LEIDSCH DAGBLAD y9 'Engeland terugtrekken van EK' Noorwegen is hard aan verjonging toe Uitleveringverdrag voor drugsbezitters Cubanen bouwen in Angola vliegbasis 15 MIN. RUST TIJDENS NEDERLAND-ENGELAND IS PRECIES GENOEG VOOR EEN PROEFABONNEMENT: 7 WEKEN VOOR 26,-1 Buschauffeurs minder ziek na een gezondheidstraining Vrouwen verliezen proces over hormoonpreparaat Spoedberaad Britse regering na supportersrellen in Düsseldorf Patiënte steekt arts in borst Schippers zijn voorbereid op uitputtingsslag Leiden schrapt fors in bouw op groenstroken WOENSDAG 15 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38650 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Betere voorlichting op het gebied van gezondheid bij een groep van 200 NZH-bus- chauffeurs heeft in één jaar tijd geleid tot een vermindering van 1200 ziektedagen. Dat is geble ken uit wetenschappelijk onder zoek in opdracht van de NZH. Voor de busonderneming bete kent dat een besparing van 5 manjaren, ofwel 300.000 gulden per jaar. Ruim 2,5 jaar lang hebben chauf feurs uit met name de Leidse re gio deelgenomen aan een trai ningsprogramma dat was gericht op een gezonde levensstijl thuis en op het werk. Tijdens drie trai ningen kregen zij voorlichting over voeding, stress, rugklach ten en beweging. Bij een gelijk samengestelde groep die deze trainingen niet kreeg lag het ziekteverzuim veel hoger. Het toepassen van deze gerich te en actieve voorlichting op alle 1600 werknemers moet volgens de NZH een vermindering van 3 procent van het aantal ziekte dagen opleveren. Het onderzoek, dat is uitgevoerd door bureau Versloot en Partners uit Utrecht, wordt gezien als een waardevolle wetenschapelijke bijdrage op dit terrein. De NZH neemt de succesvol gebleken training nu op in bij scholingscursussen die chauf feurs geregeld doorlopen. De vervoersmaatschappij stelt hier voor een speciale functionaris aan, die onder meer nauw gaat samenwerken met de bedrijfs arts. Zwemtoelage kerk ENSCHEDE (GPD) De diakonieën van de hervormde en gereformeerde kerk in En schede hebben 30.000 gulden uitgetrokken om kinderen uit bijstandsgezinnen een kor ting op het zwemabonnement te geven. Ze betalen nu 10 in plaats van 35 gulden. Het ver schil passen de diakonieën bij. Mevrouw Stroo, voorzitter van de gereformeerde diako- nie: „We hebben ons afge vraagd welke groep 't meest te lijden heeft van de slechte economische omstandighe den en kwamen toen bij de kinderen uit". „Natuurlijk zou het eigen lijk niet moeten, dat diako nieën zoiets doen, want het zou een taak van de samenle ving moeten zijn dat kinderen die toch al niet op vakantie gaan, op z'n minst een zwem abonnement hebben". AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank heeft van morgen de schadeclaims tegen tien farmaceutische bedrijven die tus sen 1953 tot 1967 het hormoonpre paraat DES op de markt hebben gebracht, afgewezen. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat de kanker in de vagina en baarmoe derhals bij de zes vrouwen die de claims hebben ingediend, te wijten is aan het op de markt brengen van het middel. De vrouwen dienden hun claims in mei 1986 in. Ze eisten schadever goeding omdat zij een aantal licha melijke afwijkingen en aandoenin gen hebben die ze wijten aan het gebruik van het preparaat door hun moeders tijdens hun zwanger schap. Ze stellen dat de farmaceu tische bedrijven een onrechtmati ge daad hebben gepleegd door het middel op de markt te brengen ter wijl er nog niet voldoende onder zoek was verricht naar mogelijke schadelijke bijwerkingen. De bedrijven hebben steeds aan gevoerd dat niet zeker is of de moe ders van de vrouwen inderdaad het hormoonpreparaat tijdens hun zwangerschap hebben