VNO tegen beperking beschermen bedrijven PTT laat monopolie varen 'We moesten snel het vertrouwen terugwinnen Fokker en Hoogovens weer uit de rode cijfers Laat de televisie volgende week maar uit. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De werkgeversorganisatie VNO is tegen de voorstellen van het bestuur van de Amsterdamse Effectenbeurs om het aantal maatregelen dat bedrijven kunnen nemen tegen (ongewenste) overnames, te beperken. Voorstellen die de bescher ming van Nederlandse ondernemingen structureel aantasten zijn ongewenst, aldus voor zitter C. van Lede gisteren op een persconferentie. Beschermingsconstructies zijn de laatste tijd weer volop in stelling gekomen door golf van fusies drijven kunnen zich op verschil lende manieren tegen een 'overval' (bijvoorbeeld door aankopen op grote schaal van de aandelen op de beurs) beschermen. Een veel ge bruikte constructie is certificering van de aandelen. Daarbij berusten de aandelen zelfbij een (de directie goed gezind) administratiekantoor dat het stemrecht uitoefent en kun nen beleggers alleen maar door dat kantoor uitgegeven certificaten ko pen. Otrk via de plaatsing van prefe rente aandelen (aandelen met stemrecht) bij een bevriende stich ting, waardoor het potentiële over vallers onmogelijk wordt gemaakt via de beurs een meerderheid van de aandelen te verwerven, probe ren bedrijven ongewenste overna mes te voorkomen. Volgens Van Lede is het ongewenst deze con structies aan te pakken zolang niet kan worden aangetoond dat hier mee het functioneren van de kapi taalmarkt of hele economie nadelig wordt beïnvloed. Het terugdringen van de Neder landse vormen van bescherming kan alleen werken, als ook in het buitenland vergelijkbare maatre gelen worden getroffen. Ook in de Verenigde Staten, België, Frank rijk en Engeland woeden op het ogenblik discussies over bescher- VN-commissie laakt ontslag Turkse vrouw AMSTERDAM (GPD) - De VM- commissie tot Uitbanning van Ras sendiscriminatie heeft de Staat der Nederlanden op de vingers getikt omdat de kantonrechter in Apel doorn een ontslagvergunning voor een Turkse vrouw heeft toegestaan aan de kousenfabriek L. ten Cate BV. Daarmee schond de Staat in ternationale afspraken over recht op arbeid en op bescherming tegen werkloosheid. Bij de VN-commissie, die in Ge- nève is gevestigd, kunnen sinds kort ook individuele burgers met klachten terecht over gedragingen van staten waarbij rassendiscrimi natie in het spel is. De uitspraak in de zaak van de Turkse vrouw is de eerste die de commissie onder de nieuwe regels heeft gedaan. Ten Cate had het ontslag via de kantonrechter voor elkaar gekre gen. Het bedrijf voerde voor zijn verzoek aan dat "onze buitenland se vrouwelijke werkneemsters hun kind bij buren of familie onder brengen maar bij de minste of ge ringste tegenslag verdwijnen ze in de Ziektewet". De vrouw is daarom naar de VN- commissie gestapt. Die heeft nu uitgesproken dat de Nederlandse rechter geen rekening heeft gehou den met het discriminerende ka rakter van de ontslagzaak. De raadsman van de vrouw, de Am sterdamse advocaat mr. H. Doele- man, zal nu met de Staat contact zoeken om voor de Turkse een schaderegeling te treffen. De Staal kan het rechterlijke vonnis niet te rugdraaien of anderszins hel dienstverband van de vrouw her stellen. Volgens Doeleman is de Staat echter wel gehouden om schade te vergoeden die uit een on juist vonnis is voortgevloeid. LPG De prijs van LPG is vandaag met 2 cent omhoog gegaan. Dat komt neer op een meest voorkomende li- terpijs van 45,9 cent aan de pomp. De prijsverhoging is het gevolg van prijsstijgingen