STAD LEIDEN Pessimisme over fusie in het basisonderwijs AZL-team keek nieuwe methode af Sollicitant uit groep minderheden krijgt voorkeur gemeente Vage herinnering aan 'die lelijke Kipp' LEIDSCH DAGBLAD Wethouder wil één organisatie Voor deel nieuwbouw bij Boerhaaveschool mmmuBWMUHBum FEf3n Rhesusbaby's hebben baat bloedtransfusietechniek LEIDEN Vroeger was er weinig hoop voor zogenaamde rhesuskin- deren. Deze ongeboren baby's lij den aan zware bloedarmoede, om dat de moeder antistoffen in haar bloed heeft die de rode bloedcellen van het kind afbreken. De zwan gerschap eindigde meestal voortij dig in de dood van de ongeborene. door Annemiek Ruygrok Eind jaren zestig begon prof.dr. J. Bennebroek Gravenhorst, gy naecoloog in de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis, met de toepassing van een metho de waarbij een grote hoeveelheid rode bloedcellen in de buikholte van het kind werden toegediend. Een enorme verbetering van de le venskansen voor de ongeborene. Sinds een jaar houdt een speciaal team in het AZL zich bezig met een nog betere techniek, die is 'afgeke ken' in Parijs, waar zij werd ont wikkeld. De techniek bestaat eruit om in de buik van de moeder de foetus via de navelstreng een bloedtransfusie toe te dienen. Door de zeer verfijnde echografie-tech niek is het tegenwoordig in de meeste gevallen tamelijk gemak kelijk de navelstreng op te sporen. Via de buikwand van de moeder wordt een lange naald in een ader in de navelstreng van het kind ge stoken en het bloed toegediend. Volgens dr. H.H.H. Kanhai van het AZL-team, dat sinds vorig jaar 16 kinderen op een dergelijke ma nier heeft behandeld, komen per jaar zo'n 30 kinderen voor een der gelijke transfusie in aanmerking. Van de 16 kinderen vonden er 12 baat bij de ingreep en kwamen als gezonde baby's ter wereld. Bij vrouwen met een negatieve rhesusfactor die in verwachting zijn van een kind met positief bloed kan een dergelijke behande ling uitkomst bieden. "Er zijn mo menten in de zwangerschap dat een beetje bloed van het kind via de moederkoek en navelstreng in de moederlijke bloedcirculatie te rechtkomt. Onder meer op het mo ment van de bevalling kan dat ge beuren. Maar ook bij eerdere misk ramen of bij toepassing van de kei zersnede. Het risico bij volgende kinderen wordt dus steeds groter. Het positieve bloed van het kind komt in de circulatie van de moe der terecht, waardoor het bloed van de moeder antistoffen gaat kweken. Vóór 1960 was hier niets tegen te doen en moest je maar af wachten of het goed ging, wat vaak niet het geval was. Eind jaren zes tig kwam de stof anti-D-immoglo- buline beschikbaar. Die stof neu traliseert het bloed van het kind wat in de moederlijke circulatie te recht komt. En daardoor worden geen antistoffen opgebouwd". Rhesusnegatieve vrouwen krij gen zo'n prik meteen na de beval ling. Maar dat is niet het enige mo ment waarop positief bloed in hun circulatie terecht kan komen. Ook als zij vroeger eens een bloedtrans fusie hebben gehad, kan dit het ge val zijn. Helemaal voorkomen dat er rhesuskinderen ontstaan, is dus niet mogelijk. Vandaar dat dr. Kan hai en zijn ploeg zo enthousiast wa ren toen zij hoorden dat er in Parijs een methode was ontwikkeld om al in een heel vroeg stadium, zo rond de 20 weken, bloedtransfusies toe te passen bij foetussen waarbij het toch dreigt mis te gaan. Concentratie "Van de 180.000 vrouwen die per jaar zwanger worden in Nederland, zijn er 150 tot 200 die antistoffen hebben. En daarvan zijn er slechts 30 voor wie een intensieve behan deling noodzakelijk is. Die behan deling is