LEIDSCH DAGBLAD Hormonen in mestkalveren Eis van zeven jaar cel tegen RaRa-verdachte .BRISTOL SOMS LIJKT EEN KRANT EEN OVERBODIGE LUXE. IN ZUID-AFRIKA ZIJN ZE MEESTAL VERBODEN... Truc om toch langer beursstudent te zijn Staatssecretaris aangeldaagd wegens uitzetten Surinamers Groot schandaal ontdekt in Westduitse grensstreek Koers Shell daalt: 4 minder winst Matt Biondi is razendsnel Volksprotest in Burma wordt steeds grimmiger Gestolen auto's in Suriname duur verkocht Anna Broere verkocht aan sloopbedrijf GRONINGEN (GPD) - Studenten kunnen met een handigheidje de nieuwe harmonisatiewet ontdui ken en toch verlenging van studie tijd en studiefinanciering krijgen. De truc wordt door decanen en stu dentenorganisaties al enige tijd aan studenten aanbevolen. Volgens de nieuwe wet kunnen alleen studenten die na een afge ronde studie overstappen van hbo naar universiteit of omgekeerd om daar een tweede studie te begin nen, een extra studieduurverlen ging van 3 jaar krijgen. Studenten die voor een tweede studie binnen hbo of universiteit blijven, zitten vast aan het maximum van 6 jaar. De truc komt erop neer dat bij voorbeeld hbo'ers die hun eerste studie hebben afgerond zich voor een tweede studie formeel laten in schrijven bij de universiteit, maar in feite doorstuderen in het hbo. De truc kan ook andersom worden toegepast: van universiteit richting hbo. De rechten op studiefinancie ring blijven op die manier bestaan. Onduidelijk is nog of de studenten bij deze truc verhoogd studiegeld moeten betalen, 2450 gulden in plaats van 1750. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVB) is niet gelukkig over het uitlekken van de truc, omdat de minister het lek waarschijnlijk zal dichten. Inmiddels heeft minister Deetman studenten 30 dagen de tijd gegeven om in beroep te gaan tegen een afwijzing van een ver zoek langer te mogen studeren. De bewindsman herriep een eer der besluit waarin werd gesteld dat zo'n verzoek voor 1 augustus (hbo) of 1 september (wetenschappelijk onderwijs) moest worden inge diend. Tegen dat besluit werd fel gepro testeerd omdat het te kort zou zijn en vele studenten met vakantie zijn. DEN HAAG (ANP) - De advocaat van een Surinaamse vrouw, die dreigt te worden uitgewezen uit Nederland, zal een klacht indienen bij het Europese Hof tegen staats secretaris Korte-Van Hemel (justi tie). De advocaat, mr. Angad Gaur, baseert zich daarbij op het Verdrag van Rome, dat collectieve uitwij zing van vreemdelingen verbiedt. Wanneer de Europese Commis sie voor de mensenrechten de DEN HAAG (GPD) - De Amster damse effectenbeurs heeft van morgen geschrokken gereageerd op de cijfers van Shell/Koninklijke Olie over het tweede kwartaal van dit jaar. Hoewel het eerste kwartaal een redelijke winststijging liet zien, daalde de winst in het tweede kwartaal tot 4 procent onder die van dezelfde periode vorig jaar. De koers van de aandelen daalde al snel na de bekendmaking met f8,50 tot f236,00 tegen het middag- Door het goede eerste kwartaal van de olie en petrochemie-gigant kon het eerste halfjaar toch worden afgesloten met een 8 procent hoge re winst, 1455 miljoen pond, dan in 1987. Het Shell-bestuur noemt vooral verliezen op winning en ex ploitatie als oorzaak voor de tegen vallende resultaten in het tweede kwartaal. Deze verliez.en buiten be schouwing gelaten zou de winst wel met 5 procent zijn gestegen in vergelijking met vorig jaar. Nieuw wereldrecord op 100 m vrije slag AUSTIN (AFP/Reuter) - Bij de Amerikaanse selectiewedstrijden zwemmen voor de Olympische Spelen heeft Matt Biondi zijn eigen wereldrecord op 100 meter vrije slag verbeterd tot 48.42 seconden. Het oude wereldrecord stond sinds 25 juni 1986 (Orlando) op 48.74 se conden. Matt Biondi, die voor de toppres tatie zijn hoofd liet kaal scheren, haalde in Austin in de series al 48.99 seconden. "Die tijd deed me beseffen, dat in de finale een nieuw wereldrecord mogelijk was", aldus Biondi. De 22-jarige Amerikaan, twee meter lang en 95 kilo zwaar, heeft het in zich de grote ster van de'Spe- len in Seoul te worden. Hij kwalifi ceerde zich al voor drie Olympi sche nummers: 100 en 200 meter vrije slag en de 100 meter vlinder slag. Bovendien wordt hij ingezet in 3 estafettenummers. In Amerika gaan al stemmen op dat Biondi de prestaties van Mark Spitz weieens zou kunnen verbeteren. Spitz won