op de internationale produktenmarkt die worden ver oorzaakt door een stijgende vraag bij een achterblijvend aanbod. Philips Cambridge Electronic Indus tries (CEI), een op de Londens beurs genoteerde onderneming, neemt twee produktiebedrijven in de VS over van NAPC, de Ameri kaanse dochter van het Philips- concern, voor een bedrag van 54 miljoen dollar (ongeveer 115 mil joen gulden). Volkswagen Het Westduitse autoconcern Volkswagen heeft met de Chinese First Automobile Works (FAW) een overeenkomst gesloten voor de produktie van het model Audi 100. Er bestaan ook plannen om samen met FAW een autofabriek in Changchun in het noorden van China te bouwen, zo heeft VW gis teren laten weten. Die fabriek zou in 1996 een jaarlijkse produktie van 150.000 wagens moeten halen. Van Lanschot De bank Van Lanschot heeft in de eerste helft van het jaar een net towinst behaald van 12,3 miljoen gulden, wat 3,4 procent meer is dan in de eerste helft van 1987. Het be stuur verwacht dat de winst over het hele jaar tenminste gelijk zal zijn aan die over 1987, toen de boe ken werden afgesloten met een nettowinst van 24,3 miljoen gul den. mingsmaatregelen. De kans dat in deze landen maatregelen worden genomen die vergelijkbaar zijn met de voorstellen van het Amsterdam se beursbestuur, noemt het VNO 'te verwaarlozen'. Bovendien is het dagelijks be stuur van de EG, de Europese Commissie, bezig met het ontwer pen van een richtlijn inzake over names en dergelijke. "Het is ge wenst dat Nederland niet op een dergelijke richtlijn vooruitloopt", aldus het VNO. "Met de bestaande praktijk loopt Nederland interna tionaal gezien namelijk niet uit de pas". Van Lede uitte gisteren verder felle kritiek op het kabinet. Hij zei grote twijfels te hebben over de be trouwbaarheid van het kabinet als onderhandelingspartner. De af schaffing van de wir-premie, ge volgd door het besluit om compen serende maatregelen voor de on dernemers voorlopig uit te stellen, hebben bij het VNO grote twijfels doen rijzen over de vraag of er met dit kabinet nog wel afspraken te maken zijn. Het kabinet liet vlak voor de vakantie weten dat de met de werkgevers afgesproken verla ging van de vennootschapsbelas ting en de afschaffing van de kin derbijslagpremie voorlopig zou den worden uitgesteld. De reden was een forse overschrijding van het wir-budget in de jaren '83 tot '86. Het VNO gaat er nog steeds vanuit dat het kabinet zich aan de afspraken over de vennootschaps belasting en kinderbijslag zal hou den. Als dat niet gebeurt, zullen de werkgevers zich gaan beraden wat voor stappen ze verder zullen ne- Het VNO is ook zeer ontevreden over de wijze waarop het kabinet aftrekposten voor bedrijven en particulieren wil schrappen in het kader van de belastinghervorming van Oort. Van Lede vindt het on juist dat het kabinet bepaalde be drijfskosten zoals horeca- en con- gresbezoek anders behandelt dan andere. Dat particulieren geen ver wervingskosten meer kunnen op voeren, is volgens hem kortzichtig: "De kosten gaan voor de baat uit". Om de controle op deze post voor de belastingen te vereenvoudigen, pleit het VNO voor een regeling waarbij iedereen 5 procent van zijn inkomen als verwervingskosten kan aftrekken, met een n van 5000 gulden per jaar. BREUKELEN (GPD) De vaste klantenkring van Van der Valk heeft geerj moeite met het vinden van Motel Breukelen. Gisteren, op de eerste dag dat het etablissement open was, kwamen ze in groten ge tale naar het voormalige Oriental Palace. Tijdens de lunch was de al zaak goed bezet, voornamelijk met oudere echtparen en mannen van het type 'vertegenwoordiger'. Concernwoordvoerder