LEIDSCH DAGBLAD Nadruk op wapencontrole EN REAGAN IN MOSKOU IK OP DE BANK MET MIJN KRANT EN EEN WODKA-JUS HMMM! 7 WEKEN VOOR 26,-1 Studiefinanciering weer op de helling BOSPEEN KIPKLUIFJES I DRUKKERIJ IDELTABACH Vervalsers giropasjes opgepakt Extra teams tegen zware criminaliteit Vrouw (34) schiet in het wilde weg en dreigt baby te doden Top in Moskou begint in hartelijke sfeer Computer maakt aanleg extra wegen overbodig MAANDAG 30 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38636 Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden. Maximumtemperatuur rond 16 graden. Matige aan de kust en op het IJssclmecr af en toe krachtige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wisselvallig en af en toe buien. Middagtempcratuur on geveer 18 graden. Dinsdag 30 mei zon op: 05.27 uur, zon onder: 21.48 uur; maan op: 21.28 uur, maan onder: 04.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.18 en 15.38 uur; laag water: 11.36 uur. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft vanochtend 10 mensen gearresteerd die worden verdacht van het op grote schaal vervalsen van postgiro- en bank- pasjes, alsmede van diefstal van gi robetaalkaarten. De groep verzil verde op deze wijze zeker een mil joen gulden. De politie werkte bij deze actie samen met de postale recherche, de politie in Haarlem, de belasting dienst en de sociale dienst. Inval len werden gedaan op elf plaatsen (drie in Haarlem, de rest in Amster dam). Een elfde verdachte in deze zaak is een 33-jarige Amsterdammer. Hij werd ruim twee weken geleden in gesloten als verdachte van de moord op een 47-jarige barkeepster in een café op de Amsterdamse Zeedijk. De man, die zich in ver band met die zaak kort na de dood van de barkeepster zelf meldde, wordt er nu ook van verdacht voor enkele tonnen aan gestolen giro kaarten te hebben verzilverd. Bij de invallen werden ook valse briefjes van 100, blanco rijbewijzen en enige wapens aangetroffen. Ja. bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor f26,- Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: Ukunl deze bon opsturen naar het Leidsch'Alphcns Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka binet heeft zaterdag besloten dat studenten vanaf volgend jaar al leen nog een basisbeurs krijgen. Als ze meer geld nodig hebben, moeten ze dat lenen bij de banken. De overheid blijft zich garant stel len voor studenten die later door gebrek aan inkomsten niet kunnen terugbetalen, maar verwacht des ondanks een besparing van 700 tot 800 miljoen. Afgestudeerden krijgen dit jaar eenmalig de kans hun beurs ver vroegd af te lossen tegen een iets la gere rente. De kabinetsvoorstellen compenseren ruimschoots de be grotingsoverschrijdingen van mi nister Deetman. Hij kampt dit jaar maar ook de komende met een te genvaller van een half miljard op de studiefinanciering. Premier Lubbers sprak van een 'doorbraak' en een 'strategisch juiste keuze'. Hij erkende dat het voor studenten uit huishoudens met lage inkomens moeilijker kan worden hoger onderwijs te volgen, maar dat effect is volgens hem ge ring. De overheid ontslaat armlasti ge studenten immers van de ver plichting tot terugbetalen. Volgens Lubbers ligt aan de maatregel het principiële stand punt ten grondslag dat de overheid niet langer bankje moet blijven spelen. Met de banken is twee jaar geleden al overlegd over privatise ring van de beurzen. Toen waren er nogal wat bezwaren. De inzichten daarover zijn volgens Lubbers ver anderd. Het kabinet baseert zich bij de schatting over de opbrengst van vervroegde aflossing van beur zen (250 miljoen) op enquêtes die daarover zijn gehouden. Of het kabinetsbesluit het in de Kamer zal halen is nog de vraag. CDA-fractieleider De Vries wil na dere uitleg over de effecten voor studenten uit- lagere inkomens groepen. Als die te hard worden ge troffen, wil het CDA met alternatie ven