LEIDSCH DAGBLAD Heide is vrijwel verdwenen 6.95 SLA NÜ UW SLAG! Satellietbeelden tonen verzwegen kernongeluk in Sovjetunie in 1957 Deetman wil overleg met studenten voortzetten Alarmerend rapport van vijftig instituten over verzuring DODENTAL BANGLADESH NAAR 900 Topgesprek op Newyorks eilandje Eindelijk akkoord over fusie van nutsbedrijven Donderdag 1 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38795 Prijs fl. 1,20 STOCKHOLM (Rtr) "De grootste kernramp ter we reld, vóór die van Tsjernobyi, heeft zich in de winter van 1957-1958 in de Sovjetunie voltrokken zonder dat iemand daarvan wist". Dit heeft een Zweeds bedrijf voor ruimte onderzoek gisteren gepubli ceerd. Het bedrijf baseert de ze feiten op satellietbeelden. Moskou zou echter tot nu toe over deze ramp hebben ge zwegen. De beelden, door een com puter vergroot, tonen dat een gebied van 250 vierkante kilo meter rond het militaire com plex van Kysthym in het oos ten van het Oeralgebergte 31 jaar na de beweerde ramp nog steeds verlaten is. Ongeveer 30 dorpen, die op kaarten van voor 1950 voorkomen, zijn overwoekerd of vernietigd. Vroeger bouwland ligt braak en een rivier is geblokkeerd, waarschijnlijk om het weg stromen van radioactief wa ter te voorkomen. Al enkele jaren geleden de den Sovjetrussische dissiden ten en enkele geleerden ver slag van de ramp in Kysthym. Het ongeluk zou zich hebben voorgedaan in de winter van 1957-1958. Een onbekend aan tal mensen zou daarbij het le ven hebben verloren. Na de ramp zouden duizenden boe ren zijn geëvacueerd. Volgens de Sovjetbioloog Zhores Medvedev die in bal lingschap leeft, heeft in 1967 op dezelfde plaats zich een tweede ongeluk voorgedaan. Het team dat de satellietbeel den onderzocht, zei dat men dat niet had kunnen vaststel len. In verslagen van de ramp in Kysthym staat over de oor zaak van het ongeluk dat nu cleair afval, dat in een meer bij de reactor was gestort, tot ontploffing was gekomen. Een meer naast het terrein lijkt bijna helemaal te zijn vervuild met radio-actief af val, aldus de onderzoekers van de satellietbeelden. Michael Stern, die de beel den met een computer be werkte, zei dat de Sovjetauto riteiten het gebied tegen woordig lijken te gebruiken voor militaire oefeningen. "Mogelijk worden daar solda ten getraind voor het vechten in een radioactief besmette omgeving", aldus Stern. "Spo ren in het landschap wijzen daarop", zei hij. Ook blijkt uit de beelden dat buiten het afgesloten ge bied nieuwe dorpen zijn ver rezen. Waarschijnlijk wonen daar personeelsleden van het complex, zo zegt het Zweedse bedrijf. "Wellicht krijgen de personeelsleden een gepaste beloning, omdat het nog steeds zeer gevaarlijk is om in het gebied te wonen". Behalve deze activiteiten zijn geen andere tekens van leven rond Kysthym waarge nomen. De Zweedse onder zoekers die gisteren de satel lietbeelden van Kysthym pu bliceerden, kwamen in 1986 met de eerste beelden en de tails van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyi in 1986. Geld voor RUL voor intensief aids-onderzoek LEIDEN/AMSTERDAM De Stichting Aids Fonds gaat driejaar lang een wetenschappelijk onder zoek in het kader van de aids-be- strijding steunen dat door de Leid- se universiteit en het Academisch Medisch Centrum Amsterdam zal worden uitgevoerd. Daarbij zal worden bekeken of het mogelijk is om het aids-virus minder infectiegevaarlijk te ma ken. De kosten van het onderzoek bedragen ruim twee ton, zo maakte de voorzitter van de Stichting Aids Fonds, mr. E. Toxopeus bij het be gin van 'World Aids Day' in Am sterdam bekend. Deze World Aids Day wordt, op verzoek van de Wereldgezond heidsorganisatie, vandaag in alle lidstaten gehouden om het onder werp aids opnieuw onder de aan dacht van de bevolking te brengen. In Amsterdam gebeurt dat onder meer met behulp van een voorlich tingsbus die door de stad rijdt. Te vens zal het Amsterdamse ver voersbedrijf in december op zes trams reclame maken voor het Aids Fonds. Om zes uur vanmiddag is er op de Dam een korte herdenking die is georganiseerd door de belangen vereniging Mensen met Aids. ZOETERMEER (ANP) - Minister Deetman van onderwijs wil nog maals overleg met de studenten over een aantal verlangens die zij maandagavond in het overleg in de zogeheten Studentenkamer heb ben geuit. In een brief aan de Lan delijke Studentenvakbond (LSVb) en aan het Interuniversitair Stu dentenoverleg (ISO) schrijft Deet man dat hij de besprekingen als zinvol heeft ervaren, hoewel op een groot aantal punten overeenstem ming niet mogelijk bleek. De minister stelt de studenten onder meer voor nogmaals te pra ten over het auditorenfonds en de korte universitaire opleidingen voor afgestudeerde HBO'ers. Ook wil hij de kortingen op het budget van de universiteiten op de agenda zetten. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVp) ziet de uitnodiging van minister Deetman van onder wijs om weer te komen praten als een opening in de ontstane impas se. De LSVp houdt vast aan een al ternatief voor de harmonisatiewet zoals die in het afgelopen overleg door de bond naar voren is ge bracht. De korting op de universi teiten van 2,7 procent is voor de LSVp nog steeds onaanvaardbaar, omdat de kwaliteit van het onder wijs daarmee in het geding komt. Mei wordt de maand waarin de Nederlandse student zijn studie beurs moet aanvragen voor het ko mende studiejaar. Wie voof 1 juni die aanvrage heeft ingediend, krijgt op 1 september 1989 recht op een gratis openbaar vervoer-kaart. lichte vorst Wolkenvelden en hier en daar sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer min 4 graden. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige noordoostelijke wind, aan de Waddenkust krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag af en toe sneeuw en in de nacht lichte vorst. Na zaterdag af en toe regen en geleidelijk oplopende raiddagtemperatuur tot ongeveer 7 graden. Vrijdag 2 december zon op: 08.26 uur. zon onder: 16.32 uur: maan op: 00.48 upr. maan onder: 13.35 Waterstanden te katwijk hoog water: 09.22 en 22.06 uur; laag water: 05.16 uur en 17.03 uur. DHAKA (AP) - De orkaan, die gisteren kustgebieden ter. Volgens een officiële zegsman in Dhaka konden in het zuiden van Bangladesh en het oosten van India duizenden mensen worden geëvacueerd voordat de or- trof heeft aan ongeveer 900 mensen het leven gekost, kaan toesloeg. Regeringsfunctionarissen in Dhaka verklaarden van- De Bengalese bevolking werd via luidsprekers voort morgen dat vermoedelijk ruim 870 mensen de dood durend op de hoogte gehouden van het verloop van de hebben gevonden, onder wie 500 vissers die op zee wa- cycloon. Volgens de autoriteiten is Khulna, ongeveer ren. 175 kilometer ten zuidoosten van Dhaka, het zwaarst Er zijn honderden gewonden gevallen en er worden getroffen door de orkaan, nog honderden mensen vermist. De storm, die gisteren In Dhaka, dat door winden met een kracht tot 120 ki- over het land raasde, ging gepaard met windstoten die lometer per uur werd geteisterd, raakten elektriciteits in sommige gebieden een kracht van 250 kilometer per en telefoonleidingen zwaar beschadigd en ontstonden uur bereikten, zware regen en vloedgolven tot vijf me- problemen met de waterleiding. (foto ap> Gorbatsjov, Reagan en Bush houden lunchbespreking WASHINGTON (GPD) - Presi dent Gorbatsjov van de Sovjetunie zal volgende week woensdag in New York een lunchbespreking houden met president Reagan en zijn opvolger vice-president Bush. Het is de bedoeling het gesprek, dat naar schatting drie uur zal du ren, op Govenors Island in de ha ven van New York te laten plaats vinden. Volgens de ^oordvoerder van het Witte Huis is er geen vastom lijnde agenda voor het gesprek, maar president Reagan en vice- president Bush zijn zeker van plan wapenbeheersing, mensenrechten en Afghanistan aan de orde te stel len. Al wordt het geen volledige top conferentie, louter een formaliteit zal het bezoek evenmin worden. Volgens minister van buitenlandse zaken, Shultz, zal er een gesprek Opperste Sovjet aanvaardt nieuwe grondwetswijziging MOSKOU (AP) - De Opperste Sovjet heeft vandaag de door par tijleider Gorbatsjov voorgestelde wijzigingen van het politieke be stel met overweldigende meerder heid aanvaard. Slechts een hand vol tegen-stemmen en stemont- houdingen getuigde van kritiek op het hervormingspakket. In de Sovjet van Nationaliteiten werden de plannen van Gor batsjov, die volgens sommige criti ci de macht te veel in Moskou zou centraliseren evenals het ambt van de president, met 657 stemmen voof, 3 tegen en 26 onthoudingen aangenomen. (Pagina 5: Doden bij onlusten Sovjetrepublieken) plaatshebben, zonder