LEIDSCH DAGBLAD oemelbij apotheken' II Politie arresteert man (33) in ontvoeringszaak baby van daag Partij van Botha handhaaft zich in meeste grote steden Consumentenbond onthult 'knippen* van recepten Evenhuis wil in 1989 af van minimumprijs Driemaal Hollandse cupwinst Vlasveld Computers Donderdag 27 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38765 Prijs fl. 1,20 DORDRECHT (ANP/GPD) - De politie van Dordrecht heeft in sa menwerking met de Rotterdamse politie gistermiddag een 33-jarige Rotterdammer aangehouden die er van wordt verdacht op enigerlei wijze betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van baby Renee uit het Dordtse Merwedeziekenhuis. De nu 7 dagen oude baby is nog niet teruggevonden. Dat betekent dat de zaak nog niet is opgelost, zo deelde de Dordtse politie vanoch tend mee. De ouders smeekten de ontvoerder(s) gisteren hun zoontje terug te brengen. Ook wanneer Re- nee niet meer in leven is, vroegen zij om een bericht. De directie van het Merwede-zie- kenhuis liet namens de ouders we ten: "Zij hebben zich 9 maanden lang verheugd op de geboorte en Zeven dagen oude Renee nog niet terecht de verzorging van hun kind. Op een abrupte wijze is hieraan nu een einde gemaakt. Dit is voor de ou ders een onvoorstelbaar en on draaglijk leed. Ook voor de familie, die intensief met de ouders mee leeft, is het een afschuwelijke tijd". De moeder beviel vorige week woensdag van haar zoontje via een keizersnede en ligt nog steeds in het Merwede-ziekenhuis. Direc teur Höppener: "De enorme emo tionele spanningen hebben een slechte invloed op haar genezing". Een psycholoog van het ziekenhuis geeft het echtpaar geestelijke steun. De politieoproep gisteravond op televisie om meer informatie te krijgen over de ontvoerde baby, heeft al ruim 200 tips opgeleverd. In verband daarmee werd het bij standsteam met 5 man uitgebreid. In de omgeving van het Merwede ziekenhuis werd een nieuw buurt onderzoek gehouden. De politie is met name op zoek naar buurtbewo ners en passanten die het hoekige model auto hebben gezien met ron de koplampen. Deze auto zou tij dens de ontvoering tussen zon dagavond 12 uur en maandagoch tend 01.00 uur - langs het zieken huis hebben gereden in de Banka- straat met daarin mogelijk twee personen. Een van hen zou iets in de auto hebben geladen. De politie hult zich in stilzwijgen omtrent het motief van de kidnap per en wil niet ingaan op berichten dat het hier zou gaan om een fami lieruzie. Het dagblad De Dordte- naar meldde dat de ontvoering een wraakactie zou zijn. Zijn Renee's ouders hem of haar nog 7500 gul den verschuldigd voor een bepaal de dienst en heeft de ontvoerder nu maar baby Renee als betaalmiddel genomen? DEN HAAG (GPD) De apothekersorganisatie KNMP is geschrokken van het grote aantal apothekers dat, volgens een proef door de Consumentenbond, sjoemelt met de toe slag op medicijnen. KNMP-voorzitter Cox gaat een circu laire naar de leden sturen waarin duidelijk wordt gemaakt dat deze praktijken niet door de beugel kunnen. Uit de proef blijkt dat zeker 1 op de 9 apothekers zich schuldig maakt aan het 'knippen' van recepten. Van één recept voor een medicijn waarmee de klant 3 maanden kan doen, maakt de apotheker bijvoor beeld 3 recepten en vraagt dan ook 3 maal de toeslag. LEIDEN - Kroonprins Charles van Engeland heeft vanochtend het Instituut voor Anglo-Amerikaans Recht aan de Leidse universiteit ge opend. Bij aankomst bij het Acade miegebouw werd hij begroet door burgemeester Goekoop van Leiden en voorzitter Oomen van het college van bestuur van de Leidse univer siteit. De Britse troonopvolger is als be schermheer van de Engelse William and Mary-herdenking voor een kort werkbezoek in Nederland. In zijn toespraak legde hij een verbin tenis tussen het Spaanse beleg van Leiden en de Spaanse invasie in Engeland, beide 400 jaar geleden. Aan het Spaanse beleg heeft Leiden haar universiteit te danken, die in 1575 door Willem de Zwijger werd gesticht. "Het is geen toeval dat in deze stad en aan deze universiteit