komen. Het idee van een ver hoogde basisbeurs is door premier Lubbers echter al bij voorbaat af gewezen. Volgens PvdA-kamerlid Wallage wordt de toegankelijkheid van het hoger onderwijs voor studenten uit lagere inkomensgroepen beperkt. Nu worden die nog gesteund door een aanvullende beurs en een le ning, die beide door de overheid worden verleend. De aanvullende beurs was een gift. Die valt in ieder geval weg. Per jaar gaat het dan om bedragen van 1000 tot 3000 gulden. SEOUL - Enkele duizenden studenten hebben vandaag in Seoul een beto ging gehouden tegen de regering van president Roh Tae-woo en de VS. Po litie en leger hielden zich op de achtergrond, zodat een confrontatie uit bleef. De betogers voerden het lichaam mee van een student die zichzelf op 18 mei in brand stak bij de herdenking van de opstand in Kwangju in 1980. Bij die volksopstand vielen ruim 190 doden. (foto ap» VANDAAG Frank Rijkaard gaat defi nitief naar de club van Gul- lit en Van Basten: AC Milan. PAGINA 14 De nieuwe generatie grijpt bij de vrouwen de macht op Roland Garros. PAGINA 15 De Algemene kan zijn ze nuwen het beste bedwin gen en grijpt de titel in de derde klasse van de korf bal-competitie. PAGINA 16 De Nederlanders Breukink en Van der Velde rukken op in de Giro. DEN HAAG (GPD) - In de strfid tegen de zware criminaliteit kun nen vanaf volgend jaar 300 extra re chercheurs worden ingezet. Voor een deel zullen deze moeten wor den gerecruteerd uit de bestaande politiekorpsen, maar er komt ook extra geld beschikbaar. De ministers Korthals Altes (jus titie) en Van Dijk (binnenlandse za ken hebben besloten voor deze speciale rechercheteams 10 mil joen gulden extra uit te trekken bo ven de 3 mifioen die daarvoor al be schikbaar was. De rechercheurs gaan in regiona le teams met elkaar samenwerken tegen misdrijven als drugshandel, fraude, afpersing en overvallen. Per rechercheur komt hiervoor 45.000 gulden beschikbaar. Een be drag dat behalve voor de overuren ook voor materieel en reizen zal worden gebruikt. De beslissing van Korthals Altes en Van Dijk is het gevolg van een advies van de Bossche procureur- generaal Gonsalves. Deze adviseer de vorig jaar al tot instelling van speciale recherche-teams. Nu de betrokken ministeries geld voor deze teams hebben gevonden, kan het plan ten uitvoer worden ge bracht. Slotakkoord: piano uit heli SANTA ROSA (AP) - In het Amerikaanse Santa Rosa heeft een helikopter ten aanschouwe van 300 belangstellenden van een hoogte van 65 meter een piano aan diggelen laten vallen. Het 'slotakkoord' van de piano, een kakafonie van geluiden, was de laatste wilsbeschikking van de 44-jarige John Young die in 1985 overleed. Hij legde testamentair vast dat 15.000 dollar van zijn nala tenschap van 800.000 dollar naar zijn vrienden ging voor een braspartij. Daarvan trok hij 2.000 dollar uit voor de act met de vallende piano. Na afloop van het spektakel werd een groot feest aangericht voor de 300 bekenden en belangstellen den. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP - Een arresta tieteam van de Amsterdamse poli tie heeft gisteravond in het buurt schap 't Kabel bij Nieuw Vennep een 34-jarige overspannen vrouw ongedeerd weten te overmeeste ren, nadat zij vier uur lang met een wapen uit haar woning had gescho ten. De overspannen vrouw dreig de zichzelf en haar 8 maanden oude baby om het leven te brengen wan neer haar in voorlopige hechtenis zittende man niet zou worden vrij gelaten. Gistermiddag om kwart voor vier ontving de politie in Nieuw Vennep een telefoontje waarin de vrouw alleen haar naam en adres noemde en vertelde dat zij er een eind aan zou maken. Een politiepa trouille zag de vrouw in haar wo ning met een vuurwapen in haar hand staan. Zij eiste dat haar man zou wor den vrijgelaten. De man, werkzaam bij de marechaussee op Schiphol, zit sinds twee weken vast verdacht van deelneming