DAGBLAD LEIDSCH Dreesmann herroept plan V D J1XTRA WIE HET NIEUWS OP DE VOET WIL VOLGEN, PAKT VANDAAG NOG EEN PEN EN SCHAAR: Zuidafrikaanse regering legt beslag op film 'Cry Freedom' Van der Valk koopt Oriental Palace aan AUTOJHEEMSKER Invasie Iraanse rebellen belemmert vredesoverleg 'Het dak en die enge draken gaan eraf imo. jodö» MEPPEL (GPD) - Een klein zetje van de zweefmolenbaas leidde deze week op de Meppel- se kermis tot een reeks tragiko mische gebeurtenissen. Een 17- jarig meisje uit Beilen zette zich schrap voor een prachtige zwie per, maar kreeg op het moment dat ze afzette een duwtje mee van de spullebaas. Het meisje zakte daardoor onderuit, bleef nog even onder de afsluitket- ting hangen, maar werd op het hoogste punt gelanceerd. Ze vloog zeven meter door de lucht en maakte een landing op de rug van een man die op een terrasje zat te genieten van het zonnetje. De man klapte prompt door zijn stoel en sleur de in zijn val een tafeltje mee. Een daarop staand glas limona de stuiterde tegen het hoofd van een Engelse toeriste. Resultaat: de Engelse moest naar het ziekenhuis om een gat in haar hoofd te laten hechten. Het meisje klaagde over een dikke lip en een bult op haar arm. En de terraszitter moest met een pijnlijke nek en hoofd pijn naar de dokter. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 Per Kwaï De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' CNV: 'Dit slaat alles' AMSTERDAM (ANP) - De voorzitter van de hoofddirectie van Vendex International, prof. dr. drs. Anton Dreesmann, heeft gisteravond schriftelijk verklaard dat hij de eerder aangekondigde plannen voor een reorganisatie bij de Vroom Dreesmann warenhuizen voor nadere overwe ging terugneemt. In plaats van aan 1400 gedwongen ontsla gen wordt nu gedacht aan 300 gedwongen ontslagen in het eerste jaar van de reorganisatie, die in totaal vier jaar in be slag zou nemen. De vrouw is een heer in het verkeer PAGina 21 Carly Simon: altijd plankenkoorts PAGINA 23 KAAPSTAD - Politiemannen i Cry Freedom. i bij een bioscoop in Kaapstad dozen in beslag met de verboden speelfilm (foto AP) PRETORIA/JOHANNESBURG (AFP/DPA/Rtr/UPI) - De Zuidafri kaanse regering heeft de film Cry Freedom van regisseur Richard At-" tenborough alsnog verboden, na dat de film aanvankelijk door de hoogste censuurinstantie was goedgekeurd. Kort na de ontplof fing van een bom bij een bisocoop in Johannesburg maakte de minis ter van justitie Coetsee bekend dat vertoning van de film is verboden krachtens de veiligheidswetten. Alle kopieën van de film zijn in be slag genomen. De film over de zwarte studen tenleider Steve Biko is volgens de Zuidafrikaanse regering illegaal omdat hij is gebaseerd op een boek van de gebande blanke journalist Donald Woods. In november 1987 was de film goedgekeurd door de Zuidafrikaanse censuur. De minis ter van binnenlandse zaken Botha gaf afgelopen maandag de Raad van Beroep voor Publikatie - het hoogste comité voor censuur op boeken en films - de opdracht deze MISLUKT - Veel hulpprogram ma's van de Europese Gemeen schap voor regio's in de Derde We reld zijn mislukt. Ze hebben niet geleid tot meer onderlinge handel en hebben de landen evenmin min der afhankelijk gemaakt van de in voer. Dit schrijft de Europese Re kenkamer, goedkeuring te toetsen. De Raad achtte de film zonder coupures ge schikt voor personen van 19 jaar en ouder. Maar met een beroep op de sinds 1986 geldende noodtoestand in Zuidafrika heeft minister Coetsee Cry Freedom verboden, omdat de regering van mening is dat de film de binnenlandse veiligheid in ge vaar brengt. De film, die het leven van Steve Biko beschrijft vanuit het gezichts punt van de blanke journalist Do nald Woods, toont onder meer hoe de Zuidafrikaanse politie in 1976 een demonstratie neersloeg van zwarte scholieren in Soweto. Biko werd in datzelfde jaar gearresteerd bij felle onlusten. Na te zijn ver hoord en, naar wordt aangenomen