gebruikt, en dat evenmin kan worden vastge steld of de huidige kwalen van de vrouwen zijn toe te schrijven aan het gebruik van dit middel. Bovendien kunnen de vrouwen niet aangeven welk bedrijf het middel heeft geleverd, zodat ook niet kan worden bepaald of de ge daagde bedrijven ook de leveran ciers zijn geweest van de DES-ta- bletten. De rechtbank geeft de be drijven hierin gelijk. DÜSSELDORF (GPD) - De Britse regering komt morgen voor spoedberaad bijeen na de veldslag tussen Engelse en Westduitse supporters gisteravond in het centrum van Düsseldorf. Honderden voetbalfans raakten met elkaar slaags in de buurt van het centraal station. De schade was 'immens' aldus de politie. Per jaar 15.000 iinmigranten DEN HAAG (ANP) - Tot het jaar 2050 heeft Noorwegen jaarlijks 15.000 immigranten nodig van 20 tot 30 jaar om het huidige peil van ROTTERDAM (GPD) - In het Rot terdamse ziekenhuis Dijkzigt is een 42-jarige arts met een mes in de borststreek gestoken. Dat gebeur de nadat de arts de patiënte uit bed had geholpen. Na een spoedopera tie is de arts nu buiten levensge- De vrouw, die in het ziekenhuis herstelde van een hartoperatie, is overgebracht naar de gesloten af deling van Dijkzigt. De aanleiding voor de steekpartij is nog onduide lijk. Phantom neergestort COESFELD (AP) - Aan de rand van Coesfeld, 32 kilometer ten wes ten van het Westduitse Munster, is vanochtend een Phantom-II straal jager van de Westduitse lucht macht neergestort. De twee inzit tenden zijn daarbij om het leven gekomen. Het toestel kwam terecht in een natuurgebied. Enkele stukken bos en heide vlogen in brand, maar de brandweer heeft het vuur onder controle gekregen. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar in de loop van de dag vooral in het binnenland ook pe rioden met zon. Droog. Minimumtem peratuur ongeveer 13 graden. Middag- temperatuur omstreeks 20 graden. Matige noordenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wolkenvelden, maar vooral tijdens het weekeinde ook af en toe zon. Overwegend droog. Middag- temperaturen rond 20 graden. Donderdag 16 juni zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.02 uur: maan op: 06.35, maan onder: Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.15 en 17.48 uur; laag water: 01.08 en 13.46 uur. pensioens- en ouderdomsvoorzie ningen te kunnen handhaven in de volgende eeuw. Dit is de conclusie van een rapport van het Noorse Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens de onderzoekers heeft Noorwegen als aanvulling op de ei gen beroepsbevolking één miljoen actieven nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de problemen die samenhangen met de toena mende vergrijzing van de bevol king. Door de hoge levensverwach ting en de lage bevolkingsgroei in Noorwegen zijn er procentueel meer ouderen dan in andere Eu ropese landen. Rond 2010 hebben de mensen die in de bevolkingsexplosie na de Tweede Wereldoorlog zijn geboren de pensioengerechtigde leeftijd be reikt en dezen oefenen een zware druk uit op een steeds kleiner wor dende beroepsbevolking. Boven dien kiezen steeds minder mensen een verzorgend beroep. Onafhankelijk van het rapport van het Centraal bureau voor de Statistiek heeft de Noorse regering aangekondigd dat zij het aantal vluchtelingen dat Noorwegen jaar lijks opneemt zal verhogen door vreemdelingen die op grond van fa miliehereniging het land binnen komen niet langer tot de vluchte lingen te rekenen. In overleg met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) neemt Noorwe gen jaarlijks 1.000 vluchtelingen op. AMSTERDAM - Studenten de-, monstreerden gisteren op de Dam in de hoofdstad tegen de be zuinigingsmaatregelen van mi nister Deelman. Via een uitkleed- partij