aan heroïnesmok kel. Om haar vrijlatingseis kracht bij te zetten rende zij ongeveer 15 keer naar buiten en begon in het rond te schieten. Uit voorzorg zette de politie de buurt af en beval omwonenden in hun huizen te blijven. Twee ambu lances werden gereedgehouden voor het geval iemand zou worden getroffen. De vrouw raakte echter alleen straatlantaarns en muren. De politie had inmiddels hulp gekregen van een arrestatieteam uit Amsterdam. Nadat haar man was opgehaald, werd ter afleiding een nepbommetje tot ontploffing gebracht. Daarop kon de vrouw rond 8 uur worden overmeesterd. Zij bleek over 2 pistolen en circa 200 patronen te beschikken. De vrouw is onder behandeling van een psychiater gesteld en de baby werd bij familie ondergebracht. Hittegolf in India eist zeker 23 levens NEW DELHI (AP) Het afgelopen weekeinde zijn in het noorden en midden van India zeker 23 mensen om het leven gekomen bij een hit tegolf. Meteorologen spreken van de ergste hittegolf sinds 20 jaar. In sommige steden zijn temperaturen gemeten van 48 graden. Ree in de keuken UTRECHT (ANP) - Een ver dwaalde reebok verraste van ochtend een Utrechtse vrouw toen ze in de keuken het ontbijt bereidde. De ree had de bossen rond Utrecht per abuis verwis seld voor de nieuwbouwwijk Overvecht. Het dier liep dwars door de glazen buitendeur, hield in de huiskamer fors huis en pro beerde via de keuken het pand weer te verlaten. De politie wist de reebok ten slotte met dekens te overmees teren. Het dier, dat ook nog in botsing kwam met een auto, is inmiddels in de universiteits kliniek voor (huis)dieren ge opereerd. WD-voorman Voorhoeve toon de zich verheugd over het kabi netsbesluit en zei ervan uit te gaan dat de toegankelijkheid van het on derwijs niet wordt aangetast. Volgens de Landelijke Studen- dentenvakbond kunnen kinderen uit gezinnen met lagere inkomens straks helemaal niet meer doorle ren. De studentenvakbond kondig de een bezettingsgolf van universi teiten en hogescholen aan. (zie ook pagina 3) ARC legt beslag op de Leidsch Dagblad Cup na een 3-1 overwinning op derdeklasser LDWS. PAGINA 13 ARC-aanvoerder Ruud van Es krijgt uit handen van LD-direc- teur Koopman de Leidsch Dag blad-Cup uitgereikt. Rechts kijkt Gé van Strien, mede-organisator van het bekertoernooi, instem mend toe. (foto Loeit Zuyderduin) MOSKOU (GPD/Rtr/DPA/AP) Partijleider Gorbatsjov en president Reagan zullen op hun top in Moskou mogelijk twee ondergeschikte wapenverdragen tekenen die tot voor kort onhaalbaar leken. De beide leiders kwamen vanoch tend in het Kremlin bijeen voor hun tweede gespreksronde. Bij dit gesprek stond de kwestie van de wapenbeheersing centraal. Gor batsjov en Reagan hopen beiden nog dit jaar een akkoord te kunnen sluiten over een reductie met 50 procent van het aantal strategische kernwapens (START). De door braak wordt nog niet op deze top verwacht. Vanmorgen werd wel bekend dat waarschijnlijk twee minder be langrijke wapenverdragen worden gesloten. Het ene betreft de af spraak om elkaar voortaan van te voren in te lichten over kernproe ven. In het andere worden regels gesteld voor een uniforme registra tie en observatie van kernproeven in het Russische testgebied Semi- palatinsk en het Amerikaanse proefgebied in de Nevada-woes- tijn. Verleden week verklaarde de Amerikaanse onderminister Rid- geway, nog dat een dergelijk ver drag niet haalbaar was, omdat Mos kou het akkoord wilde uitbreiden met bepalingen die voor de VS on aanvaardbaar waren. De Sovjetu nie ijvert al lang voor een volledige stop op kernproeven en heeft een tijdlang alle proeven met kernwa pens eenzijdig stopgezet. Bezorgde Russische functiona rissen hebben uit een Moskou's restaurant een schilderij laten verwijderen waarop president Reagan is afgebeeld als grijzende cowboy te paard. De Russen wil len het schilderij pas teruggeven, wanneer ze er zeker van zijn dat