LEIDSCH DAGBLAD Scholenprotest tegen korting Groei nationale economie record 'Kleintjes' ageren tegen inkrimping aantal leerkrachten Buit kunstroof vermoedelijk in ons land AZ moet uit de competitie' Keuringsdienst onderzoekt Turkse vijgen Stichting op de bres voor pitbull-terriër «an**39 Dinsdag 6 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38799 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG/LEIDEN - Verspreid over het land is vandaag in het basis- en voortgezet onderwijs actie gevoerd tegen het plan van minister Deetman om het aantal leerkrachten op kleine scholen te beperken. Tal van scholen verstuur den protestbrieven. Het spandoek van de kleuters op de Roncallischool in Alphen aan den Rijn liet vandaag niets aan duidelijkheid te wensen over. Dienstbode van tapijtkoning in België ontvoerd BRUSSEL (ANP) Twee ge maskerde mannen hebben gisteravond de dienstbode van de Belgische tapijtfabri kant De Poortere ontvoerd. De vrouw is onder bedreiging met vuurwapens uit de villa van De Poortere in Kortrijk meegenomen naar een onbe kende plaats. Telefonisch is een losgeld van 200 miljoen frank (elf miljoen gulden) ge ëist. Het parket in Kortrijk, waar vandaag een crisiscen trum is gevormd, weigert ver der iets over de zaak te zeg gen. Vermoedelijk is er een vergissing in het spel en wa ren de misdadigers van plan de echtgenote van de tapijtfa brikant te ontvoeren. In de Noordoostpolder bleven veel kinderen thuis. Dé actie is ge organiseerd door de katholieke en protestants-christelijke onderwijs bonden, maar wordt op verschei dene plaatsen door de algemene bond ondersteund. Door de voorgenomen bezuini ging van 100 miljoen dreigen 1500 arbeidsplaatsen in het onderwijs verloren te gaan. Een sociaal plan om deze leerkrachten op te vangen ontbreekt, aldus de bonden. Bo vendien heeft de korting grote ge volgen voor kleine scholen met 125 leerlingen of minder. Scholen wor den gedwongen tot het maken van grote klascombinaties, moeten fu seren of sluiten. De maatregelen treffen vooral scholen in Zeeland, de Noordoostpolder en het noor den van het land. In Leiden en om liggende gemeenten is over het al gemeen weinig actie gevoerd, om dat de meeste scholen niet recht streeks door deze nieuwe bezuini ging worden getroffen. Op de Roncallischool in Alphen aan den Rijn haalden de ouders vanochtend uit protest hun kinde ren van school. Ook werd een op tocht naar het stadskantoor gehou den, waar de wethouder van onder wijs een koek werd aangeboden. Dit om te illustreren dat de koek op is en dat de scholen een poets wordt gebakken. Bovendien stu ren de ouders een telegram aan mi nister Deetman. Dat laatste hebben meer scholen /andaag gedaan. De katholieke ba sisschool De Flamingo in Lisse verzond niet alleen een telegram aan minister Deetman maar ook aan premier Lubbers. De school die nu slechts 79 leerlingen heeft, verzond vorige week ook al brie ven naar de fracties in de Tweede Kamer. Vooral Leiderdorp zou zwaar worden getroffen door de bezuini- gingsregel van minister Deetman. Daar zijn maar liefst zes scholen die formatieplaatsen moeten inle veren als de maatregel doorgaat. Sommige scholen hebben met be hulp van pamfletten en brieven aan ouders duidelijk gemaakt wat de gevolgen van de bezuiniging zijn. "Ondanks een groeiend leer lingenaantal zijn we door allerlei bezuinigingen in driejaar een leer kracht kwijtgeraakt", aldus P. Kleiss, directeur van de openbare Julianaschool (96 leerlingen) in Leiderdorp. Hij waarschuwt voor hardere acties. Ook voor de katho lieke mavo St. Dominicus Savio in Lisse dreigt personeelsverlies. Toch werd vandaag geen actie ge voerd. "De tijd ontbrak ons daar voor", aldus directeur J.A. Weiten- berg. Verschillende scholen kregen van de bonden te horen dat zij be ter geen harde acties als werkon derbrekingen kunnen