nu geconcentreerd in het Academisch Ziekenhuis Leiden". In die 30 gevallen gaat het om kinderen die nog niet geboren kun nen worden, kinderen die jonger zijn dan 32 weken. "Als je niets doet, gaat zo'n kind dood. Ën bij ie der volgend kind kan het alleen maar erger worden. Het is vaak de laatste hoop van zo'n vrouw om een kind te krijgen". Kanhai hoopt met deze methode de overlevingskans van rhesuskin deren naar de 80 a 90 procent te brengen. Met de methode van prof. Bennebroek Gravenhorst ligt die kans op 60 procent. "Volgens die methode worden geconcentreerde negatieve rode bloedcellen in de buikholte van het kind gebracht. De cellen worden door de lymfeva- ten opgenomen en komen in het bloed van het kind terecht. Maar als kinderen jonger zijn dan 26 we ken, zijn de lymfevaten nog niet sterk genoeg. Vandaar dat de be handeling in 40 procent van de ge vallen een teleurstelling werd". Dat met de nieuwe methode geen 100 procent resultaat wordt geboekt is volgens Kanhai te wij ten aan drie factoren: er is een risi co van één procent dat het kind bij de behandeling een bloeduitstor ting oploopt, dan zijn er nog die zeldzame gevallen dat het kind het bloed niet oppikt en ten derde is het soms moeilijk de navelstreng op te sporen. Want de streng zit vast in de moederkoek en als die achterin de baarmoeder zit. is het heel moeilijk om er met een naald bij te komen. De methode is niet 'duur'. In de meeste gevallen zijn er drie tot vijf transfusies nodig, waarbij de moe der telkens drie dagen in het zie kenhuis wordt opgenomen. Komt het kind eenmaal 'gezond ter we reld, dan blijft het nog lang na de geboorte onder controle van een kinderarts. Soms moet het kind DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 nog een tijdje ïjzerdruppeltjes toe gediend krijgen. Soms zijn nog en kele transfusies nodig. "Het bijko mende voordeel is dat het kind minder lang op de kinderafdeling hoeft te blijven. Moeders kunnen het vaak al na tien dagen mee naar huis nemen. En dat is vooral als je op Texel of in Maastricht woont erg prettig". Het gebouw op de hoek met de Witte Singel zc.l volgend jaor opgeknapt zijn. Er zal ook een stukje nieuwbouw in de Bcerhaaveschool worden ge pleegd. (archieffoto Wim Dijkman) LEIDEN Wethouder Van Dongen (onderwijs) is pes simistisch gestemd over de beoogde fusie tussen de stichting 'Het Leids Studie huis' en de Stichting basise ducatie Leiden-Noord. De ze laatste organisatie is voortgekomen uit de stich ting 'Ouders op Herhaling'. De gemeente wil dat er in Leiden eén organisatie komt voor basise ducatie. En binnenkort wenst ze daarom ook nog slechts één organi satie op dit gebied te subsidiëren. 'Ouders op Herhaling', en later de ADVERTENTIE OKTOBER NATIONALE WOONMAAND Vernieuw het hart van uw (t)huis! Ontdek nü de mooiste waanideeën bij uw woninginrichter Stichting basiseducatie Leiden- Noord, heeft zich steeds verzet te gen de samenvoeging. De stichting kon gedurende anderhalf jaar pro fiteren van een overgangsregeling, maar die loopt op 1 januari volgend jaar af. De stichting in Leiden- Noord verliest dan haar subsidie, waardoor haar cursisten zijn ge dwongen naar Het Leids Studie huis over te stappen. Wethouder Van Dongen had ge hoopt dat de beide organisaties zelf tot een vergelijk zouden kunnen komen. Dat is echter niet gebeurd. Vervolgens heeft de inspecteur voor de basiseducatie nog een be middelingspoging ondernomen. Maar ook hij heeft geen succces ge had, zo maakte wethouder Van Dongen gisteren bekend tijdens een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs. De wethouder