LEIDSCH DAGBLAD Hulp komt op gang Vliegtuig stortte neer op woonwijk in Remscheid BESTOL Op de valreep nog 60 vaten ontdekt op belt Dodental in Armenië geschat op 100.000 Meevaller belasting is blijvend Slordige 15 miljard in oude sokken verstopt vand&y Betaalkaarten in Duitse winkels niet meer gedekt Vasthouden asielzoekers op Schiphol is onwettig SUPER-KOOPJE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Vrijdag 9 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38802 Prijs fl. 1,20 ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de valreep zijn nog 60 vaten aange troffen op de voormalige vuilstort plaats in de Alphense Coupépol der. Tijdens het afronden van de graafwerkzaamheden die ruim twee weken hebben geduurd, werd in een sleuf aan de zuidkant van de stort een 'constructie van heipalen' gevonden. "Onder en achter die heipalen bleken 60 vaten te liggen. De con structie was duidelijk gemaakt om verspreiding van die vaten tegen te gaan", aldus een woordvoerster van de provincie. Volgens haar waren 30 vaten ka pot en 30 vaten heel. Van de kapot te vaten zijn monsters genomen. De andere zijn door justitie in be- slag genomen. Over de inhoud van de vaten worden geen mededelin gen gedaan. Justitie wil ook geen antwoord geven op de vraag of er aan de buitenkant van de vaten aanwijzingen stonden. Voor het onderzoek was 230.000 gulden uitgetrokken. Dat was dins dag al op maar toen woensdag bij het dichtmaken van de sleuf de hei palen werden gevonden, heeft de provincie gezegd de extra kosten te betalen die nodig waren om uit te zoeken of op die plek vaten in de grond zaten. Overigens zijn tijdens de graaf werkzaamheden volgens de pro vincie regelmatig luchtmonsters genomen. Naar aanleiding van de ze metingen zijn 'de veiligheids eisen verscherpt' en de werkne mers van de uitvoerder en de leden van het recherche-team met pers lucht uitgerust. "Verschillende malen is aan de terreingrens geme ten, er is geen verhoging gemeten ten opzichte van normale concen traties", aldus de provincie. Totaal zijn ongeveer 190 vaten gevonden. Bovendien werd een hoeveelheid ziekenhuisafval aan getroffen. Het doel van de graaf werkzaamheden was bewijzen te vinden voor de illegale stort van chemisch afval in het gebied. Ver wacht wordt dat het recherche-on derzoek over enkele weken wordt afgerond. e chaos in Remscheid nadat het vliegtuig was neergestort. BONN (GPD) - Zeker 6 doden, 50 gewonden, van wie 11 met ernstige brandwonden en nog 9 vermiste personen. Dat was vanmiddag de trieste voorlopige balans na het neerstorten van een Amerikaans militair vliegtuig op een woonwijk in het centrum van Remscheid in het Westduitse Roergebied. Brandweer, politie en speciale eenheden met speurhonden zoe ken nog naar vermisten onder de puinhopen van 20 ingestorte wo ningen. De crisisstaf vreest dat het dodental nog aanzienlijk zal stij gen. Het Westduitse ministerie van defensie heeft na de ramp alle mili taire vluchten onder 10.000 voet (3300 meter) geannuleerd. Defensie gaat ervan uit dat de geallieerden dit voorbeeld zullen volgen. De koninklijke luchtmacht zet haar vliegprogramma met jacht vliegtuigen boven Duits grondge bied voorlopig voort, maar ver mijdt het vliegen beneden de 10.000 voet. De oppositie van SPD en Groe nen eiste een vliegverbod boven woongebieden. Defensieminister Scholz, die op werkbezoek in de VS was, is direct terug gevlogen naar Westduitsland. De ramp is waarschijnlijk ver oorzaakt door brand in een van de beide motoren van de Thunderbolt A-10. Kort na tweeën waren 18 van deze zwaar gepantserde toestellen, opgestegen van de militaire basis Norvenich. Hun opdracht was het oefenen van extreem laag vliegen. De toestellen behoren tot het jachteskader dat in het Britse Bentwaters is gestationeerd. Even buiten Remscheid kreeg een van de vliegtuigen problemen en verloor snel hoogte. Ooggetui gen vertelden dat de Thunderbolt op een hoogte van 20 tot 50 meter hoogte brandend op hun huizen toekwam. Zij zagen de schietstoel leeg uit het vliegtuig komen, voor dat het toestel zich in een huizen blok boorde en direct ontplofte. De ravage is enorm. Over een af stand van 350 meter werden