in 1972 in München 7 gouden me dailles, een uniek record. Men toe zon In de nacht en ochtend tijdelijk regen, in de middag ook af en toe zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtcmperatuur rond 22 graden. Matige, aan de kust af en toe krach tige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon en van tijd tot tijd wat regen. Middag temperatuur ongeveer 21 graden. Vrijdag 12 augustus zon op: 06.20 uur, zon onder: 21.10 uur: maan op: 05.52 uur, maan onder: 21.22 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.23 en 16.41 uur, laag water: 00.14 en 13.47 uur. BONN/DEN HAAG (GPD) - In Westduitsland is gisteren een groot hormoonschandaal met mestkalveren ontdekt. Uit onderzoek is gebleken dat minstens 4.200 van zo'n 14.000 in beslag genomen kalveren in de deelstaat Nord- rhein-Westfalen met een verboden hormonen-mengsel zijn ingespoten. Bijna alle dieren zijn afkomstig uit het district Borken, vlak bij de Nederlandse grens. De consumptie van met de hormo nen bewerkt kalfsvlees is schade lijk voor de gezondheid. Bij man nen kan het een vermindering van de ontwikkeling van sperma tot ge volg hebben en bij vrouwen kan het eten van dergelijk vlees tot miskramen leiden. De gebruikte hormonen zijn bovendien hoogst waarschijnlijk kankerverwek kend. De toepassing van hormonen is sinds 1988 in de EG verboden. Voor de ondernemers is het ge bruik van deze preparaten aantrek kelijk, omdat de kalveren sneller groeien en het vlees wit blijft wat veel consumenten willen. Het besmette vlees zal meteen worden vernietigd en wordt ook niet tot katte- of hondevoer ver werkt. De andere 9.800 dieren wor den nog onderzocht, maar ook zij zullen hoogstwaarschijnlijk wor den vernietigd. De ondernemers klacht ontvankelijk verklaart en tussentijds geen schikking wordt getroffen, zal het Europese Hof de klacht in behandeling nemen. Mr. Gaur loopt hiermee vooruit op de uitspraak van de Haagse rechtbank in een kort geding dat zijn cliënt, een 30-jarige Surinaam se vrouw, heeft aangespannen te gen haar uitzetting. Op 10 juni besloot rechtbankpresident, mr. B. Punt, de zaak aan te houden tot 26 augustus. Volgens de rechter wa ren de criteria van de staatssecreta ris niet erg duidelijk wanneer zij stelt dat de situatie in Suriname is verbeterd. In Nederland wonen ongeveer 5000 Surinamers die geen verblijfs vergunning hebben of aan wie geen politiek asiel is verleend. Zij werden gedoogd gezien de gespan nen situatie in Suriname. In febru ari besloot Korte-Van Hemel deze groep niet langer soepel te behan delen, indien zij in aanraking ko men met de vreemdelingenpolitie. De staatssecretaris beriep zich daarbij op de terugkeer van de 'de mocratische verhoudingen' in Su- PURMEREND (GPD) Bij een inbraak in een audio- en videozaak in de binnenstad van Purmerend is vanmorgen vroeg op spectaculaire wijze voor 75.000 gulden aan videocamera's buitgemaakt. De daders gebruik ten bij hun actie een gestolen personenauto waarmee de pui van de winkel werd geramd. De wagen doorboorde een rolluik en een glazen toegangsdeur en werd ten slotte achter in de zaak in de computerafdeling geparkeerd. Binnen enkele minuten zagen de inbrekers kans zeker 15 videocamera's bij zich te steken en er vandoor te gaan in een gereedstaande auto. (foto gpdi Gifschip aangekomen DORDRECHT (ANP) - Een lading chemisch afval die eind vorig jaar vanuit de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg via Rotterdam naar Turkije werd geëxporteerd, is vanochtend in de haven van Dordrecht aangekomen. De onge veer 1.500 ton lak- en oplosmidde len zijn door de Turkse autoriteiten in het Deense schip „Arktis Tra- der" teruggestuurd. Het chemisch afval wordt maximaal 90 dagen op geslagen in afwachting van een ko per. De Bondsrepubliek heeft toe gezegd het spul anders te zullen te rugnemen. lijden daardoor een schade van on geveer 33 miljoen gulden. Klaus Mathiesen, minister van landbouw in Nordrhein-Westfalen, neemt aan dat de illegale hormoon preparaten via Nederland op de Westduitse zwarte markt zijn geko men. Mathiesen zei niet te ver wachten dat de Westduitse vlees export naar de EG vanwege het hormonenschandaal nadeel onder vindt. Wel wil hij ervoor zorgen dat ook verder strenge controles bij de vleesexporten worden toegepast. Anti-hoestmiddel Minister Braks (landbouw) heeft het gebruik