Voorschoten denkt aan dorpswachter Twijfels over gebruik sporthal 0§B§!§@§ Ons faxnummer Voorschoten wil haast maken met sanering vervuilde grond Verkeerssluis in Oranjelaan bij wijze van proef verlengd Wassenaarse gewond bij aanrijding ZOETERWOUDE - De verkeers- sluis in de Oranjelaan in Zoeter- woude zal bij wijze van proef wor den verlengd tot 75 meter. Boven dien wordt de drempel aan het be gin verhoogd. Begin dit jaar werd de sluis reeds verlengd tot 40 meter, de over steekplaats ter hoogte van de scho len werd verbreed en er kwam een nieuwe lagere drempel. Door deze voorzieningen werden de gestelde doelen an het geheel niet bereikt. De snelheid van het verkeer dat uit de Oranjelaan komt, wordt niet af geremd en vanaf het industrieter rein rijden de auto's massaal de verboden richting in. De politie be keurde hiervoor bij controles 25 automobilisten per half uur. maar ook dat hielp niets. Automobilisten riskeren een bekeuring om maar niet 20 minuten voor de verkeers lichten op de Smeetsweg te hoeven wachten. Omwonenden, schoolhoofden en rijkspolitie hadden veel kritiek op deze situatie. In de commissie voor openbare werken stelden bur gemeester en wethouders gister avond voor om in ieder geval de drempel weer te verhogen. Voor een verlenging van de sluis voelde het college niets, omdat het er geen resultaat van verwacht. De commissieleden waren niet gelukkig met dat standpunt. W. Ooijendijk (PZ) deed het meest ri- goreuze voorstel. In samenspraak met bedrijven op het industrieter rein was de Oranjelaan opengeble ven, stelde hij vast. Nu de regels zo sterk worden overschreden, zag hij maar een oplossing: volledige af sluiting door middel van een paal in de weg. atie op de Hoge Rijndijk het terrein in de ochtenduren, zeer moeilijk te bereiken is. De verhoogde drempel aan het begin van de sluis heeft vol gens hem een sterk snelheidsrem- mend karakter. De commissiele den hadden met de verhoging van de drempel geen moeite. Kolff (PZ) bleef er echter bij dat dat de sluis moest worden ver lengd. De oplossing om uit de im passe te komen kwam tenslotte van haar fractiegenoot Ooijendijk. Hij stelde vooreen proefverlenging te maken tot 75 meter met beton- bloken, zoals die voor kort op de Noordbuurtseweg hebben gele gen. Met dit idee kon iedereen zich verenigen. De sluis gaat nu lopen tot aan het kruispunt met de Ener gieweg. VOORSCHOTEN - De vervuiling rond de voormalige Zilverfabriek is zo omvangrijk geworden dat de gemeente Voorschoten deze loca tie zo snel mogelijk wil aanmelden bij de provincie. Ze hoopt dat het project een plaatsje krijgt op zoge heten jaarprogramma's, die de ko mende weken worden opgesteld. Ondertussen wil milieu-wethou der J. Visser grondig overleggen met milieu-gedeputeerde J. van der Vlist over de mogelijkheid om zelf een nader onderzoek te starten en te gaan saneren. B en W hebben dat deze week besloten nadat de Grontmij twee extra grondwater vervuilingen bevestigde en het to taal hiermee op drie bracht. De Om parkeer- en milieuproblemen op te lossen VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten over weegt de aanstelling van een dorpswachter. Het zou een vriendelijke, maar krachtige persoon moeten worden die de leefbaarheid bewaakt, bijvoorbeeld door mensen aan te spreken over hun slechte parkeergedrag, overhangende takken en gladde stoep. Ook zou de persoon het milieu in de ga ten kunnen houden. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis- openbare werken. Het kort-parkeerregeling in centrum straten niet werkt. Tachtig procent van de parkeerders gebruikt geen parkeerschijf en veel winkeliers en andere neringdoenden laten hun auto te lang staan, zo meldde de po litie in haar rapport. Ondanks de aparte vakken gebeurt laden en lossen nog steeds midden op de (School)straat, met alle overlast vandien. Omdat de meeste auto mobilisten eerst de centrumstraten afstruinen voor een parkeerplek, blijft het rondrijden een probleem voor wandelend publiek. De politie doet weinig aan de parkeerproblemen. Ze vreest bij acties de verkeerde mensen te pak ken (consumenten die vijf minuten parkeren) en weet dat de officier van justitie veel zaken seponeert. Als het aan commandant Remmel- Het CDA wil bij een volgende centrum-discussie van gedachten wisselen over het autovrij maken van enkele centrumstraten op vrij dag en zaterdag. De PvdA/PPR- fractie wil het tijdens zo'n gelegen heid vooral hebben over een dorps wachter en vraagt zich af of de stichting voor haanlozen, Weer werk, iemand kan leveren. De WD is huiverig voor ontwikkelin gen waarbij de ene helft van Neder land de andere*helft bespiedt. i de straat niet alleen tijdens marktdagen de vraag of de dorpswachter zwaai ligt, wordt de kort-parkeerre- een uniform krijgt, laat staan be keuringsbevoegdheid. Dat zou ver warrend kunnen werken en de moeite niet altijd lonen. In geen ge val moet de functionaris zich op zijn mogelijkheden voorstaan, zo van: "zie mij eens in mijn pakkie". Woorden moeten overtuigen, be togen moeten inspelen op het soci aal gevoel van de burger. Weten de geachte Voorschotenaren dat ze met hun overhangende takken an dere burgers in gevaar kunnen brengen? En waarom hebben ze hun stoepje niet ijsvrij gemaakt? Als woorden niet helpen, kan poli- tie-bijstand worden gevraagd als uitsterste middel. De dorpswachter kwam ter spra ke tijdens een discussie over ont wikkelingen in het centrum. De partijen stelden samen vast dat de Wachtmeesters vallen van paard WASSENAAR - Twee vrouwelijke wachtmeesters van de rijkspolitie in Wassenaar zijn woensdag ge wond geraakt na een val van hun paard. De twee. 20 en 21 jaar oud, brachten een bezoek aan de bere den groep in verband met een dis- trictsoriéntatie bij bijzondere dien sten. Toen zij op de Buurtweg re den, namen de paarden zonder aanwijsbare oorzaak de benen. Na een paar honderd meter sprong een van de vrouwen van haar paard af, terwijl de andere viel. Beiden raakten licht gewond en werden ter observatie naar een zie kenhuis in Den Haag gebracht. Daar werden een gekneusde elle boog en wat schaafwonden gecon stateerd. WASSENAAR - Een 20-jarige Wassenaarse is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Den Deyl in haar woon plaats. Volgens de politie klapte de wagen waarin de vrouw meereed en die werd bestuurd door een 24-jarige Hagenaar op de auto van een 27-jarige Wassenaarder die van de Papeweg kwam. Een van de automobilisten moet door rood licht zijn gereden. De po litie tast nog in het duister welke bestuurder dat is geweest en roept getuigen op zich te melden. Kort na de aanrijding wist een derde auto mobilist de aanrijding niet meer te ontwijken en reed op de wagens in. Daarbij raakte niemand gewond. De 20-jarige Wassenaarse werd met lichte verwondingen overge bracht naar het Bronovo-zieken- huis in Den Haag en kon na behan deling huiswaarts keren. geling opgeheven. D66 dacht daar hetzelfde over en de WD-verte- genwoordiger J. van de Poel zal proberen zijn fractie daarvoor te Progressief Warmond werpt nieuw licht plannen B enW Volgens de PvdA/PPR-fractie kan de gemeente in dat geval net zo goed alle parkeerplaatsen in het centrum schrappen: "Dan wordt alles door neringdoenden in beslag genomen en kan het winkelende publiek geen plekje meer vinden". Autovrije straten zijn dan een vol gende stap. bereed de fractie een oud stokpaardje. Volgens PvdA/P- PR-wethouder J. Visser zal hij een dergelijk, omstreden voorstel niet snel doen, maar wil hij wel gaan praten met ondernemers. Wanneer het de neringdoenden niet lukt om het lang-parkeren aan te pakken, denkt hij serieus over het opheffen van de kort-parkeer regeling. "Een regeling die je niet kunt handhaven, keert zich tegen zichzelf. Die werkt normverla- gend". Voor de antieke Voorstraat overweegt de bestuurder een par keerverbod: "Het her en der gepar keerde blik is zwaar storend in ons beschermd dorpsgezicht", noemde hij dat. WARMOND - "Het gevaar be staat dat we straks