LEIDSCH DAGBLAD Lubbers: LSY stookt vuur op EXTRA WD: loonkostensubsidie voor 130.000 nieuwe banen Doden bij broodrellen Algiers V Veldslag bij visafslag Vlissingen NET ZO DIK ALS EEN LANDELIJK DAGBLAD, VEEL MEER NIEUWS UIT UW EIGEN OMGEVING! Specialistenactie in ziekenhuizen Leiden en Alphen Nog geen actieplannen bij politiekorpsen regio Demmenie Dukakis laat steek vallen Zaterdag 8 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38749 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG (ANP) - Over zes jaar kan de werkloosheid met 80.000 worden teruggedrongen terwijl er 130.000 mensen extra aan een baan zijn geholpen. Van dat nieuwe werk bestaat veertig procent uit voltijdbanen en zestig procent uit deeltijdwerk, zo stelt de WD in een banenplan dat de liberalen gis teren publiceerden. Het plan kost over zes jaar 800 miljoen gulden per jaar. Die berekeningen hebben de on derzoekers Van Schaaijk en Waaijers van het Centraal Planbu reau (CPB) gemaakt naar aanlei ding van het WD-voorstel om een loonkostensubsidie te geven voor alle banen, inclusief bestaande deeltijdbanen, met een maandloon dat gelijk is of lager uitvalt dan het minimumloon. WD-fractievoorzitter Voorhoe ve roemde gisteren bij de presenta- tie van het plan de eenvoud ervan. Geen ingewikkelde bureaucrati sche procedures, want iedere werkgever weet exact waar hij aan toe is. Alle werknemers met een maandsalaris op of beneden het minmumloon komen voor de loon kostensubsidie in aanmerking, mits het niet gaat om werknemers die al van premies zijn vrijgesteld in het kader van andere werkgele genheidsplannen. Een voordeel in vergelijking met het PvdA-banenplan, dat uitgaat van verlaging van loonkosten op het minimum door een verlaging van de sociale premies, is dat voor al de vraag naar deeltijdbanen wordt bevredigd, aldus Voorhoe- Een nadeel blijft dat bij bevorde ring van werknemers de loonkos tensubsidie van tien procent wordt teruggetrokken. Voor enkele tien tjes salarisverbetering schoon moet de werkgever naar verhou ding een veelvoud betalen. „Alles wat je bedenkt heeft voors en te- gens", aldus Voorhoeve. „Je moet zoeken naar een oplossing met gro te voordelen en bescheiden nade len." Bovendien geldt het pro bleem slechts voor mensen met een volledige baan, terwijl het WD-plan vooral deeltijdbanen sti muleert. 800 miljoen gulden wil vinden, zo stelt Voorhoeve voor. Maar met de uitvoering van het plan kan wor den begonnen voor dat antwoord is gegeven. De sociale fondsen be schikken nu over een overschot van enkele miljarden guldens en daaruit kan het voorlopig betaald worden. Het gevaar dat mensen meer ge subsidieerde deeltijdbanen tegelij kertijd zullen vervullen en dus - wat mogelijk is, zo erkent Voorhoe ve - via hun werkgevers twee of meer keren in aanmerking komen voor de loonkostensubsidie, slaat Voorhoeve niet zwaar aan. Hij ver wacht wel dat met name vrouwen die in het verleden een baan heb ben gehad en nu willen herintre den op de arbeidsmarkt, veel baat bij het WD-plan zullen hebben. (pagina 7: WD en PvdA bestoken elkaar met banenplannen) Vernielde en uitgebrande auto's markeren het straatbeeld in Bab el Oued (Algerije), nadat duizenden gisteren de straat waren opgegaan om te protesteren tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering. (foto anpj ALGIERS (AP) - De onrust in Alge rije blijft aanhouden. Na het vrij dagse gebed gingen in Algiers weer duizenden mensen de straat op om te demonstreren tegen de bezuini gingsmaatregelen van de regering. In de wijk Belcourt eisten 6000 betogers de vestiging van een is lamitische staat. Ernstige inciden1 ten werden niet gemeld. De rege ring voerde 's avonds het aantal tanks en pantserwagens op strate gische punten in de stad danig op. Overtredingen van het nachtelijk uitgaansverbod deden zich her haaldelijk voor. In de plaats Oran kwam het gisteravond wel tot ern stige ongeregeldheden. Twee staatswinkels en twee hotels wer den in brand gestoken. De autoriteiten meldden dat bij eerdere onlusten deze week 900 