LEIDSCH DAGBLAD Israël schrikt van wapentoevloed &ma Oud-werknemers noemen booreiland 'een roestbak' Duwbakken Granaria deugen niet: akkoord onder druk BOSPEEN EN GEHAKT ALS ZELFS JAN RAAS AAN DE PILS GAAT, IS ER REDEN TOT JUICHEN. OOK DAT LEEST U IN... Vooral Tornado-straaljagers vormen versterking voor Saudi s Smit Tak zint op andere manier om wrak te bergen *91 drukkerij jSédeltabach MAANDAG 11 JULI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38672 Zes gewonden bij explosie op schip BRUNSBÜTTEL (DPA) - In het Westduitse Brunsbüttel heeft zich vandaag een explosie voor gedaan op het Nederlandse mo torschip Maria. Aan boord be vonden zich zes personen. Zij werden gewond. Er werd aan zienlijke schade aangericht. De kolengruis-ontploffing vond kort na 11.00 uur plaats, toen het schip zich bevond in de Oude Sluis van het Kiel-kanaal. De kracht van de explosie was zo groot dat in een straal van 100 meter ramen aan diggelen gin gen. Brunsbüttel ligt in de West duitse deelstaat Schleswig-Hol- stein aan de monding van de El be. LONDEN (GPD) - Een hardnek kig gerucht doet de ronde dat er en kele dagen vóór de fatale explosies al een gasontploffing is geweest op Piper Alpha. De eigenaar van het platform, Occidental Petroleum, spreekt het gerucht echter met klem tegen. Regelmatig breken nog branden uit op de resten van het booreiland, die nog boven water uitsteken. De ze branden en de harde wind vor men gevaarlijke belemmeringen voor het team van specialisten in het blussen van gas- en oliebran- den op zee. Het team is al een paar maal aan boord van het rokende en smeulen de platform geweest, maar heeft nog geen begin kunnen maken met het opruimen van de immense cha os van verwrongen staal. Zo lang dat niet is gebeurd kan nog niet worden begonnen aan het afsluiten van de brandende olieputten. Ver van de plek des onheils, in Aberdeen aan de Schotse oostkust, maakt de verbijstering over het drama langzaamaan plaats voor doffe berusting. In de stad gonst het plotseling van geruchten over een gaslucht die al weken aan boord van de Piper Alpha hing. Een Schotse krant meldde dat zich 48 uur voor het drama al een flinke gasexplosie had voorgedaan. Ter wijl de directie van Occidental Pe troleum volhoudt van niets te we ten, heet het nu dat Piper Alpha te lang in gebruik is gebleven en ge woon door pure ouderdom ten prooi is gevallen aan een afschuwe lijke ramp. Sommigen beweren dat de ramp onvermijdelijk was. Daartoe hoort mevrouw Anne Gray, de weduwe van de omgekomen brandbeveili- gingsdeskundige op Piper Alpha, die vertelde dat haar man vaak zei dat het gevaarlijk was op het boor eiland. Tientallen arbeiders die op Piper Alpha hebben gewerkt, heb ben verklaard dat het platform een immense roestbak was: "Maar door de grote werkloosheid waren wij toch bereid om erop te werken, ondanks de forse inkomstendaling sinds de terugval in de olieindus trie van twee jaar geleden". Deze beschuldigingen aan het adres van de eigenaar zullen onder zocht worden in het officiële rege- ringsonderzoek onder leiding van de Schotse opperrechter Lord Cul- len. TEL AVIV (GPD/AP) - Israël maakt zich ernstig zorgen over de op handen zijnde Britse wapenleveranties aan Saudiarabië. Minister Rabin van defensie zei gisteren in de wekelijkse kabinetsbijeenkomst dat met name de Torna do-straaljagers een belangrijke versterking vormen van de Saudische strijdkrachten. Kustwacht verbiedt lozen gif uit Anna Broere ROTTERDAM (GPD) - Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Tak zint op een nieuwe methode om het doormidden gezaagde wrak van de lekkende chemicaliëntanker Anna Broere te bergen. Een eerder voor stel van Smit Tak, om de giftige la ding (acrylonitril) uit de tanker te laten wegstromen is door de kust wacht van de hand gewezen. Het bedrijf heeft inmiddels al zijn men sen en schepen - op één na - terug getrokken. Vader blauw na slok bier met afwasmiddel LEIDERDORP - Een van de Gaarmeesterstraat in Leiderdorp is zaterdagmiddag het slachtoffer geworden van een 'grap' van zijn volwassen zoons. Toen de man tijdens een spelletje kaarten naar het toilet ging, besloten de zoons azijn in zijn bier te gooien. Omdat zij echter geen azijn konden vin den, deden zij een flinke scheut geconcentreerd afwasmiddel in het glas. Toen vader vervolgens een slok nam, kreeg hij het vre selijk benauwd en