Ad van der Valk, zoon van de grote baas, is niet ontevreden over de aanloop op deze eerste dag. Er wordt gerekend op tussen de achthonderdduizend en één miljoen restaurantklanten per jaar. De reserveringen voor di ners, congressen en de motelka mers stromen volgens Van der Valk binnen. Het zal hem naar zijn zeggen tegenvallen als van de 143 kamers straks niet gemiddeld ne gentig procent bezet zal zijn. De officiële opening van het mo tel-restaurant volgt als alle interne verbouwingen en veranderingen achter de rug zijn. De mogelijkheid bestaat nog dat de entree moet worden opengebroken om de vijf Van der Valks Oriental Palace geruisloos open meter brede en drie meter hoge adelaar uit de ontvangsthal te kun nen verwijderen. Van der Valk voelt daarvoor echter weinig en is in onderhandeling met de man, die de houten reuzevogel voor 9000 gulden op de veiling van Oriental Palace heeft gekocht. Uiterlijk is het motel nog even Chinees als ten tijde van uitbater Dave Wong, maar binnen is heel wat werk verzet in de drieënhalve week dat Van der Valk zich eige naar mag noemen. Er is een geheel nieuwe keuken gebouw; de oude, smalle keuken is veranderd in een gang. Centraal in de royale 'cuisi ne' staat nu een indrukwekkend zestig-pits kookeiland. Dat aeze ingrijpende operatie midden in de zomer in zo'n kort tijdsbestek \Vas uit te mogelijk doordat het eigen aannemingsbedrijf tot zijn beschikking heeft, met werkne mers die in alle drieenveertig res taurants verbouwingen hebben uitgevoerd en precies weten hoe de 'Valkjes' het willen hebben. De nieuwe keukeninventaris is gebouwd in een speciale, ook tot de restaurantketen behorende fabriek in Best. De vijfhonderd Bordeaux rode stoelen zijn afkomstig uit mo tel Tiel, waar ze wel even konden worden gemist omdat er daar toch drieduizend staan. Maar de eigen meubelfabriek is inmiddels op vol le kracht bezig om het aldaar ont stane tekort aan te vullen. Voorlopig blijft het Chinese ka rakter aan de buitenzijde van het etablissement gehandhaafd. De plannen om het dak te slopen en de kronkelende draken af te zijn voorlopig van de baan 'Kolencentrales slecht voor milieu' AMSTERDAM (ANP) - Als de voorgenomen bouw van negen of tien kolencentrales doorgaat heeft dat ernstige gevolgen voor het milieu. Dat stelt de Vereniging Milieudefensie in een gisteren ver schenen nota. Het plan van de Sa menwerkende Elektriciteitspro- duktiebedrijven (SEP) is volgens de milieuorganisatie lijnrecht in strijd met het streven van de rege ring naar vermindering van de luchtverontreiniging, de bestrij ding van de zure regen en de op warming van de aarde. Als de plannen van de SEP door gaan zal de uitstoot van zwavel dioxide rond de eeuwwisseling een bijna zestigduizend ton bedragen. Dat is volgens de milieuorganisatie vijftig procent meer dan volgens de Centrale Raad voor de Milieuhygi ëne (CRMH), het adviesorgaan van minister Nijpels van milieubeheer, aanvaardbaar is. Forse winstgroei Daf SCHIPHOL (GPD) - Trekker chauffeurs van de KLM hebben hun voorgenomen acties voor de komende week opgeschort. Dat besluit viel gistermiddag op een actievergadering, na de toezeg ging van de KLM weer met de chauffeurs te gaan onderhande len. De chauffeurs zijn ontevreden over de reactie van de KLM op hun eis om een betere functie waardering. Vrijdag wezen zij de overeenkomst tussen de lucht vaartmaatschappij en de Ver- voersbonden FNV en CNV af. T rekkerchauffeurs Schiphol schorten acties voorlopig op De chauffeurs of rangeerders, zoals zij doorgaans worden aan geduid, eisen meer salaris. De KLM wil 24 van de 142 chauf feurs meer