ar restaties waren verricht en dat er een niet nader aangeduid aantal doden was gevallen Veel bijzon derheden werden daarbij niet ge geven. Gezegd werd alleen dat de dodelijke incidenten zich donder dag overdag en 's nachts hadden voorgedaan. Betogingen en gewelddadige ac ties worden onder meer ook ge meld uit kuststeden tussen Algiers en Tipasa. Hier en daar werd het stadhuis bestormd. Ernstige en minder ernstige incidenten deden zich voor in Blida en Boufarik, niet ver van Algiers, en in kleinere ste den zoals Médéa, Kabylie, Ch-lef, Tiaret en Bouira. Donderdag had de regering na drie dagen van ongeregeldheden de noodtoestand uitgeroepen, waarbij de handhaving van de openbare orde in handen werd ge legd van het leger. De militairen hadden opdracht te schieten op de monstraten die weigerden te vol doen aan de bevelen. Inwoners van de hoofdstad ston den gisteren in de rij voor brood. Bakkerijen waren vrijwel de enige winkels die open waren. Andere bleven gesloten, hetzij door gebrek aan voorraad, hetzij uit angst voor nieuwe plunderingen. De prijzen van vlees en andere voedingsmid delen zijn omhoog geschoten, maar brood wordt- door de regering nog altijd zwaar gesubsidieerd. Door militairen geëscorteerde vrachtwa gens bezorgden meel bij de bakke rijen, om de winkels van voldoen de voorraad te verzekeren. De nationale luchtvaartmaat schappij Air Algerie maakte giste ren bekend haar vluchten tot nader orde te staken. Andere lijndiensten bleven echter normaal vliegen op de luchthaven Houari Boumedien- ne van Algiers. (van c 5 verslaggevers) ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Guur herfstweer erwachting voor dit week einde luidt: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met on weer. Middagtempcratuur omstreeks 13 graden. Krachtige westelijke wind, aan de kust In de loop van de dag ge leidelijk afnemend. In de nacht van zaterdag op zondag veel regen. Daarna volgen opklarin gen, waarna buien opnieuw de over hand krijgen. Guur herfstweer. Ver wachting voor zondag tot en met woensdag: aanhoudend onbestendig. Zondag 9 oktober zon op: 06.55 uur, zon onder: 17.59 uur; maan op: 05.16 uur, maan onder: 17.20, Waterstanden te Katwijk- hoog water: 02.26 en 14.47 uur: laag water: 10.50 en 23.04 uur. Maandag 10 oktober zon op: 06.56 uur, zon onder: 17.56 uur; maan op: 06.27 uur, maan onder: 17.29 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.55 en 15.14 uur; laag water: 11.28 en 23.28 m,V. LEIDEN/STREEK - Het is nog niet bekend welke acties het dis trict Den Haag van de rijkspolitie komende week gaat voeren om een hoger salaris vanwege de toegeno men werkdruk af te dwingen. Vol gens politiewoordvoerder Nieuwe- burg worden er komende vrijdag Luns opnieuw naar Zuidafrika JOHANNESBURG (GPD) - De voormalige secretaris-generaal van de NAVO en ex-minister van bui tenlandse zaken mr. J. Luns zal ko mende week een onofficieel be zoek aan Zuidafrika brengen. Het is de tweede keer in vijfjaar dat hij een privé-bezoek aan Zuidafrika brengt. Het is niet bekend wie Luns heeft uitgenodigd, maar het staat vast dat hij ontmoetingen zal heb ben met vertegenwoordigers van de regering-Botha. Zo zal hij vrij dag aanstaande aanzitten bij een lunch die speciaal voor hem wordt aangericht door de burgemeester van Johannesburg, Jan van Blerk. VISSER Belettering DEN HAAG/LEIDEN Premier Lubbers heeft geen goed woord over voor de acties die de specialisten gisteren heb ben aangekondigd. „Ik heb de indruk dat het vuur onder de soep door de specialisten wel heel hoog wordt opge draaid. Zeker als ik zie hoe voorzichtig wij door de porse leinkast gaan", aldus de premier gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Hij noemde de actie 'te scherp en niet ge rechtvaardigd'. in elk geval acties gevoerd. "Over de aard en de omvang kunnen we nog niets zeggen, omdat daarover dinsdag wordt vergaderd", aldus Nieuweburg. Ook geen van de gemeentepoli tiekorpsen in de regio weet al of en wat voor acties er gevoerd gaan worden. In Leiden wordt volgende week