gemarteld, werd hij, zwaar ge wond, naakt en geboeid in een bus je naar een gevangenis in Pretoria overgebracht. Biko overleed in 1977 in de ge vangenis. De rechtbank die zijn dood onderzocht was niet in staat te achterhalen wie voor zijn dood verantwoordelijk waren. Blanke Zuidafrikanen uit Kaap stad, die de film nog hadden ge zien, waren geschokt en diep onder de indruk. Volgens een van hen zou iedereen Cry Freedom moeten zien omdat hij de mensen aan het denken zet. Tijdens de voorstelling was het doodstil in de bioscoop, maar er volgde applaus toen tegen het einde van de film de namen van Zuidafrikanen werden afgebeeld die de afgelopen jaren in de gevan genis zijn overleden. Sommige toeschouwers toonden zich geschokt door beelden van de politie die schiet op zwarte demon stranten en razzia's uitvoert in een illegale nederzetting en door de beelden van het martelen van Biko. Blanke Zuidafrikanen krij gen dergelijke beelden over de on rust in de zwarte steden doorgaans niet te zien. Acteur Dick Swidde (82) overleden AMSTERDAM (ANP) - In zijn woonplaats Amsterdam is gisteren op 82-jarige leeftijd de acteur Dick Swidde overleden. Hij werd vooral bekend door zijn rol als Boze Buur man in de televisieserie 'Ja Zuster Nee Zuster' van Annie M.G. Schmidt. Twintig jaar geleden was deze serie een enorm succes. Swid de debuteerde in 1933 als toneelac teur. Twintig jaar lang speelde hij bij de Nederlandse Comedie. Daar naast speelde hij in enkele Neder landse speelfilms en schreef hij teksten onder meer voor Wim Son- neveld. Swidde speelde vooral kleine karakterrollen. De Vendex-topman schrijft dat de eerder gepresenteerde plannen door zijn ziekte niet aan hem waren voorgelegd. "Bekendwording en publikatie van deze plannen heb ben daardoor geleid tot het maken van ernstige kritische kanttekenin gen bij de strekking van die voor nemens. Met name betreft het hier de presentatie van de eerder ge noemde verliescijfers die de nood zaak tot deze plannen vormen". Door de interne projectgroep, bestaande uit leden van de Hoofd en Bedrijfsdirektie, werd een ver lies vermeld van 225 miljoen gul den over de afgelopen tien jaar. De Vendex-topman schrijft nu dat dit bedrag is gebaseerd op andere ge gevens dan waarvan gewoonlijk wordt uitgegaan. Als het resultaat van de warenhuizen wordt vastge steld volgens de grondslagen die voor het gehele concern gelden, dan bedraagt het resultaat over die periode 80 miljoen gulden positief. Dit als gevolg van de financie ringscorrectie en de wir-premie, zo schrijft Dreesmann. Bij de heroverweging van de re organisatieplannen zal verder her nieuwde aandacht worden gege ven aan zorgvuldige begeleiding. "Een en ander in de lijn van het so ciaal beleid dat altijd in goed over leg met vakorganisaties en onder nemingsraden binnen Vroom Dreesmann is gevoerd", aldus de verklaring. Vice-voorzitter J. Kos van de Dienstenbond CNV reageert ver bluft op de verklaring van Drees mann. "Ik was verbijsterd toen ik het bericht over de 1400 ontslagen hoorde, maar dit slaat alles". Twee dagen geleden hebben de bonden nog de actuele cijfers over het rei len en zeilen van V&D voorgelegd gekregen en daarin werd nog het verliescijfer van 225 miljoen gul den genoemd. Hoewel hij blij is dat "hier weer het sociale gezicht van Dreesmann zich manifesteert", vindt Kos toch dat bijzonder on zorgvuldig met de belangen van de werknemers van V&D is omge sprongen. De gang van zaken zegt wel iets over de directie van V&D, aldus Kos: "Neef Ton wordt nu voor de tweede keer teruggefloten". De eerste keer gebeurde dat nadat hij een paginagrote zonnige adverten tie over V&D had laten plaatsen op de dag dat het voorgenomen ont slag van 1400 werknemers bekend werd gemaakt. Naar aanleiding van een V&D- advertentie van deze week met als motto 'Opgeruimd staat netjes' heeft de CNV-bond 10.000 exem plaren laten drukken van een fol der 'Opgeruimd staat helemaal niet netjes'. Ondanks