dat er speci fieke voorstellen op tafel komen of bepaalde problemen zullen wor den opgelost. Shultz heeft een verlanglijstje opgesteld van mogelijke gestes, die Gorbatsjov als een mooie afsluiting van de ambtsperiode van president Reagan zou kunnen doen. Het zou volgens Shultz een goed idee zijn als Gorbatsjov in New York aan kondigt dat de Sovjetunie haar conventionele troepenmacht in Oost-Europa gaat inkrimpen of de Berlijnse muur zal afbreken. TDK D C60 Dynamic iy pe-i - 3 pack Nederlands populairste kwaliteits Ferro cassette. Totale speelduur 3 uur. Nü 3 stuks BILTHOVEN/DEN HAAG (ANP/GPD) - De verzuring van lucht, bodem en bossen in Nederland is ernstiger dan tot nu toe werd aangenomen. De bossen raken uitgedund, de heide is vrijwel verdwenen en de kwaliteit van het grond water wordt steeds slechter. Doeltreffende maatregelen gaan jaarlijks miljarden guldens kosten. Dit blijkt uit het grootste verzu- ringsonderzoek dat ooit in Neder land is uitgevoerd en gisteren in Bilthoven is gepresenteerd. Het onderzoek heeft drie jaar geduurd en is voor de helft gesubsidieerd door de overheid, raffinaderijen en elektriciteitsproducenten. Vijftig instituten en universitaire vak groepen hebben eraan meege werkt. Het rapport moet dienen als basis voor een bestrijdingsplan van de verzuring, opgesteld door het ministerie van VROM, dat volgend vooijaar naar de Tweede Kamer gaat. De belangrijkste verzuurders zijn ammoniak, zwaveldioxyde en stikstofoxyde. De hoeveelheid zu ren die op ons land terechtkomt is nog altijd drie keer te hoog. De grond wordt steeds zuurder zodat het leven in de bodem wordt ver stoord. Ook komen de schadelijke stoffen steeds dieper in de grondla gen terecht en hebben zij op som mige plaatsen al het grondwater bereikt. Van de heide is nog maar 7 procent over, de rest is onder in vloed van stikstof vergrast. Ook de bossen zullen vroeg of laat verdwijnen. Zij zijn tot nu toe de belangrijkste opvangers van de luchtverontreiniging. In de bossen zal de hoeveelheid neerdalende zwaveldioxyde en ammoniak met tachtig procent moeten dalen om de ergste schade te voorkomen, zo berekenen de onderzoekers. Er zijn technische maatregelen mogelijk die de hoeveelheid am moniak en zwavel kunnen terug dringen, maar die kosten miljarden guldens per jaar. Een oplossing is het ontwerpen van een andere ver brandingsmotor voor auto's. Wat betreft stikstofoxyde zijn de onder zoekers pessimistisch. Meer dan zestig tot zeventig procent terug dringen lijkt niet mogelijk. Overigens zorgen ook de ons om ringende landen ervoor dat het Ne derlands milieu verzuurt. De Bondsrepubliek Duitsland is wat dat betreft goed voor 22 procent, België voor 12 procent en Enge land voor 11 procent. Probleem is dat er geen sprake is van een ge- Van Russische zijde staat Afgha nistan hoog op de agenda. De Sov jetunie heeft de terugtrekking van haar troepen, die in februari vol gend jaar moet worden voltooid, stopgezet met de beschuldiging dat Pakistan en de Afghaanse re bellen met Amerikaanse steun het akkoord schenden en op grote schaal de rebellen bewapenen. De Russen zouden zo mogelijk voor februari deze zaak willen op lossen, om alsnog de troepenterug trekking op 15 februari te voltooi- Shell-verzekering tegen stijgende benzineprijzen ROTTERDAM (GPD) - SheU werkt aan een systeem waar mee de automobilist zich kan indekken tegen stijgende ben zineprijzen. Op het ogenblik is Shell erover in gesprek met grote afnemers zoals transport bedrijven. Als het systeem uit voerbaar blijkt, zou het in een verdere toekomst ook voor par ticuliere automilisten kunnen worden toegepast. De verzekering houdt in dat vaste afnemers van Shell in een bepaalde periode nooit meer dan een vooraf afgesproken maximumprijs voor benzine en andere autobrandstoffen beta len. Wanneer de benzineprijs daalt, profiteren deze Shell-af- nemers daar overigens ook van. Er moet voor deze verzekering wél premie worden betaald. meenschappelijk beleid. De Bondsrepubliek is over het alge meen strenger dan Nederland. En geland is weer zeer terughoudend met het nemen van maatregelen. Tijdens een vandaag gehouden hoorzitting in de Kamer deelde Landbouwschapsvoorzitter Do renbos mee dat de veeteeltsector bereid is 7 miljoen gulden per jaar by te dragen aan het terugdringen van de verzuring. Het geld wordt