alle huizen verwoest. Op tientallen plaatsen brak brand uit. De direct gealarmeerde brandweer, politie en medische teams ondervonden enorm veel hinder van exploderen de munitie. De crisisstaf noemde het een enorm geluk dat de ramp vroeg in de middag plaats vond. De meeste bewoners waren naar hun werk. De ramp van Remscheid was het 22ste ongeluk met militaire toestel len van dit jaar. Tachtig burgers en 11 militairen verloren daarbij het leven. MOSKOU (GPD,ANP) De hulpverlening aan de slachtoffers van de aard beving in het Kaukasus- gebergte in Russische re publiek Armenië is op gang gekomen. Van alle kanten zijn artsen en hulpgoederen onderweg om de tienduizenden slachtoffers hulp te bie den. Nadat eerdere schattingen uitkwa men op 50.000 doden meldde het officiële Armeense persbureau Ar- menpress vanmiddag dat de ramp misschien wel aan meer dan 100.000 mensen het leven heeft ge kost. 'In Spitak en omgeving, waar 55.000 mensen wonen is vrijwel niemand meer in leven. Lenina- kan, met 230.000 inwoners, is voor driekwart verwoest', aldus Armen- pres. Het Rode Kruis in Nederland heeft in eerste instantie 100.000 gulden beschikbaar gesteld. Er zijn besprekingen gaande om het spe ciale gironummer 777 voor hulpbij- dragen open te stellen. Het Internationale Rode Kruis heeft op alle landelijke verenigin gen een beroep gedaan hulp aan Armenië te verlenen. De Wereld raad van Kerken zond een team en de Stichting Oecumenische Hulp van de protestantse kerken, stelde haar gironummer 9 open. De EG trekt voorlopig ruim een miljoen uit voor hulp aan de slacht offers. Morgen vertrekt uit Neder land een eerste vliegtuig met door het Rode Kruis beschikbaar ge steld chirurgisch materiaal en an dere hulpgoederen naar het ramp gebied. Verder zal uit België een team van de organisatie Artsen zonder Grenzen naar Armenië ver trekken. In Moskou en in andere steden wordt donorbloed verzameld. Ook zijn verzamelpunten ingericht het inleveren en schoenen. Niet duidelijk is of al die hulp ook snel te bestemder DEN HAAG (GPD) - De belas tingmeevaller van 1,5 tot 2 miljard gulden die volgend jaar optreedt, is blijvend. Ook in de jaren na 1989 zal de Staat een dergelijk extra be drag binnenkrijgen. Minister Ru- ding (financiën) heeft dit gister avond in de Kamer gezegd. Hij ba seert zich op informatie van het Centraal Planbureau, zijn eigen ambtenaren en die van het ministe rie van economische zaken. De minister deelde de Kamer verder mee dat de staatskas vol gend jaar een meevaller zal hebben van ruim 400 miljoen gulden door een lagere bijdrage aan de EG. Dat geld wil de bewindsman in reserve houden om tegenvallende uitga ven op te vangen. Verschillende departementen dreigen namelijk hun begroting te overschrijden. Volgens Ruding zal het financie ringstekort volgend jaar niet boven de 6 procent komen. Ook voor 1990 komt de doelstelling het tekort te rug te dringen tot 5,25 procent, niet in gevaar. Voor 1988 zal het tekort, zoals verwacht, uitkomen op 6,7 procent. De minister waarschuwde de Ka mer niet te veel te gaan sleutelen aan plannen voor een vergaande belastinghervorming volgens de voorstellen-Oort. Deze plannen moeten met ingang van 1990 in werking treden. Indien de Kamer ze te veel wijzigt, ontstaat er een probleem voor het financieringste kort in 1990, aldus Ruding. AANSLAG BURGEMEESTER - De politie van de Japanse stad Na gasaki heeft vandaag een 38-jarige man gearresteerd die een aanslag wilde plegen op de burgemeester van die stad. Deze raakte een van de gevoeligste snaren in Japan door kritiek te leveren op de rol van keizer Hirohito tijdens de Tweede Wereldoorlog. UTRECHT (ANP/GPD) - De oude sokken van de Nederlan ders zijn goed gevuld. Veruit het grootste deel van 17,5 mil jard gulden aan briefjes van 1000 en 250 die vorig jaar in omloop waren, is opgepot. Dat geldt waarschijnlijk ook voor een deel van de honderdjes. Het gaat om een slordige 15 miljard, die aan het economi sche verkeer wordt onttrok ken. Dit zegt de Stafgroep Economisch Onderzoek van de Rabobank in haar jongste Kwartaalbericht. De economen leiden de ma te waarin in Nederland geld is opgepot af uit de fors toege- d bankbiljettencircula- i