DEZE MENEER GAAT IN OBLIGATIES. Armeniërs dreigen met grote staking HETZELFDE GELD MEER RENDEMENT. Engelse MI-6 blies schepen met gevluchte joden op Rusland heeft nu ook schoonheidskoningin Forse aardschok in Californië Terry Waite diende bijna als lokaas' SLAG BIJ WATERLOO MAANDAG 13 JUNI 1988 BUITENLAND., PAGINA 5 De oproep tot staking werd giste ren gedaan toen meer dan 500.000 mensen de straat op gingen om hun verzoek kracht bij te zetten dat de Armeense Opperste Sovjet (par lement) tijdens de vergadering van aanstaande woensdag zich voor stander dient te verklaren van het streven van de inwoners van Na- gorno-Karabach. De Armeense be volking steunt met de actie het ver zoek van de regering van Nagorno- Karabach dat de Azerbajdzjaanse enclave bij Armenië wordt ge voegd. Een woordvoerder waar schuwde dat als de Opperste Sov jet de resolutie niet zou aannemen de staking zou worden voortgezet. Bij anti-Armeense onlusten in de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan kwamen zaterdag één politie-agent en verscheidene Armeniërs om het leven. Dit verklaarden Armeense zegslieden in Moskou. Volgens hen zouden er ook veel gewonden zijn gevallen bij de ongeregeldheden in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Ba koe. De Azerbajdzjaanse politie ontkent echter dat er onlusten zijn geweest. Volgens Armeniërs die zich gis teren op de Armeense begraaf plaats in Moskou verzamelden, braken de onlusten uit toen zater dag duizenden inwoners van Ba koe de straat opgingen onder het roepen van anti-Armeense leuzen als „Wij gaan Soemgait nog eens overdoen". Daarmee verwezen de betogers naar de anti-Armeense onlusten in de A.zerbajdzjaanse ha venstad Soemgait waarbij eind fe bruari 32 mensen de dood vonden. Een Armeniër vertelde dat het le ger er in sommige wijken van Ba koe aan te pas moest komen om een einde te maken aan de ongere geldheden. Intussen vonden zaterdag ook in Moskou demonstraties plaats. Le den van de politieke oppositie groep Democratische Unie werden door KGB-agenten in burger (Rus sische geheime dienst) op het Poesjkin-plein uiteengejaagd. Vo rige week werd daar nog een ande re betoging ongemoeid gelaten. De ongeveer honderd demon stranten kwamen bijeen om de vrijlating te eisen van Valerija No- votvorskaja, die vrijdagmorgen vroeg in Moskou werd gearres teerd. De 38-jarige filoloog Novot- vorskaja, één van de oprichters van de Democtratische Unie, is ervan beschuldigd op 15 april te hebben deelgenomen aan een illegale de- Buitenland kort Dubcek De voormalige Tsjechoslowaak- se partijleider Dubeck heeft het Westen opgeroepen de hervormin gen van Gorbatsjov te steunen. Hij vond dat tevens Westerse democra tieën de Sovjetleider zouden moe ten steunen. Italië Ex-president Giuseppe Safagat van Italië is zaterdag in Rome over leden. De politicus (89) was van 1964 tot 1971 president van de re publiek. Met ex-president Pertini geldt Saragat als één van de grond leggers van de democratie in Italië na de Tweede Wereldoorlog. Iran Twee Iraanse kanonneerboten hebben een Westduitse tanker aan gevallen met raket-aangedreven granaten en machinegeweren. De aanval werd uitgevoerd toen de tanker, de 11.744 ton metende Dhaulagiri, de Straat van Hormuz binnenvoer. Eén zeeman werd ge dood en drie raakten gewond. Khomeini Het bericht dat de Iraanse leider ayatollah Khomeini op sterven zou liggen, is door de minister van bin nenlandse zaken ontkend. De jong ste melding over Khomeini's ziekte werd onlangs gedaan door de Ame rikaanse omroepmaatschappij CBS die zich beriep op bevindin gen van de geheime diensten. Filipijnen Een Zwitserse bank moet op last van een rechtbank zeventig mil joen Zwitserse francs aan de Fili- pijnse regering teruggeven. Het geld is slechts een fractie van het bedrag dat ex-president Marcos op Zwitserse en andere buitenlandse banken heeft overgemaakt tijdens zijn twintigjarig dictatoriaal be wind. vs De Amerikaanse regering werkt in het geheim aan de ontwikkeling