betalen, omdat zij ook andere taken hebben. Dat aan bod heeft echter het ongenoegen bij de chauffeurs niet weggeno men. Vrijdag kondigden zij al aan dat de KLM met r ties rekening moet houden. De rangeerders besturen de trekkers waarmee onder andere vliegtuigen van de pier naar de startpositie worden gesleept. De laatste jaren is hun takenpakket uitgebreid, zonder dat de func tiewaardering is aangepast. Overleg met de KLM daarover liep op niets uit. Op 10 augustus legden de chauffeurs voor twee uur het werk neer. Dat leidde tot ernstige vertragingen op dertig Europese vluchten. Twee vluch ten werden geannuleerd. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Fokker en Hoogovens maken weer winst. Nadat de vliegtuigfabriek de eerste helft van vorig jaar afsloot met een verlies van 3,4 miljoen gul den, meldt Fokker over de eerste helft van dit jaar een winst van 4,3 miljoen. Hoogovens kwam tot een nettoresultaat van 83,5 miljoen gul den terwijl in de eerste helft van 1987 nog een verlies van 68,5 mil joen werd geleden. Daf bv in Eind hoven heeft in de eerste helft van ai ,aar een nettowinst behaald van 57.6 miljoen gulden. Fokker had al voorspeld uit de verliezen te komen, nadat vorig jaar een forse afschrijving ineens was gedaan van de aanloopkosten voor de nieuwe verkeersvliegtui gen Fokker 100 en 50. Ook werd over 1987 een buitengewoon hoge eigen bijdrage in de ontwikkelings kosten van die toestellen geboekt. Ook de kapitaalmarkt kreeg weer vertrouwen in Fokker. Ze ventig procent van de emissie in mei werd direct geplaatst. De uit gifte van nieuwe aandelen was be doeld om de overheid een belang van 49 procent in de vliegtuigfa briek te geven. Dat kwam door de grote vraag op de markt slechts op 15 procent. ADVERTENTIE PPWI SgHÉif#! We schetsen het beeld. Het was een verenigingsblad en is nu een volwaardig magazine. Met interessante reportages en informatieve artikelen. Een blad dat er bovendien prachtig uitziet. De nieuwe Kampioen. Je kan wel zien dat de redactie de knop rigoureus heeft omgedraaid. Nu u nog. ANVwS DEN HAAG (GPD) - De PTT zal aansluitingen van apparatuur die niet door haar is geleverd voortaan toestaan en geeft zijn monopolie positie hierin op. Installaties door particuliere bedrijven geleverd worden gewoon op het net aange sloten. De PTT waarschuwt echter wel dat bij ondeugdelijke appara tuur en storingen de installatie als nog wordt afgesloten. Bovendien moet de apparatuur na 1 januari aan de nog vast te stellen keurings eisen voldoen. Dit heeft een woordvoerder van het staatsbedrijf gisteren beves tigd. De PTT is hiermee overstag nog voordat zij op 1 januari 1989 haar monopolie op het gebied van de telecommunicatie verliest. De afgelopen maanden weigerde de PTT bij verscheidene bedrijven een installatie aan te sluiten omdat deze niet door het staatsbedrijf was geleverd. Daarop spanden zes be drijven een kort geding aan om de PTT alsnog te dwingen. De PTT won er vijf, terwijl er nog één in ho ger beroep speelt. Een van de betrokken bedrijven, het reisbureau Vonk in Harlingen, is niet van plan om het kort geding tegen de PTT in te trekken. De raadsman van het Harlinger reis bureau, mr. J.F.H. Hulshuizen, meent dat de zaak pas kan worden afgesloten als de PTT zwart op wit stelt dat de installatie van het reis bureau niet wordt afgesloten. Naar zijn oordeel verandert er niets zo lang minister Smit Kroes van ver keer en waterstaat (onder wiens ministerie de PTT nog enkele maanden ressorteert) haar goed keuring heeft gegeven aan het aan gepast beleid van de PTT. Eisen De PTT gaat de komende maan den het bedrijfsleven