LEIDSCH DAGBLAD Perestrojka is oorzaak van onrust EXTRA 'Geen extra geld voor omroepen' Melkveehouderij meeste verzuring <sL Demmenie 'Rijkswacht loog over rol bij Heizeldrama' Smit-Kroes wil omstreden rijksweg toch Opnieuw vaten opgegraven 'Weigering arts patiënt te bezoeken kost levens' OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38791 Prijs fl. 1,20 Aardbeving;schrikt Minister Brinlanan vindt huidig budget voldoende: Canada en VS op MONTREAL/NEW YORK (UPI/AFP/DPA) - Het oosten van Canada en het noordoosten van de Verenigde Staten zijn rond middernacht opgeschrikt door een korte hevige aardbeving. Wolkenkrabbers en huizen tril den op hun grondvesten, maar er vielen geen slachtoffers. In Que bec viel op een groot aantal plaatsen de stroom uit en ont stond een chaos in het verkeer. Waarnemers in het Canadese geologische onderzoekscentum in Ottawa zeiden dat de schok een kracht had van 6.0 op de schaal van Richter en dat het epi centrum ongeveer 150 kilometer ten noorden van Quebec lag. Het ging om de zwaarste aardbeving in Canada sinds 33 jaar. HILVERSUM/ DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman van WVC is niet van plan de omroepen meer geld te geven voor het maken van radio- en televisieprogramma's. De bewindsman vindt het budget voor de omroepen ruim voldoende. Dat heeft hij gisteravond meegedeeld aan NOS-voorzitter J. van der Reij- den. Van der Reijden had eerder ge pleit voor ruim 100 miljoen gulden extra wegens hoge kosten, zendtij duitbreiding en kwaliteitsverbete- Het negatieve antwoord van de minister komt aan de vooravond van de vergadering van een Ka mercommissie over onder andere deze problematiek. Brinkman zegt dat de omroepuitgaven in de perio de van 1982 tot 1987 met 120 mil joen gulden zijn gestegen. Dat het aantal uitzenduren fiks is toegeno men, is volgens de minister het re sultaat van een wens van de omroe pen zelf. De minister vraagt zich af waar om de omroepen die 120 miljoen gulden niet eerder gedeeltelijk hebben gebruikt om hun program ma's kwalitatief te verbeteren. Ook is Brinkman de stellige mening toegedaan, dat de omroepen niets te klagen hebben over de vergoe dingen voor radio- en televisiepro gramma's. Hij rekent voor, dat die vergoedingen de achterliggende ja ren gemiddeld met 5 procent zijn gestegen. In Hilversum is gisteravond te leurgesteld gereageerd op het ant woord van Brinkman. Een woord voerder van Van der Reijden zei dat de minister zich weigert te ver diepen in de problematiek van de omroep. „De indruk bestaat dat hij er zich lichtvoetig vanaf maakt." Dit weekeinde zullen de omroe pen proberen Kamerleden te over tuigen dat er extra geld vrijge maakt moet worden. Ook krijgt de minister dit weekeinde nog een brief van Van der Reijden, waarin deze een laatste poging onder neemt om voor het debat van maandag een opening te vinden. Gorbatsjov over crisis in Kaukasus MOSKOU/PARIJS (RTR) - De etnische onrust in de Kau- kasische republieken is het gevolg van het hervormingsbe leid in de Sovjetunie. De perestrojka stelt mensen in staat uitdrukking te geven aan een oud probleem, zei Sovjet-lei der Michail Gorbatsjov gisteravond in zijn eerste publieke commentaar op de rellen in Armenië en Azerbajdzjan. LIMA - Bewoners van een krottenwijk in Lima in Peru wachten in een lange rij op hun beurt melkpoeder te kopen. In Lima is een nijpend tekort aan voedsel en vooral drank ontstaan nadat linkse guerrilla strijders eerder deze week de watervoorraad van de stad vergiftigden en de stroom afsneden. (foto AP). Het probleem kan alleen worden opgelost door samenwerking, al dus de partijleider. Hij