de jongste ont wikkelingen zal deze folder maan dag volgens plan in de V&D-be- drijven worden verspreid, zei Kos. Mooi wonen heet voortaan resideren PAGINA 15 BREUKELEN (GPD) - Het Van der Valk-concern is gisteren voor ruim 14 miljoen gulden eigenaar geworden van Oriental Palace in Breukelen. Die gemeente zal daar door een bezienswaardigheid kwijtraken, want de horeca-gigant is vastbesloten om het gebouw van zijn Chinese kenmerken te ont doen. Niet meer dan vijf personen heb ben tijdens de veiling op het onroe rend goed van Oriental Palace ge boden. Nadat een handelaar uit Breukelen zijn bod niet hard kon maken, kreeg Van der Valk het on roerend goed plus 'aan het gebouw gebonden goederen' (zoals vries kasten en aanrechten) in handen. Het etablissement wordt verder leeg opgeleverd, want de inventa ris is voor in totaal 1,1 miljoen gul den aan handelaren en particulie ren verkocht. De bouw en inrich ting van het nog geen halfjaar oude Oriental Palace hebben een kleine 30 miljoen gulden gekost. Door de veiling krijgen de schuldeisende Wisselend bewolkt Verwachting tot middernacht: wisse lend bewolkt en een enkele bui. Mati ge zuidwesten wind, kracht 4. Aan de kust en op het Ijssclmeer krachtig tot hard, kracht 6 A 7. In de middag tijde lijk afnemend. Middagtemperatuur circa 18 graden. Zondag 31 juli zon op: 06.00 uur, zon onder: 21.32 uur; maan op: 22.40 uur, maan onder: 08.58 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.29 en 17.59 uur; laag water: 01.11 en 15.45 uur. Maandag 1 augustus zon op: 06.02 uur, zon onder: 21.30 uur: maan op: 22.52 uur, rhaan onder: 10.28 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.13 en 18.42 uur, laag water: 01.55 en 16.28 uur. Verdwenen man eist woning terug WASHINGTON (GPD/Reuter/ DPA) De onderhandelingen in New York tussen Iraq en Iran wor den ernstig bemoeilijkt door de in vasie van een Iraans rebellenleger in Westelijk Iran. Deze Iraanse re bellen worden door Iraq gesteund en bewapend. Amerikaanse func tionarissen bij de VN doen daar over hun beklag in een gesprek met de Washington Post. De Iraqi's zouden bij hun recente aanvallen op Iraans grondgebied grote hoeveelheden wapens en mu nitie hebben' buitgemaakt. Ze heb ben zich begin deze week weer te- Een klein zetje met grote gevolgen ruggetrokken, maar de rebellen, le den van de Mujaheddin, zijn met steun en hulp van Iraq in het ver overde gebied gebleven. Ze voeren nu strijd op een afstand van ruim 150 kilometer van de grens met Iraq. Zowel de Verenigde Staten als gematigde Arabische landen ma ken zich ernstige zorgen over dit offensief van het Iraanse verzet, al dus het verhaal in de Washington Post. Secretaris-generaal van de VN Perez de Cuellar zet zijn pendel dienst tussen de ministers van bui tenlandse zaken van Iran en Iraq voort. Hij weigert te spreken over een impasse of over het vastlopen van onderhandelingen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidenaar die vorig jaar de indruk heeft gewekt dat hij was verdronken en na enkele maanden in Oostenrijk opdook, eist nu in een kort geding zijn oude woning terug. Zijn ex-vrouw, van wie wordt vermoed dat ze destijds met hem heeft 'samengewerkt', heeft de huur van de woning tij dens zijn afwezigheid opgezegd. De man zegt nu dat zijn ex- vrouw dit heeft gedaan zonder zijn medeweten. De woningbouwvere niging De Goede Woning, waarvan de man het huis huurde, betwijfelt dit. Ze weigert de Leidenaar zijn oude woning terug te geven, want die is inmiddels al weer verhuurd. De Goede Woning voelt er ook niets voor om de man een nieuw huis ter beschikking te stellen. (zie verder pagina Leiden) NEO-NAZI'S. In de DDR zijn vier jonge neo-nazi's tot gevangenis straffen veroordeeld. In één geval vroegen zij hun slachtoffer of hij jood was. Om een 'ja' af te dwingen, zouden ze hem in het gezicht heb ben geslagen. De leider van de groep verklaarde dat skinheads in het westen hun voorbeelden