van biologische en chemische gif stoffen, die planten kunnen vernie tigen welke worden gebruikt voor de teelt van verdovende middelen. Dat heeft de Amerikaanse krant New York Times zondag bericht. monstratie. Andere leden van de groep hebben gezegd dat zij aan een hartkwaal lijdt en ernstig ziek De woordvoerder zei dat de De demonstranten droegen spandoe ken met de eis om vrijlating van Novotvorskaja, alsmede pleidooi en voor vrijheid van alle gewetens gevangenen en „een einde aan de onderdrukking". Hij zei dat één man was gearresteerd omdat hij pamfletten uitdeelde, en dat ande re leden van de groep die borden droegen, waren meegenomen naar een politiebureau. De Democratische Unie werd vo rige maand opgericht door een groep burgers die het monopolie van de communistische partij wil len doorbreken,. De groep is voor stander van een parlementair sys teem met meerdere partijen naar westers model, en pleit voor terug trekking van Sovjettroepen uit de andere Oostbloklanden, evenals te ruggave van gebieden die na de Tweede Wereldoorlog werden ge annexeerd. WASHINGTON (UPI/DPA) - Lui tenant-kolonel Oliver North, één van de hoofdrolspelers in het Iran- contra-schandaal, heeft in 1986 de Britse anglicaanse geestelijke Ter ry Waite zonder diens medeweten als lokaas willen gebruiken om de Libische leider Gaddafi in de val te lokken. Dit beweren twee Ameri kaanse journalisten in hun boek over de Amerikaanse politiek ten aanzien van terrorisme, aldus het Amerikaanse blad US News and World Report. Terry Waite trad in 1986 op als MOSKOU In een sfeer van kol derieke onbeholpenheid heeft Moskou gisteren haar eerste schoonheidskoningin geprodu ceerd. Vijfduizend toeschouwers in het Leninstadion hadden er de voetbalthriller Nederland-USSR voor opgeofferd om met eigen ogen te kunnen zien hoe de 16-jari- ge Masja Kalinina, een spichtige bakvis met een hele brede en spon tane glimlach, ten slotte uit de 2750 kandidates als winnares tevoor schijn kwam. door Alexander Münninghoff De jury waarin, naast tal van kopstukken uit het artistieke we reldje van Moskou, ook voor alle zekerheid een arts, een psycholoog en een partijman zitting hadden, had met typisch Russische wille keur door de vingers gezien dat Ka linina eigenlijk nog te jong voor dit evenement was. Wat voor veel van haar leeftijdsgenootjes, die de aan gekondigde grens van 17 jaar wèl in acht hadden genomen, een nare ervaring moet zijn geweest. De Moskouse tv, die de slot- avond van het concours recht streeks uitzond, liet een aantal da- Masja Kalinina - spichtige bakvis - (Foto ap> ALUM ROCK (AP) - In een uitge strekt gebied in het noorden van de Amerikaanse staat Californië heeft zich een zware aardschok van 5.3 op de schaal van Richter voorge daan. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers of grote schade. De beving deed zich vandaag voor en had haar epicentrum 16 ki lometer ten noordoosten van de stad San Jose, aldus een woord- LONDEN Agenten van de Britse geheime dienst MI-6 hebben in de eerste jaren na de Tweede Wereld oorlog tientallen schepen opgebla zen, die waren bestemd om joodse overlevenden uit de concentratie kampen naar Palestina te smokke len. De opdracht om op deze wijze de groeiende stroom van joodse vluchtelingen naar Palestina te blokkeren, zou gegeven zijn door de toenmalige Labour-minister Er- nest Bevin (buitenlandse zaken). door Haye Thomas Deze onthulling is afkomstig van voormalige agenten van MI-6 en werden opgetekend door het con servatieve lagerhuislid Rupert Al- lason. Over zaken betreffende de Britse geheime dienst heeft Allason al ve le onthullende details verzameld en beschreven, onder het pseudo niem Nigel West. Van hem is be kend dat hij verschillende oud agenten van de Britse geheime dienst heeft gesproken. mes die in de voorrondes waren af gevallen aan het woord. De over heersende klacht was dat de jury niet democratisch had gehandeld door niet ogenblikkelijk per onder deel (er waren elf tests, variërend