LEIDSCH ft DAGBLAD Uitbraak in Alkmaar mma Lemn-werf gaat dicht Aanslag op autobus BOERENKOOL EN ROOKWORST ilrs2.19 Duur grapje Een van tien ontsnapte gevangenen gepakt Twee Nederlanders drie weken spoorloos in Peru Twee massale demonstraties in New Delhi gSI DRUKKERIJ DELTA BACH LEIDEN - Een grap van een van zijn vrienden kostte zater dagnacht een bewoner aan de Pelmolen maar liefst 1100 gul den. De Leidse politie moest er aan te pas komen bij een on enigheid tussen de bewoner en twee dames en chauffeur van een zogenaamde escortservice uit Amsterdam. De chauffeur zei dat de twee prostituées een half uur daarvoor telefonisch waren besteld. De bewoner hield vol dat hij dat niet gedaan had. Wel waren die avond 10 vrienden van hem op bezoek geweest. Ze moe ten de dames hebben besteld terwijl hij op het toilet zat. Het drietal uit Amsterdam eiste 1100 gulden voorrij kosten. Het geld had de man niet in huis en dus gaf hij enkele goederen als pand. Wellicht hebben de vrienden van een afstandje staan kijken hoe een schilderij, video, geluidsboxen, boeken en een typemachine de auto werden ingesjouwd. Maandag 31 oktober 1988 opgericht 1 maart i860 No. 38768 Prijs fl. 1,20 Shamir en Peres zweren wraak JERUZALEM (AP) - Bij Jericho, op de door Israël bezette Westoe ver, is gisteravond een aanslag ge pleegd op een Israëlische autobus met 22 passagiers. Een vrouw en haar drie kinderen vonden de dood; voorts vielen er vijf gewon den. In een communiqué liet het Is raëlische leger vandaag weten dat de aanslag het werk was van Pales- tijnen en dat bij een grootscheepse zoekactie tientallen Palestijnen waren gearresteerd, onder wie de groep die ervan wordt verdacht de aanslag te hebben gepleegd. Voorts werd in Jericho, 30 kilome ter ten oosten van Jeruzalem, een uitgaansverbod ingesteld. Volgens militaire zegslieden was de aanslag, even buiten Jericho, goed voorbereid. Er was met ste nen een wegversperring opgewor pen zodat de bus gedwongen was te stoppen. Palestijnen, die zich verstopt hadden in een bananen plantage, bestookten het voertuig met vijf brandbommen, waarna het geheel uitbrandde. Zowel premier Shamir als diens politieke tegenstander bij de ver kiezingen minister van buitenland se zaken, Peres zwoeren wraak. "Deze verwerpelijke actie in Jeri cho verdient een gepast antwoord dat de moordenaars zal bewijzen dat zij zo zwaar als de wet maar toe laat zullen worden gestraft", aldus Shamir. Peres zei: "Ons hele volk is vere nigd in gevoelens van pijn en woe de. De arm van het Israëlische le ger zal de moordenaars treffen. Wij zullen al het mogelijke doen om terreur te bestrijden, zonder com promis." De aanslag eiste de tot nu toe zwaarste tol aan Israëlische levens in de bezette gebieden sinds het be gin van de Palestijnse volksop stand 11 maanden geleden. In to taal kwamen sinds december vorig jaar 305 Palestijnen en 10 Israëliërs om het leven. (pagina 5: Golf van arrestaties in bezette gebieden) Wolkenvelden n de gevangenis Schutterswei werd direct met speurhon- r sporen van de ontsnapte gevangenen. (foto ANP) DEN HAAG/CUSCO (PERU) (AFP/ANP) - De politie in Peru is op zoek naar twee Nederlandse toeristen, die rond 6 oktober in het gebied rond Cusco, in het zuiden van Peru, zijn verdwenen. De 25-jarige Gerard de la Hayze en de 26-jarige Josephine Knüppe, waren op weg naar de Machu Pic- chu in het Andesgebergte. Ze on derbraken hun reis op 5 oktober in Huayllabamba, aldus een West- duitse toerist, die hen vergezelde. Deze Westduitser ging de vol gende dag alleen verder, terwijl beide Nederlanders in Huayllab amba achterbleven omdat de vrouw zich moe voelde. Vanaf dat moment is er van het duo niets meer vernomen. De politie ver moedt dat ze later via een andere route zijn vertrokken. De Nederlandse kolonie in Peru, die voornamelijk bestaat uit mede werkers aan Nederlandse ontwik kelingsprojecten, heeft intensief gezocht naar de beide toeristen. Zij gaat er van uit dat de twee zijn ont voerd door criminelen. De politie meent dat de Nederlanders zijn verdwaald in Machu Picchu, een gebied met een zeer dichte begroei ing met diverse afgronden. Vol gens de politie hebben sinds begin dit jaar al 23 personen in deze streek de dood gevonden doordat zij in een van de afgronden vielen. ALKMAAR (GPD) De rijkspolitie