liep blauw Volgens ziekenbroeders van de in allerijl gealarmeerde Eer ste Hulpdienst was het niet no dig om het slachtoffer naar het ziekenhuis over te brengen. Wel adviseerden zij de man om de volgende dag alleen maar water te drinken. De bergers hebben dagenlang niets kunnen uitrichten. Vlak bo ven het wrak* worden nog steeds zulke hoge concentraties van het gif gemeten, dat het risico voor dui kers te groot is. Aanvankelijk dacht Smit Tak het karwei on danks het lekkende gif te kunnen klaren door de duikers van specia le beschermende pakken en gas maskers te voorzien. Die pakken belemmeren de duikers echter te veel in hun werk. Bovendien wor den ze gemakkelijk stuk getrok ken. De lange tijd die nu al met de ber ging gemoeid is (de Anna Broere zonk op 27 mei) heeft inmiddels verontrusting gewekt bij kabel jauwvissers, die het nu verboden zeegebied 100 kilometer uit de kust van IJmuiden als werkterrein had den. Het Visserijschap inventari seert momenteel de eventuele schade, en gaat na of schadeclaims haalbaar zijn. Het Rivo bekijkt, op verzoek van het Visserijschap, wel ke gevolgen de giflekkage kan heb ben voor de visstand. Het Israëlische kernkabinet zal binnenkort een speciale zitting wij den aan de Saudische wapenaan koop in Groot-Brittannië, waarvan Israël de waarde schat op twintig tot dertig miljard dollar. Volgens Britse mededelingen zou het onder andere gaan om de levering van vijftig tot zestig Hawk-opleidingsvliegtuigen, zes mijnenvegers voor gebruik in de Perzische Golf, negentig helikop ters en wapensystemen waarover men geen nadere mededelingen wilde doen. Minister Rabin liet zich nogal somber uit over de groeiende mili taire sterkte van de Arabische frontlijnstaten. Hij vond overigens dat het belang van de Britse wa pens voor de Saudi's niet moet worden overdreven. Volgens hem betekent de leverantie niet een nieuwe dimensie op wapengebied voor de Saudi's. Daarin verschilt de aankoop van de recente levering aan Riad van Chinese raketten voor de middenlange-afstand. In de kabinetszitting van giste- bleek dat de Arbeiderspartij en verschillende opvat- houden voor wat be de Britse wa- Foud- alle rivieren van het Brah- commandant van de luchtmacht, maputra-bekken door een toevloed toonde zich niet onder de indruk vanuit het noordoosten van India. Vgn de Tornado-straaljager, die hij In het noordoosten van het land geringschattend omschreef als DHAKA (AP) - Het dodental als gevolg van de al een week aanhou dende regenbuien en overstromin gen in Bangladesh is zaterdag ge- de Likoed stegen tot zeker 115. De autoriteiten tingen op n hebben gewaarschuwd voor een treft het gevaar verdere stijging van het waterpeil pens. Minister Weizmann, tuig voor aanvallen op geringe hoogte. Arens, een vliegtuigbouw kundig ingenieur, was altijd een warm pleitbezorger voor de bouw van de Israëlische Lavi-straaljager, een project dat vorig jaar wegens geldgebrek werd gestopt. Volgens Arens is er nu alle reden om de La- vi nieuw leven in te blazen. Israël, zei hij, verliest zijn voorsprong op technologisch gebied en zijn onaf hankelijkheid in de produktie van wapensystemen. Saudiarabië had aanvankelijk belangstelling voor de aankoop van F-15 en F-16 straaljagers in de VS, maar de beslissing daarover werd voortdurend uitgesteld, me de door druk van Israël op Was hington. Minister Weizmann vroeg zich af of dat wel een verstandige politiek was. Israël had de VS er misschien toe kunnen overhalen het aantal vliegtuigen te beperken en kunnen eisen dat de toestellen niet tegen Israël zouden worden gebruikt. Maar volgens Rabin was Israël slechter af geweest als de Saudi's de beschikking hadden ge kregen over F-16's en over meer F- 15's dan ze nu hebben. VANDAAG 20 PAGINA'S Breukink verspeelt geheel onnodig kostbare seconden NANCY (GPD) Het lijkt Luis Herrera menens, deze Tour de France. De kleine Colombiaan liet gisteren op het onooglijke colletje van de vierde catego rie, 12 km voor de finish van de achtste Tour-etappe naar Nan cy, een deel van de tegenstand verstomd achter. Vijftien ren ners sloten bij hem aan, de rest, onder wie Erik Breukink, moest 23 kostbare seconden in leveren. Breukink: "Als Herrera zo springt, heb ik geen antwoord, maar ik zat ook in een heel slechte positie. De schade is te overzien, maar het was niet no dig geweest. Een foutje". Breukink staat nu op 