LEIDSCH DAGBLAD van daag In VS en Italië 210 arrestaties Leiden verliest kort geding en verspeelt 36 woningen Kaping Sovjettoestel I SKIKLEDING f t SKISCHOENEN Streekvervoer: meer sneldiensten in spits Bex en Ohra samen: voor stuntprijzen autovakanties Gladheid in regio valt mee Vijfde aanslag op krantenconcern binnen twee weken BESTOL I WINTER! 1 SPORT f Vrijdag 2 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38796 Prijs fl. 1,20 UTRECHT (ANP) - De geza menlijke ondernemingen in het streekvervoer hebben een dienstregeling opgesteld voor 85 snelle buslijnen tussen 35 gemeenten tijdens de spitsuren. Doel daarvan is meer forensen de auto uit en de bus in te krijgen. In de komende ja ren wil het streekvervoer uit eindelijk komen tot een uitge breid netwerk van zo'n 120 tot 150 snelle spitsbusverbindin- gen. Al eerder is Westnederland met de Shuttle-bus gekomen, die comfortabel en snel passa giers in het spitsuur van Al phen naar Amsterdam brengt. De ESO, waarin de streekver- voerbedrijven samenwerken, wil nu landelijk deze vorm van vervoer gaan opzetten. De or ganisatie mikt met zijn spits- bussenplan op een jaarlijkse vervoersgroei van minstens 3 tot 4 procent, ongeveer een ver dubbeling van het huidige groeitempo van het streekver voer. Vorig jaar namen 379 mil joen mensen de streekbus. De 85 spitsbussen zullen ver spreid over het hele land gaan rijden, aldus ing. H.E. de Vroome, hoofd vervoerskunde van de ESO. Om de bussen ruim baan te geven moet er 100 mil joen gulden gestoken worden in verbetering van de infra structuur (vrije busbanen, 'busvriendelijke' stoplichten etcetera). Naast die eenmalige investering vergt de exploita tie van de 85 spitsbussen jaar lijks 26 miljoen gulden extra. De helft daarvan brengt het streekvervoer zelf in het laatje, de rest moet van de overheid komen, aldus De Vroome. De besprekingen met het mi nisterie van verkeer en water staat over de financiering van de eerste fase zijn nog niet rond maar de ESO heeft er vertrou wen in dat verkeersminister Smit-Kroes wel met de beno digde gelden over de brug zal komen. "Als het de minister echt ernst is met de bevorde ring van het openbaar vervoer dan moet het geld geen pro bleem zijn", aldus De Vroome. Als minister Smit het licht op groen zet kan het spitsbussen- net volgend jaar september van start gaan. Gereden wordt in eerste instantie met eigen per soneel en materieel maar ook het inhuren van chauffeurs en bussen van derden (bij voor beeld touringcarbedrijven) be hoort tot de mogelijkheden, al dus de ESO. VANDAAG 24 PAGINA'S ALPHEN/ARNHEM - Verzeke ringsmaatschappij Ohra gaat met Bex Reizen uit Alphen aan den Rijn voor stuntprijzen autovakan ties verkopen. De organisaties heb ben daarvoor een samenwerkings verband gesloten. organisatie, Bex/Ohra, garandeert de reiziger tien procent goedkoper uit te zijn dan bij andere reisorganisaties. Verder introduceert Bex/Ohra de mogelijkheid om vakanties in ter mijnen achteraf te betalen. Als bin nen een jaar het volledige bedrag wordt betaald, wordt hiervoor geen rente berekend, aldus woordvoer der R. Zwart namens Bex/Ohra. Het prijsvoordeel ontstaat door dat de reizen rechtstreeks worden geboekt zonder tussenkomst van reisbureaus. Om een reis te boeken bij de nieuwe organisatie hoeft de vakantieganger de deur niet uit, want dat kan telefonisch tussen ne gen en negen uur en op zaterdag tot drie uur. Verder wil Bex/Ohra klanten trekken door meer service in de vorm van provisie-vrij geld wisse len bij