werd duidelijk gemaakt dat door de beperking van de stu- diefinanciering en het hogere col legegeld de student de kleren van het lijf wordt gerukt. Morgen wordt in Den Haag een landelij ke demonstratie gehouden. (foto ANP) Amsterdam werft leraren in Marokko AMSTERDAM (ANP) - De ge- meente Amsterdam stuurt bin nenkort een delegatie naar Marokko om leerkrachten te werven die les moeten gaan ge ven in de eigen taal en cultuur aan Marokkaanse kinderen. Amsterdam heeft na 1 augustus 23 formatieplaatsen voor Marokkaanse en Turkse onder wijzers waarvoor geen sollici tanten beschikbaar zijn. Shell: leuzen weg ROTTERDAM (ANP) - Shell wil dat de leuzen tegen de aan wezigheid van dit concern in Zuidafrika, die door tegenstan ders van het apartheidsregime geregeld op viaducten worden aangebracht, worden verwij derd. De oliemaatschappij heeft daartoe een verzoek ge richt aan Rijkswaterstaat, de ei genaar van de viaducten. Volgens Shell komen er per week tientallen telefoontjes binnen van mensen die zich er geren aan de leuzen. Rijkswa terstaat heeft inmiddels laten weten bij het normale onder houd aandacht te zullen schen ken aan het verzoek van Shell. legenheden in de Altstadt van Düs seldorf heeft besloten vanavond te sluiten uit vrees voor rellen na af loop van de wedstrijd Engeland- Nederland. Volgens woordvoerder Reiner van de politie in Düsseldorf gaan er meer bars en cafe's dicht dan aanvankelijk de bedoeling was. Eigenaars zijn bevreesd voor vernielingen na de ongunstige er varingen in de afgelopen dagen. De Britse minister van sportza ken, Colin Moynihan, is vanmor gen in allerijl naar Westduitsland afgereisd om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van het gedrag van de Britse supporters. De stad was urenlang een zee van blauwe zwaailichten. De politie ging het geweld met 1500 man te lijf. In totaal werden er 130 arresta ties verricht, 90 Engelsen en 40 Westduitsers. Allen zullen tot na de wedstrijd Nederland-Engeland worden vastgehouden. De Britse premier Margaret Thatcher pleitte gisteren al voor het vervroegd terugtrekken van het Engelse team bij de EK. "De toekomst van het voetbal als kijk- sport staat op het spel", zo zei ze in het Lagerhuis. Ook de Labour-partij vindt dat Engeland zijn team onmiddellijk moet terugtrekken. Buitenland specialist Foulkes: „Ons rest niets anders dan de Engelse ploeg terug te laten komen. Er komt alleen maar meer ellende van, wanneer onze spelers nog langer in West duitsland blijven". De rellen waren de ernstigste sinds het begin van de eindronde om het Europees voetbalkam pioenschap vrijdag. De Engelsen slaagden er zelfs in een pui uit het station te rammen. In de oude pit toreske binnenstad sneuvelden ve le ruiten en werden passanten ge molesteerd. Jacques Georges, de voorzitter van de Europese voetbalunie, zag vanmiddag de wedstrijd tussen Nederland en Engeland met grote zorg tegemoet, althans de afloop buiten het stadion. „Dat wordt de wedstrijd van de waarheid voor het Europese voetbal", meende de be jaarde Fransman. „Het gaat slechts om één land: Engeland. In andere landen zijn er ook problemen, zelfs in Oost-Europa, maar die maken van hun gewelddadigheid geen ex port-artikel. Dat doet alleen Enge land". Georges voorziet op korte termijn geen terugkeer van de En gelse clubs in de Europese beker toernooien. De uitbarsting van geweld afge lopen nacht had een toevallig ka rakter. Een groep van 200 West duitse supporters, die na de wed strijd tegen Denemarken in het na bijgelegen Gelsenkirchen op het station arriveerde, wilde alles kort en klein slaan. Buiten het station- ontmoette de groep 300 Engelse fans. Die waren in Düsseldorf gear riveerd voor de ontmoeting Neder