vergaderd, terwijl ook de korpsen van Katwijk en Noordwijk zeiden nog geen mededelingen te kunnen doen over acties. Een woordvoerder van het korps in Wassenaar laat weten dat er wel al 'enige kreten geslaakt zijn' maar dat er nog geen concrete actieplan nen zijn. "De discussie moet nog helemaal op gang komen en dan moeten we de meningen van de personeelsleden nog peilen", aldus de woordvoerder. Smokkelschip gepakt LONDEN (GPD) De rechter in Southampton heeft voor verder verhoor de aanhouding verlengd van de zes Nederlanders op de kustvaarder Jessie, die na een wil de jacht op de Noordzee tot stop pen werd gedwongen en nu in de haven van Portsmouth ligt. De Britse kustwacht kwam meteen in actie toen zij gewaar schuwd werd door de Nederlandse douane, dat een verdachte kust vaarder op volle kracht in de rich ting van de Britse territoriale wate- koerste. Donderdag besloot het kabinet tot grote woede van de specialisten alsnog om de praktijkkostenver goeding te verlagen van 107.000 naar 80.000 gulden. Dat moet op 1 januari 1990 een feit zijn. Boven dien moet het norminkomen van specialisten omlaag van 185.000 naar 172.600 gulden. De specalis- tenvereniging LSV reageerde daar op met de aankondiging dat de spe cialisten met ingang van maandag voor onbepaalde tijd zondagsdien sten gaan draaien. Alle Leidse zie kenhuizen en het Alphense Rijnoord doen daaraan mee. Na afloop van het kabinetsbe raad noemde premier Lubbers gis teren het norminkomen van 172.600 gulden goed en verdedig baar. Hij wees er verde. op dat veel specialisten nu al meer verdienen dan 180.000 guldep. Tegelijk gaf hij aan dat het kabinet bewust heeft gekozen om de praktijkkosten-ver- goeding te verlagen naar 80.000 gulden en niet, zoals het Centraal orgaan tarieven gezondheidszorg had aanbevolen, tot 65.000 gulden. Een dergelijke verlaging zou te fors zijn geweest, aldus de premier. Maandag beginnen ook de spe cialisten in de Leidse ziekenhuizen en het Rijnoord-ziekenhuis in Al phen met het draaien van zondags diensten. In een advertentie in de ze krant leggen zij uit, wat de gevol gen zullen zijn voor de patiënten. De artsen van het Academisch Ziekenhuis, in feite ambtenaren in overheidsdienst, zullen zich strikt aan de ambtenarenwerkweek van 38 uur gaan houden. Volgens de woordvoerder van de specialisten, dr. G.J. Fleuren, zullen alle activi teiten de patiëntenzorg betreffen de 's middags om twee uur worden stopgezet. Na dat tijdstip zullen al leen nog de onderwijs- en onder zoektaken worden vervuld. Alleen spoedeisende gevallen zullen wor den geholpen. Afspraken die al ge maakt zijn en die geen dringend karakter hebben, zullen worden af gebeld. "Patiënten die geen tele foontje van ons krijgen, kunnen zich echter gewoon aan de af spraak houden". Alle specialisten in het AZL doen mee met de actie, die voor on bepaalde tijd is afgekondigd. De directie van het AZL heeft de actie voerders laten weten de gang van zaken 'begrijpelijk' te vinden en er verder geen waarde-oordeel over uitgesproken. In het Diaconessenhuis en het Elisabethziekenhuis houden de ac ties in dat vanaf maandag alle spreekuren en alle gemaakte af- Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel. 071-41 11.81 <sl spraken komen te vervallen. Nieu we afspraken zullen, voor zo lang de acties duren, niet kunnen wor den gemaakt. Slechts de spoedge vallen worden geholpen. Daarvoor zal, zoals bij een normale zondags dienst gebruikelijk is, van alle me dische specialismen één vertegen woordiger aanwezig zijn in de ver schillende ziekenhuizen. Volgens C. de Lmd van Wijn gaarden, regionaal actiecorrespon dent en als medisch specialist ver bonden aan het Diaconessenhuis, worden patiënten in incidentele gevallen door hun specialist in kennis gesteld van de acties. In de meeste gevallen wordt er echter vanuit gegaan dat patiënten via de berichten in de media en de adver tenties die specialisten hebben la ten plaatsen, op de hoogte zijn van de zondagsdiensten. Julius Vischjager, de Binnenhofnar Leidse Clusiustuin krijgt