LEIDSCH DAGBLAD Ruding: het geld is op Topambtenaar verduistert miljoenen Minister werpt dam op tegen nieuwe Kamerwensen Samen tegen sluiting van Lenin-werf Huisdieven gepakt na wild-west-achtervolging Extra wegenbelasting om knelpunten in Randstad op te lossen Winst AKZO 32 pet. hoger Sponsor NOS-sport- programma haakt af Gratis heroïne in strijd tegen aids JMultiRent Donderdag 3 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38771 Prijs fl. 1,20 Nieuw paspoort al zoekgeraakt GRONINGEN (GPD) - De Groninger politie is op zoek naar een exemplaar van het nog in te voeren en veelbesproken nieuwe paspoort. Een verte genwoordiger van drukkerij El- ba in Schiedam, een van de deelnemers in KEP, de produ cent van het fraudebestendige paspoort, heeft begin deze week een exemplaar in Gronin gen verloren. Dit is vrijwel ze ker gebeurd na een bezoek van de vertegenwoordiger aan een drukkerij in Groningen. Volgens een woordvoerder van dit bedrijf was de Elba-ver- tegenwoordiger in Groningen om te praten over de export van waardepapieren. Over het pas poort hebben de bedrijven geen contact met elkaar. Wel toonde de man tijdens dit ge sprek een prototype van het per 1 januari 1989 in te voeren pas poort. Op de terugweg naar Schiedam ontdekte de man dat hij het paspoort kwijt was. Een zoekactie van de politie is tot nog toe zonder resultaat geble- UTRECHT (GPD) - Een hoge ambtenaar van het ministerie van landbouw en visserij in Utrecht is aangehouden omdat hij miljoenen guldens van zijn werkgever verdui sterde. Het hoofd financiën van de di rectie Beheer Landbouwgronden wordt ervan verdacht in 6 jaar tijd 3,3 miljoen gulden op een eigen re kening te hebben gestort. Dat ge beurde via gefingeerde rekeningen die hij opstelde. Op grond van zijn functie kon de 32-jarige man beta lingen fiatteren. De afdeling waar de verdachte werkte, heeft de zorg voor het be heer in heel Nederland van land bouwgronden en natuurgebieden die rijkseigendom zijn. Justitie kwam de man op het spoor nadat zijn medewerkers wantrouwend waren geworden vanwege de op vallend grote voet waarop hun chef leefde. Ze drongen aan op financiële controles en daaruit bleek dat meermalen geld naar eenzelfde re kening was overgeboekt. Een on derzoek van de Rijksrecherche de Algemene Inspectie Dienst, geld, zoals het verduisterde rijks- volgde. Half september v denking zo sterk, dat tot aanhou ding werd overgegaan. De fraude is begonnen in 1982, direct nadat de man bij het ministe rie in dienst kwam. Enkele weken terug is hij aangehouden. Het mi nisterie heeft hem geschorst. Justitie heeft bij hem thuis in Apeldoorn waardevolle spullen in beslag genomen die zouden zijn ge boot, sieraden en computers. In het spel dat de man speelde paste ook zijn bewering dat hij aan de universiteit was afgestudeerd als meester in de rechten. In werke lijkheid had hij die graad niet be haald. Zijn werkgever bood hem zelfs een receptie aan als blijk van waardering voor deze 'prestatie'. De ambtenaar staat in december terecht voor de Utrechtse recht bank. DEN HAAG (GPD) Er is geen ruimte meer om wensen van de Tweede Kamer met extra geld te honoreren. Ge beurt dit toch dan zal het financieringstekort in 1989 boven de afgesproken 6 procent uitkomen. En dat mag niet. extra uitgaven leiden. Indien de verlangens financieel gedekt kun nen worden door verschuivingen binnen begrotingen, heeft Ruding geen bezwaren. In een interview met het och tendblad Trouw waarschuwt Ru ding dat ,de rem eraf is'. De minis ter haalt uit naar WD-voorman Voorhoeve die recent pleitte voor het aantrekken van veel meer poli tiemensen zonder aan te geven waarvan dit betaald moet worden. Ruding vindt dit onberaden ge drag. Bovendien meent hij dat deze wens geuit had moeten worden bij de algemene politieke beschou wingen. Volgens Ruding is met de 100 miljoen gulden extra die het kabi net al beschikbaar heeft gesteld voor investeringen, de 100 miljoen extra voor milieu en de 200 miljoen voor de uitkeringstrekkers, de grens van het mogelijke bereikt. Zijn eigen CDA verwijt