organiseren zolang de minister nog in overleg is met de geschillencommissie Albe- da. De onderwijsbonden hebben een beroep op deze commissie ge daan om een uitspraak over de be zuiniging te doen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse economie groeit volgens het Centraal Planbureau dit jaar met 4,25 procent, een record tot dusver in de jaren tachtig. Ook voor vol gend jaar blijft het beeld gunstig, met een verwachte groei van 3,5 procent. Dat blijkt uit een notitie die het Planbureau heeft opgesteld voor het kabinet en de CEC, de ambtelij ke économische adviescommissie van het kabinet. Op grond van de jongste berekeningen van het Planbureau heeft het kabinet afge zien van het gedeeltelijk niet door laten gaan van de btw-verlaging (van 20 naar 18,5 procent) om de verwachte tegenvaller in de aard gaswinsten op te vangen. Incest: 4 jaar cel LEEUWARDEN (ANP) - De Leeuwarder rechtbank heeft van daag een 52-jarige man uit Bols- ward veroordeeld tot 4 jaar celstraf wegens incest. De man misbruikte zeker 5 van zijn 10 kinderen. De kinderen, zowel meisjes als jon gens, waren toen tussen de 10 en 13 jaar. De 22-jarige zoon kreeg een jaar cel en tbr opgelegd. De 47-jari- ge moeder werd vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. De vader en de zoon pleegden de ontucht vaak onder bedreiging van een mes of een broodzaag. De kin deren zouden zo zijn misbruikt dat ze het uitschreeuwden van pijn. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en, mogelijk met hagel. Minimumtem peratuur ongeveer 3 graden. Middag- temperatuur omstreeks 6 graden. Vrij krachtige noordwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer hard: in de loop van de dag iets afnemend. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Half tot zwaar be wolkt en mogelijk een enkele bui. Middagtemperatuur rond zeven gra den. Woensdag 7 december zon op: 08.34 uur. zon onder: 16.29 uur; maan op: 06.56 uur, maan onder: 14.43 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.49 cn 14.04 uur; laag water: 10.04 cn 22.14 uur. ging van de wereldhandel (8 in plaats, van 6 procent) en de zachte winter. Behalve de export dragen ook de investeringen sterk bij aan de groei. Dit jaar komen de bruto-investe- ringen uit op 6,5 procent, terwijl op Prinsjedag nog van 3,5 procent werd uitgegaan. Voor volgend jaar houdt het Planbureau rekening met een stijging van 7 procent. Het vooral om uitbreidingsinvesterin gen (gebouwen, machines) van een kwalitatief hoogwaardig niveau. De autoverkopen staan daarente gen onder druk. De Nederlandse uitvoer zal snel ler groeien dan de concurrerende uitvoer, waardoor opnieuw terrein winst op markten mogelijk is, al dus het Planbureau, dat wel waar schuwt voor de onzekerheden rond de dollar (1,95 gulden in 1989). De werkloosheid zal met 25.000 perso nen teruglopen tot gemiddeld 660.000. Weliswaar is de groei van de werkgelegenheid sterk met 90.000 tot 100.000 banen, maar het Planbureau constateert een blij vend hoog aanbod van arbeid. Gevaarlijke tanks slaan overboord TERSCHELLING (GPD) - Onge veer 30 mijl ten noorden van Ter schelling en Ameland drijven ten minste 23 containers in zee. Acht exemplaren bevatten vermoede lijk de brandgevaarlijke chemische stof chloroform. Door de zware storm is het moeilijk ze uit zee te bergen. De tanks zijn gisternacht tijdens een zware storm van het Franse vrachtschip Aquila, dat manke menten aan de stuurinrichting kreeg, overboord geslagen. De kustwacht en Rijkswaterstaat hou den de containers in de gaten, de brandweerkorpsen en de jutters op de eilanden zijn gewaarschuwd. De overige containers van de Aquila bevatten vermoedelijk on gevaarlijke lading als papier, druk werk en bulkgoed. De Aquila is gis teren op eigen kracht naar Enge land gevaren. De kustwacht heeft gisteren en vandaag met