voorlichten over de eisen die aan bedrijfs-tele- fooncentrales, telefoontoestellen en dergelijke gesteld gaan worden. Die eisen zullen per 1 september bekend zijn, terwijl op die datum ook twee keuringsinstituten van start gaan met de keuringen van apparatuur die niét door de PTT zélf geleverd wordt. De nieuwe wet, waarbij PTT Te lecommunicatie een zeifstandige onderneming wordt en ook een deel van haar monopolie over de verkoop van telefoonapparatuur verliest, schrijft echter voor dat de apparatuur ook na 1 januari moet worden goedgekeurd door de mi nister. Voor bedrijven die inmid dels bij andere leveranciers dan de PTT telefooncentrales hebben ge kocht of dat van plan zijn, is het van groot belang dat deze appara tuur per 1 januari wel is goedge keurd, aldus de mededeling. "An ders lopen zij het risico dat die ap paratuur ook dan van het net wordt geweerd". Mammoetcentrale De Elektriciteits Produktie Maatschappij voor Noord- en Oost- Nederland (EPON) in Zwolle bouwt een enorme nieuwe gascen- trale in de Eemshaven met een ca paciteit van 1700 megaWatt, vol doende om de totale energiebe hoefte van de drie noordelijke pro vincies, Overijssel en een deel van Gelderland worden gedekt. De in vestering wordt door deskundigen geschat op minimaal een miljard gulden. Mathijsen Gerst brengt Geldens-bediijven onderdak BUNNIK - De Geldens Groep is voor een deel onder de pannen. De bouw- en installatie bedrijven van het ingestorte Brederoconcern gaan over in handen van het bouw bedrijf BAM Holding NV uit Zeist, waardoor de toekomst van deze overigens gezonde voormalige Bredero-bedrijven is verzekerd. Ir. F. E. Mathijsen Gerst voormalig Hoogoverstopman en directeur van Geldens in Bunnik is de eerste om toe te geven dat de operatie geen sinecure was, dat de gok met de overblijfselen van Bredero goed is uitgepakt. door Harry van Dam Mathijsen Gerst: "Het was een zeer avontuurlijke tijd, want we moesten ervoor zorgen dat de be drijven snel goed gingen draaien, behoorlijke winsten gingen ma ken. We zijn met z'n allen flink gaan nadenken over nieuwe pro- dukten, andere manieren van de verkoop organiseren en dergelij ke". Het bleef een gok, geeft hij toe, maar Mathijsen Gerst wist de ban ken zover te krijgen dat ze in de nieuwe constructie stapten. "De bouwwereld moest zo snel mogelijk weer vertrouwen in de Geldens Groep krijgen", zegt hij. "De grotere opdrachten worden namelijk een paar jaar van te voren gepland en je gunt een opdracht niet makkelijk aan een bedrijf waarvan de toekomst onzeker is". Mathijsen Gerst had maximaal vier jaar de tijd de bedrijven uit de Geldens Groep te verkopen om zo de opbrengst ten goede te laten ko men aan de boedel van het gefail leerde Bredero. Hij wilde even wachten met verkopen tot de be drijven weer goed zouden rende ren, zodat hij er een behoorlijke prijs voor zou kunnen vragen. "Er is een hoop gebeurd het afge lopen jaar", blikt hij terug. "De be drijven floreren naar behoren, de sfeer is goed, we zijn een hecht team geworden met bijna dezelfde groep mensen die een jaar terug nog weieens de neiging hadden de zeilen te strijken om af te wachten totdat de storm voorbij zou zijn. We hebben gelukkig de conjunctuur mee gehad, anders hadden we het mogelijk niet gered". Maar langer wachten leek Mathijsen Gerst niet verstandig. "Er zit beweging in de bouwmarkt, er is werk en je weet niet hoe dat over een of twee jaar is. Dus dit is een goed moment om te verkopen en dan is het mooi dat we in BAM een partner hebben gevonden met ideeën. Die neemt ons niet over voor de orderportefeuille om ver volgens de bedrijven langzaamaan