Ruding te komen met pleidooien om de aow weer te koppelen aan de loon ontwikkeling in de bedrijven. De minister noemt dit gevaarlijk ge zien de vergrijzing in de toekomst en de problemen die er al zijn om de aow betaalbaar te houden. Dit schrijft minister Ruding (finan ciën) aan zijn collega's in het kabi net. Volgens Ruding bestaat er met name in de Tweede Kamer de nei ging om opnieuw allerlei financiële wensen op tafel te leggen. Hij schrijft dit toe aan de berichten dat het weer goed gaat met de econo mie. Dat betekent echter niet, al dus Ruding, dat daarmee ook de overheidsfinanciën weer op orde zijn. Integendeel: de staatsschuld stijgt nog steeds. In zijn brief waarschuwt Ruding zijn collegae niet toe te geven aan de Kamer als die tot 24 PAGINA'S Het verboden vakverbond So lidariteit en de officiële Pool se vakbonden gaan samen proberen sluiting van de Le- nin-werf in Gdansk te voor komen. Het is voor het eerst in Polen dat directie, Solidari teit en officiële vakbonden de handen ineenslaan om tegen een maatregel van de rege ring op te treden, de economische situatie van de werf nog niet te gaan sta ken. Zij willen op een andere manier strijden voor behoud van de werkplaats, waar in 1980 de basis werd gelegd voor Solidariteit. De leider van de verboden Tijdens een vergadering diei vakbond Lech Walesa werd werd bijgewoond door 10.000 mensen, besloten de werknemers met het oog op afloop van de vergadering omstuwd door verslaggevers. (foto ANP) AMSTERDAM - In het Amster damse RAI-gebouw ging er vanoch-l tend iets mis bij de opening van de 'Dag van het aandeel'. Drs. S. Or- landini, voorzitter van de Stichting Bevordering Effectenbezit, die de officiële openingshandeling zoul verrichten, liet de knots waarmee - hij op de gong moest slaan uit de kwartaal handen schieten. j Homburg sluit afdeling: 250 man op straat DEN HAAG (GPD) - Het vlees verwerkende bedrijf Homburg in Cuijk (Noord-Brabant) gaat de versvlees-afdeling sluiten. Het per soneel zal vanmiddag over de plan nen worden ingelicht. Van de on geveer 450 personeelsleden wer ken er ongeveer 250 in de met slui ting bedreigde sector. Voor de ove rige bedrijfsonderdelen, met name de verpakte vleeswaren en conser ven, wordt een koper gezocht. Rond het middaguur werd de handel in certificaten van aandelen van de Homburg holding verboden door het bestuur van de Amster damse effectenbeurs. Voor van middag is het personeel voor een bijeenkomst met de directie opge roepen. De betrokken vakbonden zijn nog niet van de plannen op de hoogte gesteld. Na een positief resultaat over het jaar 1987 meldde de holding in ok tober opnieuw een verlies over het eerste half jaar van 1988, dit keer van 9,3 miljoen gulden. De raad van bestuur schreef de slechtere gang van zaken toe aan de "kunst matig opgevoerde prijzen van slachtvarkens". Voor de tweede helft van het jaar werd toen nog een verbetering verwacht. Zonnig en koud Heldere nacht en weinig wind met een minimumtemperatuur rond min 4 gra den. Morgen een middagtempera- tuur omstreeks 5 graden. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost, kracht 3 tot 4. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Wolkenvelden en overwegend droog. Middagtempcra- Vrijdag 4november zon op: 07.450 uur. zon onder: 17.05 uur; maan op: 01.53 uur, maan onder: 15.19 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 12.04 uur; laag water: 07.23 en 19.31 uur. gisteren ingestemd met een tijdelij ke verhoging van de motorrijtui genbelasting. Van 1 januari 1989 tot 1 januari 1996 komt er voor mo toren en personenauto's een toe slag van 25 gulden per jaar en voor autobussen en vrachtauto's van 50 gulden. Met de opbrengst - gemiddeld 150 miljoen gulden per jaar - wor den verkeersknelpunten in de Randstad opgelost. Het merendeel, 100 miljoen, wordt aan het open baar vervoer besteed. PvdA-woordvoerder Rienks noemde het een fragmentarische maatregel, die het enorme ver keersprobleem in de Randstad niet dichter bij een oplossing zal bren gen. „Pleisters plakken, iedere au tomobilist zal