het plan voor de sporthal klaar hebben en de sportclubs niet meer zijn geïnteresseerd. Andersom kan ook: de gemeenteraad kapt met de sporthal, omdat er geen belangstelling meer voor is". Met die woorden gaf de fractie voorzitter van Progressief War mond, D. Duijnhoven, gisteravond tijdens de begrotingsbehandelin gen aan, nog niet gerust te zijn op de afloop van de slepende discus- r de sporthal. Een discussie Trefpunt komt, i zigen hebben bij die gelegenheid gezegd niet voor een sporthal te voelen. Om te voorkomen dat die desinteresse verder om zich heen grijpt, wil Duijnhoven dat alle be langhebbenden bijeen worden ge roepen. "Wij hebben niet alle wijs heid in pacht", zei hij. 'Wij' is in dit verband de sporthal-werkgroep waar voornamelijk raadsleden en ambtenaren in zitten. Volgens Duijnhoven hebben de sportclubs sinds de enquête over de sporthal twee jaar lang alles uit de krant moeten lezen. Ook heb ben ze uit de krant moeten verne- dat de hal niet meer achter 't die sinds de raad in september toe stemming gaf te onderzoeken of de hal in sportpark Overbos aan een goede plek kan worden geholpen, in rustiger vaarwater leek te zijn aanbeland. De schijn bedriegt want PW'er Duijnhoven lichtte de raad gister avond ring van de voetballers van War- munda. Achttien van de 35 a i Overbos. "Volgens mij is er veel mis, de werkgroep is bezig voor sporters die de hal niet meer willen". Stelling CDA-fractievoorzitter mevrouw Den Ouden stond stil bij het feit dat de gemeenteraad vrijwel definitief ledenvergade- afscheid heeft genomen van 't Tref- punt als bouwplek voor de sport hal. Met dat afscheid is volgens de chnsten-democrate "ook de stel ling dat het een multi-functionele hal moet zijn, verlaten". Den Ou den benadrukte dat de gemeente raad niet alleen naar de accommo- datieproblematiek van de War- mondse sportwereld, maar ook naar die van de andere verenigin gen moet blijven kijken. De WD, die zich in de algemene beschouwingen voor het eerst in de sporthal-discussie als voorstan der heeft gemanifesteerd, is lang niet zo bezorgd als PW. De liberale Saris voegde de sportwethouder Van Schagen (CDA) toe er zeker van te zijn dat hij de sporters van het nut van de sporthal zal kunnen overtuigen. De VVD wil echter niet alle 3,7 miljoen gulden, die de ge meenteraad opzij heeft gelegd, ge bruiken voor de sporthal. Er moet ook geld overblijven om samen met de hervormde gemeente, die eigenaresse is van 't Trefpunt, een sluitende exploitatie van het vere nigingengebouw aan de Herenweg te bewerkstelligen, 't Trefpunt zou vertimmerd moeten worden om beter te kunnen functioneren als multi-functioneel centrum van het dorp. CDA-wethouder Van Schagen ruimde de suggestie uit de weg als zouden de sportclubs tot op heden niet hebben kunnen meepraten over de sporthal. Hij wees erop dat de Warmunda-vo'orzitter in de werkgroep zit, dat er een enquête is geweest en dat hij diverse gesprek ken met de sporters heeft gevoerd. Ook hield hij de raad voor dat deze zelf tot de samenstelling van de werkgroep heeft besloten. Voor Warmunda veel onduidelijk WARMOND - P. van Beek, secreta ris van de rooms-katholieke sport vereniging Warmunda speelt de vraag terug: "Wat zou u doen als ie mand met lege handen iets komt vragen. Dan houdt u afstand". De bestuurder verklaart op deze wijze hoe het kan dat de Warmunda, die de discussie over de sporthal heeft aangezwengeld, nu ineens de boot afhoudt. Volgens Van Beek is Warmunda zeker niet tegen een sporthal. De krappe meerderheid (18 van de 35 leden) zou zich hooguit gereser veerd hebben opgesteld. Volgens Van Beek gaat de huidige fase van de sporthal-discussie gebukt onder "veel onduidelijkheid". "Laat de gemeente toch eens een tekeninge tje of zo op tafel leggen". Hij legt uit dat er op het Warmun- da-complex in sportpark Overbos twee denkbare plekken zijn of op het trainingsveld of op de plek waar nu de kantine en de kleedka mers staan. De laatste plek ligt heel gevoelig bij de