het in stituut voor Eng els-Amerikaans recht wordt gevestigd. Immers Lei den heeft dankzij haar universiteit banden met de hele wereld en voor al met het Verenigd Koninkrijk". De kroonprins roemde het vermo gen van de meeste Nederlanders om de Engelse taal vloeiend te spreken, te lezen en te verstaan. Hij kreeg de lachers op zijn hand door zijn uit spraak van namen van Nederland se geleerden. "Dergelijke lettercom binaties ken ik alleen uit het Welsh", aldus de kroonprins. Het Instituut voor Anglo-Ameri kaans recht, dat al een jaar draait, is bedoeld als opleidingsinstituut voor Britse en Nederlandse juristen en zakenlieden. Het Nederlands en Brits recht vertonen een aantal ver schillen en via dit instituut hoopt men Britten en Nederlanders - ook met het oog op 1992 - nader tot el kaar te brengen. Veel bewolking Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Matige aan de kust eerst nog vrij krachtige wind, in hoofdzaak uit het westen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Droog weer en wol kenvelden. Kouder met middagtem peratuur rond 10 graden, 's Nachts mo gelijk vorst aan de gronfl. Vrijdag 28 oktober zon op: 07.28 uur, zon onder: 17.19 uur; maan op: 18.44 uur, maan onder: 12.11 Waterstanden ten Katwijk hoog water: 04.51 en 17.05 uur; laag water: 00.49 en 13.00 uur. DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Evenhuis (economische zaken) wil medio 1989 de mini mumprijzen voor melk, brood en suiker afschaffen. Hij schrijft dit in een brief die vandaag aan de Twee de Kamer is gestuurd. In Kokker 100 na tien jaar haarscheurtjes SCHIPHOL/ZÜRICH (GPD) - Al le 8 aan Swissair verkochte Fokker 100's moeten volgend jaar terug naar de werkplaats voor verbete ringen aan de romp. Uit proeven blijkt dat na 30.000 starts en landin gen haarscheurtjes kunnen optre den door metaalmoeheid. De barstjes zijn door Fokker zelf ontdekt in het middenstuk van een proefromp op Schiphol. De haar scheurtjes kunnen zich na tien jaar intensief gebruik voordoen. Fok ker wil de rompen van de eerste toestellen na 8000 starts en landin gen versterken. Volgens de bewindsman is dit nodig, omdat het bestaan van mini mumprijzen een inefficiënte pro- duktiewijze in de hand werkt en de consument meer moet betalen dan nodig is. Midden- en kleinbedrijf zijn bovendien sterk genoeg om het zonder bodemprijzen te kun nen stellen. Ook in het kader van het wegval len van de binnengrenzen in de EG na 1 januari 1993 is het afschaffen van minimumprijzen gewenst. De andere EG-staten kennen geen mi nimumprijzen en het is ongewenst als Nederland in dat geval een uit zondering vormt, aldus Evénhuis. Organisaties van vooral kleinere levensmiddelenzaken verzetten zich fel tegen het loslaten van de minimumprijs. Zij vrezen dat grootwinkelbedrijven klanten met 'stuntprijzen' (onder de kostprijs) zullen lokken en om vervolgens hun winst te maken op de verkoop van andere artikelen. De voedingsbond FNV noemt de afschaffing van de broodprijs 'on verantwoordelijk' en vreest het verdwijnen van een groot deel van de 3.500 bakkers in ons land. Voor de proef werden bij 45 ver schillende apotheken recepten aangeboden. Bij 5 apotheken werd het recept 'verknipt'. De Consu mentenbond denkt dat het nog veel vaker gebeurt. Enkele apothe kers uit de proef zeiden dat ze niet 'knipten' omdat de klant niet in de buurt woonde. Bij de eigen, nabij- wonende klanten zeiden ze veel va ker de recepten in kleinere hoe veelheden te verdelen. Op 1 januari werd een nieuw ta riefsysteem van kracht dat de apo thekers machtigt een toeslag voor bepaalde medicijnen in rekening te brengen. Voor ziekenfondsverze kerden bedraagt deze toeslag f 11,30. Ze merken hiervan zelf wei nig omdat de fondsen de kosten grotendeels vergoeden. Voor parti culier verzekerden ligt het anders: zij betalen de toeslag van f 12,10 ge heel zelf. Enkele sjoemelende apothekers vertelden de klanten dat het ging om een nieuwe regeling die het ver delen van medicijnen toestaat. Een dergelijke regeling bestaat echter niet. Andere