te laten zakken, maar omdat hij sa men met ons wil gaan bouwen". En, zegt Mathijsen Gerst, "het is beter te verkopen in een opgaande marjct dan om straks de ellende te moeten verdelen". In zijn overwegingen heeft ook meegespeeld dat in de publiciteit rond Bredero al geruime tijd een windstilte heerst. "Ook daarvan moest ik profiteren. Eind dit jaar, begin volgend jaar komt de Onder nemingskamer met zijn enquête naar het beleid van de directie van Verenigde Bedrijven Bredero". Mathijsen Gerst vreest de uitslag van dat onderzoek niet, zeker niet waar het zijn persoon aangaat, maar hij verwacht wel weer een hoop aandacht in de pers en dat zou belangstellenden voor de Gel dens Groep mogelijk kunnen af schrikken. Opgelucht De Geldens-directeur maakt in het kantoor van de Geldens Groep in Bunnik een opgeluchte indruk. "Ja, ik ben er wel gelukkig mee zoals dit zich heeft ontwikkeld. Ik heb het idee, dat ik mijn taak bij Bredero, die toch anders is gewor den dan ik indertijd had gedacht, goed heb volbracht", zegt hij. Toen Mathijsen Gerst (57), na bij na dertig jaar Hoogovens, als top man in dienst bij de Verenigde Be drijven Bredero in Utrecht, had hij niet de stortvloed van problemen verwacht. "Ik kwam op een serieu ze baan af, niet bepaald op een job als trouble-shooter. Natuurlijk, ik wist dat er problemen waren, dat het bedrijf niet goed liep", zegt hij nu, terugkijkend. "Maar dat vond ik niet zo'n punt, bij Hoogovens was ik ook wel wat gewend, wat dat betreft. Maar al gauw bleek dat ie dereen de problemen fors had on derschat. Men heeft mij echt geen rad voor de ogen gedraaid, dat ze ker niet, maar de situatie was ge woon veel ernstiger dan iedereen had gedacht". Dat werd al snel na zijn indienst treding duidelijk. Achteraf prijst hij zich gelukkig dat hij snel op de ook voor hem verrassende ontwik kelingen heeft gereageerd. Mathij sen Gerst vormde een kleine groep jonge medewerkers en met hen en het kleine Haagse adviesbureau Team Consult ging hij aan de slag. "Ik heb geprobeerd over de proble men heen te kijken en de mensen en het bedrijf te richten op de toe komst", zegt de Geldens-directeur. Allereerst werd binnen Bredero de Geldens BV opgericht, waarin de sterke bedrijfsonderdelen wer den ondergebracht. En toen in juli vorig jaar Bredero surséance van betaling kreeg, werd de draad tus sen Bredero en Geldens definitief doorgeknipt. Daardoor hadden de gezonde bedrijfsonderdelen niets meer te maken met het deel van Bredero waar geen toekomst meer in zat. Leerzaam De bouw- en installatiebedrijven heeft Mathijsen Gerst nu goed we ten onder te brengen en hij ver wacht dat hij dat op zeer korte ter mijn ook kan zeggen van de fabri cage- en handelsondernemingen binnen de Geldens Groep. "Ik kan nog geen naam noemen, maar het zit erin dat we voor die tak net zo'n goede oplossing hebben gevon den", zegt hij. Mathijsen Gerst kijkt terug op zijn Bredero-avontuur als een 'zwa re, moeilijke en eenzame tijd, die F. Mathijsen Gerst. echter ook erg leerzaam was'. "Je leert ervaren wat je kunt en ook wat je niet kunt. Na al die jaren Hoogovens moest ik mezelf weer toetsen". Hij heeft er nog geen idee van waar zijn volgende werkkring zal zijn. "Ik ben realist genoeg om niet mee over te stappen naar BAM. Daarmee zou ik de situatie node loos ingewikkeld maken". Mathij sen Gerst heeft, 'hoewel je van moeilijke situaties meer leert dan van gemakkelijke', geen behoefte aan weer een Bredero-affaire. "Ik heb ruim anderhalfjaar keihard ge werkt, vaak wel zeven dagen in de week", zegt hij. "Mijn volgende baan mag best wat rustiger wor den". Hoogovens De