een vliegtuig de con tainers geobserveerd. De bedoe ling was ook met een schip de over boord geslagen lading te naderen, maar door het slechte weer - een noordwester met windkracht 9 en 5 meter hoge golven - is dat er nog niet van gekomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Om wonenden aan de oostkant van de voormalige vuilnisbelt in de Alp heuse Coupépolder werden gisteren geconfronteerd met een ondraaglij ke stank. Die kwam vrij toen de gravers het zeil weghaalden dat over een inmiddels gegraven sleuf lag. Door de westenwind werd de stank naar de omliggende huizen gevoerd. Vandaag heeft men het gat dicht gemaakt bovenop de bult en wordt aan de voet daarvan nog een nieu we sleuf gegraven. Dat is 10 meter naast de de sleuf, waarin de eerste vaten werden gevonden. Het besluit op de bult niet verder te graven hangt samen met het be kend worden van de analyse-resul taten van monsters van eerder ge vonden vaten. In het belang van het onderzoek wil een woordvoerster van de provincie daarover geen mededelingen doen. Tot dusver zijn zo'n 130 vaten ge vonden. Spoor leidde naar Noordwijkse discotheek AMSTERDAM/NOORD WIJK (GPD) - Een team van de Amster damse politie is maanden geleden al op het spoor gekomen van de buit van een grote kunstroof'twee jaar geleden gepleegd in Ierland. Ruim een maand geleden leidde dat tot een inval in een discotheek in Noordwijk. De waarde van de gestolen kunstcollectie wordt ge raamd op meer dan 80 miljoen gul den. In 1986 werden uit de woning van de Zuidafrikaanse diamant magnaat sir Alfred Beit 10 doeken van oude meesters, waaronder een beroemd schilderij van Vermeer gestolen. De werken zijn eigendom van de National Gallery of Ireland in Dublin en staan bekend als de Bleit-collectie. De Amsterdamse politie kwam op het spoor van de buit door 'be middeling' van de meester-oplich- ter Arie O. Deze vertelde de politie, ervoor te kunnen zorgen dat de schilderijen weer in Ierse handen zouden komen. Volgens 'Heer O.' zouden de doeken in een vriesauto van Ierland naar Amsterdam zijn gesmokkeld. Als bewijs zou hij de Amsterdamse politie enkele actue le foto's hebben getoond. Volgens politiewoordvoerder Klaas Wilting is er inderdaad spra ke geweest van een aanbod om de gestolen doeken terug te kopen. „Er zijn in dit soort zaken altijd lie den te vinden die graag van twee walletjes eten." De koop zou alleen kunnen doorgaan, wanneer de ro vers buiten schot zouden blijven. De Amsterdamse politie deed naar aanleiding van de foto's sa men met de Noordwijkse politie een inval bij een plaatselijke disco. Daarbij werd een man gearres teerd, die kort daarop by gebrek aan bewijs moest worden vrijgela ten. Een Belgisch expertisebureau heeft vervolgens enkele miljoenen beschikbaar gesteld om met be hulp van pseudokopers te probe ren de collectie te achterhalen. Maar volgens Wilting is de politie niet op dat voorstel ingegaan, om dat de aanwijzingen te mager wa ren. Bij de politie vreest men nu dat door alle publiciteit het succes op een goede afloop tot een minimum is gedaald. ALKMAAR (GPD) - Govert van de Borden, bestuurslid van de landelijke organisatie van voet balscheidsrechters (COVS), vindt dat AZ tijdelijk uit de com petitie moet worden genomen. De KNVB-bestuurder uit Brielle zei dit vanmorgen voor de KRO- radio naar aanleiding van de mo lestatie van scheidsrechter Van Mierlo direct na afloop van AZ- DS'79. Volgens Van de Borden wor den elke maand tientallen scheidsrechters gewond door supporters en spelers. Het steekt hem vooral dat, volgens hem, niemand van AZ een helpende hand toestak toen de scheids rechter door een aantal jongelui werd geslagen en getrapt. In het tv-programma Sport Studio van gisteravond nam Leo van der Kroft, voorzitter scheids- rechterscommissie betaald voet bal, het volledig op voor scheids