apothekers zeiden dat ze de voorgeschreven hoeveelheid zo hoog achtten dat dit niet verant woord was. De KNMP vindt dat apothekers dit niet mogen beslis sen, omdat het een taak is van de arts in overleg met de patiënt. Particuliere ziektekostenverze keraars verenigd in het KLOZ noe men de resultaten 'niets nieuws'. Volgens directeur Scherens is het al lang bekend dat veel apothekers sjoemelen met de medicijnentoe slag. Het KLOZ merkte dit aan de sterk gestegen claims van zijn le den. Over ongeveer drie weken rondt het KLOZ een eigen onder- Twee broertjes uit Lisse gedood bij verkeersongeluk ADUARD Twee jongens van 4 en 6 jaar uit het gezin Jongmans in Lisse zijn gistermiddag als gevolg van een verkeersongeval in Den Ham (gemeente Aduard in Gronin gen) om het leven gekomen. De beide ouders van de jongens wer den bij het ongeval levensgevaar lijk gewond, terwijl een dochtertje van twee jaar van het gezin ernstig werd gewond. Het meisje is inmid dels buiten levensgevaar. De Lissenaren zaten in een per sonenauto die in botsing kwam met een tractor met een zogenaam-' de kipcar. Het ongeluk gebeurde toen de tractor door nog onbeken de oorzaak tegen een langs de weg staande boom terecht kwam en vervolgens op de andere weghelft belandde. Een van de wielen van de kipcar brak bij de aanrijding af en kwam op de auto van het gezin uit Lisse terecht. De gewonden zijn in het Acade misch Ziekenhuis in Groningen opgenomen. PSV-doelman Hans van Breukelen gaat op de knieën en heft de handen ten hemel na de derde treffer tegen FC Porto. (foto anp> 28 PAGINA'S EINDHOVEN - De drie Ne derlandse ploegen in het Eu ropa-cupvoetbal hebben het gisteravond goed gedaan. Het complete trio slot de duels met winst af. Vooral beker houder PSV maakte er een wervelende show van tegen de Portugese landskampioen FC Porto. De Eindhovense ploeg die in de competitie wat moeilijk tot scoren komt doelpuntte er ditmaal lustig op los. In de eerste helft was het al drie maal raak door Wim Kieft, Ju les Ellerman en Ronald Koeman. Na rust bracht PSV het aantal treffers op een handvol dankzij Anton Jans sen en opnieuw Ronald Koeman. Trainer Guus Hiddink was vol lof over zijn ploeg en twij felde niet aan plaatsing voor de derde ronde. 'Als we er in Portugal zes om de oren krij gen dan moeten ze het vlieg tuig met de spelers maar de andere kant op sturen', aldus Hiddink. In de Europa-cup 3 won een zeer aanvallend FC Gronin gen met 2-0 van het Zwitserse Servette. De ploeg uit het noorden had een groot veld- overwicbt en scoorde snel via Erik Groeleken. Daarna duurde het lang voordat Hen- nie Meijer de tweede treffer liet aantekenen. In Kerkrade beukte Roda JC bijna 90 minuten lang op de hechte muur van Metallist Charkov. Slechts eenmaal troffen de Limburgers doel via Van der Luer. Roda-trai- ner Reker was desondanks optimistisch. 'We hebben be wezen dat we goed aanval lend kunnen spelen en ik ver wacht niet dat Charkov meer in huis heeft dan ze nu hebben laten zien'. (Uitgebreide verslagen op pagina 17) Gemeenteraadsverkiezingen Zuidafrika Weldoener zorgt in Madrid voor grote opstopping MADRID (GPD) Het geld ligt op straat. Dat zagen enke le duizenden Madrileense au tomobilisten toen ze gisteren naar hun werk gingen. Even buiten Madrid werd hun aan dacht getrokken door de chauffeur van een voortkrui pend vehikeltje, die naar het leek pamfletten of reclamefol ders uit het raam gooide. Maar toen ze goed keken, bleken het bankbiljetten te zijn van 1000 en 5000 peseta's. Zo'n buitenkansje wilden de passerende automobilisten zich niet laten ontgaan. Ze parkeerden hun auto's midden op de rijweg en begonnen een ware klopjacht op de bankbil jetten ter waarde van 18 en 90 gulden. Vaak met gevaar voor lijf en leden vanwege de langs- razende auto's. De gulle gever herhaalde zijn gebaar ook op andere plaatsen, waarbij de scènes van rennende goudzoe kers op het asfalt zich herhaal de. Zo groot was de verkeers chaos dat er zelfs voor de po litie, die de 'sint' graag even aan de tand had willen