van het omstreden hoestmiddel voor kalveren, Clen- buterol, met onmiddellijke ingang aan strenge regels gebonden. Be gin deze week werd bekend dat dit middel schadelijk kan zijn voor mensen, wanneer het in grote hoe veelheden wordt toegediend aan slachtkalveren. Braks besloot tot het nemen van deze maatregel om dat 'het sterke vermoeden bestaat, dat Clenbuterol meer en meer op oneigenlijke manier wordt ge bruik'. Boeren mogen het middel in het vervolg alleen in bezit hebben als ze een schriftelijke verklaring van een dierenarts hebben, waarin staat dat het noodzakelijk is voor zieke kalveren. Wanneer die ver klaring ontbreekt, wordt de voor raad in beslag genomen. De contro le wordt verricht door de Algeme ne Inspectie Dienst. Het is nog niet bekend welke sancties op overtre ding zullen volgen. Clenbuterol wordt ook aan ge zonde dieren toegediend, omdat gebleken is dat de kalveren dan meer vlees en minder vet produce ren. De Consumentenbond raadde begin deze week iedereen af kalfs vlees te eten, zolang Clenbuterol op grote schaal werd toegediend. Voorzitter Tazelaar van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees ont kende dat de consumptie van kalfsvlees gevaarlijk is voor de ge zondheid. Vraag naar zwarte arbeid neemt toe DEN HAAG (ANP) - Vooral dege nen die de beste kansen hebben op de arbeidsmarkt profiteren van zo genaamd zwart werk. Dat blijkt uit een studie van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonder zoek (OSA) in Den Haag. Anders dan vaak wordt gedacht is de zwar te arbeidsmarkt geen alternatief voor 'kansarmen'. Ruim een derde van de Neder landers tussen de 17 en 64 jaar biedt zwart werk aan, waarover geen belasting en sociale premies worden betaald. Ongeveer 55 pro cent van de Nederlandse huishou dens is vrager van zwarte arbeid. Voor de periode tot 2000 wordt een toename van de vraag met een kwart voorspeld. (Zie ook pagina 7) Rob Druppers: alleen Olympische limiet telt in Hengelo. PAGINA 13 Zwerm meteoren zorgt voor hemels vuurwerk. PAGINA 2 Gegijzelde journalist door Haagse rechtbank vrijgelaten. PAGINA 3 Twee miljard kostende kerncentrale in Oosten rijk omgebouwd tot pret park. PAGINA 5 Planbureau voorziet te genvallende daling werk loosheid. PAGINA 7 SINGAPORE (GPD) - De al vier dagen durende confrontatie tussen Burmaanse veiligheidstroepen en de democratie eisende volksmas sa's krijgt een steeds grimmiger ka rakter. Volgens officieuze cijfers zijn er al meer dan 300 doden geval len. Binnen het leger dreigt een split sing tussen troepen die trouw zijn aan sterke man Sein Lwin en mili tairen die achter het volk staan. In het noorden zouden troepen al op elkaar hebben geschoten. In de hoofdstad Rangoon werden giste ren drie leden van de veiligheids politie door een woedende menigte onthoofd. Kinderen wierpen zich voor de AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse officier van justitie mr. A. van der Kerk heeft gis teravond een celstraf van zeven jaar geëist tegen de man die er van wordt verdacht als lid van de actiegroep RaRa te zijn be trokken bij terroristische aan slagen en brandstichtingen. De rechtbank doet op 24 augustus uitspraak. UTRECHT (ANP) - Politie in Ne derland en Suriname heeft een eind gemaakt aan een omvangrijke handel in gestolen auto's, die via Rotterdam naar Suriname werden verscheept en daar voor grof geld werden verkocht. Vier verdachten zijn aangehouden, maar de-politie verwacht nog veel meer arrestaties. Inmiddels zijn in Suriname en Nederland zo'n 60 gestolen auto's in beslag genomen, met een totale waarde van ongeveer een miljoen gulden. De export van gebruikte auto's naar Suriname wordt inmid dels scherp in de gaten gehouden. De bende heeft alleen belangstel ling voor vrij dure Japanse auto's. In Suriname is daar veel vraag naar, omdat de import vrijwel stil ligt door de benarde deviezensitua- tie. Gebruikte auto's met een Neder landse nieuwwaarde tot 40.000 gul den gingen in Suriname grif van de hand voor hogere bedragen. De au to's werden in Nederland eerst voorzien van het kenteken en de papieren van een oude sloopauto. De officier acht bewezen dat de verdachte betrokken was bij een poging tot brandstichting bij de El- ba-drukkerij en een bomaanslag op het Van Heutszmonument in Am sterdam, waarbij een schoolkind werd gewond. Ook zou hij mede plichtig