een bijdrage moeten leveren ten behoeve van de Rand stad, ook als hij er niet woont". CDA-woordvoerder Hennekam uitte bezwaren tegen verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor motorrijders, omdat die geen enkele bijdrage leveren aan de file vorming. Hij stelde bij amende ment voor deze categorie wegge bruikers - 130.000 in totaal - van de verhoging uit te zonderen. Minister Smit Kroes is daar fel tegen: "Het is absoluut niet te ver dedigen de ene categorie wél aan te slaan en de andere niet. Eén cate gorie uitzonderen, betekent in breuk maken op het solidariteits beginsel". BLONKS INDISCHE RIJSTTAFEL 12.50 GEKRUID GEHAKT9.50 pepersaus Nieuwstraat 13 (Bij de Burcht) ARNHEM (ANP) - Het chemiecon cern AKZO heeft in het derde kwartaal van 1988 een nettowinst behaald die 32 procent hoger lag dan vorig jaar. Deze winststijging is vooral het gevolg van de zeer goede ontwikkeling bij chemische produkten. Akzo verwacht dat de goede gang van zaken in het vierde kwar taal doorgaat. Verwacht wordt dat de nettowinst, die verleden jaar 669 miljoen gulden bedroeg, in 1988 duidelijk zal worden overtroffen. Het nettoresultaat steeg van 156 miljoen tot 206 miljoen over het derde kwartaal en van 527 miljoen tot 643 miljoen over de eerste ne gen maanden van het jaar. De netto-omzet nam over het kwartaal toe van 3,9 miljard tot 4,1 miljard en over de negen maanden van 11,5 miljard tot 12,3 miljard. Het bedrijfsresultaat van het derde kwartaal steeg van 253,9 miljoen tot 352,8 miljoen en van de eerste negen maanden van 922,3 miljoen tot 1100,4 miljoen. Het aantal werk nemers bij AKZO steeg van 67.400 eind 1987 tot 70.900. HILLEGOM/WASSENAAR - Na een wilde achtervolging door on der meer Hillegom, Katwijk en Oegstgeest zijn vannacht uiteinde lijk in Wassenaar twee Leidschen- dammers aangehouden. Aan de achtervolging werd door politie korpsen van Leiden en nagenoeg alle omliggende gemeenten mee gewerkt. Met hoge snelheid door kruiste de 'stoet' vannacht de streek. De politie van Heemstede ont dekte vannacht twee mannen die zich op verdachte wijze ophielden op het industrieterrein van Hille gom. Zij wilde de 21- en 23-jarige i aanhouden, doch deze sto ven weg in hun auto. Direct wer den de andere korpsen gealar meerd. Op de achterbank van de auto bleek een kluis te liggen die kort te voren was gestolen uit een trans portbedrijf op het Hillegomse in dustrieterrein. De kluis is nog dicht en de politie heeft geen idee over de inhoud. De politie van Hillegom denkt dat de twee mannen ook betrokken zijn geweest bij de inbraken in een koelbedrijf en een bollenbedr(jf in Hillegom die ook vannacht zijn ge pleegd. GROTE PEEN MENDRISIO - Fabio Bianchi uit Mendrisio in het zuiden van Zwit serland keek ver rast op toen hij in de achtertuin de wortels wilde oog sten. Plots stootte hij op dit gevaar te met een gewicht van 1125 gram. (foto AP) CANBERRA (AP) - In Australië zal aan een groep zwaar verslaaf den gratis heroïne worden ver strekt in het kader van een on derzoek om de verspreiding van de immuunziekte aids tegen te gaan. Dat heeft de Australische Raad voor de Volksgezondheid vandaag bekendgemaakt. De Raad heeft toestemming gegeven wegwerpspuiten met een dosis heroïne te verstrekken aan een aantal "zorgvuldig gese lecteerde" (spuitende) drugge bruikers, aldus professor Tony Basten, voorzitter van het aids- comité van de Raad. Het onder zoek zal begin volgend jaar be ginnen. Basten zei dat Australië "op zijn hoogst" twee jaar de tijd heeft om te voorkomen dat aids zich, via de verslaafden en hun seksuele partners, onder de Australische gemeenschap ver spreid. De resultaten van het onder zoek zullen worden gebruikt in de discussie over een toekomsti ge legale beperkte verstrekking van drugs als maatregel tegen aids. "Als het verkeerd loont, zul len we eindigen als New York, waar 85 procent van de intraven euze druggebruikers geïnfec teerd is", zei Basten. Hij raamde dat in Australië drie procent van de drugspuiters in bevolkings centra als Sydney besmet was met de ziekte. Hij voegde daar