de grenswisselkantoren, meer voorlichting over de vakan tiebestemming dan elders gebrui kelijk is, goedkope overnachtingen voor automobilisten en voordelige mogelijkheden om auto's te huren. Voor de zomer van het volgend jaar kunnen vakanties geboekt worden naar Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Hongarije, Spanje, Ita lië, Nederland, Joegoslavië, Oos tenrijk, Zwitserland maar ook in Nederland. In een later stadium gaat Bex/Ohra op deze manier wellicht ook vliegreizen verkopen. Bex is een betrekkelijk jong be drijf dat zich gespecialiseerd heeft in volledig verzorgde busreizen. Ohra houdt zich voornamelijk be zig met schade-, ziektekosten- en pensioenverzekeringen. Maar als eigenaar van Sinbad Reizen is het bedrijf geen vreemde in de r reld. DEN HAAG (ANP) - Hoewel het plaatselijk glad was, heeft het verkeer in de regio vanmorgen weinig problemen ondervonden. Ernstige ongelukken deden zich niet voor. In Voorschoten liep een vrouw een gebroken heup op na een val van haar fiets als ge volg van de gladheid. In het oosten van het land ont stond gisteravond een chaos in het verkeer omdat de wegen beij zeld waren. Er ontstonden lange files en er deden zich veel glijpar tijen en aanrijdingen voor met aanzienlijke materiële schade. De rijksweg A-48 tussen Arnhem en Dieren moest wegens het gladde wegdek worden afgeslo ten. Met name Overijssel had het zwaar te verduren. Volgens een politiewoordvoerder raakten ze ker tien mensen gewond. Onlusten bij consulaat Joegoslavië in Sydney CANBERRA (Rtr/AFP) - Austra lië heeft het Joegoslavische consu laat in Sydney vandaag gesloten. De consulaire staf heeft tot maan dagavond de tijd om het land te verlaten. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Gareth Evans in Canberra bekendgemaakt. Het personeel telt acht leden. In totaal zijn 21 mensen, waaronder ook fa milieleden, door de uitwijzings maatregel getroffen. Evans verklaarde tegenover journalisten dat Joegoslavische functionarissen hadden geweigerd de veiligheidsbewaker Zoran Ma- tijas over te dragen, die ervan wordt verdacht zondag een 16-jari- ge jongen van Kroatische afkomst te hebben beschoten en verwond. De functionarissen hadden daartoe tot gisteravond de tijd gekregen ge kregen. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23 95 Q per hall jaar 141.90 (alleen mogeli|k met automatische betaling) r—j per iaar 270 25 O per kwartaal 70.95 voorkeur aankru.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus f Naam: Straal: Postcode/Plaats: Teletoon;(i.v.m. controle bezoramni h Aiptwnt 0*gt>i*d. WASHINGTON (UPI/Rtr) - De mensen in Café Giardino in Brook lyn dachten gisterochtend eerder aan een grap, maar de FBI-agenten die het pand binnendrongen waren echt. Van New York, Buffalo, Bal- timore, Miami en Philadelphia tot San Francisco, Newark Rockford en acht plaatsen in Italië, werden in een klap tientallen leden van drugsbendes gearresteerd, zeker 59 in de VS en 22 in Italië. Het was het voorlopige sluitstuk van een gezamenlijke actie van de Amerikaanse en Italiaanse autori teiten. Aan de uitvaardiging van ar restatiebevelen tegen in totaal bij na 210 personen aan beide zijden van de oceaan - 75 in de VS en 133 in Italië - ging drie jaar voorberei- ding vooraf. De bendes werden zorgvuldig geïnfiltreerd of geprovoceerd door geheim agenten, die zich als hande laren voordeden. Dit om juridisch sterk bewijsmateriaal tegen de hoogste bazen op te bouwen. Een grote bijdrage tot de operatie werd geleverd