LEIDSCH DAGBLAD oh Plan lagere btw toegejuicht Schip Heerema wordt dertig dagen ontruimd SPORTEN OP MAANDAG DA'S LEKKER LEZEN OVER UW EIGEN CLU8 IN UW EIGEN DAGBLAD. Kamermeerderheid, werkgevers en vakbonden steunen Ruding Unilever ziet Wartaalwinst 16 pet stijgen Uitstel aanleg schietterrein op Wad geëist Reagan prijst Bush als man met kracht en visie LEIDEN NOG ORANJER BROCCOLI EN SLAVINKEN Maandag 15 augustus 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38702 Prijs fl. 1,20 Verkeersleiders in Spanje gaan 3 dagen staken BARCELONA (AP) - De verkeers leiders die het vliegverkeer in goe de banen leiden op een aantal van de drukst bevlogen luchtroutes in Spanje, hebben gisteren besloten later deze maand drie dagen te sta ken om hoger loon en meer ar beidsplaatsen te eisen. De vereniging van Catalonische verkeersleiders ACAC meldde dat 18 uur onderhandelen met het mi nisterie van transport en communi catie niet tot resultaat had geleid. Al op 10 augustus hadden zij beslo ten op 27 en 30 augustus en op 3 september te staken als de eisen niet werden ingewilligd. De verkeersleiders eisen salaris verhoging en willen dat er meer personeel komt om de toenemende drukte in het Europese luchtruim het hoofd te kunnen bieden. De leden van de ACAC leiden het luchtverkeer boven het noordoos ten van Spanje, inclusief de drukke luchthavens van Barcelona, Ali cante en Palma de Mallorca. PDI-PraktijkDiploma Informatica Vraag brochure: 01820-38543 DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND l Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand 23 95 (alleen mogeli|k met per kwartaal f 70 95 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' l controle bezorging) ROTTERDAM (ANP) - Het voe- dings- en wasmiddelenconcern Unilever heeft in het tweede kwar taal een nettowinst behaald van f761 miljoen. Dat is 16 procent meer dan in het tweede kwartaal van 1987. De nettowinst over het eerste halfjaar kwam daarmee op f1407 miljoen ofwel 14 procent hoger dan de f 1239 miljoen in het eerste half jaar van 1987. De vooruitzichten over het hele jaar zijn bemoedi gend, zo deelde het bestuur van ochtend mee. De omzet steeg in het eerste half jaar met 4 procent van f27,41 mil jard tot f28,38 miljard. De bedrijfs winst steeg op basis van gelijke wisselkoersen met 7 procent van f 2295 miljoen tot f2461 miljoen. In Europa nam de bedrijfswinst in het eerste halfjaar toe met 10 pro cent (tweede kwartaal: 16 procent) dankzij volumegroei en betere marges. Wagen niet weg? Dan de pitbull! ROTTERDAM (GPD) - Dubbel parketen had za terdag voor een 39-jarige man ernstige bijt- wonden tot gevolg. In de Rot terdamse Noordmolenstraat liet hij zijn auto op de onge wenste manier achter. Een 28- jarige buurtbewoner maakte zich daar erg boos over. Na een handgemeen met de automobilist haalde hij thuis zijn pitbull-terriër. Met het be vel 'pak hem' zette hij het dier bij de automobilist in de dub bel geparkeerde auto. De pit bull beet zonder aarzelen op de bestuurder in en verwondde hem ernstig aan armen, borst en gelaat. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overge bracht. De eigenaar van de hond is door de politie aangehouden. In overleg met de officier van jus titie zal worden beslist wat er met de hond moet gebeuren. Dodelijke val van Leidse deltavlieger LEIDEN (ANP) - De 21-jarige B.J. de Boer uit Leiden is vrijdag in de buurt van de Franse stad Valence om het leven gekomen terwijl hij aan het deltavliegen was. Dit heeft een woordvoerder van de alarm centrale Eurocross gisteren beves tigd. Vermoedelijk kwam de delta vlieger in de problemen door tur bulentie waarna hij naar beneden stortte. albert heijn Ferrari overleden MODENA (AFP/AP) - Enzo Ferra ri, de grondlegger van de legenda rische Italiaanse auto-renstal, is gisteren op 90-jarige in zijn woon plaats Modena overleden. Volgens een communique van de fabrieks- directie is het stoffelijk overschot reeds begraven. De doodsoorzaak werd niet ge meld, maar al eerder was bekend dat Ferrari leed aan een nieraan doening. In februari werd Ferrari gedwongen gas terug te nemen toen hij werd getroffen door influ enza. In juni was hij niet in staat naar de fabriek te gaan toen de paus op bezoek kwam. Een uitgelaten Hans Koeleman, die net zijn shirtje in het enthousias te publiek heeft gegooid, tijdens zijn ereronde na de 3000 m steeple chase. Met een tijd van 8.20.56 sec voldeed hij in Hengelo(O) aan de Olympische limiet. (foto anp) De Nederlandse atletiek- ploeg voor Seoul is flink uitgebreid na de wedstrij den in Hengelo(O) PAGINA 13 Eenvoud brengt hockeyers terug op topni- PAGINA 14 Daniël Herrero: de laatste hippie van de Rivièra PAGINA 15 Winst en verlies van Ne derlandse honkballers PAGINA 16 NEW ORLEANS (Rtr./AFP/UPI) - De Amerikaanse president, Ronald Reagan, heeft gisteravond bij de opening van de Republikeinse par tijconventie in New Orleans vige- president George Bush geprezen als een man van .kracht en visie'. Op de conventie, die vier dagen duurt, zal Bush tot officiële kandi daat worden uitgeroepen. In zijn toespraak haalde Reagan fel uit naar de Democratische pre sidentskandidaat, Michael Duka kis, die hij afschilderde als een ver kwister die de belastingen zal ver hogen en de Amerikaanse defensie zal verzwakken. De 77-jarige president riep de Amerikanen op 8 jaren van Repu blikeins beleid niet weg te gooien door in een moment van onbezon nenheid op Dukakis te stemmen. Toegejuicht door zijn conserva tieve aanhangers die om 'Nog vier Tijdens de opening van de partij conventie kreeg president Reagan een gigantische voorzitterskamer overhandigd door de voorzitter van het nationale Republikeinse comité Fahrenkopf. (foto ap) jaar' riepen, zei Reagan dat de ver kiezing van Bush de enige manier is om zijn politieke erfenis veilig te stellen. Wie Bush als tweede man zal kie zen is nog niet bekend. Conserva tieve Republikeinen drongen er op aan iemand uit hun gelederen te kiezen. 'Want daar hebben wij als meerderheidsvleugel recht op', al dus senator Humphrey. HARLINGEN (GPD) - De Vereni ging tot behoud van de Waddenzee eist via de Raad van State dat de aanleg van het schietterrein de Kollumerwaard in de Lauwers meer niet mag beginnen voordat de gevolgen voor het milieu be kend zijn. De vereniging wil dat de de inmiddels afgegeven aanlegver- gunning van de gemeente Kollu- merland woredt geschorst. De Waddenvereniging heeft al een procedure tegen de aanleg van een 800 hectare groot oefengebied bij de Raad van State lopen. Aan leiding voor deze tweede procedu re is de informatie dat Defensie al in september met de aanleg wil be ginnen. Volgens juriste Holsink van de Waddenvereniging, mag er pas een aanlegvergunning worden afgege ven als er een milieu-effect-rap portage (mer) is gemaakt. „Wij heb ben begin dit jaar al beroep aange tekend tegen de beslissing van mi nister Nijpels (milieu) om geen mer te laten opstellen. De Raad van Sta te besliste toen dat een mer aan de orde moest komen in de ruimtelij ke ordeningsprocedures. We heb ben nu arob-bezwaar ingesteld en het zou belachelijk