wil nu op korte termijn een gesprek met de Stich ting basiseducatie Leiden-Noord. Ze hoopt de stichting alsnog over te halen met het Studiehuis te fuse ren. Van Dongen is daarover echter pessimistisch gestemd. Van een voorzetting van de subsidie aan 'Leiden-Noord' zal echter geen sprake zijn. Leiderdorp Studiehuis-bestuurslid Van Meijgaarden waarschuwde giste- Met fiets op fiets LEIDEN - Na een korte achtervol ging heeft de politie gisteravond een jongen opgepakt die op de Vijf Meilaan met een fiets op zijn rug fietste. Toen hij werd gesommeerd te stoppen, sloeg de jongen óp de vlucht, eerst op de fiets, later lo pend. Na een achtervolging door een vijver kreeg een agent hem te pakken. De jongen heeft tot nu toe geweigerd zijn identiteit te onthul len. Vermoedt wordt dat beide fiet sen gestolen zijn. ren overigens dat zijn stichting in de problemen komt wanneer zij - op het laatste moment - volledige groepen van 'Leiden-Noord' moet overnemen. "Enige cursisten zijn nog wel te doen. Maar het inpassen van hele groepen wordt hoe langer hoe moeilijker. Vandaar dat we 'Leiden-Noord' hebben gevraagd ons vóór 1 oktober te melden wat men van plan is. Op dat verzoek hebben we echter nog geen ant woord gekregen". Van Meijgaarden verklaarde gis teren dat het 'Studiehuis' ook een gesprek wil met de gemeente Lei derdorp. Die gemeente wil haar ei gen basiseducatie beginnen. Op dit moment volgen veel mensen uit die plaats cursussen bij de Leidse stichting. Wanneer Leiderdorp voor zichzelf begint, en die mensen daar niet kunnen worden ge plaatst, dreigen ze volledig buiten de boot te vallen. "Daarom hopen we dat Leiderdorp zich bij Leiden aansluit. Dat zou het allemaal veel gemakkelijker maken", aldus Van Meijgaarden. Hoogheemraad Van Rossem weg LEIDEN Ir. J.M. van Rossem treedt met ingang van 1 januari uit het college van Dijkgraaf en Hoog heemraden. Als hoogheemraad be heert hij de portefeuille financiën. Van Rossem, die volgend jaar de pernsioengerechtigde leeftijd be reikt, wordt opgevolgd door A.C.M. Menken. De verenigde ver gadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland besloot giste ren om hem als eerste op de voor dracht aan de Kroon te zetten. Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken herinnerde er aan dat in 1516 de Kroon voor de laatste maal afweek van de voordracht van het hoogheemraadschap zelf. Menken is president van Menken Landbouw in Wassenaar. LEIDEN Aan de Boerhaave school, die een ingrijpende renova tie ondergaat, wordt ook een ge deelte nieuw bijgebouwd. Dit stuk moet een verbinding vormen tus sen de beide panden van de school aan het Noordeinde. De nieuw bouw zal bovendien dienst gaan doen als kantine. Het is de bedoe ling dat tijdens de opknapbeurt ook een lift in de school wordt aan gebracht. De raadscommissies voor onder wijs en financiën zijn gisteren ak koord gegaan met de kosten voor het renovatie- en nieuwbouwplan. De opknapbeurt voor de school kost de gemeente ruim 1,5 miljoen gulden. Een gedeelte van dat be drag, ruim twee ton, krijgt Leiden terug van het rijk. De school staat op de Monumentenlijst. De gemeenteraad besloot al eer der de school te laten opknappen. De panden bevonden zich in een zeer slechte staat. Bovendien vol deden ze niet meer aan de eisen die tegenwoordig aan een schoolge bouw worden gesteld. Een van de twee panden is inmiddels gereno veerd. Op korte termijn zal met het andere pand, dat op de hoek met de Witte Singel, worden begonnen. Naar verwachting is de renovatie volgend jaar afgerond. INFORMATIE-AVOND - In buurthuis De Pancrat wordt dins