heeft afgelopen nacht een van de tien uit de Alkmaarse gevangenis Schutterswei ontsnapte gevangenen gearresteerd. De 24-jarige gedeti neerde had in Castricum een automobilist gedwongen zijn voertuig af te staan, maar kon na een achtervolging door de politie worden gearresteerd. „Het gijzelen van bewaarders is dan de enige manier om te kunnen ontsnappen. Dan krijg je buiten landse toestanden. Direct sociale contact met de gevangenen helpt beter dan hogere muren en mitrail leursnesten op elke hoek". Al eerder zijn er gevangenen met succes ontsnapt uit de inrichting voor langgestraften in Alkmaar. Het oude pand wordt per 1 mei 1989 gesloten. De gevangenen zul len worden overgebracht naar de strafinrichting in Leeuwarden. In 1986 ontvluchtten 42 gevangen uit Schutterswei. Begin januari werd een opstand van 55 gedetineerden in Schutterswei door de mobiele eenheid bedwongen. De tien gevangenen ontsnapten gisteravond omstreeks 20.20 uur. Drie van hen hielden kort daarna een auto aan op de A9 aan en dwon gen de bestuurder en zijn vrouw naar Amsterdam te rijden. Daar zijn de mannen uitgestapt en spoorloos verdwenen. Van de zes overigen ontbreekt eveneens elk spoor. Het gaat om vier Nederlan ders en vijf buitenlanders. Allen zijn ervaren inbrekers, maar staan niet als gevaarijk te boek. Aan de ontsnapping is een steek partij in de gevangenis vooraf ge gaan. Een Syrische man raakte daarbij ernstig gewond. De gevan genen hadden een ruitje in het toi let op de tweede verdieping gefor ceerd en een van de spijlen los ge wrikt, waardoor er net genoeg ruimte onstond om iemand door te laten. Vervolgens zijn ze naar benë- der. gesprongen en gevlucht. Het is nog onbekend of ze hulp van bin nen of van buiten hebben gekre gen. De gevangenisbewaarders wer den overigens door een journalist van Radio Stad Amsterdam van de uitbraak op de hoogte gesteld. Hij vroeg of de politie op de hoogte was dat er zes gevangenen waren ontsnapt uit de Schutterswei-ge- vangenis. De man weigerde ziin bron te noemen. De Alkmaarse politie zette daar op alle wegen rond Alkmaar af en schakelde de rijkspolitie in. Een kwartier later waren alle hoofdwe gen in Noord-Holland afgezet. De Alkmaarse burgemeester Pop heeft inmiddels laten weten dat hij samen met de politie een gesprek wil hebben met de directie van Schutterswei over de onveilige si tuatie. Directeur Boeij van Schutterswei heeft vandaag nog op het ministe rie van justitie meer bewaarders geëist. Overigens vindt hij dat de gevangenis niet compleet ontsnap- pingsvrij moet worden gemaakt. Belg schuldig aan moord Wil Vervat ROTTERDAM (GPD) - Veertien jaar na dato is de geruchtmakende wurgmoord op de Rotterdamse scholiere Wil Vervat in september 1974 opgelost. De Gentse recht bank heeft een nu 44-jarige Belg schuldig bevonden. Een handge schreven verklaring van de man vormde daarvoor het belangrijkste bewijsmiddel. Het onderzoek werd begin dit jaar heropend, nadat een mede-ge- detineerde van de verdachte de ge vangenisdirectie vertelde dat zijn celmaat tegenover hem de moord had bekend. Het onderzoek uit 1974 had al in de richting van de ex- zeeman gewezen, maar hij werd wegens onvoldoende bewijs toen weer vrijgelaten. Hij is veroordeeld tot opname in een gesloten rijksin richting. LEIDEN - Met een geweldige klap zijn vanmorgen rond kwart over negen op de kruising Leven- daaUSint Jorissteeg twee vracht wagens tegen elkaar gereden. Een van de vrachtwagens is waarschijnlijk total-loss. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. Het verkeer op het Leven daal was enige tijd gestremd. Een 25-jarige bestuurder uit Weesp merkte waarschijnlijk niet dat het verkeerslicht op het Levendaal op rood stond. Een an dere vrachtwagen, die uit de Sint Jorissteeg kwam, kon niet uitwij ken en greep de wagen in de flank. Daardoor kantelde de vrachtwagen van de man uit Weesp en kwam op de zijkant dwars over het Levendaal te lig gen. (foto Wim Dijkman) Elke dinsdag en woensdag V* fl/ar hebben we groente en vlees Gesneden sJ boerenkool, QQ zak ±300 gram I I 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea Romario(14) wordt bij de vreugde betrokken r PSV behoefde zijn nieuwe Bra ziliaanse aanwinst Romano za terdag echt niet in te zetten om zich de nummer twee op rang lijst FC Twente van