rechter Van Mierlo. Hij ontkende ook dat de arbiter matig had ge floten. "Dat heeft met deze zaak niets te maken. Als dit zo door gaat, hebben we over vijf jaar geen scheidsrechter meer over", aldus Van der Kroft, die verant woordelijk is voor de aanstelling van de scheidsrechters in het be taald voetbal. RIJSWIJK (ANP) - De Keurings dienst van Waren onderzoekt uit Turkije afkomstig gedroogde vij gen op aflatoxine, een uitschei- dingsprodukt van schimmels die kankerverwekkend is. De dienst heeft tot het onderzoek besloten nadat in Denemarken bij een partij vijgen een aflatoxine- waarde is vastgesteld ver boven de toegestane waarde. Enkele landen, waaronder Denemarken, hebben inmiddels een invoerstop voor Turkse vijgen ingesteld. Het is nog onzeker wanneer de uitslag van het onderzoek in Nederland bekend is. Nederland importeert jaarlijks ongeveer 1000 ton gedroogde vij gen, waarvan het merendeel uit Turkije komt. DEN HAAG (ANP) - Het muilkorven en registreren van pitbull-terriërs is geen oplossing en geeft alleen maar nieuwe problemen. De simpelste oplossing is een aanlijngebod voor alle hon den, zoals dat in vrijwel alle Nederlandse gemeenten geldt. Dit zegt de Stichting Pit Buil Belangen in een petitie die vandaag is aangeboden aan de Tweede Kamer, samen met ruim 11.000 handtekenin gen van liefhebbers van de pitbull. De petitie is het weerwoord van pitbull-liefhebbers op het in september verschenen rap port van een speciale commis sie over agressief gedrag bij honden. De pitbull-terriër werd daarin omschreven als een gevaarlijke, onbetrouw bare hond, die alleen maar wordt gefokt als 'vechtmachi ne'. Volgens de petitie heeft de commissie alleen maar ge zocht naar een manier om de 22 PAGINA'S American pitbull-terriër het leven in Nederland onmoge lijk te maken. De stichting vindt dat een aantal voorvallen met bijten de honden volstrekt ten on rechte is toegeschreven aan pitbull-terriërs. De commis sie heeft volgens de pitbull- fans bewust met cijfers gema nipuleerd. De stichting zegt dat het fokken op agressief gedrag niet zozeer bij de pit bull alswel bij andere rassen zoals de Mechelse herder voorkomt. De stichting heeft onder bijna 100 dierenartsen in het land een enquête gehouden. Van de dierenartsen noemt 83 procent de pitbull "betrouw baar en prettig te behande len". Twaalf procent noemt het ras "instabiel" en 5 pro cent vindt de pitbull "agres sief". De overgrote meerder heid van de dierenartsen vindt de hond geen groter risi co voor de maatschappij dan bij voorbeeld herdershonden, bouviers, rottweilers of boxers. Een derde van de art sen vindt wel dat de pitbull door zijn bouw bij bijten meer schade kan aanrichten dan andere soorten. Ook verpleegduur daalt Op de foto: met gasmaskers op wordt de inhoud van opgegraven vaten onderzocht. (foto Ben de Bruijn) Minder mensen naar ziekenhuis UTRECHT (ANP) - Het aantal op namen in Nederlandse ziekenhui zen is in 1987 anderhalf maal zo sterk afgenomen als het jaar daar voor. Vorig jaar waren er 1,52 mil joen opnamen, 28.500 minder dan in 1986. Ook de gemiddelde ver pleegduur blijft dalen. Deze be droeg in 1987 11,5 dagen. Een jaar daarvoor was dat 11,8 dagen. Al met al ligt het totale aantal ver- pleegdagen in 1987 by na 793.000 la ger dan in 1986. Dat staat in het jaarboek landelij ke medische registratie 1987 van de Stichting Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg (SIG). De toe genomen dagverpleging en polikli nische behandeling spelen waar schijnlijk een rol in de daling van het aantal ziekenhuisopnamen. Vorig jaar werden 15.224 patiën ten minder geopereerd dan in 1986. De daling lag vooral bij mensen jonger dan 65 jaar. Boven die leef tijd is sprake van een stijging. Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand# 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1