43 se conden van de Canadees Steve Bauer, die ook was vertegen woordigd in de zondagse kop groep, en de gele trui overnam van Jelle Nijdam. De Braban der had het weekeinde welis- •waar benut om boni-seconden bijeen te sprokkelen (12 in to taal), maar hij moest er af op de slothelling en staat nu op 10 se conden van Bauer als tweede. Er was echter troost voor de ploeg-Raas: Rolf Gölz pakte de vetste dagprijs, de derde etap pezege reeds voor de Super Confexen. Raas: "Het is net zo fantastisch voor ons als vorig jaar". Vandaag kreeg het nog 192 man sterke peloton de eerste confrontatie met de bergen in de Elzas te verwerken. Bauer in het geel, Planckaert (nog) in het groen, maar hij weet Kelly De achtste etappe werd gewon nen door de Westduitser Rolf Göltz uit de ploeg van Jan Raas. (foto AP) inmiddels tot op één punt gena derd, Breukink in het wit, Maassen in het rood, Cornillet in de bergtrui en Casado in de combine. Panasonic leidt weer in de gele petten, PDM draagt de groene petten. PSV-trainer Hiddink: "Tour veel hectischer dan de voetballerij". PAGINA 13 Sovjet-basketballers ste len show in afgeladen Ahoy. PAGINA 15 Professionele zakkenrol ler brutaal en niets ont- PAGINA 2 Acties NZH-buschauf- feurs worden verscherpt. PAGINA 3 Sovjets willen vertrek troepen uit Hongarije. PAGINA 5 Nieuws over de ramp met het olieplatform Piper Alpha. PAGINA 2 Teun van Vliet uit de Tour NANCY Teun van Vliet is vanmorgen niet meer gestart voor de negende etappe in de Tour de France. Van Vliet, drie dagen drager van de gele trui, heeft al een paar dagen last van een ernstig opspe lende maag. De rit van gisteren kon hij nog doorkomen met pillen, maar in de loop van de nacht verslechterde zijn lichamelijke con ditie met het uur. Van Vliet: "Ik heb de hele nacht naar de wc gelopen. Diarree. Ik heb ook amper geslapen. Vanmorgen moest ik meteen overgeven en kromp mijn maag ineen. Dit is geen doen meer. Zo kun je geen Tour de France rijden, zeker niet nu de bergen komen". Van Vliet werd in het begin van het jaar ook een week of drie ge confronteerd met darmklachten. Volgens hem hebben zijn huidige problemen daar niets mee te maken. "Dit zijn heel andere sympto men. Ik denk gewoon dat ik iets verkeerds heb gegeten, of dat er iets slecht is gevallen". zijn volgens berichten naar schat ting vijf miljoen mensen door de watersnood getroffen. Het leger werd vrijdag te hulp geroepen bij het reddingswerk. (foto and vliegende piano'. Daarentegen noemde oud-minis ter van defensie Arens van de Li koed de Tornado het beste vlieg- pers Al. 1 ROTTERDAM (GPD) Ambtenaar andere koord tussen bmnei baan na laster over Greenpeace DEN HAAG (ANP) - Een topamb tenaar van het ministerie van ver keer en waterstaat is overgeplaatst dooft To^h vaart Granaria gewoon - - t xj uoor. Het ak- binnenvaartschip- minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) over de duw bakken van het veevoederbedrijf Granaria staat onder grote druk. De Scheepvaartinspectie heeft na melijk de duwbakken van Grana ria na onderzoek afgekeurd. Uit een nog geheim rapport van deze instantie blijkt dat in ieder geval het ankergerei van de bakken niet Perioden met zon Perioden met zon en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Een matige zuidwesten wind, rond kracht 4. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wisselvallig. omstreeks 19 Dinsdag 12 juli zon op: 05.35 uur maan op: 03.18 u water: 11.26 en 23.38 i Werk begint aan veiliger maliën Rijksstraatweg WASSENAAR Rijkswaterstaat wil al volgende maand beginnen met de verbreding van de Rijks straatweg in Wassenaar. Zoals be kend zal de smalle weg, die jaar lijks zoveel ongelukken oplevert, gemiddeld met een meter worden verbreed. Ook moet de Rijksstraat weg van een middenberm met een nieuw soort vangrail worden voor zien. Het viaduct bij Den Haag wordt vernieuwd en krijgt een doorrijhoogte van 4,5 meter. De totale kosten van de operatie bedragen 10 miljoen gulden en ko men voornamelijk voor rekening van het rijk. Rond januari 1989 hoopt men de werkzaamheden te hebben beëindigd. Overigens is en blijft de maximumsnelheid op be paalde delen van de Rijksstraat weg 50 kilometer. Die limiet werd ingesteld na het laatste fatale onge luk in april dit jaar. Vijf mensen verloren toen het leven. Dat onge luk was ook de aanleiding voor de gemeente Wassenaar en Rijks straatweg om zich te beraden over maatregelen om de weg veiliger te maken. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude PYROMAAN - De Utrechtse cara vanpyromaan is weer actief. De af gelopen nacht gingen een kam peerwagen en een caravan in Utrecht in vlammen op. Het aantal in brand gestoken caravans komt daarmee dit jaar op elf. Vorig jaar werden er achttien door brand ver nield. had gesteld. De ambtenaar, J.H. van den Broek, beweerde dat Greenpeace twee miljoen gulden van de oliemaatschappij Shell had gekregen. In ruil daarvoor zou Greenpeace boorplatforms van Shell met rust laten bij haar acties op de Noordzee. Zowel Greenpea ce als Shell hebben de beschuldi ging ontkend. Van den Broek wordt nu intern overgeplaatst. De chef van de amb tenaar heeft Greenpeace excuses aangeboden. De betrokken ambte naar zelf is nog niet op de hoogte, omdat hij op dit moment met va kantie is. "Als hij op zijn vakantie adres een ochtendblad koopt zal hij het wel zien", aldus een woord voerder van het ministerie. Het onderzoek vormde een van de onderdelen van het enkele we ken geleden in Gorinchem geslo ten akkoord. In de overeenkomst staat dat Granaria geen gebruik van de duwbakken mag maken zo lang de boten niet in orde zijn. Na de overeenkomst beëindigden de schippers hun blokkade van een Granaria-transport op de Merwe- de. Volgens de Scheepvaartinspec tie is het ankergerei, dat als 'rem' moet dienen voor een schip, onge schikt voor de duwbakken. Het ge wicht per anker, ongeveer 300-kilo, is veel te laag. De ankers zouden minstens 750 kilo per stuk moeten wegen. Bovendien hangen de an kers niet aan een ketting, maar aan een draad. Daardoor is het in nood gevallen niet mogelijk de ankers snel in het water te laten vallen. Volgens Peter Huizinga, één van de zes actievoerders die namens de schippers met minister Smit-Kroes onderhandelde, zijn de schippers opnieuw verontwaardigd. "Die bakken hadden al lang aan de kant moeten liggen tot ze wel deugen", stelt hij. De minister zet volgens hem het akkoord op het spel. "Als Granaria tegen de afspraken in doorgaat met het varen met on deugdelijk materiaal, voelen wij ons niet langer gebonden aan de in Gorinchem gemaakte afspraken". Huizinga denkt dat minister Smit-Kroes geen zin heeft om Gra naria op te dragen niet meer te va ren. "Ze is waarschijnlijk bang dat het bedrijf dan een kort geding zal aanspannen". De woordvoerder van de schippers zoekt de eigenlij ke reden om Granaria door te laten varen ergens anders. "Ik vermoed dat het ministerie tijd wil rekken tot 1 september, omdat Granaria dan sowieso niet meer met inge huurde bakken zal varen". Een delegatie van de schippers probeert nog deze week contact op te nemen met de minister over het rapport van de Scheepvaartinspec tie. Daarna stappen de vertegen woordigers naar hun achterban. Iran vindt zwarte doos DUBAYY (AP) - Iran heeft de vluchtrecorder van de Airbus ge vonden die op 3 juli door het Ame rikaanse oorlogsschip Vincennes boven de Perzische Golf werd neergeschoten, aldus het dagblad Khaleej Times. Iran heeft het be richt overigens niet bevestigd. De 'zwarte doos' registreert alle gege vens van de vlucht. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, 1 QfT per bos JL./LsJ Gehakt half-om-half, 500 g 575-3.99 QQ kilo ®<d®o lOSüU.^7^7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aids-bescherming: hogere tarieven bij tandartsen DEN HAAG - De tandartsen willen hun tarieven verhogen ter compensatie van de aan schaf van materiaal om aids-be- smetting te voorkomen. Volgens voorzitter P. Hane- does van de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) hebben de tandartsen duizenden gul dens geïnvesteerd in de aan schaf van handschoenen, mondmaskers en wegwerpma- terialen. Dit gebeurde op advies van de Gezondheidsraad. De NMT voert momenteel overleg met de ziekenfondsen en de parti culiere ziektekostenverzeke raars over de tariefsverhoging. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand 23,95 per hall jaar 141,90 (alleen mogelijk met automatische betaling) per jaar 270,25 LJ per kwartaal 70,95 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straal Postcode/Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle bezorging) I U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050.1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1