aan toe dat gelegenheidsgebrui kers, anders dan zwaar verslaaf den, moeilijk te bereiken waren met voorlichtingsprogramma's. In Australië is tot nu toe bij meer dan 1.000 mensen aids ge constateerd. De helft van die pa tiënten is inmiddels overleden. HILVERSUM/DEN HAAG (GPD) - De firma Maple Leaf (Sportlife) is niet langer van plan het NOS- sportprogramma 'Sport Studio' te sponsoren. De kijkcijfers blijven te laag en het logo van de firma komt veel te weinig in beeld, zo vindt Maple Leaf. De sponsoring van 'Sport Stu- Kroonprins met politie op pad in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Kroon prins Willem-Alexander heeft gis teren een informeel werkbezoek gebracht aan Amsterdam. Op het hoofdbureau van politie werd de prins geïnformeerd over het reilen en zeilen van de politie en om mid dernacht reed hij mee met een sur veillancewagen door de hoofdstad. Het geheim gehouden bezoek was een vervolg op de afspraak die de prins eind april maakte met bur gemeester Ed van Thijn van Am sterdam. Ter gelegenheid van zijn 21ste veijaardag bood het gemeen tebestuur van de hoofdstad hem toen een ontvangst aan in de ambtswoning van de burgemees ter. In gezelschap burgemeester Van Thijn, hoofdcommissaris Nordholt en mr. F. Salomonson, voormalig juridisch adviseur van het Konink lijk Huis liet de prins zich informe ren over onder meer de werkloos heid en het politiewerk in de hoofdstad. 's Avonds werd de prins in de meldkamer van het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht ge ïnformeerd over de werkzaamhe den van de politie en de werking van de mobilofoonapparatuur. Ten slotte ging het om midder nacht naar bureau Lijnbaans gracht. Gestoken in gemakkelijke kleding stapte Willem-Alexander in een surveillancewagen om zich op de hoogte te stellen over wat zich zoal 's nachts in Amsterdam afspeelt. Zijn 'dienst' zat er om drie uur 's nachts op. BUSRAMP - Zeker 26 inzittenden van een Turkse autobus zijn om het leven gekomen toen de bus van ochtend in dichte mist op de weg van Istanbul naar Ankara frontaal in botsing kwam met een vracht wagen die bezig was met een in haalmanoeuvre. dio' door het bedrijf, voor een be drag van 400.000 gulden, loopt via de Nederlandse Sport Federatie (NSF). Jos Kuijer van NOS-sport: „Wij hebben met de NSF een con tract afgesloten voor de financie ring van het programma. Dat is een contract voor anderhalf jaar, het loopt tot oktober 1989. Daarbij heeft de NSF ons een bepaald be drag toegezegd en hoe de NSF ver volgens aan dat geld komt, dat maakt ons niet zoveel uit. Met Maple Leaf hebben wij nooit een contract getekend". „In het contract dat we met de NSF hebben staat wel het een en ander over kijkcijfers", zegt Kuijer, „maar wij hebben hooit aan Maple Leaf beloofd: er zullen zoveel men sen naar Sport Studio kijken. Ik denk dat Maple Leaf gewoon onte vreden is over de overeenkomst met de NSF en dat ze daar 071-310001 Coup op Maldiven; India stuurt troepen COLOMBO (UPI/RTR) - India heeft besloten troepen naar de Mal diven te sturen op verzoek van pre sident Maumoon Abdul Gayoom. Een groep buitenlandse huurlin gen heeft vandaag een poging ge daan de regering van de eilanden groep in de Indische Oceaan omver aantal drogredenen rond het te werpen. Volgens diplomaten in Sri Lanka hebben de aanvallers een deel van de hoofdstad Male in handen. Bij de staatsgreep zouden 12 doden en zeker 100 gewonden zijn gevallen. Andere bronnen spreken van veel meer doden. (zie verder pagina 5) programma, proberen onderuit te komen". Hoe de NSF verder de financie ring van het programma regelt, moet de sportfederatie zelf uitvin den, zo zegt Kuijer. „Wij gaan ge woon door met het programma, dat is duidelijk". DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I q oer maano 23 95 Q per riait ,aar 141 90 _J per «wdndai j iu dj- uw vourneur aan»ru.si De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurli/k gratis m de busH Naam Sfaai Posicode/Piaais Telefoon; nl Otf bon optlurcn hm» h n twlfn 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1