zijn aan brandstichting bij Makro-vestigingen in Duivend- recht en Duiven en assistentie heb ben verleend bij aanslagen op Shell-stations in Nieuwegein en Amsterdam. Niet voldoende bewijs is er vol gens Van der Kerk voor deelname van de verdachte aan de brand stichting bij de olieopslagplaats van Boot in Alphen aan den Rijn, overigens wel een "echte RaRa- aanslag", volgens de officier van justitie. Hij verklaarde zijn zware eis uit de kwetsbaarheid van de de mocratie ten opzichte van dergelij ke gewelddadige acties. "De gepleegde misdrijven zijn van terroristische aard en horen niet thuis in een rechtsstaat als de onze. De ernst van de gepleegde feiten en de gigantische schade en de enorme maatschappelijke on rust die door de aanslagen zijn ge pleegd, dienen het uitgangspunt te vormen van de op te leggen straf', aldus mr. Van der Kerk. "Dat een bedrijf als de Makro, door een hele serie terreuraansla gen uiteindelijk murw gemaakt, besluit zich uit Zuidafrika terug te trekken, gedwongen door grof ge weld, is een klap voor de rechtsor de, los van de morele vraag of de Makro in Zuidafrika thuishoort of niet. Geen enkele anti-apartheids beweging heeft ook publiekelijk zijn voldoening uitgesproken over de terugtrekking van de Makro". De verdediging, onder leiding van mr. Bakker Schut, vroeg giste ren om vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en verzocht onmiddel lijke in vrijheidsstelling van de ver dachte. Dat laatste verzoek werd afgewezen. De rechtszitting, een van de langstdurende van de laatste jaren, werd pas gisteravond laat beëin digd. Delen ervan werden direct via de radio uitgezonden door de VARA met als gevolg dat de naam van de verdachte enkele malen voluit te horen was. "Geen mo ment aan gedacht dat zoiets zou kunnen gebeuren", gaf mr. Bakker Schut achteraf toe. (Zie verder pagina 3) bajonetten, ontblootten hun borst en daagden de veiligheidstroepen uit hen dood te steken. ,.Wij heb ben geen rijst, dus jullie kunnen ons net zo goed doden", zo schreeuwden ze de soldaten toe. Voor het centrale ziekenhuis in Rangoon schoten de veiligheids troepen op een menigte demon stranten. Verscheidene stafleden van het ziekenhuis kwamen om het leven. Elders in de stad staken be togers politiebureaus en andere re geringsgebouwen in brand. Ge welddadige demonstraties werden gemeld uit tenminste 30 steden. De Burmaanse leiders hebben de hele nacht beraadslaagd over de crisissituatie. Naar verluidt heb ben zij belangrijke concessies ge daan, die zij in de loop van de dag zouden bekendmaken. De studenten, die de betogingen organiseren, eisen het aftreden van president Sein Lwin, die twee we ken geleden de 77-jarige generaal Ne Win als sterke man is opge volgd. Verder de toelating van meer politieke partijen, vrijlating van alle gevangenen, opheffing van de staat van beleg en verlaging van de voedselprijzen. (Zie ook pagina 5) VIJFJE TE DIK - Rond het r muntstuk van vijf gulden is een nieuw probleem opgedoken. Het gaat niet door de gleuf van bepaal de collectebussen. Gisteren deden collectanten in Schiedam die erva ring op. MINDER DAN DE HELFT Iwit leder basketbalschoen met blauwe garnering en 2-kleurige zool. Maten 28 45 Adviesprijs 59.95 alléén deze week slechts LEIDEN - LANGEGRACHT 5 (naast Digros) tel. 071-142864 donderdag koopavond tot 9 uur ROTTERDAM (ANP) - Rijkswater staat heeft vanmiddag de twee helften van de geborgen chemica- liëntanker Anna Broere verkocht. Vanochtend kon het dozijri belang stellende sloopbedrijven aan boord een kijkje nemen om vervol gens voor 2 uur vanmiddag een bod uit te brengen. Hoofd operationele zaken van het directoraat Noordzee van Rijkswaterstaat, R.C. Schriel ver wachtte vanochtend een opbrengst van ëén tot enkele tonnen. Een schril contrast met de 15 miljoen die de bergingsoperatie naar schat ting kostte. Het ponton Giant 2 met daarop de wrakstukken ligt afgemeerd in de 8ste Rotterdamse petroleumha- DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' n pef maand 23 95 per hall jaar 141 (alleen mogeii|k met automatische betaling) qj per |aar 270.25 per kwartaal 70.95 voorkeur aanNr^ 1 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Postcode/Piaats - Telefoon:m c< I U Nuni deze bon opsturen naar het Leicljch-Alphen» Dagblad. Ant«*o<

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1