voegde paar blikjes daaraan toe dat de leiders van de n- DEN HAAG (ANP) - Niet de var kenshouderij is in hoge mate ver antwoordelijk voor de uitstoot van ammoniak, maar de melkveehou derij is de grootste boosdoenster. landbouwsector voortvarender te werk moet gaan om de verzuring terug te dringen. „Als de sector de stikstofbesparing (in mest en voer) voortvarend aanpakt als de Dat zegt het Centrum Landbouw glastuinbouw dat eerder deed met i Milieu in een gisteren gepubli ceerd rapport. Verkleining van de veestapel heeft volgens het centrum weiig de energiebesparing, kan het pro bleem voor het jaar 2000 voor ei groot deel zijn opgelost zonder i krimping van de veestapel en 1 Halvering van het aantal koei- gen relatief lage kosten en zou de uitstoot van ammoniak met 20 tot 30 procent verminderen, terwijl zo'n operatie de overheid enkele miljarden guldens pér jaar kosten. Veel beter is het als POSTKANTOOR IN DE RUIMTE - De Russen openen vandaag een boeren verstandiger omgaan met vast postkantoor in de ruimte. Het de konit in hun permanent bemande station Mir. Onmiddellijk na aan komst van de Frans-Russische missie wordt het geopend. Als hoofd van het postkantoor fun geert voorlopig de commandant van de Mir, Vladimir Titov. hun kunstmest bronnen van de verzuring. Schattingen van de overheid over de uitstoot van ammoniak in 2000 zijn veel te optimistisch. Bij een verplichte verkleining van het aantal koeien gaan de boeren extra veel voer toedienen om de melk- produktie hoog te houden. Dat zal dus tot meer mest en verzuring lei den, redeneert het centrum. Een verhoging van de melkproduktie, zoals de industrie en de Consu mentenbond bepleiten, leidt hele- riM ald^h'eTrappIrt3" VerZU" DEN «AAG Minister Smit-Kroes Centrum Landbouw en Milieu bepleit hogere subsidies voor boeren die investeren in gro- rH, tere mestops.agvoorzieningemap- S oohf jvJLie, Structuurschema Verkeer en Ver voer, dat volgende week wordt openbaar gemaakt, blijkt dat de 7TU,16C1T7'U? ""Tri minister de verbinding tussen de Verder vindt het centrum dat de A44 en de A4 wU realiseren. De All-west wordt al lang be pleit door Wassenaar dat hoopt dat Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. orp valiserende zuidelijke gemeen schappen naar Moskou zijn uitge nodigd voor besprekingen. Gor batsjov zei dit in een interview voor het Franse televisienet Antenne 2. "Perestrojka en glasnost (open heid) hebben het mogelijk ge maakt dat mensen hun mening ui ten over hun welzijn en over de problemen die zich de afgelopen jaren hebben opgestapeld. In ons land met zoveel rassen, gebieden en talen kunnen wij problemen niet oplossen zonder rekening te houden met deze factor, nu de pe restrojka goed op gang komt", al dus de partijleider. Bij de rellen in Armenië en Azer beidzjan zijn de afgelopen dagen zeker 5 mensen om het leven geko men. In grote delen van de twee re publieken is een nachtelijk uit gaansverbod van kracht. Sinds de onrust begin dit jaar begon is het totale aantal slachtoffers opgelo pen tot ongeveer 40. Aanleiding tot de rellen is de wens van de bewo ners van de Armeense enclave en autonoom gebied Nagorno-Kara- bach, dat gelegen is in Azerbajd zjan, aangesloten te worden bij de republiek Armenië.; Ondanks de aanwezigheid van tanks en soldaten zijn in Bakoe, de hoofdstad van Azerbaidzjan, gin gen gisteren opnieuw tienduizen den mensen de straat op. In Jere van wees het Armeense parlement de door Gorbatsjov voorgestelde grondwetsherziening van de hand en eiste opnieuw de annexatie van Nagorno-Karabach. De voltooiing van de letter V Kinderen in reclamespots Museumkaart krijgt nog