het lijf te houden. Voordat de koukleu mende Zuidamerikaan zijn de buut mocht maken in de natio nale competitie zat de opnieuw sterk en geconcentreerd voet ballende landskampioen reeds op rozen. Toen de duurste aan koop op de Nederlandse velden tien minuten na rust zijn op wachting maakte stond PSV al op 2-0. Romario verprutste in de tijd die hem nog restte een uitste kende mogelijkheid om zich in Eindhoven meteen uitermate populair te maken. Uitblinker Ronald Koeman wilde daar graag zijn medewerking aan VANDAAG 24 PAGINA'S geven, vond de kleine spits ge heel vrij, maar zag zijn nieuwe teamgenoot vanaf een paar me ter en voor een leeg doel hope loos missen. Koeman zelf deed daarna nog maar even voor hoe je met dat soort kansen dient om te sprin gen. Na een voortreffelijke combinatie met de, voor de ge blesseerd uitgevallen Wim Kieft, in de ploeg gekomen Gillhaus tekende de libero voor het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Snoeihard nam hij de bal ineens op de schoen. Twente-doelman De Koning kan dat projectiel nooit hebben gezien. Hooguit hebben ge hoord. Romario (nummer 14) werd uiteraard wel betrokken bij de viering (foto ANP). De eerste supportersrellen dienden zich dit weekeinde weer aan. In Utrecht misdroe gen fans van Ajax en Den Haag (op doorreis naar Emmen..) zich en in Den Bosch hielden vanda len huis in de stationsrestaura tie. Voor dat laatste waren Twente-aanhangers (op weg naar Eindhoven) verantwoor delijk. Dertien jongeren in de leeftijd tussen 15 en 25 jaar werden door de politie aange houden. NEW DELHI (Rtr) - Honderddui zenden Indiërs deden vandaag in New Delhi mee aan twee massale demonstraties. Eén om de moord op premier Indira Gandhi te her denken en één uit protest tegen het landbouwbeleid van haar zoon en opvolger, R^jiv Gandhi. Premier Rajiv Gandhi zou in de loop van de dag een toespraak hou den. Zijn Congres-I partij gaat er van uit dat daarbij een miljoen mensen aanwezig zullen zijn om de moord op zijn moeder door extre mistische Sikhs, 4 jaar geleden, te herdenken. De toespraak kan niet worden gehouden bij het parlement, omdat daar sinds enkele dagen boze boe ren demonstreren. De boeren wil len meer geld voor hun gewassen en eisen lagere elektriciteitsprij zen. Volgens de politie zijn vanoch tend 300.000 boeren de hoofdstad binnengestroomd om hun 30.000 reeds aanwezigen collega's te steu- Solidariteit in Gdansk: provocatie WARSCHAU (DPA/RTR/UPI) - De Lenin-scheepswerf in de Poolse havenstad Gdansk, die de baker mat van het verboden vakverbond Solidariteit vormde, wordt geslo ten. Dit heeft de Poolse regering vandaag bevestigd. Volgens het of ficiële Poolse nieuwsagentschap PAP moet de werf dicht omdat zij niet rendabel is. Op de Leninwerf werken zo'n 12.000 mensen onder wie de voor zitter van het verboden vakver bond Solidariteit, Lech Walesa. De scheepswerf, die nog steeds een van de belangrijkste bolwerken van Solidariteit vormt, werd al lan ger bedreigd met sluiting, evenals een aantal andere verliesgevende bedrijven. De directie kreeg begin dit jaar al van de Nationale Bank van Polen te horen dat het bedrijf niet in aanmerking zou komen voor verdere overheidssteun en kredieten. Plaatselijke functionarissen van Solidariteit meldden het afgelopen weekeinde al dat de directeur van de werf opdracht had gekregen een plan op te stellen voor de „liquida tie" van de werf. Directeur Tol- winksi zou dat echter hebben ge weigerd. Herhaaldelijk hebben de Poolse autoriteiten de afgelopen maanden te kennen gegeven dat zij in het ka der van de herstructurering van de nationale economie een punt wil len zetten achter verliesgevende in dustriële ondernemingen. In dit verband is vaak de naam van de Lenin-scheepswerf genoemd. Het is niet uitgesloten dat bepaalde af delingen van de werf zullen wor den „afgestoten" of gereorgani seerd, zodat zij kunnen openblij- Het Solidariteit-comité op de Lenin-werf, onder leiding van inge nieur Alojzy Szablewski, noemde de regeringsplannen een .provoca tie'. Het comité wees erop dat de werf beter draait dan ooit. EEN HELE STAPEL NIEUWS? DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt'1 [~De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuurh/k gratis m de bus'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1