door de Italiaanse open bare aanklager Giovanni Falcone, de motor achter het massaproces tegen de Sicilaanse mafia vorig De nu in de VS en Italië gearres teerden behoren vermoedelijk tot de jongste generatie van de mafia, die aan de macht kwam na de bloedige onderlinge twisten in de jaren zeventig. Bij een eerder on derzoek in de VS naar heroïnehan del via pizzeria's ontdekte de Ame rikaanse federale recherche FBI een ring van Siciliaanse huisvrou wen die als vliegende koeriersters heroïne naar de VS brachten. Die werd in zakjes op het li chaam geplakt van de jonge vrou wen, die per vlucht 40.000 gulden opstreken en zich in wolken par fum hulden tegen de snuffelhon den van de douane. Maar bij de jongste actie van de autoriteiten waren ook degenen aan de beurt die op de achtergrond verantwoor delijk zijn voor de handel. Volgens een agent werden alle 'grote jongens' aan weerszijden van de oceaan opgepakt. De heroï ne ging ook in vloeibare vorm in wijnflessen van het merk Corvo naar de VS. Bij het onderzoek kwam tevens aan het licht dat co caïne uit Zuid-Amerika voor be werking naar een laboratorium in Spanje werd gestuurd en' vandaar naar Italië waar het werd geruild voor heroïne, die voor de VS was bestemd. De dollars die deze heroïne op bracht moesten echter weer 'terug' naar Italië. Daardoor liep de zaak scheef, want dit werd uitgespit door de Italiaanse fiscale politie. Deze volgde alle dollar-liretransac- ties om te concluderen dat er veel meer dollars aankwamen dan ver klaarbaar zou zijn als overmakin- Schoolmeisjes jagen met gejoel cabaretier van het toneel TERNEUZEN (GPD) - Caba retier Paul de Leeuw is gis teravond in het Zuidlandthe- ater in Terneuzen door een groep schoolmeisjes van het podium gejaagd. Na twintig minuten van zijn cabaret programma 'De Rozebottel- tijd' kapte De Leeuw ermee. "Het waren gewoon honderd kindertjes die dachten dat ze leuker waren dan ik", aldus De Leeuw na afloop. Het gejoel en gegil van de bakvissen begon al direct bij zijn opkomst op het podium. Het openingsnummer, een se- rieus liedje, kwam als gevolg daarvan niet uit de verf. De onrust in de zaal hield aan, ondanks de verzoeken van De Leeuw om er mee op te houden. De meisjes, afkom stig van de scholengemeen schap met de toepasselijke naam 'De Leeuwtjes' uit Ter- neuzen, begonnen de artiest luid en treiterig na te praten. Toen na twintig minuten ie mand met een flitser een foto maakte, vertrok De Leeuw naar zijn kleedkamer. Veel bewolking Veel bewolking. Later op de dag wat regen en in het noorden van het land kans op ijzel. Minimumtemperatuur van min 2 graden in Groningen tot 2 graden in Zeeland. Middagtempera- tuur van 1 graad in Groningen tot 4 graden in het zuiden. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtin gen. Later op de dag zuidwest, aan de kust toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met regen en middagtemperatuur rond 8 graden. Meer wind. Zaterdag 3 december zon op: 08.28 uur, zon onder: 16.31 uur; maan op: 01.58 uur, maan onder: 13.45 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.38 en 23.16 uur; laag water: 06.19 en 18.21 uur. Gevoelige slag voor drugshandel van mafia gen door emigranten. Vele formu lieren vertoonden hetzelfde hand schrift en betroffen overmakingen naar dezelfde namen, waarvan er vele gefingeerd bleken. Het onderzoek begon in Buffalo, New York. maar al snel bleek er verband te bestaan met de zaak van de 'IJzererl Toren', die al voor werp van onderzoek vormde in