van spirituele antwoorden op gees tige vragen van beroepssatirici, tot het opkomen zonder make up) de punten bekend te maken. Bittere verwijten kreeg de orga nisatie naar het hoofd geslingerd vanwege het totaal ontbreken van voedselvoorziening en accommo datie voor de deelneemsters. Men had zich gedurende de drie dagen van de finale met kaakjes in leven moeten houden en een douche was nergens te bekennen geweest. „Een schandaal", zo vonden de in beide betekenissen van het woord afgevallen kandidates. Het valt niet te verwachten dat Miss Moskou, die zoals werd aan gekondigd ook aan de kapitalisti sche missverkiezingen zal mee doen, internationaal hoge ogen zal gooien. Kalinina en haar concur rentes bleken vooral nauwkeurig naar het gedrag en uiterlijk van hun westerse collegaatjes te heb ben gekeken en slaagden er geen moment in iets van hun eigen per soonlijkheid in hun presentatie te brengen. Het monotone heupwiegen van de zes Russinnen die ten slotte om de titel moesten strijden, werd af gewisseld door op de persoonlijke slagvaardigheid gerichte vragen. Daardoor kwamen evenwel zulke onpeilbaar onbenullige antwoor den, dat de organisatoren de zaal moesten smeken om het hoon gelach te dempen. Op de vraag, waarin de komende Sowjet- schoonheidskoningin zich zou on derscheiden van de westerse riva len, antwoordde een van de zes, met een plotseling op ernst overge schakeld gezichtje, dat in de Sov jetunie zoals bekend de perestroj ka was begonnen en dat derhalve de Sowjet-koningin een nieuwe, in spirerende koningin zou zijn. Een opmerking die in de zaal onbedaar lijke lachsalvo's teweeg bracht. voerder van het seismologisch in stituut van de Universiteit van Ber keley. Een beving met een dergelij ke kracht in bewoond gebied al aanzienlijke schade veroorzaken. Eerder op de dag deed zich een lichtere schok met een kracht van 3.3 voor in een regio ten noordos- ten van San Francisco en ook in een zuidelijk gebied werd een lich te beving geregistreerd. Zijn naam valt ook voortdurend in het betoog van degenen, die vin den dat de heksenjacht van de Brit se regering in het algemeen, en Thatcher in het bijzonder, op de nu in Australië wonende bejaarde oud-agent Peter Wright en zijn me moires onder de titel 'Spycatcher' volslagen hypocriet is. Waarom is bijvoorbeeld Nigel West en ande ren niets in de weg gelegd bij hun publicaties over onthullingen van oud-agenten van de Britse geheime dienst. In het nieuwe boek 'The Friends' van Nigel West wordt melding van gemaakt van een uiterst pijnlijke episode. Dit verhaal wordt ook nog eens bevestigd door het zondags blad The Observer, dat onthult hoe twee Britse agenten vermomd als Arabische sigarettensmokkelaars telkens in kleine bootjes naar de schepen voeren, die de zionistische ondergrondse organisatie wilde ge bruiken voor de exodus. Hun taak was in werkelijkheid het plaatsen van zogenaamde kleefmijnen te gen de onderkant van de schepen. De mijnen waren voorzien van een tijdmechanisme, dat de twee pseu- do-smokkelaars alle tijd gaf om zich tijdig uit de voeten te maken in de Joegoslavische en Italiaanse wateren, waar de bomaanslagen werden uitgevoerd. De betrokkenen hebben altijd volgehouden dat de aanslagen op schepen niet waren gericht tegen het leven van de vluchtelingen en dat ze werden uitgevoerd in havens WATERLOO - Ruim 1200 mensen vochtengisteren in het Belgische Waterloo opnieuw de uit de geschie denisboeken bekende Slag bij Wa terloo uit. Komende zaterdag (18 juni) is het precies 173 jaar geleden dat de strijdmacht van de Franse keizer Napoleon door de gezamen lijke inspanning van de legers van PruisenEngeland en Nederland een nederlaag werd toegebracht die het einde inluidde van de Fran se overheersing in Europa. Voor het spektakelstuk van gisteren, dat werd opgevoerd op de plek waar de oorspronkelijke slag heeft gewoed, was maandenlang geoefend door figuranten uit de betreffende lan den. (Foto AP) waar de schepen op de vluchtelin gen lagen