zijn. In de DDR zijn in de afgelopen maanden herhaaldelijk neo-nazi's of skinheads tot celstraf veroor deeld. BREUKELEN (GPD) - Gezeten op gymnastiektoestelien, en ogen schijnlijk onbewogen, slaat de Van der Valk-dynastie toe. Er heerst er mapr één over horecaland, nie mand zo machtig als zij. Macht ge baseerd op miljoenen. En daarmee wordt Oriental Palace veroverd. Terwijl de duizend kijkers/ko pers plaats hebben genomen op de in de sportzaal opgestelde stoelen, heeft godfather G. van der Valk zich met zijn gevolg (twee zonen, twee neven,'een zwager) afgezon derd in de nis met gym-apparatuur. Vanuit het halfdonker wordt de veiling gevolgd. Er wordt op vijf miljoen gulden ingezet voor het onroerend goed. Het eerste bod is tien miljoen, daar na stijgt het met vijf ton per keer. Het handjevol bieders gaat aarze lend te werk. Er zijn slechts twee constanten: een man met een zwart suède jack voor in de zaal èn het ge zelschap in de nis. Dertien en een half, zegt de man in het jack. Dertien-driekwart, biedt de dynastie. Veertien, doet de man. En dan stopt het. Het ongeloof zindert door de zaal. Is deze persoon in staat om veertien miljoen gulden op tafel te leggen? Hij ziet er niet naar uit. Maar wat zegt het uiterlijk? Het betreft de 44-jarige Juriaan de Groot uit Breukelen, zich voor stellend als directeur van een be leggingsmaatschappij. Hij dient de notaris ervan te overtuigen dat hij over de benodigde miljoenen be schikt. Dat lukt niet. Pech voor hem: hij is aansprakelijk en zal een kwart miljoen gulden moeten beta len. Van die verplichting lijkt De Groot nauwelijks onder de indruk. En zo wordt het voorlaatste bod opeens geldig. Van der Valk is de Adrianus (Ad) van der Valk, zoon van de grote baas, overtuigt notaris mr G. Versluys alleen al met zijn achternaam van zijn kredietwaar digheid. De zaal applaudisseert. Ei genaar is de horeca-gigant dan ech ter nog niet. De zogeheten afslag is bepalend. Van twintig miljoen gaat het omlaag tot 1,7 miljoen en daar is De Groot weer: "Mijn", roept hij glimlachend. De notaris schiet uit zijn stoel: er uit met die vent. De afslag gaat ver der en er is niemand die 'stop' zegt. Zo kan de Van der Valk-dynastie haar restaurant/hotel/motel-keten tot tweeënveertig vestigingen uit breiden. Of drieënveertig, de fami lie is de tel zelf langzamerhand kwijt geraakt. Het Chinese paleis zal nu uit het Hollandse polderlandschap ver dwijnen. Toen de gigant begin juni voor het eerst interesse toonde, liet hij direct weten dat de pagode niet binnen zijn formule past. "Dat dak en die enge draken gaan eraf. die horen in China thuis, niet hier", verkondigt Van der Valk senior. Zoon Ad: "En die tuin wordt een gezellige Van der Valk-parkeer plaats. We gaan hier de gewone Hollandse pot verkopen en daar hebben we al die tierelantijntjes niet by nodig". OP NON-ACTIEF - De Franse mi nister van vervoer Michel Delebar- re heeft de piloot en de co-piloot van een op 26 juni verongelukte Airbus A320 op non-actief gesteld. Het toestel verongelukte tijdens een demonstratievlucht bij een vliegtuigshow. Het ongeluk kostte drie toeschouwers het leven. VANDAAG 28 PAGINA'S banken hun geïnvesteerde kapitaal vrijwel geheel terug. De Horecabond FNV heeft al contact gezocht met Van der Valk, in de hoop dat de ondernemer een deel van de 130 voormalige mede werkers van Oriental Palace weer in dienst zal nemen. Het hotel-res taurant zal vermoedelijk al in sep tember worden heropend. Met de verbouwing van het exterieur zal pas een begin worden gemaakt als de zaak al draait. De prijzen van Van der Valk zullen een stuk lager komen te liggen dan ten tijde van het Oriental Palace-regime. Kostte een hotelkamer toen 210 gulden per nacht, dat zal nu rond de 70 gul den komen te liggen. President-directeur GA. van der Valk van het gelijknamige concern wordt gefeliciteerd met zijn nieuwste aankoop. (Foto Anefo)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1