de Amerikaanse leider zich niet door de afbeelding beledigd voelt. Ook een schilderij met Gor batsjov en de Russische vlag in gezelschap van een boerenfami lie,, voor het Kremlin is wegge haald. De schilderijen van de Amerikaanse schilder George Rodrigue hingen in een restau rant, dat 10 dagen specialiteiten van de Amerikaanse restaurant- keten Cajun serveert. Het eerste gesprek tussen de lei ders van de VS en de Sovjetunie werd als zakelijk en hartelijk om schreven. Kort voor het begin van het tweede gesprek van vanoch tend liet Gorbatsjov blijken niet in genomen te zfin met de lijst over schendingen van mensenrechten, die Reagan gisteren overhandigde. De indruk bestaat dat de kwestie van de mensenrechten het uitein delijk in belangrijkheid toch zal af leggen tegen de gesprekken over de wapenbeheersing. Over de mensenrechten kreeg Reagan gisteren al een veeg uit de pan van Sovjetwoordvoerder Gera- simov, die Reagan ervan beschul digde zijn oordeel te baseren op de situatie in Rusland in het verleden. Er staan in totaal vier gesprek ken op het programma. Reagan zou later vandaag een bezoek bren gen aan het Danilov-klooster. Met het bezichtigen van dit oudste klooster van Moskou wil Reagan de zorgen onderstrepen die het Westen nog altijd heeft over de godsdienstvrijheid in de Sovjetu nie. Daarna ontmoet Reagan in de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur een aantal Sovjetdis sidenten. 's Avonds is er een staats- diner in het Kremlin op uitnodi ging van het echtpaar Gorbatsjov. Terwijl de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov een eerste ontspannen gesprek hadden in de Katherinahal in het Kremlin foto boven), lieten hun echtgenotes Nancy Reagan (midden links) en Rai- sa Gorbatsjov zich buiten fotograferen met een aantal jeugdige Moskovie- ten. (foto-s anp» langrijke functie als distributie land alleen behouden door snel in te spelen op de veranderende be hoeften van het bedrijfsleven. Het transportsysteem moet veel flexi beler worden. Het is niet langer voldoende om goederen snel van A naar B te brengen. De kunst is om het oponthoud bij vliegvelden en grensovergangen zoveel mogelijk te beperken. Computers kunnen helpen om alle formaliteiten te re gelen, verzekeringen af te sluiten en zelfs om het in elkaar zetten van deelprodukten en het verpakken of overpakken van volledige produk- ten in het vervoersschema in te passen. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de behoefte van het bedrijfsleven om de voorraden, die immers ook geld kosten, zo klein mogelijk te houden. (zie verder pagina 3) Autobom ontploft in Bayrut: 15 doden BAYRUT (Rtr/AFP/AP) - Bij een ontploffing van een autobom in de Libanese hoofdstad Bayrut zijn vanochtend zeker 15 doden en 40 gewonden gevallen. De wagen stond geparkeerd in de dichtbe volkte wijk Ashrafiyeh op 500 me ter afstand van een kantoor van de rechtse Falange-partfi van presi dent Gemayel. Het was de tweede explosie deze maand in Oost-Bayrut. Op 12 mei ontsnapte de leider van de radicale Christelijke Libanese Strijdkrach ten aan de dood toen een auto met 100 kilo explosieven ontplofte in Mastita. DEN HAAG (GPD) - Nederland moet op een veel slimmere manier gebruik maken van zijn (spoorwe gen, kanalen en rivieren. Door computers in te schakelen en de aan- en afvoer van produkten nauwkeurig op elkaar af te stem men, kan er efficiënter en meer naar het buitenland vervoerd wor den zonder extra wegen aan te leg gen. Aldus de Rijksplanologisch Dienst (RPD) in de nota 'Ruimtelij ke verkenningen', waarin de dienst bekijkt hoe de ruimte in ons land het best benut kan worden. Vol gens de RPD kan ons land zijn be- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bospeen, 1 QQ per bos ^Kipkluifjes, kilo «««xs&ëö1 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gekruld,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1