voetballers. Met man en macht hebben zij gewerkt aan het clubhuis zoals dat er nu staat. "Bij de verzekering staat het genoteerd voor een half miljoen gulden". Dan maar het trainingsveld? Van Beek wijst op de ongunstige lig ging van een sporthal daar, ten op zichte van de kantine. De secretaris vertelt dat veel mensen in War- munda-kringen niets voelen voor "zo'n steenklomp in het mooie Overbos". Van Beek vindt niet dat de sport clubs tot op heden buitepspel zijn gezet in de discussie. Veeleer ver baast hij zich erover "dat de andere sportclubs niet van zich laten ho ren". "Warmunda is met zijn zaal- voetballers de grootste belangheb bende, maar ook andere sportclubs hebben toch profijt van een sport hal". LEIDERDORP De gereformeerde gemeente in Lei den, die haar kerkgebouw aan de Nieuwe Rijn ver kocht aan de projektontwikkelaar 'Erica', neemt van avond haar nieuwe onderdak, de 100 jaar oude Hoofd- straatkerk in Leiderdorp, officieel in gebruik. Op za terdag 19 november van 10 uur tot half 12 's morgens krijgt iedereen de gelegenheid het kerkgebouw te bekij- Expositie Gedurende de maand november wordt er in de openbare bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp een tentoon stelling gehouden over de gezondheids zorg in het Wenchi-district in Ghana. De expositie bestaat uit foto-materiaal, kunstvoorwerpen, medische instrumen ten en door kinderen gemaakte voertui gen. De tentoonstelling is gedurende de openingstijden van de bibliotheek te be zichtigen. De ken. De laatste maanden is heel hard gewerkt ver te krijgen. Als zo'n gebouw wordt leeggehaald blijkt er altijd meer aan te mankeren dan men dacht. Vloer, plafond, muren, verlichting, verwarming, meu bilair, schilderwerk, het kreeg alles een grondige beurt. Mede dank zij het enthousiaste vrijwilligerswerk van eigenaar heeft uit respect voor het gerefor meerd-historische karakter van de Hoofdstraatkerk een van de eerste Doleantie-kerken in dit land het in terieur zoveel mogelijk intact gelaten. Het eigen meubi lair uit de Nieuwe Rijn-kerk ging wel mee, maar de het zo- banken aan weerszijden van de preekstoel bleven staan. Aan de inrichting van de kerk is vrijwel niets veranderd. Door het wit van muren en gewelf is het in terieur wel een stuk 'vrolijker' geworden. De fraaie kroonverlichting accentueert dat nog. De donkere ban- Omleiding Rijksstraatweg ken steken e i bij af. i Dijkmai WASSENAAR - Tijdens sloop werkzaamheden aan het viaduct onder de Landscheidingsweg .wordt de Rijksstraatweg tussen acht uur vanavond en twaalf uur morgenmiddag voor alle verkeer afgesloten. Bij tegenvallers duurt het werk iets langer. werken roerend eens met de beslis sing. Hooguit wilde de ene fractie zich wat meer met het vervolg bemoei en dan de andere. Volgens D66 is het project inderdaad te groot ge worden voor de gemeente, maar betekent dat niet dat ze de verant woordelijkheid moet afschuiven en lekker achterover kan leunen. Voorschoten moet voortvarend heid afdwingen en toezien op nale ving van die belofte. Ook de PvdA weigerde "de regie uit handen te geven", terwijl het CDA de kwestie zonder meer in handen wil geven van de provincie. "Daar is het vei lig en wii zijn er dan vanaf'. De partij vroeg zich af of de ver vuiler in dit geval zal betalen. Vol gens Visser moet de provincie een groot deel van de kosten opbren gen en is het een taak van de landsadvocaat om deze kosten er gens te verhalen. Nadat de Gront mij heel verrassend vervuilingen vond langs de sloot bij de Ben- venutolaan en het nieuwe bedrijfs restaurant, hebben gemeente-amb tenaren op oude bouwtekeningen een verklaring gevonden voor de verrassende walkant-vervuiling. Jarenlang heeft er een riool gelo pen tussen metaalwasserijen en de sloot. Volgens Visser moet die ver binding jarenlang hebben gelekt. Voor enige opwinding zorgde gisteravond een interruptie van mevrouw H.D. Begeer, zus van de. vroegere Zilverfabriekdirecteur. .Nadat ze verontwaardigd vaststel de dat niemand geïnteresseerd