belangrijkste reden 1 herstel bij Hoogove miljarden die het concern en de overheid de afgelopen jaren in nieuwe installaties hebben geïn vesteerd. Die installaties stellen Hoogovens in staat de produkten beter, maar vooral ook goedkoper te kunnen produceren. Ook van in vloed op het herstel is de goed draaiende aluminium-divisie, die door de overname van Kaiser Alu minium Europe behoorlijk is ver groot. Door het verlies van ruim 76 mil joen gulden in 1987 week Hoog ovens af van de stijgende lijn, die het concern sinds een aantal jaren te pakken leek te hebben. Net toen het concern volop bezig was de vruchten te plukken van een ingri j pend reorganisatie- en modernise ringsproces, dat het bedrijf aan de crisis op de Europese staalmarkt leek te hebben onttrokken, gooide de lage dollarkoers roet in het eten. Daf Bij Daf bv, dat in april 1987 werd opgericht in verband met de over name door Daf Trucks van het Brit se vrachtwagenconcern Leyland, zijn nog niet eerder halfjaarcijfers bekendgemaakt. Een vergelijking met voorgaande jaren is derhalve niet mogelijk. Wel is duidelijk dat de winst van Daf bv fors is toegeno men. Over heel 1987 maakte het be drijf een winst van 63,1 miljoen gul den, tegen nu 57,6 miljoen in een half jaar. Volgens de zegsman is het mark taandeel in de Westeuropese markt voor vrachtwagens zwaarder dan 3,5 ton opnieuw toegenomen. Vo rig jaar was dat 9 procent. Hoe hoog het percentage nu is wilde hij niet zeggen. Daf bv leverde in de eerste helft van 1988 26.615 voertuigen af. Vorig jaar waren er dat 41.553. In mei van dit jaar betrad Daf bv met een zeer geslaagde obligatiele ning van 150 miljoen gulden voor het eerst de kapitaalmarkt. De ver betering van de winstgevendheid en het succes van de obligatiele ning ondersteunen de al eerder aangekondigde plannen om bin nen afzienbare tijd over te gaan tot een beursnotering, aldus de zegs- Goed hall jaar voor verzekeraars UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De verzekeringsconcerns Amev en Nationale Nederlanden hebben een goed eerste half jaar achter de rug. Amev zag de nettowinst over de eerste helft van dit jaar met 11 pro cent zien toenemen tot 134,9 mil joen gulden in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. De raad van bestuur verwacht dat de netto winst minstens gelijk zal zijn aan die over 1987, die toen 262,4 mil joen gulden bedroeg. De winststij ging over de eerste helft van het jaar ging gepaard met een stijging van de omzet met 11,6 procent tot 4,3 miljard gulden. Levensverzekeringen leveren de belangrijkste bijdrage aan de winst. Deze lieten een toeneming zien van 113,7 miljoen tot 124,5 mil joen gulden. Nationale-Nederlanden heeft vooral dankzij verdere vooruitgang in de schadeverzekeringsresulta ten een goed eerste halfjaar door gemaakt. Voor het eerst sinds 1984 werd de groei van omzet en winst niet gedrukt door dalingen van va lutakoersen. Vergeleken met de eerste zes maanden van 1987 steeg de nettowinst met 12,2 procent, van 291,0 miljoen tot 326,4 miljoen gulden. De omzet nam toe van 9,05 miljard tot 10,01 miljard gulden. Ontslag hicotrans ROTTERDAM (GPD) - De Neder landse rederij en cargadoor Inco- trans verkoopt zijn twee schepen de Gulf Spirit en de Gulf Speed om het bedrijf weer gezond te maken. Dat kost de 33 Nederlandse en 24 Spaanse opvarenden hun baan. Voor 50 van hen heeft Incotrans een'aanvraag voor coliectief ont slag gemeld Zeven kunnen ver vroegd met pensioen. Incotrans blijft ondanks de ver koop actief als rederij, maar zal geen schepen meer in eigendom hebben.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7