jaar naar verwachting 10,9 procent Koor-budget zal vullen, groeien. Alle sectoren groeiden °P 9 oktober diende sterker dan vorig jaar, met uitzon dering van de financiële en zakelij ke dienstverlening. Een van de mo toren van de groei is de elektroni- ca-industrie. Die is echter in het laatste kwartaal van 1988 opmerke lijk minder gegroeid dan i de grootste Amerikaanse banken, Bankers Trust, bij de rechtbank in Tel Aviv een eis in tot liquidatie van Koor. Het Histadroet-concern was op 3 oktober niet in staat geble ken een bedrag van 40 miljoen gul- IIH HMEcien aan leningen terug te betalen. ste negen maanden, vooral als ge- schuld van Koor aan Bankers De kiboetsim, die het sinds het uitroepen v zitten nu met een gigantische schuld. Het herstelprogramma is onder voor de Koor-crisis moeten worden gebaseerd op de veronder- w gevonden. Liquidatie Trust en andere buitenlandse ban ken bedraagt in totaal 310 miljoen gulden. Toen onderhandelingen tussen Koor-directeur Benny Gaon en de directie van Bankers Trust misluk- Ierland heeft zijn export dit jaar ten, besloot de Histadroet-onder- volg van een overcapaciteit computeronderdelen op de reldmarkt. Export Ierland met veertien procent zien groeien tot meer dan tien miljard Ierse pond (30,16 miljard gulden). De ex porterende industrie verwacht een handelsoverschot vah circa twee miljard pond (ruim zes miljard gul den). De exporthausse komst gro tendeels voor rekening van dè bui tenlandse ondernemingen in Ier land. neming tot de versnelde uitvoering van een eerder ontworpen herstel plan, met een belangrijke rol voor de Israëlische banken, die nog 1,8 miljard gulden van Koor te goed hebben. Als gevolg van dat plan zijn al 3200 mensen ontslagen. Vol gend jaar volgen er nog 2800, maar het is de vraag of dat voldoende is als er niet snel redding komt. stelling dat de Israëlische banken zich bereid zullen tonen 200 mil joen gulden van Koors schulden last af te schrijven, dat de Israëli sche overheid genegen is 100 mil joen in het bedrijf te stoppen en dat de buitenlandse schuldeisers er geen bezwaar tegen zullen maken de afbetaling van leningen met vier jaar uit te stellen. Maar volgens Bankers Trust gaat het om niet meer dan een slag in de lucht. Er zou tot nu toe geen enkele garantie zijn gegeven dat het plan kan worden uitgevoerd. Binnen de leiding van Koor houdt men het er op dat de harde taal van Bankers Trust alleen maar bedoeld is om de andere buitenlandse schuldeisers ertoe over te halen de Amerikaanse kant te kiezen. Afhankelijk Er zal hoe dan ook een oplossing economische cata strofe van ongekende omvang met zich meebrengen. Een groot aantal andere bedrijven is geheel of ge deeltelijk van Koor afhankelijk. De Israëlische kiboetsbeweging heeft aanzienlijke belangen in Koor. Ongeveer twintig procent van haar export laat zij op de markt laat brengen door Koor. De bewe ging is bang dat met de liquidatie van Koor een deel van haar geld verloren zal gaan en juridische ad viseurs proberen nu een scheiding aan te brengen tussen het kiboets- kapitaal en dat van Koor. De twee grote kiboetsorganisa- ties vormen daarbij een econo misch probleem op zichzelf. Hun schuldenlast is in de afgelopen paar jaar opgelopen tot het astro nomische bedrag van acht miljard en buitenlandse zakenpartners (zo genaamde joint-ventUres) werd in Guangdong afgesloten. Investerin gen in bouwprojecten stegen het afgelopen jaar met 35 procent, 10 procent meer dan het landelijk ge middelde. De exportinkomsten van Guangdong verveelvoudig den, van een miljard dollar (twee miljard gulden) in 1977 tot 5,5 mil jard dollar (11 miljard gulden) vo rig jaar. De provinciehoofdstad streefde al snel Shanghai voorbij, China's traditionele zakencen trum. Hieraan kwam een abrupt eind