dag 11 oktober om 20.00 uur een in- formatie-avond gehouden over de inrichting va»i het gebied rond de nieuwbouw op het vroegere ir. Driessenplein. Tijdens de avond presenteert de gemeente de plannen voor de her indeling van de Oude Rijn en een gedeelte van de Middelstegracht. Ook komt de inrichting van het binnenterrein van het complex ter sprake. LEIDEN De gemeente streeft er naar meer mensen van buitenland se afkomst in dienst te nemen. Met een aantal maatregelen hoopt zij dat over driejaar rond vier procent van de gemeente-ambtenaren uit zogeheten etnische minderheden bestaat. De raadscommissies voor onderwijs en financiën zijn giste ren akkoord gegaan met de maatre gelen. De gemeente hoopt meer men sen van buitenlandse afkomst aan te trekken door hen een voorkeurs behandeling te geven bij sollicita ties. Dit zou dan op dezelfde ma nier moeten gaan zoals dat nu bij vrouwen gebeurt. Een 'buitenland se' vrouw krijgt daarbij weer de voorkeur boven een vrouw van Ne derlandse afkomst. Omdat mensen uit etnische min derheidsgroepen veelal een lage opleiding hebben, en dus niet snel voor een hogere functie in aanmer king zullen komen, wil de gemeen te hen extra begeleiden en scholen. En wanneer iemand als eerste 'bui tenlander' op een afdeling komt te werken, wil het gemeentebestuur tegelijkertijd een tweede kandi daat van buitenlandse afkomst aannemen. Op die manier wil zij SPAARPOTTEN - In museum De Lakenhal heeft van 15 oktober tot en met 8 januari de tentoonstelling 'Verzameld en getoond, spaarpot ten' plaats. Uit een particuliere col lectie wordt een deel van de enor me hoeveelheid spaarpotten ge toond. Museum De Lakenhal is van dinsdag tot en met zaterdag ge opend van 10.00 tot 17.00, op zon en feestdagen van 13.00 tot 17.00 Omwonenden tegen bouw op plek van school LEIDEN Omwonenden van de Beatrixschool aan de Herensingel bieden wethouder van volkshuis vesting Tesselaar op dinsdag 11 ok tober handtekeningen aan tegen bebouwing van het speelterrein van de school. De handtekeningen zijn opgehaald in de Nassaustraat, Mecklenburgstraat, gedeelten van de Os- en Paardenlaan en de Spoor- laan. De gemeente wil op de plaats van de school een centraal-wonenpro- ject realiseren. Ook bestaan er plannen om het speelterrein van de school aan de Mecklenburgstraat te bebouwen. De bezwaren van de bewoners richten zich voorname lijk tegen bebouwing van het schoolterrein. Zij zijn van mening dat er dringend behoefte bestaat aan een speelplaats in de buurt. voorkomen dat deze mensen zich al te zeer geïsoleerd gaan voelen. Ëeiden wil ruime bekendheid gaan geven aan de maatregelen. De gemeente hoopt overigens dat be drijven haar voorbeeld overnemen, en ook meer mensen van buiten landse afkomst in dienst nemen. Van Lint (Links Leiden) drong er bij het college op aan ook zo veel mogelijk 'buitenlanders' te benoe men in leidinggevende functies. Daarvan zou een enorme stimulans uitgaan voor mensen uit etnische groepen. Als voorbeeld noemde hij een eventuele vacature voor een personeelsconsulent. Als zich van zelf geen geschikte 'buitenlandse' kandidaten zouden aandienen, moet de gemeente net zo lang zoe ken tot zij er wel een heeft gevon den. Het college beloofde dit te zul len doen wanneer zo'n geval zich zou aandienen. Jochie pakt de trein LEIDEN De politie heeft gister middag in de trein naar Den Haag een drie jaar oud jochie aangetrof fen dat op eigen gelegenheid reis de. Leter bleek dat het jongetje in Alkmaar thuishoorde waar hij ook op de trein was gestapt. Zijn vader heeft hem gisteravond opgehaald. Knokpartij tussen