land-Engeland. Dat liep uit op een gewelddadige confrontatie, die tot twee uur in de nacht duurde. Vanaf vanmorgen'zijn tenminste 2000 agenten op de been om de ver wachte confrontaties tussen Engel se en Nederlandse supporters het hoofd te bieden. Ongeregeldheden hebben zich daarbij nog niet voor gedaan. Centrale delén van de bin nenstad zijn de hele dag afgesloten. Zeker tweederde van de horecage- De bewindslieden besloten ook 28 PAGINA'S Hugo Carsten: 'Einde apartheid is nog lang niet in zicht'. PAGINA 2 Tweede Kamer stelt par lementaire enquête in naar paspoort-affaire. PAGINA 3 1 Mitterrand probeert voor socialistisch kabinet steun te winnen van oud-pre mier Barre. PAGINA 5 De Graaf wil aai huwde vrouw mum beperken. Deens voetbaltijdperk is afgesloten. PAGINA 17 Organisatie Parkpopfes tival verwacht topdrukte. PAGINA 25 Een van de vele auto's die werd beschadigd bij de rellen in Düsseldorf. (foto ANP) REMICH (GPD) - Nederlanders die in België, Luxemburg, Frank rijk en Westduitsland worden op gepakt wegens drugsbezit, worden vanaf volgend jaar in Nederland berecht. Dat zijn de staatssecreta rissen van buitenlandse zaken van de vijf landen gisteren overeenge komen. Overtreders van drugswet- ten in elk van deze landen zullen di rect worden uitgeleverd aan hun vaderland. De Duitsers wilden aanvankelijk het recht behouden om buiten landse overtreders van hun drugs- wetten zelf te berechten, maar gin gen in Remich overstag. Er zijn nog wat juridische problemen op te los sen, maar in december wordt de zaak definitief geregeld. Door deze afspraak worden gevallen als van de Nederlander Harm Dost onmo gelijk. Die werd in Spanje aange houden op verzoek van Duitsland om in de Bondsrepubliek te wor den berecht voor bezit en verkoop van drugs aan Duitsers in Arnhem, iets waarvoor hij hier al terecht had de wapenhandel in hun landen aan banden te leggen. België, waar de wapenhandel erg vrij is, beloofde snel een wet te maken die handela ren verplicht kopers te registreren. Ook is volgens staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) uitzicht op een verplichte registra tie van de wapenhandel tussen wa penhandelaren onderling. In Ne derland, Duitsland en Luxemburg is de wapenhandel al lang streng geregeld. Alleen Frankrijk, waar deze handel zo goed als vrij is, moet nog om. De Fransen lieten weten eind dit jaar een besluit te zullen nemen. WASHINGTON (AP) - Cuba heeft in het zuiden van Angola een mili taire vliegbasis aangelegd, zo blijkt uit Cubaanse berichten. Volgens functionarissen in Washington is de kans op een gewapend treffen tussen Cubaanse en Zuidafrikaan- se troepen hiermee vergroot. In het verleden hadden de Zuid- afrikanen een groot overwicht in de lucht, dankzij vliegbases bij de Namibische plaatsen Oshakati en Rundu. De aanwezigheid van Cu baanse troepen nabij de grens met Namibië heeft Zuidafrika vorige week genoopt reservisten op te roepen. Volgens Zuidafrika zijn de Cu banen samen met Namibische guerrillastrijders verspreid over een front van 450 kilometer. De An golese autoriteiten zeggen dat zij de Cubanen hebben gevraagd hun aanwezigheid te versterken met het oog op verwachte aanvallen van Zuidafrika en de rechtse guer rillabeweging Unita. De Cubaanse president Fidel Cas tro heeft tijdens een vergadering ministers van buitenlandse zaken van Derde Wereldlanden twee we ken geleden in Havana van de aan leg van de vliegbasis in het zuiden van Angola op de hoogte gesteld. „Wij hebben nu de middelen om elk Zuidafrikaans avontuur het hoofd te bieden," zou hij volgens Cubaanse verslagen van de confe rentie hebben gezegd. WOUDRICHEM (GPD) - De blok kade van het konvooi van veevoe derhandelaar Granaria in de Mer- wede