Philadelphia. De naam 'IJzeren To ren' komt van de restaurant- en pizzaketen 'Ferro Food' van een bepaalde groep van de Gambino- familie, waarbij 'Ferro' ijzer bete kent, en van de Siciliaanse plaats Torretta of 'Torentje'. De twee Gambino's van de restaurantketen die gisteren in de VS werden opge pakt hebben volgens de onderzoe kers echter niets te maken met de groep van de Gambino-familie die in drugs handelt. Deze groep ge bruikte wel Café Giardino in Brooklyn als hoofdkwartier. Maar bij alle arrestaties in Italië ging het om leden van de mafia-fa- milies van de Spatola's, Gambino's en Inzerillo's, die wel zijn betrok ken bij deze handel in Italië en de VS. Voor de dollars die uit de VS moesten terugvloeien werden in al le gevallen banken gebruikt in plaatsen rond Toretta, wat het werk van de Italiaanse fiscale poli tie aanzienlijk vergemakkelijkte. Personeel van de Explosieven Opruimings Dienst bekijkt de auto de bom tot ontploffing is gebracht. (foto ANP) LEIDEN - De gemeente heeft een kort geding tegen de staat verloren om dit jaar alsnog 36 gesubsidieer de woningen te mogen bouwen. De aanvraag was eerder door de hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting (HID) afgewezen omdat de aanvragen niet juist wa ren ingediend. De rechter deelt de argumentatie van de HID. Het gaat om vijf huurwoningen aan de Oude Varkenmarkt en 31 woningen voor studenten op het Schuttersveld. Jaarlijks krijgt de gemeente een hoeveelheid wonin gen toegewezen die in de gesubsi dieerde sector mogen worden ge bouwd, een aantal dat overigens steeds weer door de gemeente als onvoldoende wordt bestempeld. Door de uitspraak van de rechter wordt dit aantal voor dit jaar nog eens met 36 verminderd. Deze hui zen worden nu voor 1989 meege teld. De reden van de afwijzing van de HID is dat bij de aanvrage een en kel onderdeel van beide plannen ontbrak of verkeerd was bijge voegd. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) noemt de afwij zing 'super kinderachtig': "In het ene geval stond een kruisje ver keerd, in het andere geval hadden wij geen palenplan bijgevoegd. Maar dat wordt toch nooit gecon troleerd", aldus Tesselaar. De fout bij de gemeente is vol gens Tesselaar ontstaan omdat de tijd ontbreekt om alle plannen vol doende voor te bereiden. Tegen het moment - 1 oktober - dat de plan nen bij de HID moeten liggen, is het spitsuur op het stadsbouwhuis. "Je blijft hijgend achter je eigen staart aanlopen", aldus de wethou der. De afloop van het kort geding kwalificeerde hij als 'een grote domper'. Leiden is overigens niet de enige gemeente in de provincie die door een onvolledige aanvrage haar wensen niet gehonoreerd ziet. In het totaal werden in Zuid-Holland op deze grond zo'n 500 huizen afge wezen. Tesselaar meent dat de re gels strakker gehanteerd worden dan vroeger. "Dit is een gevolg van de bouwenquête. De bureaucratie is enorm toegenomen", aldus de wethouder. De 36 woningen zijn inmiddels aan een andere gemeente toegewe zen. Ook op deze grond oordeelde de rechter dat het besluit van de HID niet teruggedraaid kan wor den omdat dit de staat extra geld gaat kosten. Vliegtuig op weg naar Israël Adviesprijs 49.95 w I BRISTOL In LEIDEN I Langegracht 5 (naast Digros) lel. 071-226154 Donderdag koopavond! MOSKOU (AP) - In het zuiden de Sovjetunie is vandaag een ver keersvliegtuig van de luchtvaart maatschappij Aeroflot gekaapt. Het toestel stond enige tijd aan de grond op een vliegveld in de omge ving van Moskou, maar kreeg van de