te wachten met alleen een wachtpost aan boord. Niette min zou volgens The Observer Ni- gel West in zijn nieuwe boek duide lijk suggeren dat er mogelijk wel volgeladen vluchtelingenschepen in zee zijn geëxplodeerd. Dit zal opnieuw tot scherpe dis cussies leiden de regering-That- cher nog meer sterken in haar stre ven om op korte termijn een nieu we wet door het parlement te lood sen, die de mogelijkheid schept om journalisten en schrijvers die be paalde informatie publiceren voor de rechter te brengen zonder dat zij veel kans op vrijspraak hebben. Aan deze samenstelling is onder aanvoering van de minister van binnenlandse zaken Hurd intensief gesleuteld. En tal van strenge voor zieningen zijn daarbij tot stand ge bracht. Zoals bijvoorbeeld het bui ten de wet plaatsen van de bekende verdediging dat 'de informatie in kwestie is uitgelekt in het belang van de publieke opinie'. De wet, zo heet het, laat weinig ruimte meer over en zal ongetwijfeld felle de batten in het parlement veroorza ken. Palestijnen steken aantal bossen in Israël in brand TEL AVIV (GPD) - Israëlische brandweerkorpsen hebben het af gelopen weekeinde veel werk ge had aan het blussen van bosbran den, waarvan een aantal was aan gestoken door Palestijnse nationa listen. Enkele brandstichters zijn aangehouden. Het Israëlische ka binet besloot gisteren tot een harde aanpak van het probleem. De branden woedden vooral in de omgeving van Jeruzalem en op de Golan-hoogvlakte. In het laatste gebied is de vegetatie op de helft van de weidegronden verloren ge gaan. In de afgelopen paar weken ging vijfmaal meer natuur verloren dan normaal. Niet alle branden van de laatste dagen zijn aangestoken door Palestijnen. Een aantal was het gevolg van onzorgvuldigheid van het publiek. Voorzover er spra ke was van brandstichting door Pa lestijnen gebeurde dit uit nationa listische motieven en als een daad van solidariteit met de intifada, de opstand in de bezette gebieden. Bij nieuwe onrust op de Westelij ke Jordaanoever zijn gisteren twee Palestijnen gedood. Eén van hen, een 18-jarige man uit het vluchte lingenkamp Ein Sultan, is volgens militaire bronnen doodgeschoten door de chauffeur van een passe rende Israëlische bus. Een 21-jari- ge man raakte gisteravond dodelijk gewond toen soldaten optraden te gen demonstranten in het vluchte lingenkamp bij Jenin. Brits drinkwater bevat gevaarlijk veel aluminium LONDEN (GPD) - Een hoge con centratie aluminium in het drink water kan allerlei vprmen van de mentie veroorzaken. Vooral de ziekte van Alzheimer,een vorm van seniele dementie voor het 60ste le vensjaar, komt vaker voor naarma te de concentratie aluminium in het drinkwater hoger is. Dat staat in een geheim Brits document waarin een tiental waterleidingbe drijven hun groeiende bezorgd heid uitspreken over de conse- quenties van de aluminiumvervui- ling. Het document werd gisteren ont huld door het Britse zondagsblad The Observer. De Britse regering heeft inmiddels erkend 3,5 miljoen Britten afhankelijk zijn van drink water dat te hoge concentraties aluminium bevat. De waterleidingbedrijven voe gen, als zuiveringsmethode, alumi nium aan het drinkwater toe. Maar ze zijn gealarmeerd door een recent onderzoek van de universiteit van Southampton, waarin de versprei ding van de ziekte van Alzheimer in verband wordt gebracht met het aluminiumgehalte in het drinkwa ter. Deze bevindingen zijn in het bezit is gekomen van de Britse milieu-organisatie Friends of the Earth. De Medical Research Council van de Britse overheid heeft gedu rende de afgelopen tien jaar in 95 verschillende districten voor de drinkwatervoorziening in Enge land en Wales het water gecontro leerd op aanwezigheid van meta len. De raad is daarbij tot de con clusie gekomen dat het risico om de gevreesde ziekte van Alzheimer op te lopen, toeneemt naarmate er meer aluminium in het water zit. Vliegramp eist 22 slachtoffers POSADAS (AP) - Een DC-9 van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij Austral Air Lines met 22 mensen aan boord is gisteren bij dichte mist neergestort bij de stad Posadas in het noordoosten van Argentinië. Geen van de inzitten den heeft het ongeluk overleefd. Aan boord van het chartertoestel bevonden zich 15 passagiers en ze ven bemanningsleden. Het toestel was van het vliegveld van Buenos Aires onderweg naar Posadas en stortte in de ochtend neer op een eucalyptusplantage na bij het vliegveld van Posadas. De piloot trachtte bij dichte mist te landen. De oorzaak van het onge luk is nog onbekend. bemiddelaar in een poging een aantal gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. Waite werd echter zelf door moslim-extremisten in Bay- rut gegijzeld. De anglicaanse gees telijke heeft nooit geweten welke rol North hem had toegedacht in het Amerikaanse bombardement op de Libische hoofdstad Tripoli van 14 april 1986. Het plan de campagne was Waite naar Libië te laten reizen om een gesprek te voeren met Gaddafi in diens hoofdkwartier. Waite zou daarna, vlak voor het bombarde ment, de stad moeten verlaten. North hoopte dan dat de Libische leider de nacht verder in het hoofd kwartier zou doorbrengen, aldus het Amerikaanse CBS-televisiesta- tion. Tijdens de aanval werden vijf tien mensen gedood, onder wie het vijftien maanden oude geadopteer de dochtertje van Gaddafi. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden dat het voorstel al snel werd verworpen, omdat de wet de moord op een regeringslei der verbiedt. ADVERTENTIE kracht als u door bijvoorbeeld een spaartegoed reeds profi teert van de fiscale rentevrijstelling. En dat kan u flink sche len in de netto-opbrengst. UW FONDSAANDELEN ZIIN ALHID TE VF.R7IT - VEREN. Wanneer u uw belegde geld weer vnj wilt maken, dan is er geen enkele belemmering. Uw fondsaandeel is op elk moment verhandelbaar. U ziet: beleggen in het NMB Obligatie Fonds is bijzonder aantrekkelijk De winstmogelijkheden zijn interessant, de risico's beperkt en u bent volledig vrij in uw handelen. Gedurende de inschrijvingsperiode, die loopt t/m 14 juni a.s„ kunt u vrij van kosten en provisies deel nemen in het NMB Obligatie Fonds. Meer informatie? Bij elk NMB kantoor ligt een uitgebreide prospectus voor u klaar. En de beleggingsexpert geeft u graag nadere infor- ik| n q» mis- matie. Gewoon een kwestie W==lt» DAiMIv FISCAAL AANTRF.KKF.I .TIK Mnmpn.b,„„e„,„p,„ DE NMB DOKT MET U MEE. tot een bedrag van maximaal NMB OBLIGATIE FONDS. VOOR Stel, u wilt wel eens meer van uw geld maken. U wilt uw geld actiever beheren, om een hogere opbrengst te bereiken. Daarbij wilt u ook profiteren van diverse fiscale tegemoetkomingen. Als u dit allemaal wilt, dan komt u met uw geld al gauw op de beurs terecht. Maar wat u persé niet wilt, zijn de daarbij horen de zorgen. U wilt niet (of kunt niet) dag en nacht met uw financiële belangen bezig zijn. Bovendien wilt u de risico's die een particuliere belegger loopt, liever Vermijden. Wanneer u 't hiermee eens bent, moet u (net als meneer hierboven) toch eens denken aan het NMB Obligatie Fonds. ACTIEVE BELEGGING IN EERSTE KLAS OBLIGA TIES. Het NMB Obligatie Fonds voert een actief beleggings beleid. Er wordt belegd in obligaties die uitgegeven worden door overheidsinstanties en door stabiele, eerste klas ondernemingen. In Nederland, maar ook daarbuiten. Met behulp van de modernste technieken en hulpmiddelen. Zo wor den er resultaten geboekt, die voor particuliere beleggers nauwelijks haalbaar zijn. Want juist bij obligatiebeleggingen krijgt u zó een maximum aan rendement bij een minimum aan risico's. Opnieuw betogingen in Sovjetunie MOSKOU (Rtr/AP/AFP/DPA) - In de Sovjetrepubliek Ar menië is vandaag een tweedaagse algemene staking van start gegaan. De Armeniërs eisen dat de autoriteiten actie ondernemen inzake het betwiste gebied Nagorno-Kara- bach, een voornamelijk door etnische Armeniërs bevolkte enclave in de naburige Sovjetrepubliek Azerbajdzjan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5