door meer dan 240 binnen vaartschepen lijkt op een uitput tingsslag uit te draaien. Tot echte onderhandelingen tussen schip pers en politie is het nog niet geko men. De schippers zeggen hun ac tie weken te kunnen volhouden. Sinds maandagmiddag, toen de blokkade tot stand kwam, is wei nig veranderd. De autoriteiten heb ben toegezegd voorlopig niet in te grijpen zolang de waterweg niet wordt geblokkeerd. Het scheep vaartverkeer kon tot nu toe onge hinderd bij Woudrichem en Gorin- chem langs de honderden voor an ker gegane schepen varen. De schippers hebben gisteren besloten om de schippersbeurs, waar de aangeboden vracht even redig en tegen minimumprijzen wordt verdeeld over de schippers, open te houden. Op de beurzen werd gisteren tot drie uur geen la ding aangenomen. Een delegatie van de schippers gaat overleggen met de burge meesters van Gorinchem en Woud richem. De burgemeesters hebben dc schippers uitgenodigd voor overleg, - die zich daartoe bereid heeft verklaard. Dat hebben woordvoerders van de rijkspolitie te water en van de schippers van ochtend meegedeeld. (zie ook pagina 7) VERDRONKEN - Een 22-jarige man uit Oss is gisteravond in het al gesloten zwembad van Herpen ver dronken. Hij was met een vriend over de afrastering geklommen en had het isolatiedek over het zwem bad enkele meters teruggeslagen. Volgens de politie is de man ver moedelijk onder het dek zijn oriën tatie kwijt geraakt. (Van c verslaggevers) LEIDEN - Een flink aantal plannen voor bebouwing van groenstroken in Leiden gaat niet door. Dat geldt onder meer voor de bouwplannen op een strook grond in de Leidse Hout en op een gedeelte van het volkstuinencomplex Ons Buiten nabij de Willem de Zwijgerlaan. Het college van burgemeester en wethouders heeft dit gisteren be sloten. Eind vorig jaar verscheen de no ta 'Bouwen in bestaande wijken' ruim veertig open ruimten in de stad waren aangewezen voor de bouw van zo'n 1300 woningen. De emoties over een aantal van die plannen laaiden zeer hoog op en leidden zelfs tot scheldpartijen aan het adres van de wethouders Tesse- laar en Peters. Mede naar aanlei ding van de vele inspraakreacties hebben burgemeester en wethou ders hun standpunt bepaald over welke plekken wel en welke niet aan de gemeenteraad worden voor gelegd als serieuze bebouwingslo-- caties. Van de ruim 1300 woningen die in de nota stonden vermeld zijn er 846 overgebleven: 236 rond het sta tion en 610 op plekken elders in de stad. Dit betekent dat B en W de ge meenteraad zullen voorstellen een streep te halen door de plannen voor in totaal 464 woningen. Naast de Leidse Hout en het volkstuinencomplex Ons Buiten zijn nog negen bouwlocaties ge sneuveld, te weten: de Corantijn- straat, de Roomburgerweg (brug wachterswoningen), de Roombur gerlaan, Wisselweg/Kiljanpad, C. Franckstraat-Schubertplein, Ma- hlerstraat-Bartokstraat, de Beetho- venlaan (bejaardencentrum), de Rijnsburgenveg (voor het zuster huis) en de Oliemolen-Ketelmeer laan (bij winkelcentrum De Koper molen). Het gemeentebestuur heeft voorts besloten een aantal nieuwe locaties, die uit de inspraak naar voren zijn gekomen, nader te on derzoeken. Daarbij gaat het om de terreinen van de Hollandse Con structie Groep (HCG) en het vei- lingterrein, de plek naast het be jaardenhuis Rosenburch langs de Vijf Meilaan en het terrein van Van Gend en Loos. Ja. bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland. Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor f 26,-. Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar het Lcidsch/Alphcns Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. In plaats wan opsturen, kunt u ook even beten: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1