is in getuigenverklaringen over het on- staan van de vervuilingen, bagatel liseerde zij de gevaren van de be wuste stoffen, trichlooretheen en tetrachlooretheen: "Bij ons ston den werknemers de hele dag boven dampende, bakken. Ik heb nog nooit gehoord dat ze daar last van hebben gekregen. En nu moeten we ons opeens druk maken om dat beetje tri en tetra in de bodem?". Volgens wethouder Visser kijkt zijn college heel anders aan tegen de vervuiling in het diepe grond water, die de saneringswaarde hon derden malen overtreft en steeds uitgebreider wordt. "Niet voor niets zijn er enkele jaren geleden strenge richtlijnen gekomen voor het werken met tri en tetra", stelde hij vast. En: "Het zou een zeer grote nalatigheid zijn wanneer we niets zouden doen". De directe gevaren mogen dan zeer klein zijn, als in heel Nederland dergelijke stoffen in de grond blijven zitten, is er straks nergens drinkbaar water meer, aldus R.G.M. Koppens van de Grontmij. Wel eens waren Begeer en Visser het over de gevaren die een van de twee saneringsmethoden met zich mee brengt. In deze methode wordt het grondwater doorge spoeld en zouden de eeuwenoude bomen van het aangrenzende Ber- bice gevaar kunnen lopen. Meer kans maakt de variant waarbij een dam wordt opgeworpen met bron nen, filters en pompen. Voor het schoonmaken van drie andere vervuilingen, langs de Dob- beweg en Rouwkooplaan, heeft de gemeente een bedrijf ingescha keld. Dat bedrijf stelt een combina tie voor van nader onderzoek en sa nering, goedkoper dan de provin cie dat doet. KONIJN VERMIST - Bij de kin derboerderij in de Houtkamp in Leiderdorp wordt sinds gisteren een Frans Hangoorkonijn vermist. De politie sluit niet uit dat er spra ke is van diefstal. Voorstelling Toneelvereniging Mimicri geeft op vrij dag 4 en zaterdag 5 november een op voering van het blijspel 'Privé voor twee' van Noél Coward in Cultureel Centrum Warenar aan de Kerkstraat in Wasse naar. Aanvang 20.15 uur. Skibeurs De Nederlandse Ski Vereniging Kring Leiden houdt op zaterdag 5 november in het Rijnlands Instituut voor Onderne mersonderwijs aan de Leidsedreef in Leiderdorp een skibeurs. De verkoop begint om 14.00 uur 's middags. Voor le den is de toegang gratis. Verkeer in de richting van Den Haag rijdt via de Landscheidings weg en de Van Alkemadelaan, ver keer in de richting van Amsterdam neemt de Zijdeweg. Vanaf gisteren is de oversteek onmogelijk voor zwaar en hoog verkeer. Op 1 april moet het opgehoogde viaduct wor den geopend. Zoeterwoude: rijksweg 11 moet vierbaans DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil dat rijksweg 11 ook buiten haar gemeentegrenzen vier baans wordt. In een brief aan de Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat pleit Zoe terwoude voor een bijstelling van de plannen. Volgens de gemeente Zoeter woude is het plan voor de hui dige tweebaansweg ontoerei kend. Het is de bedoeling dat rijksweg 11 van rijksweg 4 tot het industrieterrein Grote Pol der vierbaans wordt. De rest van de weg zou slechts twee rij stroken tellen. Zoeterwoude voert aan dat een vierbaans rijksweg 11 veel aantrekkelijker is voor de auto mobilisten die daardoor de ou de route via de Hoge Rijndijk eerder links zullen laten liggen. Bovendien kan de Grote Polder beter worden ontsloten. Zoe terwoude wijst in de brief ook op de verwachte drukte. Per et maal zullen er in het jaar 2000 zo'n 24.000 voertuigen over rijksweg 11 rijden. "Een derge lijke prognose rechtvaardigt op zichzelf reeds de aanleg van rijksweg 11 als autosnelweg". U Adverteerders hebben soms geen tijd. Drukke zaken vra gen nu eenmaal aandacht. En tóch moet er morgen weer een advertentie in de grootste krant van de regio. Even heen en weer gaat niet. Voor een vertegenwoordiger is het te laat. Onze fax biedt uitkomst. Want advertentie-teksten en reserveringen kunt u dag en nacht aanbieden via het faxnummer van de Leidsch Dagblad Kombinatie: 071-143480

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14