met de orders van Peking om pas op de plaats te maken. Niet in de laatste plaats omdat de centrale re gering zich nu voortaan direct gaat bemoeien met de contracten die in Guangdong worden afgesloten. De kracht van Guangdong tot nu toe was juist haar onafhankelijkheid van Peking. China's ommezwaai heeft bui tenlandse investeerders flink de schrik in de benen gejaagd, talloze al getekende contracten zijn onze ker geworden. Die vrees wordt nauwelijks weggenomen door de verzekering van premier Li Peng dat buitenlandse bedrijven nog steeds zeer welkom zijn en de toe stemming aan Guangdong om tot een bedrag van 1,8 miljoen dollar (3,6 miljard gulden) aan joint-ven- tures aan te gaan. Maar Guangdong kreeg ook in tern de rekening gepresenteerd van haar onstuimige groei. Vorige maand kondigden de provinciale autoriteiten de driedaagse werk week af. Niet als gevolg van ar beidstijdverkorting, maar omdat de stroom domweg op is. Het elek triciteitsaanbod heeft geen gelijke tred kunnen houden met de vraag naar stroom. Tekenend voor de houding van de Chinese overheid is dat buiten landse bedrijven van dit alles ge vrijwaard blijven. Blijkbaar wil Pe king, na de aangekondigde mati ging, de buitenlandse investeer ders niet nog meer afschrikken. De vraag is of dat wel zal lukken. In vesteerders uit Hongkong wijzen erop dat de inflatie, twee maanden na de aangekondigde matiging, nog steeds stijgt. Het ergste moet misschien nog komen, denken zij. DEN HAAG (ANP) - Er is een groot tekort aan procestechnologen. Veel bedrijven moeten mensen uit het buitenland aantrekken. Het te kort zal voorlopig aanhouden. Pro cestechnologen houden zich bezig met de ontwikkeling van natuur kundige en chemische, industriële produktiemethoden. De Raad van Advies voor het We tenschapsbeleid (RAWB) consta teert dit op grond van een onder zoek naar de kwaliteit van het pro- cestechnologisch onderzoek aan de zes betrokken universiteiten. Een goed onderzoek en de oplei ding van procestechnologen is vol gens de raad van buitengewoon be lang voor de vele chemische indus trieën die Nederland rijk is. Naar internationale maatstaven gemeten is het peil van de proces technologie in Nederland goed tot zeer goed, maar er zijn te weinig studenten in deze richting en de va catures voor hoogleraren zijn moei lijk te vervullen. De bewindsman zou, aldus de raad, de groei van het aantal stu denten procestechnologie moeten stimuleren door gerichte voorlich ting over de ruime toekomstmoge lijkheden. De adviesraad maakt zich zorgen om de lege hoogleraarsstoelen pro cestechnologie. De oorzaak daar van moet worden gezocht in de veel hogere inkomens die de indus trie voor dit soort mensen uittrekt. De raad adviseert minister Deet- man de arbeidsvoorwaarden van de betrokken onderzoekers te ver beteren. Dit kan onder meer door de instellingen van wetenschappe lijk onderwijs en onderzoek de vrije hand te geven bij het voeren van hun personeelsbeleid. Daar naast zouden zij zelf een bestem ming moeten kunnen geven aan een deel van de ipkomsten uit con tractonderzoek. In de jaren twintig en dertig speelden Nederlanders een zeer prominente rol in het procestech- nologisch onderzoek. Behalve hier werd alleen nog in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om vangrijk en kwalitatief hoogstaand onderzoek verrricht. De betekenis van het onderzoek in Nederland is relatief verminderd door de opkomst van de proces technologie in landen als de Bondsrepubliek, Beglië, Frank rijk, Japan en India, die voordien geen rol van betekenis speelden. gulden. Het grootste deel van dat bedrag is een 'familieschuld': Bank Hapoalim (eigendom van de arbei dersbeweging Histadroet) bijvoor beeld is met vier miljard de groot ste schuldeiser. Maar dat neemt