face-lift Hirohito blijft omstreden monarch VANDAAG 40 PAGINA'S VLISSINGEN (GPD) - Op het ter rein van de visafslag in Vlissingen heeft gisteravond een veldslag ge woed tussen vissers en de Mobiele Eenheid. Daarbij zijn enige ME'ers lichtgewond geraakt. De vlam sloeg omstreeks half tien in de pan toen de politie een voorman van de Vlissingse en Arnemuidse vissers probeerde te arresteren. Die be vond zich aan boord van een vis- kotter waarin vermoedelijk illegaal aangevoerde kabeljauw lag opge slagen. De vissers en een groot aantal sympathisanten slaagden er voor de tweede keer dit jaar in de politie met geweld van het terrein van de visafslag te jagen. De Mobiele Een- WELLSTON (MISSOURI) (UPI/DPA) - De Democratische kandidaat voor het president schap van de Verenigde Staten, Michael Dukakis, heeft scherpe kritiek geuit op de regering- Reagan voor haar uitverkoop van Amerikaanse bedrijven aan het buitenland. In een toespraak tot werknemers van een autofa- briek in Wellston, in de staat Mis souri, zei hij dat de VS het afgelo pen jaar een handelstekort had den van ruim 300 miljard gulden, terwijl er in 1981 nog een over schot was van bijna 15 miljard. De presidentskandidaat zei dat het lijkt alsof de Republikei nen willen dat de Amerikaanse kinderen „voor buitenlandse ei genaars moeten werken, hun huur aan buitenlandse eigenaars moeten betalen en hun toekomst aan buitenlandse eigenaars te danken zullen hebben". Vervolgens noemde Dukakis de autofabriek waar hij zijn toe spraak hield, een voorbeeld van een Amerikaans bedrijf dat het goed doet. „Jullie weten net als ieder ander dat Amerikaanse be drijven, produkten en arbeids plaatsen een overleveringsstrijd leveren op de wereldmarkt", zei hij tot zijn gehoor. „Zorgt er voor dat niemand in onze regering ooit de belangen van een ander land boven die van ons zal stel len. Jullie behoren tot de weinige overlevenden, niet waar?". In plaats van met bijval hierop te reageren hulden Dukakis' toe hoorders zich in stilzwijgen. Hun fabriek is een dochteronderne ming van de Italiaanse firma IFI... heid, zestig man sterk, trok zich rond tien uur terug. De actie op de Vlissingse vismijn was in de loop van vrijdag voorbe reid. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij had de laatste we ken enkele keren het illegaal los sen van vis op vrijdagavond gesig naleerd. De dienst verwachtte dat dat ook nu weer zou gebeuren en riep de assistentie van de ME in. Wat werd verwacht, gebeurde omstreeks negen uur op de loskade aan de tweede binnenhaven bij de vismijn. Ook de twee pelotons ME arriveerden op dat tijdstip. Enige politiemannen gingen aan boord van een van de viskotters aan de kade. Zij raakten in discussie met een visser en probeerden hem even later aan te houden. Hij weigerde hun waarschijnlijk toegang tot de ruimen. Daarna braken de vecht partijen los. De ME bleek niet opgewassen te gen het grote aantal tegenstanders, naar schatting zo'n honderdvijftig, die waren gewapend met kettin gen, messen en stenen. Drie ME'ers liepen verwondingen op. Onbekend bleef of er arrestaties zijn verricht. In februari deed zich een soort gelijk incident voor bij de Vlissing se visafslag. De politie moest ook toen onder druk van een vijandige overmacht het havengebied verla ten. POSTZEGELS - Op een veiling in de Zweedse stad Malmó zijn giste ren vier Deense postzegels uit 1863 van eigenaar gewisseld voor de som van 150.000 gulden. Onder de te veilen stukken was verder de mooiste verzameling van Denemarken. Voor deze wereldbe roemde collectie werd ruim 1,5 mil joen gulden betaald. Volgens het persbureau was de totale op brengst van de postzegelveiling bijna vijf miljoen, een record. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I pe' maand 23 95 (alleen mogeii|k mei a per kwartaal f 70.95 [De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuur/i/k gratis m de bus' Posicode/Piaais Teieloon:f. u fUïwM oe« bon opsturen naar hei leulsch Aiphent OeqtXed l

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1