voelen over zijn gift van ongeveer 18.000 gulden, geen doorko men meer aan was. TAFELRESERVERING; 071-13314-1 Kwartaalwinst van Philips gestegen EINDHOVEN (ANP) - De netto winst van Philips is in het derde kwartaal van 1988 ten opzichte van vorig jaar gestegen van 134 naar 161 miljoen gulden. Over de perio de van 9 maanden gerekend ver ging het Philips slechter dan vorig jaar en daalde de winst van 554 naar 499 miljoen gulden. De direc tie verwacht dit jaar een eindresul taat op hetzelfde niveau als de 818 miljoen gulden van vorig jaar. Over de eerste negen maanden komt de omzet uit op 39 miljard gulden ste gen 36,7 miljard in dezelfde perio de van vorig jaar. De personeelsvermindering dit jaar bedroeg 5200 personen. Eind september had Philips 329.700 mensen in dienst. In Nederland daalde het aantal medewerkers in 1988 van 70.100 tot 67.300. Ruim 10 |aar computerservice JOHANNESBURG (AP) - De Na- sionale Party van de Zuidafrikaan- se president P.W. Botha is er tij dens de gemeenteraadsverkiezin gen die gisteren werden gehouden in geslaagd om in de meeste grote steden een meerderheid te behou den. De Conservatieve Party van Andries Treurnigt, een krachtig voorstander van de apartheid en fel tegenstander van de hervormings pogingen van Botha, boekte echter in een aantal gebieden winst. Bij de verkiezingen was een strikte scheiding aangebracht tus sen blanken, zwarten, kleurlingen en Aziaten. Bij de blanken was de opkomst in sommige kiesdistric ten 100 procent, maar voor de ande re bevolkingsgroepen zijn geen of ficiële opkomstpercentages be kend gemaakt. De Zuidafrikaanse televisie meldde vandaag dat de opkomst onder de zwarten varieer de van 11procent in de zwarte woonstad Soweto bij Johannes burg, tot 80 procent in sommige streken op het platteland. Hasjtransport op strand ontdekt ALKMAAR (ANP) - Politiemensen van de groep Heiloo waren van nacht bij toeval getuige van het aan land brengen van hasj op het strand van Egmond aan Zee door twee grote rubberboten met bui tenboordmotoren. Korte t(jd daar na ontdekten ze ook twee terrein voertuigen, die over het strand naar Bergen aan Zee reden. Beide auto's ontkwamen via een strandopgang in Bergen aan Zee. Een vliegtuig van de Rijkspolitie ontdekte enkele uren later in de duinen een van de terrein-voertui gen, die in mul zand was blijven steken. Volgens de politie bevatte de auto een grote hoeveelheid ver pakte hasjiesj. Bij de blanken behielden in Dur ban de tegenstanders van de apart heid de meerderheid. De conserva tieven hadden geprobeerd munt te slaan uit de controverse over de openstelling van de stranden voor alle bevolkinsgroepen. In Kaap stad zag de Federale Progressieve Partij, de belangrijkste blanke op positiepartij, haar meerderheid be houden. De Nasionale Party kreeg een meerderheid in Port Elizabeth, en voor het eerst boekte de partij een duidelijke winst in Johannes burg; Botha's partij kon hier op 26 zetels rekenen, de FPD op 18. De conservatieven slaagden er voor de eerste maal in in Johannesburg een zetel te bemachtigen. In een nek-aan-nek-race met de conservatieven slaagde de Nasio nale Party erin om Pretoria te be houden, zij het met een krappe meerderheid van 22 tegen 19. Pre toria is de bestuurlijke hoofdstad van Zuidafrika, en de Conservatie ve Partij had vooral hier actief cam pagne gevoerd om de blanke kie zers die tegen iedere vorm van af schaffing van de apartheid zijn voor zich te winnen. Bloemfontein is gemakkelijk in handen van de Nasioale Party gebleven. (zie ook pagina 5: Winst i rechts bij lokale verkiezingen is geen verrassing) U PAKT HET GOED AAN? DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt'] 1 1 Q per maand f 23,95 Q per half iaar 141.90 1 (alleen mogenjk mei automatische betaiingi q per ,aar 270,25 1 per kwartaai 70.95 tlL.w voorkeur aankruisen fDe eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis m de bus' Straat: Postcode/Plaats: Teletoon: Leit1*ch/Alph*fi» 0»gbl»d «niwoordnummtt 100SO

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1