niet weg dat de gezamenlijke ki boetsim tot hun nek in de schulden zitten. De leiding van de kiboetsbewe- gingen zegt dat de extreem hoge rentestand de oorzaak is van de helft van de tekorten. Dertig pro cent zou het gevolg zijn van andere factoren waarop de beweging geen invloed heeft, en de rest zou zijn te wijten aan beleidsfouten, waaron der onverantwoorde speculatie op de aandelenbeurs. Een paar weken geleden presen teerden de kiboetsorganisaties een herstelplan aan het ministerie van financiën. Eén van de onderdelen van dat plan klinkt tamelijk revolu tionair voor een organisatie van collectieve nederzetingen, name lijk het ontwikkelen van nieuwe projecten, samen met onderne mers van buiten de kiboets. Als be perkende maatregel geldt dat de zeggenschap over de bedrijven ook in de toekomst bij de kiboetsleden moet liggen. Want wat er ook ge beurt: de kiboetsprincipes maken het onmogelijk mensen te ont slaan. Werkloosheid De problemen in de Histadroet- bedrijven en binnen de kiboetsbe weging zouden niet onoverkome lijk zijn als de Israëlische economie als geheel goed draaide. Maar daar van is geen sprake. De industriële produktie en de investeringen ne men af, terwijl de werkloosheid snel toeneemt. Op 1 januari van dit jaar was 6 procent van de beroeps bevolking zonder werk, nu is dat al 7,2 procent en Israëlische econo men verwachten dat de dubbele cijfers misschien al volgend jaar worden bereikt. Hoge werkloos heid brengt voor Israël het gevaar met zich mee dat de stroom jonge mensen die het land om economi sche redenen de rug toekeren, zal aanzwellen. De regering heeft tot nu toe niet veel meer gedaan dan het obligate instellen van de commissie. Of het nieuwe kabinet tot meer in staat is moet worden afgewacht. TAIPEI (Rtr) - Het jaar begon zo mooi voor de effectenbeurs in Tai pei, de hoofdstad van Taiwan. In nog geen negen maanden steeg de beursindex explosief. Begin janua ri stond hij op 2.341,06 punten en op 24 september bedroeg hij 8.789,78 punten. Daarna verdween de euforie, want de index zakte in korte tijd met ruim 35 procent. De beurs sloot op 29 december, de laatste dag van de handel in 1988, op 5.119,11 punten. De oorzaak van de daling in sep tember was de aankondiging van de regering dat ze per 1 januari 1989 een belasting van 35 procent zal in voeren op de winst uit de verkoop van aandelen wanneer die de tien miljoen Taiwanese dollar (700.000 gulden) te boven gaat. Dat had een paniekgolf van te koop aangebo den aandelen tot gevolg. Door de maatregel zijn veel grote beleggers uit de markt getreden. Sommigen zullen de maatregel ge deeltelijk ontwijken door beleg- gingsbedrijven op te richten. Maar het feest op de beurs is duidelijk voorbij. De nieuwe winstbelasting is ech ter niet de enige reden voor een kal mere beurs. Ook het vaste voorne men van de regering om de groei van de geldhoeveelheid in te dam men draagt daaraan bij. Die groei bedroeg de afgelopen twee jaar veertig tot vijftig procent per jaar. Dat percentage is de laatste maan den verminderd doordat de centra le bank geld uit de markt nam via de uitgifte van obligaties en andere waardepapieren. Bovendien zijn de verplichte reserves van banken bij de centrale bank verhoogd. Toch zijn de Taiwanese effecten handelaren optimistisch over de vooruitzichten voor 1989. Zij zeg gen dat er nog stëeds een groot geldoverschot bestaat op het ei land en dat de beurs het belangrijk ste investeringskanaal is. ADVERTENTIE Demmenie Computers dé personal computer specialist voor: IBM Personal System/2 computers, NETWERKEN, printers, administratieve systemen, desktoppublishing en computeropleidingen. Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 - 41 11 81

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7