gebruikt voor allerlei maatregelen die de uitstoot van ammoniak door mest op veehouderijbedrijven moeten verminderen. AUTOHUREN? PIPER OPGEBLAZEN - Het ver wrongen wrak van het olieplatform Piper Alpha in de Noordzee, waar een enorme brand in juli dit jaar aan 167 mensen het leven kostte, wordt opgeblazen. De Britse minis ter van energie verklaarde gister nacht tegenover het parlement dat de restanten van het platform be gin volgend jaar in de golven van de Noordzee zullen verdwijnen. DRIEBERGEN (GPDIANP) - Twee doden, een aantal gewonden, veel materiële schade, files en een verstoorde treinenloop vormen de negatieve balans van de gladheid die het noorden van het land van nacht en vanmorgen in de vorm van ijzel en sneeuw overviel. In Groningen en Drenthe deden zich tientallen ongelukken voor. Een 47-jarige vrouw kwam om het leven op de weg Groningen-Delfzijl, toen zij met haar auto slipte en botste op een tegemoetkomende au to. In het Drentse Dalen verdronk vanmorgen een 21-jarige man, die na een slippartij met zijn auto in een kanaal terecht kwam. Het front van ijzel en sneeuw schuift langzaam op naar het zui den. Volgens de rijkspolitie in Drie bergen waren de wegen aan het eind van de ochtend overigens weer redelijk goed te berijden, (foto anp> VS krijgen 24 uur om Arafat alsnog visum te geven NEW YORK (GPD) - De Verenig de Staten hebben van de Verenig de Naties (VN) 24 uur de tijd gekre gen om van gedachten te verande ren en PLO-leider Arafat alsnog een visum te verlenen. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft er echter geen twijfel over laten bestaan dat de VS niet voor de VN overstag zullen gaan. Shultz blijft bij zijn stand punt dat Arafat mede schuldig is aan terroristische activiteiten van de PLO. Een overweldigende meerder heid van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties veroor deelde gisteren nog de VS voor de weigering van het visum voor Arafat. Zo'n 151 landen stemden voor de resolutie, met inbegrip van bijna alle bondgenoten. Israël en de VS waren de enige tegenstem mers, terwijl Engeland zich ont hield. De Britse ambassadeur zei in zijn toelichting dat ook hij van me ning was dat Arafat in staat moet worden gesteld de VN toe te spre ken in New York, maar hij vond de bewoordingen van de resolutie te scherp. De Arabische landen zullen nog voor dit weekend een resolutie in dienen om het jaarlijkse debat over de Palestijnse kwestie in Genève te houden. LEIDEN - De fusie van nutsbe-' drijven in deze regio is na langduri ge onderhandelingen definitief rond. De negen tegenstribbelende EBR-gemeenten hebben de belofte gekregen dat ze na de oprichting van het bedrijf een grotere invloed krijgen op het beleid. De gemeen ten hebben daarop hun verzet ge staakt, zo werd gisteren duidelijk tijdens een vergadering van de al gemene raad van het EBR. De deelnemende gemeenten in het nieuwe nutsbedrijf - de Ener gie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) - ondertekenen op 19 de cember in Wassenaar de samen werkingsovereenkomst. Het be drijf wordt officieel per 1 januari 1989 opgericht. LDM-directeur Hajjkens is benoemd tot tijdelijk algemeen directeur van de EWR. Hij blijft op die post tot de eigenlij ke directeur, M. Geering, aan treedt, aldus de Leidse wethouder Fase, president-commissaris van de EWR gisteren. VROOM DREESMANN Aanbieding geldig t/m ma 5 december Of zolang de voorraad strekt. Secretaris Oegstgeest burgemeester Denekamp OEGSTGEEST - Mr. F.P.M. Wille- me (35), nog geen driejaar gemeen tesecretaris van Oegstgeest, is be noemd tot burgemeester van de Overijsselse gemeente Denekamp (12.000 inwoners). Willeme is een CDA'er. Acht van de vijftienl7 De- nekampse raadszetels zijn in chris ten-democratische handen. Willeme werd in september 1986 benoemd tot gemeentesecretaris van Oegstgeest. Voordien was hij hoofd van de afdeling algemene en juridische zaken in het Limburgse Geleen. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I n oet maand 23.95 per half |aar 141.90 (alleen mogelijk mei automatische betaimgj q per ,aar 270.25 per kwartaal 70.95- uw voorkeur aanhru.ser I De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! 1 Naam. Straat: Postcode/Plaats: n h«4 LwdvctvAlphen» Oegbiad. Antwoordnummer 10050."!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1