één kans VANDAAG 48 PAGINA'S All-west tussen Wassenaar en Leidschendam paratuur in kan worden gebracht en installa ties om kunstmest en krachtvoer nauwkeuriger te kunnen doseren, ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Wolkenvelden Wolkenvelden en droog. In de ochtend mogelijk enkele mistbanken. Middag- temperatuur rond 8 graden. Zwakke westelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Zondag droog en kans op mist. Na het weekend meer wind en toenemende kans op regen. Zondag 27 november zon op: 08.19 uur, zon onder: 16.35 uur; maan op: 19.52 uur, maan onder: 12.22 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.24 en 17.35 uur: laag water: 01.23 en 13.30 uur. daardoor de Rijksstraatweg wordt ontlast. Tegenstanders van de weg zijn onder andere de gemeenten Leiden en Voorschoten. De laatste gemeente heeft zelfs 75.000 gulden uitgetrokken om tegen de aanleg actie te voeren. Zowel in Voorscho ten als Leiden komt de weg vlak langs woonwijken te lopen. Vol gens Smit-Kroes zal de All-west vooral het Leidse wegennet ontlas ten. Verder wordt de A22, de noord- BRUSSEL (GPD) - Hoge officieren van de Belgische rijkswacht heb ben na het Heizeldrama in mei 1985, geprobeerd te verdoezelen dat zij in het Brusselse Heizelsta- dion veel te weinig manschappen hebben ingezet. Die onthullende verklaring kwam gisteren tijdens het Heizel- proces van een kapitein van de rijkswacht, die betrokken was bij de ordehandhaving tijdens de Eu- ropa-Cupfinale tussen Juventus en Liverpool. De supportersrellen op De Sovjetrussische kernfysicus de tribunes kostten aan 39 mensen Andrej Sacharov heeft gisteren de het leven. autoriteiten in zijn land opgeroe- Volgens de kapitein is al in de pen troepen te sturen naar Azerba- nacht na de ramp in het stadion een jdzjan, waar volgens hem een vol- vergadering belegd op het hoofd- kerenmoord dreigt onder de Ar- kwartier, waarbij de aanwezige of ficieren de opdracht kregen naar buiten toe te doen alsof er veel meer rijkswachters op de been wa ren dan in werkelijkheid het geval De aanwezige officieren moesten aan een kolonel zelfs hun velddag- boek inleveren, waarin zij elke dag hun bezigheden moeten noteren. Die dagboeken zijn, tegen de ge woonte in, nooit teruggeven. De bewuste kolonel verklaarde gisteren voor de rechtbank dat hij zich niet meer kon herinneren wat op de vergadering op het hoofd kwartier is besproken. Wel zei hij het ondenkbaar te vinden dat hij zijn ondergeschikten opdracht zou hebben gegeven te liegen. Volgende week dinsdag moet de voormalige commandant van de rijkswacht, luitenant-generaal Ber- naert, in het getuigenbankje ver schijnen. Van Bernaert is bekend dat hij destijds al kritiek heeft gele verd op de wijze van optreden van zijn manschappen. Al eerder in het proces bleek dat de coördinatie tussen de diverse rijkswachteenheden te wensen overliet, dat de voorbereiding op de voetbalwedstrijd gebrekkig ver liep en dat politie en organisatoren hebben geblunderd. BIESHEUVEL dinsdag 29 november. 20.30 uur in Sociëteit de Burcht Burgsteeg 14, Leiden Toegang: 10.- (CJP/ 5.-) Voorverkoop: Kooreman Stolk Nieuwe Rijn 9. Leiden. 