uit de lage frequentie nee vooral briefjes van 1000 terugkomen bij De Ne- derlandsche Bank. Deze twee factoren werden midden vo- 24 PAGINA'S rig jaar extra bevorderd door de toen afgekondigde ver plichting voor de banken om rentegegevens van klanten aan de belastingdienst te ge ven. Alleen al in de tweede helft van 1987 verdween toen 6 miljard spaargeld bij de banken. Ongeveer de helft daarvan werd opgepot. Ook verdween een deel over de grens, maar hoeveel is niet precies bekend. De Rabo bank schat dat het sinds 1982 om 10 miljard gulden gaat. In de loop van dit jaar ver toont de groei van de bankbil- jettencirculatie een met 1985 en 1986 vergelijkbaar pa troon. Wel is de hoeveelheid bankbiljetten nog steeds gro ter dan op grond van het na tionaal inkomen verwacht mag worden. Ook uit de ge matigde consumptiegroei en uit de tegenvallende spaar- aanwas kan worden afgeleid dat de middelen, die vorig jaar aan het economische verkeer zijn onttrokken, nog steeds in de oude sok zitten, aldus de ENSCHEDE (GPD) - Nederlan ders kunnen niet meer in alle Duit se winkels met girobetaalkaarten betalen. De Postbank heeft Duitse ondernemers in de grensstreek schriftelijk laten weten dat door Duitse winkeliers ingeleverde giro- KLM praat met Flying Tigers DEN HAAG/SCHIPHOL (ANP) - Asielzoekers die op Schiphol aanko men mogen niet langer worden vastgehouden in het opvangcentrum op de luchthaven. De Hoge Raad heeft gisteren uitgesproken dat het cen trum te veel op een gevangenis lijkt. De staat mag vreemdelingen de toe gang tot Nederland weigeren, maar mag hen niet van hun vrijheid be roven, aldus het hoogste rechtscollege in ons land. Asielzoekers worden op Schiphol al enige jaren ondergebracht in een afgelegen ruimte waar ze 24 uur per dag worden bewaakt. Ze mogen wel bellen en bezoek ontvangen, maar kunnen de ruimte niet verlaten zolang hun asielverzoek wordt behandeld. De vluchtelingen moeten soms maan den wachten. Een van de asielzoekers ging in 1986 tegen deze manier van opvang in hoger beroep, maar werd door de rechter in Haarlem en het gerechtshof in Amsterdam in het ongelijk gesteld. De Hoge Raad heeft de man van daag echter gelijk gegeven. Volgens de Raad worden asielzoekers te veel beperkingen opgelegd. AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft plannen om samen met de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Flying Tigers een nieuwe dekens, kleding internationale vrachtmaatschappij op te richten. Een woordvoerder van de KLM bevestigt de contac- plekke komt. In het bergachtige tem maar wü niets kwijt len hij vanuit een helikopter lange rij en vrachtwagens had zien stilstaan. Naast vrijwilligers die bij duizen den tegelijk Armenië binnenstro men en die de 12000 hulpverleners die direkt uit Jerevan op pad gin gen, is ook het leger op grote schaal ingezet. Militaire artsen zijn uit Moskou en Leningrad overgevlogen. In j- veldhospitalen hebben garnizoens- ten w artsen de afgelopen 24 uur onafge- brengen" broken operaties verricht. Met heli- onduidelijk is'öf hét'om een fusi"e kopters worden voortdurend ge- gaat iDe KLM voert met tal van wonden afgevoerd naar ziekenhui- maatschappijen besprekingen H de aangrenzende republie- over mogelijke - ipgebied is veel sneeuw geval- aard van de besprekingen, pn ppn ooggetuige meldde dat Flying Tigers is de grootste ver voerder van luchtvracht ter wereld, heeft een hoofdkantoor in Los An geles en telt 7000 werknemers. De maatschappij vliegt op alle conti nenten behalve Afrika, maar richt zich vooral op Amerika en het Ver re Oosten. De maatschappij vliegt nietop Schiphol, maar wel op Frankfurt en Brussel. De KLM wil haar vrachtactivitei- Flying Tigers onder- holding. ken Georgië en Azerbajdzjan. Inmiddels is de pers de eerste kritiek op de overheid geuit. Zo zou het aantal slachtoffers zo hoog zijn door de slechte staat van vele gebouw en het ontbreken van ap paratuur om bevingen te voorspel len. (pagina 2: Armenië in treurige top 10, pagina 5: Helft van Armenië in puin) menwerking. Zowel op het gebied van vracht als op het gebied van passagiers", aldus de woordvoer der. „De gesprekken met Flying Ti gers zijn van verkennende