Minervanen en Amsterdammers LEIDEN In sociëteit Minerva aan de Breestraat heeft zich gister avond een vechtpartij voorgedaan tussen twee Amsterdammers (22 en 24 jaar) en een groep Minerva nen. De Amsterdammers die geen lid waren van de sociëteit weiger den het pand te verlaten. Bij de knokpartij die volgde liepen diver se mensen een bloedneus op. Eén Minervaan moest naar het zieken huis voor een gebroken neus. Bei de partijen hebben tot nu toe geen aangifte gedaan. Tweetal bekent auto-inbraken LEIDEN - Twee mannen uit Roelo- farendsveen (18 en 19 jaar) hebben bekend vijf autoinbraken in Lei den te hebben gepleegd. Vier in braken hadden plaats in de nacht van 1 op 2 oktober op het Stations plein. Daarbij werd audioappara- tuur buitgemaakt. De politie heeft hiervan echter geen enkele aangif te ontvangen. De twee jongens werden zondag aangehouden in Lisse wegens het plegen van inbra ken. Oorlogsmisdadiger uit politie-archief verdwenen LEIDEN Oorlogsmisdadiger Abraham Kipp werkte vermoedelijk slechts korte tijd in Leiden als politieagent. In het archief van de Leidse politie is niets meer te vinden over de man die onlangs in Buenos Aires werd op gespoord door twee verslaggevers. Gepensio neerde agenten weten zich hem nog slechts te herinneren als 'die lelijke Kipp'. Het is onwaarschijnlijk dat Kipp in deze korte tijd oorlogsmisdaden heeft gepleegd. Onderzoekers van het Leidse verzet prof. I. Schöffer en M.J. Schwegman zijn Kipp in hun onderzoek niet tegengekomen. Schóffer zegt de naam Kipp alleen te kennen van de Velsense affaire. Na Leiden is Kipp naar Ede en Velsen verhuisd waar hij wel gruweldaden verrichtte waarvoor, hij bij verstek ter dood is veroordeeld. Verzetsmensen uit Leiden hebben ook nooit te maken gehad met Kipp die later be kend werd als 'de beul van Ede'. Volgens me vr. H. Stoffels uit Noordwijk waren verzets mensen doorgaans heel goed op de hoogte welke politieagenten 'goed' en welke 'fout' waren. Overigens is het volgens haar niet zo vreemd dat Leidse verzetsmensen Kipp niet kennen, omdat het verzet in de stad pas in 1942 goed van de grond kwam. Volgens politie-woordvoerder Graveland kan niet worden achterhaald wanneer precies de op 1 september 1940 in Leiden als agent tweede klas aangestelde Kipp, de stad Leiden weer verliet. Het dossier is om onbekende re den verdwenen en ook is in het Leidse archief geen foto te vinden waarop hij staat. Wel is duidelijk dat de door dadendrang be vangen Kipp snel naar eenzelfde functie in Ede solliciteerde. De motivatie van deze ver huizing lijkt te zijn dat Kipp al enkele jaren geregeld in Ede vertoefde, omdat zijn zwager en de zuster van zijn verloofde er woonden. Nog voor Kipp in Leiden in dienst trad was hij al blokhoofd bij de NSB, was hij lid van het Rechtse Front en van de Germaanse SS. Volgens Graveland zal de 'foute' commissaris U. Hoffman ook niet vreemd zijn geweest aan Kipps aanstelling in Leiden. Hoffman wer.l door de Duitse bezetter op de plaats gezet van commissaris R.J. Meijer. Dat Kipp langer dan enkele maanden in Leiden werkzaam is geweest acht Graveland ook uitgesloten. "Het is in elk geval te kort ge weest om een goed beeld van de man te vor men. Er zijn geen dingen gebeurd die de toen malige agenten nog levendig voor de geest staan. Een man van zo'n kaliber moet van zich hebben laten spreken als hij bijvoor beeld een jaar in Leiden zou hebben ge werkt". ADVERTENTIE Lekker pittig met puur mager rundvlees. "Als je niets doet, gaat zo'n kind dood. En het is vaak de laatste hoop van zo'r STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7