zijn als Defen sie in de tussentijd wel gewoon met de aanleg begint", aldus Marja Hol sink. De al jaren voortdurende strijd van de Waddenvereniging tegen de inrichting van militaire terreinen in de Lauwersmeer hebben tot nu toie weinig succes. „Kennelijk hecht Defensie er weinig belang aan dat het Waddengebied van in ternationale betekenis is als rust en voedselgebied voor zeer veel trekvogels en als broedgebied voor steltlopers en roofvogels," aldus Holsink. T v' LEIDEN Leiden heeft er met ingang van vandaag een tweede in woner van koninklijke huize bij. Prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, begint dit jaar aan de studie rechten. De prins trekt voorlopig in bij zijn broer Willem Alexander, die aan het Rapenburg woont. Constantijn neemt deze week deel aan de ken- nismakingsweek voor eerstejaars studenten, die tot en met vrijdag duurt. Vanochtend poseerde de prins voor tal van persfotografen op de brug voor het Academiegebouw aan het Rapenburg. (foto Loek Zuyderduin) ALKMAAR (ANP) - De Leidse r derij Heerema en de raadsman nmiddellijk verlaten. Het ontrui- mingsvonnis is dertig dagen gel de 75 stakende Spaanse werkne- dig. In die periode moeten beide mers aan boord van het werkschip partijen proberen alsnog een over- Hermod hebben vanmorgen inge- eenkomst te bereiken over het ont stemd met het voorstel van de Alk- slag van ongeveer 650 van de ruim maarse rechtbankpresident om het 900 Spaanse werknemers die op af- schip voor dertig dagen te ontrui- roepcontract voor Heerema wer- men In die tijd kan verder on- ken. Lukt dat niet binnen dertig derhandeld worden over een af- dagen, dan wil de rechtbank de ter- vloeiïngsregeling voor de Span- mijn eventueel verlengen, jaarden. Volgens Heerema-advocaat De president deed zijn voorstel Abendroth lag het laatste bod dat tijdens de behandeling van het bet bedrijf vrijdagavond deed, kort geding dat Heerema gisteren ruimschoots boven de normen van tegen de stakers had aangespan- de Panamese wetgeving. Het schip nen omdat alle onderhandelingen vaart onder Panamese vlag en valt op niets waren uitgelopen. Volgens dus onder de Panamese wetgeving, het voorstel moeten de Spaanse aldus de raadsman. Ook de Inter- werknemers op de Hermod die sta-, national Trade Federation, de in- ken, verlof hebben of zich niet on- ternationale bond van zeevarend voorwaardelijk onderwerpen aan personeel en de inmiddels ontsla- het gezag van de kapitein, het schip gen vorige raadsman van de Span jaarden achten het bod van Heere- dan Volgens Abendroth is de situatie aan boord van de Hermod 'zeer ge spannen en echt heel ernstig'. De Nederlandse opvarenden en hun familieleden op de wal zouden met geweld zijn bedreigd. Ook zouden enkele tientallen Spaanse werkne mers op de Hermod die het laatste bod van Heerema wilden accepte ren, door geweld en intimidatie van stakers op andere gedachten zijn gebracht. (zie ook pagina 3) Organisaties van ondernemers jui chen het plan ook toe en van de kant van de vakbeweging komen eveneens positieve geluiden. Ru- ding wil met de verlaging van de btw (nu 20 en 6 procent) een deel van de extra inkomsten die de be lastingen blijken op te leveren, te ruggeven aan de burgers. Volgens de minister zou daar mee de koopkracht van vooral de lagere inkomens kunnen worden veiliggesteld. Die koopkracht komt in gevaar doordat de inflatie (het minder waard worden van het geld) dreigt toe te nemen. Bereke ningen van het Centraal Plan Bu reau wijzen daar op. Hoeveel hij de btw omlaag wil brengen, wilde Ruding dit week