aard". De KLM heeft er met het oog op 1992 alle belang bij met derden sa men te werken. Wat betreft het ver voer van passagiers wordt nog steeds met Sabena en SAS over sa menwerking gepraat. betaalkaarten niet meer worden gedekt. Een woordvoerder van de Post bank in Amsterdam zegt dat de maatregel in feite neerkomt op het strak aanhalen van de teugels. Vol gens de officiële voorwaarden kun nen girobetaalkaarten in het bui tenland alleen in een postkantoor worden verzilverd. In de grensstreek wordt het ech ter al sinds een jaar of tien ooglui kend toegestaan dat Nederlandse klanten in Duitse winkels met een girobetaalkaart betalen. De winke liers konden deze kaarten zonder problemen laten uitbetalen. De zegsman van de Postbank: „Het gaat ons er om een einde te maken aan dit oneigenlijk gebruik van girobetaalkaarten, hoe verve lend dit voor alle partijen ook is". De woordvoerder ontkent dat het besluit van de Postbank is ingege ven door het feit dat aan de Duitse kant van de grens ook met gestolen kaarten wordt betaald. „Het speelt wel mee, maar het is niet de voor naamste reden geweest dat wij dit besluit hebben genomen". Cijfers van de schade die de Postbank lijdt door het betalen met gestolen of vervalste girobe taalkaarten, worden niet bekend gemaakt. De Postbank is overigens niet verplicht om een ingeleverde girobetaalkaart uit te betalen. Duitse ondernemers hebben ge schokt gereageerd op de bekend making van de Postbank. Zij zou den worden overstroomd met klachten van klanten. De bedrijfs leider van het warenhuis Karstadt in Gronau (vlak over de grens met Enschede) zegt zelfs omzetdaling te vrezen. Chinees-lndisch> Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Heeft de beste Chinese kok van Leiden die ook de specialiteiten van de: Kantong keukenPeking keuken, Shanghai keuken Si Chun keuken beheerst. Geopend s mixgens 12 00 uur lot s avonds 220) uur Aan ne voor- en achterende voldoen» parkeerplaatsen. NAVO: plannen van Gorbatsjov nog onvoldoende BRUSSEL (GPD) - Hoewel de ontwapeningsvoorstellen van Sov jet-leider Gorbatsjov door de NAVO nog onvoldoende worden gevonden, heeft de Sovjet-leider bij het bondgenootschap met zijn voorstellen wel een gevoelige snaar geraakt. Dat blijkt uit het slotcom muniqué van de bijeenkomst van de NAVO-ministers van buiten landse zaken in Brussel. Voor het eerst in jaren ademt dat communi qué een zeer optimistische toon. Volgens de NAVO z\jn er duide lijk tekenen van veranderingen in de interne zowel als de externe po litiek van de Sovjetunie, die belof tevolle vooruitzichten inhouden voor een betere dialoog tussen Oost en West. De NAVO voelt zich aangemoedigd door deze ontwik keling die „ons een nog nooit ver toonde gelegenheid geeft om tot een beter internationaal klimaat te komen". ZWAARSTE AARDBEVINGEN 1900-1988 Bewolkt Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur rond 6 graden. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige aan de kust af en toe krachtige westenwind. Dc vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe regen. Tcmperatuur's nachts in het algemeen iets boven nul. Middagtemperatuur rond 7 graden. Zaterdag 10 december zon op: 08.37 uur. zon onder: 16.28 uur; maan op: 10.29 uur, maan onder: 17.02 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.43 en 15.54 uur; laag water: 11.59 uur. I (minder dan de halve geklede zwarte damespump met perfekte pasvorm. Maten 36 - 41 Adviespr-, 34.95 I Alléén vandaag en morgen BRISTOL In LEIOEN Langegracht S (naast Digros) tel. 071-226154 Donderdag koopavond doden land kracht (schaal van Richter) datum 242.000 China 7.8-8.2 28 juli 1976 200.000 China 8.3 22 mei 1927 100.000 China 8.6 16 december 1920 100.000 Japan 8.3 1 september 1923 83.000 Italië 7.5 28 december 1908 70.000 China 7.6 26 december 1932 66.794 Peru 7.7 31 mei 1970 30.000 Turkije 7.9 26 december 1939 30.000 India 7.5 31 mei 1935 29.980 Italië 7.5 13 januari 1915 De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! D per maand* 24.45 ("I per kwartaal 72.40 PI per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Tel.:0 v.m bezorgmgi Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1