122144 zuidverbinding in de Bollenstreek, geschrapt uit de plannen. Deze weg wordt volgens Smit-Kroes overbodig door de realisatie van een nieuwe verbinding (de A5) tus sen de A9 bij Badhoevedorp en de A4 bij Schiphol. Bovendien overweegt Smit- Kroes de A44 (Amsterdam-Den Haag via Wassenaar) te verbreden. De verbreding van de andere ver binding tussen Amsterdam en Den Haag (A4) werd al eerder bekend. ALPHEN AAN DEN RIJN) BÜ de zoekactie naar illegaal gestort chemisch afval op de voormalige vuilstortplaats in Alphen zijn gisteren weer 20 vaten gevonden. De vaten waren zwaar bescha digd en leeg. Niet duidelijk is of er chemische stoffen in hebben gezeten. Op de vaten stond ook niets vermeld, zodat niet is na te gaan wie ze heeft gedumpt en wanneer dat is gebeurd. De vaten werden gevonden op de plek waar maandag met gra ven moest worden gestopt, toen de onderzoekers op grondwater stuitten. Woensdag werden in een andere sleuf 12 a 15 vaten met verfafval gevonden. Maandag wordt ten noorden van de bult een derde sleuf gegraven. De werkzaamheden duren nog tot 7 december. Op de voormalige belt waar nu een golfbaan ligt zouden in 1978 en 1979 100.000 a 150.000 vaten met chemisch'afval illegaal zijn gestort. Ryan terug in Ierland BRUSSEL (AFP/RTR/ANP) - De 58-jarige Ierse priester Patrick Ryan, die ervan wordt verdacht medewerker te zjjn van de verbo den IRA is gisteravond in Brussel op een militair vliegtuig naar Du blin gezet. De Belgische regering negeerde een Brits verzoek om uit levering omdat hij onder meer wordt verdacht van moord. Inspecteur volksgezondheid Siemons krijgt maandelijks klachten DEN HAAG - De Inspectie voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland krijgt zeker twee keer per maand klachten te verwerken over huis artsen die geen gehoor geven aan het dringende verzoek bij een zieke patiënt te komen. Drie tot vier keer per jaar leidt zo'n weigering tot de dood van de patiënt. Volgens de inspectie worden er jaarlijks rond de 120 klachten over het onvoldoende functioneren vari de huisarts ingediend. Ongeveer een kwart daarvan betreft een wei gering. Dat zegt inspecteur G.H.A. Sie- reactie op recente Maandag 28 november op: 08.20 uur. zon onder: 16.341 m op. 21.10 uur, maan onder. 12.46 ^Jachten over twee huisartsen. Een 13-jarige meisje in Dordrecht over- laag leed aan nekkramp omdat de waar nemend-huisarts het meisje niet Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.10 en 18.20 water: 02.05 en 14.13 uur. wilde bezoeken. En een 18-jarig meisje uit Rotterdam overleed aan een virusinfectie in de longen. Ook hier wilde de waarnemend-huis arts, na herhaalde telefoontjes 's nachts, niet komen. De Dordtse officier van justitie mr. J.A. van Zon gaat overigens de rechter-commissaris in die stad op dracht geven een gerechtelijk voor onderzoek te openen naar de dood van het 13-jarige meisje. Volgens inspecteur Siemons is het voor de huisarts heel moeilijk om te beslissen wat hij moet doen als hem via de telefoon om een nachtelijke visite wordt gevraagd. Of weigeringen om te komen mo menteel meer voorkomen dan vroeger betwijfelt hij. "Vroeger was dat eveneens een probleem. Zo'n weigering komt overigens niet alleen bij huisartsen voor. Spe cialisten die in een ziekenhuis werkzaam zijn willen ook wel eens niet hun bed uitkomen. Maar dan heb je altijd nog te maken met een attente verpleegster". Voor veel mensen is het moeilijk om te beoordelen hoe ernstig de kwestie is. "Een waarnemer", voegt de inspecteur eraan toe, "zit er voor spoedgevallen. Patiënten vergeten dat nogal eens. Kijk, als hij het niet druk heeft en voor een kleinigheid bij een zieke wordt ge roepen is dat niet zo erg. Tel je al die gevallen eens bij elkaar op, dan kunnen zaken als waarover we nu praten gebeuren. Gelukkig zijn het incidenten". (pagina 3: Artsendiploma schept verplichting te helpen) I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 Qpern (allee per kwartaal 70.95 1 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus1 Naam. Inspecteur G.H.A. Siemons. (foto

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1