einde nog niet zeggen. Volgens de voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond Kamminga (ex WD-voorzitter), zou het een verlaging met een pro cent of 5 moeten worden om zoden aan de dijk te zetten. PvdA-kamerlid Wöltgens, zegt het voorstel van Ruding heel sym pathiek te vinden. Hij was ook een van de felste tegenstanders toen dezelfde minister twee jaar geleden het btw-tarief tot de huidige 20 pro cent verhoogde voor het opvangen van tegenvallers, veroorzaakt door de dalende opbrengst van het Ne derlandse aardgas. Wöltgens bepleit maatregelen die ervoor zorgen dat een verlaging van het hoge btw-tarief geheel wordt doorberekend in de prijzen. Hij zou het onterecht vinden wan neer van de verlaging een deel bij de handel zou blijven zitten. WD-fractievoorzitter Voorhoe ve waarschuwt dat de btw-verla- ging in geen enkel opzicht in de plaats kan komen van de toegezeg de verlaging van de vennoot schapsbelasting. Die zou op 1 okto ber van 42 naar 35 procent gaan. Te gelijkertijd zou de schatkist de pre miebetaling voor de kinderbijslag overnemen van de werkgevers. Het kabinet wil deze twee maatregelen uitstellen tot 1 januari. De grote kamerfracties zien in de btw-verlaging niet alleen een mo gelijkheid om de koopkracht te be schermen maar ook om het 'zwarte circuit' terug te dringen. Eerder be pleitte zowel de PvdA als het KNOV een forse verlaging of zelfs afschaffen van de btw op onder houdswerk (loodgieters, garagebe drijven, kappers enz.). Daarmee zou het verschil tussen 'normaal' uitgevoerd werk en 'zwart' (zonder betaling van btw) verricht onder houd drastisch worden verkleind. Uitgerekend werd dat het tiendui zenden banen in het midden- en kleinbedrijf zou opleveren. Werkgevers wijzen er op dat een verlaging van het hoge btw-tarief ook gunstig uitpakt met het oog op de eenwording van de Europese markt, eind 1992. In vergelijking met de andere EG-landen is het Ne derlandse tarief aan de hoge kant. Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur ongeveer 11 graden, mid dag temperatuur rond 20 graden. Wes telijke wind, matig, in het Waddenge bied eerst nog af en toe krachtig. In het binnenland vannacht weinig wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Eerst zonnig en middagtcmpcraturen oplopend tot 25 graden. Vanaf vrijdag kans op buien en geleidelijk koeler. Dinsdag 16 augustus zon op: 06.26 uur, zon onder: 21.0J.uur; maan op: 10.37 uur, maan onder: 22.01 Waterstanden te Katwijk boog water: 06.28 en 18.45 uur. laag water: 02.14 en 14.42 uur. volgens Abendroth redelijk. Zijn tegenpleiter Bonsel be streed dat de Panamese wetgeving van toepassing is. Ook zijn er vol gens hem zijn er voldoende moge lijkheden de afstand tussen het bod van Heerema (25 dagen salaris per dienstjaar) en de eis van de Spaanse opvarenden (35 dagen sa laris) binnen tien dagen onderhan delen te overbruggen. Hij was het wel eens met de rechter dat de sta kers tot nu toe ongestructuereerd hebben overlegd en dat het afwezig zijn van een gemachtigd vertegen woordiger aan Spaanse zijde slag vaardige onderhandelingen ern stig belemmert. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 500 gram Slavinken, 100 g 439-1.19 in Qrï rlU.^U vV-- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - Minister van financiën Ruding leg de het kabinet vandaag het plan voor om het hoge btw- tarief te verlagen. De kans dat het plan doorgaat is groot omdat zowel het regeringsblok als de oppositie er op voorhand mee instemmen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1