autoriteiten toestemming om naar Israël te vertrekken. Over de achtergrond en de mo tieven van de kapers is niets be kend. Volgens de Israëlische woordvoerder Eyal van de luchtha ven Ben Gurion bij Tel Aviv waren de luchtvaartautoriteiten in Israël door de Sovjetunie per telex over de komst van het vliegtuig inge licht. Het vliegtuig zou om drie uur vanmiddag in Tel Aviv worden ver wacht. Eyal 'zei dat op Ben Gurion nog geen alarm was afgekondigd. "Wij weten niet wie de kapers zijn", zei hij. Eyal zei dat zijn informatie af komstig was van Russische lucht vaartautoriteiten. Aan boord be vindt zich, volgens Eyal, een groot aantal kinderen. De Israëlische au toriteiten proberen nadere infor matie te krijgen uit Moskou. RIJSWIJK (GPD/ANP) - Bij het gebouw van de Sijt- hoff Pers in Rijswijk is van morgen een in een auto ver borgen bom ontploft. Er vielen geen gewonden. De schade bleef beperkt. In een straal van honderd meter werden alle kantoorpanden ontruimd. De aanslag van vanmorgen is de vijfde in een reeks, die vorige week is begonnen nadat de Haagsche Courant, een van de bladen van Sijthoff Pers, een rechtbankver slag publiceerde over het beveili gingsbedrijf Toetanchamon. Tegen half negen vanmorgen kwam bij Sijthoff Pers een ano niem telefoontje binnen dat een uur later een bom zou ontploffen in een bij het pand geparkeerde auto. Een minuut voor half tien ontplof te de bom inderdaad. De auto stond in een zijstraat vlakbij de hoofdvestiging van Sijthoff in de Plaspoelpolder in Rijswijk. De politie, die een groot onder zoek is begonnen, neemt de zaak hoog op. Overigens weet men niet in welke richting er moet worden gezocht. Er is al reeds een speciaal rechercheteam aangesteld, dat zich met de zaak bezighoudt. De Explo sieven Opruimings Dienst zou in de loop van de dag de auto onder zoeken. Sinds vorige week zijn achter eenvolgens aanslagen gepleegd op een bijkantoor van de Haagsche Courant in het centrum van Den Haag. Later werd brand gesticht in een uitdeelcentrum van de Sijthoff Pers en werden ruiten ingegooid bij directieleden van het bedrijf. Ook werd een aanslag gepleegd op een bijkantoor van de Goudse Cou rant, een kopblad van de Haagsche Courant. Adjunct-hoofdredacteur D. Toet van de Haagsche Courant noemde de situatie beangstigend, maar het personeel hield zich volgens hem 'redelijk goed'. Hij zei geen enkel idee te hebben in welke richting de daders moeten worden gezocht. De voorpret Iran beginnen! jl Kom gauw kijken naar onze fantastische» kollektie CI/|'C BLIZZARD - R0SSIGN01 - HEAD FISCHER - SALOMON - TYROLIA KNEISSL - TENSON - STEINEBRONN SPORTALM - CREACT - 0ESCENTE e VERHUUR EN SERVICE den Haan Wintersport? RIJNSBURG Vliet Zuidzijde 24 Tel. 01718 28344 Tweede oproep voor korpschef Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - De Rotter- damse politie zal het nog een flinke tijd zonder korpschef moeten doen. Deze maand roept burge meester Peper voor de tweede keer mensen op om te solliciteren naar deze functie. De vorige oproep, die eind oktober in het Algemeen Poli tieblad stond, heeft te weinig ge schikte kandidaten opgeleverd. Al leen de Eindhovense korpschef R. H. Hessing zou na de eerste selectie zijn overgebleven. Een deel van de vertrouwenscommissie heeft Pe per al meermalen duidelijk ge maakt niet met slechts één kandi daat aan tafel te willen zitten. politiemensen enige arrestanten af, die ervan te zijn bij de internationale drugshandel van (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1